Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-09-11, 11:20
SaTRaPiS Ο χρήστης SaTRaPiS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-09-2011
Περιοχή: ΤΡΙΠΟΛΗ
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Νεος στο χομπυ ζητα πληροφοριες για στησιμο ενυδρειου με φυτα

Καλησπερα σε ολους τον τελευταιο καιρο μου κολλησε το μικροβιο του ενυδρειου.Δεν εχω ξανασχοληθει με ψαρια ειναι η πρωτη φορα.Σκεφτομαι λοιπον να ξεκινησω με ενα ενυδρειο περιπου 30 λιτρα με σκοπο να φιλοξενησει εναν μονομαχο(το ψαρι θα το αγορασω αφου το σπιτι του θα ειναι ετοιμο).Διαβασα παρα πολυ μιας και μου αρεσει να κανω σωστα οτι ασχολουμε(ποσο μαλλον οταν μιλαμε για ζωντανα πλασματα και την φροντιδα τους).Η βοηθεια που χρειαζομαι ειναι με τα φυτα.Θελω ονοματα καποιων φυτων για ενυδρειο μονομαχου,επειδη ειμαι καινουριος θα ηθελα να ειναι ανθεκτικα και να μην εχουν αναγκη πολλη φροντιδα.Επισης και καποιον κορμο για τον βυθο.Θα ηθελα να μαθω σε τι ειδους μαγαζια τα βρισκουμε(επαρχια εδω οχι πολλες δυνατοτητες πιστευω...) ποσο κοστιζουν τι φροντιδα θα χρειαζονται(λιπασματα?) πως θα στηθουν(αμμο?χαλικι?).Ολα οσα σας λεω ειναι για 30 λιτρα ενυδρειο με μονομαχο

Α και κατι αλλο.τα φυτα οσο θα στρωνω το φιλτρο(πανω απο μηνα) τι θα κανω με το νερο που δεν μπορω να το αλλαζω υπαρχει προβλημα?

οποια βοηθεια ευπροσδεκτη ευχαριστω προκαταβολικα!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-11, 11:39
Το avatar του χρήστη aggelospgr2010
aggelospgr2010 Ο χρήστης aggelospgr2010 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Αθήνα (Παγκράτι) & Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε SaTRaPiS! Καλώς όρισες στο φόρουμ και στο μαγικό κόσμο των ενυδρείων! Πρώτα από όλα αυτό που θέλω να σου πω είναι ένα μεγάλο μπράβο που πρώτα διάβασες κάποια πράγματα τα κατάλαβες και ύστερα από αρκετό καιρό (1 μήνα + ) θα βάλεις τον μονομάχο σου! Τώρα στο θέμα μας, για τα φυτά, μερικά εύκολα και ανθεκτικά φυτά που θα μπορούσες να βάλεις είναι 1-2 ανούμπιες, ή ακόμα καλύτερα πάνω σε ένα κομμάτι ξύλου να δέσεις μερική java moss! Τα παραπάνω φυτά είναι αρκετά εύκολα και αναπτύσσονται χωρίς ιδιαίτερη φροντίδα. Τώρα για το κορμό που αναφέρεσαι σε οποιοδήποτε pet-shop πας λογικά θα έχουν Αρκεί να κοιτάξεις να τον πλύνεις καλά με άφθονο καθαρό νερό για να φύγουν από πάνω τους σκόνες κτλ, και ακόμα καλύτερα να τον αφήσεις μέσα σε κάποιο κουβά 1-2 εβδομάδες. Οι τιμές τώρα για τα συγκεκριμένα φυτά παίζουν αρκετά ανάλογα το κατάστημα φίλε, αλλά γενικά γύρω στα 6 με 10 ευρώ. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο τελευταίο που αναφέρεσαι!

Φιλικά,

¶γγελος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-09-11, 12:12
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SaTRaPiS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους τον τελευταιο καιρο μου κολλησε το μικροβιο του ενυδρειου.Δεν εχω ξανασχοληθει με ψαρια ειναι η πρωτη φορα.Σκεφτομαι λοιπον να ξεκινησω με ενα ενυδρειο περιπου 30 λιτρα με σκοπο να φιλοξενησει εναν μονομαχο(το ψαρι θα το αγορασω αφου το σπιτι του θα ειναι ετοιμο).Διαβασα παρα πολυ μιας και μου αρεσει να κανω σωστα οτι ασχολουμε(ποσο μαλλον οταν μιλαμε για ζωντανα πλασματα και την φροντιδα τους).Η βοηθεια που χρειαζομαι ειναι με τα φυτα.Θελω ονοματα καποιων φυτων για ενυδρειο μονομαχου,επειδη ειμαι καινουριος θα ηθελα να ειναι ανθεκτικα και να μην εχουν αναγκη πολλη φροντιδα.Επισης και καποιον κορμο για τον βυθο.Θα ηθελα να μαθω σε τι ειδους μαγαζια τα βρισκουμε(επαρχια εδω οχι πολλες δυνατοτητες πιστευω...) ποσο κοστιζουν τι φροντιδα θα χρειαζονται(λιπασματα?) πως θα στηθουν(αμμο?χαλικι?).Ολα οσα σας λεω ειναι για 30 λιτρα ενυδρειο με μονομαχο
Α και κατι αλλο.τα φυτα οσο θα στρωνω το φιλτρο(πανω απο μηνα) τι θα κανω με το νερο που δεν μπορω να το αλλαζω υπαρχει προβλημα?

