Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-11-11, 18:40
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή Χρειάζομαι γνώμες !!!!!

Έχω ένα gold severum 20cm 4-χρονών και θέλω να βάλω άλλα 2 redhead severum (πανέμορφα ψάρια).Στο ενυδρείο έχω μόνο 2 ψάρια, αυτό και ένα clown. Αυτό που φοβάμαι είναι μην υπάρξουν προβλήματα με τα καινούρια ψάρια και ψοφήσουν και είναι κρίμα γιατί είναι ιδιαίτερα σπάνια severum.Παλαιότερα όταν ήταν μικρό είχε σκοτώσει καμιά 10 ψάρια (εκ των οποίων ένα oscar), αλλά από τότε δεν έχει πειράξει κάποιο άλλο εδώ και περίπου 3 χρόνια.Το τελευταίο ψάρι που έβαλα στο ενυδρείο ήταν ένα παπαγαλόψαρο(το οποίο και πούλησα πρόσφατα) και δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα. Εγώ πιστεύω πως δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα γιατί το ψάρι είναι μεγάλο και από ότι ξέρω και βλέπω, τα μεγάλα δεν ασχολούνται με τα μικρά και ειδικά τα severum που είναι μια σχετικά ήσυχη κιχλίδα. Θέλω να το γυρίσω σε severum και θα ήταν κρίμα να τα σκοτώσει.O χαρακτήρας του είναι πολύ ήσυχος.
Το ενυδρείο έχει διαστάσεις (30π)χ(35υ)χ(100μ) 105 λίτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-11-11, 18:50
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Παναγιώτη δεν χρειάζεται να ανοίγεις 4 θέματα.
Περίμενε να το δουν και θα πάρεις απαντήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-11-11, 18:53
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Παναγιώτη δεν χρειάζεται να ανοίγεις 4 θέματα.
Περίμενε να το δουν και θα πάρεις απαντήσεις
απλά ανοιξα 4 γιατί είδα ότι στα άλλα τρια δεν γινόταν σχόλια

ΥΓ: είμαι νέος στο site και δεν ξέρω πόσος χρόνος πρέπει να περάσει για να πάρω απάντηση
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-11-11, 19:06
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Αφού είσαι βιαστικός να κάνω εγώ ένα σχόλιο αν και δεν έχω πολυασχοληθεί μ' αυτό το είδος.
Τα severum όπως διαπίστωσες γίνονται μεγάλα (30 εκ. περ.) και θέλουν πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο.
Αν δεν έχεις δυνατότητα για μεγαλύτερο ενυδρείο θα πρότεινα να το δώσεις και να βάλεις ψαράκια που ζουν ικανοποιητικά στα 100 λίτρα.

(μέχρι να γίνουν τα επόμενα σχόλια ρίξε ένα )
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-11-11, 19:28
Το avatar του χρήστη kwstas arta
kwstas arta Ο χρήστης kwstas arta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2009
Περιοχή: Monaxo
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

καταρχην καλως ηρθες!
το ενυδρειο το οποιο εχεις δεν κανει για τα συγκεκριμενα ψαρια,λογο λιτρων θελουν πολυ περισσοτερα λιτρα.κοιταξε μεσα εδω στο φορουμ τα θεματικα κ θα καταλαβεις τι εννοω.το ενυδρειο σου με τα λιτρα τα οποια εχεις θα μπορουσε να γινει ενα πολυ ωραιο κοινονικο,φυτεμενο(η γνωμη μου).βεβαια η επιλογη ειναι δικη σου.αποφασισε πως θα το κανεις,κ εδω ειμαστε ολοι να σε βοηθισουμε.κ οπως σου εγραψε κ ο μεγας κλεοβουλος διαβασε!!!!!!!!!!
καλη διαμονη εδω μεσα με τους υπολοιπους καμενους
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-11-11, 19:28
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

χααχαχαχαχ ωραιος...
οτι σου λεει ο μιστερ κλεοβουλος μαλλον ειναι το καλυτερο...

και ελεγα πριν λιγο οτι αυτο το θεμα ηταν παντου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-11-11, 23:52
peristerigeo Ο χρήστης peristerigeo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: περαμα
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

ενας γνωστος ειχε ενυδρειο 120 λιτρα και ειχε ενα σεβερουμ 3 χρονια οταν εβαλε αλλο ενα σεβερουμ τις ιδιας ηλικιας παραλιγο να το σκοτωσει το ειχε χτυπησει στο ματι στο σωμα τελικα το εβγαλε και σωθηκε τωρα δεν ξερω μπορει να ητανε και τα 2 αρσενικα η και τα 2 θυληκα και αυτος ειχε το ιδιο προβλημα οτι ψαρι εβαζε τα σκοτωνε πριν βαλεις κανα ψαρι μαζι του ψαξτο γιατι κριμα ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-11-11, 08:59
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Τις δυο τελευταιες φορες που έβαλα ψάρι στο ενυδρειο την 1) ήταν σκαλάρι μισού μεγεθους απο το σεβερουμ και δεν υπήρξε προβλημα.Την 2) ηταν παπαγαλοψαρο που είχε το μισό του μέγεθος και πάλι δεν υπήρξε πρόβλημα.

