Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-06-09, 17:00
Το avatar του χρήστη Marilenaki
Marilenaki Ο χρήστης Marilenaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Περιοχή: Καπανδριτι
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή τα χρυσοψαρα μου!!

Καλησπερα σε ολους!! ειμαι καινουρια στο φορουμ και εχω μια μικρη απορια... στα πριν 3 εβδομαδες η φιλη μου μου χαρησε 2 χρυσοψαρα με διπλη ουρα. εκτος οτι αυτα ηταν παραφουσκωμενα (εχουν πρισμενες κοιλιες και δεν ειναι το ειδος αυτο) απο την πρωτη μερα το ενα καθεται στον πατο της γυαλας (τα εχω προσορινα σε μια μεγαλη γυαλα και ξερω πως να τα καθαριζω και να κανω αλλαγη νερου γιατι ειχα παλια χρυσοψαρα μεχρι 8 χρονια) και πλαγιαστα!!ειναι σαν να ειναι ξαπλωμενος! ελεγα οτι αυτο δεν θα αντεξει πανω απο μια μερα αλλα μεχρι σημερα τα εχει καταφερει πολυ καλα! ειναι ζωηρουλης, καταλαβαινει και τρωει οποτε του βαζω φαγητο αλλα μετα ειναι σαν να αφηνεται και πεφτει χωρις καμια αντιδραση στο πατωμα.... τις περισσοτερες φορες ειναι ετσι, βεβαια αλλες φορες το εχω δει να κολυμπαει στη μεση της γυαλας αλλα παλι στο πλάι οχι στη ορθια σταση!!
μηπως γνωριζεται τι μπορει να φταιει που ειναι ετσι ή αν μπορει να διορθωθει?? υπαρχει περιπτωση να πεθανει??
και αλλη μια ερωτηση ποσο μπορω να τα ταίσω καθε μερα ετσι ωστε να καναερθουν στα φυσιολογικα τους επιπεδα?
χρησιμοποιω την τροφη που ειναι αποκλειστηκα για χρυσοψαρα της tetra το animin
ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν σας κουρασα... Μαριλενα!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-06-09, 21:38
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Marilenaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους!! ειμαι καινουρια στο φορουμ και εχω μια μικρη απορια... στα πριν 3 εβδομαδες η φιλη μου μου χαρησε 2 χρυσοψαρα με διπλη ουρα. εκτος οτι αυτα ηταν παραφουσκωμενα (εχουν πρισμενες κοιλιες και δεν ειναι το ειδος αυτο) απο την πρωτη μερα το ενα καθεται στον πατο της γυαλας (τα εχω προσορινα σε μια μεγαλη γυαλα και ξερω πως να τα καθαριζω και να κανω αλλαγη νερου γιατι ειχα παλια χρυσοψαρα μεχρι 8 χρονια) και πλαγιαστα!!ειναι σαν να ειναι ξαπλωμενος! ελεγα οτι αυτο δεν θα αντεξει πανω απο μια μερα αλλα μεχρι σημερα τα εχει καταφερει πολυ καλα! ειναι ζωηρουλης, καταλαβαινει και τρωει οποτε του βαζω φαγητο αλλα μετα ειναι σαν να αφηνεται και πεφτει χωρις καμια αντιδραση στο πατωμα.... τις περισσοτερες φορες ειναι ετσι, βεβαια αλλες φορες το εχω δει να κολυμπαει στη μεση της γυαλας αλλα παλι στο πλάι οχι στη ορθια σταση!!
μηπως γνωριζεται τι μπορει να φταιει που ειναι ετσι ή αν μπορει να διορθωθει?? υπαρχει περιπτωση να πεθανει??
και αλλη μια ερωτηση ποσο μπορω να τα ταίσω καθε μερα ετσι ωστε να καναερθουν στα φυσιολογικα τους επιπεδα?
χρησιμοποιω την τροφη που ειναι αποκλειστηκα για χρυσοψαρα της tetra το animin
ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν σας κουρασα... Μαριλενα!
Καλως όρισες

Συμπλήρωσε αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298 αν μπορείς
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-06-09, 21:52
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Και διάβασε επίσης αυτό, θα το βρεις πολύ κατατοπιστικό:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13680
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-06-09, 08:49
Το avatar του χρήστη Marilenaki
Marilenaki Ο χρήστης Marilenaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Περιοχή: Καπανδριτι
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 6.070


