Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-08-09, 08:12
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή Βοήθεια/γνώμες για κόλημα LED ταινίας σε φωτιστικό Rio

Θα ήθελα λίγη βοήθεια/γνώμες σε ότι αφορά το κόλημα μιας LED-οταινείας (βλ. παλαιότερο ποστ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33611 )
στο φωτιστικό του ενυδρείου μου (Ριο 180).

Για διάφορους λόγους, η ταινία πρέπει να κοληθεί ακριβώς στη μέση του φωτιστικού, όπως φαίνεται στη φωτογραφία.

Η ταινία έχει ένα μαλακό περίβλημα, ορθογώνιο (βλ. φωτο) το οποίο είναι φτιαγμένο από σιλικόνη μάλλον ή κάποιο πολύ μαλακό πλαστικό.

Το πρόβλημά μου τώρα: Το Ριο 180 έχει μια κεντρική "κόντρα"/βραχίονα από μαύρο πλαστικό, ο οποίος βρίσκεται ακριβώς στη μέση του ενυδρείου πάνω από την επιφάνεια του νερού, και "κρατάει" στο μπροστινό και στο πίσω τζάμι του ενυδρείο. Όταν τοποθετείται το φωτιστικό από πάνω, διασταυρώνεται σε κάθετα με το βραχίονα αυτό, σχηματίζοντας ένα "σταυρό" ακριβώς στη μέση.

Μεταξύ φωτιστικού και βραχίονα υπάρχει ένα διάκενο 3-4 χιλιοστά, το οποίο όμως ΔΕΝ είναι αρκετό για να χωρέσει η LED ταινία χωρίς να συμπιεστεί λίγο το περίβλημά της. Αυτή η συμπίεση βάζει ένα μικρό βάρος στην κεντρική κόντρα - το εκτιμώ γύρω στα 100 γραμμάρια βάρους.

1) Επειδή προφανώς η κεντρική κόντρα είναι ύψιστης σημασίας για την ασφάλεια του ενυδείου, ανησυχώ λίγο μήπως το μικρό αυτό αλλά συνεχές βάρος δημιουργήσει πρόβλημα μακροπρόθεσμα. Έχει κανείς γνώμη για αυτό;

2) Η άλλη μου επιλογή είναι να κόψω προσεκτικά το περίβλημα στο σημείο όπου η ταινία περνάει πάνω από την κόντρα ώστε να μην ασκείται καθόλου πίεση. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να πασαλείψω τα εκτεθημένα LED με σιλικόνη για να μην περάσει υγρασία στην υπόλοιπη ταινία δεξιά/αριστερά.

3) Επίσης διάβασα για περίπτωση όπου πλαστική κόντρα χάλασε/ράγισε μετά από μακροχρονια έκθεση σε φως MH. Το φάσμα των LED είναι πολύ διαφορετικό από μιας λάμπας MH βέβαια, αλλά έχει κανείς καμμιά γνώμη σχετικά με το αν η έκθεση σε φως από λευκό LED μπορεί να επιφέρει φθορά στο πλαστικό;

