Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-07-18, 22:22
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή Η ΙΔΑΝΙΚΗ ΜΟΥ ΛΙΜΝΗ

Θα αρχίσω με μια παροιμία.



Μοναχός σου χόρευε και οσο θελεις πήδα. Γιατι το λεω αυτό. Γιατι εγω τη λιμνη μου την εχω κανει στην αυλη του πεθερού μου. Κακα τα ψέματα στο δικο σου χωρο δεν εχεις περιορισμούς. Ουτε στο σχημα ουτε στο μεγεθος ουτε στη θεση ουτε πουθενα. Οσο άριστες σχέσεις και να εχεις με πεθερους, γονεις, αδερφια κτλ. Στο χωρο σου κανεις ότι γουσταρεις!


Τι θελει κάποιος όταν κανει μια λίμνη??? Να αραζει με τον καφε του η με μια μπυρα μετα από μια δύσκολη μερα και να χαζεύει τα ψαρια του. Εγω αυτή τη στιγμή, αυτό το εχω κανει ελάχιστες φορες. Παω στη λιμνη και καθαρίζω αντλίες βαρέλια βιολογικά υλικα και ότι άλλο μπορεις να φανταστεις και ξανα το νερο θολό και μια λιμνη βούρκος. Γιατι?? Γιατι από την αρχη ηταν σχεδον όλα λαθος. Και ετσι αντι να πηγαίνω να χαίρομαι τα ψαρια παω και τυραννιέμαι. Στην πραγματικότητα έσκαψα μια τρύπα, πέταξα μια αντλία και με λιγα βιολογικά υλικα νομιζα ότι θα είναι όλα τελεια.


ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ


Έχοντας τη λιμνη 3 χρονια τωρα, εμαθα πολλα από τα πειράματα τις αλλαγές αλλα ακομη περισσότερα διαβάζοντας αμέτρητες ωρες.
Οπότε θα γράψω πως θα ηταν μια ιδανική λίμνη για μενα. Οι απόψεις αυτές είναι καθαρά προσωπικές. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι απόλυτα σωστές ή οι καλύτερες. Υπάρχουν αμέτρητοι συνδυασμοί και το τι βολεύει στον καθένα είναι διαφορετικό ανάλογα με τις ανάγκες του και τα χρήματα που διαθέτει.

1 Οσο πιο μεγάλη τοσο πιο καλα. Για δυο λόγους. Οσο μεγαλύτερο είναι ένα σύστημα τοσο πιο σταθερές παραμέτρους εχει . Και δεύτερον επειδη ειμαστε αχορταγοι και παντα θα θελουμε κι αλλα ψαρια, καλύτερα από την αρχη οσο πιο μεγαλη μας παίρνει, παρα να κανουμε κάθε χρονο αναβαθμίσεις και επεκτάσεις.


2. Bottom drain. Και ακομη καλύτερα aerated bottom drain. Ότι και να κάνεις με οποιο τροπο και να το κανεις καλυτερος καθαρισμός του βυθου δεν υπαρχει. Σκόνες χωμα φύλλα ακαθαρσίες με αεραντλία sray bar kai οτιδήποτε άλλο, παντα θα μενουν στο βυθο. Με το drain όχι (αν είναι σωστα μελετημένο). Το ιδανικό είναι να διαχειρίζεται το μεγαλύτερο μερος του νερου από εκει. Θα ελεγα το 80%. Το άλλο 20% ???

3. Skimmer. Το υπόλοιπο 20% θα πρεπει να περνάει από το skimmer. Ετσι ότι φύλλα και σκουπίδια φερνει ο αερας δεν θα καταλήξουν στον πυθμένα. Επισης δεν θα υπαρχει protein film και θα είναι πιο ευδιάκριτα τα ψαρια.

4. Αεραντλία που θα συνδέεται στο bottom drainη ή σε καποιο diffuser.

5.Παμε τωρα στην φιλτρανση. Εδώ θα χωρίσω σε 4 στάδια την ολη διαδικασία.
Οσο περνάνε τα χρονια τα φιλτρα ολο και καλυτερεύουν και η τιμη τους πεφτει. Γίνονται πιο μικρα σε ογκο και πολυ πιο αποτελεσματικά.
Η μαγικη λεξη για εμενα είναι drum filter(1). Η καλύτερη αυτόματη μηχανική φιλτρανση. Και τονιζω το αυτόματη γιατι δεν ασχολείσαι σχεδόν καθόλου. Πολλα εχουν και λαμπα UV ενσωματωμένη, ετσι κάλυψα και το δεύτερο σταδιο. Η UV(2) είναι πολύ σημαντική στο να σκοτώνει την αιωρούμενη αλγη, αυτήν τη αντιπαθητική που κανει πράσινο το νερο και δεν βλέπουμε τιποτα. Και ερχόμαστε στην βιολογική. Ένα moving bed me k1 media(3) είναι πολύ αποτελεσματικό γιατι εχει μικρο ογκο και πολύ μεγαλη επιφάνεια για να αποικήσουν βακτήρια. 50 λιτρα Κ1 όπως λεει η εταιρια μπορουν να καταναλώσουν 250 γραμμάρια τροφης την ημερα. Ποσότητα πολύ μεγαλη για τοσο λιγο υλικο. Υπαρχουν βεβαια πολλα ακομη υλικα και συστήματα αλλα δε θα τα αναλύσω αυτή τη στιγμη. Και φτάνουμε στο τεταρτο σταδιο που είναι το bog filter. To bog filter(4) είναι μια κατασκευη που φιλοξενεί βότσαλο σε μικρη διαμετρο και εκει βαζουμε φυτα. Ετσι στην επιφάνεια της πετρας θα εχουμε έξτρα επιφάνεια για βακτήρια και τα φυτα μας θα καταναλώνουν τα νιτρικά. Το βαθος δεν πρεπει να ξεπερνάει τους 25-30 πόντους σύμφωνα με αυτά που διάβασα. Εδώ να τονίσω ότι αυτό το σταδιο δεν είναι απαραίτητο αλλα εχουμε ένα ομορφο αποτέλεσμα με εξτρα φιλτρανση.

