Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-02-13, 22:01
aquatic Ο χρήστης aquatic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2013
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή Δεν γενναν τα guppies...

καλησπερα σας. Εδω και 4 μηνες εχω στήσει ενα 40L ενυδρειο για αναπαραγωγη γκαπυ. Με φως και 3 ειδη φυτων (cabomba, anubia, hygrophila polysperma). Διατηρουσα συνεχως 2 θηλυκα με 1 αρσενικο. Πλεον εχω 1 θηλυκο με 1 αρσενικο. Το θηλυκο ειναι ευτραφες (με κοιλιτσα) και το αρσενικο το φλερταρει συνεχως. Αλλα αυτη το αγνοει. Το θεμα ειναι οτι μονιμως φαινεται να εχει gravid spot σκουρο αλλα υποψιαζομαι οτι ειναι το γεματο στομαχι του. Γιατι τα πρωινα πριν την ταισω φαινεται πιο διαφανο το σημειο αυτο. Δεν πρεπει να εχει γεννησει ως τωρα γιατι ποτε δεν παρατηρησα τελικα σταδια γεννας (υπερμεγεθη κοιλια κτλ) Υπαρχει περιπτωση να μην ζευγαρωνει με το αρσενικο και το gravid spot να ειναι απλως το γεματο με φαι στομαχι της?
ΥΓ τη θερμοκρασια τη διατηρω στους 26 C
Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-02-13, 22:06
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Τα γκαπυ δεν χρειαζετε να ζευγαρωνουν συνεχεια!και μια φορα να εγινε η δουλεια(η πονηρη) αρκει για να εχει γενετικο υλικο η θυληκια ωστε να γεννησει!Βαλε μεσα αλλες 2 θυληκιες γιατι πηγαινουν σε χαρεμια 3 θυλ-1 αρσ τωρα ο αρσενικος την εχει συνεχεια στο πρεσινγκ και την στρεσαρει!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-02-13, 22:11
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Καταρχην καλως ηρθες στην παρεα μας.
Ειναι αδυνατον να μην σε γεννήσουν τα γκαμπυ,οταν ειναι μαυρη η κοιλια ειναι γκαστρωμένο το θηλυκό,,,.
Οταν την δεις να απομονώνετε σε ενα ήσυχο μερος τοτε ειναι για να γεννησει.
Αλλα ειναι μια μονη η καημένη και την εχει πεθανη στο κυνηγητό,,θα εξασθενίσει το ψαρι σου γρηγορα ,,παρε ακομα 2 θυληκα για να εισαι ενταξη .

Κανε μια παρουσιάσει το ενυδρειο σου εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42398
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-02-13, 22:14
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Αυξάνωντας την αναλογια σε 1:3, θα αυξήσεις τις πιθανότητες του ζευγαρώματος και θα μειώσεις τις πιθανότητες να χάσεις το μοναδικόθηλυκό που έχεις, λόγω στρες

(βάλε μια αγγελία, όλο και κάποιος θα χαρίζει γκαπις)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-02-13, 22:14
Το avatar του χρήστη Ektoras
Ektoras Ο χρήστης Ektoras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 191
Προεπιλογή

Όταν είναι έτοιμο να γεννήσει πίσω από την κοιλιά του θα έχει ένα πολύ έντονο μαύρο στίγμα και η κοιλιά του θα είναι μόνιμα φουσκωμένο επειδή θα κουβαλάει τα μικρά.Δες και μερικές φωτογραφίες.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  1976
Μέγεθος:  9,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  7732
Μέγεθος:  18,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-02-13, 22:24
aquatic Ο χρήστης aquatic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2013
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω καταρχας για την αμεση απαντηση σας στην ερωτηση μου. Με πεισατε. Αυριο κι ολας θα παρω 2 επιπλεον θηλυκες. Απλως επειδη ημουν ατυχος ως τωρα με τα περισσοτερα (αν και αυτα που μου πεθαναν ηταν αρσενικα, πλην μιας θηλικιας που ειχε dropsy) ειχα αποφασισει να παραμεινω με αυτα τα 2. Επισης ηθελα να μειωσω τις πιθανοτητες να φαγωθει ο γονος. τωρα επιπλεει και ενα πλαστικο κερατοφυλλο για κρυψωνα (το ζωντανο που εβαλα ειναι ακομα μια σταλια).ελπιζω να μην χρειαστει να ξαναπαρω γκαπυ. Θελω να εχω δικια μου παραγωγη...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-02-13, 22:29
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστω καταρχας για την αμεση απαντηση σας στην ερωτηση μου. Με πεισατε. Αυριο κι ολας θα παρω 2 επιπλεον θηλυκες. Απλως επειδη ημουν ατυχος ως τωρα με τα περισσοτερα (αν και αυτα που μου πεθαναν ηταν αρσενικα, πλην μιας θηλικιας που ειχε dropsy) ειχα αποφασισει να παραμεινω με αυτα τα 2. Επισης ηθελα να μειωσω τις πιθανοτητες να φαγωθει ο γονος. τωρα επιπλεει και ενα πλαστικο κερατοφυλλο για κρυψωνα (το ζωντανο που εβαλα ειναι ακομα μια σταλια).ελπιζω να μην χρειαστει να ξαναπαρω γκαπυ. Θελω να εχω δικια μου παραγωγη...
Ελπίζω στη Δράμα να έχεις αρκετούς φίλους...για να τους χαρίζεις γκαπάκια, γιατί στο 40λιτρο κι αν αρχίσουν να γεννανε...δεν θα προλαβαίνεις να μετράς ουρές!

