Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 04-08-18, 09:27
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή Νεα ψαράκια ως δώρο ενέργιες βοήθεια !!!

Καλημέρα παιδιά όπως αναφέρω και στον τίτλο , μία φίλη μου χτες το μεσημέρι που επέστρεψε Θεσσαλονίκη μου έφερε ως δώρο για τα γενέθλιά μου κάποια ψαράκια , 2 black moor ( κονγκολέζους νομίζω ) και 2 oranda calico . Τα μωράκια αυτά ειναι πανέμορφά αρχικά λέμε να τα βάλουμε στο μεγάλο ενυδρείο με τον Τίγρη και τον Ευφράτη . Μετά σκέφτηκα και θυμήθηκα αυτά που λέγατε για καραντινες και λέω αφού εχώ χωρίς ψάρια με διατηρούμενη όμως τη βιολογια την 192 λιτρων λεκάνη του Ικεα δεν τα βάζω εκει μην τα πειράξουν ο Τίγρης και ο Ευφράτης . Για να μην σας τα πολυλογώ έβγαλα και απο το 240 λίτρο ένα subunkin που ειχα την Εβελίνα και την έβαλα μαζί με τον Μενέλαο , ένα common που είχα μόνο του σε έναν 500 λίτρο κάδο ελαίων που έχω σαν ενυδρείο εδώ και κάποιους μήνες . Το 240 λιτρο ενυδρείο έχει ένα εξωτερικό φίλτρο της Aquel 1600 asap χωριτηκότητας 16 λίτρων με σφουγγάρια και πολύ βιολογικό υλικό και ένα εσωτερικό μικρό φιλτράκι με ένα σφουγγάρι ίσα ίσα για ανατάραξη στην επιφάνεια γιατι το εξωτερικο βαράει αρκετά χαμηλά και από τις δύο εισόδους επειδή παλιά το ενυδρειο ήταν φυτεμμένο και ήταν συνδεδεμένο με reactor για την παροχή διοξειδίου από την μπουκάλα ( βλέπε θέμα εδώ : ''

Επιστροφή Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων
Ανανέωση της σελίδας Επιτέλους 6 ώρες μου πήρεεεεεεεε !!!! '' )

Έβαλα λοιπον τους δύο κονγκολέζους στο 240 λίτρο αφού έκανα 80% αλλαγή και προσρμογή περίπου 3 ώρες . Μετά έβγαλα τα ψαράκια με το χέρι σε μία λεκάνη με νερό ίδιο με αυτό που είχε το ενυδρείο μετά την αλλάγη και καθόλη τη διαδικασία προσαρμογης και τα άφησα στην λεκάνη και στη συνέχεια μετά από 5 λεπτά τα πήρα με το χέρι μου ( τι γλυκά και απαλά που είναι by the way ) και τα έβαλα στο ενυδρειο οπου αμέσως τα ειδα πολύ δραστήρια και υπερκινητικά . Την ίδια ακριβώς διαδικασία έκανα και στα oranda αλλά τα έβαλα στην πλαστική λεκάνη του ικεα που λειτουργει 4 χρόνια με ένα εσωτερικό καλό αλλα πολύ παλιο φίλτρο με πολύ δυνατή ροή που δεν έχω την δυνατότητα να μειώσω αλλά κάνει καλή οξυγόνωση το νεράκι (τώρα το φίλτρο νομίζω ειναι 15 χρονών εάν δεν κάνω λάθος ).

Δεν άργησα να παρατηρήσω ότι το ένα κονγκλεζάκι είχε σκισμένη ουρίτσα και κάτι άσπρα στιγματα σαν ich όχι σε μεγάλη έκταση αλλά ανησύχησα πολύ , ανησύχησα ακόμη περισσότερο όταν είδα ότι και το άλλο είχε ich σε πιο μικρό βαθμμό βέβαια . Παιδιά είναι η πρώτη φορά ( εκτός από τον κοκκινοσκούφι το πρώτο μου χρυσόψαρο που ήταν ένα red cap που το έχασα πριν καποια χρονια απο αμμωνια και αστρωτο ενυδρειο ) που έχω fancy χρυσόψαρα μου αρέσουν πάρα πολύ αλλά φοβάμαι μην μου πάθουν τιποτα . Γεκινως δεν ταιζω πολύ είναι και πολύ μικρά ( 2-3 μηνών ) προσέχω να βυθίζω πάντα την τροφή , θα πάω να πάρω σήμερα και αλάτι χιων το πράσινο απόλυτα φυσικό χωρις προσμίξης . Τί άλλο πρέπει να κάνω ??

Τα δυο orandas φαίνονται πιο υγιειη και πολύ γρήγορα και προσαρμοστήκαν τέλεια . Τελικά σίγουρα ανακουφίστηκα που δεν τα έβαλα σε κάποιο απο τα μεγάλα ενυδρεια μαζί με τα μονοουρα γιατι δεν θα ηθελα να μ κολησουν κατι ...


Είναι ich αυτο που έχουν ? Ή κάτι άλλο πως θα το αντιμετωπίσω ? ? ? Δυστυχώς παντα φοβάμαι τα pet shop και ειδικά όταν δεν επιλέγω ε΄γω ψάρια γιατι έχουν 100 χρυσοψαρά σε 50 λίτρα .... Πραγματικά όμως τα συγκεκριμένα κονγκλεζάκια τα αγάπησα με τ που τα είδα . Ελπίζω να μην μου πάθουν κάτι .

Σας ευχαριστώ παιδιά εκ των προταίρων !!!


Ακολουθούν 3 βίντεο από 3 ενυδρεια ( 500 λίτρα -Μενέλαος - Εβελίνα- , 240 λίτρα - 2 κονγκλεζάκια- ,192 λλίτρα - 2 οράντα- )

1. https://www.youtube.com/watch?v=_WyH2lzBEM0
2. https://www.youtube.com/watch?v=KbbXxfxl_U8
3. https://www.youtube.com/watch?v=-i1f48VvVSo

Υ.Γ. Τα οράντα ξέρω δεν φαίνονται καλά συγχωρέστε με ...
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρειάζομαι βοήθεια για να επιλέξω ψαράκια. DUKEMNUKEMgr Αρχάριοι γλυκού νερού 19 17-06-09 04:49
Δώρο-πρόβλημα! koge Αρχάριοι γλυκού νερού 4 26-01-09 22:02
Ηρθε το δώρο μου chemical mac Bettas 12 23-01-09 14:00
ενυδρείο ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ... ή Δώρο?? dialpistis Ζωοτόκα 14 14-06-06 19:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04363 seconds with 15 queries