6. Drip system. Όπως ανεφερα στην αρχη σκοπός μου είναι να κανω ένα σύστημα που να εχει οσο το δυνατόν λιγότερη δουλεια. Ετσι αυτό το συστημα είναι το καλυτερο ώστε να μη γινονται αλλαγες νερου. Η βασικη προϋπόθεση είναι να μπει στην παροχή νερου ένα φιλτρο (πολλοι χρησιμοποιούν 3 σταδίων) που να αφαιρεί το χλώριο. Ετσι αναλογα τα κυβικα μας υπολογίζουμε ποσο νερο θέλουμε να πεφτει στη λιμνη μας. Ετσι με τη συνεχή εισαγωγή νερου εγω θα ηθελα να γίνεται το μηνα μια αλλαγη 100%. το πλεονέκτημα της συνεχούς ροης ειναι οτι τα ψαρια δεν το αντιλαμβάνονται και εχουν διαρκώς φρεσκο νερο σε σύγκριση με αλλαγές νερου που αλλάζει η ποιότητα και η θερμοκρασία ξαφνικά και μπορει να τα στρεσάρει.


7. Drip system θελει και υπερχείλιση. Το καλοκαίρι πιθανότατα από εξάτμιση να χρειάζεται και συμπλήρωμα αλλα σε νορμάλ κατάσταση χρειάζεται και μια υπερχείλιση στο επιθυμητό υψος νερού ώστε να φεύγει το νερο που διαρκώς ρίχνουμε.

Ετσι σε γενικες γραμμες εχουμε ένα συστημα που χρειάζεται ελάχιστη φροντίδα. Ομως ακομη και τα πιο αυτόματα εργαλεία θελουν κι αυτά συντήρηση και επιβλεψη. Αλλα άλλο επίβλεψη και άλλο να κανεις τον εργάτη ολη μερα.
Και για το τελος άφησα την κατανάλωση ρεύματος.
Στη λιμνη που εχω αυτή τη στιγμη υπαρχει μια αντλια στον πυθμένα η οποια στελνει το νερο σε ένα φιλτρο πιέσεως και στη συνέχεια παει στο bog και επιστρέφει στη λιμνη.
Αυτό εχει σαν αποτελεσμα να πεφτει η ροη του νερου και να εχω μικροτερη κυκλοφορία λογο των υλικών της αντίστασης που εχουν και της υψομετρικής διαφοράς που μειώνει την απόδοση της αντλιας. Με αποτέλεσμα να χρειάζεται μεγαλυτερη αντλια. Και επειδη μεγαλύτερη αντλια σημαινει περισσότερο ρευμα δημιουργούνται τα περισσότερα προβλήματα που αντιμετωπίζω.
Ετσι λοιπον αν το συστημα μας γινει Gravity Fed αναλαμβάνει η βαρύτητα να τροφοδοτεί τα φίλτρα και ετσι βαζουμε στο τελος μια αντλια για τα λιτρα που θελουμε και όχι πολύ μεγαλύτερες επιβαρύνοντας ετσι την κατανάλωση. Και όλα αυτά γιατι με τα μηχανήματα που ανεφερα και αυτά τα βιολογικά υλικα η αντίσταση που εχει το νερο είναι ελάχιστη.

Προσπάθησα να κανω οσο πιο μικρο το θεμα μιας και κάθε ονομα και τεχνική ορολογία είναι πολύ μεγαλη συζήτηση από μονο του.
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-07-18, 13:52
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

εγω παντος με πολυ πιο λιγα απο αυτα που ανεφερεις εχω μια λιμνη απροβληματιστη με μηδενικη συντηρηση. πρασινο νερο ειχα τους 2-3 πρωτους μηνες εκτοτε το νερο ειναι διαυγες ακομα και με θερμοκρασιες 44 βαθμων που ειχε περισυ το καλοκαιρι. το μονο που προσεξα εξαρχης ηταν το φιλτρο που ειναι συνολικα σε χωρητικοτητα 10% της λιμνης.. ενας καινουριος στο χομπυ πρεπει να ξερει οτι μπορει και με πολυ λιγοτερα απο αυτα που αναφερεις να φιαξει μια λιμνη απροβληματιστη.. εσυ αυτα που αναφερεις τα εχεισ δοκιμασει?
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-07-18, 17:34
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Θα σου απαντήσω εντελώς φιλικά και με καμία δόση ειρωνείας, μιας και ο γραπτός λόγος πολλες φορες μπορει να παρεξηγηθεί.

Αρχιζω από το τελος. Από αυτά που αναφερω εχω δοκιμάσει τα περισσότερα. Και ολα οσα αναφέρω είναι πραγματα που χρησιμοποιούν χιλιάδες άνθρωποι που ασχολούνται σοβαρα με τις λιμνες σε ολο τον κοσμο.

Αν βγουμε σε ένα ξενο forum η group και πουμε το setup από τις λίμνες μας θα γελάνε και τα τσιμέντα.

