Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Ενυδρεία με ασπόνδυλα

Ενυδρεία με ασπόνδυλα Παρουσιάσεις ενυδρείων με ασπόνδυλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-04-10, 11:06
Το avatar του χρήστη Cornellius
Cornellius Ο χρήστης Cornellius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2010
Περιοχή: ekali
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή ΙΔΕΕΣ ΝΑΝΟ

φίλοι μου θα θελα να ακούσω ιδεες για το στήσιμο του aquascape ενος nano 20l το οποίο θα λειτουργει με πολυ λίγες γαριδούλες.

πρώτη μου σκέψη είναι να το κάνω Moss tank με διάφορα είδη mosses και λίγα βραχακια αλλα πιστευω ότι στα 25 cm του μήκους του δε θα δείξει και πολύ. (Διαστασεις 25Χ25Χ30 , nano cube DENNERLE 20l)
Συνεπώς σκέφτηκα να βρω ΄καποιες ψηλές πέτρες που θα φτάνουν μέχρι την κορυφή στις οποίες θα βαλω πάλι καποια moss.. αλλες σκέψεις?
__________________
Η ζωή είναι το ομορφότερο ταξίδι.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-04-10, 11:19
Το avatar του χρήστη Liz@
Liz@ Ο χρήστης Liz@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή

ακριβως την ιδια ιδεα με σενα ειχα και πηγα και αγορασα ενα 20lt, που θελω να το κανω φυτεμενο μονο με μος, και ξυλο αντι για πετρα που θες εσυ..

απλα θα ηθελα και μενα καποιος να μου πει αν βαλω μος οτι θα κρατησει χωρις Co2, αν χρειαζεται υποστωμα, καποια λιπανση γενικα..

θα ψωνισω μος απο ebay, γιατι εδω στα πετ δεν βρισκω. Εχω δει καποια ειδη που γραφει οτι δεν χρειαζονται Co2..

αν θελεις να σου δωσω url..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-04-10, 11:55
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cornellius Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλοι μου θα θελα να ακούσω ιδεες για το στήσιμο του aquascape ενος nano 20l το οποίο θα λειτουργει με πολυ λίγες γαριδούλες.

πρώτη μου σκέψη είναι να το κάνω Moss tank με διάφορα είδη mosses και λίγα βραχακια αλλα πιστευω ότι στα 25 cm του μήκους του δε θα δείξει και πολύ. (Διαστασεις 25Χ25Χ30 , nano cube DENNERLE 20l)
Συνεπώς σκέφτηκα να βρω ΄καποιες ψηλές πέτρες που θα φτάνουν μέχρι την κορυφή στις οποίες θα βαλω πάλι καποια moss.. αλλες σκέψεις?

Ακούγετε πολύ καλή η ιδέα σου για το moss τανκ… τα λίτρα είναι όντως λίγα αλλα ότι πετρά και φυτό και αν βάλεις μέσα πρέπει να είναι μικρό και ξεχωριστό σε εμφάνιση για να ταιριάξει αρμονικά με το όλο aquascape…εφόσον θέλεις να βάλεις ψηλές πέτρες να τις βάλεις προς τα πίσω και μπροστά τους να μπουν μικρότερες σε μέγεθος…με λίγα λόγια προσπάθησε να φτιάξεις ένα βουναλάκι ..και σε διάφορα σημεία που εσύ θα κρίνεις βάλε πάνω moss…στο μυαλό σου να έχεις μια εικόνα της φύσης πέτρα με moss…τώρα όσον αφορά τα είδη moss που θα χρησιμοποιήσεις…πρέπει να είναι μικρά σε μέγεθος π.χ triangle moss…κλπ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-04-10, 13:29
Το avatar του χρήστη Cornellius
Cornellius Ο χρήστης Cornellius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2010
Περιοχή: ekali
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

εχω ηδη παραγγειλει γυρω στα 10 ειδη μοςς τα οποια θα μπουν και στο αλλο 10 λιτρο νανο που εχω αλλα και στο φυτεμενο μου . αναμένω παραλαβη σε καμμια βδομάδα.

φυσικα και θα παίξω με CO2..
όχι όμως με υπόστρωμμα( εχω λεπτόκοκκο χαλίκι διαθέσιμο και χοντροκοκκη άμμο ποιο λέτε?) εκτος και αν ειναι απαράιτητο..