Καλή επιτυχία εύχομαι
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-02-13, 22:47
aquatic Ο χρήστης aquatic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2013
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

ευχαριστω Σακη. Ας ερθει ο πολυποθητος πολλαπλασιασμος και μετα η μητερα φυση θα κανει τη δουλεια της.
Εκτορα ευχαριστω για τις φωτογραφιες. Η θηλυκια μου ειναι στην κατασταση ακριβως της πρωτης φωτογραφιας. Εχει αυτη τη "σταμπα" στην κοιλιακη χωρα και αυτο το μεγεθος. Αλλα κολυμπαει ανεμελη. Θελω να πω οτι δεν απομονωνεται ουτε "σερνεται" στο βυθο. Ειναι πολυ ενεργητικο ψαρι. Μονιμως στην τσιτα και πεινασμενη!
Το καλο ειναι οτι οσο και να την προσεγγιζει ο αρσενικος δεν φαινεται να ενοχλειται. απλως τον αγνοει.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-02-13, 22:51
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Το καλο ειναι οτι οσο και να την προσεγγιζει ο αρσενικος δεν φαινεται να ενοχλειται. απλως τον αγνοει.

Ετσι νομιζεις αλλα δεν ειναι ετσι,ειναι στρεσαρισμένη παρε αλλες 2 ,,και καλες γεννες.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-02-13, 22:52
aquatic Ο χρήστης aquatic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2013
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το καλο ειναι οτι οσο και να την προσεγγιζει ο αρσενικος δεν φαινεται να ενοχλειται. απλως τον αγνοει.

Ετσι νομιζεις αλλα δεν ειναι ετσι,ειναι στρεσαρισμένη παρε αλλες 2 ,,και καλες γεννες.
Οκ. Βασιζομαι σε εσας (ειμαι πρωταρης με τα guppies)!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-03-13, 11:57
alexosfp2000 Ο χρήστης alexosfp2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή guppies

Για σου φιλε μου. Λοιπον ακου και εγω εχω 3 guppies (1 αρσενικο- 2 θυληκα) πο την πρωτη μερα ηταν μαζι αγαπημενα και εγω βλεπω στην κοιλια τους καιτ μαυρα στιγματα μαλιστα ενα χρονικο διαστημα νομιζα οτι ιταν αρωστια. Εχθες πηγα και πηρα 2 platys αλλα δεν ηξεραν τι φυκο ειναι. Στην αρχη η μια θυληκια (guppies) την τσιμπαγε με αποτελεσμα το καινουργιο μου platy να κριβετε σημερα το κινυγι εςχει μιωθει. ΝΟΜΙΖΩ ΟΜΩς ΟΤΙ ΤΟ ΠΛΑΤΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΓΥΟΣ. ΒΓΙΚΑ ΛΙΓΟ Eξο απο το 8εμα αλλα δεν μπιραζει. Πιστευω οτι με τον χρονο θα σου ζευγαρωσουν.
-------------------------
Για σας εχω 3 guppies 1 αρσενικο με 2 θελυκα (αναπαραγωγη) κια εχθες πηρα και 2 platys οπου το ενα το θυληκο guppie στην αρχη τζημπαγε το καινουργιο μου ψαρι, με αποτελεσμα να πηγαινει φοβισμενο κια να κριβετε. Σημερα το κυνηγι εχει μιωθει αρκετα δεν εχω παρατηρησει κατι. Ομως θελω να σας ρωτισω και τι ολα τα ψαρια μου εχω καιτ μαυρο. ιδιαιτερα τα platy να ετοιμαζομαι για γεννηστρα ι δενειναι τιποτα.
ΑΚΟΥΩ ΙΔΕΕΣ.
-------------------------
Για σας πως καταλαβαινουμε τα guppies και τα platys αν ειναι εγκυος κατι λενε για κατι μαυρα στιγματα.
Για να ακουω ιδεες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexosfp2000 : 17-03-13 στις 11:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-03-13, 12:27
Το avatar του χρήστη Ektoras
Ektoras Ο χρήστης Ektoras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 191
Προεπιλογή

