Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-09-11, 18:29
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή διαχωρισμος χελωνας

θα ηθελαν μαθω δυο τρια πραγματακια για της χελονιτσες που πουλανε στα πετ σοπ .. πως ξεχωριζουν το φυλλο τους καταρχην αλλα και ποσο μεγαλωνου...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-09-11, 01:04
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μαλλον εννοεις αυτες:

BORKED

Οι θηλυκες ειναι πιο μεγαλες (εως 33 cm) απο τις αρσενικες (εως 25 cm)!

Απο οσο ξερω πρεπει να ενηληκιωθουν για να ξεχωρισεις το φυλο τους http://www.wikihow.com/Tell-if-a-Tur...Male-or-Female
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-09-11, 04:01
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή Χελωνες

Δεν νομίζω να είναι ακρηβως ίδιες αυτό π νομίζω πριν κανένα 2-3μηνες ένας φίλος εδώ στο φόρουμ πουλαγε παρομιες χελωνες και μάλιστα νομίζω ότι πουλαγε και τους γονείς και τα μωρακια...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-09-11, 10:46
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Αυτες είναι φίλε. Τοσο μεγάλες γίνονται. Και ο φιλος που λες τετοιες πουλουσε.

Το φυλο το καταλαβαινεις μετα τα 4-5 χρονια. Οι αρσενικές είναι πιο μικρόσωμες, εχουν μεγαλύτερα νυχια, και μακρυτερη ουρα.

Αυτο το site ειναι πολυ καλο, μπορεις να διαβασεις για τα παντα οσο αφορα τις συγκεκριμενες χελωνες εκει!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-09-11, 11:12
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δεν εχω δει καποιο αλλο ειδος σε πετσοπ!

Δυστυχως κανεις δεν ενημερωνει (ουτε οι ιδιοι φροντιζουμε να ενημερωθουμε πριν την αγορα) για το τελικο μεγεθος και το τι χρειαζονται ετσι ωστε καταληγουν (μεγαλο λαθος) να απελευθερωνονται στη φυση! Στο παρκο Τριτση μια βολτα θα σε πεισει ... ειναι γεματο απο αυτες τις χελωνες!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-09-11, 11:28
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Υπαρχει αλλο ειδος. Βασικα ειναι το ιδιο, αλλη υποκατηγορια μαλλον. (δεν ξερω πως λειτουργουν οι κατηγοριες).

Οι Trachemys Scripta Elegans ειναι με τα κοκκινα "αυτιά", και υπαρχουν και οι Trachemys Scripta Scripta.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-09-11, 14:58
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή χελωνακι

κοιταξτε τωρα να δειτε τι προβλημα εχω και δεν ξερω την να κανω.... εγω πειρα μια και την εχω ενα μηνα και κατι 42 μερες .. αλλα την εχω στην λυμνη μαζι με τα χρυσοψαρα κοι κουνοποψαρα κεφαλους.. και αρκετα φυτα.. ζει κανονικα τρεφεται με κουνουπακια αλλα και με αλγη, τρωει επεισεισ πολλες φορες αποτα flakes που πεταω στα ψαρια..... και δεν ξερω αν τον χειμωνα θα μπορει να ζεισει η θα πρεπει να την παρω σπιτι...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-09-11, 16:25
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Κανονικα πρεπει να την εχεις μεσα, στη ζεστη.

Ομως οι χελωνες που ανεφερε ο Γιώργος στις λιμνες που τις αφησαν επιβιωνουν. Το σωστο θα ηταν να την παρεις μεσα...
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-09-11, 19:05
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή χελωνακια

κανενασ αλλος π το ειχε δοκιμασει... με τισ ιδιεσ χλωνιτσεσ? να ρωτησω οταν πεφτει σε χειμερινη ... ειναι εντοσ νερου η εκτοσ??
να ξερω αν μπορω να την βοηθησω αν την αφεινω εξω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-09-11, 19:53
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

