Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-05-20, 10:15
christos efthimiou Ο χρήστης christos efthimiou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2018
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή Κατασκευή ενυδρείου, παχος τζαμιού

Θελω να φτιαξω ενα ενυδρειο 1,20εκ χ 0,30εκ χ 0,40εκ και δεν ξερω το παχος απο τα τζαμια (6,7 χιλιοστα ή περισσοτερα?). Το sump θα ειναι 35εκ χ 30εκ χ40εκ(5mm καλα ειναι?) Τελος σκεφτομαι να φτιαξω ακομη ενα 40εκ χ 30εκ χ 35εκ (τζαμι παλι 5χιλιοστα να βαλω?)

Πήγα να μπω στο aquatools για να βρω το παχος απο τα τζαμια αλλα δεν μου δειχνει κατι.



Κοντρες μονο στο "μεγαλο"?. Λεω να βαλω διπλο πατο και πανω περιμετρικα με ακομη μια στην μεση πανω. Τι λετε? Ολες στο ιδιο παχος που θα κοπουν τα τζαμια. Θα ειμαι ενταξει?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-05-20, 10:19
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christos efthimiou Εμφάνιση μηνυμάτων

Πήγα να μπω στο aquatools για να βρω το παχος απο τα τζαμια αλλα δεν μου δειχνει κατι.
Πρεπει να μπεις απο pc.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-05-20, 10:43
christos efthimiou Ο χρήστης christos efthimiou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2018
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρεπει να μπεις απο pc.
Το σκεφτηκα και μπηκα αλλα και παλι. Δοκιμασα mozilla, θα δοκιμασω και chrome. Εσενα δουλευει?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-05-20, 10:50
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Μαλλον δεν έχεις κανει update το flash.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-05-20, 10:55
christos efthimiou Ο χρήστης christos efthimiou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2018
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Τωρα πηγα και εχεις δικιο. Ενω στο firefox δεν μου εδεινε καποια επιλογη στο chrome μου εβγαλε το μνμ για update του flash player. Σε ευχαριστω.

Και εδω παλι 6 χιλιοστα μου δινει τα τζαμια. Λιγο δεν ειναι ρε παιδια?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-05-20, 11:09
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Θα σου πει καποιος που εχει κολλησει πολλα οπως ο Tsala. Νομιζω οτι αφου ειναι χαμηλο το ενυδρείο και με κοντρες θα ειναι οκ. Εαν σε παίρνει οικονομικα εννοείται πας για παραπάνω.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-05-20, 12:05
tkalamat Ο χρήστης tkalamat δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2012
Περιοχή: Σπαρτη
Μηνύματα: 671
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christos efthimiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα πηγα και εχεις δικιο. Ενω στο firefox δεν μου εδεινε καποια επιλογη στο chrome μου εβγαλε το μνμ για update του flash player. Σε ευχαριστω.

Και εδω παλι 6 χιλιοστα μου δινει τα τζαμια. Λιγο δεν ειναι ρε παιδια?
Καλημέρα αν διαβάσεις τον δείχτη ασφαλείας λέει ότι πρέπει να είναι 3,8 και το δείχνει 7 όχι 6 που το βγάζει με 2,5.στα μέτρα που λες εγώ θα έβαζα 8 με κόντρες και 10 χωρίς κόντρες.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-05-20, 14:47
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

καλησπερα..
Με 6αρι τζαμι , δεν κολλας 1.20 .. ουτε γι αστειο... θα κανει κοιλια σαν του Μαρινακη!

7αρι τζαμι δεν υπαρχει , αρα το λιγοτερο , πας για 8αρι (ρονταρισμενο, αλλιως δεν κολλαει) και κοντρες πανω-κατω.
Αν το υψος ηταν πανω απο 50 , θα πηγαινες σε 10αρι.
επειδη το μηκος ειναι μεγαλο, παρολο που το υψος δεν ειναι, θα χρειαστεις κοντρες για να μην κανει κοιλια, ειδικα κατα πλατος , τουλαχιστον μια κοντρα στην μεση.

Παλαιοτερα ειχα κολλησει 1.10 χ 30 χ 30 .. με 6αρι τζαμι.. αλλα ηταν χαμηλο , στενομακρο ενυδρειο, με κοντρες φυσικα .. δεν επαθε ζημια ποτέ , αλλα σε αυτα τα μηκη , θελεις ασφαλεια .. και το 6αρι ειναι πολυ λεπτο τζαμακι.

