Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-12-14, 22:00
costachri Ο χρήστης costachri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή Κοινωνικό 73 lt καθαρά

Καλησπέρα
Ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα προκειμένου να παρουσιάσω το ενυδρείο και να λύσω κάποιες απορίες σε συνέχεια και του πιο κάτω:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84083

Πληροφορίες

Διαστάσεις:60*40*40
Όγκος:96lt μεικτά, περίπου 73 lt καθαρά
Κατηγορία:κοινωνικό φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων
Φυτά:egeria densa, sagittaria, cryptocoryne wendtii, limnophila sessiliflora
Ψάρια / ¶λλα είδη:μία "χείρα" σαλιγκάρια "λαθρεπιβάτες" & ramshorn
Διακοσμητικά υλικά:μία ρίζα
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός:2 grolux: μία 8w & μία 24w
Διάρκεια φωτισμού:7ώρες 8w & 5 ώρες 24w
Φιλτράρισμα: εσωτερικό sump με 1.5lt siporax μπλέ σφουγγάρι & βάτα
Θερμοστάτης: 75w
Λίπανση: κατω απο το χαλίκι sera floredepot
Παροχή CO2: no

Παράμετροι (μέτρηση με stick sera):

pH:7
Γενική σκληρότητα (GH):14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):4
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού:25% ανά εβδομάδα
Θερμοκρασία:25
¶λλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

Το ενυδρείο ειναι στο ξεκίνημα και σκοπός είναι να γίνει ένα χαμηλών, ως αναφορά το co2, απαιτήσεων φυτεμένο και ακολουθώντας το post του Γιώργου να βάλω κάποια cherry barb και ίσως κάποια honey gourami μαζί με την χείρα που δεν είναι εύκολο να φύγει.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573

Ως αναφορά τα φυτά, εχω πρσθέσει λίγη cryptocoryne wendtii που δεν φαίνεται στην φωτό και ψάχνω για hygrophila polysperma για να μπεί στο βάθος δεξιά.

Σε πρώτη φάση το ερώτημα είναι αν θα μπορούσα να προσθέσω τελευταία απο ψάρια και κάποια αλγοφάγα σαν τους otos ή τι άλλο θα προτείνατε.
Καθώς και κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο.

Λοιπές απορίες στην πορεία!
Ευχαριστώ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02256 - Copy.jpg
Εμφανίσεις:  816
Μέγεθος:  57,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-12-14, 22:35
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Ωραίο το στήσιμο εγω θα άλλαζα το βυθό
θα έκανα μια μίξη με άμμο και το χαλίκι που ήδη έχεις.
Απο φυτα ,moss στα ξυλα σίγουρα,και κανένα java fern.
Και απο ψαρια θα κοίταζα boraras ώστε να μην ειναι οριακά στα λιτρα σου (λόγω μήκους το λέω) και οτοκινκλους και καμία amano γαρίδα.

ΥΣ
Τη χήρα δοκιμασε να την δώσεις στις αγγελίες.

Όχι οτι δεν ειναι ήδη ωραίο αλλα μιας κ ζητάς γνώμες για το στήσιμο.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-12-14, 22:47
costachri Ο χρήστης costachri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Τα boraras δεν τα ήξερα αλλά με μια γρήγορη ματιά είδα οτι μάλλον θα ειναι οριακά ως αναφορά το ph. http://www.seriouslyfish.com/species/boraras-brigittae/
Οτοκινκλους θέλω να βάλω αλλά φοβάμαι μήμπως είναι πολύ ευέσθητα ψάρια.

Ως αναφορά την moss στα ξύλα την έχω υπ' όψιν αλλα λέω να περιμένω πρώτα να μεγαλώσουν τα υπόποιπα φυτά, (να βρώ και το hygrophila polysperma) να πυκνώσει λίγο και βλέπουμε.

