Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-09-11, 09:31
nikos2004 Ο χρήστης nikos2004 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή Απορίες ενος ασχετου

Καλημέρα ,
Εδώ και 10 περίπου μέρες απόφασης να ασχοληθώ με αυτό το χόμπι
Έχω ενα ενυδρειου 60 λιτ
το έχω στρώσει θεωρητικά με denitrol jblδεν έχω κάνει μετρήσεις ποτέ ,το έχω διακόσμηση με φυτά πλαστικά ενα καραβάκι μικρό και ενα κορμό μικρό
Το Σάββατο έβαλα 4ψαρια(2 xiph Mac colden comet,2 xiphoph macul sunset έτσι τα γραφή η απόδειξη )αφού είχαν περάσει 8 μέρες απο την αρχικό στήσιμο του.το ενα xiph nac golden δυστιχος ψοφησε .
Τα ερωτήματα
1.η θερμοκρασία του νερου είναι περίπου 28 με 29 βαθμού πρέπει να την ρίξω?
2 έχω μεγάλη απολια νερου ,όταν πρόσθετο βάζω και αντιχλοριο?
3.δεν έχω κάνει αλλαγη νερου μου είπαν απο το pet να κάνω μετά απο ενάμιση μήνα και να αλλάξω το σφουγκαρι και τον άνθρακα ?το φιλέτο είναι μάρκα hailea
4το νερό είναι κίτρινο είναι φισιολογικο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-11, 09:51
Το avatar του χρήστη aggelospgr2010
aggelospgr2010 Ο χρήστης aggelospgr2010 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Αθήνα (Παγκράτι) & Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε Νίκο. Καλά έκανες που αποφάσισες να ασχοληθείς με το συγκεκριμένο hobby γιατί πραγματικά πέρα από hobby είναι τρόπος ζωής. Τώρα, έχεις κάνει αρκετά λάθη το ένα μετά το άλλο με αποτέλεσμα και το ενυδρείο σου να μην έχει στρωθεί και ακόμα περισσότερο να έχουμε το δυσάρεστο αποτέλεσμα το να ψοφήσει το ψάρι. Πρώτα από όλα, το έχεις στρώσει θεωρητικά με το JBL Denitrol Αυτά τα "μαγικά" ζουμιά δεν κάνουν δουλειά και δεν στρώνεται το ενυδρείο! Καλά θα κάνεις να διαβάσεις με προσοχή αυτό για αρχή http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934 . Δεύτερον, δεν έχεις κάνει ποτέ μετρήσεις! ¶λλο ένα λάθος, από τη στιγμή που προμηθεύτηκες το ενυδρείο θα πρέπει να είχες πάρει και τα ανάλογα τεστ , που είναι για το pH, για την ανθρακική σκληρότητα (kH), γενική σκληρότητα (Gh), αμμωνία (NH3 - NH4) , νιτρώδη άλατα (NO2) και τέλος για τα νιτρικά άλατα (NO3), διάβασε με προσοχή αυτό το άρθρο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909 . Τρίτον, θα ήταν καλύτερο να βάλεις ζωντανά φυτά (anubia κτλ), τέταρτον και πιο κυριότερο! Δεν έπρεπε να είχες βάλει τα ψάρια τόσο νωρίς! Με τίποτα δεν είχε προλάβει το ενυδρείο να στρωθεί στις 8 ημέρες! Όσο για το ψαράκι που ψόφησε θα καταλάβεις το γιατί διαβάζοντας αυτό το άρθρο! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756 . Τέλος, τι εννοείς έχεις μεγάλη απώλεια νερού? Δεν βάζεις καν αντιχλώριο στις αλλαγές νερού ? Στα Pet Shop στο 90% των περιπτώσεων τους ενδιαφέρει απλά να πουλήσουν το εμπόρευμα τους χωρίς να λογαριάζουν τις ζωές των ψαριών! Διάβασε όλα τα άρθρα που σου επισήμανα και εάν έχεις απορίες εδώ είμαστε πάλι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-09-11, 09:53
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

1 NAI, 25-26 ειναι καλα
2. ΝΑΙ
3. Αλλαγες νερου 30% καθε εβδομαδα. Ανθρακα αλλαζουμε, ΟΧΙ σφουγκαρι.
4. ΟΧΙ εκτος αν εχεις καποιο ξύλο που το κιτρινιζει.