Για το sump και το αλλο ενυδρειακι , σε αυτες τις διαστασεις, κολλας με 5αρι , χωρις κοντρες, αφοβα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-05-20, 15:39
christos efthimiou Ο χρήστης christos efthimiou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2018
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα..
Με 6αρι τζαμι , δεν κολλας 1.20 .. ουτε γι αστειο... θα κανει κοιλια σαν του Μαρινακη!

7αρι τζαμι δεν υπαρχει , αρα το λιγοτερο , πας για 8αρι (ρονταρισμενο, αλλιως δεν κολλαει) και κοντρες πανω-κατω.
Αν το υψος ηταν πανω απο 50 , θα πηγαινες σε 10αρι.
επειδη το μηκος ειναι μεγαλο, παρολο που το υψος δεν ειναι, θα χρειαστεις κοντρες για να μην κανει κοιλια, ειδικα κατα πλατος , τουλαχιστον μια κοντρα στην μεση.

Παλαιοτερα ειχα κολλησει 1.10 χ 30 χ 30 .. με 6αρι τζαμι.. αλλα ηταν χαμηλο , στενομακρο ενυδρειο, με κοντρες φυσικα .. δεν επαθε ζημια ποτέ , αλλα σε αυτα τα μηκη , θελεις ασφαλεια .. και το 6αρι ειναι πολυ λεπτο τζαμακι.

Για το sump και το αλλο ενυδρειακι , σε αυτες τις διαστασεις, κολλας με 5αρι , χωρις κοντρες, αφοβα.

Σε ευχαριστω για την βοηθεια. Ρονταρισμενο τι εννοεις?σε 8αρι οι κοντρες να ειναι οι πανω και οι κατω περιμετρικα και 2 καθετες ?

Θα παω απο βδομαδα να ρωτησω σε τζαμαδες αλλα αν παω σε 10αρι μηπως συμφερει να γλυτωσω απο τις κοντρες?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-05-20, 00:44
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Το ροντε είναι όταν το τζαμί περνάει από το μηχάνημα και διορθώνει τις ατέλειες που γίνονται στο κόψιμο...
Σε μικρό πάχος , το τζαμί μπορεί απλώς να τροχιστει (φυσικά ρονταρεται κι αυτό) , με γυαλοχαρτο και να στρώσει , αλλά από 8αρι και πάνω , το κόψιμο που κάνει ο τζαμας δεν έχει λείο αποτέλεσμα και πρέπει να περάσει ρονταρισμα για να γίνει λείο το σημείο που κόπηκε (φυσικά ρονταρεται απ' όλες τις πλευρές)..
Εκτός αυτών , είναι και πιο όμορφο οπτικά.
Κόντρες καλό είναι να βάλεις είτε πας σε 8αρι , είτε σε 10αρι , κάνουν πολύ πιο στιβαρό το ενυδρείο.. την 10ετια θα την βγάλει εύκολα.

Οι κοντρες καλό είναι να μπουν σε Πλαίσιο ή όπως σε βολεύει σε ανοίγματα ή αν δουλέψεις εξωτερικό φίλτρο κλπ.. πες μου τι καπάκι και τι φίλτρο θα χεις κλπ , να σου πω πως θα σε βόλεψει καλύτερα..

Οι κοντρες να είναι 10cm πλάτος (και πάνω) , αναγκαστικά , γιατί κάτω από 10cm , δεν περνάνε στο μηχάνημα για ρονταρισμα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-05-20, 05:29
tkalamat Ο χρήστης tkalamat δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2012
Περιοχή: Σπαρτη
Μηνύματα: 671
Προεπιλογή

Οι κοντρες να είναι 10cm πλάτος (και πάνω) , αναγκαστικά , γιατί κάτω από 10cm , δεν περνάνε στο μηχάνημα για ρονταρισμα.[/QUOTE]


Καλημέρα σε ενυδρείο 30 εκ αν βάλει κόντρες πάνω από 10εκ (10+10+2=22) ούτε χέρι δεν θα μπορεί να βάλει μέσα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-05-20, 08:23
christos efthimiou Ο χρήστης christos efthimiou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2018
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ροντε είναι όταν το τζαμί περνάει από το μηχάνημα και διορθώνει τις ατέλειες που γίνονται στο κόψιμο...
Σε μικρό πάχος , το τζαμί μπορεί απλώς να τροχιστει (φυσικά ρονταρεται κι αυτό) , με γυαλοχαρτο και να στρώσει , αλλά από 8αρι και πάνω , το κόψιμο που κάνει ο τζαμας δεν έχει λείο αποτέλεσμα και πρέπει να περάσει ρονταρισμα για να γίνει λείο το σημείο που κόπηκε (φυσικά ρονταρεται απ' όλες τις πλευρές)..
Εκτός αυτών , είναι και πιο όμορφο οπτικά.
Κόντρες καλό είναι να βάλεις είτε πας σε 8αρι , είτε σε 10αρι , κάνουν πολύ πιο στιβαρό το ενυδρείο.. την 10ετια θα την βγάλει εύκολα.

