Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ελλάδα και Ευρώπη > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ελλάδας - Ευρώπης

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ελλάδας - Ευρώπης Παρουσιάσεις ενυδρείων Ελλάδας - Ευρώπης, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-05-18, 01:45
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή Ιδες Ελληνικο βιοτοπικο ενυδρείο/vivarium

Γεια σας! Σχετικα νεος στο φόρουμ, και προσφατα ξεκινησα ενα μεσογειακο ενυδρείο. Ειναι σχεδόν ετοιμο απο φιλτρα κυκλοφορητες και κατοικους, πλην απο τα ψαρια.
Εγω ζω στη Κερκυρα, και σημερα ετυχε να περασω απο το ποταμι της περιοχης, και στα μερη οπου ειχε σχετικα δυνατο ρευμα και στα ψηλά κομματια οπου ειναι μονο γλυκο νερο, παρατήρησα κατι ψαρακια μικρα και ασημι τα οποία δεν εχω δει πουθενα αλλου εκτος απο το ποταμι αυτο. Μενουν παντα τοσο μικρα (κατω απο 3 εκ τα μεγαλύτερα γυρω στα 5, μαλλον ειναι killifish) γτ τα βλεπω ετσι ολον τον χρονο. Ειδα και πιο μεγαλα ψαρια 10 με 15 εκατοστα τα οποια εμοιαζαν πολυ με πεστροφες καθως και πολλες νεροχελωνες.
Μου ηρθε η ιδεα να επιστρεψω ολους τους κατοικους του μεσογειακου στη θαλασσα και να κανω ενα βιοτοπικο ενυδρείο με λειες πετρες ξερα ξυλα (driftwood) φυτα και ψαρια απο το ποταμι.
Να γεμισω τα 3/4 με νερο και να κανω ενα κομμάτι στεριας και να βαλω 1 με 2 πεστροφες μικρες και λιγα απο αυτά τα μικρα ψαρακια καθώς και μια μικρη νεροχελωνα (οι συγκεκριμενες μενουν πολυ μικρες).
Θα εχει υδρόβια φυτα καθως και φυτα που μεγαλώνουν διπλα απο το ποταμι στο κομματι της στεριας.
Να το επιχειρήσω; Εχει δοκιμασει κανεις τίποτα αναλογο; Λετε η χελωνιτσα παρ'όλο που ειναι μικρη να φαει τα αλλα τα μικροψαρα η θα τη γλυτωνουν αν τους βαλω κρυψωνες; Ρευμα μπορω να κανω καθως εχω ενα wavemaker 3000l/h που εχω βαλει τωρα μεσα για να εχω κυμα στο θαλασσινο.
Το ενυδρείο ειναι 120 λιτρα, και δεν με απασχολει να βγαινουν φυτα πιο ψηλα απο το ενυδρείο.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-05-18, 20:20
takaros Ο χρήστης takaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2014
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Το μόνο που έχω να σου πω εγώ είναι πως οι νεροχελώνες είναι προστατευόμενα είδη και απαγορεύεται η αιχμαλωσία τους και δεν μένουν όσο μικρές νομίζεις (20-30 εκ ανάλογα και το είδος τους) Δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να κάνεις κάτι τέτοιο από τη στιγμή που έχεις την δυνατότητα να τα παρατηρείς από πρώτο χέρι και μάλιστα στο φυσικό τους περιβάλλον!
Ελπίζω να πάρεις ώριμες και μετά από σκέψη αποφάσεις για το καλό το δικό σου αλλά και των ζώων που θες να φιλοξενήσεις! Βρες πρώτα τι θες πραγματικά να έχεις στο ενυδρείο σου και μετά θα δούμε πως μπορούμε να σε βοηθήσουμε! Καλή συνέχεια στο θαυμαστό χώρο του ενυδρείου!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-05-18, 20:54
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takaros Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο που έχω να σου πω εγώ είναι πως οι νεροχελώνες είναι προστατευόμενα είδη και απαγορεύεται η αιχμαλωσία τους και δεν μένουν όσο μικρές νομίζεις (20-30 εκ ανάλογα και το είδος τους) Δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να κάνεις κάτι τέτοιο από τη στιγμή που έχεις την δυνατότητα να τα παρατηρείς από πρώτο χέρι και μάλιστα στο φυσικό τους περιβάλλον!
Ελπίζω να πάρεις ώριμες και μετά από σκέψη αποφάσεις για το καλό το δικό σου αλλά και των ζώων που θες να φιλοξενήσεις! Βρες πρώτα τι θες πραγματικά να έχεις στο ενυδρείο σου και μετά θα δούμε πως μπορούμε να σε βοηθήσουμε! Καλή συνέχεια στο θαυμαστό χώρο του ενυδρείου!
Ναι εχεις δικιο. Και τελικα τα ψαρακια ειναι corfu toothcarp τα οποια ειναι υπο εξαφάνιση λογω μειωσεως των βιοτοπων τους, και δεν θα ηθελα να τα στερησω απο ενα τοσο ευθραυστο υγροβιότοπο.
Για το μεγεθος των χελωνων το ξερω, εχει ενας φιλος μια απο το ποταμι 30 χρονια τωρα και εχει γινει τεραστια. Το πασχα τη τάιζε αρνι απο τη σουβλα και το ξεκοκαλιζε!

