Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-01-08, 22:35
Το avatar του χρήστη bandit4
bandit4 Ο χρήστης bandit4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Περιοχή: Χαϊδάρι - Αθήνα
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή Καθαροαιμο κουταβι

Επειδη προκειται να επισκεφτω μεσα στο σ/κ καποιον ιδιωτη(ετσι μου συστηθηκε τουλαχιστον) προκειμενου να δω ενα west highland θα ηθελα info απο καποιον που ξερει περισσοτερα το τι πρεπει να προσεξω στο κουταβι πριν το αγορασω...
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-01-08, 22:44
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

απο σκυλια δεν ξερω να σου πω αλλα φαινεται πολυ ομορφο σκυλακι αληθεια σε τι τιμη ειναι περιπου αυτα ?αν θες φυσικα να πεις
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-01-08, 22:56
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

κουταβια μονο απο αναγνωρισμενο απο τον κυνολογικο ομιλο ελλαδος εκτροφεα. http://www.koe.gr/indexmy.htm .παρε τηλεφωνο αυριο και ζητα να σου δωσουν τα στοιχεια των εκτροφεων.
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-01-08, 23:14
Το avatar του χρήστη bandit4
bandit4 Ο χρήστης bandit4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Περιοχή: Χαϊδάρι - Αθήνα
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Παράθεση:
σε τι τιμη ειναι περιπου αυτα ?
στα pet shop ξεκινουν λιγο κατω απο τα 400(τα εχω δει και 650)
φανταζομαι οτι οι εκτροφεις τα δινουν καπως ακριβοτερα γιατι ειναι καλυτερα.
εμενα μου εχει πει μια τιμη γυρω στα 300(η αληθεια ειναι οτι δεν μπορω να διαθεσω παραπανω).

Παράθεση:
κουταβια μονο απο αναγνωρισμενο απο τον κυνολογικο ομιλο ελλαδος εκτροφεα.
σιγουρα απο αναγνωρισμενο εκτροφεα θα ξερεις οτι το κουταβι ειναι αριστο αλλα οπως εγραψα δεν μπορω να διαθεσω τα χρηματα αυτα.

αν μπορειτε δωστε καποια συμβουλη σχετικα με το τι θα πρεπει να ρωτησω για το κουταβι.μορφολογια,γονεις,χαρτια,εμβολια,αρρωστιες κτλπ....
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-02-08, 09:15
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω θα σου πω τι θα έκανα εγώ αν ήθελα τη συγκεκριμένη ράτσα.
Από ιδιώτη, για κουτάβι, που δεν έχει χαρτιά, δεν θα έδινα πάνω από 100-150 ευρώ.
Από ιδιώτη, για κουτάβι, που έχει χαρτιά, δεν θα έδινα πάνω από 250-300 ευρώ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-02-08, 11:59
Το avatar του χρήστη melli
melli Ο χρήστης melli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Ακριβώς ένα τέτοιο θέλω κι εγώ! Είναι υπέροχα πλάσματα
Καλή τύχη με την αγορά
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-02-08, 12:55
Το avatar του χρήστη bandit4
bandit4 Ο χρήστης bandit4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Περιοχή: Χαϊδάρι - Αθήνα
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω melli!!!

Δημητρη, γι'αυτο ακριβως το λογο κοιταξα απο ιδιωτη μιας και εγω καπως ετσι το κοστολογησα. χωρις χαρτια σιγουρα δεν δινω 300€.

Φιλε fishme1 μιλησα με τον ΚΟΕ και βοηθησαν πολυ με αυτα που μου ειπαν.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-02-08, 13:55
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Μακρια απο Pet Shop!!!
κ.Μητση Καλαιτζιδακη 22710 31970 &6932 533450
mitsiter@yahoo.com
http//:mitsiter.tripod.com
Για West ποιοτητας εκθεσεων και αριστου χαρακτηρα.Εναν σοβαρο εκτροφεα δεν τον ενδιαφερει τοσο το ποσον που θα παρει οσο το που θα παει το κουταβι του...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-02-08, 16:32
Το avatar του χρήστη elaira
elaira Ο χρήστης elaira δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Ίσως ακουστεί λίγο κάπως αυτό που θα πω και θέλω να ξεκαθαρίσω ότι είναι καθαρά προσωπική μου άποψη και δεν κατακρίνω κανέναν που δεν την ενστερνίζεται αλλά...δε θα έδινα λεφτά είτε σε ιδιώτη είτε σε επαγγελματία για σκύλο. Έχουν περάσει 3 αξιαγάπητα, πανέμορφα και κυρίως πανέξυπνα ημίαιμα από τα χέρια μου. Θεωρώ ότι στα ζώα συντροφιάς είναι άδικο να μετράς την αγάπη και τη συντροφικότητα που θα σου δείξει το ζώο σου σε ευρώ αλλά και να εξαρτάται από τα γονίδια του η τύχη του. Άλλωστε υπάρχουν πααααρα πολλά που ζητούν σπίτι για να διαλέξεις.