Οι κοντρες καλό είναι να μπουν σε Πλαίσιο ή όπως σε βολεύει σε ανοίγματα ή αν δουλέψεις εξωτερικό φίλτρο κλπ.. πες μου τι καπάκι και τι φίλτρο θα χεις κλπ , να σου πω πως θα σε βόλεψει καλύτερα..

Οι κοντρες να είναι 10cm πλάτος (και πάνω) , αναγκαστικά , γιατί κάτω από 10cm , δεν περνάνε στο μηχάνημα για ρονταρισμα.
Θα το κολλησει τζαμας. Αν θα το εκανα μονος μου θα δοκιμαζα σε κατι πολυ μικροτερο για αρχη. Θα βαλω sump. Θα κανω 2 τρυπες (λεω διαμετρου 4 εκατ) οπως μου ειχες πει. Αν βαλω κατω περμμετρικα και πανω μονο καθετες με 10αρια τζαμια θα ειμαι ενταξει λες?Γιατι αυτο που λεει και ο θοδωρης. Θα ειναι δυσκολο να βαλω χερι. Το ενυδρειο θα ειναι ανοιχτο απο πανω
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-05-20, 14:16
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tkalamat Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι κοντρες να είναι 10cm πλάτος (και πάνω) , αναγκαστικά , γιατί κάτω από 10cm , δεν περνάνε στο μηχάνημα για ρονταρισμα.

Καλημέρα σε ενυδρείο 30 εκ αν βάλει κόντρες πάνω από 10εκ (10+10+2=22) ούτε χέρι δεν θα μπορεί να βάλει μέσα.[/QUOTE]

Γι αυτό είπα όπως τον βολεύει , με καπάκι και φίλτρο ... Έχει επιλογές.. ή κάνει πλαίσιο με 6αρι τζαμί (5cm) ή βάζει κόντρες κατά πλάτος με 8αρι...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-05-20, 14:23
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christos efthimiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα το κολλησει τζαμας. Αν θα το εκανα μονος μου θα δοκιμαζα σε κατι πολυ μικροτερο για αρχη. Θα βαλω sump. Θα κανω 2 τρυπες (λεω διαμετρου 4 εκατ) οπως μου ειχες πει. Αν βαλω κατω περμμετρικα και πανω μονο καθετες με 10αρια τζαμια θα ειμαι ενταξει λες?Γιατι αυτο που λεει και ο θοδωρης. Θα ειναι δυσκολο να βαλω χερι. Το ενυδρειο θα ειναι ανοιχτο απο πανω
Για τρύπες , αν σου είχα πει , θα σου πα 1 ιντσα , 2.5 εκατοστά περίπου δλδ... 4 είναι πολύ μεγάλη τρύπα , θα κάνει θόρυβο η κατεβασιά... 2 τρύπες 1 ιντσας στα λίτρα σου, είναι μια χαρά.. και μια αντλία 1000 - 1500 λ/Ω.
Βάλε πανω 3 κατά πλάτος με 8 αρι (2 στις άκρες και μια στην μέση) και μια κατά μήκος πίσω , όπου θα "δέσει" όλες τις κόντρες.
Η άλλη επιλογή είναι , 6αρι τζαμί ,5cm , σε πλαίσιο.