φόρμα για καλύτερη διάγνωση ασθενειών
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: ειναι σε γυαλα δεν εχω μετρηση ακριβως ποσο ειναι θα βαλω φωτο για να δειτε..
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
ειναι γυαλα...
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: και τα 2 ψαρια την ιδια μερα τα εβαλα μετα προσεξα οτι κατι δεν πηγαινε καλα
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): οσο το εξω τους περιβαλλον δεν εχω θερμοστατη γιατι δεν νομιζω να χρειαζεται
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):
2 χρυσοψαρα
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):0
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):ιδια με το περιβαλλον τους, βαζω νερο σε εναν κουβα για να φυγει το χλωριο για περιπου 2 μερες
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: καθε μερα βγαζω το 1/4 του νερου και προσθετω
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: χτες
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:
καθε μερα το μεσημερι της tetra το animin
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:
τους εχω ενα διακοσμητικο μεσα στη γυαλα οπου το ενα μπαινοβγαινει μεσα του

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:
1
2. ΔΕΡΜΑ: φυσιολογικο
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: χαμηλη κινητικοτητα και τις περισσοτερες φορες καθετε στο πατωμα της γυαλας στο πλάι, οταν πλησιαζω για να δω αν ζει κινηται εντονα μονο ή αν του βαλω φαϊ
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): κανονικα και τα δυο χρυσοψαρα
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):αλλες φορες πιο εντονα αλλες πιο αργα, συνηθως οταν το πλησιαζω πολυ
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : εχουν ορεξη τρωνε οτι τους βαλω, μερικες φορες το φυσιολογικο για μενα, τρωει περισσοτερα επειδη κανει πιο γρηγορα
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: απο την πρωτη μερα

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

δεν του εχω δωσει τιποτα ακομα

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : οχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : οχι

________________________
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02103.jpg
Εμφανίσεις:  1126
Μέγεθος:  45,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02104.jpg
Εμφανίσεις:  700
Μέγεθος:  95,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02146.jpg
Εμφανίσεις:  718
Μέγεθος:  84,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02101.jpg
Εμφανίσεις:  702
Μέγεθος:  56,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-06-09, 08:55
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Ελπίζω να διάβασες το λινκ που σου έδωσε η Blanch.
Δύο χρυσόψαρα και σε γυάλα δεν θα αντέξουν για πολύ.
Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Αν θέλεις πραγματικά να ασχοληθείς πρέπει να αγοράσεις ένα ενυδρείο.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-06-09, 09:09
Το avatar του χρήστη Marilenaki
Marilenaki Ο χρήστης Marilenaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Περιοχή: Καπανδριτι
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

το θεμα ειναι οτι ειμαι Ρεθυμνο γιατι σπουδαζω! στην Αθηνα εχω κανονικο ενυδρειο αλλα τωρα δεν μπορω να παω λογω εξεταστικης....
δεν νομιζω να μου πεθανουνε τωρα γιατι τα προσεχω πολυ δυστηχως ενυδρειο εδω δεν μπορω να τους παρεχω βρηκα ομως και τους πηρα την πιο μεγαλη γυαλα που μπορουσα με το μεγαλυτερο ανοιγμα στο στομιο του για οξυγονο.
αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι για το παραορο χρυσοψαρο στις φωτο που εβαλα φαινεται πως ειναι απο το αλλο ετσι ηταν απο την αρχη αν και η φιλη μου λεει πως οταν το διαλεξε φεροταν φυσιολογικα
θελω να τους παρεχω την μεγιστη δυνατη φροντιδα και το προσπαθω αλλα θα ηθελα να ξερω αν αυτο το χρυσοψαρο εχει δυνατοτητα να ζησει και ξερει καποιος αν μπορει να διορθωθει
ευχαριστω Μαριλενα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-06-09, 12:31
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Δυστυχώς στην γυάλα δεν θα μπορέσουν να ζήσουν για πολύ ακόμα, όση φροντίδα και να τους δώσεις. Είναι ακατάλληλο το περιβάλλον και δημιουργούνται πολλά προβλήματα. ¶λλαζε το νερό τους καθημερινά με αντιχλώριο και τάιζε ελάχιστα, αν και είναι πολύ προσωρινή λύση και όχι αρκετή για να τα σώσεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-06-09, 13:03
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Μαριλενα καλωσηρθες!!
Σου βαλανε λινκ να διαβασεις (κατι που δεν εκανες) γιατι αν το ειχες κανει θα ειχες ηδη καταλαβει οτι ειναι αδυνατον να ζησουν σε γυαλα!! Μεσα στο νερο (χωρις την υπαρξη στρωμενου φιλτρου) αναπτυσσεται αμμωνια.. Η αμμωνια ειναι τοξικη για τα ψαρια... Τα σκοτωνει αργα και βασανιστηκα! Επηρεαζει τα βραγχια τους και το σωμα τους και τα οργανα τους! Αν θες να σωθουν (αν η ζημια που ηδη εχει γινει δεν ειναι τοσο μεγαλη) δωστα σε καποιο που εχει ενυδρειο (στρωμενο) η δε ξερω τι αλλο!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-06-09, 13:08
Το avatar του χρήστη Marilenaki
Marilenaki Ο χρήστης Marilenaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Περιοχή: Καπανδριτι
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