BTW (για να γράψω και κάτι on topic) έχει γείτονας μου τη συγκεκριμένη ράτσα με χαρτιά, εγγυήσεις κλπ...τίποτα από τα παραπάνω δεν το έχει εμποδίσει να γαυγίζει ασύστολα, να του κατουράει τα χαλιά και να μασουλάει ότι βρει μπροστά του παρόλο τις 2 προσπάθειες εκπαιδευτή για συμμόρφωση..... Αξιαγάπητο πάντως και πανέμορφο!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-02-08, 19:41
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Πολυ εξυπνη ρατσα.Μπορει να ``μαθει`` πολλα πραγματα αλλα με πολυ υπομονη και επιμονη.Δεν μας ειπες αν θελεις αρσενικο ή οχι.Οντως γαβγιζουν αρκετα οπως και ολα τα τεριε.Και πανω απ'ολα να ξερεις ενα πραγμα ,το πιο σημαντικο για μένα.Ειναι ΤΕΡΙΕ!!! Ποτε δεν μπορεις να ξερεις τι χαρακτηρα θα σου βγαλει.
Τωρα οσο αφορα την τιμη χωρις χαρτια απο ιδιωτη να το δεχθεις να στο χαρισουν με μεγαλη ευχαριστιση και αν εχει κανει τα εμβολια του ας δωσεις και 50-100 ευρω για τις πρωτες 60 μερες που το περιποιηθηκε ο ιδιοκτητης.Απο μαγαζι χωρις χαρτια επισης.
Οσο αφορα για την εκτροφεα που αναφερθηκε παραπανω ,ειναι καλη.Εχω δει τα σκυλια της σε εκθεσεις.Μην περιμενεις ομως να εχεις ενα σκυλι ιδιο σε συμπεριφορα με αυτα.!Ολα εξαρτώνται απο το αφεντικο του σκυλου.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-02-08, 00:53
Το avatar του χρήστη bandit4
bandit4 Ο χρήστης bandit4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Περιοχή: Χαϊδάρι - Αθήνα
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Οντως, εχεις δικιο glazar για το γαυγισμα και να προσθεσω οτι αρεσκεται να δαγκωνει γι'αυτο και χρειαζεται αρκετα αξεσουαρ.παντως ειναι γεγονος οτι προκειται για εξυπνη ρατσα.

Με ολα αυτα που μου εχετε πει τοσο εσεις οσο και απο τον ΚΟΕ καταλαβαινω οτι τα 300 που ειχα σκοπο να δωσω ειναι αρκετα μεγαλο ποσο αφου μιλαμε για γεννα μη πιστοποιημενη και πιθανοτατα κουταβι χωρις χαρτια.

να πω επισης οτι με προβληματισε ακομα περισσοτερο το γεγονος οτι ηρθα σε επαφη με τον ανθρωπο που δινει το κουταβι, μεσω ενος τριτου που με ειχε παρει αρχικα τηλεφωνο και μου ειχε κανει παζαρια για την τιμη.υποθετω οτι ηταν μεσαζον για να παρει μιζα απο την αγοροπωλησια.
το μονο σιγουρο ειναι οτι εαν το κουταβι που θα δω αυριο δεν ειναι 1000% αυτο που πρεπει να ειναι(εμφανισιακα τουλαχιστον) και αν δεν παρω και εγγυησεις σχετικα με την υγεια του, δεν προκειται να το αποκτησω.μπορω αλλωστε να κανω υπομονη.

η βοηθεια σας οφειλω να πω οτι ηταν σημαντικη και σας ευχαριστω ολους μια ακομα φορα μιας και δεν ειναι ο τομεας μας αυτος

p.s: για αρσενικο ψαχνω
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-02-08, 09:14
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Το κουταβι να εχεις υποψη σου φιλε μου οτι δεν θα εχει καμμια σχεση με το τελικο του σχημα.Οποτε απο ενα κουταβι δυσκολα θα καταλαβεις οτι ειναι Γουεστι ,ασε που μοιαζουν πολλα τεριε μεταξυ τους.Στις παρακαταω φωτο βλεπεις καποια κουταβια και τα ενηλικα τα οποια ειναι βεβαια κουρεμενα.
http://picasaweb.google.gr/lh/search...a=N&tab=wq#0+1
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-02-08, 16:57
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