Αν διαβάσεις προσεκτικά το κείμενο μου, αναφέρομαι στα μηχανήματα που θελω να χρησιμοποιήσω σαν ιδανικά στη δεύτερη λίμνη μου. Ειναι προσωπική επιλογή. Δεν προτρέπω κανεναν να παρει τα ιδια ουτε θελω να απογοητεύσω καποιον νέο στο χωρο λεγοντας ότι μονο με αυτά θα κανει δουλειά. Ειπα υπάρχουν αμέτρητοι συνδυασμοί στο να κανεις μια λιμνη. Υπάρχουν bakki shower, sand filter, pressure filter, pool filter, gravity filter , sieve filter και πολλα ακομη . Ο ιδιος εξοπλισμός σε εσενα μπορει να δουλέψει για καποιο λογο αψογα και σε μενα οχι. Οποτε δεν είναι και σωστο να λες ότι εγω πέταξα μια αντλια σε μια γουρνα και με ένα βαρελι ελαφρόπετρα εχω νερο κρύσταλλο και καθε νεος μετα να απογοητευτεί και να τα παρατήσει οταν δεν θα εχει τα ιδια αποτελέσματα . Σα να μου λες οτι το LADA και η FERRARI κανουν την την ιδια δουλειά γιατί και τα δυο είναι αυτοκίνητα. Εγω σε οσες λιμνες εχω παει μεχρι τωρα χωρις bottom drain ολες μα ολες εχουν κατω βρωμιά. Και να μου ορκιστείς ότι δεν εχεις δε σε πιστεύω.

Οποτε καταλήγουμε ότι το μονο ακριβο στοιχείο που ανεφερα είναι το drum filter.
Όλα τα αλλα ενας που ασχολείται με λιμνη οφείλει να τα εχει. Αεραντλία , UV , μια καλη αντλια κτλ. Οσο για το drum είναι προσωπική επιλογη, αν και οι τιμες εχουν πεσει όπως ειπα αρκετά. Με 1000¤ παιρνεις φιλτρο που εχει και 40w λαμπα UV για 20 κυβικα ροη την ωρα και εως 40 κυβικά λιμνη ( πολλοι κατασκευαστές προτείνουν μια φορα στις 2 ωρες κυκλοφορία νερου, γιατι διαβάζω εδω μεσα μεχρι και 3 φορες την ωρα λες και εχουμε ενυδρείο).

Ελπιζω να σε καλυψα
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-07-18, 18:05
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

το θεμα ξερεις ποιο ειναι? οτι δεν ειναι μονο η δικη μου λιμνη ετσι ειναι και πολλων αλλων εδω μεσα η λιμνη επιτυχημενη με την ελαφροπετρα που τοσο πολυ σνομπαρετε... μονο που εγω την εφιαξα σωστα απο την πρωτη μερα οπως μου ειπαν εδω.. οταν ειχα πρασινο νερο στις αρχες στα ξενα φορουμ μιλουσανε για uv εδω μου ειπαν περιμενεις να δουλεψει σωστα η φιλτρανση και μετα παμε σε uv. δεν εβαλα ποτε uv .. αν θες να τους διασκεδασουμε και να γελασουν και τα τσιμεντα στα ξενα φορουμ βαλε τους σε παρακαλω το βιντεακι με τα δυστηχησμενα ψαρακια μου, ειναι στο θεμα μου.
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-07-18, 19:04
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

believe nothing of what you hear, and only half of what you see

Γιατι το λεω αυτο. χωρις να θελω να σε πω ψευτη και χωρις να ερθουμε σε αντιπαράθεση, ξαναλεω συζηταω φιλικα.
δεν με εντυπωσιάζει καμια ομορφη φωτο και κανενα καλο τραβηγμένο βιντεο

εχω ιδιο βιντεο με τη λιμνη κρύσταλλο τα ψαρια χαρουμενα κτλ κτλ.
αλλα αυτο ειναι η μιση αληθεια. εχω παει στη λιμνη μου και εχω κανει 7 ωρες συντήρηση. δλδ, αγόρασα πισινα να βαλω τα κοι, αγορασα αντλια εξωτερικη, γεμισα την πισινα και επιασα ολα τα ψαρια. αδειασα την λιμνη και επι 2 ωρες επλυνα με το πιεστικο. εριξα ξανα τα ψαρια μεσα σε 100%φρεσκο νερο αλλης θερμοκρασιας με αντιχλωριο. καθαρισα ολα τα βιολογικά υλικα με νερο βρυσης (ελαφροπετρα 100λ λαβα100λ ισως κ πιο πολυ και βοτσαλο) και τα εβαλα στο νεο bog filter που ειναι 400 λιτρα για μια λιμνη 3000λιτρα. η βιολογια καθαρισε ολη και επι μια βδομαδα εριχνα seachem stability και μπολι απο τα ενυδρεια μου. εχασα 2 κοι που το ενα ηταν το μοναδικο θυληκο που ειχα και περιμενα 3 χρονια ωστε να το ζευγαρωσω. καποιες μερες μετα τραβηξα βιντεο.

Και σε ρωταω... αν ανεβασω το βιντεο τι θα πεις??? οτι εχω μια τελεια λιμνη? τωρα που ξερεις την ολη αληθεια?


και εδω σου ξαναλεω. τα μηχανηματα που αναφερω ειναι για λιμνη. 12,15,20 κυβικα. οχι για τις "μπανιερες μας". μη γελιομαστε αυτα που εχουμε δεν ειναι λιμνες.
και ουτε φυσικα αξιζει να δωσεις τοσα λεφτα για εξοπλισμο για αυτα τα λιτρα

και κατι τελευταιο. εχεις 3κυβικα λιμνη με 8-10 χρυσοψαρα οσο θυμαμαι.