Από αυτά τα στίγματα αναγνωρίζεις αν είναι έγκυος.Όσο ποιο μαύρο είναι τόσο ποιο κοντά είναι στην γέννα.

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-03-13, 10:45
aquatic Ο χρήστης aquatic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2013
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexosfp2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για σου φιλε μου. Λοιπον ακου και εγω εχω 3 guppies (1 αρσενικο- 2 θυληκα) πο την πρωτη μερα ηταν μαζι αγαπημενα και εγω βλεπω στην κοιλια τους καιτ μαυρα στιγματα μαλιστα ενα χρονικο διαστημα νομιζα οτι ιταν αρωστια. Εχθες πηγα και πηρα 2 platys αλλα δεν ηξεραν τι φυκο ειναι. Στην αρχη η μια θυληκια (guppies) την τσιμπαγε με αποτελεσμα το καινουργιο μου platy να κριβετε σημερα το κινυγι εςχει μιωθει. ΝΟΜΙΖΩ ΟΜΩς ΟΤΙ ΤΟ ΠΛΑΤΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΓΥΟΣ. ΒΓΙΚΑ ΛΙΓΟ Eξο απο το 8εμα αλλα δεν μπιραζει. Πιστευω οτι με τον χρονο θα σου ζευγαρωσουν.
-------------------------
Για σας εχω 3 guppies 1 αρσενικο με 2 θελυκα (αναπαραγωγη) κια εχθες πηρα και 2 platys οπου το ενα το θυληκο guppie στην αρχη τζημπαγε το καινουργιο μου ψαρι, με αποτελεσμα να πηγαινει φοβισμενο κια να κριβετε. Σημερα το κυνηγι εχει μιωθει αρκετα δεν εχω παρατηρησει κατι. Ομως θελω να σας ρωτισω και τι ολα τα ψαρια μου εχω καιτ μαυρο. ιδιαιτερα τα platy να ετοιμαζομαι για γεννηστρα ι δενειναι τιποτα.
ΑΚΟΥΩ ΙΔΕΕΣ.
-------------------------
Για σας πως καταλαβαινουμε τα guppies και τα platys αν ειναι εγκυος κατι λενε για κατι μαυρα στιγματα.
Για να ακουω ιδεες
good news my friend. εν τελει και μετα απο 2μηνη υπομονη πλεον 20 νεογεννητα γκαπυς κολυμπανε το ενυδρειο μου.
Και το καλο ειναι οτι τα εγαλα γκαπυς ουτε που ασχολουνται μαζι τους...
οντως αυτο το gravid spot ηταν η αξιοπιστη ενδειξη κυησης (παραλληλα με αυξηση του μεγεθους της εγκυμονουσας!)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-03-13, 14:14
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Με το καλό και σιδερένια! Μη σε ανησυχεί το αν θα γεννήσουν τα guppies, συνέχεια θα γεννάνε. Αρκεί να τηρείς τακτικές αλλαγές νερού και να μην παραταϊζεις. Συμβαίνει αυτό, κάποιο διάστημα να κάνουν πίσω στις γεννήσεις και μετά να τα δίνουν όλα. Επίσης στις πρώτες γέννες ο γόνος μπορεί να φαγωθεί από τους γονείς, στις επόμενες σχεδόν κουτουλάνε μεταξύ τους.
Για να μην αναπτύσσεται το κερατόφυλλο ή δεν αλλάζεις συχνά το νερό ή ο φωτισμός είναι πολύ χαμηλός ή και τα 2. Αν έχει μεγαλώσει κάπως, δηλαδή έχεις στελέχη πάνω από 15-20 cm κόψε τα σε 2 μέρη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
guppies korman709 Φωτογραφίες μελών 10 31-12-12 12:31
guppies ανδρεα Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 56 13-11-12 17:13
3 guppies Sania.Man Αρχάριοι γλυκού νερού 14 19-10-12 18:04
Guppies george1995 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 07-06-11 15:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10195 seconds with 16 queries