Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-04-16, 00:25
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Cool Μονομάχοι σε φυτεμένο!

Αποφάσισα να αλλάξω την ψαροσύνθεση στο φυτεμένο μου γιατί έχω θέμα με τα γκάπυ από τότε που μπήκε σε λειτουργία το sump. Κάθε μέρα χρειάζεται να βγάζω δεκάδες μικρά από το φίλτρο γιατί δεν κατάφερα να βρω λύση στο να μην πέφτουν από την υπερχείλιση.

Το ενυδρείο είναι 250 λίτρα (100x50x50), 0,5 watt/l, μπουκάλα co2, με αρκετα φυτά μέσα όπως christmas moss, Riccia fluitans, Vallisneria gigantea, Vallisneria nana, Anubia, Cryptocoryn, limnophila sessiliflora κ.α. Υπάρχει μια ρίζα και πέτρες λάβα και μακαρόνι.

Χωρίς να έχω καταλήξει οριστικά ακόμα, σκέφτομαι να βάλω Bettas, αλλά από αυτά που διαβάζω τα έχω μπερδέψει λίγο. Με το πόσα ψάρια μπορώ να φιλοξενώ γενικά, αν μπορεί να μπει παραπάνω από ένα αρσενικό, με πια σειρα πρέπει να μπουν μέσα για να εχουμε ευκολη προσαρμογή και γενικά τι πρεπει να προσέχω τον πρώτο καιρό.