Ως αναφορά την χείρα φεύγει δύσκολα γιατί την έχω πολλά χρόνια και έχω ενδοοικογενιακές αντιδράσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-12-14, 23:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σε ποια περιοχη βρισκεσαι?
Τιμες βρυσης?
Οι τιμες pH GH KH που δινεις ειναι λιγο ασυναρτητες μεταξυ τους.
Αυτες οι μετρησεις ειναι σημαντικες να ειναι σωστες για τις περαιτέρω επιλογες σου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-12-14, 23:24
costachri Ο χρήστης costachri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Ειμαι Αθηνα. Μαρουσι.
Οι μετρήσεις είναι απο stick και χρωματικα μου βγενουν με ενδιαμεσες τιμές.
Νερο βρύσης δεν μετρησα τωρα αλλα θα το τσεκάρω αύριο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-12-14, 23:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τοτε υποψιαζομαι (αν δεν εχει γινει καποια επεξεργασια στο νερο) πως το τεστ σου δειχνει πιο ψηλα την GH και πιο χαμηλα την KH και pH.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-01-15, 15:54
costachri Ο χρήστης costachri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλή χρονία σε όλους.
Μέτρηση κάνω με το sera quick test και καταλαβαίνω οτι μπορεί να μήν είναι και πολύ αξιόπιστα αλλά δεν είμαι σε θέση τώρα να πάρω set με υγρά test:http://www.acuariosdepared.com/SERA-Quick-Test-1
Ως αναφορά τις ενδείξεις ξανά έκανα τις μετρήσεις με το φως του ήλιου και πιο συγκεριμένα το GH στο test λέει ότι αν το τρίτο τετράγωνο αλλάξει χρώμα τοτε είναι >10d, αν και τα τρία τετράγωνα παραμείνουν το ίδιο χρώμα τότε είναι >16d.
Στην δική μου περίπτωση και στο ενυδρείο και στην βρύση ίσα που αρχίζει να αλλάζει χρώμα το τρίτο τετράγωνο και για αυτό επέλεξα σαν ενδιάμεση τιμή το 14, ίσως πιο σωστό θα ήταν να επιλέξω χαμηλώτερη τιμή.
Ως αναφορά τα ph & kh πάλι επέλεξα εδιάμεσες τιμές (και εδω ίσως χρειαζόνταν να αναφέρω λίγω πιο χαμηλές τιμες) και νομίζω οτι οι τιμές βρύσης είναι και λίγο πιο χαμηλές απο του ενυδρείου.

Γνώμες θα ήθελα αν μπορείτε και για την φωτο περίοδο μια και ανάβω τις δύο λαμπες χωριστά και πιο πολύ την 8w προκειμένου να έχω πιο πολύ ώρα φωτισμένο το ενυδρείο.

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-01-15, 16:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για τα ψαρια που σκεφτεσαι ετσι κι αλλιως ειναι πολυ ανοιχτες οι παραμετροι σκληροτητας οποτε δεν θα εχεις προβλημα (αρκει να ειναι σταθερες).
http://www.seriouslyfish.com/species/puntius-titteya/
http://www.seriouslyfish.com/species...ogaster-chuna/
Το οτι στο ενυδρειο ομως ειναι ανεβασμενες, με κανει να υποψιαζομαι οτι το χαλικι ειναι ασβεστολιθικο.


