Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-04-21, 17:13
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Γρίφος για δυνατούς λύτες

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα. Μετά απο αρκετό καιρό σας ξαναβρίσκω, δυστυχώς για να χρειαστώ τα φώτα των πιο έμπειρων για μια ανεξήγητη κατάσταση...

Διατηρώ ένα κοινωνικό ενυδρείο 125 λίτρων, που τρέχει απο το 2016.
Σε αυτό το διάστημα έχω αλλάξει ψαροσυνθεση ελάχιστες φορές. Τα τελευταία 2 χρόνια το ενυδρείο στελεχώνεται απο ένα κοπάδι cherry barbs και τρία πλατακια. Φουλ φυτεμένο, χωρίς να έχω μπλέξει με διοξειδια, λιπάσματα κτλ. Εύκολα φυτά, μπόλικα σαλιγκαράκια mts και ramshorn και τρεις amano. Οι συνθήκες πάντα σταθερές με ph 7.5 και νιτρικά οριακά μετρήσιμα, έχουμε βλέπετε μια αδυναμία στις moss που είναι αχόρταγες.

Πάμε στο γρίφο... Πιστεύω πως είναι δυνατός. ..😛😛 Πριν απο μερικές μέρες αγόρασα απο πετ 10 τιγρακια. 6 στην κλασική τους χρωματική παλέτα και απο 2 green moss και albino.
Προσέξτε τώρα..... Τα ψαράκια είναι υπερδραστηρια, δείχνουν απολύτως υγιή και ακμαία όλες τις ώρες. Μετά το φαγητό, το τονίζω, αφού φάνε αρχίζουν τα μυστήρια. . Τρία απο αυτά ξεκινούν να κολυμπούν με μια άναρχη πλευστοτητα, με το κεφάλι κάτω και με περίσσια νευρικότητα. Το λεγόμενο headstanding. Δεν είναι ληθαργικα, ούτε έχουν το παραμικρό σημάδι ασθένειας. Εχω ξεκοκαλίσει τα ξένα φορα με ανάλογες περιπτώσεις για tiger barb και διαβάζεις πεντακόσιες διαφορετικές ερμηνείες.

Να προσθέσω, πως μετα απο 4-5 ώρες απο το τάισμα, τα ψαράκια κολυμπούν κανονικότατα, μέχρι το επόμενο τάισμα που θα τα ωθήσει να κολυμπούν σαν να έχουν υποστεί ομαδικό εγκεφαλικό. Πάντα βυθιζω τις τροφές, δεν μένουν υπολείμματα στην επιφάνεια... Τα αλπικα και ένα εκ των green κυρίως παρουσιάζουν το headstanding, όλα τα υπόλοιπα ψάρια της δεξαμενής είναι μια χαρα. Οι τροφές που δίνω είναι tetra crisps energy, algae και color, tetra flakes min και sera vipan.

Δε βγάζει νόημα, κάποιος να δώσει μια πιθανή αιτία;;; Ευχαριστώ πολύ, προκαταβολικά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-04-21, 18:50
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Διατηρώ 13 Tiger Barbs από τον Δεκέμβρη σε 125αρι ενυδρείο χρόνων που απλώς άλλαξε ψαροσυνθεση. Και τα 13 τους ειναι Green.
Μαζί με αυτά έχω δύο SAE που έβαλα προσωρινά για την καταπολέμηση της bba τα οποία όμως παρέμειναν και τα κράτησα τελικά αφού δεν υπαρχουν προβλήματα μεταξύ των δύο αυτών ειδών.

Ένα έχω να πω για τα Tiger Barbs, τα πιο ανεξήγητα ψαράκια που έζησα ποτέ μαζί τους. Τη μία κάνουν σαν τρελά με απίστευτη ενέργεια και τρελό κοπάδιασμα μέσα στο νερό. Την άλλη χάνουν το χρώμα τους μόλις ανάψουν τα φώτα και κρύβονται όλα μαζί στα φυτά, μέχρι να βγει το φαγητό φυσικά που αρχίζει πάλι ο πόλεμος.
Συνθήκες στο νερό και στη ρουτίνα του ενυδρείου είναι πάντα σταθερές, πρόσφατα όμως αρχισα να προσθέτω Stress Coat στο νερό γιατί τραβηξαν μερικές μέρες με ξεθωριασμενο χρώμα και ανεξήγητο στρες. Πάντα με τα φώτα αναμμένα φυσικά, με κλειστά δεν καταλαβαίνουν τίποτα.

