Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-02-14, 11:51
Το avatar του χρήστη mmamatsis
mmamatsis Ο χρήστης mmamatsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 280
Send a message via Skype™ to mmamatsis
Προεπιλογή νοσοκομειο - καραντινα για δισκους

Καλημερα και καλη βδομαδα
Θα ηθελα να κανω ενα ενυδρειο νοσοκομειο - καραντινα για τους δισκους μου.
θα ηθελα να με βοηθησετε σχετικα με τον εξοπλισμο που θα χρειαστω (φιλτρα,αεραντλιες,θερμαντηρες κτλ κτλ) καθως επισης και το minimum αποδεκτό μεγεθος που πρεπει να εχει.

Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-02-14, 13:50
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Καλημέρα φίλε μου.
Για νοσοκομείο καραντίνα θα σου πρότεινα ένα 50χ50χ70 ύψος μόνο τζάμι με ένα γαλάζιο φόντο σε τρεις πλευρές(άσε μόνο το πρόσωπο ακάλυπτο)...
Επίσης για φίλτρο θα σου έλεγα να κάνεις αμβούργου και σίγουρα αεραντλία με σφουγγάρι για έξτρα οξυγόνωση...
Θέρμανση έναν 200αρι σ αυτά τα λίτρα θα είναι οκ...
Από φωτισμό δεν θέλεις και πολλά και με μια μικρή λάμπα γραφείου θα είσαι σούπερ μιας και δεν θέλεις έντονο φως να αγχώσεις το ψάρι που θα φιλοξενείς εκεί...
Αν κάνω κάπου λάθος ας με συμπληρώσουν οι πιο έμπειροι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-02-14, 14:23
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Αυτό που θέλουμε σε ένα ενυδρείο νοσοκομείο είναι να έχεις εντός 100 λίτρα ώστε να γίνονται εύκολα οι δοσολογίες για τυχόν φάρμακα e.t.c άρα μια ιδανική είναι 45x45x45 φίλτρο βάζεις ότι θες για δίσκους προσωπικά προτιμώ εξωτερικό και όταν χρειάζεσαι να βάλεις μέσα ψάρι μπολιάζεις , για φωτισμό μια led ταινία
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-02-14, 15:15
Το avatar του χρήστη mmamatsis
mmamatsis Ο χρήστης mmamatsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 280
Send a message via Skype™ to mmamatsis
Προεπιλογή

Για να καταλάβω την λειτουργεια εχεις την καραντινα και μολις την χρειαστεις τοτε την γεμιζεις με νερο απο ενυδρειο δεν ειναι μονιμα γεματη με νερο σωστα ??
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-02-14, 16:03
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

σωστά κατάλαβες
Βάζεις φρέσκο νεράκι ( όχι από το ενυδρείο ) και μπολιάζεις όταν βάλεις ψάρι μέσα
αν τρέχει μονο του χωρίς ψάρι δεν θα υπάρχει αρκετό βακτήριο για να υποστηριξει κάποιο ψάρι και στην περίπτωση που το διατηρείς με κάποια τροφή e.t.c δημιουργείς άσκοπα νιτρικά
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-02-14, 20:39
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Επειδή είναι άλλο η καραντίνα και άλλο το νοσοκομείο... θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι πράγμα θέλεις να κάνεις.-
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-02-14, 08:36
Το avatar του χρήστη mmamatsis
mmamatsis Ο χρήστης mmamatsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 280
Send a message via Skype™ to mmamatsis
Προεπιλογή

νοσοκομειο θα ελεγα τοτε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-02-14, 13:09
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Τότε... το φίλτρο είναι περιττό (αφού τα περισσότερα φάρμακα σκοτώνουν μεγάλο μέρος της βιολογίας).
Καλή αεραντλία οπωσδήποτε (προαιρετικά σε συνδυασμό με ένα αερόφιλτρο... ανάλογα το φάρμακο και την διάρκεια της θεραπείας).
Ο θερμαντήρας πρέπει να έχει κάλυμμα (κατά προτίμηση) και να είναι τοποθετημένος οριζόντιος (προσωπικά τον έχω προς τα πίσω και στο κάτω τζάμι)... κοντά στο ρεύμα νερού που δημιουργείται από τον αέρα του πορόλιθου.
Καλυμμένες τουλάχιστον οι 3 πλευρές (προσωπικά έχω καλυμμένο και τα 2/3 του εμπρός τμήματος).
Φωτισμός ελάχιστος ή και καθόλου (αφού κάποια φάρμακα είναι και "φωτοφοβικά"... αλλά και στο χαμηλό φωτισμό χαλαρώνει περισσότερο το ψάρι).
Για την διαδικασία... ΑΝ έχεις απορίες... το συνεχίζουμε.-
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-02-14, 13:36
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Στο παρακάτω video για να πάρεις μια ιδέα είναι κάποια από τα ενυδρεία που χρησιμοποιούσα ως νοσοκομεία - καραντίνα - πειράματα e.t.c

