Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-09-11, 15:53
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή σκεψη για reef

εδω και 9 μηνες εχω στην κατοχη μ ενα ενυδρειο 60 λτ γλυκο αλλοτε με γκαππυ αλλοτε με αλλα γλυκου νερου πλεον το ενυδρειο το εδωσα στον αδερφο μ και το τοποθετησε στο internet cafe που εχει μ το ψιλο αλαξε βαζοντας ασχετα ψαρια μεσα δεν ακουγε της συμβουλες μ παρολα αυτα του το διωρθωσα και πλεον τον εμαθα τα βασικα και εχει μπει σε εναν σωστο ρυθμο το ενυδρειο... πλεον εδω και καιρο 2 μηνες και κατι εχω στην κατοχη μ μια λυμνη την οποια δυστηχως δεν μπορω να την παρω μαζι μ.. οποτε σκυτομαι εδω και παρα πολυ καιρο και μελεταω για ενα reef γυρω στα 170 λτ (εχω περιορισμενο χωρο ) και ενα sumb100 lt) αν τα υπολογιζω σωστα.. το ενυδρειο εχει 75 *50*50 ενω το sumb 50*50*30 δεν ξερω ακομα τι ειναι το υφαλο η το μεσογειακο... για παραδειγμα εγω που θελω να βαλω ενα ζευγαρι κλουν μερικες γαριδες και ισως καποιο ασπονδυλο και διαφορα κοραλια....αρα πρεπει να ειμαι στην κατηγωρια του υφαλου... οσο αφορα τα υλικα εχω αρκετεςαπορειεα στο θεμα με την φιλτρανση.... αλλα σιγα σιγα..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-09-11, 16:50
Το avatar του χρήστη rawnerve
rawnerve Ο χρήστης rawnerve δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2010
Περιοχή: δραμα-καβαλα
Μηνύματα: 524
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην rawnerve
Προεπιλογή

καλησπερα σου φηλε μου!!
εγω ειμαι πολυ καινουριος στα αλατιαεχω ενα μικρουλι 48λιτρα!!ξεκηνα δηναμηκα ειναι απλα μαγεια πολυ τα χαλανε κ με στεναχωρη αυτοοσο ποιο πολυ τοσο καλυτεραρηξε διαβασμα θα σε βοηθησει αυτο ειναι πολυ καλο http://rapidshare.com/files/103229662/Making_reef_aquarium.rar
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-09-11, 13:19
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή

ευχαριστω για την βοηθεια καθομουνα και εβλεπα πολλα τοπικ κια θεματα.. εβλεπα ειδη προιοντα και το κοσστος... και με βλεπω απο τον αλλο μηνα να ξεεκιναω κανενας ποιο εμπειρος να μ πει καμια γνωμη καιμια λεπτομερια που πρεπει να προσεξω?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-10-11, 16:22
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24372

Έχεις κατεβάσει τον οδηγό μου? Στο Post Ν.2

Αποσυμπίεσέ το και διάβασέ το. Θα σου λυθούν πολλές απορίες.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-10-11, 17:03
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Smile ενημερωση

ναι μου το εχει αναφερει το παιδι ποιο πανω... πραγματικα με βοηθησε παρα πολυ απλα πλεον θελω να κανω ποιο συγκεκριμενες ερωτησεις
ειναι μερικα πραγματα πχ ποσεςλαμπες και απο τι κρινεται και αλλα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-10-11, 09:43
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ρώτα συγκεκριμένα...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-10-11, 12:20
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή

καταρχην για το μεγεθος πως σας φενεται? (75 *50*50 ενω το sumb 50*50*30) ? και κατα δεθτερο μια φορα τον χρονο θα το μετακεινω ... το γλυκο δεν ειχε κοραλια και το αδιαζεσ το μισω και ολα καλα αυτα πως πορω να το μετακομισω?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-10-11, 12:59
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δεν μπορείς να το πας στο ένα μέτρο? Γιατί έτσι θα φάινεται σαν κύβος. Αν αυτό δεν σε ενοχλεί οk.

Με τι κοράλλια θα ασχοληθείς? Γιατί αν πας σε SPS τότε θα χρειαστείς αρκετό φώς. Αν πας σε LPS περισσότερο όχι. Οπότε και το ύψος είναι οk.

Η μετακόμιση είναι ένα θέμα. Μάλλον θα πρέπει να το ξεστείνεις και να το ξαναστείνεις από την αρχή. Δεν μπορείς να το μεταφέρεις με τα βράχια μέσα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-10-11, 13:13
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή

τα μετρα ειναι ακριβως αυτο π βολευει και μονο να μικρινουν μπορουν .. ναι αλλα με το ξεστησημο θα διατρεχουν κυνδυνο τα ψαρακια στον νερο με την ταραξει του νερου..?
σκευτο μαι οτι θα βαλω αμμο απο την θαλλασα στον βυθο και οι αλλαγες μ θα ειναι με θαλασσινο νερο εψαξα πολυ πριν το αποφασισο αυτο... δεν θελω πολλα μεσα στο ενυδριο για να μην εχω συχνα βρομικο νερο.. τ σιγουρα ειναι ενα ζευγαρι κλοουν καποιες γαριδουλες π εχω δει και μαρεσουν και ισωσ καποιο μικρο ψαρακι π να κανει με τα κλοουν.. ανεμωνες σιγουρα και καποια σχετικα ευκολα κοραλακια..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-10-11, 08:34
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

¶ρα μιλάμε για ένα light reef.