Μέχρι πριν λίγο καιρό είχα και 6 corydoras μαζί τους, τοτε τα Tιγρακια ήταν σαφέστατα πολύ πιο ενεργά και άνετα στο ενυδρείο. Μέχρι που άρχισαν να τσιμπουν όμως το πάνω πτερύγιο των γατοψαρων - οπότε κι αποφάσισα να τα χαρίσω για να τα προστατεύσω από τους κανίβαλους.

Ώρες ώρες πιστεύω ότι θέλουν παρέα για να αισθάνονται καλύτερα στο ενυδρείο, ότι ίσως προτιμούν να βλέπουν κι άλλα είδη στο νερό παρά να είναι μοναχά τους δηλαδή. Εσύ όμως έχεις..

Ανεξήγητα ψαράκια αλλά τα γουστάρω πολύ τα άτιμα, όταν είναι άνετα δεν παίζονται. Μάλλον στρεσσαρονται κι από το πολύ φως όμως, έχε το στα υπόψιν κι αυτό και δεν το λέω μόνο από τη δική μου εμπειρία, το έχω διαβάσει κι αλλού.
Μια περίοδο (πάλι για την bba ώστε να σκιαζονται τα φυτά του βυθού) έβαλα στο μισό ενυδρείο φυτά επιφανείας, τα Τιγρακια ήταν πολύ άνετα κάτω από αυτά τα φυτά όσο ειχα αναμμενα φώτα.. δεν εξυπηρετούσε το φως μου στο να τα κρατήσω όμως οπότε και τα αφαίρεσα κι αυτά.

Τι να πω παραπάνω, δεν βοήθησα το ξέρω.
Αν βγάλει κάποιος μια άκρη θα χαρώ να την ακούσω κι εγώ.

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-04-21, 22:01
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Δε ρίχνω τίποτε στο ενυδρείο σε ότι αφορά βελτιωτικά, λιπάσματα και τα συναφή.
Μόνο prime στο βαρέλι αλλαγής. Στη δική μου περίπτωση, όπως ανέλυσα στο θέμα που άνοιξα, είναι ξεκάθαρο πως υπάρχει ζήτημα με την τροφή. Σήμερα τα άφησα νηστικά όλη μέρα και αλληλεπιδρουν χωρίς κανένα πρόβλημα.

Δε μπορώ να βγάλω άκρη γιατί παρουσιάζουν headstanding λίγα λεπτά αφού φάνε. Παρέλειψα να αναφέρω πως ταΐζω με φειδώ, όχι με τις χούφτες! Τα ψαράκια είναι μικρά, ο petman που μου τα έδωσε μου είπε πως είναι μερικών μηνών. Αν βοηθάει στην κατανόηση του προβλήματος.

Εσύ μουλιαζεις την τροφή? Θα με βοηθούσε πολύ να μου πεις τις τροφές που τους δίνεις. Γενικά όσοι έχετε Tiger barbs δίνετε κατεψυγμένες, λαχανικά και pellets πχ? Αν τα δικά μου είχαν θέμα με τη νυκτικη κύστη ή swim bladder δε θα παρουσίαζαν ληθαργικοτητα και πρήξιμο? Εμένα τα βαράει headstanding, μόλις φάνε! Εντελώς ανεξήγητο. Θέματα αψιμαχιων και fin nipping προς το παρών δεν αντιμετωπίζω, ίσως επειδή είναι μικρά ακόμη. Σημάδια στρες δεν έχω διακρίνει σε κανένα.

Πραγματικά σηκώνω τα χέρια ψηλά, έχω φιλοξενήσει ζωοτόκα, tetra, ramirezi, αυτό το πράγμα με τα συγκεκριμένα με το που φάνε να βαράνε εγκεφαλικό για μερικές ώρες και μετά όλα καλά, είναι απίστευτο!

ΥΓ Όμορφο το ενυδρείο σου, κουκλάκια τα green barbs! Όπως το έγραψες, δεν παίζονται, τα πιο αλανιαρικα ψαράκια που έχω φιλοξενήσει!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-04-21, 23:31
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Να είσαι καλά!