BORKED
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-02-14, 13:47
Το avatar του χρήστη mmamatsis
mmamatsis Ο χρήστης mmamatsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 280
Send a message via Skype™ to mmamatsis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Τότε... το φίλτρο είναι περιττό (αφού τα περισσότερα φάρμακα σκοτώνουν μεγάλο μέρος της βιολογίας).
Καλή αεραντλία οπωσδήποτε (προαιρετικά σε συνδυασμό με ένα αερόφιλτρο... ανάλογα το φάρμακο και την διάρκεια της θεραπείας).
Ο θερμαντήρας πρέπει να έχει κάλυμμα (κατά προτίμηση) και να είναι τοποθετημένος οριζόντιος (προσωπικά τον έχω προς τα πίσω και στο κάτω τζάμι)... κοντά στο ρεύμα νερού που δημιουργείται από τον αέρα του πορόλιθου.
Καλυμμένες τουλάχιστον οι 3 πλευρές (προσωπικά έχω καλυμμένο και τα 2/3 του εμπρός τμήματος).
Φωτισμός ελάχιστος ή και καθόλου (αφού κάποια φάρμακα είναι και "φωτοφοβικά"... αλλά και στο χαμηλό φωτισμό χαλαρώνει περισσότερο το ψάρι).
Για την διαδικασία... ΑΝ έχεις απορίες... το συνεχίζουμε.-
Αν δεν βαλεις φιλτρο και το ψαρι πρεπει να μεινει για αρκετο διαστημα στο "νοσοκομειο" με το νερο τι κανεις ?
Βγαζεις απο το κανονικο ενυδρειο και βαζεις σε αυτο ?
Θα μπορουσες να μου πεις λιγο και για την διαδικασια να καταλαβω ?

Ευχαριστω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο παρακάτω video για να πάρεις μια ιδέα είναι κάποια από τα ενυδρεία που χρησιμοποιούσα ως νοσοκομεία - καραντίνα - πειράματα e.t.c

BORKED
Σε ευχαριστω πολυ για τα videακια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mmamatsis : 25-02-14 στις 13:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-02-14, 14:08
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

να το πάρουμε λίγο αλλιώς έχεις κάποιο πρόβλημα με ψάρι η ρωτάς εγκυκλοπαιδικά ?

οι δίσκοι νεράκι θέλουν βασικά και τίποτα άλλο αν πας για θεραπεία υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί σε όλο το ενυδρείο για να είσαι σίγουρος ότι δεν την έχει αρπάξει και κάποιος άλλος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-02-14, 14:23
Το avatar του χρήστη mmamatsis
mmamatsis Ο χρήστης mmamatsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 280
Send a message via Skype™ to mmamatsis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
να το πάρουμε λίγο αλλιώς έχεις κάποιο πρόβλημα με ψάρι η ρωτάς εγκυκλοπαιδικά ?

οι δίσκοι νεράκι θέλουν βασικά και τίποτα άλλο αν πας για θεραπεία υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί σε όλο το ενυδρείο για να είσαι σίγουρος ότι δεν την έχει αρπάξει και κάποιος άλλος
Δεν υπαρχει καποιο προβλημα απλα επειδη ηθελα να κανω ενα "νοσοκομειο" για να μην τρεχω τελευταια στιγμη αν χρειαστει
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-02-14, 14:50
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Όπως τα λες δεν χρειάζεσαι κάποιο ενυδρείο
για τα πολύ έκτακτα την δουλειά σου την κάνεις αν ποτέ χρειαστεί και με ένα αποθηκευτικό πλαστικό κουτί που θα μπορούσες να προμηθευτής οικονομικά από jumbo ikea e.t.c ,
και να μην το έχεις άμεσα δεν υπάρχει πρόβλημα αν το προμηθευτής την επόμενη μιας και οι βιαστικές κινήσεις σκοτώνουν , καλό είναι να υπάρχει βέβαια από πριν , εμένα μου προτο χρειάστηκε με το ποιο άσχημο συμβάν
αυτού που ανοίγει το ενυδρείο

μέχρι τότε αν διαβάσεις θα σου λυθούν πολλές απορίες όπως αυτές που έχεις τώρα περί νερού ,

