Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Nano Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-09-12, 09:02
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή Θαλασινές απορίες!

Καλημέρα σε όλους
Μια που το διάβασμα στις ενότητες του γλυκού νερού...τελείωσε (οι απορίες συνεχίζουν να είναι πολλές), είπα να ξεκινήσω διάβασμα στις ενότητες του αλμυρού νερού!

Μέχρι τώρα είδα και διάβασα αρκετά ενδιαφέρονται πράγματα
Νομίζω όμως πως "λείπουν" δύο βασικά υπομνήματα
1. Υπόμνημα για τον βασικό εξοπλισμό του ενυδρείου
2. Υπόμνημα για τα πρώτα βήματα στο στήσιμο

(Υπάρχουν πολύ χρήσιμα υπομνήματα για τα φίλτρα, τον φωτισμό και τον βράχο)
Δεν ξέρω αν κάποιος έχει χρόνο για να το κάνει, αλλά θα ήταν πολύ χρήσιμο για όλους εμάς τους "άσχετους"

Και τώρα στα αμιγώς δικά μου!
Τις επόμενες μέρες θα πάρω απο φίλο τον ίδιο ακριβώς κύβο που αγόρασα πριν 10 μέρες!!! Dennerle 60lt (δεν ξέρω αν αυτό λέγεται γκαντεμιά ή τυχη!!!). Τον ξεστήνει...και θα πάρω όλα τα παρελκόμενα, μαζί με τον κυβο!

Είναι δεδομένο πως δεν πρόκειται να στήσω άμεσα και 2ο ενυδρείο! (έχω ήδη στημένο ένα φυτεμένο κοινωνικό γλυκού νερού)
Αρχίζω όμως να σκέφτομαι, εάν και εφόσον το αποφασίσω, στο μέλλον να παω σε nano reef

Μιλώντας με δυο συγχομπίστες κατέληξα μέχρι τώρα στα παρακάτω.
Διορθώστε με αν κάπου ειμαι φάουλ
Πρώτα απ όλα, το εγχείρημα είναι πιο δύσκολο και πιο "ακριβό"
Απαιτεί περισσότερο χρόνο, μεγαλύτερη συντήρηση και το κόστος δεν συγκρίνεται σε σχέση με το αντίστοιχο του γλυκού νερού
Διάβασα κάπου πως για το κόστος πρέπει να υπολογίζω περίπου 30 ευρω/lt
Δεν ξέρω αν ισχύει απόλυτα κάτι τέτοιο

Τι έχω καταλάβει πως χρειάζεται

Εξοπλισμός για 60λιτρο ενυδρείο (nano reef)

Ενυδρείο (60λιτρος κύβος)
Λάμπες (εδώ θα ήθελα να ακούσω προτάσεις). Να υποθέσω πως αν κρατήσω τις δύο λάμπες dennerle 2 Χ 11 Watt δεν μπορώ να βάλω κοράλια?
Θερμοστάτης 75watt
Εσωτερικό φίλτρο Nano Eckfilter X (είναι το φίλτρο που υπάρχει στον κύβο) για άνθρακα και αντιφωσφόρο
Ενα σκίμερ για 120 λιτρα (διάβασα ότι πρέπει να το υπολογίζουμε στο διπλάσιο από τα λίτρα του ενυδρείου)
Ρεφρακτόμετρο (για μέτρηση αλατότητας)
Δύο κυκλοφορητές (1200l/h)
Αντίστροφη όσμωση
Αυτόματη αναπλήρωση – Όχι απαραίτητα
Υγρα τεστ για μετρήσεις (pH, NH4, NO2, NO3, Φώσφορο)
Αλάτι
Ζωντανό και νεκρό βράχο (3 & 3 κιλά είναι οκ?)
Αραγωνίτη ή άμμο (εδώ οι απόψεις διίστανται!!!)
Άνθρακα & Αντιφώσφορο
Σύστημα ψύξης (είτε ανεμιστηράκια είτε controller)
Τροφή για τον βράχο (φυτοπλαγκτόν)

Οργανισμούς – ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ

Έχω ένα μεγάλο κενό (γνώσης) στα πρώτα βήματα
Διάβασα μέχρι τώρα πάνω απο 50 διαφορετικά θέματα, αλλά δεν βρήκα κάπου με τη μορφή work flow τα βήματα που πρέπει να γίνουν

Μερικές από τις απορίες που έχω? (ίσως να ακούγονται χαζές σε ορισμένους )
Πρώτα σταθεροποιώ την αλατότητα (1026 στους 26οC) ή μετράω αλατότητα αφού τοποθετήσω άμμο ή αραγωνίτη?
Ο βράχος μπαίνει πρώτα ο ζωντανός ή μαζί με τον νεκρό?
Κάθε πόσες μέρες πρέπει να γίνονται μετρήσεις και ποιες είναι οι τιμές σε κάθε μετρήσιμο?