Ένας φίλος μου είχε 250 λίτρα ενυδρείο και είχε μεσα 5 παπαγαλοψαρα, 3 oscar 35cm, και πολλα άλλα.Όλα μεγάλωναν μια χαρά και ας ήταν θηρία .

ΥΓ: Εγώ πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα χώρου και ότι όταν ήταν μικρό σκότωνε ψάρια γιατι είχα καμια 12ρια μέσα ενω όταν ήταν 6 δεν υπήρχε πρόβλημα. Γι' αυτο θέλω να βάλω άλλα δυο γιατί αυτη την στιγμή είναι μόνο δυο στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-11-11, 10:41
Rafaela
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις δυο τελευταιες φορες που έβαλα ψάρι στο ενυδρειο την 1) ήταν σκαλάρι μισού μεγεθους απο το σεβερουμ και δεν υπήρξε προβλημα.Την 2) ηταν παπαγαλοψαρο που είχε το μισό του μέγεθος και πάλι δεν υπήρξε πρόβλημα.

Ένας φίλος μου είχε 250 λίτρα ενυδρείο και είχε μεσα 5 παπαγαλοψαρα, 3 oscar 35cm, και πολλα άλλα.Όλα μεγάλωναν μια χαρά και ας ήταν θηρία .

ΥΓ: Εγώ πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα χώρου και ότι όταν ήταν μικρό σκότωνε ψάρια γιατι είχα καμια 12ρια μέσα ενω όταν ήταν 6 δεν υπήρχε πρόβλημα. Γι' αυτο θέλω να βάλω άλλα δυο γιατί αυτη την στιγμή είναι μόνο δυο στο ενυδρείο.
Δε σημαίνει ομως οτι επειδη δεν υπήρξε προβλημα ή δε το διαπιστώσατε οτι ήταν ολα καλα Πχ Τα αγγελόψαρα έχουν όριο τα 120L με 50cm πάλι οριακό ύψος. Ένα σωστό ενυδρείο για Αγγελόψαρα είναι 200L + με 60cm ύψος.[το εχω διαβασει , το λεω με καθε επιφύλαξη αν ειναι λαθος, παρακαλω διορθωστε με] Δε ξερω πολλα και δε θα πω κατι παραπανω απο αυτα που ξερω. Ομως καλύτερα να κανετε αυτο που σας προτειναν παραπάνω. να δωσετε τα μεγάλα ψαρια σας τα οποια ειναι αδυνατον να ζησουν καλα σε 100L και να "ψαξετε" για το ποια ταιριαζουν στα λίτρα σας. υπαρχουν πολλα ομορφα ψαρια που μπορουν να ζησουν σε 100λ διαβαστε αν θελετε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
Αν κανω κάποιο λαθος διορθώστε με
Φιλικα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-11-11, 12:48
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Rafaela Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε σημαίνει ομως οτι επειδη δεν υπήρξε προβλημα ή δε το διαπιστώσατε οτι ήταν ολα καλα Πχ Τα αγγελόψαρα έχουν όριο τα 120L με 50cm πάλι οριακό ύψος. Ένα σωστό ενυδρείο για Αγγελόψαρα είναι 200L + με 60cm ύψος.[το εχω διαβασει , το λεω με καθε επιφύλαξη αν ειναι λαθος, παρακαλω διορθωστε με] Δε ξερω πολλα και δε θα πω κατι παραπανω απο αυτα που ξερω. Ομως καλύτερα να κανετε αυτο που σας προτειναν παραπάνω. να δωσετε τα μεγάλα ψαρια σας τα οποια ειναι αδυνατον να ζησουν καλα σε 100L και να "ψαξετε" για το ποια ταιριαζουν στα λίτρα σας. υπαρχουν πολλα ομορφα ψαρια που μπορουν να ζησουν σε 100λ διαβαστε αν θελετε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
Αν κανω κάποιο λαθος διορθώστε με
Φιλικα
Πολλές φορές η θεωρία δεν συμφωνεί με την πράξη !
Όπως ηδη αναφερα, ενας φιλος μου έχει 250 λιτρα ενυδρειο και έχει μεσα τα άπαντα, αλλα και ενας αλλος έχει σε 125 λιτρα παρα πολλα παπαγαλοψαρα και oscar με χρυσοψαρα και ζουν ολα αρμονικα !!!
Όπως για παράδειγμα ένας πετ σοπας εδώ πιο κάτω έχει στα κλουβιά που έχουν συνήθως τα ψάρια 2 αμερικάνικες κιχλίδες 30 cm χωρις υπερβολές μαζι με ένα clown και δεν κυνηγιούνται !!
Φιλικα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-11-11, 12:55
Rafaela
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλές φορές η θεωρία δεν συμφωνεί με την πράξη !
Όπως ηδη αναφερα, ενας φιλος μου έχει 250 λιτρα ενυδρειο και έχει μεσα τα άπαντα, αλλα και ενας αλλος έχει σε 125 λιτρα παρα πολλα παπαγαλοψαρα και oscar με χρυσοψαρα και ζουν ολα αρμονικα !!!
Φιλικα
οπως προανέφερα και εγω το οτι ζουν αρμονικα δε σημαίνει οτι ζουν καλα...Και τον ανθρωπο αν τον βαλεις να ζησει στους 45 βαθμους κελσιου ζει το θεμα ειναι πως ζει. Αυτη ειναι η διαφορα.. το θεμα δεν ειναι να ζουν αρμονικα,αλλα να ζουν καλα. Οσο για την θεωρία που αναφερατε , λογικα η θεωρια βγηκε απο συμπέρασμα που καποιος το εζησε
" Το μήκος του ψαριού υπολογίζεται στην ενηλικίωση του και μετριέται από την άκρη του στόματος του, μέχρι την άκρη της ουράς του. Αν έχουμε π.χ. ένα ενυδρείο 200 λίτρων που χωρά ενδεικτικά 135 εκατοστά ψάρια, δεν βάζουμε μέσα τέσσερα Oscar που το καθένα έχει μήκος 30 εκ"
σας παραθετω κ αυτο ΑΝ θελετε να το δειτε: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32318
αυτη ειναι καθαρα η αποψη μου και προς Θεου δε προσπαθω να την επιβάλω.
Φιλικα
ραφαελα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-11-11, 14:28
Το avatar του χρήστη kwstas arta
kwstas arta Ο χρήστης kwstas arta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2009
Περιοχή: Monaxo
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