Συγνώμη για το μακροσκελές του ποστ - προσπάθησα να είμαι όσο πιό περιγραφικός γίνεται...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0573.JPG
Εμφανίσεις:  462
Μέγεθος:  164,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0576.JPG
Εμφανίσεις:  441
Μέγεθος:  136,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0578.JPG
Εμφανίσεις:  413
Μέγεθος:  100,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-08-09, 08:48
space4711 Ο χρήστης space4711 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2009
Περιοχή: Ασβεστοχώρι Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Αν η πίεση που ασκούν τα led πάνω στην κόντρα είναι τόσο μικρή και εφόσον η κόντρα είναι πλαστική τότε δεν πρέπει να έχεις κανένα πρόβλημα. Το πλαστικό είναι μαλακό και ανέχεται μικρή παραμόρφωση.
Εφόσον η κόντρα είναι πλαστική το πιο πιθανό είναι ότι λόγω θερμοκρασίας θα μπορούσε να φθαρεί μετά από χρόνια. με τα led δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα (λόγω χαμηλής θερμοκρασίας).
Αν σε ανησυχεί η πίεση και θέλεις να κάνεις κάτι γι' άυτό, κάνε αυτό που λες. Δηλαδή 'φάε' λίγο το περίβλημα των Led προσπαθώντας να μην πληγωθεί το κύκλωμα και οι αγωγοι από κάτω. Σε περίπτωση αποκάλυψης του κυκλώματος βάλε λίγη σιλικόνη.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-08-09, 10:23
Το avatar του χρήστη Aiolos-910
Aiolos-910 Ο χρήστης Aiolos-910 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Μιας και πιάνει το χέρι σου.. γιατί δεν κόβεις τη ταινία των led στο σημείο που εμποδίζει την κόντρα συνδέοντας το δύο πια κομμάτια της ταινίας με καλώδιο μονώνοντας φυσικά τις άκρες.

Μια άλλη πρόταση (χωρίς να γνωρίζω την ανατομία από το καπάκι) μπορείς εφ όσον είναι εφικτό, να βάλεις περιμετρικά στην πατούρα του καπακιού που πατάει στο τζάμι λάστιχο απ αυτά που βάζουν συνήθως στις πόρτες για μόνωση. Μ αυτόν τον τρόπο το καπάκι θα σηκωθεί τόσο, όσο το πάχος του λάστιχου.
Δεν ξέρω αισθητικά πως θα φαίνετε.. δεν ξέρω όπως είπα την «ανατομία» από το καπάκι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-08-09, 14:45
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Το να κόψω την ταινία τελείως και να την ξανασυνδέσω το σκέφτηκα, αλλά νομίζω θα είναι πιό εύκολο να αφαιρέσω το περίβλημα εκεί - η ταινία LED είναι αρκετά "χαλαρή" μέσα στο περίβλημα οπότε δεν υπάρχει φόβος να πειραχτεί, και μετά θα το φουλάρω σιλικόνη για στεγανοποίηση.

Η πίεση που δέχεται η κόντρα είναι μικρή, και μάλλον παραείμαι "ψείρας", αλλά...φύλαγε τα ρούχα σου που λένε...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-08-09, 19:25
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aiolos-910 Εμφάνιση μηνυμάτων
...να βάλεις περιμετρικά στην πατούρα του καπακιού που πατάει στο τζάμι λάστιχο* απ αυτά που βάζουν συνήθως στις πόρτες για μόνωση. Μ αυτόν τον τρόπο το καπάκι θα σηκωθεί τόσο, όσο το πάχος του λάστιχου.
....ηταν το πρωτο πραγμα που μου'ρθε στο μυαλο..
* παρε σε μαυρο κι ουτε θα φαινεται...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-08-09, 22:30
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aiolos-910 Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Μια άλλη πρόταση (χωρίς να γνωρίζω την ανατομία από το καπάκι) μπορείς εφ όσον είναι εφικτό, να βάλεις περιμετρικά στην πατούρα του καπακιού που πατάει στο τζάμι λάστιχο απ αυτά που βάζουν συνήθως στις πόρτες για μόνωση. Μ αυτόν τον τρόπο το καπάκι θα σηκωθεί τόσο, όσο το πάχος του λάστιχου.
Δεν ξέρω αισθητικά πως θα φαίνετε.. δεν ξέρω όπως είπα την «ανατομία» από το καπάκι
Χμμμ... με έβαλες σε σκέψεις τώρα... Η πατούρα ειναι στενή, περίπου 2χιλ. Νομίζω θα πετύχει αλλά δεν ξέρω αν/τι λάστιχο υπάρχει σε αυτές τις διαστάσεις. Θα ψάξω πάντως, αλλιώς πάμε στη λύση "κόψιμο+σιλικόνη".
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-08-09, 23:36
Το avatar του χρήστη Aiolos-910
Aiolos-910 Ο χρήστης Aiolos-910 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Ρίξε μια ματιά σ αυτούς που κατασκευάζουν πόρτες, στα σιδηρικά αλλά και στα είδη επίπλου δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό, αλλά άμα το ζορίσεις λίγο όλο και κάτι ακόμη θα σκεφτείς !!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-08-09, 00:13
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Λοιπόν, βρήκα ένα κομμάτι πλαστικό χοντρούτσικο, το έκοψα "λωρίδες" και το κόλησα με σιλικόνη στο καπάκι, εκεί που πατάει το φωτιστικό, και δούλεψε μιά χαρά.
Ευχαριστώ για την ιδέα!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-08-09, 01:24
Το avatar του χρήστη Aiolos-910
Aiolos-910 Ο χρήστης Aiolos-910 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Όλα καλά λοιπόν !!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-08-09, 03:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με καταλληλη για τα υλικα που θα κολληθουν (πχ πλαστικο) αδιαβροχη ταινια διπλης οψεως 3Μ?