Αν κάποιος έχει χρόνο, απαντάει και σε σχέση με τον εξοπλισμό και σε σχέση με τα πρώτα βήματα (νομίζω πως προτιμότερο είναι να γίνει υπόμνημα )
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-09-12, 10:00
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με μεσογειακό , θα σου έρθει ποιο φτηνά γιατί ψωνίζεις από τις θάλασσες μας ( και σε κόστος συντήρησης ρεύμα e.t.c ) , ανακαλύπτεις ότι δεν έχουμε να ζηλέψουμε τίποτα από τις αμερικανιές ( εξού και οι ιταλοί ισπανοί χομπίστες όλοι τα έχουν μεσογειακά τα ενυδρεία τους )
Φοβερή περιπέτεια μιας και βράχο ψαρια e.t.c τα ψάχνεις να τα βρείς εσύ και η ικανοποίηση στο τελικό αποτέλεσμα είναι άλλο πράγμα + υπάρχει δυνατότητα να γυρίσουν οι φιλοξενούμενοι στο φυσικό τους περιβάλλον
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-09-12, 11:35
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με μεσογειακό , θα σου έρθει ποιο φτηνά γιατί ψωνίζεις από τις θάλασσες μας ( και σε κόστος συντήρησης ρεύμα e.t.c ) , ανακαλύπτεις ότι δεν έχουμε να ζηλέψουμε τίποτα από τις αμερικανιές ( εξού και οι ιταλοί ισπανοί χομπίστες όλοι τα έχουν μεσογειακά τα ενυδρεία τους )
Φοβερή περιπέτεια μιας και βράχο ψαρια e.t.c τα ψάχνεις να τα βρείς εσύ και η ικανοποίηση στο τελικό αποτέλεσμα είναι άλλο πράγμα + υπάρχει δυνατότητα να γυρίσουν οι φιλοξενούμενοι στο φυσικό τους περιβάλλον
Το να ψωνίζεις από τις θάλασσες μας είναι παράνομο!
Επίσης το μεσογειακό το καλοκαίρι χρειάζεται απαραίτητα ψυκτικό το οποίο μάλιστα θα δουλεύει αρκετές ώρες της ημέρας αφού η θερμοκρασία πρέπει να διατηρήτε αρκετά χαμηλότερα από ένα τροπικού υφάλου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-09-12, 11:36
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Να συμπληρώσω πως ούτε η αντόστροφη όσμωση είναι απαραίτητη. Πολλοί χρηιμοποιούν νερό βρύσης, πολλοί όσμωσης. Επίσης αν ο φωτισμός σου είναι τ5 τότε οκ, αλλά τα βατ δεν είναι επαρκή για ριφ! Αν παίρνει άλλες καλώς, διαφορετικά πρέπει να το αναβαθμίσεις!
Επίσης, η διαδικασία που θα ακολουθήσεις είναι η εξής:
Γεμίζεις το ενυδρείο με νερό. Δεν το γεμίζεις μέχρι απάνω. Γέμισε το κατα τα 8/10. Βάζεις αντιχλώριο. Το αφήνεις λίγη ώρα να τρέξει με τους κυκλοφοριτές. Προσθέτεις το αλάτι. Περίπου για τα λίτρα σου θές 1 κιλό και 800 γραμμάρια αλάτι(ανάλογα τι λένε οι οδηγίες). Το αφήνεις να τρέχει. Ένα 24ωρο είναι καλά! Εφόσον το αλάτι λιώσει μετράς αλατότητα(να πούμε πως το ρεφρακτόμετρο πρέπει να το καλιμπράρεις). Εφόσον η αλατότητα φτάσει εκεί που θες, είσαι οκ! Αλλιώς αν είναι πεσμένη προσθέτεις λίγο αλατι. Αν είναι ανεβασμένη προσθέτεις καθαρό νερό. Το αφήνεις λίγη ώρα να τρέξει και ξαναμετράς(μόνο αν την πρώτη φορα δεν είχε πάει εκεί που θες).
Εφόσον φτιάξεις αλατότητα, βάζεις αραγωνίτη. Για να τον βάλεις κλείνεις κυκλοφοριτές. Τον βάζεις, και τους ανοίγεις. Έπειτα απολίγη ώρα (περίπου μισή ώρα) βάζεις μπρός το σκίμερ. Αν θες(προεραιτικό) μπορείς να βάλεις νεκρό ή ζωντανό βράχο απευθείας μόλις μπει ο αραγωνίτης. Έπειτα βάζεις βράχο.(εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις τον βράχο μετά απο καμια μέρα έτσι ώστε να ξεθολώσει και να μπορείς να τον στήσεις ανετα). Μόλις μπει ο βράχος, ρίχνεις βακτήρια. Βακτήρια θα ρίχνεις κάθε μέρα ή μέρα παρα μέρα μέχρι να συμπληρωθεί 1ας μηνας. Να σημειώσω ότι μόλις βάλεις βράχο ξεκινάς να μετράς ΝΗ3,ΝΟ2,ΝΟ3. μόλις μετράς μόνο ΝΟ3 τότε κάνεις μια αλλαγή νερού και είσαι έτοιμος για τους πρώτους κατοίκους.
Όσον αφορά τον άνθρακα θα τον βάλεις μόλις κλείσεις μήνα. Τον αντιφόσφωρο θα τον βάλεις μόνο αν μετράς φωσφορικά.
Μόλις βάλεις τους κατοίκους, θα τους βάζεις με ρέγουλα. Θα πρέπει να αφήσεις καιρό για να μπει 2ος κάτοικος.
Αυτά. Δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι.

Επίσης να σημειώσω ότι θα χρειαστείς 1 δοχείο-βαρέλι προετοιμασία νερού για τις αλλαγές νερού. Επίσης θα χρειαστείς 1 θερμοστάτη για το δοχείο(καθώς το νερό της αλλαγής πρέπει να έχει την ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου), και 1 κυκλοφοριτή να σπάει το αλάτι στο δοχείο. Το νερό της αλλαγής μπορείς να το αφήνεις στο δοχείο μέχρι να φτάσει στην επιθυμητή αλατότητα και επιθυμητή θερμοκρασία.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-09-12, 11:46
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να συμπληρώσω πως ούτε η αντόστροφη όσμωση είναι απαραίτητη. Πολλοί χρηιμοποιούν νερό βρύσης, πολλοί όσμωσης. Επίσης αν ο φωτισμός σου είναι τ5 τότε οκ, αλλά τα βατ δεν είναι επαρκή για ριφ! Αν παίρνει άλλες καλώς, διαφορετικά πρέπει να το αναβαθμίσεις! Δλδ? Κάποια συγκεκριμένη πρόταση?
Επίσης, η διαδικασία που θα ακολουθήσεις είναι η εξής:
Γεμίζεις το ενυδρείο με νερό. Δεν το γεμίζεις μέχρι απάνω. Γέμισε το κατα τα 8/10. Βάζεις αντιχλώριο Κάποια πρόταση για αντιχλώριο?. Το αφήνεις λίγη ώρα να τρέξει με τους κυκλοφοριτές. Προσθέτεις το αλάτι. Περίπου για τα λίτρα σου θές 1 κιλό και 800 γραμμάρια αλάτι(ανάλογα τι λένε οι οδηγίες). Το αφήνεις να τρέχει. Ένα 24ωρο είναι καλά! Εφόσον το αλάτι λιώσει μετράς αλατότητα(να πούμε πως το ρεφρακτόμετρο πρέπει να το καλιμπράρεις). Εφόσον η αλατότητα φτάσει εκεί που θες, είσαι οκ! Κοντά στο 1025 ειναι οκ?Αλλιώς αν είναι πεσμένη προσθέτεις λίγο αλατι. Αν είναι ανεβασμένη προσθέτεις καθαρό νερό. Αδειάζω κάποια ποσότητα νερού, πριν προσθέσω?Το αφήνεις λίγη ώρα να τρέξει και ξαναμετράς(μόνο αν την πρώτη φορα δεν είχε πάει εκεί που θες).
Εφόσον φτιάξεις αλατότητα, βάζεις αραγωνίτη Πρέπει να τον ξεπλύνω?. Για να τον βάλεις κλείνεις κυκλοφοριτές. Τον βάζεις, και τους ανοίγεις. Έπειτα απολίγη ώρα (περίπου μισή ώρα) βάζεις μπρός το σκίμερ. Αν θες(προεραιτικό) μπορείς να βάλεις νεκρό ή ζωντανό βράχο απευθείας μόλις μπει ο αραγωνίτης). Έπειτα βάζεις βράχο.(εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις τον βράχο μετά απο καμια μέρα έτσι ώστε να ξεθολώσει και να μπορείς να τον στήσεις ανετα. Μόλις μπει ο βράχος, ρίχνεις βακτήρια Πρόταση για βακτήρια? . Βακτήρια θα ρίχνεις κάθε μέρα ή μέρα παρα μέρα μέχρι να συμπληρωθεί 1ας μηνας. Να σημειώσω ότι μόλις βάλεις βράχο ξεκινάς να μετράς ΝΗ3,ΝΟ2,ΝΟ3. μόλις μετράς μόνο ΝΟ3 τότε κάνεις μια αλλαγή νερού και είσαι έτοιμος για τους πρώτους κατοίκους.
Όσον αφορά τον άνθρακα θα τον βάλεις μόλις κλείσεις μήνα. Τον αντιφόσφωρο θα τον βάλεις μόνο αν μετράς φωσφορικά. Δλδ το φίλτρο τρέχει μόνο του, χωρίς άνθρακα και αντιφωσφορο για έναν μήνα (αν δεν μετρήσω φωσφόρο)???
Μόλις βάλεις τους κατοίκους, θα τους βάζεις με ρέγουλα. Θα πρέπει να αφήσεις καιρό για να μπει 2ος κάτοικος.
Αυτά. Δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι.

