Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-01-10, 19:46
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή Φουσκωμένος Μονομάχος

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 20lt
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 5 μήνες

3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: Απο την πρώτη μέρα
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 27с
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 1x Betta

6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 2 Apple Snails
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): -
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: Ανά 10 ημέρες το 35-40%
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: Σήμερα
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: Καθημερινά μπιλίτσες Ocean Nutricion, μερικές φορές αντι γι'αυτό βάζω red worms ή flakes

11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH: 7,5
KH: 14
GH: 8
ΝΗ3 (αμμωνια): 0
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά): 0
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
Ναι
ΣΤΙΚΣ: Οχι
Ηλεκτρονική: Οχι
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:
Μονομάχος
2. ΔΕΡΜΑ: Φαίνεται κανονικό, χωρίς σημάδια τουλάχιστον
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: Κανονική
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):Κανονική
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : Ναι
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: Περίπου 1,5 μήνα, προοδευτικά
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Το φούσκωμα άρχισε πριν απο περίπου 1,5 μήνα και του άλλαξα προληπτικά την τροφή.Έφυγα για 15 ημέρες και τώρα που επέστρεψα είδα οτι είναι αρκετά πιο πρησμένος. Κατά την απουσία μου, είχε αναλάβει το τάισμα ένας φίλος όπου οι οδηγίες που είχε ήταν να του ρίχνει κάθε 2 μέρες την (ημερίσια) ποσότητα τροφής, δηλαδή 10-12 μπιλίτσες και όντως το τήρησε γιατί το κουτάκι είναι ακόμη σχεδόν γεμάτο, λείπει ελάχιστη τροφή. Οι φωρογραφίες είναι απο κινητό, ότι καλύτερο μπορούσα να κάνω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAGE_110.jpg
Εμφανίσεις:  755
Μέγεθος:  25,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAGE_111.jpg
Εμφανίσεις:  763
Μέγεθος:  21,4 KB  
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-01-10, 20:24
Το avatar του χρήστη Serafeim
Serafeim Ο χρήστης Serafeim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Μαδρίτη (πρώην) Λαμία (νυν και αεί)
Μηνύματα: 273
Send a message via Skype™ to Serafeim
Προεπιλογή

ΩΧ....
Θερμοκρασία??? Ανέβασέ την άμεσα 28 και ίσως παραπάνω.
Θα λεγα να ρίξεις και "αλατάκι" χοντρο 1/2 κουταλιού, αλλά περίμενε κι άλλη άποψη.
Είναι και τα λέπια ανασηκωμένα???
__________________

Serafeim
Ποτέ μη μιλάς άσχημα για τον εαυτό σου. Οι φίλοι σου μπορούν να καλύψουν πλήρως αυτό το θέμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-01-10, 22:57
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

H θερμοκρασία είναι μεταξύ 27 και 28 βαθμών.
Τα λέπια δεν θα τα έλεγα ανασηκωμένα, αλλά και γενικότερα πέραν του προφανούς πλέον πρηξίματος, δεν υπάρχει άλλο εμφανές σημάδι που να δηλώνει κάτι, σε συμπεριφορά, όρεξη, κίνηση, είναι ακριβώς όπως τις πρώτες μέρες που τον πήρα...
Θα περιμένω όπως λες κι εσύ και άλλες απόψεις, ελπίζω να μην είναι αργά για το ψαράκι...
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-01-10, 00:04
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μπορει να ειναι dropsy...ειτε καποιος εσωτερικος ογκος...ειτε παραταισμενος...
10-12 μπιλακια?? ποσο μεγεθος εχουν?? πολλα δεν ειναι?? της hikari τους εδινα 4-5 μπιλακια....και φουσκωναν απο το φαγητο.
ολες οι μετρησεις σου ειναι 0. το επισημαινω γιατι τοσο καιρο καιρο που τρεχει το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο..αρκει να μην πλενεις τα υλικα του φιλτρου με νερο βρυσης...
τελος το σκληρο νερο δεν το απολαμβανει....
θα προτεινα κι εγω νηστεια....αυξηση της θερμοκρασιας...και να ριξεις τις σκληροτητες σου να δουμε πως θα παει...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-01-10, 00:28
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Η τροφή είναι αυτή: http://store.petside.com/product/bet...od-.53-oz.html και τα μπιλάκια είναι μικροσκοπικά. Να φανταστείς έχει μέσα και κάτι σαν κουταλάκι λευκό για να καταφέρνεις να τα μετράς...
Στην κορυφή του δείκτη μου, πρέπει να χωράνε πάνω απο 25, αύριο που θα είμαι στο σπίτι μου ξανά, θα προσπαθήσω να τα φωτογραφήσω για να καταλάβεις.
Όχι, ποτέ δεν πλένω με νερό βρύσης, παρά μόνο καμιά φτερωτή αντλίας που μαζεύει πολύ πράμα (απο μπίχλα). Είναι ένα μικρό εσωτερικό φιλτράκι που το έχω γεμίσει με substrat. Δεν χωράει πολύ, είναι όμως αρκετό για τις ανάγκες του ενυδρείου. Στρωμένο είναι, έχω μέσα και αρκετά φυτάκια (densa, anubia, java fern) να τρώνε τα νιτρικά.
Θα αρχίσω νηστεία (αλήθεια, για πόσο είναι ΟΚ να μην ταίσω; ), θα ανεβάσω και θερμοκρασία (28+ είναι καλά; ) αλλά αν το πραγματικό πρόβλημα είναι η σκληρότητα, φοβάμαι οτι δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω κάτι ουσιαστικό παρά μόνο να τον δώσω...