Διαβασε για το στρωσιμο και τις ανάγκες των ψαριων σου ! Δεν ειναι ολα το ιδιο.
Διαβασε περι φιλτρων
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-09-11, 10:14
nikos2004 Ο χρήστης nikos2004 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aggelospgr2010 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φίλε Νίκο. Καλά έκανες που αποφάσισες να ασχοληθείς με το συγκεκριμένο hobby γιατί πραγματικά πέρα από hobby είναι τρόπος ζωής. Τώρα, έχεις κάνει αρκετά λάθη το ένα μετά το άλλο με αποτέλεσμα και το ενυδρείο σου να μην έχει στρωθεί και ακόμα περισσότερο να έχουμε το δυσάρεστο αποτέλεσμα το να ψοφήσει το ψάρι. Πρώτα από όλα, το έχεις στρώσει θεωρητικά με το JBL Denitrol Αυτά τα "μαγικά" ζουμιά δεν κάνουν δουλειά και δεν στρώνεται το ενυδρείο! Καλά θα κάνεις να διαβάσεις με προσοχή αυτό για αρχή http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934 . Δεύτερον, δεν έχεις κάνει ποτέ μετρήσεις! ¶λλο ένα λάθος, από τη στιγμή που προμηθεύτηκες το ενυδρείο θα πρέπει να είχες πάρει και τα ανάλογα τεστ , που είναι για το pH, για την ανθρακική σκληρότητα (kH), γενική σκληρότητα (Gh), αμμωνία (NH3 - NH4) , νιτρώδη άλατα (NO2) και τέλος για
τα νιτρικά άλατα (NO3), διάβασε με προσοχή αυτό το άρθρο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909 . Τρίτον,
θα ήταν καλύτερο να βάλεις ζωντανά φυτά (anubia κτλ), τέταρτον και πιο κυριότερο! Δεν έπρεπε να είχες βάλει τα ψάρια τόσο νωρίς! Με τίποτα δεν είχε προλάβει το ενυδρείο να στρωθεί στις 8 ημέρες! Όσο για το ψαράκι που ψόφησε θα καταλάβεις το γιατί διαβάζοντας αυτό το άρθρο!
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756 . Τέλος,
τι εννοείς έχεις μεγάλη απώλεια νερού? Δεν βάζεις καν αντιχλώριο στις αλλαγές
νερού ? Στα Pet Shop στο 90% των περιπτώσεων τους ενδιαφέρει απλά να
πουλήσουν το εμπόρευμα τους χωρίς να λογαριάζουν τις ζωές των ψαριών!
Διάβασε όλα τα άρθρα που σου επισήμανα και εάν έχεις απορίες εδώ είμαστε
πάλι.
Δεν έχω κάνει αλλαγη νερου μου είπε σε ενάμιση μήνα έχω παρατήρηση ότι σε μια βδομάδα έχασα περίοπτη 2δάχτυλα νερου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-09-11, 11:13
Το avatar του χρήστη aggelospgr2010
aggelospgr2010 Ο χρήστης aggelospgr2010 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Αθήνα (Παγκράτι) & Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να χαρίσεις τα ψαράκια σε κάποιο μέλος του φόρουμ (Αγγελία) μέχρι να στρωθεί καλά το ενυδρείο σου, γιατί αυτή τη στιγμή κινδυνεύουν άμεσα και τα άλλα ψαράκια που έχεις μέσα διότι η αμμωνία είναι στο κόκκινο! Στη συνέχεια να στρώσεις το ενυδρείο σου με τη πιο σίγουρη και εύκολη μέθοδο το "Μπόλι" , να κάνεις μετρήσεις, και στη συνέχεια να ξανά βάλεις τα ψαράκια μέσα. Ή εάν δεν θέλεις να τα δωρίσεις μήπως θα μπορούσε κάποιο μέλος από το φόρουμ να στα φιλοξενήσει για κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι να στρώσει το ενυδρείο σου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-09-11, 12:22
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αυτες ειναι πατεντες του πετσοπ.και επειδη μαλον πηγες εκει που νομιζω,προφανως βρεθηκε καποιος που ηξερε το σωστο (σχεδον,γιατι σου ειπε και μα....ς)αλλα δεν ηθελε να στο πει ξεκαθαρα γιατι προφανως ετσι τους εχουνε μαθει τους υπαλληλους για να μην αποθαρυνουνε τους νεους πελατες...