Για το φαγητό έχω αγοράσει πολλά και διάφορα. Από μικροσκοπικες μπιλλίτσες, φυλλαράκια δύο ειδών, αρκετών ειδών ταμπλέτες βυθού (αλγης, σπιρουλίνας κλπ κλπ) που μου έμειναν από τα Corydoras όμως εξακολουθώ να ρίχνω για τα SAE αλλά και για τα ιδια τα Τιγρακια που τις τρώνε χωρίς σκέψη, δύο ειδών κατεψυγμένης τροφής (μία bloodworms και μία "tropical mix" με σκουλίκι, γαρίδες κλπ..).

Φυσικα τους βράζω και λαχανικά. Κολοκύθι (σαν τρελά πέφτουν πάνω του), μαρούλι, εννοείται κι αρακά μία φορά την εβδομάδα.

Ταΐζω 2 φορές τη μέρα, πρωί και βράδυ. Ότι τρώνε σε 3 λεπτά περίπου σε κάθε γεύμα.

Φροντίζω να τα μοιράζω επίσης, τη μια θα φάνε φυλλαράκια, την άλλη κατεψυγμένη, την επόμενη τα βυθιζόμενα μπιλλάκια κλπ κλπ.
Αυτό που προσέχω πάνω απ όλα είναι να τρώνε 2 φορές τη βδομάδα βρασμένο λαχανικό, συν τον αρακά μετά από μια ολόκληρη μέρα χωρίς φαγητό.
Κατεψυγμένες που έρχονται σε κυβάκια θα φάνε μόνο δύο φορές σε μια ολόκληρη εβδομάδα, όχι παραπάνω. Μία bloodworms και μία το mix με τις γαρίδες.
Αξίζει να αναφερθεί ότι μόλις φάνε την κατεψυγμένη γίνονται τρομερά δραστήρια μετά. Για ώρα. Χαμός! Σαν θηρευτές που τρώνε φρέσκο θήραμα.

.. και ναι, όλες μα όλες οι τροφές τρώγονται μέσα από το νερό, τίποτα από την επιφάνεια.! Μου έχει μείνει από τα χρυσόψαρα αυτό.
Ολες οι τροφές (εκτος απο τις ταμπλέτες και τα βρασμένα λαχανικά που βουλιάζουν από μόνα τους φυσικά) θα μπουν πρώτα σε ένα καθαρό κυπελάκι γιαουρτιού με λίγο νερό από το ενυδρείο, θα ανακατευτούν για λίγο με ένα κουταλάκι και θα μπουν στο ενυδρειο σε σημείο που δεν υπάρχει ροή από το φίλτρο. Σιγά σιγά, όχι όλη η τροφη μια κι εξω.
Θα πέσει μία δόση, θα δω ότι την έφαγαν, θα ριξω λίγο ακόμα, θα καταναλωθεί κι αυτή, επόμενη δόση.. μέχρι να αδειάσει το κυπελάκι. Παρακολουθωντας τα φροντίζω να τρώνε για κάνα 3λεπτο περίπου. Πλέον έχω συνηθίσει και ξέρω πάνω κάτω πόση από κάθε τροφή θα ριξω για μούλιασμα.


Σημαντικότερα γεύματα για εμένα είναι οι κατεψυγμένες (δείχνουν να τις λατρεύουν τα άτιμα) αλλά και ο αρακάς. Δείχνει ότι τους κάνει τρομερό καλό οπότε προτείνω να τον βάλεις άμεσα στο πρόγραμμα διατροφής τους αν δεν το έχεις ήδη κάνει.

Και για οποιαδήποτε διευκρίνηση σε αυτά που ανέφερα παραπάνω χρειάζεσαι, εννοείται με ρωτάς κι εδώ θα είμαι να σου απαντήσω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-04-21, 11:57
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Smile

Πατρίδα μου (κατάγομαι απο Πλατανιά) σε υπερευχαριστω!

Πραγματικά με βοήθησες πολύ. Είναι ξεκάθαρο, όπως ανελυσες, ότι είναι απαιτητικά στη διατροφή τους. Εν αντιθέσει με τα cherry, που με τις αποξηραμένες δείχνουν να καλύπτονται σε ένα βαθμό.

