Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-05-06, 09:47
Το avatar του χρήστη dialpistis
dialpistis Ο χρήστης dialpistis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2006
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 40
Cool ενυδρείο ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ... ή Δώρο??

Μετά το στήσιμο του ενυδρείου .. περισσέψανε 3 χρυσόψαρα... τα οποιά είχα σκοπό να τα χαρίσω.. αλλα η αρραβονίαρα μου ήθελε να τα κρατήσει.. έτσι πήγε και αγόρασε μια γυάλα..10λίτρων.. σε μορφή ενυδρείου... τα ψαράκια δεν αντέξανε πολυ...δε ξέρω γιατι και το ένα μετά το άλλο πεθάνανε σε 8 μέρες... τις υποσχέθηκα να της το μετατρέψω σε μικρό προσωπικό ενυδρείο... ετσι και έκανα.. προσάρμοσα προβολάκι.. που είχε περισσέψει απο το στήσιμο του σπιτιού το οποίο και το έκανα 100% στεγανο, πήρα χαλίκι.. αγόρασα ένα μικρό φίλτρο το οποιο αφου το ενύσχυσα με υλικά απο το κανονικό το έχω βάλει μέσα σε αυτο για να στρωθεί.. όταν πάρει το ή τα ψαράκια θα το βάλω στο μικρό μαζί με νερο απο το ενυδρείο... Και ενω όλα ήταν καλα.. σκευτικα πως θα το χρειαζόμουνα έτσι και αλιως για περίπτωση νοσοκομείου αν κάτι δε πηγεναι καλά... . ΑΝ το χρειαστώ ποτε για αυτό το σκοπο.. τα ψαράκια που θα έχει μέσα τί να τα κάνω..?

ασχετο με αυτο.. τι προτείνετε για κάτι τόσο μικρο?... (εδώ αν πώ πως με έχει φάει για ένα παπαγαλόψαρο που είδε με κόκκινα χειλη και πολύχρωμες ρήγες.. αφου της εξηγησα πως είναι ιβρίδιο, μάλλων το έχουν βάψει... και οτι δε θα χωράει εκει σε ένα διμηνο επιμένει.... ) τι το ήθελα το δώρο?... το μπελά μου βρήκα...
__________________
Life is a ride... in 2 weals
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-05-06, 09:52
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

το τελευταιο με το παπαγαλακι,ξεχνα το και μην το λες ουτε για αστειο.κατα τα αλλα μπορεις να δημιουργησεις ενα πολυ ομορφο ενυδρειακι με ενα μονομαχο πχ. για κατοικο.να τσεκαρεις ομως το προβολακι,γιατι μπορει μεν να το εκανες αδιαβροχο,αλλα ολα τα προβολακια παραγουν θερμοτητα.....τσεκαρε το και καλη επιτυχια ..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-05-06, 15:44
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Ο klaz έχει δίκιο, παπαγαλόψαρο ούτε γι'αστείο γιατί θα ακολουθήσει τα χρυσόψαρα...
Ενας μονομάχος θα είναι μια χαρά... Βέβαια, εάν σκοπεύεις να το χρησιμοποιείς και για νοσοκομείο-καραντίνα, αυτό γίνεται δεδομένου ότι (κακώς μεν, αλλά γίνεται) θα μπορείς να βάζεις προσωρινά το μονομάχο σε ένα μεγάλο "κουβά", και να χρησιμοποιείς τη γυάλα για νοσοκομείο... Βέβαια μετά θα πρέπει να διαλύεις τη γυάλα, να την πλένεις καλά, προκειμένου να ξαναβάλεις μέσα το μονομάχο...
Και τί ψάρια θα βάζεις στο 10λιτρο? Το oscar ή τις κιχλίδες?

Πάντως γενικά, μπορώ να πω ότι πηγαίνεις λίγο γυρεύοντας να χάνεις ψάρια...
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Filippos : 29-05-06 στις 15:47
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-05-06, 08:03
Το avatar του χρήστη dialpistis
dialpistis Ο χρήστης dialpistis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2006
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

ela filipe....

i anafora sou stin apolia psarion elpizo na einai gia ta xrysopsara.. giati den exo xasei tpt allo ...kai elpizo na mi to patho....