αυτο το κανω καθημερινα αλλα δεν μπορω να τους παρω εδω ενυδρειο. το χρυσοψαρο μου τελικα τι εχει γιατι δεν μπορω να το χαρακτηρισω και φυσιολογικο..
-------------------------
το εχω διαβασει το ποστ που μου εχετε στειλει αλλα δεν εχω καποιον εδω που να εχει καποιο ενυδρειο και εγω δεν μπορω να παρω ενυδρειο εδω που ειμαι! τα αλλαζω καθημερινα τα ταϊζω μια στανταρ ωρα και προς το παρον ειναι ολα καλα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Marilenaki : 09-06-09 στις 13:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-06-09, 14:37
Το avatar του χρήστη asourtzo
asourtzo Ο χρήστης asourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 392
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην asourtzo
Προεπιλογή

Μην ταιζεις καθε μερα περισοτερη ζημια κανεις παρα καλο , κανεις δεν μπορει να σου πει μια λυση στην προκειμενη περιπτωση γιατι απλα δεν υπαρχει, οσο ζουν μεσα στην γυαλα προς το καλυτερο να πανε τα πραγματα δεν γινετε δυστηχως,
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-06-09, 15:34
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Marilenaki Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο το κανω καθημερινα αλλα δεν μπορω να τους παρω εδω ενυδρειο. το χρυσοψαρο μου τελικα τι εχει γιατι δεν μπορω να το χαρακτηρισω και φυσιολογικο..
-------------------------
το εχω διαβασει το ποστ που μου εχετε στειλει αλλα δεν εχω καποιον εδω που να εχει καποιο ενυδρειο και εγω δεν μπορω να παρω ενυδρειο εδω που ειμαι! τα αλλαζω καθημερινα τα ταϊζω μια στανταρ ωρα και προς το παρον ειναι ολα καλα!
Με ολη τη καλη διαθεση που εχω ... σου εχουμε απαντησει τι εχει το ψαρακι σου! Η δεν καταλαβαινεις η δεν θελεις να καταλαβεις!! Αν ηταν ολα καλα δεν υπαρχει λογος να ρωτας τι εχει το ψαρι σου! Κανε συχνες αλλαγες και αν μπορεις μετρα αμμωνια!! Να το ξερεις οτι υποφερουν εκει μεσα και η ζημια που γινεται μπορει να μην ειναι αναστρεψιμη!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-06-09, 16:12
Το avatar του χρήστη Marilenaki
Marilenaki Ο χρήστης Marilenaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Περιοχή: Καπανδριτι
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