Να σου πω την αμαρτία μου, με τις κατεψυγμένες ήμουν πάντα επιφυλακτικός, θεωρώντας πως επιβαρύνουν το νερό. Θα σε εμπιστευτώ και θα τις προσθέσω στη διατροφή για τα τιγρακια. Με τα φλεικς μόνο, φαίνεται να υπάρχει θέμα.

Κλείνοντας, θα ήθελα να προσθέσω ότι το κοπαδιασμα που κάνουν είναι εντυπωσιακό. Μόνο σε ροδοστομους το έχω δει. Νέον τετρα που είχα και τα cherry που φιλοξενώ τώρα δεν πιάνουν μία. Σκορποχωρι και τα δύο είδη, αντίθετα τα τιγρακια είναι και πυραυλοκινητα και κοπαδιαζουν πολύ συχνά. Θα το πω, θεωρώ πως σε ένα ενυδρείο με μήκος 1.20 θα είναι όνειρο. Το σκέφτομαι για upgrade, μόνο για πάρτη τους.

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ, ησουν άκρως επεξηγηματικός, να χαίρεσαι τα ψαράκια σου!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-04-21, 13:02
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Αν και η ζωή με έφερε στο Ηράκλειο τα τελευταία χρόνια (ποια ζωή δηλαδή, αυτή κι η μάνα της τα κάνανε όλα..), γεια σου πατρίδα.!

Στο θέμα τώρα, αυτό με τις κατεψυγμένες το είχα ακούσει κι εγώ. Είναι και ο κύριος λόγος που φροντίζω δύο πράγματα με δαύτες. Το πρώτο όπως σου είπα νωρίτερα είναι να τρώνε μόλις δύο φορές τη βδομάδα από τέτοιου είδους τροφή, αυστηρά και χωρίς παρεμβολές στο πρόγραμμα. Ένα κυβάκι σκουλήκι τη μια κι άλλο ένα κυβάκι με το mix μετά από 3 περίπου μέρες.

Το δεύτερο που προσέχω είναι η διαδικασία που τους παρέχω αυτή την τροφή. Πρόσεξε τα βήματα.

- Βάζω λίγο νερό ενυδρείου στο κυπελλάκι και πάω στην κατάψυξη να πάρω έναν κύβο κατεψυγμένης τροφής
- Τον ριχνω στο κύπελλο με το νερό (εννοείται έχω φροντίσει να καλύπτεται πλήρως από το νερό)
- Περιμένω να λιώσει ο "πάγος" αναδευοντας σιγά σιγά με ένα κουταλάκι
- Μόλις λιώσει ο "κύβος", μέσα στο νερό πλέον θα βλέπεις την τροφή να περιστρέφεται και να κάθεται στον πάτο του κυπέλλου.
- Κατόπιν αδειάζω στον νεροχύτη όσο περισσότερο νερό μπορώ, θα έχει πάρει μαζί του χρώματα και μικροσκοπικά κομμάτια τροφής
- Πάω ξανά στο ενυδρείο με την τροφή στον πάτο του κυπέλλου και ριχνω πάλι λίγο νερό ενυδρείου μέσα.
- Ανακατεύω λίγο (με πιο "καθαρό" για τα ψάρια νερό πια) και ριχνω σιγά σιγά την κατεψυγμένη τροφή (μαζί με νεράκι φυσικά) μέσα στο ενυδρείο.

Όταν λέω σιγά σιγά δεν εννοώ "αδειάζω το κύπελλο μονομιάς και με αργό ρυθμό". Εννοώ "ριχνω λίγο, περιμένω να το φάνε (ξέρεις πως τρώνε τα Τιγράκια..), ριχνω πάλι λίγο, περιμένω να φαγωθεί, ριχνω.." κλπ κλπ.
Στα ενδιάμεσα χρειάζεται να συμπληρώνω πάλι λίγο νεράκι από το ενυδρείο μέχρι να αδειάσει όλη η τροφή και να φαγωθεί στα σίγουρα.

Μη σου φαντάζει αιώνας, δουλειά 3-4 λεπτων είναι όλο αυτό.

Με τον παραπάνω τρόπο θεωρώ ότι "προστατεύω" το ενυδρείο σε τεράστιο βαθμό. Σίγουρα το βλέπω πολύ καλύτερο από κάποιους που πετάνε μέσα τον παγωμένο κύβο και περιμένουν τα ψάρια να κάνουν τη δουλειά.
Και με 2 φορές την εβδομάδα πόσο να φοβηθείς πια, πόσο μάλλον όταν είναι βέβαιο ότι δεν μένει ίχνος τροφής με αυτόν τον τρόπο ταΐσματος..