εχω λιμνη με 7 κοι 40cm kai αλλα 8-10 25cm. ταιζω 8 φορες τη μερα με ταιστρα. εχω 10W UV
βλεπεις ποσο διαφορετικα ειναι τα δεδομενα μας στα ιδια κυβικα???
αρα δεν μπορεις να μου λες οτι εσυ την εχεις κανει σωστα και γι αυτο ειναι κρυσταλλο
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-07-18, 20:37
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

δεν εχω καθαρισει ποτε την λιμνη μου με τον προπο που περιγραφεις εχω κανει μια φορα μονο σκουπα βυθου και την λιμνη μου την εχουν δει ατομα απο εδω μεσα και σε προσκαλω να την δεις και εσυ... εγω σε 3.5 κυβικα εχω χρυσοψαρα και ενα κοι εσυ σε ποσα κυβικα εχεις 17 κοι ? κοιτα τα θεματα μας με τισ λιμνες μας ειναι ανηρτημενα μπορει ο καθενας να τα διαβασει και να βγαλει συμπερασματα..
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-07-18, 21:00
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Δυστυχώς ακούγοντας γνωμες σαν τη δικη σου γιατι με βόλευε τράβηξα αυτά που τράβηξα. Βεβαια απέκτησα εμπειρία πραγμα πολύτιμο. Αν ακουγα από την αρχη τον aliens θα εβαζα 100λιτρα Κ1 με πολύ λιγοτερα χρηματα από αυτά που εδωσα μεχρι τωρα κ πιστευω θα ηταν όλα πολύ καλυτερα από τις ελαφροπετρες και τις βλακειες που πληρωσα.
Εσυ θελεις δλδ να μας πεισεις εμενα και ολο τον υπολοιπο πλανητη ότι εχεις μια λιμνη προτυπο και τα εκατομυρια κοσμου που χρησιμοποιουν αυτά τα μηχανηματα κανουν λαθος και πρπει να σε αντιγραψουν???
γιατι απο την αρχη δεν καταλαβα που διαφωνεις
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-07-18, 21:13
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

επειδη προσβαλεις χωρις λογο θα σου απαντησω.. ειχες μια λιμνη 3 κυβικων με 20 κοι και 2 κουβαδες για φιλτρα με ελαιοδυχτο και ηθελες καθαρη λιμνη δε πα να βαλεις κ1 και κ2 σε αυτα τα λιτρα με 17 κοι καθαρη λιμνη δεν..... ουδεποτε σου ειπα τι να κανεις,σου ειπα τι εκανα εγω.. αν ειχες ακουσει τις συμβουλες που σου εδωσαν εδω μεσα προβλημα δεν θα ειχες και δεν θα πεθαινε το ενα ψαρι μετα το αλλο... οσο για αυτο που εγραψες οτι εβαλες τα ψαρια σε πισινα για να καθαρισεις την λιμνη και να τραβηξεις βιντεο ειναι απλα ασχολιαστο, για αυτο στα βιντεο σου εβαζες το χερι σου μεσα στην λιμνη και ετρεχαν να σωθουν τα κακομοιρα.. αυτα απο μενα που εχω λιμνη στην αυλη ΜΟΥ
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-07-18, 21:19
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Και αυτα με κ1 ειναι?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  22048068_493805807648994_2608561327989065450_o.jpg
Εμφανίσεις:  355
Μέγεθος:  86,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-07-18, 21:20
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Α καλα.... οτι να ναι...
αλλα λεω αλλα καταλαβαινεις...
τελος παντων μαθε να διαβαζεις


υ.γ δεν σε προσβαλα καπου
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-07-18, 21:27
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Επιτυχημένη λίμνη μπορείς να κάνεις και με ακριβό εξοπλισμό και οικονομικά όμως, αντικαθιστώντας τα χρήματα που θα χρειαζόσουν με γνώσεις και πολλή προσωπική προσπάθεια.
Δεν είναι περισσότερο χομπίστας κάποιος που απλά σκάει ένα σεβαστό ποσό να του φτιάξουν λίμνη, με «μηχανοστάσιο λίμνης» και ακριβό εξοπλισμό σε σχέση με κάποιον που την σχεδιάζει καλά και την υλοποιεί με ένα λογικό ποσό και προσωπικό κόπο. Πιο πολύ ασχολήθηκε ο δεύτερος με την λίμνη του πάρα ο πρώτος.

Το να έχεις λίγα ψάρια μικρότερου μεγέθους είναι το λογικό και αναμενόμενο για μια μικρή σχετικά λίμνη. Δεν είναι λογικό να έχεις 17 ψάρια που γίνονται ένα μέτρο σε λίμνη 3κυβικών. Ακόμα και για 1-2 κοι είναι μικρή η λίμνη. Στα ίδια λίτρα(3400) έχουμε ενυδρείο στο σαλόνι και το μεγαλύτερο ψάρι δεν πρόκειται να ξεπεράσει τα 35-40εκ τελικό μέγεθος, με την πλειοψηφία να μένουν πολύ μικρότερα. Και στην λίμνη μας χρυσόψαρα μόνο έχουμε, τα κοι είναι μεγάλα για τα λίτρα.