Ευχαριστώ!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-01-10, 00:35
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αν οι κοκκοι ειναι τοσο μικροι οπως λες...
παντως δοκιμασε μερικες μερες νηστεια να δεις αν ξεπρηζεται...
η αυξηση θερμοκρασιας κανει καλο οπως και το αλατι το ενυδρειακο...αλλα τα φυτα δυσαρεστουνται και απο τα 2.
οσο για το νερο..μπορεις σε αυτα τα λιτρα να παιξεις και με απιονισμενο...αν βαζεις μισο -μισο θα πεσουν αρκετα οι σκληροτητες...(στο μισο).
αν αλλαζεις το 30% του νερου....περιπου 6 λιτρα....το μισο θα ειναι απιονισμενο (3 λιτρα) οποοτε ενα μπετονακι με 40 λεπτα κοστος (4λιτρο)θα φτανει και θα σου περισσευει κιολας...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-01-10, 00:46
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Θα ξεκινήσω λοιπόν με τα πρώτα και περισσότερο εύκολα βήματα, αύξηση θερμοκρασίας, νηστεία και λίγο αλατάκι. Ελπίζω να μην "πληγώσω" τα φυτά, μιας και εκτός της καλής δουλειάς που κάνουν, μου αρέσουν και αρκετά
Ίσως βγάλω το ξύλο που έχω δέσει ανούμπια και τζάβα για όσες μέρες κρατήσει η "θεραπεία" για να μην το ρισκάρω.
Για νεότερα θα ενημερώσω.
Στην επόμενη αλλαγή θα δοκιμάσω να αναμίξω απιονισμένο αλλά το φοβάμαι λίγο λόγω μικρού μεγέθους του ενυδρείου, μην χαλάσω τις ευαίσθητες ισσοροπίες...

Και πάλι ευχαριστώ.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-01-10, 02:17
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

αλάτι, νηστεία, αύξηση θερμοκρασίας, αλλαγή νερού και σκληρότητας .... κάνε κι ένα ευχαίλεο* κι αν σου κάτσει παίξε κι ένα λόττο.
πρησμένος μάλλον από τη μάσα είναι και τα "γκάζια" (δεν δουλεύει καλά το πεπτικό του). Ξεκίνα λοιπόν με νηστεία 3 ημερών και μετά δοκίμασε να αλλάξεις λίγο την τροφή του (πολλή ξηρά τροφή δεν κάνει καλό όσο καλή και να΄ναι). Έχουμε ξαναπεί για τροφές DIY κατάλληλες για μονομάχους. Εγώ θα σου πρότεινα λίγο βρασμένο αρακά με σκορδοστούμπι μέρα παρά μέρα (μετά τη νηστεία) και θα δεις ότι το ψάρι θα ξεπρηστεί.

*(είναι επίτηδες γραμμένο έτσι γιατί αλλιώς μου το βγάζει σαν αστεράκια *****)
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-01-10, 09:55
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
*(είναι επίτηδες γραμμένο έτσι γιατί αλλιώς μου το βγάζει σαν αστεράκια *****)
Είναι πατενταρισμένο από εμένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-01-10, 11:56
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι πατενταρισμένο από εμένα
Το φαντάστηκα!!!