Μια φωτοπεριοδος 5-8 ωρες (αν δεν ειναι τελειως σκοτεινος ο χωρος) ειναι αρκετη για αρχη, μεχρι να δεις αν θελει περισσοτερο.
Πρωτα να αναβει η μικρη για 1-2 ωρες και μετα και η αλλη, και να κλεινουν αντιστροφα.
Δυο Gro μαζι θελουν ωστοσο προσοχη με τις αλγες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-01-15, 16:34
costachri Ο χρήστης costachri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Και σχετικα με κάποιους otos η καποιο άλλο μικρο αλγοφαγο;
Την φωτοπεριοδο θα την μείωσω.
Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-01-15, 17:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν ηταν πιο μεγαλο το ενυδρειο, ισως ancistrus, αλλα οχι oto. Θελουν πιο μαλακο νερο.
Εξαλλου τα ramshorn κανουν την ιδια δουλεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-01-15, 17:50
costachri Ο χρήστης costachri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Τα boraras που αναφερθηκαν πιο πάνω αντι για τα cherry barbs πως σας φαίνονται;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-01-15, 19:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για αυτα πας σιγουρα σε μερικως μαλακωμα του νερου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-01-15, 19:25
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Αν μαλακωνεις λίγο το νερο μπορείς να βάλεις boraras και otocinclus
Αν έχεις σκοπό να κανεις σωστές αλλαγές νερού δεν ειναι και μεγάλη υπόθεση το μαλάκωμα του νερού με λίγη τύρφη
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-01-15, 19:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Λιγο μανουρα ειναι, η σωστη προετοιμασια.
Θελει εκτος απο το βαρελι και εξτρα φιλτρο που θα βαζει την τυρφη, σε 2 "καλτσες" και να αλλαζει καθε εβδαμαδα το ενα εναλλαξ με φρεσκια.
Αν οχι στην αρχη, καποια στιγμη μπορει να τον κουρασει.
Η ΑΟ ειναι πιο ξεκουραστη. Αλλα μπορει να μη φτασει μονη της και για πτωση του πεχα και να χρειαζεται και λιγη τυρφη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-01-15, 20:03
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λιγο μανουρα ειναι, η σωστη προετοιμασια.
Θελει εκτος απο το βαρελι και εξτρα φιλτρο που θα βαζει την τυρφη, σε 2 "καλτσες" και να αλλαζει καθε εβδαμαδα το ενα εναλλαξ με φρεσκια.
Αν οχι στην αρχη, καποια στιγμη μπορει να τον κουρασει.
Η ΑΟ ειναι πιο ξεκουραστη. Αλλα μπορει να μη φτασει μονη της και για πτωση του πεχα και να χρειαζεται και λιγη τυρφη.
Ναι δεν διαφωνώ
¶μα θες μαλακό νερο κλπ θέλει κ λίγο δουλιτσα
Αλλιώς πας σε ψαρια ανάλογα το νερο της βρυσης σου και ξεχνάς οτοκινκλους κλπ. Πάντως έχει πολλα όμορφα κ ιδιαίτερα ψαρια στις παραμέτρους σου
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-01-15, 20:23
costachri Ο χρήστης costachri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Με μιά αναζήτηση βρήκα αυτό:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60604

Αν πούμε οτι χρησημοποιώ τύρφη θα μπορούσα να την βάζω σε δύο σακουλάκια στο τελευταίο στάδιο του φίλτρου, πσότητα ίση με δύο φλυτζανάκια του καφέ και αλλαγή κάθε δύο βδομάδες.
Τι γνώμη έχετε;

Επίσης τύρφη αλλά ποιά τύρφη;

Κάτι τέτοιο;
http://abyssos.gr/main/eshop-categor...75-detail.html
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-01-15, 20:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η ποσοσοτητα που λες ειναι καλη για ξεκινημα, για να δεις ποσο θα κατεβουν οι τιμες σταδιακα κλπ, , αλλα δεν νομιζω οτι θα φτασει τελικα, να σου παει εκει που θες τις τιμες.
Μπορεις να προσπαθησεις βεβαια.
Θα σου φαει και χωρο απο το φιλτρο που μαλλον θα χρειαστει για βιολογικα υλικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-01-15, 21:39
costachri Ο χρήστης costachri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Για φίλτρο εχω φτιαξει ένα εσωτερικο sump και εχει 1.5lt siporax και τα δυο φλιτζάνακια (και λιγο παραπάνω ) δεν με ενοχλούν
Εκεί που θα ναι θα αλαζουν και εύκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-01-15, 23:04
Το avatar του χρήστη blondi
blondi Ο χρήστης blondi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2007
Περιοχή: ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