Το Κ1 μην το θεωρείς τίποτα ιδιαίτερο από υλικό φίλτρανσης, θεωρείται απλά ότι φθηνότερο υπάρχει στο εξωτερικό, μια φθηνή λύση για βιολογικό σε μεγάλα συστήματα που έχουν πολύ χώρο για αρκετά λίτρα βιολογικού υλικού αλλά όχι χρήμα για πιο καλά υλικά όπως η ελαφρόπετρα και τα κεραμικά/ψημένης ύαλου, υλικά φίλτρανσης. Λόγω της ρευστότητας του επίσης μπαίνει σε τυποποιημένα συστήματα φιλτραρίσματος και γιαυτό ακούς πολύ για αυτό. Παραμένει όμως ένα χαμηλής απόδοσης(σε σχέση με τον όγκο του) υλικό φίλτρανσης που απλά ταιριάζει στις τεχνικές καθαρισμού των pressure filters.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-07-18, 22:03
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Kostas G
Επιτυχημένη λίμνη μπορείς να κάνεις και με ακριβό εξοπλισμό και οικονομικά όμως, αντικαθιστώντας τα χρήματα που θα χρειαζόσουν με γνώσεις και πολλή προσωπική προσπάθεια.
Δεν είναι περισσότερο χομπίστας κάποιος που απλά σκάει ένα σεβαστό ποσό να του φτιάξουν λίμνη, με «μηχανοστάσιο λίμνης» και ακριβό εξοπλισμό σε σχέση με κάποιον που την σχεδιάζει καλά και την υλοποιεί με ένα λογικό ποσό και προσωπικό κόπο. Πιο πολύ ασχολήθηκε ο δεύτερος με την λίμνη του πάρα ο πρώτος.



εδω δε διαφωνω μαζι σου αλλα το θεμα του topic μου δεν ηταν το ποιος ειναι περισσοτερο χομπιστας. ειπα πολλες φορες πιο πανω οτι μπορεις να κανεις μια ομορφη λιμνη και με λιγα χρηματα...



Δεν είναι λογικό να έχεις 17 ψάρια που γίνονται ένα μέτρο σε λίμνη 3κυβικών. Ακόμα και για 1-2 κοι είναι μικρή η λίμνη

θεωρητικα μπορεις να εχεις 6 ψαρια στα κυβικα μου. τα ψαρια αυτα δεν θα μεινουν ολα. αν και εχω δει σε σπιτι 4 κυβικα ενυδρειο με πολλααα ψαρια και τερατα. οποτε τα 2 κοι σε 3 κυβικα ειναι υπερβολη και δεν πιανουν ολα τα ψαρια 1 μετρο.


Το Κ1 μην το θεωρείς τίποτα ιδιαίτερο από υλικό φίλτρανσης, θεωρείται απλά ότι φθηνότερο υπάρχει στο εξωτερικό, μια φθηνή λύση για βιολογικό σε μεγάλα συστήματα που έχουν πολύ χώρο για αρκετά λίτρα βιολογικού υλικού


λιμνη κανεις αρα θεωρητικα πρεπει να εχεις και χωρο.


αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι με 2 κουβαδες ελαφροπετρα οπως μου λεγανε καποιοι και μια UV δεν ειναι αρκετα για μια λιμνη.

Μια λιμνη θελει πολυ μελετη απο την αρχη.
ποσο μεγαλη θα την κανεις.
ποσα Ψαρια θα εχει στο τελικο τους μεγεθος.
ποση ωρα θα την βλεπει ο ηλιος.
ποσα χρηματα μπορεις να ξοδεψεις για εξοπλισμο ωστε να διαλεξεις τον καλυτερο με τα χρηματα που διαθετεις.
εγω για μια λιμνη 15 εως 20 κυβικα κατεληξα σε αυτα τα υλικα που προτεινα ως ιδανικα για μενα.
με 1500¤ περιπου τα αγοραζεις ολα αυτα, αλλωστε θα κανεις μια μεγαλη λιμνη δεν περιμενεις να σου βγει τζαμπα.


Και καπου εδω ερχεται ο odin και μου λεει με ενα βαρελι ελαφροπετρα εχει νερο κρυσταλλο. δεν ειναι ετσι.
Εκανα πολλα λαθη οπως ειπα απο την αρχη και κατεληξα σε αυτα τα συμπερασματα. αν διαφωνει καποιος καπου ας το συζητησουμε. το topic δεν εχει θεμα να με κρινει καποιος αν εχω πολλα κοι στη λιμνη μου
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  17951800_1437319496333517_6886639737269115654_n.jpg
Εμφανίσεις:  344
Μέγεθος:  103,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  22539942_1618122498253215_1398958882803208496_n.jpg
Εμφανίσεις:  353
Μέγεθος:  74,9 KB  
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-07-18, 22:24
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
Kostas G
Επιτυχημένη λίμνη μπορείς να κάνεις και με ακριβό εξοπλισμό και οικονομικά όμως, αντικαθιστώντας τα χρήματα που θα χρειαζόσουν με γνώσεις και πολλή προσωπική προσπάθεια.
Δεν είναι περισσότερο χομπίστας κάποιος που απλά σκάει ένα σεβαστό ποσό να του φτιάξουν λίμνη, με «μηχανοστάσιο λίμνης» και ακριβό εξοπλισμό σε σχέση με κάποιον που την σχεδιάζει καλά και την υλοποιεί με ένα λογικό ποσό και προσωπικό κόπο. Πιο πολύ ασχολήθηκε ο δεύτερος με την λίμνη του πάρα ο πρώτος.



εδω δε διαφωνω μαζι σου αλλα το θεμα του topic μου δεν ηταν το ποιος ειναι περισσοτερο χομπιστας. ειπα πολλες φορες πιο πανω οτι μπορεις να κανεις μια ομορφη λιμνη και με λιγα χρηματα...



Δεν είναι λογικό να έχεις 17 ψάρια που γίνονται ένα μέτρο σε λίμνη 3κυβικών. Ακόμα και για 1-2 κοι είναι μικρή η λίμνη

θεωρητικα μπορεις να εχεις 6 ψαρια στα κυβικα μου. τα ψαρια αυτα δεν θα μεινουν ολα. αν και εχω δει σε σπιτι 4 κυβικα ενυδρειο με πολλααα ψαρια και τερατα. οποτε τα 2 κοι σε 3 κυβικα ειναι υπερβολη και δεν πιανουν ολα τα ψαρια 1 μετρο.