Επίσης να σημειώσω ότι θα χρειαστείς 1 δοχείο-βαρέλι προετοιμασία νερού για τις αλλαγές νερού. Επίσης θα χρειαστείς 1 θερμοστάτη για το δοχείο(καθώς το νερό της αλλαγής πρέπει να έχει την ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου), και 1 κυκλοφοριτή να σπάει το αλάτι στο δοχείο. Το νερό της αλλαγής μπορείς να το αφήνεις στο δοχείο μέχρι να φτάσει στην επιθυμητή αλατότητα και επιθυμητή θερμοκρασίαΗ αλατότητα πέφτει με τον χρόνο? Εννοώ πως η ποσότητα του νερού που θα προετοιμάζω πρέπει να είναι κάθε φορά περίπου 20 lt ή μπορώ να προετοιμάσω πχ 60 lt και να χρησιμοποιώ μόνο τα 20 κάθε εβδομάδα?.
Δυστυχώς κάποια πράγματα είναι άγνωστες λέξεις. Πχ καλιμπαρισμα ρεφρακτόμετρου...!!!

Pls, να μην υπάρξει διαφωνία μεταξύ reef & μεσογειακού... (δεν νομίζω να βοηθήσει στη συζήτηση)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-09-12, 11:52
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να ψωνίζεις από τις θάλασσες μας είναι παράνομο!
Επίσης το μεσογειακό το καλοκαίρι χρειάζεται απαραίτητα ψυκτικό το οποίο μάλιστα θα δουλεύει αρκετές ώρες της ημέρας αφού η θερμοκρασία πρέπει να διατηρήτε αρκετά χαμηλότερα από ένα τροπικού υφάλου
Παράνομο είναι να παίρνεις και την
ροζ άμμο από το ελαφονήσι αλλα έχει πάει όλη στην Σουηδία και στην Γερμανία .
ps. για την θερμοκρασία το καλοκαίρι δεν χρειάζεται ψυκτικό
μιας και σε 60 λίτρα νερού δεν θα βάλεις ψάρι που ζει στα 50 μετρα βάθος αλλα ψαρια ακτής που η θερμοκρασία είναι ίδια με του ενυδρείου .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-09-12, 12:00
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Oι απαντήσεις στις ερωτήσεις σου:
1)στον φωτισμό αν δεν πας για κοράλια, αλλά για fish only(ενυδρείο με ζωντανό βραχο και ψάρια) τότε δεν χρειάζεσαι απαιτήσεις στον φωτισμό σου. Αν πας για ριφ, εγώ θα σου έλεγα να βάλεις 2 τ5 λάμπες των 24βατ(νομίζω τόσο βγαίνουν).
2)seachem prime
3)1025 είναι καλά, αλλά μην νομίζεις ότι θα μπορέσεις να την κρατήσεις πάντα σταθερή.
4)όχι δεν αδειάζεις. Γι'αυτό σου είπα να γεμίσεις τα 8/10. Για να έχεις περιθώριο να προσθέσεις. Ούτως η άλλος αν βάλεις αταγωνίτη και βράχοθα πρέπει να αφαιρέσεις.
5)Αν είναι νεκρός πρέπει. Για να φύγουν τα πολλά πολλά και η πολλή θολούρα. Αν είναι ζωντανός το βάζεις όπως είναι.
6)microbe-lift special blend
7)Φίλτρο θα βάλεις όταν βάλεις άνθρακα και αντιφώς. Αλλιώς δεν το αφήνεις να τρέχει μόνο του.(βέβαια αν πάρεις σκίμερ που παίρνει και υλικά τότε δεν χρειάζεσαι φίλτρο)
η αλατότητα δεν πέφτει. Μόνο ανεβαίνει με την εξάτμιση. Επίσης, για 60 λίτρα(μικτά), 20 λίτρα είναι καλά. Δεν προετοιμάζεις νερό και για άλλες αλλαγές. Μόνο για την αλλαγή πο θα κάνεις.
9)το ρεφρακτόμετρο το καλιμπράρεις με πολλούς τρόπους. Μπορεί το ρεφρακτόμετρο που θα πάρεις να σου έχει υγρό καλιμπραρίσματος. Αν δεν έχει, μπορείς να το καλιμπράρεις με νερό όσμωσης(νομίζω βγαζει 1000). Ή μπορείς με φυσιολογικό ορό(νομίζω βγάζει 0.999).
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-09-12, 12:43
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Και πάλι ευχαριστώ όλους για τις μέχρι τώρα απαντήσεις!

Νομίζω πως με το ποστ του Kotsou και τις μέχρι τώρα απαντήσεις στο εδώ θέμα, λύθηκαν αρκετές απορίες, δικές μου και σίγουρα κι άλλων "νέων"!

Επιπλέον ερωτήσεις!

Κάθε πότε απαιτείται να κάνουμε μετρήσεις? Εννοώ αφού μετρήσουμε μηδέν αμμωνία και νιτρώδη, κάθε πότε τα επανελέγχουμε (μαζί με φώσφορο & νιτρικά)?
Δεν έχω καταλάβει αν ο αντιφωσφόρος πρέπει να είναι μόνιμα στο χημικό φίλτρο, μαζί με τον άνθρακα ή πρέπει να τον προσθέτω μόνο αν μετρήσω φώσφορο?
Η συχνότητα που πρέπει να αλλάζουν τα συγκεκριμένα υλικά (άνθρακας & αντιφως) / 3-4 εβδομάδες/ εξαρτάται από κάποιους παράγοντες ή κάθε 4 εβδομάδες κάνουμε αλλαγή αυτών των υλικών με κλειστά μάτια?

Επίσης απ όσο έχω διαβάσει την ΑΟ ορισμένοι την χρησιμοποιούν κι άλλοι όχι.
Εδώ το χάνω τελείως το θέμα! Αυτοί που την χρησιμοποιούν τι κερδίζουν? Και οι άλλοι που δεν την χρησιμοποιούν τι χάνουν?

Στο ποστο του kotsou αναφέρεται το εξής : "Το skimmer είναι ίσως το πιο σημαντικό σε ένα θαλασσινό ενυδρείο, ειδικά για έναν αρχάριο. Σε μικρά ενυδρεία, όπου οι αλλαγές νερού είναι ευκολότερο να γίνουν, ίσως να μπορεί να παραλειφθεί με συχνές αλλαγές νερού. Αν καθίσουμε και το υπολογίσουμε όμως, σίγουρα τελικά θα μας βγει ακριβότερο το αλάτι τελικά" (η υπογράμμιση δική μου)
Και ρωτάω : Η μηνιαία συντήρηση ενός τέτοιου ενυδρείου πόσο μπορεί να κοστίζει? Απ όσο έχω καταλάβει τα πάγια μηνιαία κόστη είναι άνθρακας, αντιφως και αλάτι

Στο γλυκό νερό, σε κάθε εβδομαδιαία αλλαγή νερού, καθαρίζω το φίλτρο με νερό από το ενυδρείο, ξεπλένω σφουγγάρι κλπ
Στο αλμυρό τι ισχύει με το φίλτρο? Θέλει καθάρισμα κι αν "ναι" με ποια διαδικασία?

