Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-09-13, 00:02
Το avatar του χρήστη dll53
dll53 Ο χρήστης dll53 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή Βοήθεια για στήσιμο ενυδρείου(Νεος)

Καλησπέρα ,

Έχω πάρει ένα ενυδρείο 110Χ42Χ45 (μάλλον 300αρι), αύριο θα ξεκινήσω να το ετοιμάζω ώστε σε 1 μήνα να είναι έτοιμο να υποδεχτεί τα ζωντανά .
Θέλω βοήθεια στον συνδυασμό των ψαριών που θα επιλέξω ώστε να ταιριάζουν στα χαρακτηριστικά.Τα ψάρια που μου αρέσουν παρα πολύ είναι τα αγγελόψαρα.
Σαν στήσιμο θα μου άρεσε να έχει ποικιλία φυτών και ψάρια που να έχουν κίνηση και όμορφα χρώματα.

Περιμένω τις προτάσεις σας

Αν χρειάζεστε κάποια πληροφορία παραπάνω εδώ ειμαστε!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-09-13, 00:11
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλως τον!

Το ενυδρειο σου για αρχη ειναι 208 λιτρα μικτα, οποτε καθαρα θα ειναι γυρω στα 180. Να ξερεις, ο υπολογισμος των λιτρων γινεται ως εξης: (μηκος χ πλατος χ υψος / 1000).

Για αγγελοψαρα θα ελεγα οτι ειναι μικρο λογω υψους. Καλο θα ηταν να υπαρχει περισσοτερο για τη φιλοξενια τους, γυρω στα 60 εκατοστα. Τωρα απο επιλογες σε αυτα τα λιτρα, ειναι απειρες αν θελεις να δεις για καποια ειδη που θα ειναι πιο ανετα. Αρκει να βρεις τι σου αρεσει, φυσικα με αναζητηση. Απο εκει και περα, ψαρια μαλακου νερου οπως τα αγγελοψαρα και αλλα ειδη Ν. Αμερικης, ειναι καλυτερο να ειμαστε ετοιμη για επεξεργασια του νερου, ωστε να τους προσφερουμε το μαλακο νερακι που απαιτουν για να ειναι υγιη.

Οτιδηποτε θελεις, το συζηταμε.

Υ.Γ. Απο φιλτρανση τι εχεις?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-09-13, 00:12
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλωσηρθες!
υποθετω εχεις διαβασει τα υπομνηματα στους αρχαριους?αν δεν τα εχεις διαβασει καντο,θα σε βοηθησουνε πολυ

καλα εκανες και πηρες μεγαλο ενυδρειο θα δεις οτι θα ειναι πιο ευκολο να το συντηρησεις.αν ειναι σωστες οι διαστασεις που εδωσες,110μηκοςΧ42πλατοςΧ45υψος ειναι 207 λιτρα μικτα. απο αυτα υπολογισε περιπου 180 καθαρα,αναλογα ποσα υλικα(αμμο κλπ) θα βαλεις μεσα.

για αγγελόψαρα εγω δεν θα στο προτεινα σαυτες τις διαστασεις,αλλα αν θες περιμενε να παρεις κιαλλες γνωμες.αν σαρεσει ο αμαζονιος ομως,εχεις παρα πολλες επιλογες σε πανεμορφα ψαρια για τα λιτρα σου,αρκει να μπορεις να τους προσφερεις και το καταλληλο νερο.

τι νερο εχεις στη βρυση σου?εχεις τα απαραιτητα τεστ?και αν ναι,εχεις κανει μετρησεις?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-09-13, 00:15
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μπραβο ρε, τα ιδια γραψαμε
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-09-13, 00:17
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ε,τι αλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-09-13, 13:41
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

καλως ηρθες.
στη θεση σου πρωτα θα κοιταζα τις παραμετρους του νερου,μετα κατα ποσο υπαρχει διαθεση και δυνατοτητα να το επεξεργαζομαι και μετα θα κοιτουσα την ψαροσυνθεση...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-09-13, 19:31
Το avatar του χρήστη dll53
dll53 Ο χρήστης dll53 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τον υπολογισμό της διάστασης του ενυδρείου γιατι είχα την εντύπωση οτι ήταν 300λίτρα
Φίλτρανση εννοείς το φίλτρο? Έχω ένα εσωτερικό bluwave 07.

Όσο για το άν έχω τα απαραίτητα τέστ δυστυχώς μόλις γύρισα απο το ενυδρειάδικο θυμήθηκα οτι δεν πήρα τεστ για το Ph.(Πήρα όμως για αμμωνία- Νιτρικά και Νιτρώδη)


Διάθεση να ασχοληθώ υπάρχει πολύ (ασχετα αν δουλεύω 6 μέρες την βδρομάδα)

Πήγα και πήρα υπόστρωμα για να το γεμίσω για τα φυτά αλλα δυστυχώς δεν έφτασε να καλύψει παραπάνω απο 1 εκατοστό!Οπότε σταμάτησε το στήσιμο για δευτέρα που θα πάω να αγοράσω και άλλο υπόστρωμα!
Νομίζω οτι χρειάζεται να βάλω περίπου 3-4 εκατοστά υπόστρωμα και απο πάνω χαλίκι σωστά?

Πως μπορώ να μάθω αν κάποια μπουκαλάκια που έχω πάρει διαφορετικής μάρκας κάνουν την ίδια δουλειά?(νομίζω ειναι για την αμμωνία οταν κάνεις αλλαγές νερού) και επίσης θέλω να μου πείτε αν μπορώ να βάλω στο ενυδρείο μία πέτρα που έχω φέρει απο το ποτάμι στο χωριό (βραζοντάς την πρώτα) για να το στολίσω?

