Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-01-07, 10:43
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή Τρόπος μείωσης PH σε δισκοενυδρείο.

Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά. (Για να μην τα ξανααναφέρω είχα παρουσιάσει το ενυδρείο μου εδώ) :
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14083

Σε σχέση με την προηγούμενη κατάσταση έχει προστεθεί DIY CO2 5 lt, και εξωτερικό φίλτρο Ηydor (900 l/h) που δουλεύει μαζί με το εσωτερικό
Οι 4 δίσκοι πουληθήκαν και την θέση τους έχουν πάρει 3 καινούργιοι.

Ενώ είχα συνήθως pH: 7,0-7,2 και KH: 6-7 (τελευταίο δίμηνο περίπου) πρόσθεσα τύρφη στο φίλτρο για μια μικρή μείωση των τιμών αυτών αφού ούτε το DIY CO2 είχε βοηθήσει αρκετά, όμως και πάλι δεν είδα αλλαγή.

Έβγαλα την τύρφη μετά από περίπου 10 ημέρες έκανα δύο αλλαγές νερού σε 6 ημέρες της τάξης του 40% και πρόσθεσα 5 ml PH-KH minus της TETRA στην 1η αλλαγή και 10 ml στην 2η αλλαγή. Την επόμενη μέρα η μέτρηση της ΚΗ ήταν 5 το PH όμως δεν λέει να κατέβει με τίποτα. Πως θα μπορούσε να γίνει κάτι για αυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-01-07, 11:40
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Υπάρχει κάποιος λόγος που θέλεις να κατεβάσεις το pH; Οι δίσκοι που έχεις είναι άγριοι; Αν όχι, τότε δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Προσωπικά θα πρόσεχα περισσότερο τα νιτρικά και νιτρώδη παρά την οξύτητα του νερού.

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-01-07, 11:42
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Το χαλίκι σου είναι ουδέτερο? 'η μήπως αυτό ευθύνεται?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-01-07, 12:10
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Theokyr Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει κάποιος λόγος που θέλεις να κατεβάσεις το pH; Οι δίσκοι που έχεις είναι άγριοι; Αν όχι, τότε δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Προσωπικά θα πρόσεχα περισσότερο τα νιτρικά και νιτρώδη παρά την οξύτητα του νερού.

Θεόφιλος


o Θεοφιλος εχει απολυτο δικιο, η σκληροτητα και το πεχα σου ειναι μια χαρα για δισκους εκτροφης , εφοσον τα κρατας σταθερα...... Το CO2 diy δεν θα σου προσφερει σταθερες συνθηκες και καλυτερα ειναι να το σταματησεις......Δωσε προτεραιοτητα στο καθαρο νερο και τις συχνες αλλαγες και μην πολυ παιδευεσαι με πεχα και σκληροτητα (με μετρο φυσικα)........


ΥΓ Θεοφιλε καλη χρονια , χαθηκαμε...... εχω ακομα το ψυγειο σου......ελπιζω να μην μου κρατας μουτρα........Θα το στειλω με την πρωτη ευκαιρια......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-01-07, 12:19
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

Θεόφιλε,
θέλω να το κατεβάσω για να προσφέρω καλύτερες συνθήκες στους δίσκους. Όχι δεν είναι άγριοι, αλλά έλεγα αν το κατέβαζα ως το 6,8-7 θα ήταν καλύτερα για αυτούς. Νιτρικά και νιτρώδη δεν νομίζω ότι έχω πρόβλημα καθώς επίσης τηρώ χωρίς παρρεκλίσεις το πρόγραμμα της αλλαγής του 30-40% κάθε εβδομάδα

KOKORAS,
Αυτό που με ρωτάς δυστυχώς δεν το γνωρίζω και μάλιστα δεν υπολόγιζα καν ότι μπορεί να παίζει ρόλο. Το αγόρασα σε σφραγισμένες σακούλες από το pet shop (εδώ και δύο περίπου χρόνια) και μετά τις πέταξα χωρίς να κοιτάξω χαρακτηριστικά του. Μάλιστα κάποια στιγμή ήθελα να το αλλάξω σε ποιο λεπτόκοκκο αλλά τώρα με τους δίσκους είναι τόσο στρες για αυτούς (και ταλαιπωρία για εμένα το ξεστήσιμο) που δεν προχώρησα σε αυτή την αλλαγή.

Pritanis καλημέρα,
έγραφα το προηγούμενο post και δεν είδα το δικό σου.
ΟΚ, θα αφήσω τα πειράματα με τύρφη και PH-KH minus, αλλά όσο είχα μόνο το DIY CO2 δεν παρατήρησα μεταβολές στις τιμές (είχα όπως λες σταθερές συνθήκες). Βασικά σε ρωτώ αν μπορώ να το κρατήσω γιατί μείωση PH δεν είδα αλλά σίγουρα είδα βελτίωση στα φυτά μου.
Όσον αφορά το καθαρό νερό απάντησα στο προηγούμενο post.