οποια βοηθεια ευπροσδεκτη ευχαριστω προκαταβολικα!!

Kαλως ηρθες στην παρεα μας.Ενα ενυδρειο 30 λιτρων δεν θελει και πολλα φυτα αν θελουμε να εχουμε λιγακι χωρο να κινειται το ψαρακι.Ιδανικα φυτα ειναι οι ανουμπιες,οι κρυπτοκορινες,τα μος,οι βαλισνεριες,η Hygrophila polysperma, τα οποια ειναι πολυ ευκολα και δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις και φυσικα τα φυτα επιφανειας τα οποια και θα υπερεκτιμησει ο μονομαχος σου.
Τα βρισκεις σε καταστηματα που ασχολουνται με ενυδρεια και εχουν μεγαλυτερη ποικιλια και ισως σε καποιο πετ σοπ που μπορει να εχει τμημα ενυδρειων.
Δεν θα εχουν προβλημα κατα την διαδικασια του στρωσιματος,καλο θα ηταν να τους βαζεις καποιο λιπασματακι αν και αυτα που σου ανεφερα δεν το χρειαζονται.
To βασικο ειναι το στρωσιμο του ενυδρειου και σε αυτο δωσε πιο πολυ σημασια.Τα υπολοιπα ειναι απλα η σαλτσα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-09-11, 14:14
Το avatar του χρήστη xristoss
xristoss Ο χρήστης xristoss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-07-2011
Περιοχή: Νέα Μάκρη- Χολαργό
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

καλά του γράφουμε για φυτά από φως δεν μας είπε τι έχει η java moss θέλει αρκετό φως για να αναπτυχθεί
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-09-11, 14:19
SaTRaPiS Ο χρήστης SaTRaPiS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-09-2011
Περιοχή: ΤΡΙΠΟΛΗ
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

επειδη ακομα δεν εχω αγορασει το ενυδρειο τωρα κανω ερυνα αγορας υπολογιζω οτι στα 50 λιτρα θα βαλω 30-40 watt λαμπα θα εχει δηλαδη καλο φως πιστευω.επεισης θα ψαξω χρονοδιακοπτη θα δουλευει 8-10 ωρες την μερα το φως!!ειμαι σε πολυ αρχικο σταδιο και δεν εχω και πολλες επιλογες σε αυτη την πολη θα πρεπει να ψαξω πολυ και ισως να παραγγειλω απο αλλου πραγματα εχω δει ενα econoline set 60 cm αλλα εχει 11 watt λαμπα δεν ξερω αυτα αλλαζουν σωστα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-09-11, 01:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristoss Εμφάνιση μηνυμάτων
καλά του γράφουμε για φυτά από φως δεν μας είπε τι έχει η java moss θέλει αρκετό φως για να αναπτυχθεί
Μπα.
Ιδιως αν βαλει christmas moss θα ειναι ακομα πιο ομρφη και ευκολη.
Ειχα moss σε ενα ταπερ με νερο σε ενα ραφι για ενα χρονο, χωρις φωτα κλπ φυσικα. Μονο συμπληρωνα το νερο που εξατμιζοταν
-------------------------
Για να μη μενω στα λογια.
Εδω ειναι η moss μολις δεθηκε με πλεγμα σε μια πετρα
click για μεγαλωμα


και εδω μετα απο δυο μηνες.
click για μεγαλωμα


Χωρις λιπασματα χωρις διοξειδιο και με μια λαμπα οικονομιας 7W σε σποτακι με μανταλακι.


Εδω δεμενη σε ενα ξυλο σε 50λιτρο με μια 15W gro lux "τελειωμενη" δεκαετιας.

Μολις δεθηκε στο ξυλο με πετονια


Μετα απο λιγο


Και σε αυτο το ενυδρειακι φυσικα μονο νερακι, χωρις λιπανση κλπ
-------------------------
Και αν εκει κατω απο τ'αυλακι δεν βρισκεις φυτα καλα ή οι τιμες δαγκωνουν, παρε απο ebay "τσαμπα".
Ερχονται αψογα και αν τυχει και χαλασει κανενα .. σου στελνουν αλλο τσαμπα.
http://stores.ebay.co.uk/AquaticMagic

Παρε μαζι και κανενα catappa να μαλακωνει και το νερο για το μονομαχο.
http://stores.ebay.com/AquaticMagic_...4Q2ec0Q2em322\
http://stores.ebay.co.uk/Amys-Ketapang-Inc
Ή βρες τελειως ξερα και καθαρα φυλλα απο καρυδια, πλατανο, βελανιδια, καστανια κ.α αρκει τα δεντρα να ειναι μακρυα απο αγροτικες περιοχες ψεκασμων ή βιομηχανικη μολυνση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 09-09-11 στις 01:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στησιμο νεου ενυδρειου Raven Ενυδρεία με ασπόνδυλα 18 05-01-11 19:16
ΣΤΗΣΙΜΟ ΝΕΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ - ΚΥΚΛΟΣ ΑΖΩΤΟΥ Aquablue Χρυσόψαρα 10 17-09-10 15:53
καινουργιο στησιμο ενυδρειου-πληροφοριες για φυτα christine1989 Γλυκό νερό - Γενικά 3 25-08-09 21:11
Στησιμο νεου ενυδρειου Tricky Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 27 13-04-06 08:43
ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΧΟΜΠΥ ΤΟΥ ΕΝΤΔΡΕΙΟΥ sakis Γλυκό νερό - Γενικά 2 31-08-04 12:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04233 seconds with 15 queries