Την ταμπλέτα άλγης τη φοβάμαι περισσότερο μη σου πω, πέφτει στον βυθό και μέχρι να την φάνε έχει κάνει το ενυδρείο..

Και τα λαχανικά επίσης, προσωπικά δεν τα αφήνω με τις ώρες στο νερό. Καμιά ωρίτσα συνήθως.. η μόλις διαπιστώσω ότι μειώθηκε το ενδιαφέρον μαζεύω επιτόπου τα υπολείμματα από μέσα.


Με τον "χώρο" και το 120άρι (cm) ενυδρείο με χτύπησες άτσαλα τώρα. Ας όψεται που κι αυτή και η μάνα της..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-04-21, 14:11
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Να διορθώσω τότε, σε ευχαριστώ πολύ κοντοχωριανε!

¶κρως κατατοπιστικός, ειδικά η ρουτίνα σου της απόψυξης και της εισαγωγής της κατεψυγμένης διαβάζεται "προσέχω 100 % γιατί λερώνει".

Παρήγγειλα απο το γείτονα σου το Μυσιρλη κυβακια της ON, ένα bloodworms και το άλλο brine shrimps. Και πελετακια επίσης. Ελπίζω να προλαβαίνουν να τρώνε και τα cherry, γιατί η εξαιρετικά προσεκτική ρουτίνα του τμηματικου ταισματος φοβάμαι πως θα τα αφήσει με την όρεξη.. Αν μου λες πως τα τιγρακια παθαίνουν και ομαδική φρενίτιδα με τις κατεψυγμένες, τα βλέπω σε δίαιτα τα cherry. Εδώ με τα φλεικς και όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε!

Και πάλι χίλια ευχαριστώ για το χρόνο σου, είσαι τόσο κατανοητός! Καλή συνέχεια!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-04-21, 17:44
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Από εκεί ψωνίζω κι εγώ, τυγχανει να βρίσκεται πολύ κοντά στο σπίτι μου το κατάστημα. Θυμήσου με τη στιγμή που θα τους ριξεις τα bloodworms πρώτη φορά.. Χαμός! χεχε

Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις πρώτα εκείνη την τροφή, είναι πιο εύκολη στο να τη ρίξεις οσο πιο "καθαρή" γίνεται. Τα brine shrimps και το tropical mix περιλαμβάνουν περισσότερα "ψιλολόγια" σε κάθε κυβακι και ίσως σου φανούν πιο "βρώμικα". Και αυτά τα καθαρίζουν όμως οι κανίβαλοι, μη σε τρομαξει αυτό που είπα. Ο κύβος με τα bloodworms είναι απλώς πιο "διαχειρίσιμος" να το θέσω αλλιώς.
Θα πάρεις την ιδέα και θα σου γίνει πιο εύκολο για όλα μετά.

Με το καλό - και δεν κάνει τίποτα φυσικά.
Εδώ θα είμαστε να τα λέμε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-04-21, 14:39
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ένα update του πέπλου μυστηρίου που έχει απλωθεί στη δεξαμενη...

Το headstanding στα δύο albino και το ένα green barb καλά κρατεί. Πάντα, αμέσως το τάισμα.
Να διευκρινίσω μερικά στοιχεία που παρέλειψα στα προηγούμενα post.

Κατά τη διάρκεια της ανορθόδοξης πλεύσης με το κεφάλι σε κατακλινη γωνία 30-40 μοιρών, δεν υπάρχει ούτε ένα άλλο σημάδι που να συνάδει με προειδοποίηση για ασθένεια!

Η κολύμβηση τους ειναι απόλυτα κοντρολαρισμενη ή καλύτερα να το θέσω προσανατολισμένη.
Δεν έχουμε απότομες αλλαγές κατεύθυνσης, δεν κρύβονται αλλά τουναντίον κολυμπούν στα ανοιχτά. Ούτε λήθαργος, ουτε αλλαγή ζώνης κολύμβησης. Η πλοήγηση τους είναι ακριβής. Γρήγορη και σταθερή στη μεσαία ζώνη.