δινεις τα ψαρια να στα κρατησει φιλος η το πετσοπ,(αφου ειναι τοσο εξυπνοι!)
διαβαζεις τα υπομνηματα εδω
και στρωνεις το ενυδρειο σωστα με αμμωνια η βαζοντας αγγελια για μπολι.
το ενυδρειο σου δεν εχει στρωσει και τα εχεις τα ψαρια μεσα σε δηλητηριο αυτη τη στιγμη.
ελεος αυτο το πετσοπ επιτελους!την ιδια μ.... τους εχω ακουσει κιεγω να λενε καθε φορα που πηγαινω κιεχουνε πελατη.... κανονικα πρεπει την επομενη φορα να τους τα πω εκει μπροστα στον πελατη γιατι καθε φορα κανω το κοροιδο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-09-11, 20:23
nikos2004 Ο χρήστης nikos2004 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις απάντησης σας .αν το αφήσω έτσι όπως είναι δεν θα στρώσει ?το νερό εδώ και δυο μέρες έχει θολούρα και παρατήρησα ότι η αντλία είχε μπουκοσει ε βγαλα το σφουγκαρι και το έπληνα με νερό απο το ενυδρειο έκανα καλά ?παντός η αντλία ανασανε.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-09-11, 21:17
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

φιλε μου δε θελω να σε απογοητευσω,αλλα χωρις να κανεις την προσπαθεια να διαβασεις και να μαθεις κανα δυο πραγματα βασικα,φοβαμαι οτι τα ψαρια σου δεν θα ζησουνε.ηδη ειχες μια απωλεια.μακαρι να κανω λαθος.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ όλους για τις απάντησης σας .αν το αφήσω έτσι όπως είναι δεν θα στρώσει ?το νερό εδώ και δυο μέρες έχει θολούρα και παρατήρησα ότι η αντλία είχε μπουκοσει ε βγαλα το σφουγκαρι και το έπληνα με νερό απο το ενυδρειο έκανα καλά ?παντός η αντλία ανασανε.
ε αφου ανασανε η αντλια,κοιτα μπας και ανασανουνε και τα ψαρια τωρα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 08-09-11 στις 21:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-09-11, 17:27
nikos2004 Ο χρήστης nikos2004 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Έκανα μετρήσεις στο νερό με τεστ jbl
No3=0
No2=0
gh ανάμεσα σε 7 και 14
Kh=20!!!!!!!
Ph=8+!!!!!
Cl2=0
για αμμωνία δεν έκανα
Το νερό είναι θολό εδώ και 6 μέρες (θολό γκρι) πως σας φαίνονται οι μετρήσεις
Και πως μπορώ να τις βελτιωσω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-09-11, 17:38
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν εκανες το βασικοτερο.εχεις 0 no2 και no3.αυτο μπορει και να σημαινει οτι δεν εχει στρωσει το φιλτρο σου,η οτι δεν εχει καν ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου.κανε και μια μετρηση αμμωνιας.
η θολουρα για bacterial bloom μου ακουγεται,ειχα κιεγω τα ιδια οταν ξεκινησα.κανε μετρηση αμμωνιας και πες τι βρηκες εδω να σε βοηθησουνε οι παλιοτεροι.και βαλε αεραντλια να δουλευει! θα σκασουνε τα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-09-11, 17:44
nikos2004 Ο χρήστης nikos2004 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εκανες το βασικοτερο.εχεις 0 no2 και no3.αυτο μπορει και να σημαινει οτι δεν εχει στρωσει το φιλτρο σου,η οτι δεν εχει καν ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου.κανε και μια μετρηση αμμωνιας.
η θολουρα για bacterial bloom μου ακουγεται,ειχα κιεγω τα ιδια οταν ξεκινησα.κανε μετρηση αμμωνιας και πες τι βρηκες εδω να σε βοηθησουνε οι παλιοτεροι.και βαλε αεραντλια να δουλευει! θα σκασουνε τα ψαρια.
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση τι είναι η αεραντλια ?να αναφέρω ότι η θερμοκρασία του νερου είναι 30 βαθμοί και ο τρόπος που την ρίχνω στα 26 με 27 είναι ένας ανεμιστήρες απο pc πηραζει που έχω τα καπακια απο πάνω όλο ανοικτά ?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-09-11, 17:58
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

η υψηλη θερμοκρασια σε συνδιασμο με την υπαρξη αμμωνιας ειναι κακο.οδηγει σε αυξηση της ελευθερης αμμωνιας ΝΗ3 που ειναι αμεσα τοξικη/θανατηφορα για τα ψαρια.