Έβαλα στην πρίζα το φίλτρο και έκανε αρκετό θόρυβο, είναι φυσιολογικό? μήπως επειδή δεν έχει νερό? πως μπορώ να ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα?

Επίσης ο θερμαντήρας που είχε το φίλτρο μέσα είχε σπάσει και μου έδωσαν ένα άλλο εξωτερικό θερμαντήρα.Αυτό πρέπει να είναι κάθετα μέσα στο νερό? Πρέπει να είναι κολλημενο στο τζάμι με τις βεντούζες που έχει?(αν και έχουν χαλάσει και πρέπει να βρώ άλλες για αλλαγή)

Αυτά προς το παρόν αλλα μην νομίζετε οτι θα σας αφήσω σε ησυχία

Ευχαριστώ παίδες!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-09-13, 20:26
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dll53 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τον υπολογισμό της διάστασης του ενυδρείου γιατι είχα την εντύπωση οτι ήταν 300λίτρα
Φίλτρανση εννοείς το φίλτρο? Έχω ένα εσωτερικό bluwave 07.

Όσο για το άν έχω τα απαραίτητα τέστ δυστυχώς μόλις γύρισα απο το ενυδρειάδικο θυμήθηκα οτι δεν πήρα τεστ για το Ph.(Πήρα όμως για αμμωνία- Νιτρικά και Νιτρώδη)


Διάθεση να ασχοληθώ υπάρχει πολύ (ασχετα αν δουλεύω 6 μέρες την βδρομάδα)

Πήγα και πήρα υπόστρωμα για να το γεμίσω για τα φυτά αλλα δυστυχώς δεν έφτασε να καλύψει παραπάνω απο 1 εκατοστό!Οπότε σταμάτησε το στήσιμο για δευτέρα που θα πάω να αγοράσω και άλλο υπόστρωμα!
Νομίζω οτι χρειάζεται να βάλω περίπου 3-4 εκατοστά υπόστρωμα και απο πάνω χαλίκι σωστά?
το υποστρωμα δεν ειναι απαραιτητο. και κατα τη γνωμη μου αφου δεν θα κανεις hi tech φυτεμενο ειναι πεταμενα λεφτα.ασε αυτο που πηρες η βγαλτο τελειως πριν το βρεξεις αν θελεις και αντικατεστησε το με ουδετερη χαλαζιακη αμμο.τα περισσοτερα ψαρια θελουνε αμμο.
τα ευκολα φυτα με τα οποια θα ασχοληθεις προς το παρον δεν χρειαζονται υποστρωμα.αργοτερα που θα μαθεις τα βασικα,βλεπεις αν το χρειαζεσαι.

Πως μπορώ να μάθω αν κάποια μπουκαλάκια που έχω πάρει διαφορετικής μάρκας κάνουν την ίδια δουλειά?(νομίζω ειναι για την αμμωνία οταν κάνεις αλλαγές νερού) και επίσης θέλω να μου πείτε αν μπορώ να βάλω στο ενυδρείο μία πέτρα που έχω φέρει απο το ποτάμι στο χωριό (βραζοντάς την πρώτα) για να το στολίσω?
για τα μπουκαλακια θα πρεπει να μας πεις τι γραφει το καθενα.
για την πετρα,εξαρταται απτο τι ψαρια θα βαλεις και τι πετρα ειναι.

Έβαλα στην πρίζα το φίλτρο και έκανε αρκετό θόρυβο, είναι φυσιολογικό? μήπως επειδή δεν έχει νερό? πως μπορώ να ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα?
μην το βαζεις στην πριζα εξω απτο νερο.
αν θες να το δοκιμασεις βαλτο σε ενα κουβα με νερο.

Επίσης ο θερμαντήρας που είχε το φίλτρο μέσα είχε σπάσει και μου έδωσαν ένα άλλο εξωτερικό θερμαντήρα.Αυτό πρέπει να είναι κάθετα μέσα στο νερό? Πρέπει να είναι κολλημενο στο τζάμι με τις βεντούζες που έχει?(αν και έχουν χαλάσει και πρέπει να βρώ άλλες για αλλαγή)

ο θερμαντηρας που πηρες δεν μπαινει στο φιλτρο εκει που ητανε ο παλιος?ποιο θερμαντηρα πηρες?(μαρκα και watt)

Αυτά προς το παρόν αλλα μην νομίζετε οτι θα σας αφήσω σε ησυχία

δεν το νομιζουμε

Ευχαριστώ παίδες!!!!
διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους! και μη βιαζεσαι να κανεις αγορες και πετας λεφτα! αν βλεπεις οτι χρειαζεσαι κατι η δεν εισαι σιγουρος,ρωτα πρωτα εδω μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-09-13, 20:46
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους! και μη βιαζεσαι να κανεις αγορες και πετας λεφτα! αν βλεπεις οτι χρειαζεσαι κατι η δεν εισαι σιγουρος,ρωτα πρωτα εδω μεσα
ερωτηση:μονο σε hi tech βαζουμε υποστρωμα??
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-09-13, 20:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οχι απαραιτητα.αλλα τα περισσοτερα υποστρωματα χανουν τις ιδιοτητες τους μετα απο μερικους μηνες οποτε παλι χρειαζεται να μπουν ταμπλετες κλπ για να βοηθησουν τα φυτα.

προσωπικα δεν εχω βαλει ποτε υποστρωμα σε κανενα ενυδρειο μου και δεν ειχα ποτε προβλημα με τα φυτα.εννοειται πως δεν ασχολουμαι με High tech φυτεμενα γιατι μaρεσει το black(κατραμι...) water και τα περισσοτερα φυτα δεν τα πανε καλα μαυτο.

ετσι κιαλλιως αν ξεκινησει με ευκολα φυτα μικρης και μετριας δυσκολιας οπως κανει ο περισσοτερος κοσμος δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις σε λιπασματα.

