Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-10-13, 00:54
Commando Ο χρήστης Commando δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή Σκεψεις για 30λιτρο dennerle!!!

Παιδια καλησπερα!σκεφτομαι να προχωρισω στην αγορα του 30λιτρου κυβου της dennerle complete και απο εξοπλισμο θα μεεινει η λαμπα το φιλτρο ισως αλλα θει
Τωρα απο κατοικους σκεφτομαι να βαλω ενα apples ail,μια amano shrimp,μερικες red cherry!!απο ψαρια λογο του μεγεθους του ενθδρειου θα ηθελα να μαθω αν μπορω να κρατησω ενΑν μονομαχο;;;(δεν εχω ασχοληθει με τετοια ψαρια και η εμπειρια μου προερχεται απο ψαρια θηρευτες και οσκαρ)!σε περιπτωση που δεν βαλω μονομαχο σκεφτομαπ να βαλω 2οτοκυκλους και μια ακομα αμανο!!!ξεχασα να πω πως επειδη μου αρεσει πολυ η cuba μπορω να βαλω κατι που να μοιαζει εττσι σαν γρασιδι;;;θα εχω και diy CO2! Πως σας φαινεται η ιδεα μου;;;λογω χωρου δεν μπορω να παω σε 60 λιτρα!(θα μπει σε γραφειο το ενυδρειο)!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-10-13, 01:33
Το avatar του χρήστη Racikos
Racikos Ο χρήστης Racikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2013
Περιοχή: Giannitsa
Μηνύματα: 173
Προεπιλογή

γαριδες και μονομαχος - ταυρος και υαλοπωλείο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-10-13, 07:14
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Οι μονομάχοι ειναι 'ότι κατσει'
Ο δικός μου δεν πείραξε ποτε τίποτε
Οι μονομαχινες που είχα, έκαναν μεζέ τις τσερι

Καλύτερα μονομαχο μόνο του
Apple snail απέφυγε να βάλεις. Ειναι λίγα τα λίτρα
Ωραίος ο κύβος - έχω τον 60λιτρο
Αλλα λιγάκι ακριβός

Σκέφτηκες να πάρεις σκέτη τη γυάλα;
Ίσως σε συμφερει
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-10-13, 08:28
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ολα αυτα σε 30 λιτρα (και οχι καθαρα), νομιζω θα ηταν αρκετα. Η καλυτερη ιδεα νομιζω οτι θα ηταν ενα γαριδαδικο, χωρις τιποτα αλλο, που θα μπορουσε να γινει πραγματικο κοσμημα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-10-13, 10:29
gstathis Ο χρήστης gstathis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-05-2013
Περιοχή: ΝΙΚΑΙΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Και εγω εχω τον 60αρι. Ωραίος ο κύβος αλλα μέχρι εκει. Τα υπολοιπα που εχει μέσα (φιλτρα , υποστρωμα κτλ) ειναι χαλια.

Γνωμη μου ειναι να μην παρεις το complete και να αγοράσεις τα λοιπά ξεχωριστά. Δύσκολο για αρχάριο οπως και εγω αλλα τουλαχιστον δεν θα δώσεις διπλά λεφτά.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-10-13, 10:32
Commando Ο χρήστης Commando δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Παιδια κοιταξτε:τον μονομαχο τον ηθελα για να δινει την κινηση και την ομορφια στο ανω μερος του ενυδρειου!αν δεν μπαινει ή τελος παντων δεν συνισταται...μπορω να βαλω τουλαχιστον τους οτοκυκλους;;;το μηλοσαλιγκαρο γιατι να το αποφυγω;;;σκεφτηκα να παρω την γυαλα σκετη αλλα δεν νομιζω να με συμφερει γιατι μετα θα θελω λαμπα,υποστρωμα(τα αλλα δεν στα βαζω)και αυτα τα δυο θα κοστισουν!!!(παντως φιλε την ιδεα του μονομαχου του αρσενικου με τις red cherry απο εσενα την πηρα)χεχε!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-10-13, 10:46
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οταν αρχισουν να αναπαραγονται οι red cherries, θα δεις κινηση και στο πανω μερος, αν δεν εχουν κατι να τις φοβιζει

Τους otocinclus δεν θα τους εβαζα σε τοσα λιτρα να πω την αληθεια και οχι σε αυτο τον αριθμο. Θα ειναι πολυ καλυτερα σε μεγαλυτερο ενυδρειο με μεγαλο κοπαδακι τους.

