Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-07-11, 17:54
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Προεπιλογή Η πιθανη λιμνη μου στη Μυτιληνη

καλησπερα παιδια..
πολλους σας ξερω απο δω παρολο που δεν εχω ασχοληθει ξανα με λιμνη εκτος απο τοτε που καναμε με τον Ηλία τη λιμνη του και διαβαζα τα θεματα για λιμνες..
σκετομαι να κανου και μεις εδω μια λιμνη..
εχουμε ενα κομματι περιπου 250 τμ μετρα με γκαζον,ειναι ενα σετ(για οποιους δε καταλαβαινουν σετια λεμε εδω τουλαχιστον τα τμηματα που ειναι χωρισμενο το οικοπεδο,ηταν επικληνες και ειναι χωρισμενο σε 6 επιπεδα κομματια που το καθενα το κραταει ενα τοιχειο..)
στο ενα σετ ειναι ολο γκαζον και σκεφτομαστε να γκρεμισουμε σε ενα σημειο το τειχιο και εκει να κανουμε μια προεκταση με μπετο μια λιμνη...και το κομματι που θα γινει η λιμνη θα παταει στο απο κατω σετ.
ειναι λιγο περιεργο και θα προσπαθησω να κανω ενα σκιτσω να καταλαβετε..
εχει πολυ χωρο εκει και σκεφτομαι το λιγοτερο 10 τονους και το βαθος θα ειναι περιπου 1,60 (οσο δηλαδη ειναι το τειχιο).
θα την κανουμε με μπετο φυσικα και επειδη θα εχει αρκετο βαθος σκεφτομαι και τη μεθοδο οξυγονωσης που υποστηριζει ο βασιλης μιας και φαινεται πολυ καλη και χρησιμη.
για πειτε μ τις γνωμες σας λιγο μιας και δε ξερω πολλα οσον αναφορα τον εξοπλισμο και το κοστος.
ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-07-11, 23:10
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Ακόμα κι εγώ που ξέρω το οικόπεδο μπερδεύτηκα...
Για κάνε το σκίτσο...
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-07-11, 06:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Oύτε κι εγώ έχω καταλάβει τι έχεις στο μυλό σου Μίμη.
Άντε να δούμε και τη σχεδιαστική σου άποψη...
Τα 10,000 είναι μια ιδανικότατη κατασκευή για τα κοι. Αν μπορείς όμως δώσε περισσότερη έκταση επιφάνειας για να κινούνται παρά πολύ μεγάλο βάθος. Αεραντλία και air difuser είναι σημαντικότατος εξοπλισμός για αυτά τα ψάρια γιατί μπορώ εύκολα και βλέπω τη διαφορά της συμπεριφοράς τους τώρα που έχουμε καθημερινά 2-3 διακοπές ηλεκτρισμού, για 2 ώρες τουλάχιστον την κάθε μια. Στη μια ώρα διακοπής, τα ψάρια των 50εκ. γίνονται πιο νοχελικά, μειώνεται πολύ η δραστηριότητα τους και παραμένουν κοντά στον πυθμένα.

Για λοιπό εξοπλισμό θα μιλήσουμε αργότερα όταν καταλάβω τι θα φτιάξεις. Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-07-11, 10:05
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Από όσα είπες εγώ κρατάω μόνο αυτό
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μίμης Εμφάνιση μηνυμάτων
... ηταν επικληνες και ειναι χωρισμενο σε 6 επιπεδα κομματια που το καθενα το κραταει ενα τοιχειο...
... και φαντάζομαι ένα σχετικά πλατύ ποταμάκι με 6 καταρράκτες, ένα για κάθε επίπεδο, και να καταλήγουν σε μια λίμνη στο κάτω επίπεδο!!! όνειρο!!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-07-11, 15:05
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

χαχα παιδια δικιο εχετε..ετσι οπως το εγραψα λογικο ειναι να μην καταλαβαινετε τι ενοω..
lucy μακαρι να μπορουσα να το κανω αυτο..θα ηταν οχι απλα ονειροο..μαγεια σκετη.
βασιλη εχεις απολυτο δικιο.ειναι πολυ σημαντικη η οξογονωση του νερου γα τα κοι..
τωρα προσπαθω αν βρω ενα προγραμματακι για να κανω ευκολα το σχεδιο και σε λιγο θα σας το δειξω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-07-11, 16:02
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