I simviosi exei omalopoiithei sto allo enydrieo opote..to oscar kai oi 3 kixlides.. zoun armonika.... exoun papsei na asxolounte mazi tou....

xthes ematha pos o gampros mou petaske 350ari pou tou edose o aderfos tou... giati den eixe oreksi na to stisei... (mono apo ti karekla den epesa otan to akousa) .... το ψησιμο για μεγαλυτερο παντος εχει αρχισει... και ειναι σε καλο δρομο....
__________________
Life is a ride... in 2 weals
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-05-06, 09:14
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Γαμπρο που βρηκες να κανεις και εσυ! Να τον χαιρεσε!
Το κουνιαδακι του δεν το σκεφτετε? Ντροπη του!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-06-06, 09:01
Το avatar του χρήστη dialpistis
dialpistis Ο χρήστης dialpistis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2006
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Και ΝΑΙ το ενυδρειάκι πήρε ζωή …
Πήγα με την αραβονίαρα να διαλέξει.. και η επιλογή της ήταν τα μολλυ. Πήρε ένα ζεύγος Λευκά (πανέμορφα) και ένα πορτοκαλί – πιτσιλωτά- πρησμένα (χαλια… )
Τις είπα πως 4 σε 10 λίτρα ενυδρείο είναι πολλά αλλα γυναίκες… (να πεις εγώ μια απο τα ίδια δεν έκανα στο δικό μου…) Αφου πατήσαμε βέβαια ένα καβγά γιατι στο δίπλανό ενυδρείο του μαγαζιού υπήρχαν δεκάδες μικρά παπαγαλόψαρα… ( η πρώτη της επιλογή) μα όταν μεγαλώσει να το βάλεις στο δικό σου…. NO WAY… μόνο αυτό έλειπε από εκει μέσα…. Τέλος καλο όλα καλά .. με 70% νερό από το στρωμένο ενυδρείο και το φιλτράκι που δούλευε εκει μέσα μια εβδομάδα πιστεύω η προσαρμογή τους ήταν καλή..
Με το που τα έβαλα μέσα..(πήρε κανα 45λεπτο) με σταδιακή προσθήκη νερού.. Μπήκαν μέσα.. Τα 2 άσπρα.. και κυρίως το ΥΠΕΡΟΧΟ αρσενικό άρχισε στο κυνήγι τα δύο πιτσιλοτά και κυρίως αυτό με τη μεγαλύτερη κοιλία . Να μη τα πολυλογώ το ψάρι μετά από 2 ώρες ήταν κλινικά νεκρό… Σαν πιθανότερη αιτία βλέπω το στρες.. το άλλο αν και το κυνηγάν που και που .. δε δείχνει να προβληματίζεται και πολύ…

Γενικα από τι δίαβασα ήταν μια από τις καλύτερες επιλογές όσον αφορά την ανθεκτικότητα… και τις παραμέτρους του νερου…
Μήπως όμως θα ήταν καλύτερο να έμπαινε ο αρσενικός με τουλάχιστον 2 θηλυκά??
__________________
Life is a ride... in 2 weals
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-06-06, 09:41
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Thumbs down

Και να πείς ότι δε στο είπα....
Κοίτα δεν αρκεί να βάζεις νερό από ένα ενυδρείο που τρέχει (???) και το φίλτρο για μια εβδομάδα και νε λες ότι είναι έτοιμο...
Ολα τα παιδιά εδώ μέσα έχουν βαρεθεί να λένε ότι πριν βάλουμε τα ψάρια μέσα μετράμε, ξαναμετράμε, διπλοελέγχουμε και αφού βεβαιωθούμε ότι οι συνθήκες είναι ΟΚ βάζουμε τα ψάρια σταδιακά...
Αυτό είναι το ένα. το άλλο είναι ότι θα πρέπει το setup τουενυδρείου να προσφέρει κρυψώνες ώστα τα ψάρια να μην στρεσσαριστούν.