το ξερω πως να τα εχω εκει δεν ειναι και οτι καταλληλο αλλα δεν νομιζω οτι το ενα μου ζρυσοψαρο το επαθε απο αυτο γιατι απο την πρωτη στιγμη ητνανε ετσι! τα χρυσοψαρα μου τα ταϊζω καθε μερα απο λιγο, δηλαδη καθε ποτε να τους βαζω φαγητο? προσπαθω οσο πιο πολυ για να ειναι καλα και αφηνω το καινουριο νερο πριν τους το προσθεσω ωστε να εχει φυγει το πολυ το χλωριο. ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-06-09, 17:37
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Χωρίς να έχω πολύ μεγάλη εμπειρία αλλά έχοντας ξεκινήσει με παρόμοια λάθη όπως κι εσύ πριν μερικούς μήνες, θα προσπαθήσω να σου πω πολύ σύντομα τι έχω καταλάβει εγώ μετά από πολύ διάβασμα στα φόρουμ...
  • Το σχήμα της γυάλας σου είναι ακατάλληλο για ψάρια. Οι στρογγυλές γυάλες ταλαιπωρούν τα ψάρια γιατί έχουν κάποια επιπλέον αίσθηση για να αντιλαμβάνονται το χώρο (κάτι σαν σόναρ) που μέσα σε στρογγυλές γυάλες τα στρεσάρει και τα τρελαίνει.
  • Τα λίτρα της γυάλας είναι πολύ λίγα ακόμα και για ένα χρυσόψαρο. Όχι μόνο επειδή είναι ψαράκια που μεγαλώνουν πολύ αλλά και γιατί, ειδικά στις ψηλές θερμοκρασίες που σίγουρα ανεβάζει το νερό σου, αυξάνεται ο μεταβολισμός τους και ρυπαίνουν αρκετά το νερό. Υπολόγισε ότι για αξιοπρεπή διαβίωση το κάθε ψαράκι χρειάζεται 30-40 λίτρα νερό.
  • Η ποιότητα του νερού σου δεν είναι η καλύτερη. Κανονικά σε γυάλες χωρίς κάποιου είδους φίλτρανση (μηχανική και βιολογική) του νερού, δεν πρέπει να φιλοξενούμε κανένα ζωντανό οργανισμό. Επιπλέον αν κατάλαβα καλά δεν χρησιμοποιείς αντιχλώριο, κάτι που δεν επιτρέπεται παρά μόνο ίσως σε μεγάλα και καλά φυτεμένα ενυδρεία με καλή φίλτρανση.
Όλα αυτά μπορεί να σου ακούγονται υπερβολικά έχοντας προφανώς κάποια προηγούμενη από χρυσόψαρα που επιβίωσαν μέσα σε κάποια γυάλα για κάποιους μήνες ή και χρόνια... Χιλιάδες τέτοια ψαράκια ψοφολογάνε μέσα σε γυάλες ανά τον κόσμο...

Σκέψου όμως ότι πρόκειται για ψάρια που κανονικά ξεπερνούν τα 20 εκ. σε μέγεθος και έχουν προσδόκιμο όριο ζωής μεγαλύτερο από 10 χρόνια. Είναι κρίμα να τα κρατάς σε μια γυάλα σαν αυτή γιατί αργά ή γρήγορα (και μάλλον γρήγορα)θα πεθάνουν. Μπορεί να αντέξουν 2 μήνες, 6 μήνες ή ένα χρόνο (εξαρτάται από την ταλαιπωρία που έχουν υποστεί μέχρι σήμερα από τον εκτροφέα ή το πετσόπ) αλλά σε κάθε περίπτωση θα πεθάνουν αργά και βασανιστικά...

Η αλλαγή χώρου είναι συνεπώς μονόδρομος διαφορετικά δεν έχει νόημα να συζητάμε. Σε κάθε περίπτωση το ψαράκι σου μπορεί να πάσχει από την ασθένεια της νηκτικής κύστης αλλά από ότι και να πάσχει, είναι σίγουρο ότι είναι συνέπεια των συνθηκών της διαβίωσής του... Πρόσπάθησε να ταίζεις λίγο (ένα φυλλαράκι το πρωί και ένα το βράδυ το καθένα), με κάποια ποικιλία τροφών (έστω φυλλαράκια αλλά από διαφορετικές εταιρείες) και να μουλιάζεις πρώτα την τροφή σ ένα κουταλάκι με νερό από τη γυάλα ώστε να βουλιάζει γρήγορα και να μη την τρώνε από την επιφάνεια γιατί καταπίνουν και αέρα που δεν τους κάνει καλό...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-06-09, 18:05
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

οπως λεγαμε στο στρατο .... neos ..... παλιωσες!!
Πραγματικα ολοκληρωμενη απαντηση!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-06-09, 13:51
Το avatar του χρήστη Marilenaki
Marilenaki Ο χρήστης Marilenaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Περιοχή: Καπανδριτι
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