ΥΓ γιατι δεν πηρες λεντοταινια ετοιμη αυτοκολλητη?
Υπαρχει και dimmable
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-08-09, 07:06
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Κοίτα, για αυτοκόλητη πήγαινα, αλλά την πήρα από e-bay, και μου βγήκε λίγο "διαφορετική"... απ'ότι έλεγε ο τύπος. Υποτίθεται ότι θα είχε αυτοκόλητο 3Μ, αλλά δεν είχε τίποτα. Είναι η "γυμνή" ταινία, τοποθετημένη σε ένα "μακαρόνι" πλακέ, από σιλικόνη. Τέλος πάντων με λίγη σιλικόνη κόλησε μιά χαρά (νομίζω...) στο κάτω μέρος του φωτιστικού.

Για τις dimmable που λες, πολύ ενδιαφέρον. Πως ελέγχεται το dimming? Γίνεται μόνο του μόλις ανάψει σβύσει η ταινία; Είναι ρυθμιζόμενο ως προς το χρόνο που παίρνει; Κανένα λινκ;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-08-09, 10:09
Το avatar του χρήστη Aiolos-910
Aiolos-910 Ο χρήστης Aiolos-910 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Για ρίξε μια ματιά εδώ…. http://www.ledmegastore.gr/
Αγόρασα Led αυτοκόλλητη ταινία ενός μέτρου μαζί με τον μετασχηματιστή (43 ευρώ) απ ότι θυμάμαι που είπε ότι ντιμάρετε. Την παρέλαβα μετά από 2-3 μερες.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-08-09, 14:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοίτα, για αυτοκόλητη πήγαινα, αλλά την πήρα από e-bay, και μου βγήκε λίγο "διαφορετική"... απ'ότι έλεγε ο τύπος. Υποτίθεται ότι θα είχε αυτοκόλητο 3Μ, αλλά δεν είχε τίποτα. Είναι η "γυμνή" ταινία, τοποθετημένη σε ένα "μακαρόνι" πλακέ, από σιλικόνη. Τέλος πάντων με λίγη σιλικόνη κόλησε μιά χαρά (νομίζω...) στο κάτω μέρος του φωτιστικού.

Για τις dimmable που λες, πολύ ενδιαφέρον. Πως ελέγχεται το dimming? Γίνεται μόνο του μόλις ανάψει σβύσει η ταινία; Είναι ρυθμιζόμενο ως προς το χρόνο που παίρνει; Κανένα λινκ;
Για led http://www.ledmegastore.gr/index.php...index&cPath=76
Για ταινια http://www.3m-theodorou.gr/categoryl...=37&maincat=26
http://solutions.3m.com/wps/portal/3M/en_US/VHB/Tapes/
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-08-09, 14:37
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Το site με τα LED το είχα δει - ένας απ' τους λόγους που πήγα από ebay ήταν ότι εκεί βρήκα ταινία των 24W/m - 360lumens περίπου, και 1500mcd ανά LEDάκι, ενώ από τα Ελληνικά μαγαζιά δε βρήκα κάτι τέτοιο, τουλάχιστον σε αυτά που έψαξα, αλλά ήταν και πολύ πιό ακριβά.