και να ξερεις οτι ενα κουταβι χωρις χαρτια επισημως θεωρειται ημιαιμο και οτι απλα θα φερνει στην φυλη που υποτιθεται οτι ανηκει
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-02-08, 20:03
Το avatar του χρήστη bandit4
bandit4 Ο χρήστης bandit4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Περιοχή: Χαϊδάρι - Αθήνα
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Λοιπον παιδια πηγα κ το ειδα.Ειναι σχεδον 5 μηνων.Ειναι απο pet-shop και συγκεκριμενα απο το pet boom (Αιγαλεω),εχει διαβατηριο που πιστοποιει την εισαγωγη κ τη ρατσα του κ chip.Εχει βεβαιωση απο το καταστημα οτι ειναι καθαροαιμο(σε αντιθετη περιπτωση θα γινοταν επιστροφη). Εχει κανει τα 2 πρωτα εμβολια κ δινεται απο τους ιδιοκτητες λογω ελλειψης χρονου απο τη μια κ λογω διαβασματων των παιδιων απο την αλλη. Οι ιδιοκτητες φανηκαν τιμιοι κ ειλικρινεις κ κατα πασα πιθανοτητα αφου επισκεφτουμε κ εναν κτηνιατρο,λεω να το παρω. Φανηκε υγειες κ πολυ δραστηριο.Ειχε ορθια αυτια κ ηταν αρκετα γεματουλι.

Αν εχετε να με συμβουλευσετε κατι, ή να μου πειτε κατι που δεν εχω σκεφτει να ρωτησω/ξεκαθαρισω....ειμαι ολος αυτια!!!!
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-02-08, 21:46
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Μακαρι να ειμαι εγω ο καχυποπτος και να μην ειναι ετσι,αλλα εχουν δει πολλα τα ματια μου.Πες μου λιγο ,pedigree δεν εχει ε?
Μονο το ``διαβατηριο`` και εμβολια ε?Ειναι απο το pet shop?δλδ εχει και κτηνιατρείο το pet shop?(να ξερεις παντως οτι τετοια χαρτια δεν πιστοποιούν τιποτα) Θα μπορουσες αν ειναι κοντα σου καποιος κτηνιατρος γνωστος σου ή ακομα καλυτερα η εκτροφεας πιο πανω να σε βοηθησει.Απο εκει και περα καλως να το δεχθεις και ευχομαι να μην ξαναλλαξει σπιτι!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-02-08, 23:00
Το avatar του χρήστη maniac
maniac Ο χρήστης maniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2007
Περιοχή: Πεντέλη Αθηνα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Aν ειναι απο εξωτερικο για να πουμε πως εχει χαρτια πρεπει να εχει πεντιγκρι απο την FCI. Πεντιγκρι απο συλλογους δεν γινονται δεκτα για εγγραφη απο τον ΚΟΕ. Μπορεις να παρεις ενα αντιγραφο απο τα χαρτια και να ρωτησεις στον ΚΟΕ. Το οτι δεν υπαρχουν τα σωστα χαρτια δεν σημαινει υποχρεωτικα πως ο σκυλος ειναι μαιμου, ετσι; Απλως αναφερω το τυπικο αν σε ενδιαφερει.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-02-08, 08:25
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Μην το πάρεις.Άν είναι αυτό με τις μαύρες γωνίες που σχιματίζουν τρίγωνο στα αυτιά μην το πάρεις.Πριν από κανά τρίμηνο το ίδιο το είχε 650ευρώ.Είναι πολύ καιρό εκεί κλαι κάτι μάλλον θα έχει.Εκτός και άν θες να κάνεις και κανένα ψυχικό.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-02-08, 09:21
Το avatar του χρήστη bandit4
bandit4 Ο χρήστης bandit4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Περιοχή: Χαϊδάρι - Αθήνα
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

μαλλον κατι δεν καταλαβες καλα.
απο ιδιωτη το πηρα, ο οποιος το ειχε παρει απο το pet boom.
επι την ευκαιρια να πω οτι το εχω εδω και 20 μερες. ειναι ζωηρο, παιχνιδιαρικο, πανεξυπνο και μαθαινει γρηγορα. φαινεται υγιεστατο(δεν εχω παρατηρησει κατι ουτε εγω ουτε και η κτηνιατρος που το πηγαμε) και γενικα αν εξαιρεσω μερικες στιγμες απελπισιας τις πρωτες μερες μεχρι να μπει στο κλιμα, δεν εχω μετανιωσει που το πηρα.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-02-08, 15:11
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Εμένα φοβάται μέχρι και τον κουμπαρά.Αφοδεύει στο σαλόνι{πρέπει να του αρέσει το χαλί} και είναι σε εγρύγωρση.Οταν δεν κοιμάται βέβαια.Σε όλα τα westie α αυτιά τους στις άκρες γίνονται μαύρα σαν του ιντεφίξ;
-------------------------
Τώρα να δείτε που κάποιοι θείοι μου πείραν το ίδιο 12 ημέρες πιο μικρό αλλά πιο μεγαλόσωμο και βαρύ.Ο δικός μου αν και μικρότερος τον έχει στρώσει στο κυνήγι.
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 23-02-08 στις 15:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05879 seconds with 12 queries