Υ.Γ.: Επειδή πάλι είχα ειχα θεματάκι με τις φωτό,(Τάκη s.o.s.. , οι δυο μπήκαν στραβά... ) έβγαλα τμηματικά 3 φωτογραφίες, για να μπορέσετε να το διακρύνεται.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160411_203809.jpg
Εμφανίσεις:  529
Μέγεθος:  83,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160411_203846.jpg
Εμφανίσεις:  480
Μέγεθος:  79,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160411_203951.jpg
Εμφανίσεις:  465
Μέγεθος:  68,6 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-04-16, 01:11
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Ενας αρσενικος μπαινει σε καθε ενυδρειο ασχετος τα λιτρα.
Και 3 θυλικες και εισαι κομπλε.
Εχεις πολα φυτα και θα εχει πολες κρυψωνες για τις θυλικες οπως πρεπει να ειναι.
Βαλε πρωτα τα θυλικα και μετα απο καμια βδομαδα βαλε και τον αρσενικο.
Και αναποδα να το κανεις δεν θα γινει κατι αλλα καλυτερα πρωτα τα θυλικα για να εξερευνισουν και να ξερουν που θα κρυφτουν οταν μπει ο αρσενικος.
Θερμοκρασια θα πρεπει να ειναι στους 27 με αποκληση 1 βαθμο.
Χαμηλη ροη του φιλτρου και σκεπασμα αν ειναι ανοιχτο το ενυδρειο γιατι ειναι αλτες.
Τι bettas σκευτεσε να βαλεις.
Αν πας για αγρια ομως αλλαζουν τα δεδομενα και το καθε ειδος εχει τις δικες του παραμετρους.
Για οτι αλλο θες ρωτα. Παντος στα λιτρα σου θα κανουν παρτυ οι μονομαχοι και θα ειναι πολυ κινητικα. Θα το εξερευνουν ολο
Φτιαξε ανησοπεδο εδαφος και ριξε λιγο την σταθμη γυρο στους 10-15 ποντους γιατι προτιμανε ρυχα νερα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-04-16, 01:55
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενας αρσενικος μπαινει σε καθε ενυδρειο ασχετος τα λιτρα.
Και 3 θυλικες και εισαι κομπλε.
Εχεις πολα φυτα και θα εχει πολες κρυψωνες για τις θυλικες οπως πρεπει να ειναι.
Βαλε πρωτα τα θυλικα και μετα απο καμια βδομαδα βαλε και τον αρσενικο.
Και αναποδα να το κανεις δεν θα γινει κατι αλλα καλυτερα πρωτα τα θυλικα για να εξερευνισουν και να ξερουν που θα κρυφτουν οταν μπει ο αρσενικος.
Θερμοκρασια θα πρεπει να ειναι στους 27 με αποκληση 1 βαθμο.
Χαμηλη ροη του φιλτρου και σκεπασμα αν ειναι ανοιχτο το ενυδρειο γιατι ειναι αλτες.
Τι bettas σκευτεσε να βαλεις.
Αν πας για αγρια ομως αλλαζουν τα δεδομενα και το καθε ειδος εχει τις δικες του παραμετρους.
Για οτι αλλο θες ρωτα. Παντος στα λιτρα σου θα κανουν παρτυ οι μονομαχοι και θα ειναι πολυ κινητικα. Θα το εξερευνουν ολο
Φτιαξε ανησοπεδο εδαφος και ριξε λιγο την σταθμη γυρο στους 10-15 ποντους γιατι προτιμανε ρυχα νερα.
Ωραία, όπως τα είχα στο μυαλό μου, εκτός από τη θερμοκρασία, νομιζα λίγο πιο χαμηλά.
Όχι για άγρια δεν θα πάω. Από αυτά τα είδη στο είδα στο ιντερνετ πιο πολύ μου άρεσουν τα Veil Tail και τα Crown Tail. Στα καταστήματα μπορούν να βρεθούν όλα τα είδη ή υπάρχουν κάποια που ειναι σπάνια;
-------------------------
Αυτό εδώ το ξένο forum ειναι η αιτία που έχω μπερδέψει λίγο τα πράγματα, γιατι αλλού γράφουν ότι ένας αρσενικός μονομάχος πρέπει να είναι μόνος του σε ένα ενυδρείο και αλλού ότι πάνω από 120 λίτρα μπορεί να μπει και δευτερος αν ειναι πυκνοφυτεμένο. Και επίσης ένα άλλο πολύ ενδιαφέρον άρθρο (αλλά με αρκετά πράγματα που νομίζω ότι υπάρχουν αντιφάσεις) είναι αυτό.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AntoniosR : 12-04-16 στις 01:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-04-16, 06:44
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Από μονομάχους δεν ξέρω να σε βοηθήσω.
Αλλά ούτε για τις φωτογραφίες γιατί δεν έχω δικαιώματα σε αυτή την ενότητα
θα σου πρότεινα να χρησιμοποιείς κάποια ιστοσελίδα για να κατεβάζεις εκεί τις φωτογραφίες σου όπως αυτό www.photobucket.com,
αυτό χρησιμοποιώ και εγώ,
κατεβάζεις τις φωτογραφίες σου εκεί,
μετά κάνεις προβολή εικόνας,
κάνεις αντιγραφή εικόνας,
και στο θέμα σου κάνεις επικόλληση,
είναι πολύ εύκολο.
Επίσης με αυτό το τρόπο δεν επιβαρύνεις με χώρο τον λογαριασμό σου εδώ στο GAB
αλλά δεν επιβαρύνεις και με χώρο τον server του GAB
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-04-16, 07:32
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Καλημέρα!
veil tail και crowtail θα βρεις παντού είναι τα πιο κινησημα
αρσενικό μόνο 1 γιατί αν βάλεις 2 ο ένας από τους 2 δεν θα επιβιώσει είτε από χτυπήματα είτε θα ψάχνει να κρυφτει συνεχώς από τυχών μάχη.
ο δυνατότερος θα επιβιώσει οπότε είναι κρίμα.
φαντάσου όσο πυκνό κατοικημένο και να είναι θα βρίσκονται συχνά μούρη με μούρη και αυτό δεν είναι καλό.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-04-16, 08:06
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενας αρσενικος μπαινει σε καθε ενυδρειο ασχετος τα λιτρα.
Και 3 θυλικες και εισαι κομπλε.
Καλημέρα
Δεν είναι απόλυτο αυτό που λες

Υπάρχουν περιπτώσεις που φιλοξενούνται αρσενικοί μονομάχοι σε μεγάλα φυτεμένα ενυδρεία, στα οποία ο καθένας έχει τον χώρο του