Δεν παρουσιάζουν σημάδια στρες επιτιθέμενα σε οποιοδήποτε ψάρι πλησιαζει, ούτε δέχονται που θα προμήνυε ένδειξη ευάλωτου ψαριού. Και το πιο σημαντικό... Δεν υπάρχει κανένα σημάδι δυσκοιλιότητας, είναι πεντακάθαρα! Ουτε πρήξιμο.

Είμαι ιδιαίτερα φειδωλός στο τάισμα, όπως επίσης πάντα βυθίζω τις τροφές για να μην εισπνέουν αέρα. Όλα τα υπόλοιπα τιγρακια είναι μια χαρά. . Να υπογραμμίσω πως το φαινόμενο κρατει μερικές ώρες, μετά τα ψάρια κολυμπούν κανονικά με το πρωτόκολλο!

Χαχα θα τρελαθώ! Πρώτη φορά αντιμετωπίζω τέτοια ανεξήγητη κατάσταση! Αύριο θα ταισω κατεψυγμένη, είμαι πολύ περίεργος να δω αντιδράσεις!

Κλείνοντας να αναφέρω, πως σχεδόν όλα τα τιγρακια όταν μπαίνουν σε rest mode τη νύχτα αναπαύονται κανονικά και με το νομό με headstanding! Ξέχασα να το σημειώσω αυτό.

Κανείς άλλος εκτός του Μάκη που ήδη βοήθησε παρα πολύ να μας λούσει με λίγη γνώση και εμπειρία ;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-04-21, 17:54
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Θα ήθελα και μια φωτογραφία να δω αυτό το headstanding που λες πάντως, λέω μήπως είναι μια συμπεριφορά που παρατηρώ κι εγώ στα δικά μου και τελικά δεν είναι τίποτα περισσότερο από κάτι απόλυτα φυσιολογικό.

Μένουν σταθερά με το κεφάλι να κοιτάζει τον βυθό υπό γωνίας κάποιων μοιρών δηλαδή;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-04-21, 18:33
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Δεν είναι vertical, είναι περίπου 45 μοίρες -μαξ-η γωνία. Με τις φωτο δεν το έχω, θα προσπαθήσω αυριο το πρωί με το τάισμα.

Όταν λες για τα δικά σου, με ποια συχνότητα το διακρινεις; Όταν ξεκουράζονται εννοείς; Στο δικό μου ενυδρείο το κάνουν μόνο τα τρία που αναφέρω, τα υπόλοιπα μονάχα στο rest mode.
Κραταει 3-4 ωρες το φαινόμενο, μετά είναι μια χαρά ΜΕΧΡΙ το επόμενο τσιμπούσι! Δεν το παρουσιάζουν άλλη στιγμή εκτός του ύπνου. Τώρα που θα γυρίσω σπίτι ολα κολυμπούν προβλεπόμενα. Ίχνος headstanding δε βλέπεις το απόγευμα σε κανένα. Δεν ταιζω το βράδυ, μόνο το πρωί.

Ενδέχεται να έχω θορυβηθεί άδικα, όπως λες, τι να πω.

Θα προσπαθήσω το πρωί, είναι και αρχαίο το smartphone γιατί είναι back up, θα προσπαθήσω. Αυριο έχει bloodworms! Ελπίζω να μην ρεταρουν εντελώς απο την ευδαιμονία!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-04-21, 18:51
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Αν θυμάμαι καλά εχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό που περιγράφεις αλλά σίγουρα δεν μου φάνηκε κάτι περίεργο ώστε να δώσω βάση. Γι αυτό ρώτησα μήπως υπάρχει φωτο, μήπως εννοείς κάτι διαφορετικό από αυτό που έχω στο μυαλό δηλαδή.

Τα Τιγράκια γενικότερα το κάνουν αυτό μέσα στη μέρα, σαν φάση ξεκούρασης το αντιλαμβάνομαι εγώ. Έτσι κοιμούνται όταν σβήσουν τα φώτα κιόλας.

Αρκεί να βάλεις "Tiger Barbs" στο Google και να ανοίξεις τις εικόνες, οι πιο πολλές σε αυτή τη χαζοστάση τα απεικονίζει

Αν εννοούμε το ίδιο πράγμα βέβαια. Και σιγουρα δεν θα ανησυχούσα τόσο αν τις περισσότερες ώρες τα έβλεπα μια χαρά..