ειναι μεσα στο νερο θέλει χαμηλη σταθμη νερου θερμοκρασια όχι πανω απο 10βαθμους και ησυχία αν αποφασησεις να το κάνεις
βεβαια θα πρεπε να την πάρεις μέσα
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-09-11, 23:53
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Μα αμα εχει χαμηλή σταθμη νερου, και γενικοτερα μικρο ογκο. Τοτε στα βαρια κρυα του χειμωνα θα παγωνε η χελώνα... Τροπική ειναι, ποσο να αντεξει στους 3-4;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-09-11, 00:43
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VEZIRAKOS Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιταξτε τωρα να δειτε τι προβλημα εχω και δεν ξερω την να κανω.... εγω πειρα μια και την εχω ενα μηνα και κατι 42 μερες .. αλλα την εχω στην λυμνη μαζι με τα χρυσοψαρα κοι κουνοποψαρα κεφαλους.. και αρκετα φυτα.. ζει κανονικα τρεφεται με κουνουπακια αλλα και με αλγη, τρωει επεισεισ πολλες φορες αποτα flakes που πεταω στα ψαρια..... και δεν ξερω αν τον χειμωνα θα μπορει να ζεισει η θα πρεπει να την παρω σπιτι...
μαλλον με τα κουνουποψαρα τρεφεται κ οχι με τα κουνουπακια
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-09-11, 14:17
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή χελωνακια

μπα αφου την βλεπω τι τρωει.. τουλαχιστον τωρα που ειναι μικρη ... ¨) τεσπα η λυμνη μ εχει ενα ρυχο μεροσ στους 5-10 ποντους αναλογα τα συμεια που ειναι γεματο βοτσαλα φυτα και τρυπες για να κρυψωνεσ,,, εκει λετε να μην αντεξει να κρυφτει?? αν και εμεισ εδω στην ναξο το χμηλοτερο που πιανουμε για μικρα διαστηματα ειναι 2-4 βαθμουσ χιονια σχεδον ποτε και αν πιασουμε εδω κονα στην θαλασσα που βρισκομαι δεν ερχονται..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-09-11, 16:02
Το avatar του χρήστη Ορέστης
Ορέστης Ο χρήστης Ορέστης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Να προσέχεις μην βγεί από την λίμνη διότι οι χελώνες σκαρφαλώνουν σε μέρη που δεν το περιμένεις!Επίσης να προσέξεις αν κυκλοφορούν σκυλιά ,γατιά γιατί μπορεί να της επιτεθούν!Μπορείς να βάλεις κάποιο δύχτι από πάνω για προστασία.
Εγώ θα σου έλεγα ,αν έχεις την δυνατότητα και μπορείς να βάλεις το χέρι βαθιά στην τσέπη ,αγόρασέ της ένα καλό ενυδρείο και ότι εξοπλισμό χρειάζεται γιατί η λίμνη σου δυστυχώς δεν είναι κατάλληλη για την χελωνίτσα σου...τώρα αν δεν μπορείς να της παρέχεις ενυδρείο ,κάνε όλα όσα σου είπαμε!
Και ρίχνε κανά μαρούλι μέσα...με όλα αυτά τα κουνούπια θα πάθει καμιά γρίπη του Νείλου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-09-11, 17:54
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή

τρωει και πρασινιλα απο τα φυτα που κρεμανε στην λυμνη τρωει και flakes που πεταω στα ψαρια σκαλισει την πρασινιλα στα τυχωματα γυρω γυρω..
η λυμνη ειναι περικυκλωμενη με ξυλινο φραχτη αρα δεν μπορει να απομακρινθει.. μπορει σιγουρα γατα να παει κοντα σκυλοσ οχι... αλλα η χελωνιτσα οποτε την βλεπω π βγαινει εξω ειναι παντα κοντα στο νερο... στο χειλοσ τησ λυμνης και μολισ παιρνει χαμπαρι το παραμικρο μπλουμ... και παει...
πολες φορεσ σκαρφαλωνει στ ενα ξυλο π εξεχει στην μεση της λυμνης και λιαζεται με της ωρες εκει ειναι εκατο της εκατο ασφαλες ..... απο τα παντα ακομα και απο μενα :Ρ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-10-11, 17:46
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή

σημεαρα ειδα κατι π μ φανηκε περιεργο και θα παρακαλουσα αν καποιος χερει εστς και λιγο απο χελωνες να μ πει οπςσ εχς αναφερει στην λυμνουλα μ εχω μια χελωνιτσα αυτες απο τα πετ σοπ.. προ 4-5 μερες η μανουλα μ η καλη περνουσε απο το πετ σοπ και πειρε αλλη μια μικροτερου μεγεθους ... τεσπα δεν το εγκρινα βεβαια αλλα τι να κανω με την χελωνιτσα την εβαλα μαζι με την αλλη.. σημερα λοιπον οπως σηκωσα μια σχετικα μεγαλουτσικη πετρα που ηταν 30 ποντους αποσταση απο την λυμνη ειδα την μικρη μ να κοιματε... ειχε σκαρφαλωσει ειχε βγει εξω και ειχε ξαπλωσει εκει... την σηκωσα αρχισε να ξυπναει και επειτα την αφησα σε ενα βοτσαλο πανω απο την λυμνη να δω τη θα κανει τελικα βουτηξε...(γυρω απο την λυμνη υπαρχει περιφραξη 30 ποντοι υψος και μαλλον γιαυτο δεν απομακρυνθηκε.. εχει λιγο κρυο εδω ειδικα χτεσ κ προχτεσ αλλα οχι τραγικαπραγματα ..μπορει να επεσε σε χειμερια ναρκη και να την προλαβα πριν κοιμηθει καλα καλα.? αλλα αυτες δεν πεφτουν μεσα στο νερο γυρω στους 35-10 ποντους νερου....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-10-11, 18:06
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Επειδη ΔΕΝ το καταλαβαίνεις, αυτες ΔΕΝ πεφτουν σε χειμερια ναρκη κανονικα. Ειδικά αν είναι μικρή μπορεί να μην επιβιώσει τον κρύο χειμώνα.

Απο εκει και περα, μπορει απλα να βγηκε για να ξεκουραστεί. Εμενα βγαίνει στο δωμάτιο, κοβει βολτες, κοιμαται μια δυο μερες σε μια σκοτεινη γωνια και μετα ξαναβγαίνει για να την βαλω πισω και να την ταϊσω.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-10-11, 18:12
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή

το χειμωνα (σε ενα μηνα περιπου π θα φυγω) θα της παρω μαζι μ σε μια μεγαλη γλαστρολυμνη π εχω στην αυλη μ στην αθηνα... απλα τωρα π η θερμοκρασιες ειναι μετριες λες να μην αντεξει ? ρωταω αν ειναι να της μαζεψω νωριτερα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-10-11, 18:42
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Τωρα δεν εχουν καποιο προβλημα. Και εγω χωρίς θερμοστάτη την έχω, αλλα οταν αρχισουν τα κρυα...
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-10-11, 18:52
Το avatar του χρήστη Ορέστης
Ορέστης Ο χρήστης Ορέστης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς για χειμερία νάρκη...οι νεροχελώνες πέφτουν σε χειμερία νάρκη μέσα στο νερό όπου αισθάνονται και την μεγαλύτερη ασφάλεια! Καλό είναι ,όταν η θερμοκρασία πέφτει να τις παρέχουμε μέσα στο σπίτι κάποιο ενυδρείο με θερμοστάτη και όχι έξω!Η χειμερία νάρκη για τις νεροχελώνες είναι λίγο επικίνδυνη και πρέπει να πληρούνται κάποιες προυποθέσεις...άρα καλό είναι να μην τις φέρνουμε σε αυτό το σημείο.
Ξέρω ότι οι καιροί είναι δύσκολοι αλλά το καλύτερο που μπορεί να κάνεις είναι να αγοράσεις ένα ενυδρείο με φουλ εξοπλισμό.Έτσι δεν θα έχεις προβλήματα.
Και να ξέρεις ότι υπάρχει μεγάλη περίπτωση να αναπτυχθεί εχθρικότητα ανάμεσα σε δύο χελώνες οπότε να τις προσέχεις!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-10-11, 22:40
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Ή για να την βγάλεις οικονομικα εχει το ΙΚΕΑ πλαστικα κουτιά των 60 λιτρων με 6€ και των 100 λιτρων με 20€. Ενα δυνατό εσωτερικό κινέζικο φιλτράκι με λιγοτερο απο 10€ και εναν θερμοστάτη στα 15€ εισαι κομπλε.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-10-11, 00:09
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

φίλε μου έχε τον νου σου
η χελωνιτσα σου θα ναι εξαντλημενη σίγουρα
ίσως να πάσχει απο κάποια αρρωστια για αυτο να την παρακολουθεις
και να ξέρεις είναι ευάλωτες σε κρυώματα (που προκαλούντε συνηθως απο ρευματα αερα)

όσο για την διατηρηση της εντος
να κανεις κατι σωστο να τηην χέρεσαι και όλας και να μην ξεχνάμε απραίτητα θέλει λάμπες uv και μια για basking
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 03-10-11 στις 01:16
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-10-11, 14:02
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη ΔΕΝ το καταλαβαίνεις, αυτες ΔΕΝ πεφτουν σε χειμερια ναρκη κανονικα. Ειδικά αν είναι μικρή μπορεί να μην επιβιώσει τον κρύο χειμώνα.