__________________
Η ζωή είναι το ομορφότερο ταξίδι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-04-10, 13:31
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Αν βάλεις μόνο βρυόφυτα δεν χρειάζεται να υποστείς το υπόστρωμα.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-04-10, 13:33
Το avatar του χρήστη Cornellius
Cornellius Ο χρήστης Cornellius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2010
Περιοχή: ekali
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

ετσι λεω κι εγω..
__________________
Η ζωή είναι το ομορφότερο ταξίδι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-04-10, 14:19
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Liz@ Εμφάνιση μηνυμάτων
ακριβως την ιδια ιδεα με σενα ειχα και πηγα και αγορασα ενα 20lt, που θελω να το κανω φυτεμενο μονο με μος, και ξυλο αντι για πετρα που θες εσυ..

απλα θα ηθελα και μενα καποιος να μου πει αν βαλω μος οτι θα κρατησει χωρις Co2, αν χρειαζεται υποστωμα, καποια λιπανση γενικα..

θα ψωνισω μος απο ebay, γιατι εδω στα πετ δεν βρισκω. Εχω δει καποια ειδη που γραφει οτι δεν χρειαζονται Co2..
αν θελεις να σου δωσω url..
Σε μικρά ενυδρεία όπου προορίζονται για φυτεμένα χαμηλών απαιτήσεων, είναι πιο εύκολο να διατηρήσεις moss χωρις Co2 ιδίως αν χρησιμοποιήσεις εύκολα moss ... . Aν βάλεις μόνο moss δεν χρειάζεται υπόστρωμα…αν βάλεις άλλα φυτά βάλε απλά ταμπλέτες . Τώρα το θέμα τις λίπανσης είναι περίπλοκο ίδιος στα μικρά moss tank. Για αρχή μην ρίξεις τίποτα απο λιπάσματα απλά κάνε αλλαγές νερού.. (Στο δικό μου δεν ρίχνω τίποτα…) αν δεις ότι χρειάζεται…που δεν νομίζω.. ρίχνεις μισές ποσότητες από τις αναγραφόμενες δώσεις (trace και γενικό λίπασμα)
Επίσης πρόσεχε τα moss που θα αγοράσεις… μην κάνεις βιαστικές κινήσεις .. οι εταιρίες απο ebay λένε διάφορα.. για τις δυσκολίες των moss (Αν παρατήρησες τα λένε όλα εύκολα καθώς κάποια δεν κάνουν καν για ενυδρείο αφου είναι καθαρα υδρόφιλα βρύα π.χ. plagiomnium, star moss)…καλύτερα γράψε τα moss που θες εδώ και θα σου πούμε…

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cornellius Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω ηδη παραγγειλει γυρω στα 10 ειδη μοςς τα οποια θα μπουν και στο αλλο 10 λιτρο νανο που εχω αλλα και στο φυτεμενο μου . αναμένω παραλαβη σε καμμια βδομάδα.

φυσικα και θα παίξω με CO2..
όχι όμως με υπόστρωμμα( εχω λεπτόκοκκο χαλίκι διαθέσιμο και χοντροκοκκη άμμο ποιο λέτε?) εκτος και αν ειναι απαράιτητο..