καλε μου φιλε παναγιωτη,ολοι εμεις δεν εχουμε προβλημα στο ποσα ψαρια θα βαλεις,αυτο ειναι δικο σου θεμα.εμεις σου λεμε ποιο ειναι το σωστο μεσα απο την εμπειρια μας κ απο ανθρωπους που εχουν αφιερωσει την ζωη τους πανω σα αυτο.και οι περισσοτεροι ειναι επιστημονες.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-11-11, 14:47
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas arta Εμφάνιση μηνυμάτων
καλε μου φιλε παναγιωτη,ολοι εμεις δεν εχουμε προβλημα στο ποσα ψαρια θα βαλεις,αυτο ειναι δικο σου θεμα.εμεις σου λεμε ποιο ειναι το σωστο μεσα απο την εμπειρια μας κ απο ανθρωπους που εχουν αφιερωσει την ζωη τους πανω σα αυτο.και οι περισσοτεροι ειναι επιστημονες.
Όπως αναφέρεις είσαι απο Άρτα, όπως και εγώ.
Εκτος απο τα 2 pet shop εδω στο τριγωνο μήπως ξέρεις και κανένα άλλο ?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-11-11, 14:55
Το avatar του χρήστη kwstas arta
kwstas arta Ο χρήστης kwstas arta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2009
Περιοχή: Monaxo
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

οχι,δεν υπαρχει αλλο εδω στην πολη μας.μπορεις ομως να παραγγειλεις απο e-shop μαγαζι.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-11-11, 14:56
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas arta Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι,δεν υπαρχει αλλο εδω στην πολη μας.μπορεις ομως να παραγγειλεις απο e-shop μαγαζι.
Ποια e-shop είναι αξιόπιστα και με ποικιλία ξέρεις κανένα ?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-11-11, 15:02
Το avatar του χρήστη kwstas arta
kwstas arta Ο χρήστης kwstas arta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2009
Περιοχή: Monaxo
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

πηγαινε στα θεματικα μαγαζια,παραλαβες κ εκει θα βρεις αρκετα.δεν μπορω εγω να σου υποδειξω.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-11-11, 16:06
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Εσύ το 120λιτρο σου τι έχεις μέσα ?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-12-11, 16:55
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

τα παλιά μου ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρειάζομαι όντωs skimmer? thanosmts Φίλτρανση 3 14-06-11 08:55
Χρειάζομαι προτάσεις για αντιφώσφορο fitos100 Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 6 07-12-09 20:44
Χρειάζομαι συμβουλή!!! oikonm Αρχάριοι γλυκού νερού 4 12-05-08 23:24
Χρειάζομαι πληροφορίες για τις πέτρες και το Ph wodan Γλυκό νερό - Γενικά 12 21-06-04 16:42
Χρειάζομαι τη βοήθεια σας - ΕΠΕΙΓΟΝ - wodan Χρυσόψαρα 24 21-05-04 22:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06165 seconds with 15 queries