Στο 250λιτρο ισως να αποτελεί ρίσκο να μπουν δυο αρσενικοι, μπορεί και όχι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-04-16, 08:39
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Πιστευω οτι οσο μεγαλο και να ειναι θα συναντηθουν τα αρσενικα και θα αρχισει το κυνηγι.
Και σε περιπτωση γενας δεν νομιζω να μεινει σωα η φωλια.
Αν ειναι απο την ιδια γενα τα αρσενικα και αναλογος τον χαρακτηρα τους μπορει να συνηπαρξουν αλλα πιθανων να βρεθει καποιος δαγκομενος.
Οποτε ειναι ρισκο αλλα σε μεγαλυτερα ενυδρεια παντα.
Ας μας πει και κανενας παλιος μονομαχακιας αν το επιχειρησε με επιτυχια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-04-16, 09:00
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Με τους μονομάχους όλα είναι σχετικά
Επειδή κάποιος επιχείρησε κάτι, δεν σημαίνει πως θα πετύχει σε έναν άλλον

Για τα χαρέμια, έχουν αναφερθεί περιπτώσεις που τα θυληκά σκότωσαν τον αρσενικό, περιπτώσεις που ο αρσενικός δεν χτύπησε κανένα θηλυκό και περιπτώσεις που ο αρχενικός χτύπησε όλα τα θηλυκά

Για τη συγκατοίκηση περισσοτέρων τους ενός αρσενικού στο ίδιο ενυδρείο, μερικά τυχαία ποστ
http://www.fishforums.net/index.php?...the-same-tank/
http://www.aquariacentral.com/forums...ne-tank.52164/
http://freshaquarium.about.com/cs/qa/f/faq0011.htm
http://pets.stackexchange.com/questi...h-a-male-betta

Βιντεο για το θεμα, υπάρχουν και στο youtube

Φυσικά δεν γνωρίζω εάν όσα γράφονται είναι απολύτως αληθή, ούτε φυσικά ξέρουμε την εξέλιξη των παραπάνω θεμάτων
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-04-16, 09:09
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Μερικα απο αυτα εχω δει και εγω.
Γιαυτο εγραψα αναλογος τον χαρακτηρα του καθε ψαριου.
Παντος Σακη οι μονομαχοι ειναι λιγο απροβλεπτοι και αρσενικοι και θυλικοι.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-04-16, 10:20
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μερικα απο αυτα εχω δει και εγω.
Γιαυτο εγραψα αναλογος τον χαρακτηρα του καθε ψαριου.
Παντος Σακη οι μονομαχοι ειναι λιγο απροβλεπτοι και αρσενικοι και θυλικοι.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τους μονομάχους όλα είναι σχετικά
Επειδή κάποιος επιχείρησε κάτι, δεν σημαίνει πως θα πετύχει σε έναν άλλον
....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-04-16, 11:04
Το avatar του χρήστη isidor
isidor Ο χρήστης isidor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2015
Περιοχή: Μαρουσι
Μηνύματα: 757
Προεπιλογή

Εγώ εδώ και ένα χρόνο έχω στο 60lt δύο αρσενικούς και 8 θηλυκές χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
Όποτε συναντιούνται αλλάζουν πλευρά και οι δύο.
Δεν έχουν χτυπηθεί ποτέ.
Δεν είναι απόλυτο αυτό ότι θα επιβιώσει ο ένας από τους δύο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-04-16, 11:13
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από isidor Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ εδώ και ένα χρόνο έχω στο 60lt δύο αρσενικούς και 8 θηλυκές χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
Όποτε συναντιούνται αλλάζουν πλευρά και οι δύο.
Δεν έχουν χτυπηθεί ποτέ.
Δεν είναι απόλυτο αυτό ότι θα επιβιώσει ο ένας από τους δύο.
Πότε θα μας κάνεις μια παρουσίαση????
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-04-16, 11:17
Το avatar του χρήστη isidor
isidor Ο χρήστης isidor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2015
Περιοχή: Μαρουσι
Μηνύματα: 757
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Πότε θα μας κάνεις μια παρουσίαση????
Έχω δυο ίδια 60lt με μονομάχους μέσα από δική μου γέννα.
Μόλις βρω χρόνο θα τα κάνω παρουσίαση.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-04-16, 12:19
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από isidor Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω δυο ίδια 60lt με μονομάχους μέσα από δική μου γέννα.
Μόλις βρω χρόνο θα τα κάνω παρουσίαση.
Σε αυτα που ειναι απο δικη σου γεννα ισχυει οτι ειναι πιο ομαλες οι συνθηκες απο το να ειχες ασχετα ψαρια μεταξυ τους;