φίλε Cornellius αν επιτρέπεις και θυμάσαι ποια είδη moss πήρες?
To Co2 που θα χρησιμοποιήσεις θα είναι DIY η πλήρες σύστημα μπουκαλας?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-04-10, 15:35
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Εικοσι λιτρα, μειον πετρες, υποστρωμα, εξοπλισμος κλπ...μιλαμε για 12-13 λιτρα καθαρα και μαλιστα με cο2. Μην βαλεις γαριδουλες, κριμα ειναι ! μονο ως προς αυτο διαφωνω γιατι εχω παθει και εμαθα..
Κατα τα αλλα κανε οτι θες με την διακοσμηση και τα φυτα. Ειναι δυσκολα τα μικρα μακροπροθεσμα αλλα εχουν το προσον της ευκολιας στο στησιμο, ειναι οικονομικα και ομορφα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-04-10, 16:01
Το avatar του χρήστη Liz@
Liz@ Ο χρήστης Liz@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε μικρά ενυδρεία όπου προορίζονται για φυτεμένα χαμηλών απαιτήσεων, είναι πιο εύκολο να διατηρήσεις moss χωρις Co2 ιδίως αν χρησιμοποιήσεις εύκολα moss ... . Aν βάλεις μόνο moss δεν χρειάζεται υπόστρωμα…αν βάλεις άλλα φυτά βάλε απλά ταμπλέτες . Τώρα το θέμα τις λίπανσης είναι περίπλοκο ίδιος στα μικρά moss tank. Για αρχή μην ρίξεις τίποτα απο λιπάσματα απλά κάνε αλλαγές νερού.. (Στο δικό μου δεν ρίχνω τίποτα…) αν δεις ότι χρειάζεται…που δεν νομίζω.. ρίχνεις μισές ποσότητες από τις αναγραφόμενες δώσεις (trace και γενικό λίπασμα)
Επίσης πρόσεχε τα moss που θα αγοράσεις… μην κάνεις βιαστικές κινήσεις .. οι εταιρίες απο ebay λένε διάφορα.. για τις δυσκολίες των moss (Αν παρατήρησες τα λένε όλα εύκολα καθώς κάποια δεν κάνουν καν για ενυδρείο αφου είναι καθαρα υδρόφιλα βρύα π.χ. plagiomnium, star moss)…καλύτερα γράψε τα moss που θες εδώ και θα σου πούμε…
μου αρεσαν αυτα..

Narrow leaf Java fern
Java Moss Fern Anubias

λεω να τα ψωνισω και τα 2 το ενα να το δεσω στο ξυλο και το αλλο να το στηριξω κατω με σιτα..?

κανουν ομως..?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-04-10, 23:42
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Liz@ Εμφάνιση μηνυμάτων
μου αρεσαν αυτα..

Narrow leaf Java fern
Java Moss Fern Anubias

λεω να τα ψωνισω και τα 2 το ενα να το δεσω στο ξυλο και το αλλο να το στηριξω κατω με σιτα..?

κανουν ομως..?

Τα φυτά που μου εγραψες είναι 3 διαφορετικά πολύ καλές επιλογές πάντως
  • Narrow leaf Java fern
  • Java Moss
  • Anubias

Για χαμηλών απαιτήσεων είναι τα απόλυτα φυτά και τα 3… αν μπορέσεις και βρεις από anubias αυτά τα 2 είδη anubia nana petiteκαι anubia nana είναι πανέμορφα και ιδανικά για μικρά ενυδρεία λόγο του μικρού τους μεγέθους. Το java moss μπορείς αν θες να το δέσεις και πάνω στα ξύλα…δείχνει πολύ πιο όμορφο από ότι στην σήτα…
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-04-10, 00:12
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Όπως λέει ο Raven τα καθαρά λίτρα είναι λίγα.
Επειδή όμως με γοητεύει ένα σετ απ για γαρίδες μόνο με άμμο ή χαλικάκια και βραχάκια, δες λίγο αυτό το βίντεο από 00:40 ως 03:40.

Μήπως τελικά οι βιοτοποι των γαρίδων δεν έχουν και τόσα πολλά φυτά;
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-04-10, 07:29
Το avatar του χρήστη Cornellius
Cornellius Ο χρήστης Cornellius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2010
Περιοχή: ekali
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

raven φιλε μου, εχεις απολυτο δίκιο για το CO2. οι γαρίδες δε θα μπουν αμέσως στο νανο. θα το στήσω όπως θέλω σιγά σιγα .. θα περιμένω να πιασουν τα φυτα, να αναπτυχθούν και οταν θα ειναι σε κα΄λό σταδιο εξελιξης απο θεμα νερου και φυτών και εφοσον εχει παρει τη μορφη του aquascape που φανταζομαι.. τοτε μονο θα της βαλω..
εαν έχω εξέλιξη των φυτων και χωρις CO2 τότε φυσικα δε θα βάλω.

δε θελω να τις ταλαιπωρώ .

όσον αφορα τις mosses.. εχω x-mas, java, star, trichoeides, flame, fissidens και tricho.


PS: aquapura, καλα που μου είπες οτι η star moss ειναι υδροφυλο και όχι υδροβιο. την εχω κανα μηνα μεσα στο φυτεμενο μου.
τι μου προτειενεις να κανω για να τη διατηρήσω.. μπορει κάλλιστα να ζήσει και εκτός ενυδρείου?
__________________
Η ζωή είναι το ομορφότερο ταξίδι.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-04-10, 09:55
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως λέει ο Raven τα καθαρά λίτρα είναι λίγα.
Επειδή όμως με γοητεύει ένα σετ απ για γαρίδες μόνο με άμμο ή χαλικάκια και βραχάκια, δες λίγο αυτό το βίντεο από 00:40 ως 03:40.