Τώρα για κάτω , ιδανικό είναι το πλαίσιο ή διπλός πάτος, αν όχι , βάλε 3 κατά πλάτος με 8αρι.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-05-20, 15:00
christos efthimiou Ο χρήστης christos efthimiou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2018
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Μου ειχες πει οταν σε ειχα ρωτησει κανα δυο πραγματακια για το sump. Καλυτερα 2 τρυπες μην μπουκωσει η μια. Για διαμετρο δεν σε ειχα ρωτησει. Ο θορυβος ουτως η αλλως οσο περναει ο καιρος δεν φευγει οταν πιασει γλιτσα το πλαστικο? Πατο θα βαλω διπλο αν ειναι. Τα κατεβασματα να τα κανω με τον γκρι τον σωληνα αυτον που χρησιμοποιουν οι αποχετευσεις ή να βαλω τον πρασινο που ειναι λιγο ευκαμπτος?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-05-20, 16:22
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Δεν είναι απαραίτητος ο διπλός πάτος στα λίτρα σου.. εγώ με κόντρες θα το κάνα, αλλά όπως θέλεις.
2 τρύπες θα κάνεις σίγουρα , απλά 1" , άντε 1 και 1/2 είναι υπέρ αρκετές.
Εγώ έχω βάλει (επειδή τους είχα ήδη) τους γκρι τους σπιράλ που λες.ειναι σκληροί , αλλά πολύ ανθεκτικοί
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-05-20, 16:33
christos efthimiou Ο χρήστης christos efthimiou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2018
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι απαραίτητος ο διπλός πάτος στα λίτρα σου.. εγώ με κόντρες θα το κάνα, αλλά όπως θέλεις.
2 τρύπες θα κάνεις σίγουρα , απλά 1" , άντε 1 και 1/2 είναι υπέρ αρκετές.
Εγώ έχω βάλει (επειδή τους είχα ήδη) τους γκρι τους σπιράλ που λες.ειναι σκληροί , αλλά πολύ ανθεκτικοί
Στις ενωσεις εκει που θα κουμπωνουν δεν θα πιασουν γλιτσα με το καιρο?:δεν μπουκωνουν ε?Σε βιντεακια εχω δει οτι στην τρυπα στο γυαλι για να φευγει το νερο στους σωληνες pvc βαζουν κατι σαν ενωση βιδωτη. Δεν ξερω πως λεγεται. Αυτο εχεις βαλει εσυ ή εχεις κανει κατι αλλο? Σε αυτες τις ιντζες τα leroy εχουν αυτα τα εξαρτηματα ή πας σε συνεταιρισμο?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-05-20, 19:11
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Γλυτσα εσωτερικά θα πιάνουν , αλλά δεν μπορούν να μπουκωσουν..
Στο λερου θα βρεις πλαστικά pvc ή πλαστικά εξαρτήματα ποτίσματος...
Εγώ έχω χρησιμοποιήσει τα δεύτερα... μπορείς να δουλέψεις και τα δύο.
Έχω βάλει ένα σύνδεσμο δεξαμενής αρχικά στην τρύπα και πλαστικές γωνίες 1" , μια εσωτερικά για κοιτάει στην επιφάνεια του νερού και μια γωνιά (με αρσενική την μια πλευρά) έξω ,με φορά προς τα κάτω και εκεί κουμπωσα τον σωλήνα ,στο αρσενικό μέρος και τον έπιασα με ένα σφικτηρα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-05-20, 22:48
christos efthimiou Ο χρήστης christos efthimiou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2018
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Ωραια οποτε παμε για 8αρι τζαμι σε ολο το ενυδρειο. Οι πλαγιες κοντρες στην μια πλευρα θα πιανουν πανω στην κατα μηκος κοντρα. Στην αλλη πλευρα θα ακουμπουν το τζαμι? Απο την εμπειρια σου χρειαζεται διακοπτης διακοπης στο κατεβασμα του νερου προς το sump ή ειναι περιττος? Επισης την αντλια λες να την παρω με επιλογη εντασης? Ελεγα να παρω μια στα 1000 περιπου λιτρα την ωρα. Το μανομετρικο το γραφουν καπου στα χαρακτηρηστικά τους?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-05-20, 10:31
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ναι , μπορεις να το κανεις κι ετσι .. και απ την μια να πατανε πανω στο τζαμι και απο την αλλη πανω στην πισω κοντρα...
αλλα για να μην εχεις ποτε προβλημα και να μην τυχει να ξεκολλησει καμια , εγω θα το εκανα ετσι...




η βανα για μενα δεν ειναι απαραιτητη και δεν εβαλα, αν θελεις , μπορεις να βαλεις στην μια κατεβασια... το σημαντικο ειναι να μετρησεις σωστα το υψος που θα γινουν οι τρυπες , ωστε σε περιπτωση διακοπης , ολο το νερο που θα κατεβει , να χωραει στο σαμπ και να μην ξεχυλησει.