Μπερδεύτηκα βέβαια λίγο σχετικά με το τι να κάνω, αλλά θα τη βρω την άκρη!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-01-10, 14:13
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορει να ειναι dropsy...ειτε καποιος εσωτερικος ογκος...ειτε παραταισμενος...
10-12 μπιλακια?? ποσο μεγεθος εχουν?? πολλα δεν ειναι?? της hikari τους εδινα 4-5 μπιλακια....και φουσκωναν απο το φαγητο.
...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
παντως δοκιμασε μερικες μερες νηστεια να δεις αν ξεπρηζεται....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
πρησμένος μάλλον από τη μάσα είναι και τα "γκάζια" (δεν δουλεύει καλά το πεπτικό του). Ξεκίνα λοιπόν με νηστεία 3 ημερών και μετά δοκίμασε να αλλάξεις λίγο την τροφή του (πολλή ξηρά τροφή δεν κάνει καλό όσο καλή και να΄ναι). Έχουμε ξαναπεί για τροφές DIY κατάλληλες για μονομάχους. Εγώ θα σου πρότεινα λίγο βρασμένο αρακά με σκορδοστούμπι μέρα παρά μέρα (μετά τη νηστεία) και θα δεις ότι το ψάρι θα ξεπρηστεί.)
γιατι μπερδευτηκες??
ξεκινας με νηστεια να δεις αν φταιει το πολυ φαγητο. αν δε ξεπρηζεται που σημαινει οτι ειναι κατι αλλο...τοτε κανεις και την "αγωγη" αυξηση θερμοκρασιας αλατι κ.τ.λ.
το να μαλακωσεις το νερο καλο θα ειναι να το κανεις ουτως η αλλως...για να ειναι υγιεστερο το ψαρι σου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
αλάτι, νηστεία, αύξηση θερμοκρασίας, αλλαγή νερού και σκληρότητας .... κάνε κι ένα ευχαίλεο* κι αν σου κάτσει παίξε κι ένα λόττο.
μακη καλο ειναι να υπαρχει και μια εναλλακτικη σε περιπτωση που δε φταιει το φαγητο.
ΑΝ δε ξεπρηστει με τη νηστεια θ απρεπει να κοιταξει και αλλα πραγματα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-01-10, 21:36
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Κάνε ότι σου είπαν τα παιδιά μήπως φταίει το φαγητό, αλλά εμένα μου μοιάζει δυστυχώς για όγκο... Στην περίπτωση αυτή δεν έχεις επιλογές... Καλή τύχη!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-01-10, 17:14
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Έπειτα απο 4 μέρες νηστείας δεν μπορώ να πω οτι άλλαξε κάτι...
Στην περίπτωση που το πρόβλημα είναι όπως το περιγράφεις φίλε Maverick, έχει κανένα νόημα να προχωρήσω σε άλλα "γιατροσόφια", ή μήπως είναι καλύτερα να τον αφήσω στην ηρεμία του, ταίζοντάς τον κανονικά έτσι ώστε να ζήσει αξιοπρεπώς όσο καιρό του μένει;
Πλησιάζοντας για να τον δω αν είναι καλύτερα, κάνει απότομες κινήσεις προς κάθε κατεύθυνση, μάλλον πεινασμένος ή πονεμένος είναι...
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-01-10, 18:35
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Αν είναι όγκος, δεν μπορείς να κάνεις κάτι...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-01-10, 11:10
Το avatar του χρήστη Serafeim
Serafeim Ο χρήστης Serafeim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Μαδρίτη (πρώην) Λαμία (νυν και αεί)
Μηνύματα: 273
Send a message via Skype™ to Serafeim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Έπειτα απο 4 μέρες νηστείας δεν μπορώ να πω οτι άλλαξε κάτι...
Στην περίπτωση που το πρόβλημα είναι όπως το περιγράφεις φίλε Maverick, έχει κανένα νόημα να προχωρήσω σε άλλα "γιατροσόφια", ή μήπως είναι καλύτερα να τον αφήσω στην ηρεμία του, ταίζοντάς τον κανονικά έτσι ώστε να ζήσει αξιοπρεπώς όσο καιρό του μένει; Το πιασες το θέμα
Πλησιάζοντας για να τον δω αν είναι καλύτερα, κάνει απότομες κινήσεις προς κάθε κατεύθυνση, μάλλον πεινασμένος ή πονεμένος είναι...