Παντως δεν θα επιχειρησω πειραμα με δυο αρσενικα γιατι ειμαι ασχετος. Απο θυληκες φιλε ποσες προτεινεις εσυ οτι ειναι καλα να ξεκινησω;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-04-16, 13:01
Το avatar του χρήστη isidor
isidor Ο χρήστης isidor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2015
Περιοχή: Μαρουσι
Μηνύματα: 757
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AntoniosR Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτα που ειναι απο δικη σου γεννα ισχυει οτι ειναι πιο ομαλες οι συνθηκες απο το να ειχες ασχετα ψαρια μεταξυ τους;

Παντως δεν θα επιχειρησω πειραμα με δυο αρσενικα γιατι ειμαι ασχετος. Απο θυληκες φιλε ποσες προτεινεις εσυ οτι ειναι καλα να ξεκινησω;
Στο ένα ενυδρείο είχα για τρεις μήνες περίπου έναν αρσενικό μονομάχο αγορασμένο από pet shop και 5 θηλυκές από την γέννα που είχα.
μετά πρόσθεσα άλλον ένα αρσενικό και άλλες τρεις θηλυκές (ο νέος αρσενικός από την ίδια γέννα με τις πρώτες θηλυκές)
όλα μαζί αδελφάκια εκτός από τον πρώτο αρσενικό και τις τρεις νέες θηλυκές του pet shop.
στο δεύτερο ενυδρείο είναι όλα αδελφάκια και η μαμά.
και στα δύο δεν έχω παρατηρήσει καμία επιθετική συμπεριφορά.
Η γνώμη μου είναι να βάλεις ένα αρσενικό με αρκετές θηλυκές.
τα λίτρα σου είναι αρκετά αλλά μην ξεχνάς πως τα συγκεκριμένα ψάρια θέλουν και οξυγόνο. θα ανεβαίνουν στην επιφάνεια για να παίρνουν οξυγόνο οπότε δεν ξέρω αν θα είναι κουραστικό να ανεβαίνει τόσο μεγάλη απόσταση. τι ύψος έχει το ενυδρείο?
θα συμφωνήσω με τον alex. και εγώ θα έβαζα πρώτα τα θηλυκά και μετά από λίγες μέρες τον αρσενικό.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-04-16, 13:55
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Το ενυδρειο εχει 50 ποντους υψος και η σταθμη ειναι γυρω στους 40. Οπως ειναι η υπερχειλιση αυτη τι στιγμη ειναι στανταρ, δεν μπορω να παιξω ουτε πανω ουτε κατω.

Σκεφτομαι να παρω τα ψαρακια οχι απο ενυδρειακο καταστημα που τα εχουν σε υποφερτα λιτρα αλλα απο εκει που ειναι σε ποτηρια και σακουλακια τουλαχιστον να σωσω οτι μπορω. Τι λες; Τι πρεπει να προσεξω;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-04-16, 14:59
Το avatar του χρήστη isidor
isidor Ο χρήστης isidor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2015
Περιοχή: Μαρουσι
Μηνύματα: 757
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AntoniosR Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο εχει 50 ποντους υψος και η σταθμη ειναι γυρω στους 40. Οπως ειναι η υπερχειλιση αυτη τι στιγμη ειναι στανταρ, δεν μπορω να παιξω ουτε πανω ουτε κατω.