ευχαριστω για την απαντηση σου! ηθελα να διευκρινησω οτι τα προηγουμενα χρυσοψαρα μου τα ειχα οταν πηγαινα σχολειο και ηταν σε ενα τεραστιο ενυδρειο 300L παραλληλογραμμο που το ειχε φτιαξει ο πατερας μου. δυστηχως μετακομμησαμε σε αλλο σπιτι και δεν μπορουσα να τα εχω. οπως ξαναειπα σπουδαζω και δεν μπορω εδω να τους παρεχω ενυδρειο! οταν τελειωσει η εξεταστικη μου και παω με το καλο στο σπιτι μου θα βαλω μπροστα το ενυδρειο που εχω εκει! η αρχικη μου ερωτηση ηταν για το ενα ψαρακι που απο την 1η στιγμη που το πηρα ηταν ετσι και αμα αυτο διορθωνεται. επειδη συνεχεια μου λετε για τη γυαλα οταν τα βαλω στο ενυδρειο (αν με τα λεγομενα σας ζουνε ακομα! γιατι τελειωνει η εξεταστικη μου στις 26!) και τα βαλω στο ενυδρειο τους που εχει τις προδιαγραφες (200L) και οχι μονο για 2 χρυσοψαρα! τοτε θα σας πω αν εχει φτιαξει ή ειναι ακομα ετσι! ...αν φυσικα επιβιωσει!
-------------------------
σε ευχαριστω για την απαντηση σου neos για το πως και ποσο πρεπει να τα ταϊζω τα ταϊζα μονο το μεσημερι 2-3 φυλλαρακια και για το μουλιασμα πρωτα δεν το ηξερα θα το εφαρμοσω απο σημερα κιολας!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Marilenaki : 10-06-09 στις 13:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-09-09, 12:30
Το avatar του χρήστη gangster95
gangster95 Ο χρήστης gangster95 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2009
Περιοχή: θεσσαλία
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Blanch Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς στην γυάλα δεν θα μπορέσουν να ζήσουν για πολύ ακόμα, όση φροντίδα και να τους δώσεις. Είναι ακατάλληλο το περιβάλλον και δημιουργούνται πολλά προβλήματα. ¶λλαζε το νερό τους καθημερινά με αντιχλώριο και τάιζε ελάχιστα, αν και είναι πολύ προσωρινή λύση και όχι αρκετή για να τα σώσεις...
και εμενα τα ερμα τα χρυσοψαρακια μου σημερα πεθαναν σημερα........η γυαλα ειναι αργος θανατος για τα ψαρια....
αυριο αγωραζω το ενυδρειο μου!!! εκει τα νεα μου ψαρακια θια ειναι ευτυχησμενα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-09-09, 13:18
Το avatar του χρήστη Marilenaki
Marilenaki Ο χρήστης Marilenaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Περιοχή: Καπανδριτι
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

σωστα δεν σας ειπα τι εκανα! το ενα μου ψαρι που ειχε το προβλημα δεν τα καταφερε και το αλλο ζει και ειναι μια χαρουλα!! απο το καλοκαιρι οταν τελειωσαν οι εξετασεις μου ηρθα Αθηνα και του ειχαμε βαλει απο πριν οτ ενυδρειο να δουλεψει και οταν ηρθαμε το βαλαμε μεσα! εχει ξεστραριστει τελειως και ειναι κουκλος!! θα του παρουμε και παρεουλα! τωρα φτιαχνουμε ενυδρειο μεγαλο για να βαλουμε ψαρια του γλυκου νερου, μαλλον παλι δισκους οπου και τους λατρευω!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
χρυσοψαρα mokouren Χρυσόψαρα 7 27-01-09 23:27
χρυσοψαρα zissis Χρυσόψαρα 7 11-01-09 18:55
χρυσοψαρα+??? dinos99 Χρυσόψαρα 22 02-11-07 15:43
Χρυσοψαρα - Νεα Αρχη cathyki Χρυσόψαρα 7 16-05-06 18:51
Χρυσοψαρα GEORGE ARGOS Χρυσόψαρα 1 12-05-05 01:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08639 seconds with 16 queries