αν θελει να βαλει πιο δυσκολα φυτα θα πρεπει να επενδυσει και σε συστημα co2,ph controller,φωτισμο κλπ.

προσωπικα δεν βλεπω το λογο για τετοια εξοδα στο πρωτο ενυδρειο αλλα θα μας πει o dll τι θελει να κανει...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-09-13, 21:01
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

στα φυτεμενα με ευκολα φυτα αν θελεις βαζεις υποστρωμα, αν θελεις οχι αλλα θα πρεπει να προσθεσεις ταμπλετες λιπασματος. και τα ευκολα φυτα το θελουν το κατιτις τους. στα δυο ενυδρεια φυτεμενα που εχω δεν εχω χρησιμοποιησει υποστρωμα. ομως ειχα προσθεσει στην αρχη το tetra initial sticks.

οπως και να χει, το υποστρωμα χανει τις ιδιοτητες του μετα απο καποιο χρονικο διαστημα και τοτε θα χρησιμοποιησεις τις ταμπλετες οπωσδηποτε.

με δυσκολα φυτα δεν εχω ασχοληθει (ακομα) για να πω αν μπορει καποιος να ξεκινησει καποιος ενυδρειο χωρις υποστρωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-09-13, 21:18
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dll53
Έβαλα στην πρίζα το φίλτρο και έκανε αρκετό θόρυβο, είναι φυσιολογικό? μήπως επειδή δεν έχει νερό? πως μπορώ να ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα?
Μην το βαζεις σε λειτουργια το φιλτρο χωρις νερο, υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να καει η αντλια του.


Για υποστρωμα υπαρχουν και τα παθητικα, βεβαια, οπως το seachem flourite, το οποιο δεν χανει τη δραση του, αλλα ειναι πανακριβο. Σε ευκολα φυτα, παντως, δεν θα εβαζα υποστρωμα, μονο καμια ταμπλετα λιπανσης ανα καποιους μηνες για απλη ενισχυση. Αλλωστε, η περισσεια θρεπτικων απο το βυθο, δεν αποκλειεται ακομα και να βλαψει τα φυτα που θα βαλεις, αν δεν μπορουν να καταναλωσουν οτι το υποστρωμα τους προσφερει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-09-13, 09:53
Το avatar του χρήστη dll53
dll53 Ο χρήστης dll53 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Καλημέρα σας,

Έχουμε και λέμε :

1.Έχω ένα μπουκαλάκι που λέει οτι είναι Βακτηρίδια της microbe lift special blend Αυτό θα με βοηθήσει φτιάξω τις συνθήκες που χρειάζονται για το ενυδρείο?(Να μετατρέψω την αμμωνία σε Νιτρικά και μετά σε νιτρώδη?Αν τα λέω με την σωστή σειρά!)

2.Ενα μπουκαλάκι της Kent Ammonia Detox (Νομίζω οτι είναι αντιχλώριο?Για τις αλλαγές νερού)

3.Ένα Εxcellence DM1 Conditioner που μου το έδωσε το ενυδρειάδικο εχθές(Μάλλον πρέπει να κάνει την ίδια δουλειά με το Ν.2 για τις αλλαγές Νερού.Αντιχλώριο)

4. Έχω κάποια τεστ για Αμμωνία της API NH3/NH4 TEST KIT τα χρησημοποιώ κανονικά? Έχουν ημερομηνία λήξης?
Και επίσης αγόρασα 3 τεστ για ΝΟ2 , ΝΟ3 ΝΗ4 της SYSTEMA.(Τα πιο πάνω τεστ τα βρήκα μόλις γύρισα σπίτι γιαυτό και πήρα ξανά το NH4)

5.Ο θερμοστάτης που έχω είναι ο Hailea CB-8300 300Watt

6.Τώρα μία τελευταία απορία(για την ώρα) Το νερό που θα βάλω στο ενυδρείο μπορεί να είναι είτε της βρύσης είτε απο το πηγάδι. Τέστ για Ph δυστυχώς ξέχασα να πάρω εχθές οπότε θα πρέπει να περιμένω αύριο ν'ανοίξουν τα μαγαζιά ώστε να ξέρω αν έχουν διαφορά τα 2 νερά. Δεν υπάρχει κανενας άλλο τρόπος να μάθω το Ph σήμερα ε?




Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-09-13, 10:06
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

1- Σου το φορτωσε. Δεν θα το χρησιμοποιουσα και θα το πηγαινα πισω. Το ενυδρειο δεν στρωνει με τα μαγικα μπουκαλακια. Διαβασε εδω για να καταλαβεις τι γινεται και εδω για στρωσιμο με αμμωνια ή εδω για να παρεις μπολι απο στρωμενο ενυδρειο.
2- Αντιχλωριο. Το χρειαζεσαι. Την επομενη φορα παρε το prime της seachem.
3-Σου το φορτωσε επισης. Μην το βαλεις καν, πηγαινε το πισω αν δεν το ανοιξες. Μονο προβληματα στα ψαρια σου μπορει να προκαλεσουν τετοια προϊοντα.
4. Για τη ληξη των τεστ της api διαβασε εδω. Ληγμενα τεστ δεν ειναι αξιοπιστα.
5. Καλα εισαι.
6. Το νερο απο το πηγαδι ξερεις τι μπορει να εχει μεσα? Ειναι ποσιμο? Εισαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει καμι πιθανοτητα να εχει καποιο χημικο? Απο τη βρυση θα εβαζα χωρις δευτερη σκεψη.

