Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Αμαζόνιος και περίχωρα

Αμαζόνιος και περίχωρα Γενική συζήτηση, παράμετροι νερού, κοινά είδη

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-01-13, 20:50
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή γεννα σκαλαρια

τα σκαλαρια μου γεννανε συνεχεια αλλα τα μισα αυγα χαλανε και οι γονεις την δευτερη μερα τα τρωνε

και τωρα δυο ερωτησεις....
γιατι τα τρωνε λιγο πριν εκκολαφθουνε??

εχω ακουσει κατι για μπλε του μεθυλενιου για να μην χαλανε τα αυγα...
ξερετε τι ειναι αυτο, απο που το παιρνουμε και ποια ειναι η δοσολογια του??

και τελος, οταν ξαναγεννησουνε, πριν εκκολαφτουν τα αυγα αμα βγαλω τους γονεις θα τα καταφερουν τα μικρα??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-01-13, 20:51
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
τα σκαλαρια μου γεννανε συνεχεια αλλα τα μισα αυγα χαλανε και οι γονεις την δευτερη μερα τα τρωνε

και τωρα δυο ερωτησεις....
γιατι τα τρωνε λιγο πριν εκκολαφθουνε??

εχω ακουσει κατι για μπλε του μεθυλενιου για να μην χαλανε τα αυγα...
ξερετε τι ειναι αυτο, απο που το παιρνουμε και ποια ειναι η δοσολογια του??

και τελος, οταν ξαναγεννησουνε, πριν εκκολαφτουν τα αυγα αμα βγαλω τους γονεις θα τα καταφερουν τα μικρα??
Δεν το ξέρω καθόλου το θέμα, αλλά ίσως αυτό σε βοηθήσει
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10846


Κι αυτό από "water inn"

Το μπλε μεθυλενίου είναι αποτελεσματικό ενάντια στις επιφανειακές μυκητιακές μολύνσεις των ψαριών. Το φάρμακο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως εναλλακτική λύση με malachite green, για τον έλεγχο του μύκητα, όταν είναι γνωστό ότι τα ψάρια που θεραπεύονται είναι ευαίσθητα. Το μπλε μεθυλενίου είναι ασφαλές στη χρήση με τα αυγά των ψαριών για την πρόληψη των μυκητιακών μολύνσεων. Σαν δευτεροβάθμια χρήση, είναι αποτελεσματικό ενάντια σε μερικά εξωτερικά protozoans, όπως Ichthyophthirius (Ich), Chilodonella και Costia. Οι ιδιότητες του φαρμάκου ως μεταφορέα οξυγόνου (μετατρέπει τη μεθεμογλοβίνη στα κανονικά επίπεδα φέρνοντας τμήμα οξυγόνου του αίματος, της αιμογλοβίνης ψαριών) του επιτρέπει να χρησιμοποιηθεί σαν αντίδοτο της γνωστής δηλητηρίασης κυανίου (που ως γνωστό σε όλους μας χρησιμοποιείται σε πολλές περιοχές για την περισυλλογή των ψαριών που έχουμε στα ενυδρεία μας) και νιτρώδους άλατος των ψαριών ενυδρείων. Από προσωπική μελέτη και παρακολούθηση το αποτέλεσμα είναι ότι τα πρόσφατα προσεγγισμένα θαλάσσια ψάρια που τοποθετούνται στο μπλε μεθυλενίου μπορούν να αυξησούν το ποσοστό επιβίωσής τους κατά 87 % με ενισχύσεις μπλε μεθυλενίου στην αντιστροφή της δηλητηρίασης κυανίου και νιτρώδους άλατος .

ΠΡΟΣΟΧΗ !
Η χρήση του Methylen Blue καταστρέφει την βιολογία του φίλτρου.
Κατά την διάρκεια της χρήσης του πρέπει να υπάρχει άριστος αερισμός του νερού και πολύ χαμηλός φωτισμός. Ενδεικτική ποσότητα είναι τα 0,5ml ανά λίτρο.
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-01-13, 03:38
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Εγω εχω παρει τα μικρα απο το κανονικο ενυδρειο και τα εχω σε μια λεκανη και περιμενω να μεγαλωσουν για να τα μεταφερω στην γενιστρα που εχω παρει.....
Μια χαρα τα καταφεραν και χωρις τους γονεις!!!!
Την τελευταια μερα που ηταν να σκασουν και ξεκιναγανε και πεφτανε απο το φυλλο τα πειρα!!!! Τα εβαλα μεσα στην λεκανη με μια αεραντλια απο κατω τους να τα χτυπαει και σε μια με δυο μερες ειχαν βγει ολα!!!!! Και πηγαν μονα τους σε ποιο υσηχα νερα της λεκανης
Αλλα δεν ειχα θεμα στο να ποιανουν fungus μεσα στο ενθδρειο γιατι οι γονεις τα αεριζαν συνεχως ηταν μονιμα απο πανω τους!!!!!
Αμα δεν το κανουν τα δικα σου εχεις δοκιμασει με μια αεραντλια απο κατω τους να τα χτυπαει;;;;;εχω διαβασει οτι κανει δουλεια
Επισις τα δικα μου στην αρχη τρωγανε μονο τα αυγα που ειχαν χαλασει τα υπολοιπα ξεκινησαν να τα τρωνε μολις επεφταν απο το φυλλο
Ελπιζω να βοηθεισα..... Ευχομαι με το καλο να δεις ουριτσες!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γεννα Σκαλαρια!! κΑΙ τωρα?? nOmOreAbuse Αρχάριοι γλυκού νερού 9 07-11-10 16:27
ΚΑΙ ΓΕΝΝΑ ΑΠΟ ΣΚΑΛΑΡΙΑ .. platy ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 108 23-05-10 18:27
γεννα σκαλαρια kanarini ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 6 19-07-08 14:26
Γεννα-Σκαλαρια maikl ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 3 03-05-08 19:25
ΓΕΝΝΑ Σκαλαρια !!! Stilatos Γλυκό νερό - Γενικά 10 23-01-07 02:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03881 seconds with 15 queries