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-04-21, 19:05
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Μπράβο! Λοιπόν, τα δυο albino + το ένα green barb, λίγα λεπτά αφού φάνε κολυμπανε ακριβώς όπως το τρίτο ψάρι- της φωτο δεξιά- ακριβώς αυτή είναι η γωνία! Για περίπου 4 ώρες ασταμάτητα πλέουν υπό αυτή τη γωνία. Non stop. 4 ώρες σε αυτή τη γωνία σερί μετά τη μάσα. Μετά έρχονται στα ίσια τους, μεχρι το επόμενο τάισμα την άλλη μέρα το πρωί.

Την σχεδόν vertical του μεσαίου της φωτογραφίας την παρατηρώ μόνο όταν ξεκουράζονται.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-04-21, 19:39
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Κι εγώ έτσι κάνω μετά το φαΐ (ειδικά το μεσημεριανό) μη μασας βρε Γιάννη..

Νομίζω τσάμπα ανησυχείς, αν είχαν πρόβλημα θα τα έβλεπες όλη τη μέρα έτσι υποθέτω
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-04-21, 21:20
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Χαχαχα περπάτημα θέλει για καλή χώνεψη!

Ένα τελευταίο, αύριο πρόκειται να δώσω bloodworms.
10 τα κανιβαλακια + 8 τα cherry + 3 τα πλατακια. Ένας κύβος είναι οκ? Απο τη δική σου εμπειρία, δε θέλω να τα μπουκωσω και να κολυμπάνε στο ρελαντί! Ήδη μας έχει μπει η ιδέα.

Χίλια ευχαριστώ για τη βοήθεια σου, ειδικά τη ρουτίνα που ταΐζεις κατεψυγμένη θα την έχω ευαγγέλιο!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-04-21, 21:50
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Ένα κυβάκι ρίχνω σε 13 Tiger Barbs φαντάσου αλλά έχω και 2 Sae που τσιμπούν κι αυτά, νομίζω θα σε καλύψει κι εσένα.
Υπολόγισε στο να έχουν συνολικό χρόνο "φαγώματος" κανένα 2λεπτο περίπου, ίσως και λίγο παραπάνω. Τον συνολικό χρόνο που τσιμπολογούν εννοώ.

Βάλε ένα αρχικά κι αν δεις ότι τρώγεται πολύ πιο συντόμα (λόγω περισσότερων "στομάτων" που θα πλακώσουν) μπορείς να προσθέσεις μισό ακόμα ας πούμε. Και 2 αν χρειαστεί αλλα μου φαινεται πολύ.
Διαλύεται γρήγορα στο χλιαρό νερό του ενυδρείου (αφού το βάλεις στο κυπελλο για τη διάλυση εννοείται), μη νομίζεις ότι θέλει και πολύ χρόνο.

Γενικά έχε αυτό σαν κανόνα και θα το βρεις, οσο τρωνε όλα μαζί στο 2-3λεπτο συνολικα. Η πρώτη φορά θα σου δώσει τον μπούσουλα πόσο θα χρειάζεται να χρησιμοποιείς κάθε φορά.

Ρίχνε σιγά σιγά παρακολουθώντας τι πεφτει μεσα και φροντίζοντας να τρώνε όλα τους. Αν ας πουμε σε ένα σημείο που πέφτει η τροφη την προλαβαίνουν μόνο τα Τιγράκια (μαχη θα γίνει θα το δεις!) ρίξε και σε άλλο σημείο ώστε να φάνε κι άλλα ψαράκια.

Ούτε στον βυθό δεν θα προλαβαίνει να πέφτει αν ρίχνεις συνετά κι όχι "μια κι έξω", εδώ θα είμαστε!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-04-21, 22:14
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ωραία! Απόλυτα κατανοητός! Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα για..."δυνατούς" λύτες... pavlos2003 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 22 09-09-12 18:28
Γρίφος: νερό από Α/Ο, ασβεστολιθικές πέτρες και ρΗ lingistis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 30-12-11 12:58
Πιράνχας "κότες";!! g4x4 ¶λλα ψάρια Ν. Αμερικής 7 09-05-08 13:35
Ένας γρίφος.... για μένα τουλάχιστον kats7h0d Γλυκό νερό - Γενικά 17 28-03-08 02:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08049 seconds with 15 queries