KOKORAS
Ανεβάζω και μια photo ξανά αν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα για το χαλίκι μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 03-01-07 στις 12:56
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-01-07, 13:13
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Αφού δεν έχεις άγριους δίσκους, η πρόταση μου είναι μην αλλάξεις κάτι (με την προϋπόθεση ότι τα ψάρια δείχνουν μία χαρά). Αν θες να ασχοληθείς με κάτι, φτιάξε άλλο ένα ενυδρείο

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-01-07, 13:48
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

κοιταξε το diy co2 εκ των πραγματων θα το βαρεθεις πολυ συντομα , αλλα γενικα κακο δεν θα κανει , αφησε το...... Τωρα οσο αφορα μαγικα ζουμια και διαφορα τετοια χαζα , αδικα χρηματα.......Η τυρφη και αυτη μπορει να σου μαλακωσει το νερο και να του δωσει ενα γλυκο καφε χρωμα...... Κακο δεν θα σου κανει , αν εχεις ορεξη και την αλλαζεις καθε μηνα θα εισαι μια χαρα......Εγω θα σου προτεινα να βαλεις και μια Uv για ακομα καλυτερη ποιοτητα νερου.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-01-07, 14:07
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

ΟΚ Θεόφιλε δεν αλλάζω κάτι,
το άλλο ενυδρείο είναι ήδη έτοιμο και περιμένει κάποια ψάρια από τον Pritanis

Pritanis, κρατώ το diy co2 (ώσπου να βαρεθώ όπως λες), παρατώ τα ζουμια και αφήνω την τύρφη έστω για την απόχρωση. Αν γνωρίζεις μόνο πες μου για ποσότητα (μου είπαν για τα 230 λίτρα μου να βάλω 200-250 gr) είναι ΟΚ;

Τέλος η Uv είναι στα άμεσα σχέδια καθώς και μια αντίστρωφη όσμωση αργότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-01-07, 15:04
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Κοιταζοντας ολα τα προηγουμενα ποστς σου καθώς και την επριγραφη του ενυδρείου σου έχω την εντυπωσηξ ότι κατι δεν παει καλά. Με 4-5 KH, καθώς και με χρήση τύρφης και DIY CO2 έπρεπε το νερό σου να έχει ήδη μαλακώσει και το pH να έχει πέσει. Συμφωνώ βέβαια με τον φιλο μου τον Νικ και τον θεοφιλο σε ότι σου ειπαν αφου τα ζουμια που βάζεις περσσότερο κακό κάνουν παρά καλό. Η τύρφη περα απο τις όξινες ιδιότητες της κανει πολύ καλό στους δίσκους και επιπλέον τους διεγειρει σεξουαλικώς.

Y.Γ. Το βραδυ θα ανεβσω φωτο απο μια παραλίγο επιτυχημενη αναπαραγωγή που μου έγινε τελευταιως. Παροτι ήμουνα σε διαρκη επικοινωνιά με τον φίλο μου τον Γιάννη(acct) εντουτοις δεν τα καταφερα ....kai πάλι.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-01-07, 15:26
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

εχει αρχισει η αντιστροφη μετρηση......... Για ολους μας μεχρι την πρωτη επιτυχημενη αναπαραγωγη..... Προτεινω ο συλλογος να ετοιμασει και ενα βραβειο για τον νικητη......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-01-07, 16:11
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή Τρόπος μείωσης PH σε δισκοενυδρείο

johnny98130 καλησπέρα,
Το PH-KH Minus δεν το βάζω, απλά το δοκίμασα μόνο δύο φορές γιατί και εμένα μου φαίνεται ότι κάτι δεν πάει καλά (για αυτό έκανα και το συγκεκριμένο post και όχι τόσο από υπερβολική ανησυχία).
Η γενική κατάσταση όμως του ενυδρείου δεν προκαλεί ανησυχία, όλα τα ψάρια ζωηρά και ορεξάτα, ελαχιστοποίηση της άλγης, καμία απώλεια- ασθένεια δύο χρόνια που λειτουργεί, σταθερές μετρήσεις (πριν τα πειράματα εννοώ) δεν ξέρω τι να πώ.
Όπως συζητήθηκε και πριν, θα αφήσω τύρφη (αφού όπως λες και εσύ "η τύρφη κανει πολύ καλό στους δίσκους") και co2 ως έχουν και θα κάνω συχνές μετρήσεις για κάποιο χρονικό διάστημα.
Ελπίζω και για σένα και για τον Pritanis σε μιά επιτυχημένη αναπαραγωγή. Εγώ θέλω ακόμη διάβασμα και πολύ τύχη (ελπίζω στους 3 να υπάρχει ένα ζευγάρι)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-01-07, 16:53
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

απο αυτα που διαβασα καθυστερησε λιγο την uv και προχωρα στην α.ο. θα σου λυσει τα χερια αλλα με το μαλακο και παντα σε συνδιασμο μα νερο δικτυου......για να μη στρεσσαρεις τα ψαρια με μια μεγαλη μεταβολη συνθηκων....
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το δισκοενυδρείο μου cutter Δίσκοι 45 24-08-06 11:10
Δισκοενυδρείο CENTAUR Δίσκοι 48 15-12-05 19:10
Τρόπος λειτουργίας UPS akisk Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 07-11-05 00:42
Φίλτρανση σε δισκοενυδρείο Theokyr Δίσκοι 16 25-08-05 14:30
τρόπος ψύξης νερου scubas_ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 30-08-04 15:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17316 seconds with 15 queries