η αεραντλια ειναι η συσκευη που βγαζει τις μπουρμπουληθρες στα ενυδρεια.βαλε μια γιατι οπως τα λες μου φαινεται οτι τη χρειαζονται τα ψαρια.

επισης αυτο που χρειαζονται ειναι να στρωθει το ενυδρειο.κανε μετρηση αμμωνιας και πες μας τι βρηκες.εγω θα εβαζα αμεσα αγγελια για μπολι..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-09-11, 22:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με τετοιο πεχα και θερμοκρασια και φουλ στην αμμωνια σορυ που θα σε στενοχωρησω αλλα ... τα ψαρια κλαφτα.
Και φυσικα υπερ πιστεως θα παει και οτι μπει μεσα στο ενυδρειο μεχρι να στρωσει και να μηδενισει η αμμωνια και τα νιτρωδη που ερχονται στη συνεχεια.

Ή μπολιαζεις αμεσα (και κανεις προσευχη να μην εχουν καταστραφει ηδη τα εσωτερικα οργανα των ψαριων) ή το αδειαζεις και στρωνεις χωρις ψαρια.

Καλη τυχη.

Οτι απορια εχεις απο τα βοηθητικα υπομνηματα στην κατηγορια των αρχαριων ρωτα ελευθερα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-09-11, 08:18
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Νικο καλως ορισες στο σιτε αλλα εκτος απο τις ερωτησεις που θετεις, να λαβαινης και γρηγορα τις αποφασεις, σου ειπανε να ζητησης μπολι στην Θεσ/νικη ειναι παρα πολλοι οι χομπυστες που θα σε βοηθησουν καντο μπας και γλυτωσουν τα υπολοιπα εστω και την προσωπικη βοηθεια καποιου που μενη κοντα σου να ζητησης αφου βιαστηκες και ξεκινησες ενα ενιδρυο αστρωτο. Να ερθη να σου κανει σωστες μετρησεις και να σου δειξη μερικα πραγματα αλλαγες νερου κλπ. Ξεκινας να χτισης ενα κοσμο γιατι ειναι μια δημιουργια το ενιδρυο και εσυ φτιαχνης την στεγη χωρις να εχεις βαλη θεμελια και σηκωσης τοιχους. Καλο κουραγιο και προσεχε.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-09-11, 18:13
nikos2004 Ο χρήστης nikos2004 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλη ,έκανα μετρήσεις αμμωνιας (πήγα στο πετ με νερο απο το ενυδρειου για δεν παει άλλο ποια λεφτά έχουν φυγη) και αμμωνία 0!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-09-11, 18:20
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

με 0 αμμωνια,νιτρωδη και νιτρικα,εγω δε νομιζω οτι εχει στρωσει,δεν εχει καν ξεκινησει ο κυκλος στο φιλτρο σου.
δεν ξερω φιλε μου αλλα μαλον κατι δεν κανεις σωστα.στα εχουνε γραψει ολα τα παιδια εδω μεσα και σου ειπαμε ολοι να διαβασεις τα υπομνηματα στους αρχαριους.
στο ξαναλεω.βαλε αγγελια για μπολι!!!!
προσπαθουμε ολοι να σε βοηθησουμε αλλα δε μας βοηθας κιεσυ να σε βοηθησουμε.

επισης βαλε αεραντλια,η γυρνα την εξοδο του φιλτρου σου προς την επιφανεια ωστε να την αναταρασει καλα.

