Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-09-10, 21:19
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή Ενυδρειο 100λιτρα

Καλησπερα Το σκεφτομουν πολυ να το ανοιξω αυτο το θεμα για να μην σας κουραζω αλλα τελικα το ανοιξα!! Εχω στην διαθεση μου ενα ενυδρειο 100λ το οποιο τωρα τρεχει με τανγκανικα απλα θελω να ξερω που θα προσανατολιζομαι για το μελλον.
Στο μυαλο μου τα εχω χωρισει σε 3 κατηγοριες: α)οξινου νερου(αμαζονιος) β)σκληρου νερου(malawi tanganyika) και γ) ζωοτοκα,killfish,guppy και αλλα παρομοια.
Το γεγονος ειναι οτι δεν θελω φυτα οποτε προφανως δεν μπορω να βαλω ξιφοφορους ή κριμπενεσις ετσι?
Επισης κυριως προτιμω την κατηγορια α) και απο εκει τα σκαλαρια αν και ξρω πως το ενυδρειο ειναι μικρο.. Ομως δεν θελω νανοκιχλιδες.. Υπαρχει κατι αλλο να μου προτεινετε που να ανηκει εκει?
Το νερο που θα εχω μπορει να ειναι σκληρο ή μαλακο με την χρηση απιονισμενου..
Ακουω τις απαντησεις και τις προτασεις σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-09-10, 23:00
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

για αμαζονιου σε 100 λ ιτρα με απιονισμενο θα σου ελεγα πως θα καταντησει κουραστικο και πολυεξοδο χωρις ΑΟ. για να πετυχεις οξινο πεχα θελεις σχεδον αποκλειστικα απιονισμενο νερο αν δεν εχεις διοξειδιο....οποτε μιλαμε για πολλα μπετονακια.
αν θελεις να φυγεις απο τις νανοκιχλιδες τανκγανικα...θα προτεινα τα ζωοτοκα ή/με κιλις. γιατι δεν θελεις φυτα??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-09-10, 12:57
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Θεωρω οτι ειναι αρκετα δυσκολο να τα διατηρησω και θελουν πολυ περιποιηση και αρκετα εξοδα..! Και ειδικα το πρωτο δεν μπορω να το παρεχω αυτη την περιοδο!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-09-10, 13:31
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω σχετικά με την περιποίηση και τα έξοδα.. Το ικό μου ενυδρείο ήταν με 36 βατ στα 150 λιτρα για πάαρα πολύ καιρό και μεγάλωναν κανονικά τα φυτά μου. Α ναι και δεν κλάδεψα ποτέ τους πρώτους 6 μήνες! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39875
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-09-10, 18:16
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Το λεω απο την αποψη του οτι θα χρειαστω καινουργιο φως, τα φυτα κοστιζουν και δεν θα μπορω να τρεχω(γιατι δεν οδηγω) για δωρεαν κλαδεματα κ.λ.π. ωστε να εξοικονομησω χρηματα.. Παντως μου αρεσουν πολυ οι ξιφοφοροι και αναρωτιεμαι αν ειναι αναγκαστικο να περιτριγυριζονται απο φυτα στο ενυδρειο.. Δηλαδη μπορουν να ζησουν σε ενα σχεδον ξερακιανο?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-09-10, 18:39
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

θα ζησουν αλλα αν αγορασεις απλα φυτα (κοστος 20-30-40ε) και οχι με την μια ενα τον μηνα θα εισαι μια χαρα και θα εχεις και πιο ομορφο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-09-10, 19:22
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

+ σε ενυδρείο χωρίς φυτά, είναι πιο έντονο το πρόβλημα με τις άλγες, καθώς απουσία φυτών δεν έχουν ανταγωνιστή για την ανάπτυξή τους...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-09-10, 22:27
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Οποτε προτεινετε πρωτα να παρω τα φυτα ή τα ψαρια αν τελικα καταληξω σε φυτεμενο?γιατι αν αρχισω με τα φυτα μπορει να αργησω στο να βαλω οσα θελω και οσα πρεπει..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-09-10, 22:40
Το avatar του χρήστη Liz@
Liz@ Ο χρήστης Liz@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή

εγω προτεινω να βαλεις καποια φυτα, οπως ειναι οι ανουμπιες (πολυ ανθεκτικα και ευκολα φυτα) ή κερατοφυλλο, και σιγα σιγα το γεμιζεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-09-10, 22:43
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Εχω δυο ανουμπιες προς το παρον Τι αλλο σκεφτεσε?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-09-10, 22:48
Υδωρ Ο χρήστης Υδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2010
Περιοχή: Κυπρο
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Στο μυαλο μου τα εχω χωρισει σε 3 κατηγοριες: α)οξινου νερου(αμαζονιος) β)σκληρου νερου(malawi tanganyika)

Αυτες οι κατηγοριες ειναι κιχλιδες..οι οποιες θελουυν πολλα λιτρα, πολλες πετρες και καλα στηριγμενες και και...ΟΧΙ πολλα φυτα καθοτι φυτοφαγα..αντε καμια ανουβια και βελισνερια και κανενα microsorum pteropus αρα θα χρειαστεις και αεροαντλια..
Με λιγα λογια το κοστος και ο κοπος για το στησιμο..να μην αναφερω την αγορα αμμου.πετρας και των ψαριων..αρκετα ακριβα ψαρια...
σου ανεβαζουν αρκετα το κοστος..

Με τα ζωοτοκα φυτευεις..με ενα γλαστρακι πχ κρυπτοκορινας μπορεις να βγαλεις και 2,3 φυτα αφου ειναι τυπου βολβου..
Τα δε ωαρια ειναι φτηνα..πψ 2 ευρω τα γκαπυ και δεν θα βαλεις κα ιτοσα πολλα στην αρχη αφου θα γεννησουν αρα θαχεις δωρεαν και δικης σου παραγωγης..
Εννπειται πρωτα στρωσιμο και φυτεμα απο την αρχη..



Οι κΟι κιχλίδες σκάβουν πολύ, τρώνε πολύ και παράγουν πολλά περιττώματα. Επιπλέον, ένα ενυδρείο για κιχλίδες Malawi δεν μπορεί να έχει πολλά φυτά. Αυτό σημαίνει ότι όλα τα απόβλητα θα πρέπει να απομακρυνθούν μέσω του φίλτρου γιΆ αυτό και επιβάλλεται να ελέγχετε τακτικά τη σωστή λειτουργία του. ιχλίδες σκάβουν πολύ, τρώνε πολύ και παράγουν πολλά περιττώματα. Επιπλέον, ένα ενυδρείο για κιχλίδες Malawi δεν μπορεί να έχει πολλά φυτά. Αυτό σημαίνει ότι όλα τα απόβλητα θα πρέπει να απομακρυνθούν μέσω του φίλτρου γιΆ αυτό και επιβάλλεται να ελέγχετε τακτικά τη σωστή λειτουργία του.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-09-10, 22:49
Το avatar του χρήστη Liz@
Liz@ Ο χρήστης Liz@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή

δες και εδω..

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-09-10, 22:54
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Υδωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο μυαλο μου τα εχω χωρισει σε 3 κατηγοριες: α)οξινου νερου(αμαζονιος) β)σκληρου νερου(malawi tanganyika)

Αυτες οι κατηγοριες ειναι κιχλιδες..οι οποιες θελουυν πολλα λιτρα, πολλες πετρες και καλα στηριγμενες και και...ΟΧΙ πολλα φυτα καθοτι φυτοφαγα..αντε καμια ανουβια και βελισνερια και κανενα microsorum pteropus αρα θα χρειαστεις και αεροαντλια..
Με λιγα λογια το κοστος και ο κοπος για το στησιμο..να μην αναφερω την αγορα αμμου.πετρας και των ψαριων..αρκετα ακριβα ψαρια...
σου ανεβαζουν αρκετα το κοστος..

Με τα ζωοτοκα φυτευεις..με ενα γλαστρακι πχ κρυπτοκορινας μπορεις να βγαλεις και 2,3 φυτα αφου ειναι τυπου βολβου..
Τα δε ωαρια ειναι φτηνα..πψ 2 ευρω τα γκαπυ και δεν θα βαλεις κα ιτοσα πολλα στην αρχη αφου θα γεννησουν αρα θαχεις δωρεαν και δικης σου παραγωγης..
Εννπειται πρωτα στρωσιμο και φυτεμα απο την αρχη..