Καλυτερα να ρωτας αν χρειαζεσαι κατι παραπανω, γιατι απο το καταστημα θα φυγεις ξανα με ενα σωρο αχρηστα πραγματα, ενω μπορουσες να ξοδεψεις τα χρηματα σου σε χρησιμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-09-13, 10:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dll53 Εμφάνιση μηνυμάτων

1.Έχω ένα μπουκαλάκι που λέει οτι είναι Βακτηρίδια της microbe lift special blend Αυτό θα με βοηθήσει φτιάξω τις συνθήκες που χρειάζονται για το ενυδρείο?(Να μετατρέψω την αμμωνία σε Νιτρικά και μετά σε νιτρώδη?Αν τα λέω με την σωστή σειρά!)

ολικη αμμωνια(ΝΗ4ΝΗ3)--->Νιτρωδη(ΝΟ2)--->Νιτρικα(ΝΟ3)
το special blend θα βοηθησει,αλλα,αυτο προυποθετει οτι θα κανεις υπομονη και δεν θα βιαστεις να βαλεις ψαρια.θα χρειαστει να παραγεις ρυπους στο ενυδρειο για να στρωσει, αν ακολουθησεις αυτη τη διαδικασια στρωσιματος.διαβασε τα υπομνηματα που σου εδωσε ο nazgul απο πανω για να καταλαβεις τι γινεται και πως.πιστευω οτι τσαμπα στο πουλησε αυτο το συγκεκριμενο,γιατι δεν ειναι καν για στρωσιμο αλλα τεσπα.αν τοχεις ανοιξει και δεν μπορεις να το επιστρεψεις,χρησιμοποιησε το οσο το εχεις.

2.Ενα μπουκαλάκι της Kent Ammonia Detox (Νομίζω οτι είναι αντιχλώριο?Για τις αλλαγές νερού)
αν δεν μπορεις να το επιστρεψεις χρησιμοποιησε το μεχρι να τελειωσει και οταν τελειωσει παρε prime.ειναι πιο οικονομικο στη δοσολογια του.

3.Ένα Εxcellence DM1 Conditioner που μου το έδωσε το ενυδρειάδικο εχθές(Μάλλον πρέπει να κάνει την ίδια δουλειά με το Ν.2 για τις αλλαγές Νερού.Αντιχλώριο)
δεν το χρειαζεσαι.(δεν το βρισκω καν να δω τι ακριβως περιεχει)
αν δεν τοχεις ανοιξει πηγαινε το πισω.

4. Έχω κάποια τεστ για Αμμωνία της API NH3/NH4 TEST KIT τα χρησημοποιώ κανονικά? Έχουν ημερομηνία λήξης?
Και επίσης αγόρασα 3 τεστ για ΝΟ2 , ΝΟ3 ΝΗ4 της SYSTEMA.(Τα πιο πάνω τεστ τα βρήκα μόλις γύρισα σπίτι γιαυτό και πήρα ξανά το NH4)
εχουνε ημερομηνια ληξης και θα πρεπει καπου να τη γραφει κοιταξε τη.αν δεις οτι ειναι σβησμενη με μαρκαδορο η τιποτα τετοιο και τα εχεις πολυ καιρο,πετα τα.
αν δεν εχουνε ληξει και ητανε φυλγμενα σε σκιερο μερος και ητανε κλειστα καλα,μπορεις να τα δοκιμασεις και να συγκρινεις με τα καινουρια.αν μετρανε σωστα ειναι οκ.

5.Ο θερμοστάτης που έχω είναι ο Hailea CB-8300 300Watt
μεγαλος ειναι για τα 200 λιτρα.δεν ειναι κακο,θα ζεσταινει πιο γρηγορα,αλλα προφανως μαλον δεν θα χωραει στο φιλτρο σου.θα πρεπει να μπει εξωτερικα απτο φιλτρο μεσα στο νερο,με τις βεντουζες του στο τζαμι.

6.Τώρα μία τελευταία απορία(για την ώρα) Το νερό που θα βάλω στο ενυδρείο μπορεί να είναι είτε της βρύσης είτε απο το πηγάδι. Τέστ για Ph δυστυχώς ξέχασα να πάρω εχθές οπότε θα πρέπει να περιμένω αύριο ν'ανοίξουν τα μαγαζιά ώστε να ξέρω αν έχουν διαφορά τα 2 νερά. Δεν υπάρχει κανενας άλλο τρόπος να μάθω το Ph σήμερα ε?

χρειαζεσαι τεστ για ph και για σκληροτητες (GH,KH αυτα πανε μαζι).
αν επιστρεψεις καποια απτα αχρηστα πισω,μπορεις να παρεις αυτα με τα λεφτα.του πηγαδιου μπορει να ειναι τελειο,(αναλογα και τα ψαρια που θα βαλεις)μπορει να ειναι και επικινδυνο.αν ειναι ποσιμο ειναι καλο σημαδι.θα πρεπει ομως να κανεις μετρησεις με ολα τα τεστ για να δεις τι γινεται.(για πιο ασφαλεια θα πρεπει να το πας για αναλυση σε εργαστηριο)αλλα,αν ειναι ποσιμο και δεν μετρας αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα,ισως ειναι ενταξει.χωρις αναλυση σε εργαστηριο ομως,παλι υπαρχει ενα αρκετα μεγαλο ρισκο...
φυσικα αν δεν ειναι ποσιμο,δεν το πλησιαζεις καν στο ενυδρειο...