Αν επιλέξω skimmer με χώρο για άνθρακα και αντιφως, με συμφέρει?
Κάποιες επιπλέον πληροφορίες για τα skimmer μήπως μπορούν να δοθούν?
Πχ τι είναι τα venturi?
Τα εσωτερικά τρώνε ωφέλιμο όγκο. Άρα τα απορρίπτουμε?
Τα εξωτερικά απαιτούν υψομετρική διαφορά απ τον ενυδρείο (πιο ψηλά ή πιο χαμηλά), όπως πχ τα εξωτερικά φίλτρα ή όχι?

Τα βακτήρια είναι απαραίτητα? Ή το στρώσιμο μπορεί να γίνει και χωρίς βακτήρια?

Σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις...αλλά δεν γίνεται αλλιώς!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-09-12, 13:03
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

1)Μετρήσεις θα κάνεις συχνά μέχρι να σταθεροποιηθεί το σύστημα σου. Μετά μπορείς κάθε όσο θες.

2)αντιφόσφωρο αλλάζεις ανάλογα τι είδος είναι. Υπάρχει και Longlife τα οποίο πολλές φορές μπορεί να κρατήσει και 6 μήνες. Επίσης θα βάλεις μόνο αν μετράς(συνήθως μετράνε)
Άνθρακα περίπου κάθε μήνα.

3)Όσον αφορά την αντίστροφη όσμωση, σίγουρα είναι καλύτερο να χρησιμοποιείς. Αλλά και το νερό βρύσης, αν είναι καλό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Πολλοί δεν χρησιμοποιούν και λόγω οικονομικών.

4)Όσον αφορά το μηνιαίο κόστος: Αν βάλεις σκίμερ θα είσαι πιο αραχτός όσον αφορά τις αλλαγές, αλλά και θα σου αφαιρεί κατάλοιπα, και απόβλητα. Αν δεν βάλεις θα πρέπει να κάνεις συχνότερες αλλαγές. Το κόστος ενός 4κιλου αλατιού είναι ανάλογα την μάρκα. Συνήθως έχει απο 10 μέχρι 13. Αν εσύ κάνεις αλλαγή 20 λίτρα κάθε 2 βδομάδες(με σκίμερ), τότε περίπου θες 650 γραμμάρια αλατιού για 20 λίτρα(ανάλογα με τις οδηγίες κατασκευαστή).
Αν δεν βάλεις σκίμμερ, θα κάνεις εβδιμαδιαίες αλλαγές ίσως και συχνότερες.
Αντιφόσφωρος και άνθρακας δεν είναι κάτι στάνταρ σε τιμές.

5)Στο θαλασσινό, εφόσον δεν θα έχεις βιολογικό φίλτρο, δεν χρειάζεται καθάρισμα. Μόνο αν δεις ότι έχει μπουκώσει το φίλτρο με άνθρακα, αντιφώσφορο τότε το ξεπλένεις λίγο με νερό απο το ενυδρείο. Αλλά ούτως η άλλος, είναι 2 υλικα που είναι ανανεώσιμα.

6)Σκίμερ: Φίλτρο που να παίρνει και υλικά είναι τα deltec. Το πιο μικρό deltec που μπορείς να βρεις είναι το 300ρι, αλλά είναι μεγάλο για τα λίτρα σου.
Ένα άλλο που παίρνει υλικά(όχι μέσα αλλά σε καλαθάκι στην έξοδο νερού) είναι το sera marin ps 400 Και 600. Αλλά και αυτά είναι μεγάλα. Αυτή η σειρά βγάζει και το Ps130, που κάνει για 130 λίτρα, αλλά δεν ξέρω αν διαθέτει τοποθέτηση υλικών.
Όλα τα σκίμερ που σου είπα είναι τα πιο οικονομικά που παίρνουν υλικά. Υπάρχουν και άλλα, αλλά είναι πιο ακριβά και θέλλουν πολλά λίτρα.
Εγώ θα σου πρότεινα κρεμαστό εξωτερικό γιατί δεν σου κλέβει λίτρα. Βέβαια υπάρχουν και τα εσωτερικά, αλλά δεν λένε και τίποτα. Είναι πιο οικονομικά. Βέβαια στα λίτρα σου ίσως κατι να κάνουν.

7)Τα βακτήρια είναι καλύτερο να βάλεις. Βοηθάνε στον αποικισμό του βράχου, αλλά και στοστρώσιμο του ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-09-12, 13:05
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πάλι ευχαριστώ όλους για τις μέχρι τώρα απαντήσεις!

Νομίζω πως με το ποστ του Kotsou και τις μέχρι τώρα απαντήσεις στο εδώ θέμα, λύθηκαν αρκετές απορίες, δικές μου και σίγουρα κι άλλων "νέων"!

Επιπλέον ερωτήσεις!

Κάθε πότε απαιτείται να κάνουμε μετρήσεις? Εννοώ αφού μετρήσουμε μηδέν αμμωνία και νιτρώδη, κάθε πότε τα επανελέγχουμε (μαζί με φώσφορο & νιτρικά)? Εγώ γενικά μετράω ανα μήνα, πριν την αλλαγή. Βέβαια εδω και κανα δίμηνο μου έχουν τελειώσει τα τεστ, και έχω μόνο ph και φωσφορο..
Δεν έχω καταλάβει αν ο αντιφωσφόρος πρέπει να είναι μόνιμα στο χημικό φίλτρο, μαζί με τον άνθρακα ή πρέπει να τον προσθέτω μόνο αν μετρήσω φώσφορο?Εγω τα έχω μόνιμα και τα δυο, και τα αλλάζω και αυτά ανα μήνα με την αλλαγή νερού
Η συχνότητα που πρέπει να αλλάζουν τα συγκεκριμένα υλικά (άνθρακας & αντιφως) / 3-4 εβδομάδες/ εξαρτάται από κάποιους παράγοντες ή κάθε 4 εβδομάδες κάνουμε αλλαγή αυτών των υλικών με κλειστά μάτια?Πάνω στην συσκευασία γράφουν διάρκεια 4-6 βδομάδες συνήθως. Εγώ τα αλλάζω με κλειστά μάτια ανα μήνα.. Μάλιστα βάζω και λίγο παραπάνω απο την προτεινόμενη ποσότητα για τα λίτρα μου.. αν δεις ανεβασμένα φωσφορικά ίσως να χρειαστεί να αλλάζεις και πιο συχνά

Επίσης απ όσο έχω διαβάσει την ΑΟ ορισμένοι την χρησιμοποιούν κι άλλοι όχι.
Εδώ το χάνω τελείως το θέμα! Αυτοί που την χρησιμοποιούν τι κερδίζουν? Και οι άλλοι που δεν την χρησιμοποιούν τι χάνουν? Γενικά θεωρητικά χρειάζεται, για να αποβάλεις στοιχεία που έχει το νερό της βρύσης.. Αλλα στην πράξη αποδυκνύεται πως δεν είναι τόσο μαστ.. Εγώ έχω, αλλα καμιά φορα πχ μπορεί να βαρεθώ, να κάνω μια αναπλήρωση απο βρύση..