απο αντλια , αν μπορεις να πας σε καποια με επιλογη ταχυτητας , βολευει..
αν οχι θα προτεινα να πας σε οικονομικες απο ebay , να παρεις 2 και να δεις πια σε βολευει καλυτερα (και η αλλη μενει καβατζα), μανομετρικο γραφουν πανω.. θα κοιταξεις για 2μ και πανω.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.jpg
Εμφανίσεις:  883
Μέγεθος:  21,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-05-20, 10:52
christos efthimiou Ο χρήστης christos efthimiou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2018
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Ε αφου σε τρελανα στις ερωτησεις τοσο που σε αναγκασα να κανεις και σχεδιο τι να πω. Το τριημερο στο σπιτι πιστευω στο γεμισα . Συγνωμη ρε συ που σε πεθανα στις ερωτησεις
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-05-20, 10:56
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Σιγα το σχεδιο ρε
no problem, οτι χρειαστεις ρωτα..
Α! πες του τζαμα , πρωτα κολλαμε το ενυδρειο και την αλλη μερα τις κοντρες...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-05-20, 19:09
christos efthimiou Ο χρήστης christos efthimiou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2018
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Γλυτσα εσωτερικά θα πιάνουν , αλλά δεν μπορούν να μπουκωσουν..
Στο λερου θα βρεις πλαστικά pvc ή πλαστικά εξαρτήματα ποτίσματος...
Εγώ έχω χρησιμοποιήσει τα δεύτερα... μπορείς να δουλέψεις και τα δύο.
Έχω βάλει ένα σύνδεσμο δεξαμενής αρχικά στην τρύπα και πλαστικές γωνίες 1" , μια εσωτερικά για κοιτάει στην επιφάνεια του νερού και μια γωνιά (με αρσενική την μια πλευρά) έξω ,με φορά προς τα κάτω και εκεί κουμπωσα τον σωλήνα ,στο αρσενικό μέρος και τον έπιασα με ένα σφικτηρα
Ο συνδεσμος δεξαμενης που μου εβαλες ειναι πλαστικος ε? Γιατι πηγα στον συνεταιρισμο υδραυλικων και και ειχαν χαλβανιζε. Φανταζομαι οτι δεν κανει?Σε κανα leroy η praktiker εχουν?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-05-20, 21:13
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Στα παρακάτω δύο λινκ μπορείς να βρεις τα πάντα.. Έχουν και άλλα καταστήματα φυσικά, απλά από αυτό ψωνίζω εγώ για ενυδρεία...

https://www.allwater.gr/category/aut...is---sgrompies

https://www.allwater.gr/category/aut...mata-syndesis-
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-05-20, 06:17
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

εννοειται πλαστικος... πανω στο τζαμι μονο πλαστικο θα βαλεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα παρακάτω δύο λινκ μπορείς να βρεις τα πάντα.. Έχουν και άλλα καταστήματα φυσικά, απλά από αυτό ψωνίζω εγώ για ενυδρεία...

https://www.allwater.gr/category/aut...is---sgrompies

https://www.allwater.gr/category/aut...mata-syndesis-


κι εγω απο εδω τα παιρνω..
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-06-20, 13:19
christos efthimiou Ο χρήστης christos efthimiou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2018
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Από το sump το αλφαδολάστιχο που επιστρέφει στο κυρίως ενυδρείο πως το κάνετε να γυρίζει μέσα στο ενυδρείο και να "τσακίζει"?

Επίσης θα ανοίξω τρύπες για να γίνει spray bar αλλά στο τέλος πως το ταπώνετε?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-06-20, 19:25
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Μπορείς να πάρεις ένα τέτοιο για να μην τσακιζει, αλλιώς πλαστικές γωνίες από πρακτικερ - Λεροι ..

Για σπρέι μπαρ , μπορείς να κουμπωσεις έναν πλαστικό σωλήνα στο λάστιχο , τον οποίο θα τον ταπωσεις με τάπα (με μια αναζήτηση θα βρεις )... Κάνεις τρύπες με τρυπάνι.

Αν και για μένα δεν χρειάζεται ... Βάζεις ένα τέτοιο και καθάρισες ή ακόμα και μια πλαστική γωνία..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευή ενυδρείου skia DIY . Φτιάχτο μόνος σου 36 16-03-14 09:38
Κατασκευή ενυδρείου giotiss DIY . Φτιάχτο μόνος σου 34 17-08-13 07:40
κατασκευή ενυδρείου adams DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 09-04-12 19:08
Κατασκευή Ενυδρείου 30Χ30(27L) booot DIY . Φτιάχτο μόνος σου 24 28-10-08 18:19
Κατασκευή ενυδρείου Fonamstel DIY . Φτιάχτο μόνος σου 26 09-08-04 15:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08859 seconds with 16 queries