προς το παρον,μεχρι να ψαχτεις,προτιμησε της βρυσης.και κανε μετρησεις με τα τεστ σου και σε αυτο.
και οταν πας στο πετσοπ,μην ακους τις μπουρδες που σου λεει,γιατι προφανως απο αυτα που σου πουλησε, φαινεται οτι δεν ξερει κιολας τι κανει το καθενα
σε ποιο πετσοπ πηγες Btw?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-09-13, 10:56
Το avatar του χρήστη dll53
dll53 Ο χρήστης dll53 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Το Ν.1 το έχω ήδη ανοίξει και το είχα βάλει σε ένα 60λιτρο ενυδρείο οπότε δεν μπορώ να το επιστρέψω.
Το Ν.3 το έχω κλειστό οπότε επιστρέφετε
Το Ν.4 έχουν ήδη λήξει οπότε τα πετάω και χρησιμοποιώ τα καινούργια που πήρα εχθές
Το νερό του πηγαδιού δεν είναι πόσιμο οπότε άκυρο για να το χρησιμοποιήσω. Ακολουθώ την περπατημένη νερό βρύσης

Ξαναδιάβασα τα πόστ που μου είπες για το στρώσιμο του ενυδρείου (κάθε φορά που τα διαβάσω τα καταλαβαίνω ακόμα περισσότερο), απλά για επιβεβαίωση πρέπει να πάω στο φαρμακείο να αγοράσω αμμωνία???Πως θα το ζητήσω?κάτι έλεγε μέσα στο ποστ για διαφορα διαλύμματα 6% 10% 30% κλπ ποιό απολα τα διαλύμματα πρέπει να ζητήσω?

Συγχωρέστε με αν επαναλαμβάνομαι αλλά καθημερινά μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-09-13, 11:04
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καθαρη αμμωνια θα ζητησεις, χωρις προσθετα. Το ποσοστο του διαλυματος δεν εχει και μεγαλη σημασια, απλα αν παρεις το μεγαλυτερο, θα βαλεις λιγοτερο προϊον. Μην ανησυχεις, ακομα και παραπανω να ριξεις, δεν υπαρχει θεμα, αφου δεν θα εχεις ζωντανους οργανισμους μεσα.

Το νερο απο το πηγαδι, μονο για να πλενεις τα ποδια σου, μακρια απο το ενυδρειο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-09-13, 11:08
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dll53 Εμφάνιση μηνυμάτων

Ξαναδιάβασα τα πόστ που μου είπες για το στρώσιμο του ενυδρείου (κάθε φορά που τα διαβάσω τα καταλαβαίνω ακόμα περισσότερο),
κιεγω το ιδιο
απλά για επιβεβαίωση πρέπει να πάω στο φαρμακείο να αγοράσω αμμωνία???Πως θα το ζητήσω?κάτι έλεγε μέσα στο ποστ για διαφορα διαλύμματα 6% 10% 30% κλπ ποιό απολα τα διαλύμματα πρέπει να ζητήσω?

ολα την ιδια δουλεια θα κανουνε,αυτο που θα αλλαξει αναλογα με την περιεκτικοτητα ειναι η δοσολογηση που θα πρεπει να κανεις για να κρατας ενα σταθερο επιπεδο αμμωνιας στο ενυδρειο.(συνηθως 3mg/l)
δες πρωτα τι εχει στο φαρμακειο και αφου παρεις το συζηταμε για τους τροπους χρησης.γιατι υπαρχουν διαφορες "προσεγγισεις"...
υποψιν οτι εχεις παντα τη δυνατοτητα να μπολιασεις.το στρωσιμο γινεται αμεσα ετσι.αν δεν εχεις ψαρια μεσα ομως και δεν βιαζεσαι,δεν ειναι κακο να το κανεις με τον "παραδοσιακο" τροπο.θα καταλαβεις καλυτερα τα περι κυκλου του αζωτου ετσι
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-09-13, 11:35
Το avatar του χρήστη dll53
dll53 Ο χρήστης dll53 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Έχω πάει σε 2 Petshop ένα τον ωκεανό στην βουλιαγμένης και εχθές πήγα σε ένα το myaquarium στην χαμοστέρνας 14.

nazgul
Το νερο απο το πηγαδι, μονο για να πλενεις τα ποδια σου, μακρια απο το ενυδρειο

Το οτι έχουν εμφανιστεί στα πόδια μου άλγεις είναι ανησυχητικό λες?

kgf12345
υποψιν οτι εχεις παντα τη δυνατοτητα να μπολιασεις.το στρωσιμο γινεται αμεσα ετσι.αν δεν εχεις ψαρια μεσα ομως και δεν βιαζεσαι,δεν ειναι κακο να το κανεις με τον "παραδοσιακο" τροπο.θα καταλαβεις καλυτερα τα περι κυκλου του αζωτου ετσι

Ψάρια δεν έχω μέσα στο ενυδρείο και ούτε βιάζομαι να το στήσω, το θέμα μου είναι να μάθω τα μυστικά του χόμπυ και όχι να κάνω κάτι βιαστικά

Μήπως ξέρετε που μπορώ να βρώ καινούργιες βεντούζες για τον θερμοστάτη γιατι οι παλιές έχουν σκληρυνει και δεν κολλάνε?

kgf12345
αν τοχεις ανοιξει και δεν μπορεις να το επιστρεψεις,χρησιμοποιησε το οσο το εχεις.
Ναι το έχω ανοίξει, μήπως ξέρεις πως μπορώ να το χρησιμοποιήσω? αν βάλω αυτά τα βακτήριδια αλλάζει κάτι? Η αμμωνία συνεχίζει και χρειάζεται σωστά? Δεν με νοιάζει να μην το χρησημοποιήσω αν ειναι να τα κάνω μπάχαλο
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-09-13, 11:53
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dll53 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω πάει σε 2 Petshop ένα τον ωκεανό στην βουλιαγμένης και εχθές πήγα σε ένα το myaquarium στην χαμοστέρνας 14.

και ποιος σου πουλησε τι?για να ξερω αν περασω απτον ωκεανο,τι να του πωκαι ποιος υπαλληλος ητανε?ψηλος,κοντος,η μεσαιος και γεματος?(στειλτο με πμ αυτο αν δε θες να το γραψεις εδω)



Μήπως ξέρετε που μπορώ να βρώ καινούργιες βεντούζες για τον θερμοστάτη γιατι οι παλιές έχουν σκληρυνει και δεν κολλάνε?