Το Κ1 μην το θεωρείς τίποτα ιδιαίτερο από υλικό φίλτρανσης, θεωρείται απλά ότι φθηνότερο υπάρχει στο εξωτερικό, μια φθηνή λύση για βιολογικό σε μεγάλα συστήματα που έχουν πολύ χώρο για αρκετά λίτρα βιολογικού υλικού


λιμνη κανεις αρα θεωρητικα πρεπει να εχεις και χωρο.


αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι με 2 κουβαδες ελαφροπετρα οπως μου λεγανε καποιοι και μια UV δεν ειναι αρκετα για μια λιμνη.

Μια λιμνη θελει πολυ μελετη απο την αρχη.
ποσο μεγαλη θα την κανεις.
ποσα Ψαρια θα εχει στο τελικο τους μεγεθος.
ποση ωρα θα την βλεπει ο ηλιος.
ποσα χρηματα μπορεις να ξοδεψεις για εξοπλισμο ωστε να διαλεξεις τον καλυτερο με τα χρηματα που διαθετεις.
εγω για μια λιμνη 15 εως 20 κυβικα κατεληξα σε αυτα τα υλικα που προτεινα ως ιδανικα για μενα.
με 1500¤ περιπου τα αγοραζεις ολα αυτα, αλλωστε θα κανεις μια μεγαλη λιμνη δεν περιμενεις να σου βγει τζαμπα.


Και καπου εδω ερχεται ο odin και μου λεει με ενα βαρελι ελαφροπετρα εχει νερο κρυσταλλο. δεν ειναι ετσι.
Εκανα πολλα λαθη οπως ειπα απο την αρχη και κατεληξα σε αυτα τα συμπερασματα. αν διαφωνει καποιος καπου ας το συζητησουμε. το topic δεν εχει θεμα να με κρινει καποιος αν εχω πολλα κοι στη λιμνη μου

οι φωτος πιανου ειναι?



Ναι 1500 τα αγοραζεις, αλλα ποσο καινε και ολα αυτα?

Εχω ενα γνωστο μου που κραταει λιμνη χωρις φιλτρανση χρονια τωρα...

Πολυ απλα δεν την εχει φορτωσει με ψαρια...


Η ελαφροπετρα ειναι πολυ καλυτερο βιολογικα απο αυτα που αποκαλεις κ1.. .
Tα κ1 ειναι απλα πλαστικα, αν θελεις ακομη πιο οικονομικα κοψε σε κοματακια τα σπιραλ του ηλεκτρολογου...

Δεν εχεις καταλαβει, οτι το θεμα του βιολογικου υλικου ειναι το ποσες αποικες βακτηριων μπορουν να αποικισουν επανω...

Δες και εδω ενα βιντεο .



https://www.youtube.com/watch?v=-TWtrXUTZ1M
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-07-18, 22:29
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σύμφωνα με τους περισσότερους οδηγούς για κοι αλλά και την λογική, προτείνεται μόνο 1 κοι ανα 1500λ νερό με μικρότερο δυνατό μέγεθος λίμνης τα 4-5χιλιάδες λίτρα ή τα 8χιλιάδες λίτρα ανάλογα τον οδηγό. 500 λίτρα ανα ψάρι του μέτρου δεν θα σύστείνε κανένας που σέβεται τον εαυτό του. ¶ρα η λίμνη κατά τους οδηγούς είναι για 2 κοι μαξ και δεν θα φτάσουν καν τελικό μέγεθος εύκολα λόγω μεγέθους λίμνης. Αυτό δεν σημαίνει πως μπορείς/είναι καλό να βάλεις περισσότερα....

Ο Γιάννης odin έχει 300-500λ ελαφρόπετρα στο φίλτρο του, όχι ένα βαρέλι. Η λίμνη του είναι κρυστάλλινη και με πολύ φυσική εμφάνιση, την έχω δει από κοντά και έχουμε κάνει και συντήρηση μαζί. Είναι μια λίμνη να την χαίρεσαι

Δεν νομίζω πως έχει κανένας αυταπάτες ότι με ένα κουβά ελαφρόπετρα ή οποιοδήποτε υλικό θα έχει καθαρή λίμνη με την μέγιστη προτεινόμενη ιχθυοφόρτιση(για παραπάνω ακόμα χειρότερα). Χωρίς επαρκες(δηλαδή πολύ!!) βιολογικό(ή πολλά φυτά), καλό μηχανικό και επαρκή κυκλοφορία νερού, δεν γίνεται τίποτα της προκοπής. Και φυσικά όσο χαμηλότερη η ιχθυοφόρτιση, τόσο πιο βιόσιμα τα πράγματα
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-07-18, 22:30
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

nicpap



οι φωτογραφιες ειναι του Μιχαλη Τσομπανιδη.
εχει 4 κυβικα ενυδρειο λιμνη στο σπιτι του με πολλα ψαρια τερατα.
αλλα εχει ενα κυβικο βιολογια και καθολου ηλιο.


καινε ελαχιστα



κι εγω αμα αφησω ενα χρυσοψαρο δεν θα εχω προβλημα.
το θεμα ειναι να εχεις και καποια ψαρια να θαυμαζεις.
εσυ εκτος απο γαριδες εχεις κ λιμνη?
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-07-18, 22:34
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
nicpap



οι φωτογραφιες ειναι του Μιχαλη Τσομπανιδη.
εχει 4 κυβικα ενυδρειο λιμνη στο σπιτι του με πολλα ψαρια τερατα.
αλλα εχει ενα κυβικο βιολογια και καθολου ηλιο.


καινε ελαχιστα



κι εγω αμα αφησω ενα χρυσοψαρο δεν θα εχω προβλημα.
το θεμα ειναι να εχεις και καποια ψαρια να θαυμαζεις.
εσυ εκτος απο γαριδες εχεις κ λιμνη?