Θα πρέπει να βάλεις ζωντανό βράχο μαζί με κομμάτια νεκρού. Επίσης νεκρό αραγωνίτη, όχι άμμο θαλάσσης. Τις αλλαγές (λίγα λίτρα είναι) θα τις κάνεις με νερό A/O και ειδικό αλάτι.

Όταν είναι να κάνεις την μετακόμιση, βάζεις τον βράχο σε κουβάδες με νερό από το ενυδρείο, σε άλλο κουβά τα κοράλια σου και τέλος σε άλλο τα ψάρια σου. Μεταφέρεις το ενυδρείο μόνο με την άμμο μέσα και με λίγους πόντους νερό. Είναι μια διαδικασία όχι τόσο έυκολη, γιατί από την μεταφορά όλο και κάτι μπορεί να πάει στραβά με τόσο stress.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-10-11, 11:14
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VEZIRAKOS Εμφάνιση μηνυμάτων
και κατα δεθτερο μια φορα τον χρονο θα το μετακεινω ...
πιστευω οτι θα σε κουρασει τρομερα...μεσα στο ιδιο σπιτι εκανα αναβαθμισεις στο θαλασσινο (για περισσοτερο λιτρα) και με πεθαινε...αυτη η περαμετρος νομιζω ειναι η πιο σημαντικη...
αν μιλαμε και για μετακομισεις σε αλλες πολεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-10-11, 12:51
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις αλλαγές (λίγα λίτρα είναι) θα τις κάνεις με νερό A/O και ειδικό αλάτι.

. Είναι μια διαδικασία όχι τόσο έυκολη, γιατί από την μεταφορά όλο και κάτι μπορεί να πάει στραβά με τόσο stress.
με την μετακωμηση ενυδρειου εχω καλη σχεση οπως και φετος μεταφερα και το ενυδρειο μ ..,, νερο γτ εισαι τοσο απλυτος γτ α/ο και ειδικο αλατι παρα πολοι εδω που βαζουν θαλασσινο νερο πανε απο το καλο στο καλητερο./..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 08-10-11 στις 00:35
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-10-11, 16:15
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή προσχεδιο

η εικονα αποτηπωνει την σκεψη μ ,, περιμενω σχολεια και συμπληρωση της εικονας τι μ λειπει εκτο λαμπες οπου της εχω υποψην απλως δεν ξερω ακομα τι χρειαζομαι.. και τι αλλο εχω ξεχασει?
να πω οτι στην εικονα βλεπεται ολα τα εξαρτηματα π εχω σκευτει και εχω ψαξει και μαζι με αυτα ενα Sybon Scientific Instrument refractometer
ti αλλο πρεπει να εφοδιαστω?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sxedio thalassinou enudreiou.jpg
Εμφανίσεις:  235
Μέγεθος:  24,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-10-11, 16:17
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή

ξεχασα το α/ο το οποιο ακομα ψαχνω το καταλληλοτερο κατα την γνωμη μ και να ειναι συμβατη η τιμη του μεχρι εδω τα υπολογιζω 750 με 800 μαχιμουν χωρις α/ο και φωτιστικα..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-10-11, 19:57
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Αν βλέπω καλά έχεις βάλει στο σχέδιο sump ΚΑΙ φίλτρο;;γιατί;;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-10-11, 11:28
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VEZIRAKOS Εμφάνιση μηνυμάτων
νερο γτ εισαι τοσο απλυτος γτ α/ο και ειδικο αλατι παρα πολοι εδω που βαζουν θαλασσινο νερο πανε απο το καλο στο καλητερο./..
... να προσέχουμε λίγο τι γράφουμε....

Λοιπόν. Δεν χρειάζεσαι φίλτρο για την επιστροφή του νερού πίσω στο ενυδρείο. Μια αντλία είναι καλύτερη. Τα φίλτρα μπουκώνουν και μειώνεται η ροή. ¶σε που δεν ξέρω αν θα δουλέψει καλά.

Για τα φώτα, λάμπες T5 είναι αρκετές. Περίπου 0,5 watt ανα λίτρο νερού. Δύο λευκές μια ακτινική... θα δεις.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-10-11, 12:53
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
... να προσέχουμε λίγο τι γράφουμε....

Λοιπόν. Δεν χρειάζεσαι φίλτρο για την επιστροφή του νερού πίσω στο ενυδρείο. Μια αντλία είναι καλύτερη. Τα φίλτρα μπουκώνουν και μειώνεται η ροή. ¶σε που δεν ξέρω αν θα δουλέψει καλά.

Για τα φώτα, λάμπες T5 είναι αρκετές. Περίπου 0,5 watt ανα λίτρο νερού. Δύο λευκές μια ακτινική... θα δεις.
συγνωμη απολυτος πειγα να γρεψω τεσπα οσο για φιλτρο και αντλια σκευτικα το πρωτονμε την τοποθετηση φιλτρου θα μπορω να καθαριζω καλητερα το νερο αλλα και να αντιμετοπισω πολυ ευκολα την επιστροφη του ενρου σε περιπτωση διακοπης ρευματος αν και νομιζω οτι με το σχδιο π εχω κανει αντιμετοπιζεται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σκεψη για reef του φτωχου irongud Θαλασσινό νερό - Γενικά 9 28-09-11 23:57
Σκεψη για pico reef Μαρια-Νικος Nano Reef 4 21-07-10 12:17
σκεψη......???? thanasis76 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 15 13-09-08 19:05
Παρατολμη Σκεψη? Tolis Malawi 1 23-12-02 22:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05705 seconds with 16 queries