την αμμωνια με τι στη μετρησανε στο πετσοπ που πηγες?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-09-11, 18:45
nikos2004 Ο χρήστης nikos2004 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Νιτροδι νιτρικα 0 η αντλία είναι αρκετά ψιλά και αναταραχή την επιφάνεια η αντλία έχειμεσα ενα σωλήνα και την συνδεεις με την ατμόσφαιρα να το κάνω ?τα τεστ τα έκανε με υγρά. συμφωνώ με αυτά που μου λέτε αλλά αφού όλα μηδέν γιατί να αχοληθω με μπολια το μόνο που δεν παει καλά είναι η θολούρα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-09-11, 18:53
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

γιατι σε ενα ενυδρειο που ειναι μισοστρωμενο θα πρεπει να μετρας αμμωνια ΝH4NH3 και τουλαχιστον νιτρωδη NO2.αν το ενυδρειο σου ητανε στρωμενο θα επρεπε να μετρας 0 αμμωνια ,0 νιτρωδη, και νιτρικα ΝΟ3 πανω απο 0.εσυ τα μετρας ολα 0.που σημαινει οτι μαλον δεν εχει ξεκινησει καν ο κυκλος του αζωτου και το στρωσιμο του ενυδρειου.γιαυτο λεμε για μπολι.
αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος παρακαλω.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-09-11, 19:27
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Απλα δηλαδη, αφου δεν μετρας νο3 παει να πει οτι δεν εχει στρωσει. Γιατι η αμμωνια γινεται νο2 και τα νο2 γινονται νο3. Αρα αν ειχες αμμωνια 0 νο2 0 και νο3 20 ας πουμε θα ηταν στρωμενο. Τωρα δεν ειναι. Και σε ενα νεο ενυδρειο να μετρησουμε την πρωτη μερα 0 θα ειναι ολα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-09-11, 21:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Φιλοι γινεται να τα εχουμε ολα μηδενικα και να ειναι στρωμενο το ενυδρειο.
Αυτο γινεται οταν επιτυγχανεται και απονιτροποιηση ("εξαφανιζονται" δλδ και τα νιτρικα ΝΟ3) με διαφορους τροπους, που ειναι δυσκολο φυσικα να συμβει σε ενα ενυδρειο και μαλιστα τοσο "φρεσκο".

Ειναι λιγο δυσκολο να υπαρχουν 4 ψαρια σε ενα ενυδρειο 60 λιτρων που τρεχει 15 ημερες, εχει λευκη θολουρα (σαν bacterial bloom μου φαινεται) και να ειναι ολα μηδενικα.
Καποιο λακο εχει η φαβα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-09-11, 21:18
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλοι γινεται να τα εχουμε ολα μηδενικα και να ειναι στρωμενο το ενυδρειο.
Αυτο γινεται οταν επιτυγχανεται και απονιτροποιηση ("εξαφανιζονται" δλδ και τα νιτρικα ΝΟ3) με διαφορους τροπους, που ειναι δυσκολο φυσικα να συμβει σε ενα ενυδρειο και μαλιστα τοσο "φρεσκο".
A, γινεται ε? Αληθεια απο τι μπορει να συμβει?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-09-11, 22:43
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
A, γινεται ε? Αληθεια απο τι μπορει να συμβει?
απο χαμηλη ιχθυοφορτωση και πολλα φυτα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-09-11, 23:01
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
απο χαμηλη ιχθυοφορτωση και πολλα φυτα
Αυτο ειναι σιγουρο? Δηλαδη για να καταλαβω.....σε εμενα για παραδειγμα που ειχα καποια στιγμη οταν εστρωνε το ενυδρειο μου και ειχε μηδενησει η αμμωνια, νο2 10 και νο3 50 και μετα οταν μηδενισαν και τα νο2 και τα νο3 πηγαν 25, ειχα φυτα και δεν ειχα ψαρια (και ειπαμε πως την μειωση αυτη στα νο3 μαλλον την εκαναν τα φυτα) αν το αφηνα παραπανω χωρις ψαρια μπορει να μηδενιζαν και τα νο3?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-09-11, 23:18
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο ειναι σιγουρο? Δηλαδη για να καταλαβω.....σε εμενα για παραδειγμα που ειχα καποια στιγμη οταν εστρωνε το ενυδρειο μου και ειχε μηδενησει η αμμωνια, νο2 10 και νο3 50 και μετα οταν μηδενισαν και τα νο2 και τα νο3 πηγαν 25, ειχα φυτα και δεν ειχα ψαρια (και ειπαμε πως την μειωση αυτη στα νο3 μαλλον την εκαναν τα φυτα) αν το αφηνα παραπανω χωρις ψαρια μπορει να μηδενιζαν και τα νο3?