Μήπως τελικά οι βιοτοποι των γαρίδων δεν έχουν και τόσα πολλά φυτά;
Ωχ ξέχασα το link http://www.aquanet.tv/Video/219
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-04-10, 13:04
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cornellius Εμφάνιση μηνυμάτων

όσον αφορα τις mosses.. εχω x-mas, java, star, trichoeides, flame, fissidens και tricho.


PS: aquapura, καλα που μου είπες οτι η star moss ειναι υδροφυλο και όχι υδροβιο. την εχω κανα μηνα μεσα στο φυτεμενο μου.
τι μου προτειενεις να κανω για να τη διατηρήσω.. μπορει κάλλιστα να ζήσει και εκτός ενυδρείου?

Την star moss και το plagiomnium trichomanes βγάλτα emersed είναι και τα 2 υδρόφυλλα. Μπορείς να κάνεις τα εξής : απλά τις βάζεις σε ένα δοχείο με χώμα (π.χ. τυρφόχωμα, Algoflash κλπ) στεγανοποιείς το δοχείο για να εχει υγρασία και ψεκάζεις με νεράκι ανά 2-3 μέρες ή τις βάζεις πάλι σε ένα δοχείο πάνω σε πέτρες με νερό μέχρι την μέση να μην ακουμπάει το νερό τα moss στεγανοποιείς το δοχείο και ψεκάζεις πάλι ανα 2-3 μέρες ..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-04-10, 13:16
Το avatar του χρήστη Liz@
Liz@ Ο χρήστης Liz@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φυτά που μου εγραψες είναι 3 διαφορετικά πολύ καλές επιλογές πάντως
  • Narrow leaf Java fern
  • Java Moss
  • Anubias
Για χαμηλών απαιτήσεων είναι τα απόλυτα φυτά και τα 3… αν μπορέσεις και βρεις από anubias αυτά τα 2 είδη anubia nana petiteκαι anubia nana είναι πανέμορφα και ιδανικά για μικρά ενυδρεία λόγο του μικρού τους μεγέθους. Το java moss μπορείς αν θες να το δέσεις και πάνω στα ξύλα…δείχνει πολύ πιο όμορφο από ότι στην σήτα…

δες το link

http://cgi.ebay.com/Tricho-Live-Aqua...item3a4da6dc8e



απο οτι βλεπω ονομασια: Plagionium Trichomanes
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-04-10, 13:26
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Δυστυχώς είναι υδρόφυλλο moss οπότε δεν κάνει για ενυδρείο διάβασε αυτά που έγραψα στον cornellius...αν μπορέσεις να βρεις τα φυτά που σου έγραψα ..πιστεύω πως είναι ότι καλύτερο για χαμηλών απαιτήσεων ενυδρείο…
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-04-10, 13:35
Το avatar του χρήστη Cornellius
Cornellius Ο χρήστης Cornellius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2010
Περιοχή: ekali
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

κριμα.. το προτιμώ σε ενυδρειο απο οτι σε γλαστρακι..

εσυ aquapura ως master of mosses... ποιες αλλες μος προτείνεις?
__________________
Η ζωή είναι το ομορφότερο ταξίδι.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-04-10, 13:45
Το avatar του χρήστη Liz@
Liz@ Ο χρήστης Liz@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cornellius Εμφάνιση μηνυμάτων
κριμα.. το προτιμώ σε ενυδρειο απο οτι σε γλαστρακι..

εσυ aquapura ως master of mosses... ποιες αλλες μος προτείνεις?

Cornellius θα τα φτιαξουμε και οι δυο και θα τα βαλουμε στο φορουμ για ψηφοφορια..???

Βρηκα και αυτο που μου αρεσε..(νομιζω απο τα ευκολα και αυτο, σωστα?)

Philippine Java fern
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-04-10, 13:49
Το avatar του χρήστη Cornellius
Cornellius Ο χρήστης Cornellius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2010
Περιοχή: ekali
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

μεσα!!!


το δικο μου θα πυροβολαει...