Στο ποστο του kotsou αναφέρεται το εξής : "Το skimmer είναι ίσως το πιο σημαντικό σε ένα θαλασσινό ενυδρείο, ειδικά για έναν αρχάριο. Σε μικρά ενυδρεία, όπου οι αλλαγές νερού είναι ευκολότερο να γίνουν, ίσως να μπορεί να παραλειφθεί με συχνές αλλαγές νερού. Αν καθίσουμε και το υπολογίσουμε όμως, σίγουρα τελικά θα μας βγει ακριβότερο το αλάτι τελικά" (η υπογράμμιση δική μου)
Και ρωτάω : Η μηνιαία συντήρηση ενός τέτοιου ενυδρείου πόσο μπορεί να κοστίζει? Απ όσο έχω καταλάβει τα πάγια μηνιαία κόστη είναι άνθρακας, αντιφως και αλάτι Εγώ έχω πάρει μια συσκευασία αντιφώσφορο με 25 ευρώ που όπως φαίνεται θα μου πάει χρόνο με αλλαγές κάθε μήνα, και άνθρακα ένα με 8 ευρώ που μου βγάζει 4 μήνες. αλλάτι παίρνω κάτι πακετάκια με 8 ευρώ ίσα ίσα για μια αλλαγή.. αυτό για 100 λίτρα καθαρά.. άρα περίπου 12 ευρώ το μήνα..
Στο ποστ εννοώ πως αμα είναι να κάνεις αλλάγή ανα βδομάδα αντί για μήνα, σε 4-5 μήνες θα έχεις ξεπεράσει το κόστος του σκίμμερ, και θα έχεις δώσει τα λεφτά στα αλάτια..

Στο γλυκό νερό, σε κάθε εβδομαδιαία αλλαγή νερού, καθαρίζω το φίλτρο με νερό από το ενυδρείο, ξεπλένω σφουγγάρι κλπ
Στο αλμυρό τι ισχύει με το φίλτρο? Θέλει καθάρισμα κι αν "ναι" με ποια διαδικασία? Στο αλμυρό δεν έχεις κάτι να καθαρίσεις, τον ανθρακα και τον αντιφώσφορο αφού τα πετάς κάθε φορά..

Αν επιλέξω skimmer με χώρο για άνθρακα και αντιφως, με συμφέρει?
Κάποιες επιπλέον πληροφορίες για τα skimmer μήπως μπορούν να δοθούν?
Πχ τι είναι τα venturi? είναι που δεν έχουν αντλία για να γυρνάει το νερό μέσα στο σκιμμερ, και η κίνηση του νερού μέσα γίνεται απο τις φυσαλίδες.. βγαίνουν μόνο σε εσωτερικά απ όσο ξέρω..
Τα εσωτερικά τρώνε ωφέλιμο όγκο. Άρα τα απορρίπτουμε? ναι τρώνε.. αν δεν έχεις σαμπ δεν λέει
Τα εξωτερικά απαιτούν υψομετρική διαφορά απ τον ενυδρείο (πιο ψηλά ή πιο χαμηλά), όπως πχ τα εξωτερικά φίλτρα ή όχι? τα εξωτερικά κρεμιούνται στο τζάμι απο πίσω μεριά είναι λίγο πάνω απο την σταθμη.

Τα βακτήρια είναι απαραίτητα? Ή το στρώσιμο μπορεί να γίνει και χωρίς βακτήρια? Αν πάρεις ζωντανό βράχο δεν θες τίποτα..

Σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις...αλλά δεν γίνεται αλλιώς!
......................
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-09-12, 13:09
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Να είστε καλά!
Απολύτως κατανοητά ΟΛΑ όσα διάβασα...

Απλά θέλει λίγη ώρα να τα επεξεργαστεί και το μυαλο μου...
Σίγουρα θα επανέλθω!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-09-12, 13:13
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
αμα είναι να κάνεις αλλάγή ανα βδομάδα αντί για μήνα δεν νομίζω πως οι μηνιαίες αλλαγές κάνουν καλό! Θα έλεγα κάθε 2 βδομάδες.

Αν πάρεις ζωντανό βράχο δεν θες τίποτα.. είσαι σίγουρος? Πιστεύω πως τα βακτήρια βοηθάνε πολύ(του θαλασσινού), και πολλοί χομπίστες χρησιμοποιούν. Βέβαια είναι στην κρίση του καθενός το τι θα κάνει...
.......
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-09-12, 13:23
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Γενικά δεν έχω μεγάλη ιχθυοφόρτωση αυτή την στιγμή και δεν χρειάζεται παραπάνω..
Όσο για τα βακτήρια ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει για να σου πω την άποψη μου, αλλα και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τον ζωντανό βράχο.. Ειδικά αν τον πάρεις απο αγγελία, δηλαδή να τρέχει σε ενυδρείο καιρό..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-09-12, 15:03
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Γεια σου φίλε και καλωσόρισες, αφού το σκέφτεσαι για reef διάβασε αυτό το άρθρο, δεν είναι καθόλου ελλιπές για Υπόμνημα...

Απλά χαλάρωσε και μην βιάζεσαι και όλα θα πάνε καλά...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-09-12, 15:19
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πάρεις ζωντανό βράχο δεν θες τίποτα.. είσαι σίγουρος? Πιστεύω πως τα βακτήρια βοηθάνε πολύ(του θαλασσινού), και πολλοί χομπίστες χρησιμοποιούν. Βέβαια είναι στην κρίση του καθενός το τι θα κάνει...
Τα μοναδικά που έχω δοκιμάσει και κάνουν δουλειά είναι τις microbe-lift special blend αλλα αν δουλεύει σωστά το σκιμμερακι ούτε αυτά δεν χρειάζονται
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-09-12, 00:17
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Καλή αρχή Σάκη και από εδώ ,όποτε θες έρχεσαι και για καφέ καθότι γείτονας για ψαροκουβέντα
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-09-12, 11:34
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή αρχή Σάκη και από εδώ ,όποτε θες έρχεσαι και για καφέ καθότι γείτονας για ψαροκουβέντα
Να σαι καλα Κώστα και ευχαριστω για την μέχρι τώρα βοήθεια
Το χομπυ έχει πολυ διάβασμα...και δεν επιτρέπει βιαστικές κινήσεις

Όσο για τον καφε...το water inn έχει γίνει το 2ο σπίτι μου...οπότε αν είσαι κοντα το κανονιζουμε
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-09-12, 01:32
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σαι καλα Κώστα και ευχαριστω για την μέχρι τώρα βοήθεια
Το χομπυ έχει πολυ διάβασμα...και δεν επιτρέπει βιαστικές κινήσεις

Όσο για τον καφε...το water inn έχει γίνει το 2ο σπίτι μου...οπότε αν είσαι κοντα το κανονιζουμε
σχεδόν δίπλα
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-01-14, 12:30
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Μετά από 1.5 χρόνο, το θέμα επανήλθε στο μυαλό μου!
Με μια βασική ερώτηση - απορία - δίλημα :
Να επιλέξω για θαλασσινό ενυδρειο :Α)κύβο 38Χ38Χ43 (60λίτρα με εξωτερικό φίλτρο) ή Β)Γυάλα 83Χ32Χ45 (120λίτρα με εξωτερικό φίλτρο) Γ? 48Χ48Χ49 (εσωτερικες διαστάσεις) με φίλτρο Αμβούργου?