οριστε..πιστευω το κανα οσο καλυτερα μπορουσα
τα σκουρα κοκινα ειναι τα τουβλα που ειναι στα τειχεια..το κιτρινο ειναι το σπιτι οπως καταλαβαινετε και το πρασινο ειναι το γκαζον.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Screen shot 2011-07-13 at 4.59.09 PM.jpg
Εμφανίσεις:  312
Μέγεθος:  40,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Screen shot 2011-07-13 at 4.59.55 PM.jpg
Εμφανίσεις:  303
Μέγεθος:  39,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-07-11, 22:59
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Το πρώτο που σκέφτηκα είναι εάν αντέξει το βάρος της δεξαμενής το κάτω τοιχείο του σκαλιού.
Το δεύτερο είναι εάν τελικά αντέξει, εάν κάτσει το χώμα επάνω στο οποίο θα κάθεται η δεξαμενή από το βάρος της, θα έχεις σπασίματα τουλάχιστον στα σημεία τμήσης του παλιού επάνω τοιχείου και της δεξαμενής.

Μίμη δεν είμαι ειδικός αλλά από το σχέδιό σου το φοβάμαι...
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-07-11, 23:40
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos1972 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρώτο που σκέφτηκα είναι εάν αντέξει το βάρος της δεξαμενής το κάτω τοιχείο του σκαλιού.
Το δεύτερο είναι εάν τελικά αντέξει, εάν κάτσει το χώμα επάνω στο οποίο θα κάθεται η δεξαμενή από το βάρος της, θα έχεις σπασίματα τουλάχιστον στα σημεία τμήσης του παλιού επάνω τοιχείου και της δεξαμενής.

Μίμη δεν είμαι ειδικός αλλά από το σχέδιό σου το φοβάμαι...
χμμ καταλαβα..οτι θα αντεξει θα αντεξει..
αλλα για το οτι μπορει να υποχωρησει δεν εχεις αδικο..βεβαια δε ξερω αν θα μπορουσε να αποφευχθει κατι τετοιο με ενα καλο θεμελιο ή κατι τετοιο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-07-11, 08:37
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

μιμη μη φοβασαι μια χαρα θα ειναι!!!! για μενα ειναι καλα να ρωτησεις κανενα μπετατζη πρωτα και μετα ξεκινα!!! επισης ειναι καλα να μπεις και στο ιντερνετ να δεις πως κανουν τα φραγματα θα παρεις καποιες ιδεες. δε διαφερει και πολυ ( δεν εχω και κανενα προγραμμα να σου σχεδιασω) σκεψου ενα βαζω πως ειναι η βαση του ποιο μεγαλη και να στενεβει οσο πας προς τα πανω απο την μια πλευρα που εχεις το προβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-07-11, 16:04
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
μιμη μη φοβασαι μια χαρα θα ειναι!!!! για μενα ειναι καλα να ρωτησεις κανενα μπετατζη πρωτα και μετα ξεκινα!!! επισης ειναι καλα να μπεις και στο ιντερνετ να δεις πως κανουν τα φραγματα θα παρεις καποιες ιδεες. δε διαφερει και πολυ ( δεν εχω και κανενα προγραμμα να σου σχεδιασω) σκεψου ενα βαζω πως ειναι η βαση του ποιο μεγαλη και να στενεβει οσο πας προς τα πανω απο την μια πλευρα που εχεις το προβλημα
μακαρι..
δε το κααλαβα αυτο που μ πες με το βαζο και το φραγμα
στειλε μ ενα λινκ να ακταλαβω αν μπορεις.
ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-07-11, 18:59
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Μιλάει για αντιστήριξη του κάτω τοιχείου.
Μηχανικό Μιμάκο!!! Άσε τους μπετατζήδες να κάνουν αυτό που ξέρουν καλά, δηλαδή να φτιάχνουν και να ρίχνουν μπετόν....
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-07-11, 19:15
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Mήμη, με συγχωρείς για την αργοπορία, αλλά τα πράγματα με τον ηλεκτρισμό και το διαδίκτυο εδώ κάτω δεν είναι και τόσο φωτεινά. Ξεκινάς απάντηση τώρα και την ποστάρεις 3 ώρες αργότερα!

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι την κατασκευή της δεξαμενής σου. Για nishikigoi προορίζεις την κατασκευή, έτσι?

Το 1.60 ενδεικνείεται σε χώρες όπου η θερμοκρασία κατά την χειμερινή περίοδο κατεβαίνει πολύ! Αν πρόκειται όντως να κατασκευάσεις μια δεξαμενή 10,000 λίτρων, θα σου έλεγα ανεπιφύλακτα να λιγοστέψεις το βάθος, δίνοντας έκταση της επιφάνειας. Απαιτούν έκταση για να κινηθούν αυτά τα ψάρια και όχι τόσο βάθος, αν δεν υπάρχει λόγος για να γίνει.