Πάντως το σύστημα δουλεύει ωραία, αλλά θα ήθελα να είχα 2πλάσιο φως - ίσως κάποια στιγμή κολήσω και 2η ταινία, γιατι το τροφοδοτικό και το κυκλωματάκι που έφτιαξα "σηκώνουν" άλλη μία...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-08-09, 16:08
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Εγω παντως δεν θα εκοβα την τανια led... Το νερο θα περασει σιγουρα.
Οσο για τη κοντρα, επειδη και μενα δεν μου γεμιζε το ματι τιν εχω αντικαταστησει με ενα φιλετο γιαλι, 10 mm ακριβος απο κατω, οποτε μπορει και να βγει..
Πολυ καλυτερο κρατημα απο την πλαστικουρα, (σηκωνο ολο το ενυδρειο απο κει αδειο) και δεν ανησυχεις μηπως σπασει το πλαστικακι.
Κραταω το γεγονος οτι η μια σειρα led δεν ειναι αρκετες....

Οσο για το dim, ολα ντιμαρρονται.. το θεμα ειναι οτι δεν κανουν και ανατολη δυση, εκτος αν προσλαβεις καποιον να γυριζει το κουμπι οταν πρεπει...
(βιογραφικα που στελνουμε?)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-08-09, 16:57
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παντως δεν θα εκοβα την τανια led... Το νερο θα περασει σιγουρα.

Έτσι σκέφτηκα κι εγώ, και έβαλα την "πατούρα" που πρότειναν παραπάνω.

Οσο για τη κοντρα, επειδη και μενα δεν μου γεμιζε το ματι τιν εχω αντικαταστησει με ενα φιλετο γιαλι, 10 mm ακριβος απο κατω, οποτε μπορει και να βγει..
Πολυ καλυτερο κρατημα απο την πλαστικουρα, (σηκωνο ολο το ενυδρειο απο κει αδειο) και δεν ανησυχεις μηπως σπασει το πλαστικακι.

Συμφωνώ! Μπορείς να εξηγήσεις πως ακριβώς το έκανες; Θα με ενδιέφερε πολύ!!! Αναρωτιέμαι αν γίνεται σε γεμάτο ενυδρείο;

Κραταω το γεγονος οτι η μια σειρα led δεν ειναι αρκετες....

κοίτα, είναι ωραίο το εφέ του dimming που γίνεται, και βλέπω διαφορά και στις κινήσεις των ψαριών - κινούνται πιό "αργά" και γυρίζουν σε όλο το ενυδρείο - ίσως σε αναζήτηση μέρους για να την αράξουν ( ; ). Και, τουλάχιστον στις 3 μέρες που το έχω βάλει μπρος δεν παρατήρησα απότομες κινήσεις που έβλεπα τα ΣΑΕ να κάνουν στο σβύσιμο του φωτός.

Αλλα: Το "ρίξιμο" από 90W+ανακλαστήρες σε 22W περίπου είναι μεγάλο όντως. Πάντως η ταινία ήταν αρκετά φτηνή, και 2 δεύτερη μπορεί να τροφοδοτηθεί από το ίδιο σημείο στο κύκλωμα, οπότε είναι θέμα του να περάσω ένα 2ο κονέκτοραστο πλαστικό κουτάκι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γνώμες.... Nik25 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 7 26-03-08 15:21
φωτιστικό KOKOBAS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 19-03-08 16:34
DIY φωτιστικό Βαγγέλης (Dearangelo) DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 25-09-07 09:17
Κόλημα μεσαίας κόντρας FOUS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 10-10-04 00:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06266 seconds with 14 queries