αυτες που εχεις,βραστες κανα 3λεπτο-5λεπτο και θαναι οκ μαλον.δοκιμασε αυτο πριν πας να αγορασεις καινουριες


Ναι το έχω ανοίξει, μήπως ξέρεις πως μπορώ να το χρησιμοποιήσω? αν βάλω αυτά τα βακτήριδια αλλάζει κάτι? Η αμμωνία συνεχίζει και χρειάζεται σωστά? Δεν με νοιάζει να μην το χρησημοποιήσω αν ειναι να τα κάνω μπάχαλο
το μπουκαλι γραφει πανω του δοσολογια αν θες να βαλεις.αφου ομως προκειται να βαλεις αμμωνια στο ενυδρειο για να στρωσεις,μπορεις να μην το βαλεις προς το παρον για να μη σε μπερδεψει κατι.ετσι κιαλλιως δεν θα προσφερει κατι ιδιαιτερο τωρα,ενα γενικο conditioner ειναι.δεν διαβαζω κατι στην περιγραφη του που θα προσφερει κατι ιδιαιτερο στο στρωσιμο.(αν βλεπει καποιος κατι αλλο,ας μου το δειξει,μηπως το εχασα)
παντως αν θες να βαλεις δεν θα κανεις κακο.

γραφει οτι περιεχει βακτηρια,αλλα αυτο που βλεπω ειναι οτι κυριως βοηθαει στην διαλυση των οργανικων.και ετσι εμμεσα,βοηθαει το στρωσιμο.
εσυ οργανικα δεν εχεις προς το παρον,οποτε μαυτη τη λογικη δεν νομιζω οτι θα προσφερει κατι αλλο.ισως να γλυτωσεις κανα δυο μερες απτην ολη διαδικασια αλλα δεν πιστευω κατι παραπανω...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-09-13, 12:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dll53 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σας,

Έχουμε και λέμε :

1.Έχω ένα μπουκαλάκι που λέει οτι είναι Βακτηρίδια της microbe lift special blend Αυτό θα με βοηθήσει φτιάξω τις συνθήκες που χρειάζονται για το ενυδρείο?(Να μετατρέψω την αμμωνία σε Νιτρικά και μετά σε νιτρώδη?Αν τα λέω με την σωστή σειρά!)

2.Ενα μπουκαλάκι της Kent Ammonia Detox (Νομίζω οτι είναι αντιχλώριο?Για τις αλλαγές νερού)

3.Ένα Εxcellence DM1 Conditioner που μου το έδωσε το ενυδρειάδικο εχθές(Μάλλον πρέπει να κάνει την ίδια δουλειά με το Ν.2 για τις αλλαγές Νερού.Αντιχλώριο)

4. Έχω κάποια τεστ για Αμμωνία της API NH3/NH4 TEST KIT τα χρησημοποιώ κανονικά? Έχουν ημερομηνία λήξης?
Και επίσης αγόρασα 3 τεστ για ΝΟ2 , ΝΟ3 ΝΗ4 της SYSTEMA.(Τα πιο πάνω τεστ τα βρήκα μόλις γύρισα σπίτι γιαυτό και πήρα ξανά το NH4)

5.Ο θερμοστάτης που έχω είναι ο Hailea CB-8300 300Watt

6.Τώρα μία τελευταία απορία(για την ώρα) Το νερό που θα βάλω στο ενυδρείο μπορεί να είναι είτε της βρύσης είτε απο το πηγάδι. Τέστ για Ph δυστυχώς ξέχασα να πάρω εχθές οπότε θα πρέπει να περιμένω αύριο ν'ανοίξουν τα μαγαζιά ώστε να ξέρω αν έχουν διαφορά τα 2 νερά. Δεν υπάρχει κανενας άλλο τρόπος να μάθω το Ph σήμερα ε?
1.
http://www.microbelift.com/products/...special-blend/
Εδω ενα θεμα με στρωσιμο ενυδρειο με τεχνητο τροπο (special blend+niteout)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....494#post589494
Και εδω το αποτελεσμα
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...&postcount=177

2. Αυτο ειναι βοηθεια, σε περιπτωση που εχει καποιος ψαρια μεσα, ενω στρωνει, και ανεβασει το νερο αμμωνια.
Αποτοξικοποειει την αμμωνια.
Το θεμα ομως ειναι οτι (απο οτι καταλαβα) τωρα η εταιρεια βγαζει αλλο προιον στη θεση του. Το Pro-Ammonia Detox (και οχι Ammonia Detox)
http://www.kentmarine.com/products/k...onia-detox.htm
Κι αυτο γιατι το νεο προιον (οπως φαινεται απο τα directions του λινκ), δρα οπως το Prime.
Δλδ αποτοξικοποει την αμμωνια. αλλα δεν την εξαφανιζει, κι ετσι μπορεις να το χρησιμοποιησεις κατα τη διαρκεια του στρωσιματος.
Ενω αν την εξαφανιζε, δεν θα υπαρχει αμμωνια για να αναπτυσσεται η βιολογια.
Ομως το νεο προιον οπως και το Prime, δεν εξαφανιζουν την αμμωνια.
Την μετατρεπουν σε αμμωνιο που δεν ειναι τοξικο για τα ψαρια, αλλα παραμενει τροφη για τα βακτηρια. (τα συνηθη τεστ αμμωνιας, συνεχιζουν και δειχνουν να υπαρχει αμμωνια, αλλα μετρανε ολικη αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4, δλδ αμμωνια ΝΗ3 και αμμωνιο ΝΗ4 μαζι συνολο. Ομως δεν ειναι τοξικη αφου το ποσοστο αμμωνιας επι του συνολου, εχει μετατραπει σε αμμωνιο)
Οποτε μαλλον, το παλιο προιον που εχεις, δεν κανει για το στρωσιμο, αφου ισως δεσμευει ολη την αμμωνια.