Καλή τύχη και σ' αυτόν και εσένα...
__________________

Serafeim
Ποτέ μη μιλάς άσχημα για τον εαυτό σου. Οι φίλοι σου μπορούν να καλύψουν πλήρως αυτό το θέμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-02-10, 15:38
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

To "ξεθάβω" για να ενημερώσω για την εξέλιξη.
Οι ευχές για καλή τύχη έπιασαν τόπο, χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα εν τέλει (πέραν των βασικών όπως αλλαγές, τάισμα), ο μονομαχούλης είναι πολύ καλύτερα από ότι ήταν ένα μήνα πριν!
Το συνειδητοποίησα περισσότερο όταν είδα τις φωτογραφίες που ανέβασα τότε.
Δεν μπορώ βέβαια να πω ότι είναι τελείως καλά, αλλά καμιά σχέση με πριν...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_6691.jpg
Εμφανίσεις:  503
Μέγεθος:  38,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_6689.jpg
Εμφανίσεις:  501
Μέγεθος:  35,9 KB  
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-03-10, 12:41
Το avatar του χρήστη Artsi
Artsi Ο χρήστης Artsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Question Φουσκωμένος Μονομάχος 2

Έχω ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα με τον δικό μου μονομάχο εδώ και κάμποσο καιρό...

Κάνοντας αρκετή έρευνα στο διαδίκτυο κατέληξα στο ότι πρόκειται για μία πάθηση που καλείται Mystery Bloat, η οποία απασχολεί αρκετούς ιδιοκτήτες betta fish ανά τον κόσμο, με δυστυχώς άγνωστα αίτια και ασαφείς - μη επαληθευμένες μεθόδους θεραπείας.

Τσεκάρετε τους παρακάτω συνδέσμους:

http://hubpages.com/hub/Bloated-Bett...-Mystery-Bloat
http://www.ultimatebettas.com/index.php?showtopic=29190
http://www.ultimatebettas.com/index....pic=40524&st=0

Παρακαλώ τους πιο έμπειρους ακουαρίστες να ασχοληθούν με το θέμα, καθότι φαίνεται πως υπάρχει μια σχετικά διαδεδομένη κατάσταση ( ασθένεια; πάθηση; ), που πλήττει τους μικρούς μας φίλους, ή σε περίπτωση που κάνω λάθος να μας διαφωτίσουν σχετικά.

Να σημειωθεί ότι έχουν αποκλειστεί οι περιπτώσεις του Dropsy και της απλής Constipation ("δυσκοιλιότητας"), ενώ πέραν της τρομακτικά πρησμένης κοιλιάς (συνήθως όχι ομοιόμορφα η δεξιά με την αριστερή πλευρά), το ψάρι ΔΕΝ εμφανίζει άλλα συμπτώματα και η συμπεριφορά του είναι απολύτως φυσιολογική.

Παραθέτω παρακάτω ορισμένες σχετικές εικόνες:









Υ.Γ.: Ο μονομάχος μου είναι ολόιδιος σε όψη (χρώματα και πρόβλημα) με του φίλου Persival, ενώ ζει σε άριστες κατά τα άλλα συνθήκες (στρωμένος & ώριμος κύβος Dennerle 30 λίτρων (τρέχει 9 μήνες), δίχως άλλα ψάρια / ασπόνδυλα, αρκετά φυτά (μερικά από τα οποία ρουφήχτρες νιτρικών, όπως τα ραγδαίως αναπτυσσόμενα pistia stratiotes), όξινο και μαλακό νερό 100% Α/Ο, σταθερή θερμοκρασία 27.5 βαθμών Κελσίου, τακτικές αλλαγές νερού, προσθήκη αντιχλωρίου, ιχνοστοιχείων-ηλεκτρολυτών, υγρού γενικού λιπάσματος - σιδήρου - καλλίου)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-03-10, 23:22
Kostis-Salonika Ο χρήστης Kostis-Salonika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 159
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artsi Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα με τον δικό μου μονομάχο εδώ και κάμποσο καιρό...

Κάνοντας αρκετή έρευνα στο διαδίκτυο κατέληξα στο ότι πρόκειται για μία πάθηση που καλείται Mystery Bloat, η οποία απασχολεί αρκετούς ιδιοκτήτες betta fish ανά τον κόσμο, με δυστυχώς άγνωστα αίτια και ασαφείς - μη επαληθευμένες μεθόδους θεραπείας.

Τσεκάρετε τους παρακάτω συνδέσμους:

http://hubpages.com/hub/Bloated-Bett...-Mystery-Bloat
http://www.ultimatebettas.com/index.php?showtopic=29190
http://www.ultimatebettas.com/index....pic=40524&st=0

Παρακαλώ τους πιο έμπειρους ακουαρίστες να ασχοληθούν με το θέμα, καθότι φαίνεται πως υπάρχει μια σχετικά διαδεδομένη κατάσταση ( ασθένεια; πάθηση; ), που πλήττει τους μικρούς μας φίλους, ή σε περίπτωση που κάνω λάθος να μας διαφωτίσουν σχετικά.