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-05-18, 22:39
takaros Ο χρήστης takaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2014
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Στο πρώτο ποστ σου λες ότι οι χελώνες μενουν μικρές και τώρα μας λες ότι ο φίλος σου έχει μία τέρας.Τελείως λάθος διατροφή για αυτές τις χελώνες όπως νομίζω το καταλαβαίνεις και εσύ, οι δικές μας χελώνες είναι κυρίως φυτοφάγες. Υπάρχουν χελώνες στα πετ σοπ για κατοικίδια ας αφήσουμε τα άγρια ζώα εκεί που ανήκουν, όπως ελπίζω να κάνει και ο φίλος σου έστω και καθυστερημένα..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-05-18, 23:23
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takaros Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο πρώτο ποστ σου λες ότι οι χελώνες μενουν μικρές και τώρα μας λες ότι ο φίλος σου έχει μία τέρας.Τελείως λάθος διατροφή για αυτές τις χελώνες όπως νομίζω το καταλαβαίνεις και εσύ, οι δικές μας χελώνες είναι κυρίως φυτοφάγες. Υπάρχουν χελώνες στα πετ σοπ για κατοικίδια ας αφήσουμε τα άγρια ζώα εκεί που ανήκουν, όπως ελπίζω να κάνει και ο φίλος σου έστω και καθυστερημένα..
Για τις χελωνες λαθος δικο μ. Εγω ηθελα να βαλω νεροχελωνα απο πετ σοπ τις μικρες με τα κοκκινα στα πλαγια στον λαιμο. Απλα ανεφερα το γεγονός οτι ειδα τις χελωνες τις ντόπιες στη γεφυρα στο ποταμι. Λαθος δικο μ συγγνωμη. Και μα σαφως και δεν ειναι σωστη διατροφη γοα τη χελωνα συνηθως τρωει λαχανικα και γαριδες ξεπαγωμενες οπου τις δινει 2 με 3 φορες την εβδομαδα γτ συμπεριλαμβάνονται στη διατροφη της στη φυση τα μικρα καρκινοειδη και μικρα ψαρια μαζι με τα φυτα.


Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-05-18, 23:59
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Καμία χελώνα από αυτές που βλέπεις στα πετ δεν είναι μικρή για πάντα.

Μια σύγκριση αρχικό με τελικό μέγεθος
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-05-18, 08:44
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Μετα την δενεις με σκοινι και την πας βολτα χαχα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
σκεψεις για ελληνικο βιοτοπικο ενυδρειο , ιδεες... piranhas2 Εύκρατη ζώνη 4 04-01-18 22:24
σχέδιο για βιοτοπικο ενυδρείο gordon DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 15-01-14 15:58
ελληνικο βιοτοπικο 56 λιτ Πάνος Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ελλάδας - Ευρώπης 155 28-06-12 18:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04511 seconds with 15 queries