Δεν εχω λιμνη αλλα εχω διαβασει αρκετα...
Kαι νομιζω περισσοτερα απο εσενα....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-07-18, 22:36
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Σταυρο νομίζω ότι κάπου εχεις μπερδευτεί και αυτό φαίνεται στα θέματα που έχεις ανεβάσει κατα καιρούς όσο και στις αναβαθμίσεις που "δεν έκανες" .
Ένα φόρουμ δεν μπορεί να σου πει πόσα λεφτα να δώσεις , ούτε μπορεί να σου χαρίσει τον εξοπλισμό .
Μπορεί να σε κατευθύνει με όσα έχει η τσέπη σου !
Έχουμε αναλώσει πολλοί ανθρωποι εδω περα χρόνο απο την ζωη μας να σε βοηθήσουμε, και εσύ τι έκανες ?

Και όπως λεει και ο τίτλος του θέματος σου " Λίμνη αναγκαστικα" η λίμνη δεν είναι ούτε αγγαρεία ούτε αναγκαστικό έργο .


Να σου θυμίσω κάποιες απο τις απαντήσεις σου (τα κόκκινα είναι τα δικά σου):


Αρχική Δημοσίευση από Artemisia

Σταυρο με 36 Λίτρα ελαφρόπετρα σε αυτα τα κυβικά μπορείς να κρατήσεις 2 χρυσόψαρα ,
ναι μπορει....αλλα οπως εγραψα ηταν προσωρινο για το χειμωνα που τα ψαρια ηταν ακομη μικρα και δεν θα τρωγαν....αργοτερα θα γινοταν αναβαθμιση

αυτο δεν είναι Ιαπωνικη ψαθα και κανενα σφουγκαρι Ιαπωνικη ψαρα δεν κάνει απονιτροποιήση αν δεν αναπτυχθούν τα καλά βακτηρια .
το ξερω.... απλα ηταν ενα υλικο στο φιλτρο για μηχανικη φιλτρανση και απλα το ανεφερα

Η λίμνη σου για να δουλέψει αυτη την στιγμη θέλει 400 λίτρα ελαφρόπετρα για 4 κυβικά με Κοι .
αυτο απο που και πως το υπολογιζεις-υπολογιζουμε??

Θυμάσαι τα 2 χρυσοψαρακια που μεγάλωνα μέσα στους μονομάχους ??? Ξέρεις πόσο πήγαν τα Νιτρικά μου με εκείνα τα 2 ?? 2 αλλαγες την εβδομάδα έκανα και καθαριζα 2 φορές το φίλτρο.
to φιλτρο γιατι το καθαριζες??? αφου δεν ειχες αμμωνια κ νιτρωδη δουλευε σωστα!!! χρειαζοσουν μονο αλλαγες νερου

Ναι αν αφήσεις μια λεκάνη στο ήλιο θα πρασινίσει αλλά στην λεκάνη που μεγαλώνω αυτη την στιγμη τα χρυσόψαρα και είναι μεσα στον ήλιο με ένα μπουκαλάκι ελαφρόπετρας και αεροφίλτρο (φίλτρο diy) έχω μόνο τριχοειδη.
εδω παλι με μπερδευεις..... με ενα φιλτρακι της "πλακας" δεν εχεις αλγη και αλλου θελουμε τεραστιες ποσοτητες ελαφροπετρας???

Αν έλεγα στον Γιάννη να πάρει την uv για να βλέπει τα ψάρια του ξέρεις τι θα γινόταν ?? Η UV δεν κάνει εξαιρέσεις υπάρχει λόγος που την βάζουν στην έξοδο του νερού , δέν λεει να περασουν τα καλά βακτήρια απο δεξια και κακά απο αριστερα τα σκοτώνει όλα ανεξαιρέτως . Ξερεις πότε θα την έστρωνε? Ποτέ.
Αρα το οτι εδωσα την εξοδο του φιλτρου με την uv και στελνει το αποστειρωμενο νερο στο δευτερο φιλτρο με την ελαφροπετρα ειναι λαθος???

Γιατι αλλαξα φίλτρανση και δεν κρατησα τα φίλτρα μου στα Κοι αφου μια χαρα καθαρό ήταν το νερό, ξέρεις πολύ καλα ότι αρχισαν τα Νιτρικά μου να ανεβαίνουν με αποτέλεσμα να μετραω 3 φορές την μέρα μην χάσω την μπάλα, και να κάνω αλλαγες καθε 2 μέρες για να μην πάρω τα ψαρια στο χέρι μεχρι να κάνω το φίλτρο .

Αυτα Σταυρο μου ελπίζω να σε κάλυψα .


http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...&postcount=406

Υ.Γ. Το θέμα θα το μετακινήσω, γιατι εδω είναι αυτη η κατηγορία:
Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.
Και εσυ γραφεις για εξοπλισμο ???? για τα μελλοντικά σου σχέδια μήπως ??
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-07-18, 22:55
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων

Ο Γιάννης odin έχει 300-500λ ελαφρόπετρα στο φίλτρο του, όχι ένα βαρέλι. Η λίμνη του είναι κρυστάλλινη και με πολύ φυσική εμφάνιση, την έχω δει από κοντά και έχουμε κάνει και συντήρηση μαζί. Είναι μια λίμνη να την χαίρεσαι

Δεν νομίζω πως έχει κανένας αυταπάτες ότι με ένα κουβά ελαφρόπετρα ή οποιοδήποτε υλικό θα έχει καθαρή λίμνη με την μέγιστη προτεινόμενη ιχθυοφόρτιση(για παραπάνω ακόμα χειρίστρια). Χωρίς επαρκες(δηλαδή πολύ!!) βιολογικό(ή πολλά φυτά), καλό μηχανικό και επαρκή κυκλοφορία νερού, δεν γίνεται τίποτα της προκοπής. Και φυσικά όσο χαμηλότερη η ιχθυοφόρτιση, τόσο πιο βιόσιμα τα πράγματα