Σκεφτομαι να παρω τα ψαρακια οχι απο ενυδρειακο καταστημα που τα εχουν σε υποφερτα λιτρα αλλα απο εκει που ειναι σε ποτηρια και σακουλακια τουλαχιστον να σωσω οτι μπορω. Τι λες; Τι πρεπει να προσεξω;
Όσες φορές πήρα απο pet shop το μετάνιωσα.
Δεν έχω πετύχει ούτε ένα ψάρι που να μην είχε κάποια αρρώστια.
Αν επιλέξεις από μαγαζί να είσαι προετοιμασμένος για καραντίνα για ένα διάστημα.
Όταν είναι μέσα στα κυπελάκια είναι καθαρή τύχη τι θα σου πέσει γιατί δεν μπορείς να δεις ούτε πως κολυμπάει ούτε πως αναπνέει ούτε γενικά πως συμπεριφέρεται το καημένο.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-04-16, 15:45
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Καταλαβα....
Μαλλον ομως θα το παρω το ρισκο... Απο τα 200ml στα 200 λιτρα καθαρα, θα παθει "πλακα" το ψαρακι!!!! Ποσο κριμα ειναι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-04-16, 17:22
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AntoniosR Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκεφτομαι να παρω τα ψαρακια οχι απο ενυδρειακο καταστημα που τα εχουν σε υποφερτα λιτρα αλλα απο εκει που ειναι σε ποτηρια και σακουλακια τουλαχιστον να σωσω οτι μπορω.
φίλε Αντώνη δυστυχώς έχει δύο πλευρές αυτή η "διάσωση". εσύ καλά το σκέφτηκες κ θέλεις να σώσεις ένα ψαράκι από την μιζέρια του αλλά μην ξεχνάς ότι δεν θα είναι ο τελευταίος μονομάχος. κάποιος άλλος θα πάρει την θέση του. κ όσο "σώζουμε" μονομάχους από ποτηράκια τόσο θα αυξάνονται οι πωλήσεις κ τόσο περισσότερους θα φέρνουν τα ακατάλληλα petshop.

προσωπική μου άποψη είναι όλο αυτό κ στο μεταφέρω εντελώς φιλικά κ χωρίς παρεξήγηση
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-04-16, 18:01
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

ακριβώς έτσι είναι συμφωνώ απόλυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-04-16, 18:49
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από isidor Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω δυο ίδια 60lt με μονομάχους μέσα από δική μου γέννα.
Μόλις βρω χρόνο θα τα κάνω παρουσίαση.
Το ότι προέρχονται από την ίδια γέννα παίζει μεγάλο ρόλο. Συνήθως τα αδερφάκια είναι λιγότερο επιθετικά μεταξύ τους (ειδικά τα θηλυκά αλλά και τα αρσενικά δεν "σκοτώνονται" στο ξύλο όπως δυο άγνωστα ψάρια). Εγώ αν δοκίμαζα κάτι τέτοιο (και με μεγάλη προσοχή στη συμπεριφορά τον πρώτο καιρό) θα δοκίμαζα με ψάρια από ίδια γέννα που να μην έχουν χωριστεί τα αρσενικά και όχι από πετσοπ. Επίσης θα τα έβαζα όλα μαζί στο νέο ενυδρείο προσπαθώντας να διατηρήσω την "ιεραρχία" που υπάρχει.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-04-16, 22:06
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε Αντώνη δυστυχώς έχει δύο πλευρές αυτή η "διάσωση". εσύ καλά το σκέφτηκες κ θέλεις να σώσεις ένα ψαράκι από την μιζέρια του αλλά μην ξεχνάς ότι δεν θα είναι ο τελευταίος μονομάχος. κάποιος άλλος θα πάρει την θέση του. κ όσο "σώζουμε" μονομάχους από ποτηράκια τόσο θα αυξάνονται οι πωλήσεις κ τόσο περισσότερους θα φέρνουν τα ακατάλληλα petshop.