Με απλά λόγια πάντως νερό δεν μεταφέρεις από κανένα ενυδρείο για θεραπεία e.t.c μιας και θέλεις καθαρό νεράκι χωρίς να υπάρχει κάτι ήδη βλαβερό στην στήλη του , αυτό που θες ειναι καθαρό νεράκι και να έχει σχεδόν τις ίδιες παραμέτρους που ζούσε το ψάρι ( ph ,kh,gh,tmp e.t.c )
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-02-14, 23:53
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mmamatsis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν βαλεις φιλτρο και το ψαρι πρεπει να μεινει για αρκετο διαστημα στο "νοσοκομειο" με το νερο τι κανεις ?
Συνήθως οι περισσότερες θεραπείες κρατάνε λίγες μέρες... όπως και να έχει όμως... με το αερόφλιτρο θα είσαι εντάξει.
Βγαζεις απο το κανονικο ενυδρειο και βαζεις σε αυτο ?
Φυσικά... το νερό που θα βάλεις θα είναι από το ενυδρείο... μέχρι να βάλεις το ψάρι... και στην συνέχεια θα κάνεις μια αλλαγή νερού της τάξης 50%. Διαφορετικά... θα πρέπει να ταλαιπωρήσεις το ψάρι με προσαρμογή (ενώ έχει ήδη πρόβλημα.)
Θα μπορουσες να μου πεις λιγο και για την διαδικασια να καταλαβω ?
Μια γενική εικόνα... έγραψα από πάνω.

Ευχαριστω
-------------------------


Σε ευχαριστω πολυ για τα videακια
manolischania... Το νοσοκομείο είναι αυτό δίπλα (δεξιά της) στην γεννήστρα ή κατάλαβα λάθος;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως τα λες δεν χρειάζεσαι κάποιο ενυδρείο
για τα πολύ έκτακτα την δουλειά σου την κάνεις αν ποτέ χρειαστεί και με ένα αποθηκευτικό πλαστικό κουτί
Αυτά τα κουτιά... συνήθως είναι από λευκό αδιαφανές πλαστικό... πως θα μπορέσει να κάνει την δουλειά του; Ένα ενυδρείο που θα χρησιμοποιήσει για την καραντίνα... ή ένα εφεδρικό (για πάσα περίπτωση ανάγκης) κατά την άποψη μου... είναι πολύ πιο πρακτικό.
που θα μπορούσες να προμηθευτής οικονομικά από jumbo ikea e.t.c ,
και να μην το έχεις άμεσα δεν υπάρχει πρόβλημα αν το προμηθευτής την επόμενη μιας και οι βιαστικές κινήσεις σκοτώνουν , καλό είναι να υπάρχει βέβαια από πριν , εμένα μου προτο χρειάστηκε με το ποιο άσχημο συμβάν
αυτού που ανοίγει το ενυδρείο

Στα λόγια μου έρχεσαι... είδες όταν θα γίνει η στραβή... Σάββατο μεσάνυχτα θα είναι (Μέρφυ).

μέχρι τότε αν διαβάσεις θα σου λυθούν πολλές απορίες όπως αυτές που έχεις τώρα περί νερού ,

Με απλά λόγια πάντως νερό δεν μεταφέρεις από κανένα ενυδρείο για θεραπεία e.t.c μιας και θέλεις καθαρό νεράκι χωρίς να υπάρχει κάτι ήδη βλαβερό στην στήλη του , αυτό που θες ειναι καθαρό νεράκι και να έχει σχεδόν τις ίδιες παραμέτρους που ζούσε το ψάρι ( ph ,kh,gh,tmp e.t.c )
Διαφωνώ... και εξήγησα τους λόγους παραπάνω. Όταν συντρέχει λόγος προβλήματος στο ενυδρείο... ΔΕΝ κάνεις θεραπεία στο ψάρι, αλλά σε ολόκληρο το κεντρικό ενυδρείο.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 25-02-14 στις 23:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-02-14, 00:37
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

manolischania... Το νοσοκομείο είναι αυτό δίπλα (δεξιά της) στην γεννήστρα ή κατάλαβα λάθος;
με το κόκκινο φως από τα δεξιά εχει πιτσιρίκια
3-4 μηνών και από αριστερά χωρίς φως είναι ο αρσενικός , το κόκκινο φως το χρησιμοποιούσα καθώς παρατήρησα ότι δεν ενοχλούσε κανένα ψάρι σε ωρα ύπνου και με βοηθούσε για τις βιντεοσκοπήσεις μου

Διαφωνώ... και εξήγησα τους λόγους παραπάνω. Όταν συντρέχει λόγος προβλήματος στο ενυδρείο... ΔΕΝ κάνεις θεραπεία στο ψάρι, αλλά σε ολόκληρο το κεντρικό ενυδρείο.-
Ουσιαστικά δεν διαφωνούμε το αναφέρω και παραπάνω ότι προτιμώ αν πάει κάτι στραβά να γίνει θεραπεία σε όλο το ενυδρείο