3. Αυτο ειναι το αντιχλωριο. Περιεχει και αλοη και βιταμινες, αλλα δεν μου αρεσει που λεει οτι σταθεροποιει το πεχα στο 7, Αυτο σημαινει οτι εχει μπαφερς και αυτα δεν μου αρεσουν.
http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0

4. Οδηγιες χρησεως και σημαντικες πληροφοριες για τα τεστ νερου APi.
Καπου λεει και για τη διαρκεια των τεστ

5. Μια χαρα αν και θα ελεγα να βαλεις και ενα stc-1000 για ελεγχο (θερμανσης/ψυξης). Μη κολλησει στο ΟΝ καμια μερα και κανεις ψαροσουπα

6. Αν δεν ειναι ποσιμο, μη το ψαξεις καν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-09-13, 20:18
Το avatar του χρήστη dll53
dll53 Ο χρήστης dll53 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Πήγα και πήρα απο το φαρμακείο ένα μπουκαλάκι με αμμωνία σε υγρή μορφή, είναι οκ αυτό? Το βάζω με την δοσολογία που μου είπατε παραπάνω? 3ml/L???
-------------------------
Για να βρούμε πόση αμμωνία θα χρειαστεί ώστε να πετύχουμε τα 3 mg/l που απαιτείται αρχικά, θα πρέπει να δοκιμάσουμε πρώτα σε ένα μικρότερο δοχείο (όπως ένα μπουκάλι 5 λίτρων). Αφού καταγράψουμε πόση αμμωνία χρειάστηκε στα 5 λίτρα, είναι εύκολο να βρούμε πόση θα χρειαστεί για τον όγκο του ενυδρείου μας (με απλό πολλαπλασιασμό). Είναι πολύ σημαντικό να μην το παρακάνουμε με την αμμωνία. Φροντίστε να μην ξεπεράσετε τις προτεινόμενες συγκεντρώσεις.

Επειδή μπερδεύτηκα και δεν καταλαβαίνω πώς θα πετύχω τα 3mg/l που χρειάζεται? Θα βάλω 3mg αμμωνίας στο ένα λίτρο νερού επί 210 λίτρα που χωράει το ενυδρείο μου?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dll53 : 29-09-13 στις 20:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-09-13, 21:19
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οχι, δεν θα το κανεις ετσι.

Θα παρεις ενα δοχειο (π.χ. 5 λιτρων) και θα ριξεις μερικες σταγονες αμμωνιας, για παραδειγμα 3. Σε κανενα 10 λεπτο θα μετρησεις με το τεστ σου. Αν ειναι σου βγαλει 3-5mg/l το τεστ, πολλαπλασιαζεις τις σταγονες που εριξες με τα συνολικα λιτρα του ενυδρειου σου και το αποτελεσμα το προσθετεις στο ενυδρειο. Aν το ειχα προσφατο το στρωσιμο με αμμωνια, θα σου ελεγα κατα προσεγγιση ποσες σταγονες θελεις για το ενυδρειο σου, αλλα τη διαδικασια την εκανα πριν 2 χρονια, οποτε..

Αν ειναι παρακατω στο δοχειο, αυξανεις τις σταγονες μεχρι να πας στο επιθυμητο αποτελεσμα που θα σου δειξουν τα τεστ (3-5mg/l). Αν ειναι παραπανω, φυσικα ξαναδοκιμαζεις με λιγοτερες σταγονες.

Μετα, με μετρησεις ανα 1-2 μερες, φροντιζεις να προσθετεις τοσες σταγονες, ωστε να διατηρειται αυτη τη μετρηση των 3-5mg/l στο ενυδρειο σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-09-13, 21:51
Το avatar του χρήστη dll53
dll53 Ο χρήστης dll53 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Ωραία θα κάνω το τεστ και θα βρώ την σωστή δοσολογία.


Μία άλλη απορία, το φίλτρο μου έχει 5 θέσεις στην πρώτη ήταν ο θερμαντήρας, στην δεύτερη έχει 2 σφουγγάρια
http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=1620

στην τρίτη και τέταρτη μπαίνει το βιολογικό υλικό και στην πέμπτη είναι η τρόμπα που βγάζει το νερό στο ενυδρείο.

Στις θέσεις 3 και 4 βάζω το ίδιο υλικό : http://www.petsupermarket.gr/2454/πρ...ax-1000ml.html αυτό?? ή πρέπει πρώτα να βάλω αυτό : http://www.petsupermarket.gr/2420/πρ...ter-750gr.html και ποιά η διαφορά των δύο?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-09-13, 22:24
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για βιολογικο υλικο θα προτιμουσα το siporax. Αν δε φτανει να γεμισει το χωρο, βαλε και το fluval, αρκει να εχουν το ιδιο περιπου μεγεθος (που νομιζω το εχουν). Αυτο γιατι αν το ενα ειναι πιο μικρο, μπορει να μπει στις τρυπες του αλλου και να μην αφηνει το νερο να κυκλοφορει στο εσωτερικο του. Αλλιως και να τα μπλεξεις, δεν υπαρχει προβλημα. Ιδιο ειδος ειναι περιπου.

Ξεπλυνε τα καλα πριν τη χρηση.

Καλο θα ειναι να παρεις και filter wool, ωστε να βαζεις λιγη ποσοτητα πριν στο επανω μερος, ωστε να μαζευει και τα τελευταια πριν την εξοδο του νερου στο ενυδρειο.