ναι

αμα εχεις λιγα ψαρια, εχεις και λιγα νιτρικα.
αν εχεις πολλα φυτα η γρηγορης αναπτυξης θα σου φανε τα νιτρικα τελειως
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-09-11, 23:20
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Απλα το ρωταω γιατι λεει και ο delta πιο πανω πως ειναι δυσκολο να συμβει σε ενα ενυδρειο γενικος και δε σε ενα ''φρεσκο'' οπως ηταν και το δικο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-09-11, 23:25
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

στο 60αρι μου εχω μερικους γονους απο γκαπυ και λιγες γαριδες.
απο φυτα εχω μια ανουμπια και πολυ κερατοφυλο και τρεχει κατι μηνες.
οι μετρησεις μου ειναι
nh3-4 0
no2 0 kai
no3 σχεδον μηδεν. πολυ δυσκολα το καταλαβαινεις ποσο ειναι στο τεστ
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-09-11, 23:27
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 60αρι μου εχω μερικους γονους απο γκαπυ και λιγες γαριδες.
απο φυτα εχω μια ανουμπια και πολυ κερατοφυλο και τρεχει κατι μηνες.
οι μετρησεις μου ειναι
nh3-4 0
no2 0 kai
no3 σχεδον μηδεν. πολυ δυσκολα το καταλαβαινεις ποσο ειναι στο τεστ
Α, καταλαβα. Τραβαει και πολυ το κερατοφυλλο απο οτι εχω διαβασει νο3 οποτε λογικο μου ακουγεται..

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-09-11, 00:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
A, γινεται ε? Αληθεια απο τι μπορει να συμβει?
Σε τρωει ο πισινος σου για δυσκολα.
Ο κυκλος του αζωτου στα ενυδρεια εχουμε συνηθισει να πιστευουμε οτι ολοκληρωνεται με την οξειδωση της αμμωνιας σε νιτρωδη και στη συνεχεια των νιτρωδων σε νιτρικα.
Ομως δεν ειναι ολοκληρωμενος ετσι ο κυκλος.
Πρεπει και να γινει και απονιτροποιηση με την αποδεσμευση του αζωτου πισω στην ατμοσφαιρα ως αεριο.
Αυτο συμβαινει στη φυση ..... αλλιως καποιος θα επρεπε να κανει αλλαγη στις λιμνες και στη θαλλασα
Για την απονιτροποιηση αναλαμβανουν αλλος ειδος βακτηριων, αναεροβια απονιτροποιητικα βακτηρια αυτη τη φορα (και οχι αεροβια νιτροποιητικα σαν αυτα που ζουν μεσα στο φιλτρο με το οξυγονο του νερου που περναει απο πανω τους) αναεροβια λοιπον όπως πχ είναι για το γλυκό νερό τα Acinetobacter, Alcaligenes, Spirillum, Bacillus, για το θαλασσινό τα Flavobacterium, Pseudomonas, Vibrio, Aeromonas και έχουν την ικανότητα να χρησιμοποιούν τα ΝΟ3 ως πηγές οξυγόνου, για την διάσπαση και οξείδωση της οργανικής ύλης, όταν οι συνθήκες είναι ανοξικές. Έτσι ή ελευθέρωση αζωτου Ν2 είναι δυνατή όταν η συγκέντρωση του οξυγόνου είναι μικρότερη από 0,10ml O2/l.
Τα απονιτροποιητικα βακτηρια στο ενυδρειο τα βρισκουμε σε αναεροβιες περιοχες, βαθεια μεσα στο βυθο*.

Φυσικα το αζωτο ειναι τροφη και των φυτων και αλγων γενικα, και μπορει να μειωνεται οταν υπαρχουν πολλα φυτα γρηγορης αναπτυξης στο ενυδρειο και ιδιως φυτα που εχουν την ριζα τους μεσα στο νερο αλλα τα φυλλα τους εκτος.