προσωπική μου άποψη είναι όλο αυτό κ στο μεταφέρω εντελώς φιλικά κ χωρίς παρεξήγηση
Λοιπόν άκου να δεις τι έγινε μιαμιση ωρα περιπου μετά από τη στιγμη που εγραφες αυτο το μήνυμα. Πήγα σε πολύ γνωστό πετ των Αθηνών για να ρίξω μια ματιά ξέροντας ότι εκεί οι μονομάχοι κάνουν παρελαση στα ποτηράκια. Τι να δω; Μόνο 4 ψαράκια!! Μου λέει εκεί ο υπάλληλος ότι πλέον δεν φέρνουν πολλά, αλλά μπορώ να περάσω τέλος της βδομαδας που θα εχουν κάνει νεα παραλαβή για να δω αν μου αρεσει κάποιο άλλο. Επιβεβαιώνεσαι λοιπόν 100% στη σκέψη σου! Το μποϊκοτάζ λοιπόν σε καταστήματα που δεν βαζουν έστω σε μικρό ενυδρείο με φίλτρανση αυτά τα ψαράκια, ίσως είναι πιο σημαντικό από το να γλυτώσουμε ενα ελάχιστο ποσοστό από το βασανιστήριο, πολύ απλά επειδη θα πάρει αλλό ψαρι τη θεση του. Το θεμα ειναι να σταματίσει το φαινομενο "ποτηρακι"!!!
-------------------------
Πάμε τώρα και σε κάποιες άλλες λεπτομέρειες από αυτή την επίσκεψη! Καταρχήν πήγα με τη γυναίκα μου μαζί και μόλις είδε ποια είναι τα περιβόητα Bettas που τις περιέγραφα ότι θα φιλοξενήσουμε στο ενυδρείο γυρίζει και μου λέει... Μα τι κοιτάς, αυτό το μπλε που μου δείχνεις πρέπει να είναι ψόφιο... Τι ψόφιο, της λέω, τι θες να κάνει σε μια γουλιά νερό... Τι στιχομυθία μας διέκοψε ο υπάλληλος ο οποίος είπε πραγματικά κάτι Θεϊκό! Όχι, λέει, αυτά τα ψάρια δεν κινούνται πολύ. Πρέπει να πάνε σε ενυδρείο πάνω από 100 λίτρα για να είναι κινητικά... Πραγματικά, πάγωσα! Ένιωσα σαν τα κινούμενα σχέδια... Το πιο ανησυχτικό που ακουσα από αυτό τον τύπο ήταν ότι "δεν φέρνουμε πολλά, μόνο κάποια ψαράκια και τα ...ανανεώνουμε!!! Δηλαδή τι σημαίνει αυτό;;; Τα παλιά τι γίνονται;
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AntoniosR : 12-04-16 στις 22:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-04-16, 00:21
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα παλια ψοφανε η πουλιωνται.
αν αποφασισεις να παρεις ψαρι απο μαγαζι,κοιταξε να ειναι δραστηριο,να μην εχει παραμορφωσεις στο σωμα του,(καμπουριασματα,στραβη σπονδυλικη στηλη κλπ) τα πτερυγια του να ειναι οσο το δυνατο σε καλυτερη κατασταση και ανοιχτα (αν και αυτο ειναι δυσκολο εως αδυνατο να το δεις σε ποτηρακι), να μην εχει σημαδια πανω του,πρηξιματα(ειδικα στην κοιλια),γδαρσιματα κλπ,να μην εχει ασπρα στιγματα πανω του σαν μπιλακια(που ισως ειναι ick),τα χρωματα του να ειναι εντονα αλλα οχι υπερβολικα εντονα.(αυτο θελει λιγη εμπειρια για να δεις αν το "ξεθωριασμα" ειναι φυσιολογικο η οχι,σε συνδιασμο με ολα τα υπολοιπα παντα...)


το να ειναι δραστηριο το ψαρι ειναι σημαντικο.αν κανει και Flaring στο ποτηρακι η σε σενα οταν πας απο πανω του ακομα καλυτερα.

αυτο το εχεις διαβασει φανταζομαι.
αν οχι,διαβασε το.
επισης αφου το διαβασεις κανε σε ολους μας τη χαρη,καντο μια εκτυπωση και πηγαινετο στο μαγαζι να το δωσεις στον υπαλληλο.
δεν χρειαζεται να πας να το παιξεις "εξυπνος",αλλα αμα του πεις απλα,"βρηκα αυτο και σας το εφερα μηπως σας ενδιαφερει μιας και τα πουλατε..."
μπορει ναμαστε τυχεροι και να του μεινει κατι.
και αν ειμαστε πολυ τυχεροι θα ανοιξει τα στραβα του και θα το χρησιμοποιησει...