Απο εκει και περα, μπορει απλα να βγηκε για να ξεκουραστεί. Εμενα βγαίνει στο δωμάτιο, κοβει βολτες, κοιμαται μια δυο μερες σε μια σκοτεινη γωνια και μετα ξαναβγαίνει για να την βαλω πισω και να την ταϊσω.
φιλε τσουμ μπορω να πω οτι με εχεις μπερδεψει ποιο πολυ μια μ λες οι πεφτουν σε ναρκη και συμφωνης με με τον φιλο μπιλιασ στην διαδικασια που πρεπει να γινει δλδ να ειναι σε μια σταθμη νερου μικρη κτλπ.. σηγουρα ειναι ταλεπωρημενη ειναι καινουρια στην λυμνη και δεν εχει ακομα συνηθησει στην αρχη εβγαινε συχνα εξω τελευταιες μερες λιγοτερο..
-------------------------
οκ το παραδεχωμαι εχω την ποιο ζωηρη χελωνιτσα και την εφταψυχη..
ειχε σκαρφαλωσει βγει εκτος λυμνης ξανα αλλα αυτην την φορα ξεσαλοσε σκαρφαλωσε 30ποντους φταχτη π εχω γυρω γυρα απο την λυμνη κ σαν να μην εφτανε αυτο προχωρισε γυρω στα 40-50 μετρα με σκυλους λυτους στον κηπο με γατακια μικρα με με με αστα να πανε...τεσπα την μαζεψα αλλα φενοταν κουρασμενη.. αν και δεν μπορω να καταλαβω πωσ βγηκε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VEZIRAKOS : 05-10-11 στις 14:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-10-11, 16:52
Το avatar του χρήστη Ορέστης
Ορέστης Ο χρήστης Ορέστης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ορέστης Εμφάνιση μηνυμάτων
Να προσέχεις μην βγεί από την λίμνη διότι οι χελώνες σκαρφαλώνουν σε μέρη που δεν το περιμένεις!

Δεν μου αρέσει να κάνω quote τον εαυτό μου αλλά εγώ σε είχα προειδοποιήσει...όσο πιο γρήγορα κάνεις κάτι ,τόσο το καλύτερο για σένα και για την χελωνίτσα σου.Αν δεν κάνεις κάτι ,την επόμενη φορά θα την βρείς στο στόμα κανενός σκυλιού.

καλή συνέχεια!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ορέστης : 05-10-11 στις 16:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-10-11, 16:58
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή

εχεις δικιο φιλε μ .. προσπαθησα να καταλαβω οκ απο την λυμνη βγεικε γτ ηθελε να ηρεμησει αλλα απο τον κηπακο που εχω γυρω απο την λυμνη γτ να βγεικε φυτα ειχα πετρες ειχε ηλιο ειχε απλα ειχε.. εσυ γτ λες να βγεικε ?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-10-11, 18:23
Το avatar του χρήστη Ορέστης
Ορέστης Ο χρήστης Ορέστης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Φίλε μου μπορώ να υποθέσω ότι η χελωνίτσα σου δεν αισθάνεται πολύ ασφάλεια μέσα στην λίμνη λόγω χαμηλής στάθμης(όσο πιο βαθειά τόσο καλύτερα γι αυτές).
Κάποτε είχα κι εγώ την χελωνίτσα μου σε μια χελωνιέρα όπου το νερό ήταν γύρω στα 5-6 εκατοστά...γύρω στον ένα μήνα πήρα κι εγώ την πρώτη μου τρομάρα όταν ανακάληψα ότι είχε βγεί έξω από την χελωνιέρα.Μετά από αυτό ,κάθε τρίτη μέρα σχεδόν,την κυνήγαγα μέσα στο σπίτι!Τι θέλω να πώ με αυτό?Προφανώς δεν της άρεσε καθόλου εκεί που την είχα και στο τέλος φαίνεται ότι έμαθε πως να βγαίνει αφού κανά δυο φορές την έπιασα να βγαίνει από το ίδιο σημείο!
Από τότε που την έβαλα στο ενυδρείο δεν κάνει τίποτα άλλο από το να απολαμβάνει τον χώρο της και την περιοχή όπου λιάζεται!
Να ξέρεις ότι το νερό έχει χαμηλότερη θερμοκρασία από το περιβάλλον και στους 10 πόντους νερό η χελώνα θα υποφέρει λίγο...και αργότερα πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-10-11, 20:20
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή

μα η λυμνουλα μ φτανει 1 μετρο βαθος και εχει απολα τα βαθοι να διαλεξει οπως επεισεις η αλλη χελωνιτσα π ειχε μπρι πρωτη δεν εχει βγει ποτε και κολημπαει κανονικα με τα αλλα ψαρια λιαζεται κ ολα καλα.. εχω μια υποψια.... οτι αυτη η μικρη δεν το σκαει απλα οταν λιαζεται κοιματε (ορθια) και μπας την επιασε κανενα γατακι να παιξει κ την παρατησε μετα.. τι να πω μ φενεται παρα πολυ τρελο να βγεικε ,,,
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-10-11, 23:04
Το avatar του χρήστη Ορέστης
Ορέστης Ο χρήστης Ορέστης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Περνάει καθόλου χρόνο μέσα στο νερό και πόσο περίπου?Πόσες ώρες περίπου βλέπει τη λίμνη ο ήλιος?Ποιά η θερμοκρασία εκεί αυτές τις μέρες?Για να σου δώσω να καταλάβεις ,το νερό πρέπει να είναι γύρω στους 25-26 βαθμούς για μικρά χελωνάκια και μέχρι και 24 για 2 χρονών και πάνω.Έχεις μετρήσει ποτέ την θερμοκρασία του νερού?Αν όχι ,άρχισε να το κάνεις!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-10-11, 12:35
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή

μετραω πολυ συχνα την θερμοκρασια του νερου αν και απο τι θυμαμε παντα ειναι πανω απο 23 ενα βραδυ μονοηταν 23 ολες της υπολοιπες μερεσ και νυχτεσ ειναι παραπανω...ο ηλιο βλεπει την λυμνη κοντα 6 ωρες πλεον το καλοκαιρι την εβλεπε 7-8 αλλα κ της υπολοιπες ωρες π δεν την βλεπει ειχει καποια σημεια π την βλεπει η χελωνιτσα η μεγαλη βγαινει 1-2 ωρες την μερα και κολλημπαει και το βραδυ 1 ωριτσα και τρωει η μικρη της πρωτες μερες ηταν ολη την ωρα στον ηλιο αλλα μετα την εχανες χτες το βραδυ ηταν στο νερο και κολλημπουσε πολυ ωρα καποια στιγμη επεσε φατσαφατσα με την μεγαλη και για κανενα 2 λεπτο πιγεναν μαζι ...η μεγαλη εχει το ενστικτο του κυνδινου κ με το παραμικρο βουταει η μικρη ειναι λιγο ποιο γεναια....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-10-11, 15:17
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή

να διευκρεινησω οτι τα χελωνακια μ ειναι yellow oxi red και μαλιστα μ δωσε μια συνχομπιστρια αλλο ενα το οποιο εχει ενα προβληματακι ξ θα ηθελα να μ βοηθησεται στο τι μπορω να κανω να το βοηθησω... εχει φουσκωμενα τα μαγουλα του..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διαχωρισμος φυλλου στα guppies pavlos1988 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 29-11-10 11:36
Διαχωρισμος φυλου Πλατυ SOFI Ζωοτόκα 8 26-07-10 14:04
Aγγελοψαρα - σεξουαλικος διαχωρισμος harris samos Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 11 01-06-10 09:24
μετακομιση -ανακαινηση -και αποχωρισμος harris samos Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 12 15-02-10 13:41
Βιαιος αποχωρισμος s-vitzi Γλυκό νερό - Γενικά 7 11-10-08 10:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08763 seconds with 15 queries