Για την δικιά σου την υπόθεση τώρα θα έλεγα ότι στο δεκάλιτρο, όπως σου ξαναείπα είναι να βάλεις έναν (1) μονομάχο. Τα 10 λίτρα είναι τραγικά λίγα για οτιδήποτε άλλο...
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-06-06, 14:35
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Περα απο τα λιτρα, τα ζωοτοκα γενικα ειναι ανθεκτικα, αλλα εχουν προβλημα σε νεοστημενο ενυδρειο και με νερο που δεν ειναι οπως πρεπει.
Γι αυτο και σε νεα ενυδρεια δεν βαζουμε ζωοτοκα πριν περασουν αρκετες εβδομαδες.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-06-06, 08:02
Το avatar του χρήστη dialpistis
dialpistis Ο χρήστης dialpistis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2006
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

μετρησεις ειχανε γινει στο ενυδρειο πριν απο μια βδομαδα και ηταν ολα οκ. Απο τι ξερω οι παραμετροι για κιχλιδες ειναι περιπου οι ιδιες και για μολυ. Συν το οτι ειχα μπολιασει το φιλτρο με 10τεμαχια biopoor (μακαρονι..τοσα μπορεσα να χωρεσω) απο την αρχη που το εβαλα ... με κανει αν ειμαι ησυχος για τις παραμετρους. Δεν τα πηρα με τη προοπτικη οτι θα γεννησουν.. αλλα το θαυμα εγινε...

12 ώρες μετα την εισαγωγή τους.. το θυλικο ασπρο γεννησε
μεσα σε πανικο δεν ήξερα τι να κανω (δεν ειχα διαβασει για ζωοτόκα αφου εμενα οι κιχλιδες με ενδιεφεραν)... βλεπω κατι να προσπαθουν να πιασουν μεσα στο ενυδρειακι... και να.. ο ΄γονος.. 6 ώρες πάνω απο εκει... κατάφερα και έσωσα 19 μικρα... 5 φαγωθήκανε μπροστα μου. Είχ αμια μεγάλη αποχη την έβαλα ανάποδα στο ενυδρειο ωστε να μπαινει στο νερο.. και με τη μικρη επιανα τα μικρα.. και τα εβαζα μέσα.. Φιλτρακι θα βρω σήμερα ωστε να μπορεσω να χρησιμοποιησω μία παλια πλαστικη τατραγωνισμενη γυαλα για γεννηστρα αλλα θα είνα 100% Αστρωτη.. τι μπορώ να κάνω????????
ίσως πια το θέμα πραπει να μεταφερθει στα "ζωοτόκα"....
Περιτό να πω τι χαρά πηρε η κοπέλα μου.. όταν ήθε σπίτι... ΄πηρα τροφή για μικρα.. (καφέ σκονη της τροπικαλ) δε βρήκα σε υγρή μορφη
Μερικές οδηγίες οδηγίες για να σώσω όσα περισσότερα μπορω
__________________
Life is a ride... in 2 weals
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-06-06, 08:14
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Πόσα λίτρα είναι η γεννήστρα-βρεφοκομείο; Θα πρέπει να μπολιάσεις το μικρό φιλτράκι με υαλοβάμβακο στρωμένο. Αυτό είναι αρκετό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dialpistis
Απο τι ξερω οι παραμετροι για κιχλιδες ειναι περιπου οι ιδιες και για μολυ.
Αν εννοείς τις κιχλίδες των λιμνών της ανατολικής αφρικής, ναι.
Πρέπει να διευκρινήζουμε το είδος της κιχλίδας γιατί εκτός από τις "αφρικάνες", κιχλίδες είναι και οι δίσκοι, τα κριμπένσις, τα απιστόγραμμα και πολλά πολλά ακόμα είδη.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-06-06, 08:42
Το avatar του χρήστη dialpistis
dialpistis Ο χρήστης dialpistis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2006
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

οι κιχλιδες ειναι μαλαουι..
αν διαβασεις τα προηγουμενα ποστ θα καταλάβεις οτι δεν πρόκειτε γι αγεννήστρα αλλα ουσιαστικά για ένα δεκάλιτρο ενυδρείακι που έκανα για να βάλει η αρραβονιαστικά μου 1-2 ψαράκια.. επελεξε μολλυ, το ένα γέννησε μέσα σε 12΄΄ωρες, αυτη τη στιγμή βρίσκοντε μέσα σε μεγάλη αποχη που ειναι 1/4 έξω 3/4 μέσα στο ενυδρειο με με τη καμπίλη της μέσα σε αυτο, αυτη τη στιγμή έχω 19 μικρα που δε ξέρω τι να τα κάνω...
το να πάρω και πάλι στωμένα υλικά απο το "μεγαλο" μου έιναι δύσκολο αφου στη προσπάθειά μου να βγάλω ένα διχτάκι με μακαρονι για να πάρω λίγα τεμάχια και να τα βάλω στο φιλτρακι ξεκόλισε "μερικώς" μιά ένωση σιλικόνης του εσωτερικού... μαλλων με βλέπω να μην το μπορλιάζω το καινουριο και να περιμένω απλα μια βδομάδα να μππολιαστει απο μόνο του ... (οχι οτι αρκει βέβαια.. αλλα φοβάμε μην κάνω τη ζημια μεγαλύτερη.)