Για το apple snail, αν σκοπευεις να το εχεις ανοιχτο το ενυδρειο, απλα ξεχνα το. Θα το ψαχνεις στο σπιτι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-10-13, 11:42
Commando Ο χρήστης Commando δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν αρχισουν να αναπαραγονται οι red cherries, θα δεις κινηση και στο πανω μερος, αν δεν εχουν κατι να τις φοβιζει

Τους otocinclus δεν θα τους εβαζα σε τοσα λιτρα να πω την αληθεια και οχι σε αυτο τον αριθμο. Θα ειναι πολυ καλυτερα σε μεγαλυτερο ενυδρειο με μεγαλο κοπαδακι τους.

Για το apple snail, αν σκοπευεις να το εχεις ανοιχτο το ενυδρειο, απλα ξεχνα το. Θα το ψαχνεις στο σπιτι.
ναι το ξερω αυτο για το σαλιγκαρι!τωρα οσον αφορα τους υπολοιπους κατοικους επειδη εχω ενυδρειο με red cherry και μαλιστα 30 λιτρα δεν βλεπω παρα ελαχιστες κινησεις στο μεσο και ανω μερος του ενυδρειου!και πιστεψε με ειναι παρααααα πολλλεςςςςς!αυτο το ενυσδρειο για εμενα εχει χασει την ομορφια του κατα καποιον τροπο κκαι εχει γινει γεννηστρα!ειναι τιγκ στα μικρα!για αυτο το λογο ηθελα και ενα μικροσωμο ψαρακι πχ οτοκυκλος(ξερω οτι πρεπει να μπαινει σε κοπαδια και οτι ακομα και 2 απο αυτους θελουν πιο πολλα λιτρα απο 30)!τωρα απο την αλλη μερια ο μονομαχος ξερω οτι ειναι επιθετικο ψαρι αλλα εχω ακουσει περιπτωσεις που δεν πειραζει ή δεν δινει σημασια στις γαριδες που εγω προσωπικα πιστευω πως αμα εχουν αρκετες κρυψωνες λογω του οτι πολλαπλασιαζονται πολυ γρηγορα θα βγαινουν εξω αναγκαστικα οποτε θα τις βλεπω!δεν ξερω βρε παιδια εχω μπερδευτει απρκεετα!εσεις μηπως εχετε να προτεινετε κατι αλλο???
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-10-13, 22:08
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ναι, αν εχεις κι αλλο ενυδρειο με red cherries, καλο θα ηταν να βαλεις κατι αλλο στο καινουργιο. Τα γεγονοτα, ομως, ειναι τα παρακατω και κατα βαθος τα ξερεις:

- Μονομαχος μπαινει, αλλα σε αυτα τα λιτρα και αυτες τις διαστασεις, εντελως ευτυχισμενος δεν θα ειναι.
-Οι οτοκυκλοι επισης δεν θα ειναι ευτυχισμενοι.
-Γαριδες σε αυτα τα λιτρα θα μπορουσαν να ειναι ευτυχισμενες. Αν θελεις δοκιμαζεις και αλλα ειδη, βεβαια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-10-13, 22:14
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Commando Εμφάνιση μηνυμάτων
σκεφτηκα να παρω την γυαλα σκετη αλλα δεν νομιζω να με συμφερει γιατι μετα θα θελω λαμπα,υποστρωμα(τα αλλα δεν στα βαζω)και αυτα τα δυο θα κοστισουν!!!(παντως φιλε την ιδεα του μονομαχου του αρσενικου με τις red cherry απο εσενα την πηρα)χεχε!
Αν θυμαμαι καλά η σκέτη γυάλα είναι αρκετά φθηνή
Λάμπα δεν είναι αναγκη να πάρεις της Dennerle - Είναι Πανάκριβη!Παρε μια απλη γραφείου, μια χαρά δουλειά θα κάνει
Υπόστρωμα εφόσον πας σε ευκολα φυτά δεν χρειάζεσαι
Για τον συγκεκριμένο κύβο, επειδή έχει ύψος κι όχι μεγάλο μήκος & πλάτος δεν θα χρειαστείς μεγάλη ποσότητα υλικού (εξαρτάται βέβαια τι θα βάλεις για βυθό)