χαχαχαχα

P.S. Μηπως καλυτερα να βοηθήσουμες ο ενας τον άλλο?
__________________
Η ζωή είναι το ομορφότερο ταξίδι.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-04-10, 14:02
Το avatar του χρήστη Liz@
Liz@ Ο χρήστης Liz@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cornellius Εμφάνιση μηνυμάτων
μεσα!!!


το δικο μου θα πυροβολαει...

χαχαχαχα

P.S. Μηπως καλυτερα να βοηθήσουμες ο ενας τον άλλο?

εννοείται πως ο ανταγωνισμός θα ειναι σε φιλικο επιπεδο, και οτι αυτο που θα δημιουργήσουμε θα ειναι σύμφωνο με το γουστο μας και τις προτιμήσεις μας οποτε το τελικο αποτέλεσμα θα ειναι και υποκειμενικό...(σε μπερδεψα λιγο ε??? )

anyway εγω ακομα παραγγελία μος δεν εχω κανει και σημερα περιμενω το ενυδρείο, οποτε θα αργήσει λιγο το αποτέλεσμα (ουτε ξυλο δεν εχω ακομη!! )
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-04-10, 14:36
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Χαίρομαι να βλέπω χομπίστες με τέτοια διάθεση και όρεξη έτοιμους για δράση…
Συγχαρητήρια….και στους 2….

Τελικά θα χρησιμοποιήσεις CO2? Ρωτάω για να σου πώ και άλλα είδη….

Τα fissiden να ξέρεις ότι είναι σχετικά δύσκολα mossκαι πολύ αργά στην προσαρμογή τους…καθώς και στην ανάπτυξη… θυμάσαι ποιο είναι?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-04-10, 15:26
Το avatar του χρήστη Cornellius
Cornellius Ο χρήστης Cornellius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2010
Περιοχή: ekali
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Liz@ Εμφάνιση μηνυμάτων
εννοείται πως ο ανταγωνισμός θα ειναι σε φιλικο επιπεδο, και οτι αυτο που θα δημιουργήσουμε θα ειναι σύμφωνο με το γουστο μας και τις προτιμήσεις μας οποτε το τελικο αποτέλεσμα θα ειναι και υποκειμενικό...(σε μπερδεψα λιγο ε??? )

anyway εγω ακομα παραγγελία μος δεν εχω κανει και σημερα περιμενω το ενυδρείο, οποτε θα αργήσει λιγο το αποτέλεσμα (ουτε ξυλο δεν εχω ακομη!! )

οποτε αν θες ξεκιναμε με το δικο μου και συνεχιζουμε με το δικο σου.. μια 2η αποψη παντα βοηθαει.. όσο για το υποκειμενικο..αυτο εννοειται...

aquapura το fissidens fontanus παρηγγειλα..


για το CO2 λεω να το βαλω στην αρχη να παρουν τα πανω τους και μελλοντικα οταν εχω μια καλή αναπτυξη και προτου μουν μεσα γαριδακια το βγαζω.. εκτος και αν αποφασισω στην πορεια να μη βαλω καθολου γαριδακια.. οοτε θα το κρατησω..
__________________
Η ζωή είναι το ομορφότερο ταξίδι.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-04-10, 16:09
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cornellius Εμφάνιση μηνυμάτων
aquapura το fissidens fontanus παρηγγειλα..


για το CO2 λεω να το βαλω στην αρχη να παρουν τα πανω τους και μελλοντικα οταν εχω μια καλή αναπτυξη και προτου μουν μεσα γαριδακια το βγαζω.. εκτος και αν αποφασισω στην πορεια να μη βαλω καθολου γαριδακια.. οοτε θα το κρατησω..

Καλή επιλογή το fis. Fontanus πολύ όμορφο αλλά πολύ αργό moss …
Αν ξεκινήσεις με Co2 και το κόψεις σειρά έχουν οι άλγες…. και πιστεψε με δεν το θελεις αυτό…οπότε πρέπει να αποφασίσεις… Θα συμφωνήσω με τον Raven και τον theodor72 τα λίτρα είναι πολύ λίγα για γαριδούλες…και πιθανών να έχεις προβλήματα στο μέλλον…
Τα moss που έχεις τώρα πως τα βλέπεις έχουν πάρει μπρος …η ακόμα προσαρμόζονται ? και τι φωτισμό έχεις...?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-04-10, 17:23
Το avatar του χρήστη Liz@
Liz@ Ο χρήστης Liz@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή

θα μου πειτε και εμενα αν κανει αυτο...?
Philippine Java fern
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-04-10, 19:39
Το avatar του χρήστη Cornellius
Cornellius Ο χρήστης Cornellius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2010
Περιοχή: ekali
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή επιλογή το fis. Fontanus πολύ όμορφο αλλά πολύ αργό moss …
Αν ξεκινήσεις με Co2 και το κόψεις σειρά έχουν οι άλγες…. και πιστεψε με δεν το θελεις αυτό…οπότε πρέπει να αποφασίσεις… Θα συμφωνήσω με τον Raven και τον theodor72 τα λίτρα είναι πολύ λίγα για γαριδούλες…και πιθανών να έχεις προβλήματα στο μέλλον…
Τα moss που έχεις τώρα πως τα βλέπεις έχουν πάρει μπρος …η ακόμα προσαρμόζονται ? και τι φωτισμό έχεις...?
τα μοσ που εχω τωρα τα εβαλα να δω αν θα προσαρμουστουν ευκολα χωρις το CO2 που δεν εχω βαλει ακομα.

σε καμμια βδομαδουλα θα καταλαβω διαφορα αν παρουν μπρος..
για τις γαριδουλες και μετα πο τις συμβουλες σας ..μαλλον ακυρο το βλεπω..αλλωστε εχω αρκετες που ζουν αρμονικα στο 60αρι - ζουγκλιτσα που εχω.

βρε aquapura.. μιας και θα το κρατησω φυτεμενο moss tank μηπως να το γυρισω σε nano-vivarium που για μενα ειναι προκληση μιας και δεν ξερω καθολου απο vivarium?

τι λες?

P.S. το σετ που εχω ειναι το nanocube complete plus της dennerle to 20αρι με το 11αρι φωτιστικο που δινει η dennerle.

εχω αλλα 2 nano 10λιτρα απο τα οποία μονο το ενα εχω στημένο με αμμο, λίγη μοσ, βραχακια και μερικα φυτακια..

__________________
Η ζωή είναι το ομορφότερο ταξίδι.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-04-10, 01:40
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cornellius Εμφάνιση μηνυμάτων
τα μοσ που εχω τωρα τα εβαλα να δω αν θα προσαρμουστουν ευκολα χωρις το CO2 που δεν εχω βαλει ακομα.

σε καμμια βδομαδουλα θα καταλαβω διαφορα αν παρουν μπρος..
για τις γαριδουλες και μετα πο τις συμβουλες σας ..μαλλον ακυρο το βλεπω..αλλωστε εχω αρκετες που ζουν αρμονικα στο 60αρι - ζουγκλιτσα που εχω.

βρε aquapura.. μιας και θα το κρατησω φυτεμενο moss tank μηπως να το γυρισω σε nano-vivarium που για μενα ειναι προκληση μιας και δεν ξερω καθολου απο vivarium?

τι λες?

P.S. το σετ που εχω ειναι το nanocube complete plus της dennerle to 20αρι με το 11αρι φωτιστικο που δινει η dennerle.

εχω αλλα 2 nano 10λιτρα απο τα οποία μονο το ενα εχω στημένο με αμμο, λίγη μοσ, βραχακια και μερικα φυτακια..



Τι να σου πω φίλε μου cornellius ρώτησες άνθρωπο που είναι τρελαμένος και με τα viv. και με τα moss tank … θα σου έλεγα και τα 2 (το moss tank χωρίς γαρίδες) αλλά το vivarium είναι πιο ξεκούραστο και χωρίς απαιτήσεις καθώς και κάτι διαφορετικό δες τον χρόνο σου πάνω από όλα, την όρεξη σου και πράξε ανάλογα…. Το 20ρι είναι μια χαρά και σε μέγεθος και σε φωτισμό για vivarium…
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Liz@ Εμφάνιση μηνυμάτων
θα μου πειτε και εμενα αν κανει αυτο...?
Philippine Java fern
Βεβαίως και κάνει…
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AQUA PURA : 28-04-10 στις 01:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-04-10, 07:15
Το avatar του χρήστη Cornellius
Cornellius Ο χρήστης Cornellius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2010
Περιοχή: ekali
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

καλημερες!

aquapura..μιας και εχω ήδη ενα 250αρι κιχλιδοενυδρειο, ενα 60αρι γαριδοενυδρειο (καμμια 40αρια γαριδουλες) με πολλα iriatherina φουλ φυτεμενο, ενα μονομαχοενυδρειο φυτεμενο και ενα 10 λιτρο νανο..
ισως το 20αρι νανο.. να το κανω vivarium..(Λιζα..μαλλον δε θα χεις αντιπαλο στο διαγωνισμο...nano .,) τις συμβουλες σου aquapura...
κανει το γυαλινο καπακι του dennerle που αφηνει μικρα κενα στις ακρες η΄ όχι?