η λιμνη του odin ειναι ωραια για τα γουστα του. αλλα δεν εχει καμια σχεση με αυτο που περιγραφω εγω. μεχρι τη σελιδα 7 που αφησα το θεμα του ειχε ενα βαρελι ελαφροπετρα μονο. μετα αρχισαν οι αναβαθμισεις. ωσπου κατεληξε να μοιαζει με aquaponic. καμια σχεση με μια dedicated λιμνη στην οποια αναφερομαι. ακομη και εδω ειναι εμφανες το μοημα του topic. να αποφυγεις λαθη και αναβαθμησεις απο την αρχη με σωστο εξοπλησμο


οσο για το bolt λεμε το ιδιο πραγμα με αλλα λογια
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Σταυρο νομίζω ότι κάπου εχεις μπερδευτεί και αυτό φαίνεται στα θέματα που έχεις ανεβάσει κατα καιρούς όσο και στις αναβαθμίσεις που "δεν έκανες" .
ποιος ειπε οτι δεν εκανα??? επειδη σταματησα να γραφω??


Ένα φόρουμ δεν μπορεί να σου πει πόσα λεφτα να δώσεις , ούτε μπορεί να σου χαρίσει τον εξοπλισμό .Μπορεί να σε κατευθύνει με όσα έχει η τσέπη σου !
εχεις μπερδευτει μου φαινεται.δεν ζητησα πουθενα εξοπλισμο ουτε να μου πειτε ποσα λεφτα θα ξοδεψω. παρουσιασα στην μελλοντικη μου λιμνη οπως λες τι θα χρησιμοποιησω και γιατι.



Έχουμε αναλώσει πολλοί ανθρωποι εδω περα χρόνο απο την ζωη μας να σε βοηθήσουμε, και εσύ τι έκανες ?

οτι εκρινα σωστο με τα χρηματα που ειχα εκεινη τη στιγμη


Και όπως λεει και ο τίτλος του θέματος σου " Λίμνη αναγκαστικα" η λίμνη δεν είναι ούτε αγγαρεία ούτε αναγκαστικό έργο .
αυτο ειναι απλα ενας τιτλος. στο θεμα που ανοιξα τωρα λεω ξεκαθαρα οτι εχω κανει λαθη οπως ειναι φυσικο. και μετα απο πολλα πειραματα και διαβασμα κατεληξα σε αυτα τα συμπερασματα για τον εξοπλισμο που θα χρησιμοποιήσω.



http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...&postcount=406

Υ.Γ. Το θέμα θα το μετακινήσω, γιατι εδω είναι αυτη η κατηγορία:
Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.
Και εσυ γραφεις για εξοπλισμο ???? για τα μελλοντικά σου σχέδια μήπως ??
ναι και αν ειναι σε λαθος ενοτητα δεν ειναι κακο να το αλλαξεις θεση
....
__________________
Σταύρος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pavos : 17-07-18 στις 22:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-07-18, 23:01
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Σταυρο νομιζω εισαι σε συγχηση.. η λιμνη μου εμεινε ενα μηνα με το βαρελι που λες αλλα αυτο μικρη σημασια εχει το θεμα ειναι οτι εισαι επιθετικος και εκτιθεσαι. αυτα απο μενα καλη συνεχεια
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-07-18, 23:01
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχω λιμνη αλλα εχω διαβασει αρκετα...
Kαι νομιζω περισσοτερα απο εσενα....

για να το λες ετσι θα ειναι
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-07-18, 23:02
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Κάνε την με το καλό τότε και μας λές "τα αποτελέσματα " με τα ανάλογα φωτογραφικά τρικ και βίντεο , όπως έκανες και στο παρελθόν
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-07-18, 23:02
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σταυρο νομιζω εισαι σε συγχηση.. η λιμνη μου εμεινε ενα μηνα με το βαρελι που λες αλλα αυτο μικρη σημασια εχει το θεμα ειναι οτι εισαι επιθετικος και εκτιθεσαι. αυτα απο μενα καλη συνεχεια
καλο βραδυ Γιαννη
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-07-18, 23:03
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνε την με το καλό τότε και μας λές "τα αποτελέσματα " με τα ανάλογα φωτογραφικά τρικ και βίντεο , όπως έκανες και στο παρελθόν
σε ποια τρικ αναφερεσαι??
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-07-18, 23:17
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Φίλε μου ποτέ αρχίζεις μ το Καλό???
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-07-18, 23:25
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου ποτέ αρχίζεις μ το Καλό???
Τελος Αυγούστου
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-07-18, 23:28
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Έχεις σκάψει???
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-07-18, 23:36
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Οχι τελος Αυγούστου θα ξεκινήσουν οι εργασίες
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-07-18, 23:38
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Τουλάχιστον πήρες το εξοπλισμό που γράφεις???
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
διατροφη και τροφη FD ιδανικη? Efh Χρυσόψαρα 3 23-12-11 14:13
ιδανικη θερμοκρασια για πλατυ και γκαπυ takis07 Ζωοτόκα 3 03-01-11 17:56
Ιδανικη φωτοπεριοδος?? alechandro Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 26 04-04-09 23:26
ιδανικη γεννηστρα? naupaktos84 Ζωοτόκα 10 30-10-07 00:23
ΙΔΑΝΙΚΗ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ MBUNAS Lary80 Malawi 22 05-04-05 23:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15169 seconds with 15 queries