Είναι δεδομένο πως στα 120λίτα θα υπαρχει μεγαλύτερη σταθερότητα
Είναι επίσης δεδομένο πως αν πάω σε 120λίτρα, θα χρειαστώ σκιμερ και ΑΟ και δυστυχως η εποχή δεν ειναι για πολλά έξοδα, ενώ αν πάω σε 60λιτρο το κόστος μειώνεται
Επίσης ποιο απ τα δυο ενυδρεια αν τελικα παω σε 120λιτρο, "ταιριαζει" για θαλασσινο : Α) Αυτό που έχεις ύψος ή Β) Αυτό που έχει μήκος?

Οποιος θαλασσινός έχει χρόνο, θα ήθελα να ακούσω απόψεις

Και μετά συνεχίζουμε...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-01-14, 13:39
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά από 1.5 χρόνο, το θέμα επανήλθε στο μυαλό μου!
Με μια βασική ερώτηση - απορία - δίλημα :
Να επιλέξω για θαλασσινό ενυδρειο :Α)κύβο 38Χ38Χ43 (60λίτρα με εξωτερικό φίλτρο) ή Β)Γυάλα 83Χ32Χ45 (120λίτρα με εξωτερικό φίλτρο) Γ? 48Χ48Χ49 (εσωτερικες διαστάσεις) με φίλτρο Αμβούργου?

Είναι δεδομένο πως στα 120λίτα θα υπαρχει μεγαλύτερη σταθερότητα
Είναι επίσης δεδομένο πως αν πάω σε 120λίτρα, θα χρειαστώ σκιμερ και ΑΟ και δυστυχως η εποχή δεν ειναι για πολλά έξοδα, ενώ αν πάω σε 60λιτρο το κόστος μειώνεται
Επίσης ποιο απ τα δυο ενυδρεια αν τελικα παω σε 120λιτρο, "ταιριαζει" για θαλασσινο : Α) Αυτό που έχεις ύψος ή Β) Αυτό που έχει μήκος?

Οποιος θαλασσινός έχει χρόνο, θα ήθελα να ακούσω απόψεις

Και μετά συνεχίζουμε...
Καλησπέρα Σάκη!
Πολύ χαίρομαι που το έβαλες μπρος σιγά σιγά.
Απο τα 3 αυτά ενυδρεία που διάλεξες, σου προτείνω με σειρά βάση καταλληλότητας:
1) το Γ, 2) το Α, 3) το Β.
Στο θαλασσινό θέλουμε και μήκος και ύψος, αλλά η κυριότερη διάσταση που θέλουμε καλή είναι το πλάτος.
Το Γ ενυδρείο είναι καλό και βολικό για τα πρώτα σου βήματα στο θαλασσινό.
Το φίλτρο αμβούργου καλό θα ήταν να μην το βάλλεις. Δεν σου προσφέρει τίποτα, αλλά σου παίρνει πολύτιμο χώρο, αλλά και δεν χρειάζεσαι φίλτρο αφού φίλτρο είναι ο βράχος σου άσε που θα τον καθυστερήσει να αποικηστεί.
Μπορείς για θέμα οικονομίας να πάς στο Α μιας και θα χρειαστείς λιγότερα και φτηνότερα απο θέμα εξοπλισμού.
Το Β δεν κάνει για θαλασσινό. Είναι μακρόστενο.
ΑΟ καλό είναι αν μπορείς να πάρεις. Τώρα για σκίμμερ αν κάνεις τακτικές αλλαγές και δεν έχεις μεγάλη ιχθυοφόρτωση και πολλά ταίσματα μπορείς και χωρίς αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-01-14, 13:52
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα Σάκη!
Πολύ χαίρομαι που το έβαλες μπρος σιγά σιγά.
Απο τα 3 αυτά ενυδρεία που διάλεξες, σου προτείνω με σειρά βάση καταλληλότητας:
1) το Γ, 2) το Α, 3) το Β.
Στο θαλασσινό θέλουμε και μήκος και ύψος, αλλά η κυριότερη διάσταση που θέλουμε καλή είναι το πλάτος.
Το Γ ενυδρείο είναι καλό και βολικό για τα πρώτα σου βήματα στο θαλασσινό.
Το φίλτρο αμβούργου καλό θα ήταν να μην το βάλλεις. Δεν σου προσφέρει τίποτα, αλλά σου παίρνει πολύτιμο χώρο, αλλά και δεν χρειάζεσαι φίλτρο αφού φίλτρο είναι ο βράχος σου άσε που θα τον καθυστερήσει να αποικηστεί.
Μπορείς για θέμα οικονομίας να πάς στο Α μιας και θα χρειαστείς λιγότερα και φτηνότερα απο θέμα εξοπλισμού.
Το Β δεν κάνει για θαλασσινό. Είναι μακρόστενο.
ΑΟ καλό είναι αν μπορείς να πάρεις. Τώρα για σκίμμερ αν κάνεις τακτικές αλλαγές και δεν έχεις μεγάλη ιχθυοφόρτωση και πολλά ταίσματα μπορείς και χωρίς αυτό.
Παναγιωτη, ετοιμαστείτε για ΠΟΛΥ πρήξιμο!!!
(Χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις)

Το Γ ενυδρείο έχει ήδη το φίλτρο Αμβούργου, άρα με κάποιον τρόπο πρέπει να αξιοποιηθεί
Ειναι δλδ ολόκληρη η πλατη του χωρισμένη σε 3 τμηματα τα οποια επικοινωνουν :
Το πρωτο τμημα με το κυριως ενυδρειο
Το πρωτο τμημα με τα αλλα δυο τμηματα του φίλτρου

Ο χώρος αυτός στην πλάτη του ενυδρειου (φίλτρο αμβουργου) δεν μπορεί να αξιοποιηθει?

Η αληθεια ειναι πως κλεινω στο 60 λιτρο - Κατι σε nano reef δλδ
Νομιζω πως το κοστος θα ειναι ανεκτο
Μολις καταληξω, θα συνεχίσουμε
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-01-14, 14:00
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Παναγιωτη, ετοιμαστείτε για ΠΟΛΥ πρήξιμο!!!
(Χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις)

Το Γ ενυδρείο έχει ήδη το φίλτρο Αμβούργου, άρα με κάποιον τρόπο πρέπει να αξιοποιηθεί
Ειναι δλδ ολόκληρη η πλατη του χωρισμένη σε 3 τμηματα τα οποια επικοινωνουν :
Το πρωτο τμημα με το κυριως ενυδρειο
Το πρωτο τμημα με τα αλλα δυο τμηματα του φίλτρου

Ο χώρος αυτός στην πλάτη του ενυδρειου (φίλτρο αμβουργου) δεν μπορεί να αξιοποιηθει?

Η αληθεια ειναι πως κλεινω στο 60 λιτρο - Κατι σε nano reef δλδ
Νομιζω πως το κοστος θα ειναι ανεκτο
Μολις καταληξω, θα συνεχίσουμε
Σιγά το πρήξιμο! Χαρά μου είναι να βοηθάω.
Φαντάζομαι το φίλτρο αμβούργου είναι κολλημένο με σιλικόνη. Δεν μπορεί να ξεκολλήσει? Μπορείς να το βάλλεις μια φωτο?

Το άλλο, ναι μπορείς να το δουλέψεις νανο Reef, και σαν εξοπλισμό να την βγάλεις αρκετά φτηνά.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-01-14, 15:17
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγά το πρήξιμο! Χαρά μου είναι να βοηθάω.
Φαντάζομαι το φίλτρο αμβούργου είναι κολλημένο με σιλικόνη. Δεν μπορεί να ξεκολλήσει? Μπορείς να το βάλλεις μια φωτο?