πολυ ωραιο!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-01-15, 04:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από costachri Εμφάνιση μηνυμάτων
Για φίλτρο εχω φτιαξει ένα εσωτερικο sump και εχει 1.5lt siporax και τα δυο φλιτζάνακια (και λιγο παραπάνω ) δεν με ενοχλούν
Εκεί που θα ναι θα αλαζουν και εύκολα.
ΟΚ τοτε δοκιμασε και βλεπουμε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-01-15, 07:46
costachri Ο χρήστης costachri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι δεν διαφωνώ
¶μα θες μαλακό νερο κλπ θέλει κ λίγο δουλιτσα
Αλλιώς πας σε ψαρια ανάλογα το νερο της βρυσης σου και ξεχνάς οτοκινκλους κλπ. Πάντως έχει πολλα όμορφα κ ιδιαίτερα ψαρια στις παραμέτρους σου
Τι ψαρια προτεινεις;
Τα cherry barbs τα αναφέρω επειδή είναι μικρά, κάνουν για παραμέτρους βρύσης και δεν ειναι ζωωτοκα.
Αν προτείνετε κάποια ψαροσυνθεση για τα λίτρα μου με νερό βρύσης θα την προτιμήσω σε σχέση με την τύρφη
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-01-15, 11:08
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από costachri Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ψαρια προτεινεις;
Τα cherry barbs τα αναφέρω επειδή είναι μικρά, κάνουν για παραμέτρους βρύσης και δεν ειναι ζωωτοκα.
Αν προτείνετε κάποια ψαροσυνθεση για τα λίτρα μου με νερό βρύσης θα την προτιμήσω σε σχέση με την τύρφη
Ένα χαρέμι μονομάχων ίσως?
Αν το κάνεις πυκνοφυτεμένο, μια χαρά θα περνάνε...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-01-15, 13:56
costachri Ο χρήστης costachri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολυ. Τα ψάχνω!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-03-15, 19:59
costachri Ο χρήστης costachri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Καλησπέρα
Επανέρχομαι με ένα μικρό update.
Ως αναφορά τους κατοίκους μπήκαν κάποια στιγμή επιπλέον 10 cherry barbs, και τρία honey gourami.
Δυστυχώς όμως μετά από κάποιο διάστημα και αρκετό ζευγάρωμα μας άφησε αναπάντεχα το αρσενικό gourami. Πράγμα που μάλλον το χάρηκαν οι υπόλοιποι κάτοικοι (κυρίως τα δύο θηλυκά gourami) γιατί έπεφτε πολύ κυνήγι. Λίγες μέρες μετά την είσοδο τους στο ενυδρείο το ένα θηλυκό "έχασε" τελείως την ουρά του (η οποία ξανά βγήκε σιγά σιγά)...
Αλλά και τα barbs δεν πήγαν πίσω. Κατευθείαν το κάθε αρσενικό έπιασε από μια φυτεμένη γωνία και τα ζευγαρώματα και ο ανταγωνισμός μεταξύ των αρσενικών είναι συνεχής.
Αυτή τη στιγμή έχουν μείνει τα 10 barbs, τα δύο gourami αρκετά σαλιγκάρια Ramshorn & Turbeculata και η χήρα.
Πριν αναφέρω τα φυτά, να πω ότι άρχισα να ρίχνω περίπου 1 ml/ ημέρα EasyCarbo και άλλο τόσο το Easy Life ProFito.
Από φυτά τώρα προστέθηκαν κάποια κλαδέματα Hygrophila polysperma τέσσερα κομμάτια pistia stratiotes και από αγορά vallisneria spiralis και Hydrocotyle Leucocephala.
To polysperma δεν είχε ως τώρα την ανάπτυξη που περίμενα ενώ η vallisneria επίσης δεν έχει αναπτυχθεί ακόμα ιδιαίτερα (ίσως να μην είχα φυτέψει και εγώ σωστά στην αρχή την vallisneria - ήταν μάλλον λίγο πιο βαθιά από ότι έπρεπε- πράγμα που διόρθωσα αργότερα) και ως αναφορά την Leucocephala ως τώρα έχω παταγώδη αποτυχία.
Από όλο το γλαστράκι έχουν μείνει μόνο κάτι λίγα φύλλα που και αυτά δεν είμαι σίγουρος αν έχουν "πιάσει".
Ως αναφορά την pistia δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Τα μεγάλα φυτά διαλύθηκαν (πέρασα και μια περίοδο χωρίς καπάκι και πριν αρχίσω να ρίχνω τα "ζουμιά") και έχω γεμίσει αρκετά με κάποια φυτά που είναι αρκετά μικρά σε μέγεθος (φαντάζομαι ότι δεν είναι μεγάλη φακή που που είχα ρίξει πριν από αρκετό καιρό και αναπτύχθηκε τώρα).
Αυτό που πάντως αναπτύσσεται πάρα πολύ γρήγορα είναι η sessiliflora.
Τέλος τη engeria σκέπτομαι κάποια στιγμή να την βγάλω τώρα που έχει ανέβει η φυτομάζα (έχει κάνει ως τώρα σπουδαία δουλειά με τα νιτρικά και ως τώρα δεν έχω δει καθόλου άλγη)
Την συμβουλή σας θα ήθελα τώρα ως αναφορά τα φυτά και πιο συγκεκριμένα την Leucocephala που ήθελα να αναπτύξω δεξιά μπροστά από το φίλτρο.
Αν δεν τα καταφέρω πιθανόν να την ξηλώσω αλλά τι να βάλω εκεί; Τώρα που μάλλον έχω λύσει το πρόβλημα με τα φυτά επιφανείας τί άλλο εύκολο θα προτείνατε για την συγκεκριμένη γωνία; (στην ανάγκη σκέπτομαι και την sessiliflora αν και δεν θα το ήθελα).
Το polysperma επίσης θέλει τίποτα άλλο για να πάρει τα πάνω του;
Ενα από τα λάθη που νομίζω οτι έχω κάνει είναι οτι έχω μάλλον μεγάλη ποσότητα υποστρώματος, αλλά είναι κάτι που δεν μπορώ προς το παρόν να αλλάξω.
Παραθέτω φωτός (με την μία ή τις δύο λάμπες αναμμένες) και κάθε σχόλιο και συμβουλή ευπρόσδεκτα.
Ευχαριστώ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02382.JPG
Εμφανίσεις:  395
Μέγεθος:  121,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02384.JPG
Εμφανίσεις:  382
Μέγεθος:  103,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02394.JPG
Εμφανίσεις:  379
Μέγεθος:  120,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-06-18, 18:39
costachri Ο χρήστης costachri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Στην προσπάθεια να κάνω ένα μικρό rescape έβγαλα κάποιες anoubia nana κα τις έδεσα σε ένα ξύλο.