* Ομως οι αναεροβιες περιοχες (τουλαχιστον στα ενυδρεια γλυκου νερου) σε συνδιασμο με συγκεντρωση detritus (νεκρης υλης) και αποβλητων γενικα, κρυβουν και κινδυνους για ενα χομπιστα (ιδιως μη εμπειρο), κινδυνους οπως η συγκεντρωση υδροθειου** που μπορει να ειναι αυτες οι φυσαλιδες που ενιοτε βλεπουμε να βγαινουν μονες τους απο το βυθο (οχι πανικος ομως, δεν ειναι παντα υδροθειο οι φυσαλιδες) και εχουν μυρωδια κλουβιου αυγου.
Γιαυτο λοιπον αποφευγουμε να "συντηρουμε" αναεροβιες περιοχες μεσα στο βυθο και πολυ σκουπιδι πανω του, εχωντας καλη κυκλοφορια νερου πανω απο το βυθο και τρυπωντας τον (προσεκτικα και οχι μαζικα και με ανακατεμα του βυθου) κατα καιρους για να "σπανε", αποφευγωντας να περνανε ψαρια απο πανω και να εχουμε ανοιχτο το καπακι για να μη μενει μεσα στο ενυδρειο και πανω απο την επιφανεια του νερου και επιστρεφει πισω με το φαινομενο τηα ανταλλαγης αεριων αφου ειναι βαρυτερο απο το οξυγονο και μενει πανω απο την επιφανεια του νερου. Ετσι αντι για εισαγωγη οξυγονου στο νερο, εχουμε την εισαγωγη του υδροθειου και παλι.
Οι ριζες των φυτων βοηθανε στο "σπασιμο" των αναεροβιων επισης.

** Το υδρόθειο (H2S) ή σουλφιδιο του υδρογονου, είναι το πιο γνωστό και το πιο επικίνδυνο δύσοσμο αέριο. Είναι τοξικό, αποτελεί υψηλό κίνδυνο δηλητηρίασης (όταν βρίσκεται σε υψηλές συγκεντρώσεις).
Το υδρόθειο σχηματίζεται κατά την αναερόβια αποσύνθεση οργανικού υλικού που περιέχει θείο και από την αποδόμηση των θειωδών και θειικών ιόντων. Δε σχηματίζεται όταν υπάρχει υψηλή συγκέντρωση οξυγόνου.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο ειναι σιγουρο? Δηλαδη για να καταλαβω.....σε εμενα για παραδειγμα που ειχα καποια στιγμη οταν εστρωνε το ενυδρειο μου και ειχε μηδενησει η αμμωνια, νο2 10 και νο3 50 και μετα οταν μηδενισαν και τα νο2 και τα νο3 πηγαν 25, ειχα φυτα και δεν ειχα ψαρια (και ειπαμε πως την μειωση αυτη στα νο3 μαλλον την εκαναν τα φυτα) αν το αφηνα παραπανω χωρις ψαρια μπορει να μηδενιζαν και τα νο3?
Αν το αφηνες χωρις ψαρια θα ειχες λιγοτερη (η και καθολου) αμμωνια που θα οξειδωνόταν σε νιτρωδη και αυτα σε ντρικα.
Αποτελεσμα: απο λιγοτερη αμμωνια = λιγοτερα νιτρικα.

Φυσικα χωρις αμμωνια και νιτρωδη θα εχανες και τη βιολογια σταδιακα αφου θα εμενε χωρις "φαι"
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 14-09-11 στις 00:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-09-11, 00:20
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Αξιζει να αναφερουμε και καποια βιολογικα υλικα φιλτρων(matrix,siporax,micromec..) τα οποια υποσχονται μειωση νιτρικων;
Απο προσωπικη εμπειρια παντος δεν εχω δει κατι τετοιο να συμβαινει στην πραξη!
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-09-11, 00:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αξιζει να αναφερουμε και καποια βιολογικα υλικα φιλτρων(matrix,siporax,micromec..) τα οποια υποσχονται μειωση νιτρικων;
Απο προσωπικη εμπειρια παντος δεν εχω δει κατι τετοιο να συμβαινει στην πραξη!
Και μερικοι ακομα το ιδιο εχουν διαπσιστωσει
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αναγνωριση ενος καβουρα... και ενος εξωγιηνου! karxarini Μεσογειακό 6 16-12-10 16:56
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά QS-Plan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-12-10 16:33
Καλησπέρα σε ολη την παρέα(Απορίες ενος αρχαριου) Decka Αρχάριοι γλυκού νερού 54 24-12-09 14:07
ασχετος odin79 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 14-04-08 14:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09981 seconds with 13 queries