Μου αρέσει το στρογγυλό σχήμα, αν και θα δυσκολεύει λιγάκι το θέμα του σκίμμινκ (surface skimmer).

Aπό εξοπλισμό τί σκέφτεσαι? Θα αποταθείς στην αγορά έτοιμου εξοπλισμού ή προτείθεσαι να κατασκευάσεις πράγματα DIY?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-07-11, 20:23
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos1972 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλάει για αντιστήριξη του κάτω τοιχείου.
Μηχανικό Μιμάκο!!! Άσε τους μπετατζήδες να κάνουν αυτό που ξέρουν καλά, δηλαδή να φτιάχνουν και να ρίχνουν μπετόν....
αυτο ακριβος μιμη γερη βαση και οσο ανεβαζεις τη λιμνη σε υψος τοσο θα στενευει η οχθη! αλλα μονο απο τη μια πλευρα
οσο για το υψος το 1,60 ειναι πολυ αλλα απο την αλλη θα το κρατουσα για το λογο οτι η οχθη της λιμνης σου θα ειναι ενα με το πανο επιπεδο! που αυτο θα σου επιτρεπει να εχεις ενα θαυμασιο μπαλκονι και την λιμνη σου προς τα ποδια σου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-07-11, 23:49
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

λοιπον ακομα το σκεφτομαστε και το συζηταμε και θελουμε να την κανουμε να δειχνει οσο το δυνατον πιο φυσικη και δε ξερω καταποσον ειναι δυνατο να γινει αυτο σε αυτο το μερος.
βασιλη εχεις δικιο για το βαθος,μπορω να το μικρινω ριχνοντας μια στρωση μπετο στη βαση ακομα.φυσικα και σκεφτομαι για koi.και ισως σκεφτομαι και μονο κοι..χωρις χρυσοψαρα.
και το σχημα δε θα ναι ολοσρογγυλο..απλα στο προγραμμα ετσι μ βγηκε.
απο εξοπλισμο θα ηθελα οσο μπορεσω να εξοικονωμησω χρηματα,αρα οτι μπορω θα το κανω εγω.
αυτα που θα χρειαστω ειναι 1-2 φιλτρα(αναλογα με το μεγεθος του φιλτρου),1 κυκλοφορητη,σκιμμερ(?,δε κερω αν χρειαζεται και τι κανει..απλα ανεφερες σκιμινγκ γι αυτο το ειπα βασιλη,σκιμερ εχω μονο στο θαλασσινο),bottom drain(αν το θυμαμαι σωστα)
για την κατασκευη μια λιμνης 10 τονων πολυυυ χωνδρικα μα παρα πολυ ομως ποσο μπορει να στοιχησει?(μπετα,εξοπλισμος) ενοειται χωρις προσωπικη εργασια..απλα να ξερω πανω κατω που κινουμαι.
αποστολη καταλαβα τι λες..ναι ωραια ιδεα.
πανο σωστα σε μηχανικο πρεπει να απευθυνθω και οχι σε μπετατζη
και βασιλη μη ξανακουσω συγνωμη που αργησα κτλ..υποχρεωμενος εισαι να απαντησεις?
ειμαστε τυχεροι εδω που δεν εχουμε καμια διακoπη
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-07-11, 02:16
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Πιασε το φιλαρακι σου απο το αφτι (Ηλιας) και τελειωστε τη δικη του πριν αρχισεις!

Καλο κουραγιο Μιμη!!
Αυτο που εχω να σου πω εγω αυτη τη στιγμη, ειναι να μην κανεις τιποτα φετος!
Σχεδιασε, ξεκινα να μαζευεις εξοπλησμο για να μην σου πεσουν ολα μαζι, διαβασε, φτιαξε πραγματα ευκολα μονος σου, και αρισε σκαψιματα απο την επομενη ανοιξη...
Κατα τη γνωμη μου η καρδια του καλοκαιρου που βαδιζουμε δεν ειναι καθολου καλη εποχη για την κατασκευη λιμνης...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νεα λιμνη giorgos344 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 128 23-05-11 08:37
βουτιες στη μυτιληνη phaerimm Παραλία - Beach Bar 0 19-07-08 07:24
Πιθανη διαρροη ενυδρειου Seaman Αρχάριοι γλυκού νερού 8 07-01-08 18:51
πιθανη κατακρημνιση enzo Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 1 15-12-06 09:02
Ερωτηση για πιθανη ασθενεια σε γκουραμι georgesa Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 30-12-05 00:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05719 seconds with 16 queries