Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 01-10-13, 09:37
zanzak Ο χρήστης zanzak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Βοιωτία
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Καλημέρα, επειδή πρόσφατα έστρωσα το 120άρι μου με την αμμωνία, το μπουκαλάκι έγραφε 6% και με 6ml είχα ΝΗ4/ΝΗ3=10 (υγρό τεστ serra), αν αυτό σε βοηθάει στη δοσολογία. Πάντως έριξα και βακτήρια (δύο μπουκαλάκια), δεν ξέρω αν βοήθησε και αυτό, αλλά το φίλτρο έστρωσε σε 10 μέρες. Επίσης, κάθε μέρα μετά το στρώσιμο έριχνα 2 ml αμμωνία και την επόμενη μηδένιζε η τιμή. Αν δεν έχεις ζωντανούς οργανισμούς μέσα, πειραματίσου και πιστεύω ότι θα καταλάβεις καλύτερα τη λειτουργία του κύκλου του αζώτου, αλλά και τις δυνατότητες της βιολογίας σου. Καλή επιτυχία.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 01-10-13, 10:26
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

απο ποιο καταστημα τα πηρες τα τεστ?εμενα μου φαινεται οτι μαλον εχουν προβλημα,και θα δοκιμαζα και με αλλο τεστ.σε ποια περιοχη βρισκεσαι?(ρωταω μηπως εισαι κοντα να σου δανεισω τα δικα μου να δοκιμασεις)

περιμενε ομως αν θελεις μηπως απαντησει και κανεις αλλος κιεχει καμια αλλη ιδεα για το τι μπορει να φταιει.

η αμμωνια που εχεις,δεν γραφει περιεκτικοτητα?ρωταω,μηπως λογω χαμηλης περιεκτικοτητας,ριχνεις λιγοτερο αποσο νομιζεις και το τεστ μετραει σωστα...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 01-10-13, 16:11
Το avatar του χρήστη dll53
dll53 Ο χρήστης dll53 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
απο ποιο καταστημα τα πηρες τα τεστ?εμενα μου φαινεται οτι μαλον εχουν προβλημα,και θα δοκιμαζα και με αλλο τεστ.σε ποια περιοχη βρισκεσαι?(ρωταω μηπως εισαι κοντα να σου δανεισω τα δικα μου να δοκιμασεις)

περιμενε ομως αν θελεις μηπως απαντησει και κανεις αλλος κιεχει καμια αλλη ιδεα για το τι μπορει να φταιει.

η αμμωνια που εχεις,δεν γραφει περιεκτικοτητα?ρωταω,μηπως λογω χαμηλης περιεκτικοτητας,ριχνεις λιγοτερο αποσο νομιζεις και το τεστ μετραει σωστα...
Μένω ¶γιο Δημήτριο, Η αμμωνία δεν γράφει τίποτα , μου την έβαλε ο φαρμακοποιός σε ένα μπουκαλάκι οπότε δεν έχει στοιχεία πάνω.

Πάντως για να ρίχνω λίγο δεν νομίζω( 15mL αμμωνίας μου φαίνεται πολύ σε σχέση με κάτι ποστ που διάβαζα οτι βάζουμε 3-4 σταγόνες αμμωνίας )
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 01-10-13, 17:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

3-4 σταγονες σε τι? σε σφηνακι?
εδω στα κουλουρακια βαζουμε παραπανω βρε, τι 3-4 σταγονες?
μην τη φοβασαι, κρατα 6-8 ppm για αρχη (και παραπανω δεν τρεχει τιποτα, εκτος αν εχεις τιποτα ευαισθητα φυτα μεσα)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
απο ποιο καταστημα τα πηρες τα τεστ?εμενα μου φαινεται οτι μαλον εχουν προβλημα,και θα δοκιμαζα και με αλλο τεστ.σε ποια περιοχη βρισκεσαι?(ρωταω μηπως εισαι κοντα να σου δανεισω τα δικα μου να δοκιμασεις)

περιμενε ομως αν θελεις μηπως απαντησει και κανεις αλλος κιεχει καμια αλλη ιδεα για το τι μπορει να φταιει.

η αμμωνια που εχεις,δεν γραφει περιεκτικοτητα?ρωταω,μηπως λογω χαμηλης περιεκτικοτητας,ριχνεις λιγοτερο αποσο νομιζεις και το τεστ μετραει σωστα...


θελει τσεκαρισμα βεβαια, αλλα εχει ξαναστρωσει ενυδρειο σε 10 μερες...
Με το γρηγορο τροπο τοσο κανει περιπου
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 01-10-13 στις 17:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο νεου ενυδρείου με γαρίδες Sandrea Ενυδρεία με ασπόνδυλα 27 28-09-12 16:27
Βοήθεια για στήσιμο ενυδρείου silve992 Αρχάριοι γλυκού νερού 134 24-09-12 12:19
βοήθεια για στήσιμο ενυδρείου astrapcian Αρχάριοι γλυκού νερού 7 23-01-12 16:40
Βοήθεια στο στήσιμο ενυδρείου loki21 Αρχάριοι γλυκού νερού 13 07-09-10 17:25
Στήσιμο ενυδρείου - Βοήθεια! Andrews Αρχάριοι γλυκού νερού 9 23-01-10 14:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03126 seconds with 13 queries