στην παρούσα φάση του video χρησιμοποιούνται όλα για αναπαραγωγές δίσκων , γενικότερα σε αυτά τα ενυδρεία έχουν μεγαλώσει ψαρια από διάφορες λίμνες γλυκού νερού , έχουν χρησιμοποιηθεί και ως νοσοκομεία καθώς μια εποχή μάζευα ότι ψάρι μου φώναζε βοήθεια από τα pet shop , έχουν χρησιμοποιηθεί για αρκετά πειράματα άνευ ψαριών αλλα και με ψαρια , το μοναδικό μου πρόβλημα ήταν ότι ήταν στο υπόγειο και χρειαζόταν μέρα παρα μέρα το βαρέλι προετοιμασίας 200 λίτρα νερό και τραβούσα λάστιχο από τον 1 στο -1
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-02-14, 00:56
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΑΝ εξαιρέσουμε την γεννήστρα... στο κόκκινο φως ΔΕΝ μπόρεσα να δω τα ψάρια 3-4 μηνών (μπορεί να φταίει και η στραβομάρα λόγω ηλικίας)... και το αριστερά το έβλεπα κατασκότεινο!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-02-14, 01:09
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

δεν φαίνονται από αυτήν την κάμερα είχε και άλλη κάμερα που ήταν για το συγκεκριμένο ενυδρείο
και στο άνευ φωτισμού σε κάποια στιγμή φαίνεται μονο το μάτι του αρσενικού που πλησιάζει στο τζαμι
άλλη κάμερα στο θαλασσινό , γενικός μεγάλος ματάκιας

δυστυχώς δεν έχω ανεβάσει βιντεάκι στο youtubi από τα μικρά αν και έχω άπειρα video αλλα έχω ένα εύκαιρο για το πως ήταν στημένο εκείνη την εποχή το κεντρικό ενυδρείο
BORKED
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-02-14, 13:10
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Ο Χριστός... κι' μάνα του!!!!!
Ας ΜΗΝ πιάσουμε κουβέντα για το ενυδρείο... που απλά συμπεριλάμβανε ΚΑΙ δίσκους.... αν και θα μπορούσε να είναι ένα θαυμάσιο δισκοενυδρείο... λόγω μεγέθους.
Απλά να διευκρινίσω ότι... με τέτοια "στησίματα" είμαι... οριζόντια, κάθετα, διαγώνια κλπ. αντίθετος.-
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-02-14, 13:47
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή


σερβιριστείτε.....συζήτηση δισκοπαθών
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-02-14, 13:52
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Εισιτήρια... κόψατε;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-02-14, 14:05
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Έχεις απόλυτο δίκιο . Το βασικό είναι ότι εξελίχθηκα αρκετά διαβάζοντας και το ψάχνω ακόμα όχι μονο για δίσκους αλλα για αρκετές λίμνες και για μεσογειακό ενυδρείο όπου αυτό πιστεύω με πήγε σε άλλο επίπεδο και σε γνώσεις αλλά και σε όρεξη για μάθηση μιας και μπαίνεις σε ποιο δύσκολα μονοπάτια του hobby
όπου η σωστή διατήρηση ενός δίσκου η γενικότερα σε οποιουδήποτε ψάρι γλυκού μου φαίνεται παιχνίδι και στο σωστό στήσιμο και στις σωστές παραμέτρους .

ο προβληματισμός μου τώρα είναι πως μπορώ να διατηρήσω ένα σφουγγάρι e.t.c καθώς στις πρώτες προσπάθειες δεν τα κατάφερα με μεγάλη επιτυχία αλλά μέχρι τότε που θα το επιχειρήσω ξανά ο samian θέλω να πιστεύω οτι θα έχει αποκτήσει τις γνώσεις
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Εισιτήρια... κόψατε;
έχω και χειρότερα video δίσκους με gourami δίσκους με gapy δίσκους να τρώνε τα neon ότι θες , μπορούμε να φτιάξουμε και υπόμνημα δισκοενυδρείου παράδειγμα προς αποφυγή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manolischania : 26-02-14 στις 14:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-02-14, 14:06
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις απόλυτο δίκιο .
τζίφος....παίρνω τα ποπ κορν μου και πάω παραπέρα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-02-14, 14:52
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Λαθραία μπήκες... τι περίμενες;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-02-14, 15:55
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Νικολα ενας απο τους λογους που σε γουσταρω ειναι οτι βαζεις χρωμα στην ζωη μας
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-02-14, 16:29
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Και πολύς ακόμα κόσμος... μαζί με σένα!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ orfanos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 14-01-09 15:18
ενυδρείο ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ... ή Δώρο?? dialpistis Ζωοτόκα 14 14-06-06 19:27
Ενυδρειο-νοσοκομειο:πωσ?? Liolios Γλυκό νερό - Γενικά 1 25-01-06 12:11
Καραντινα;; Pritanis Δίσκοι 9 16-04-05 12:15
ενυδρειο καραντινας - νοσοκομειο nhreas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 11-03-04 21:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08026 seconds with 15 queries