Οι κΟι κιχλίδες σκάβουν πολύ, τρώνε πολύ και παράγουν πολλά περιττώματα. Επιπλέον, ένα ενυδρείο για κιχλίδες Malawi δεν μπορεί να έχει πολλά φυτά. Αυτό σημαίνει ότι όλα τα απόβλητα θα πρέπει να απομακρυνθούν μέσω του φίλτρου γιΆ αυτό και επιβάλλεται να ελέγχετε τακτικά τη σωστή λειτουργία του. ιχλίδες σκάβουν πολύ, τρώνε πολύ και παράγουν πολλά περιττώματα. Επιπλέον, ένα ενυδρείο για κιχλίδες Malawi δεν μπορεί να έχει πολλά φυτά. Αυτό σημαίνει ότι όλα τα απόβλητα θα πρέπει να απομακρυνθούν μέσω του φίλτρου γιΆ αυτό και επιβάλλεται να ελέγχετε τακτικά τη σωστή λειτουργία του.
Καταλαβα.. Απλα επειδη ως τωρα ασχολιομουν με κιχλιδες εχω τα περισσοτερα απ αυτα που αναφερεις ! Παρ ολα αυτα θα ηθελα πολυ ενα κοπαδακι ξιφοφορων.. Μπορω να βαλω? Αν ναι,ποσα και μπορω να τα συνδιασω με αλλα ψαρια??
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-09-10, 15:44
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Οι ξιφοφόροι ως αφρόψαρα συνδυάζονται άνετα με ψάρια μεσαίου και κάτω στρώματος. Στα 100 λτ, συντηρητικά 1 αρσ/3 θυλ εως και 2 αρσ/5 θυλ θα ήταν η πρότασή μου. Μιλάμε πάντα για νεαρά ενήλικα άτομα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-10-10, 13:31
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Καλημερα! Θελω βοηθεια!!! Γυρισα σπιτι μου και ο αδερφος μου ειχε αγορασει ενα μικρο ασπρο βατραχο!! Μπορω να τον κρατησω στο ενυδρειο με ph=7?? Και αν ναι τι τρωει??
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-10-10, 23:30
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

κανε αναζητηση για african dwarf frog αν ειναι αυτος...http://www.google.gr/images?hl=el&um...rog&tbs=isch:1
λευκος...αλφικη μορφη η αλλο ειδος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-10-10, 04:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για ζωοτοκα και ταγκανικα δεν θα μιλησω οντας μη εμπειρος, αλλα σε 100 λιτρα μπορεις να στησεις Ν Αμερικη χωρις φυτα και χωρις ΑΟ ή διοξειδια.
Μονο με ξυλα και ξερα φυλλα.
Επισης υπαρχουν φυτα (Ν Αμερικης) που δεν χρειαζονται καμια φροντιδα απλα φυτεμα. Εχινοδωροι, sagittaria subulata, επφανειας για σκια hydrocotyle leucocephala, pistia stratiotes κλπ. Ακομα και moss νοτιοαμερικανικη (christmas moss).

Απο θεμα οικονομιας μπορεις να αποφυγεις τα catappa και να μαζεψεις απο καμια εξοχη 2-3 σακουλες σκουπιδιων ξερα πλατανοφυλλα ή απο βελανιδιά, καστανιά, αμυγδαλιά, καρυδιά. (χωρις κουτσουλιες απο πουλια ή κοντα σε αγροτικες περιοχες που ψεκαζουν φυτοφαρμακα)
Αν και απο ebay μπορεις να βρεις παμφτηνα και catappa.

Ξυλα αν δεν εισαι εμπειρος στην επεξεργασια τους, καλυτερα παρε απο πετσοπ driftwood.
Μπορεις να προετοιμαζεις και νερο με ξερα φυλλα και μια αεραντλια.

Και φυσικα για πολλα ψαρια δεν ειναι αναγκη να πας σε πολυ χαμηλα πεχα.
αρκει να εισαι κοντα και λιγο κατω απο 7.

Φωτα ελαχιστα, καλη φιλτρανση, καλες τροφες και βιταμινες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τ5 φωτισμος για 100λιτρα?? alan boy Φωτισμός 1 03-04-08 14:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06366 seconds with 13 queries