Ερωτηση: η ροη ρου νερου ειναι απο κατω προς τα πανω? Γιατι αν ειναι ετσι, καλυτερα να βαλεις τα σφουγγαρια πριν το βιολογικο υλικο, ωστε να λειτουργουν ως μηχανικο φιλτραρισμα και να διατηρουν στην ουσια το βιολογικο υλικο καθαρο και πιο αποτελεσματικο στην αποικηση βακτηριδιων.

Με λιγα λογια, οπως παει η ροη του νερου: σφουγγαρια-βιολογικο υλικο-filter wool.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-09-13, 22:30
Το avatar του χρήστη dll53
dll53 Ο χρήστης dll53 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Για βιολογικο υλικο θα προτιμουσα το siporax. Αν δε φτανει να γεμισει το χωρο, βαλε και το fluval, αρκει να εχουν το ιδιο περιπου μεγεθος (που νομιζω το εχουν). Αυτο γιατι αν το ενα ειναι πιο μικρο, μπορει να μπει στις τρυπες του αλλου και να μην αφηνει το νερο να κυκλοφορει στο εσωτερικο του. Αλλιως και να τα μπλεξεις, δεν υπαρχει προβλημα. Ιδιο ειδος ειναι περιπου.

Ξεπλυνε τα καλα πριν τη χρηση.

Καλο θα ειναι να παρεις και filter wool, ωστε να βαζεις λιγη ποσοτητα πριν στο επανω μερος, ωστε να μαζευει και τα τελευταια πριν την εξοδο του νερου στο ενυδρειο.

Ερωτηση: η ροη ρου νερου ειναι απο κατω προς τα πανω? Γιατι αν ειναι ετσι, καλυτερα να βαλεις τα σφουγγαρια πριν το βιολογικο υλικο, ωστε να λειτουργουν ως μηχανικο φιλτραρισμα και να διατηρουν στην ουσια το βιολογικο υλικο καθαρο και πιο αποτελεσματικο στην αποικηση βακτηριδιων.

Με λιγα λογια, οπως παει η ροη του νερου: σφουγγαρια-βιολογικο υλικο-filter wool.
Ναι η ροή νερού είναι απο κάτω δεξιά προς πάνω αριστερά το φίλτρο είναι το bluwave 07 για να καταλάβεις πως πάει το νερό.

-------------------------
Θα τρελλαθώ!!! Είναι δυνατόν σε 4 λίτρα νερό να έχω ρίξει 5mg αμμωνία και κάνοντας το 3 ή 4ο τεστ στην σειρά να μην λέει να πρασσινίσει το δείγμα??? Τι κάνω λάθος???? Ακολουθώ τις οδηγίες του τεστ!!!

Κανείς καμιά βοήθεια?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dll53 : 30-09-13 στις 22:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-09-13, 22:35
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εισαι σιγουρος οτι εριξες 5ml?

τι αμμωνια πηρες?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-09-13, 22:41
Το avatar του χρήστη dll53
dll53 Ο χρήστης dll53 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εισαι σιγουρος οτι εριξες 5ml?

τι αμμωνια πηρες?

Πήγα σε ένα φαρμακείο και τους ζήτησα καθαρή αμμωνία σε υγρή μορφή και μου έδωσε ένα μπουκαλάκι.

Εβαλα σε ένα μπουκαλάκι 4 λίτρων νερό και έριξα 3 σταγόνες μέσα για να δώ σε τί ποσότητα θα βγάλει το τέστ την αμμωνία.(Ηταν κατακίτρινο)
Για να μην τα πολυλογώ κατέληξα να ρίξω σύνολο 300σταγόνες δλδ 15ml αμμωνία και το μόνο που έβγαλε το 4ο τεστ είναι 1 άντε 2 κλίμακες πιο πάνω απο το πρώτο κίτρινο.


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-10-13, 01:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κουνησε τα πολυ καλα τα υγρα.εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι ληγμενα?
ειναι τα systema αυτα που εχεις? βαλε και κανα λινκ να τα δουμε λιγο.

επισης τις οδηγιες και τους χρονους πρεπει να τους ακολουθησεις κατα γραμμα στη μετρηση.το κανεις?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-10-13, 07:33
Το avatar του χρήστη dll53
dll53 Ο χρήστης dll53 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
κουνησε τα πολυ καλα τα υγρα.εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι ληγμενα?
ειναι τα systema αυτα που εχεις? βαλε και κανα λινκ να τα δουμε λιγο.

επισης τις οδηγιες και τους χρονους πρεπει να τους ακολουθησεις κατα γραμμα στη μετρηση.το κανεις?
Τα κουνάω πριν τα χρησιμοποιήσω καλά, Τα πήρα το σαββάτο είναι της systema (Δεν μπορώ να τα βρώ στο ίντερνετ για να σου βάλω λινκ)
Τώρα για το άν είναι ληγμένα δεν γράφουν πουθενά ημερομηνία λήξης ή παραγωγής παρα μόνο οτι μετά το άνοιγμα κρατάνε για 12 μήνες.

Οδηγίες και χρόνους τους ακολουθώ πιστά.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο νεου ενυδρείου με γαρίδες Sandrea Ενυδρεία με ασπόνδυλα 27 28-09-12 16:27
Βοήθεια για στήσιμο ενυδρείου silve992 Αρχάριοι γλυκού νερού 134 24-09-12 12:19
βοήθεια για στήσιμο ενυδρείου astrapcian Αρχάριοι γλυκού νερού 7 23-01-12 16:40
Βοήθεια στο στήσιμο ενυδρείου loki21 Αρχάριοι γλυκού νερού 13 07-09-10 17:25
Στήσιμο ενυδρείου - Βοήθεια! Andrews Αρχάριοι γλυκού νερού 9 23-01-10 14:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12869 seconds with 15 queries