Το άλλο, ναι μπορείς να το δουλέψεις νανο Reef, και σαν εξοπλισμό να την βγάλεις αρκετά φτηνά.
Εκλεισε! Παμε για nano reef... (60litra)
( το άλλο ειναι κριμα να το "χαλασω")

Πλάνο
Γυάλα : Κύβος 38Χ38Χ43
Φωτισμος : Aquael Decolight Duo 2X11w Marine
Κυκλοφορία : 2 X Resun 4000
Αλάτι :Tropic Marin Pro Reef Seasalt (10κιλο είναι οκ για αρχή?)
Θερμαντηρας : 75 watt
Υγρα Τεστ : API
Αραγωνίτης, ζωντανός & νεκρός βράχος : Σε τι ποσότητες?
Βαρελι προετοιμασιας νερου : 30 λιτρο, με αεραντλια και θερμαντηρα
Αυτόματη αναπλήρωση : Κιτ (υπάρχει ήδη) http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29960
Εσωτερικά φίλτρα : Υπάρχουν διάφορα Κινέζικα ή Eheim - Αν έχω διαβάσει σωστά, το χρειάζομαι μονο για άνθρακα και αντιφως?
Ή να προτιμησω εξωτερικό : EHEIM aquacompact 60 (υπάρχει)
Ρεφρακτόμετρο : Κάποια πρόταση?
Το σκιμερ το ξεχναω λογω λιτρων
Την ΑΟ γίνεται να την αποφυγω?

Ξεχνάω κάτι σημαντικό?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-01-14, 16:24
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκλεισε! Παμε για nano reef... (60litra) Mια χαρά!!
( το άλλο ειναι κριμα να το "χαλασω")

Πλάνο
Γυάλα : Κύβος 38Χ38Χ43
Φωτισμος : Aquael Decolight Duo 2X11w Marine Μια χαρά.
Κυκλοφορία : 2 X Resun 4000 Aν είναι αυτές που αποδίδουν 4000λ/ω δεν σου κάνουν. Αν όμως αποδίδουν 1000 τότε σου κάνουν. Ίσως βέβαια να είναι λίγο δυνατές. Το βλέπεις.
Αλάτι :Tropic Marin Pro Reef Seasalt (10κιλο είναι οκ για αρχή?) Μια χαρά.
Θερμαντηρας : 75 watt Μια χαρά. Αν σε παίρνει για 100ρη ακόμα καλύτερα.
Υγρα Τεστ : API Μια χαρά. Κοίτα να κάνουν για θαλασσινό.
Αραγωνίτης, ζωντανός & νεκρός βράχος : Σε τι ποσότητες? Στα λίτρα σου βάλε 5 κιλά αραγωνίτη, και 3,4 κιλά βράχο. Και βλέπεις... Βράχο μπορείς να τον βάλλεις όλο Ζωντανό με την περίπτωση να εμφανιστεί κάποιο pest, ή μπορείς να τον βάλλεις όλο Νεκρό και να ρίχνεις συνεχώς βακτήρια και ζωντανά κοπίποδα και αμφίποδα, ή σχεδόν όλο νεκρό και λίγο ζωντανό για μπόλι.
Βαρελι προετοιμασιας νερου : 30 λιτρο, με αεραντλια και θερμαντηρα Κυκλοφοριτή θες. όχι αεραντλία. Κοίτα για κάποιο κυκλοφοριτή φτηνό που να προσαρμόζεις λάστιχο μπροστά να σου ανεβάζει το νερο στο ενυδρείο. Θα σε βολέψει.
Αυτόματη αναπλήρωση : Κιτ (υπάρχει ήδη) http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29960 Μια χαρά.
Εσωτερικά φίλτρα : Υπάρχουν διάφορα Κινέζικα ή Eheim - Αν έχω διαβάσει σωστά, το χρειάζομαι μονο για άνθρακα και αντιφως? Ναι. ΑΝ χρειαστεί.
Ή να προτιμησω εξωτερικό : EHEIM aquacompact 60 (υπάρχει) Το ίδιο με πάνω
Ρεφρακτόμετρο : Κάποια πρόταση? Αν θές φτηνό πάρε κινέζικο: http://www.ebay.com/itm/RHS-10ATC-Sa...item4612505a75
Το σκιμερ το ξεχναω λογω λιτρων
Την ΑΟ γίνεται να την αποφυγω? Γίνεται, αλλά το νερό βρύσης δεν είναι και ότι καλύτερο.

Ξεχνάω κάτι σημαντικό?
....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-01-14, 18:15
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma
Εκλεισε! Παμε για nano reef... (60litra) Mια χαρά!!
( το άλλο ειναι κριμα να το "χαλασω")

Πλάνο
Γυάλα : Κύβος 38Χ38Χ43
Φωτισμος : Aquael Decolight Duo 2X11w Marine Μια χαρά.
Κυκλοφορία : 2 X Resun 4000 Aν είναι αυτές που αποδίδουν 4000λ/ω δεν σου κάνουν. Αν όμως αποδίδουν 1000 τότε σου κάνουν. Ίσως βέβαια να είναι λίγο δυνατές. Το βλέπεις. Άρα μπορώ να πάω και σε 600αρες?
Αλάτι :Tropic Marin Pro Reef Seasalt (10κιλο είναι οκ για αρχή?) Μια χαρά.
Θερμαντηρας : 75 watt Μια χαρά. Αν σε παίρνει για 100ρη ακόμα καλύτερα. Έυκολα!
Υγρα Τεστ : API Μια χαρά. Κοίτα να κάνουν για θαλασσινό. Οκ!
Αραγωνίτης, ζωντανός & νεκρός βράχος : Σε τι ποσότητες? Στα λίτρα σου βάλε 5 κιλά αραγωνίτη, και 3,4 κιλά βράχο. Και βλέπεις... Βράχο μπορείς να τον βάλλεις όλο Ζωντανό με την περίπτωση να εμφανιστεί κάποιο pest, ή μπορείς να τον βάλλεις όλο Νεκρό και να ρίχνεις συνεχώς βακτήρια και ζωντανά κοπίποδα και αμφίποδα, ή σχεδόν όλο νεκρό και λίγο ζωντανό για μπόλι. Οκ!
Βαρελι προετοιμασιας νερου : 30 λιτρο, με αεραντλια και θερμαντηρα Κυκλοφοριτή θες. όχι αεραντλία. Κοίτα για κάποιο κυκλοφοριτή φτηνό που να προσαρμόζεις λάστιχο μπροστά να σου ανεβάζει το νερο στο ενυδρείο. Θα σε βολέψει. Αεραντλία για να μην μένει στάσιμο το νερο κατά την προετοιμασία. Έτσι κι αλλιως υπάρχουν όλα
Αυτόματη αναπλήρωση : Κιτ (υπάρχει ήδη) http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29960 Μια χαρά.
Εσωτερικά φίλτρα : Υπάρχουν διάφορα Κινέζικα ή Eheim - Αν έχω διαβάσει σωστά, το χρειάζομαι μονο για άνθρακα και αντιφως? Ναι. ΑΝ χρειαστεί.
Ή να προτιμησω εξωτερικό : EHEIM aquacompact 60 (υπάρχει) Το ίδιο με πάνω
Ρεφρακτόμετρο : Κάποια πρόταση? Αν θές φτηνό πάρε κινέζικο: http://www.ebay.com/itm/RHS-10ATC-Sa...item4612505a75 Thanks!
Το σκιμερ το ξεχναω λογω λιτρων
Την ΑΟ γίνεται να την αποφυγω? Γίνεται, αλλά το νερό βρύσης δεν είναι και ότι καλύτερο. Δλδ? Τι επιπτώσεις υπάρχουν με νερο βρύσης?