προσωπικα δυο αρσενικα σπλεντενς στο ιδιο ενυδρειο δεν θα τα εβαζα.δεν θα τα εβαζα ουτε στη λιμνη.
αν ηταν αδερφια και ειχαν μεγαλωσει μαζι αλλαζει πολυ το πραγμα,αλλα ακομα και τοτε υπαρχει ενα ρισκο.
ισως οχι τοσο το να σκοτωθει καποιο,αλλα σιγουρα το ενα θα εχει το πανω χερι και το αλλο θα στρεσαρεται περισσοτερο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 13-04-16 στις 00:41
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-04-16, 00:54
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα παλια ψοφανε η πουλιωνται.
αν αποφασισεις να παρεις ψαρι απο μαγαζι,κοιταξε να ειναι δραστηριο,να μην εχει παραμορφωσεις στο σωμα του,(καμπουριασματα κλπ) τα πτερυγια του να ειναι οσο το δυνατο σε καλυτερη κατασταση και ανοιχτα (αν και αυτο ειναι δυσκολο εως αδυνατο να το δεις σε ποτηρακι), να μην εχει σημαδια πανω του,πρηξιματα,γδαρσιματα κλπ,να μην εχει ασπρα στιγματα πανω του σαν μπιλακια(που ισως ειναι ick),τα χρωματα του να ειναι εντονα αλλα οχι υπερβολικα εντονα.(αυτο θελει λιγη εμπειρια για να δεις αν το "ξεθωριασμα" ειναι φυσιολογικο η οχι,σε συνδιασμο με ολα τα υπολοιπα παντα...)


το να ειναι δραστηριο το ψαρι ειναι σημαντικο.αν κανει και Flaring στο ποτηρακι η σε σενα οταν πας απο πανω του ακομα καλυτερα.

αυτο το εχεις διαβασει φανταζομαι.
αν οχι,διαβασε το.
επισης αφου το διαβασεις κανε σε ολους μας τη χαρη,καντο μια εκτυπωση και πηγαινετο στο μαγαζι να το δωσεις στον υπαλληλο.
δεν χεριαζεται να πας να το παιξεις "εξυπνος",αλλα αμα του πεις απλα,"βρηκα αυτο και σας το εφερα μηπως σας ενδιαφερει μιας και τα πουλατε..."
μπορει ναμαστε τυχεροι και να του μεινει κατι.
και αν ειμαστε πολυ τυχεροι θα ανοιξει τα στραβα του και θα το χρησιμοποιησει...
Το πρωτο που διάβασα σχετικά με τους μονομάχους. Ξέρω (101% τσεκαρισμένο) ότι το εν λόγο κατάστημα έχει στο χώρο των ψαριών ανθρώπους που ειναι ιχθυολόγοι! (φαντάζομαι ότι οι περισσοτεροι θα καταλάβατε,(δεν ξέρω αν πρέπει να πω) για πιο καταστημα μιλάω) συνεπώς είναι εξαιρετικά πιθανό να ξέρει ότι λέει χαζομάρες, ίσως να ξέρει δεκάδες παραπάνω πράγματα για τους μονομάχους σε σχέση με όσα λέει το φυλλάδιο του gab, αλλά το θέμα είναι να πουλήσει. Και τι θα πει;;; Ότι το ψάρι μένει ακίνητο γιατι μπορει να μην εχει πλεον το κουραγιο να κινηθει επειδή περνα του Χριστού τα πάθη μέσα στις ακαθαρσίες του σε μία κουταλια νερό;;; Δεν γίνεται...