Να σημειωθεί ότι έχουν αποκλειστεί οι περιπτώσεις του Dropsy και της απλής Constipation ("δυσκοιλιότητας"), ενώ πέραν της τρομακτικά πρησμένης κοιλιάς (συνήθως όχι ομοιόμορφα η δεξιά με την αριστερή πλευρά), το ψάρι ΔΕΝ εμφανίζει άλλα συμπτώματα και η συμπεριφορά του είναι απολύτως φυσιολογική.

Παραθέτω παρακάτω ορισμένες σχετικές εικόνες:









Υ.Γ.: Ο μονομάχος μου είναι ολόιδιος σε όψη (χρώματα και πρόβλημα) με του φίλου Persival, ενώ ζει σε άριστες κατά τα άλλα συνθήκες (στρωμένος & ώριμος κύβος Dennerle 30 λίτρων (τρέχει 9 μήνες), δίχως άλλα ψάρια / ασπόνδυλα, αρκετά φυτά (μερικά από τα οποία ρουφήχτρες νιτρικών, όπως τα ραγδαίως αναπτυσσόμενα pistia stratiotes), όξινο και μαλακό νερό 100% Α/Ο, σταθερή θερμοκρασία 27.5 βαθμών Κελσίου, τακτικές αλλαγές νερού, προσθήκη αντιχλωρίου, ιχνοστοιχείων-ηλεκτρολυτών, υγρού γενικού λιπάσματος - σιδήρου - καλλίου)
Δυστηχώς και ο δικός μου μονομάχος σήμερα απεβίωσε μετά από 2 περίπου μήνες ίδιας ασθένειας (φουσκωμένος όπως ακριβώς και ο κόκκινος της φωτογραφίας) αν και φρόντιζα να έχει ιδιαίτερα καλές συνθήκες διαβίωσης.
Επειδή ήταν ο πρώτος μου και δεν είχα απώλεια έως και σήμερα, τι θα πρέπει να κάνω; Το νερό που υπάρχει είναι άραγε μολυσμένο ή μια καλή αλλαγή νερού αρκεί;
Θέλω να κρατήσω το ενυδρείο (40lt) στρωμένο, για μια επόμενη προσπάθεια, μάλλον όμως όχι ξανά σε μονομάχο. Έριξα ήδη τροφή μέσα προκειμένου να διατηρήσω όσο γίνεται τον κύκλο του αζώτου.
Έκανα καλά;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-03-10, 23:44
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Κριμα το ψαρακι σου

Για καλο και για κακο κανε μια καλη αλλαγη νερου -αν και δε νομιζω να εχεις προβλημα! Αν ηταν ογκος δε θα μπορουσες να κανεις κατι!

Καλα εκανες και εριξες λιγο τροφη ... ριχνε καθημερινα 1-2 φυλλαρακια - μεχρι να βαλεις αλλο ψαρι!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-03-10, 00:02
Kostis-Salonika Ο χρήστης Kostis-Salonika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 159
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Κριμα το ψαρακι σου

Για καλο και για κακο κανε μια καλη αλλαγη νερου -αν και δε νομιζω να εχεις προβλημα! Αν ηταν ογκος δε θα μπορουσες να κανεις κατι!

Καλα εκανες και εριξες λιγο τροφη ... ριχνε καθημερινα 1-2 φυλλαρακια - μεχρι να βαλεις αλλο ψαρι!
Σ'ευχαριστώ.
Θα ρίχνω λίγη τροφή καθημερινά μέχρι να καταλήξω στους νέους κατοίκους και ελπίζω να είναι πιο καλότυχοι από τον Πέτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-05-10, 00:50
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Για την ιστορία, σήμερα μας άφησε ο μονομάχος...

Πριν μερικές μέρες άρχισε να φουσκώνει ξανά, έφτασε στα τότε επίπεδα και τέλος.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-05-10, 01:18
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την ιστορία, σήμερα μας άφησε ο μονομάχος...

Πριν μερικές μέρες άρχισε να φουσκώνει ξανά, έφτασε στα τότε επίπεδα και τέλος.
__________________




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μονομάχος SOS!!! dimitrak2000 Bettas 11 04-07-09 10:14
Μονομάχος....? lilyth Bettas 37 21-06-08 09:02
Μονομάχος με ..... τί ? Μάγγος Θωμάς Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 21-10-05 13:36
Που θα βρω μονομάχο? spirosta Bettas 5 28-08-05 08:56
Ο μονομάχος μου laskarino Bettas 10 11-04-05 12:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08600 seconds with 14 queries