Στη διαδικασία του δεσιματος που το έκανα στο μπαλκόνι, χτύπησε ο ήλιος κάποιες από τις ανουμπιες με αποτέλεσμα σε ελάχιστο χρόνο να ζαροσουν τελείως. Αφού έβαλα το ξύλο στο νερό, στις περισσότερες ανουμπιες διαλύθηκα τα φύλλα.

Το ερώτημα τώρα είναι θα επανέλθουν τα φυτά βάζοντας νέα φύλλα η δεν έχει νόημα να περιμένω και να τα βγάλω;

Μάλιστα σε κάποια από αυτά δεν έμειναν καθόλου φύλλα στον κεντρικό κορμό.

Ευχαριστώ



ΥΓ.

Δεν ήξερα αν πρέπει να ανοίξω νέο θέμα και προτιμισα να γράψω στο αρχικό που αφορά στο ενυδρείο μου.

Επίσης το ενυδρείο απο την τελευταία φορά που έγραψα έχει περάσει κάποιες αλλαγές και στην παρούσα φάση έχει guppies, λίγες γαρίδες και αρκετά φυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-06-18, 19:14
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία
Κορμός που έχει έστω ένα φύλλο πιστεύω ότι σίγουρα θα ξαναβγάλει.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-06-18, 19:40
costachri Ο χρήστης costachri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Σε κάποια έμειναν μάλλον κάποια φύλλα αλλά τα περισσότερα διαλύθηκαν.





Σε κάποιο από αυτά δεν είχε μείνει γερό φύλλο και τα χαλασμένα τα έκοψα και έμεινε μόνο ο κορμός.

Ελπίζω να επανέλθουνε.





Το εντυπωσιακό είναι πάντως το ποσό γρήγορα χαλουσαν με τον ήλιο.

Θύμισα βαμπίρ που τα είδε ο ηλιος σε παλιό θρίλερ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεο diy κοινωνικό 370 lt καθαρά aias.george Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 96 10-03-14 23:42
Με 25lt καθαρά τι;;; kostas ate Γλυκό νερό - Γενικά 24 16-09-13 22:17
κοινωνικό 84 μικτά ~72 καθαρά φυτεμένο (η πρωτη μου προσπαθεια) vaggstef Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 15 24-09-12 18:59
200 καθαρά Nektamen Malawi 12 10-11-11 20:37
Καθαρό υπόστρωμα..... parrot Γλυκό νερό - Γενικά 6 01-05-06 16:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09133 seconds with 16 queries