__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-01-14, 00:11
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Άρα μπορώ να πάω και σε 600αρες?

Ναι μπορείς. Αναλόγως τι κοράλια θα βάλλεις, τέτοια κυκλοφορία θες. Πιστεύω πάντως με 2 600ρες είσαι οκ.
Παράθεση:

Αεραντλία για να μην μένει στάσιμο το νερο κατά την προετοιμασία. Έτσι κι αλλιως υπάρχουν όλα

Στην προετοιμασία νερού έχεις το νερό να τρέχει με ένα κυκλοφοριτή και ένα θερμοστάτη. Μόλις το νερό ξεπεράσει τους 23 βαθμούς ρίχνεις το αλάτι να σπάσει ενώ συνεχίζει να τρέχει. Το νερό θα το αφήνεις πάνω απο 10 ώρες να σπάει το αλάτι για να σπάσει καλά.
Παράθεση:
Δλδ? Τι επιπτώσεις υπάρχουν με νερο βρύσης?
Εμφάνιση αλγών και μη σταθερές τιμές λόγω ότι τα περισσότερα αλάτια του εμπορίου σπάνε και δίνουν τις κατάλληλες τιμές με νερό όσμωσης λόγω των μηδενικών τιμών του σε σύγκριση με της βρύσης που έχει ήδη κάποια απο τα στοιχεία αυτά. Και άλλοι λόγοι...
Όπως θες. Αν δεν μπορείς να πάρεις όσμωση(κανα 50-60ρι έχει καινούρια) ξεκίνα το με βρύσης και στην πορεία παίρνεις όσμωση.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-01-14, 12:02
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων

Ναι μπορείς. Αναλόγως τι κοράλια θα βάλλεις, τέτοια κυκλοφορία θες. Πιστεύω πάντως με 2 600ρες είσαι οκ. ok. Δεν ειναι μεγαλο θεμα να παω και σε 100αρες, οπότε το αποφασίσω όταν θα αρχισω να μαζευω τα υλικα

Στην προετοιμασία νερού έχεις το νερό να τρέχει με ένα κυκλοφοριτή και ένα θερμοστάτη. Μόλις το νερό ξεπεράσει τους 23 βαθμούς ρίχνεις το αλάτι να σπάσει ενώ συνεχίζει να τρέχει. Το νερό θα το αφήνεις πάνω απο 10 ώρες να σπάει το αλάτι για να σπάσει καλά. Απόλυτα κατανοητό

Εμφάνιση αλγών και μη σταθερές τιμές λόγω ότι τα περισσότερα αλάτια του εμπορίου σπάνε και δίνουν τις κατάλληλες τιμές με νερό όσμωσης λόγω των μηδενικών τιμών του σε σύγκριση με της βρύσης που έχει ήδη κάποια απο τα στοιχεία αυτά. Και άλλοι λόγοι...
Όπως θες. Αν δεν μπορείς να πάρεις όσμωση(κανα 50-60ρι έχει καινούρια) Εδώ και 2 χρόνια που διαβάζω περί ενυδρείων, το μοναδικό θέμα που μου φαίνεται κινέζικο είναι αυτό της ΑΟ. Φίλτρα, πρόφιλτρα, tds ...ξεκίνα το με βρύσης και στην πορεία παίρνεις όσμωση.
Ευχαριστώ για όλα Παναγιώτη!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-01-14, 12:09
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εδώ και 2 χρόνια που διαβάζω περί ενυδρείων, το μοναδικό θέμα που μου φαίνεται κινέζικο είναι αυτό της ΑΟ. Φίλτρα, πρόφιλτρα, tds ...
Η αντίστροφη όσμωση είναι πολύ απλή αν την επεξεργαστείς λίγο και δεις πως δουλεύει. Ειδικά οι 3ων σταδίων είναι πολύ απλές.
Το νερό με το που έρχεται απο τη βρύση σου περνάει απο τα 2 προφίλτρα(άνθρακα και μικροσωματιδίων) ώστε να είναι κάπως καλύτερο όταν θα πάει στο 3ο στάδιο και πιο καθοριστικό. Μόλις φτάσει στο 30 στάδιο(την μεμβράνη) τότε γίνεται ο τελικός καθαρισμός του. Θα μου πεις, γιατί δεν βάζουμε κατευθείαν μεμβράνη και βάζουμε προφίλτρα? Γιατί τα προφίλτρα προστατεύουν την μεμβράνη και της δίνουν παραπάνω διάρκεια ζωής.
Για να μην ανεβαίνει ψηλά το budget, σου προτείνω να πάρεις 3ων σταδίων. Δές μήπως παίζει καμια μεταχειρησμένη σε καλή τιμή.
Το tds, μπορείς να δεις εδώ τι σημείνει.
Και ότι απορία έχεις εδώ είμαστε!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-01-14, 21:46
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αντίστροφη όσμωση είναι πολύ απλή αν την επεξεργαστείς λίγο και δεις πως δουλεύει. Ειδικά οι 3ων σταδίων είναι πολύ απλές.
Το νερό με το που έρχεται απο τη βρύση σου περνάει απο τα 2 προφίλτρα(άνθρακα και μικροσωματιδίων) ώστε να είναι κάπως καλύτερο όταν θα πάει στο 3ο στάδιο και πιο καθοριστικό. Μόλις φτάσει στο 30 στάδιο(την μεμβράνη) τότε γίνεται ο τελικός καθαρισμός του. Θα μου πεις, γιατί δεν βάζουμε κατευθείαν μεμβράνη και βάζουμε προφίλτρα? Γιατί τα προφίλτρα προστατεύουν την μεμβράνη και της δίνουν παραπάνω διάρκεια ζωής.
Για να μην ανεβαίνει ψηλά το budget, σου προτείνω να πάρεις 3ων σταδίων. Δές μήπως παίζει καμια μεταχειρησμένη σε καλή τιμή.
Το tds, μπορείς να δεις εδώ τι σημείνει.
Και ότι απορία έχεις εδώ είμαστε!
Μια που ξεκίνησα (και πάλι διάβασμα), η μόναδα απιονισμου στις ΑΟ, χρειάζεται?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-01-14, 22:24
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια που ξεκίνησα (και πάλι διάβασμα), η μόναδα απιονισμου στις ΑΟ, χρειάζεται?

Είναι απλά ακόμα καλύτερο να την έχει!Όχι και απαραίτητο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες για ph,gh κ.τ.λ Fish Γλυκό νερό - Γενικά 3 16-02-13 18:29
Απορίες.... Immortal Αρχάριοι γλυκού νερού 29 19-06-12 23:09
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά QS-Plan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-12-10 16:33
Απορίες, πολλές απορίες... oikonm Αρχάριοι γλυκού νερού 9 25-06-07 22:35
Απορίες AXEL Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 01-06-07 21:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14137 seconds with 14 queries