Ευχαριστώ για τις συμβουλές στο τι πρέπει να κοιτάξω κατα την αγορά, τωρα θα δούμε..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-04-16, 07:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε Αντώνη δυστυχώς έχει δύο πλευρές αυτή η "διάσωση". εσύ καλά το σκέφτηκες κ θέλεις να σώσεις ένα ψαράκι από την μιζέρια του αλλά μην ξεχνάς ότι δεν θα είναι ο τελευταίος μονομάχος. κάποιος άλλος θα πάρει την θέση του. κ όσο "σώζουμε" μονομάχους από ποτηράκια τόσο θα αυξάνονται οι πωλήσεις κ τόσο περισσότερους θα φέρνουν τα ακατάλληλα petshop.
Συμφωνώ , όχι από ποτηράκια γιατί έτσι τα πετσοπ συνεχίζουν να τα πουλάνε σε ποτηράκια, αν αυξηθούν όμως οι πωλήσεις από κάπως πιο σωστές συνθήκες τότε και οι υπόλοιποι θα επιλέξουν αυτό το τρόπο διάθεσης.
Και θα σας φέρω ένα παράδειγμα , αν πάμε σε ένα πετσοπ όλοι και αγοράσουμε όλους τους μονομάχους από τα ποτηράκια, την επόμενη θα δούμε τα διπλάσια, αν δεν πάει κανείς όμως, ναι τα ψαράκια αυτά θα ψοφήσουν αλλά αυτός ο επαγγελματίας αν μάθει πως ο άλλος που τα έχει σε πιο καλές συνθήκες πουλάει πιο πολλά θα επιλέξει και αυτός τον ίδιο ή παρόμοιο τρόπο για να πουλάει.
Προσφορά και ζήτηση παιδιά.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-04-16, 10:30
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

¶ρα χρειαζόμαστε άλλο ένα μπανεράκι κάτω από το "ΟΧΙ ΣΤΑ ΠΑΠΑΓΑΛΟΨΑΡΑ" που να λέει "ΟΧΙ αγορά από ποτηρακι"
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-04-16, 12:53
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από isidor Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ εδώ και ένα χρόνο έχω στο 60lt δύο αρσενικούς και 8 θηλυκές χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
Εν αναμονή της παρουσίασης λοιπον!

Πάντως θεωρώ πολλά τα συγκεκριμενα 10 ψάρια, για το 60λιτρο

Οχι από θέμα συγκατοικησης (το οποιο συζητάμε στο θεμα) αλλά από θέμα ιχθιοφόρτωσης
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-04-16, 12:20
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Τωρα που εχω αφησει λιγα ψαρακια στο ενυδρειο μεχρι να παρω τους μονομαχους σκεφτηκα να κανω το εξης. Θελω να το κανω λιγο πιο bettas friendly το στησιμο με πιο πολλες κρυψωνες δηλαδη αλλα και να βαλω μια ταξη στα φυτα γιατι οι δρομεις εχουν παει οπου να' ναι απο καποια φυτα και γινεται χαμος. Ερωτησεις λοιπον...
Τα ψαρια πρεπει να βγουν; Επειδη θα ανατεψω λιγο το βυθο.
Αν βγουν να τα βαλω μολις τελειωσω ή μετα απο καποιες μερες;
Οταν τελειωσω το στησιμο ποσο νερο να αλλαξω;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-04-16, 12:26
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Αν εχεις στημενο βοηθητικό ενυδρειο ή κουτι ικεα, είναι καλυτερα να μετακινηθουν
Νερο από το ενυδρειο, φιλτρακι μικρο και θερμαντηρα
Μην ταισεις, δεν θα παθουν κατι μια μερα

Στο ενυδρειο επεστρεψε τα μολις τελειωσεις τις εργασίες κι εχει ηρεμησει το νερο
Κάνε μια αλλαγή 30% - 50%. Προσωπικα θα εκανα και μια μετρηση αμμωνιας πριν τα βαλω στο ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-04-16, 13:15
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Ευχαριστω! Θα τα μετακινησω σε ενα 60 λιτρο τοτε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μονομάχος σε 10 λίτρα φυτεμένο δοχειο Νικολέτα Bettas 11 12-04-16 14:53
180 lt φυτεμένο maskaras Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 2 20-11-13 21:49
Το 1ο φυτεμένο μου GiWrGoS198 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 28 20-03-12 21:57
Rio 125 φυτεμένο Prokroustis Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 34 13-04-11 11:31
νέο φυτεμένο με μονομάχο skyros Bettas 2 23-01-07 21:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10637 seconds with 14 queries