Οσο για τον μονομάχο με τις γαρίδες : Ο δικός μου είναι Αγιος!!!! γαρίδα βλέπει...και κάνει στην άκρη (ή μάλλον εκανε, γιατί πλέον μετακόμισε σε δικό του ενυδρείο)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-10-15, 17:32
theo_limbo Ο χρήστης theo_limbo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2014
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Commando Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια καλησπερα!σκεφτομαι να προχωρισω στην αγορα του 30λιτρου κυβου της dennerle complete και απο εξοπλισμο θα μεεινει η λαμπα το φιλτρο ισως αλλα θει
Τωρα απο κατοικους σκεφτομαι να βαλω ενα apples ail,μια amano shrimp,μερικες red cherry!!απο ψαρια λογο του μεγεθους του ενθδρειου θα ηθελα να μαθω αν μπορω να κρατησω ενΑν μονομαχο;;;(δεν εχω ασχοληθει με τετοια ψαρια και η εμπειρια μου προερχεται απο ψαρια θηρευτες και οσκαρ)!σε περιπτωση που δεν βαλω μονομαχο σκεφτομαπ να βαλω 2οτοκυκλους και μια ακομα αμανο!!!ξεχασα να πω πως επειδη μου αρεσει πολυ η cuba μπορω να βαλω κατι που να μοιαζει εττσι σαν γρασιδι;;;θα εχω και diy CO2! Πως σας φαινεται η ιδεα μου;;;λογω χωρου δεν μπορω να παω σε 60 λιτρα!(θα μπει σε γραφειο το ενυδρειο)!
Μπορείς να βάλεις cory πυγμαίους (αν βρεις)! Εγώ τα έχω και είναι πάαααρα πολύ δραστήρια και κινούνται σε όλο το ενυδρείο!!!! ο μονομάχος δεν είναι καλή επιλογή γιατί σίγουρα θα στις φάει και δεν είσαι και σίγουρος ότι θα κολυμπάει πάνω. Είναι πολύ περίεργο ψάρι!!! Μπορείς να δοκιμάσεις και κανένα γκάπυ απλά μην πάρεις μόνο 1!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-10-15, 18:04
alex3000 Ο χρήστης alex3000 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2014
Περιοχή: hrakleio
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Tα γκαπυ αναπαραγοντε συχνα και σε λιγοτερο απο 30 λιτρα θα υπαρχουν παρα πολλα προβληματα.Για αυτο καλο θα ηταν να μπενοθν μονο σε μεγαλυτερα ενυδρεια.
__________________
Βγάλτε τα ψαρια από τις γυαλες και βάλτε μέσα τους πετσοπαδες
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-10-15, 18:07
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Το θέμα ειναι τριών χρόνων
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-10-15, 18:34
Το avatar του χρήστη isidor
isidor Ο χρήστης isidor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2015
Περιοχή: Μαρουσι
Μηνύματα: 757
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα ειναι τριών χρόνων
Μην είσαι υπερβολικός!!!
Δυο χρόνων και λίγο!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
30λιτρο γαριδάδικο Immortal Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 18 02-10-12 14:01
Τί ψαράκια προτείνετε για νέο 30λιτρο? Χριστόφορος Μίχας Γλυκό νερό - Γενικά 12 13-03-10 15:51
Ψαρι σε 30λιτρο. water_turtle_lover Αρχάριοι γλυκού νερού 37 09-03-10 20:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05089 seconds with 13 queries