τι θα ελεγες να το ξεκινησω το vivarium στη βεραντα..οπου υπαρχει ακομα πολυς χωρος μιας και στο σπιτι μονο το μπανιο μου εμεινε χωρις ενυδρειο..
όσο για τις αλγες, ευτυχως ειμαι σε πολύ χαμηλο όροφο και αμεση ακτινοβολια με ήλιο εχω μονο για καμμια ώρα το μεσημερακι..
__________________
Η ζωή είναι το ομορφότερο ταξίδι.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-04-10, 09:26
Το avatar του χρήστη Liz@
Liz@ Ο χρήστης Liz@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή

κριμα που δεν θα εχω ανταγωνιστη!...αν και μου αρεσει το vivarium..και αυτο ειναι καλη ιδεα.
Επισης δε σκεφτεσαι το nano-reef?
εγω εχω ψηθει για το επομενο μου, αλλα οχι σε 20λτ (δεν ξερω ακριβως ποσο ειναι το ελαχιστο που μπορεις να φτιαξεις σε reef αλλα νομιζω 20λτ ειναι πολυ μικρο)

*το μονομαχοενυδρειο σου το εχεις ποσταρει καπου με φωτ/φιες να το δω..?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-04-10, 12:18
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cornellius Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερες!

aquapura..μιας και εχω ήδη ενα 250αρι κιχλιδοενυδρειο, ενα 60αρι γαριδοενυδρειο (καμμια 40αρια γαριδουλες) με πολλα iriatherina φουλ φυτεμενο, ενα μονομαχοενυδρειο φυτεμενο και ενα 10 λιτρο νανο..
ισως το 20αρι νανο.. να το κανω vivarium..(Λιζα..μαλλον δε θα χεις αντιπαλο στο διαγωνισμο...nano .,) τις συμβουλες σου aquapura...
κανει το γυαλινο καπακι του dennerle που αφηνει μικρα κενα στις ακρες η΄ όχι?

τι θα ελεγες να το ξεκινησω το vivarium στη βεραντα..οπου υπαρχει ακομα πολυς χωρος μιας και στο σπιτι μονο το μπανιο μου εμεινε χωρις ενυδρειο..
όσο για τις αλγες, ευτυχως ειμαι σε πολύ χαμηλο όροφο και αμεση ακτινοβολια με ήλιο εχω μονο για καμμια ώρα το μεσημερακι..

Κι άλλος στο club…. Θα μας δείρει ο Πάνος . Καλή αρχή φίλε μου.. έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι τα emersed έχουν καλύτερα αποτελέσματα όταν είναι κλεισμένα αεροστεγώς. Απο την άλλη δοκίμασα σε κάποιες καλλιέργειες όπου τα καπάκια είχαν ήδη τρύπες να τις κλείσω με filter wool η φιλτράκια από τσιγάρα όπου πάλι είχα καλά αποτελέσματα…(αλλά ήταν πιο ώριμες ). Οπότε πάνω κάτω το ίδιο ισχύει και για τα vivarium ..προσπάθησε να κλείσεις το γυάλινο καπάκι καλά με κάποιο υλικό στα σημεία που κάνει κενό …ή αλλιώς βάλε ζελατίνα με ένα φαρδύ λάστιχο ώστε να την κρατάει και να είσαι καλυμμένος ….
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-04-10, 12:31
Το avatar του χρήστη Cornellius
Cornellius Ο χρήστης Cornellius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2010
Περιοχή: ekali
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

σε ευχαριστώ πολύ!
__________________
Η ζωή είναι το ομορφότερο ταξίδι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΝΑΝΟ REEF apolonistis Nano Reef 31 20-05-10 19:07
ancistrus νανο υπαρχει? naupaktos84 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 9 07-01-08 18:17
απαντηση στο μανο και οχι μονο... chrisstam Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 19-01-05 11:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10831 seconds with 13 queries