όσο για τις κιχλίδες μου μεγαλώνουν και ομορφαινουν. να πω την αλήθεια δε περιμενα τόσο μεγάλη αναπτυξή μέσα σε 3 εβδομάδες..
__________________
Life is a ride... in 2 weals
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-06-06, 08:47
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dialpistis
αν διαβασεις τα προηγουμενα ποστ θα καταλάβεις οτι δεν πρόκειτε γι αγεννήστρα αλλα ουσιαστικά για ένα δεκάλιτρο ενυδρείακι που έκανα για να βάλει η αρραβονιαστικά μου 1-2 ψαράκια.. επελεξε μολλυ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dialpistis
να χρησιμοποιησω μία παλια πλαστικη τατραγωνισμενη γυαλα για γεννηστρα
Σε αυτήν την γυάλα αναφερόμουν όταν ρωτούσα πόσα λίτρα είναι η γεννήστρα-βρεφοκομείο.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-06-06, 08:56
Το avatar του χρήστη dialpistis
dialpistis Ο χρήστης dialpistis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2006
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

5 λιτρα.. ειναι δεν ειναι.....
μικρη αλλα μονο για λυση αναγκης.... (πως εμπλεξα πάλι ετσι....? απο 96 αρι μετα το στρωσιμο για τα χρυσοψαρα πηρα 10... πεθάνανε.. τώρα μολλύ ..γενησανε.. και πάω για τριτο...5 αρι ή κανα 10αρι πάλι...) Σαν να πολλαπλασιάζοντε υπερβολικά γρήγορα τα ενυδρεια (αν και μικρα) σπιτι..
__________________
Life is a ride... in 2 weals
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-06-06, 08:11
Το avatar του χρήστη dialpistis
dialpistis Ο χρήστης dialpistis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2006
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 40
Thumbs up 12 μέρες μετα..... ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!

μετά το 6ωρω κηνυγητό και το σωσιμο 22 μικρών Μολλυ αλμπινο απο τα στώματα του μπαμπα, της μαμάς και της συγκατοίκου ballon molly, πριν απο 12 μέρες, πλέων έχω 22 υγιέστατα babes . Ούτε μια απώλεια. τάισμα 2 φορες την ημέρα. Εχουν διπλασιαστεί σε μέγεθος και μπορώ να πω πως αρχίζουν να θυμίζουν "μολλυ". Ορεξάτα και δραστηρια στη "γεννήστρα" τους.!!!

Το κακό είναι οτι δεν υπάρχει χόρος ούτε για ένα... έχω υποσχεθεί σε φίλους και γνωστόυς και πάλι... περισέυουν....
αφου έρχοντε ιδέες να πετάξω 2-3 στο "σπίτι" του μικρού Οσκαρ. να δώ αντιδράσεις ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ
αντε να μου ζησουν...
οπως τη κόβω τη δουλεία με το μεγάλο αρσενικο στο 10αρι σε 2-3 μήνες θα έχω μια επανάλληψη του σκηνικού... να δω τότε ...
__________________
Life is a ride... in 2 weals
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-06-06, 19:27
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

αντε να σου ζησουν συγχαρητηρια για τα μωρα σου......χρειαζεσαι λιγη οργανωση με τα ενυδρεια σου και οχι βιασυνες.....τα ψαρια τα εχασες ολα απο αστρωτο νερο απο οσο καταλαβα απο μια αναγνωση που εκανα.......γιατι βαριεστε να στρωνετε ενυδρεια δεν μπορω να καταλαβω.....καλη συνεχεια καλο μεγαλωμα......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
Ούτε εγώ έχω θαλασσινό ενυδρείο ακόμα ! Tolis Παραλία - Beach Bar 0 14-12-02 04:43
ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ? newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-12-02 23:26
Περί λιπασμάτων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 10-12-02 19:39
Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 10-12-02 18:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07256 seconds with 13 queries