Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 29-10-16, 18:25   #1
"Ανακαίνιση" ενυδρείου
Paratheristis
Member
Εγγραφή: 11-01-2016
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 88

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Paratheristis Ο χρήστης Paratheristis δεν είναι συνδεδεμένος 29-10-16, 18:25
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα!! Έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 22λτ με γαρίδες red cherry και φυτά το οποίο τρέχει 6 μήνες τώρα και αποφάσισα να κάνω κάποιες αλλαγές στα φυτά αλλά ναι αν ξαναστήσω το ενυδρείο από την αρχή ώστε να βγάλω και τα σαλιγκάρια που έχω μέσα. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής.. αν βάλω τις γαρίδες σε ένα καθαρό δοχείο με νερό από το ενυδρείο τον θερμοστάτη και το φίλτρο θα είναι εντάξει? και για πόσο καιρό? το χαλίκι που έχω μέσα αν το βράσω θα είναι πρόβλημα για τις γαρίδες όταν επιστρέψουν στο ενυδρείο? Αν βάλω υπόστρωμα για φυτά υπάρχει περίπτωση να μου σηκώσει αμμωνία τις πρώτες μέρες? Τέλος σε περίπτωση που μπει υπόστρωμα μπορείτε να μου κάνετε κάποια πρόταση γιατί δεν έχω ιδέα? Η λάμπα που έχω είναι 3W led κόκκινο-άσπρο. Με βάση αυτά θα ήθελα και κάποιες προτάσεις σε φυτά γιατί αν πάω να πάρω ότι μου αρέσει στο μάτι φοβάμαι θα πάρω κάποιο δύσκολο φυτό.

Ευχαριστώ
-------------------------
Να συμπληρώσω ότι τα σαλιγκάρια που θα φύγουν είναι τα γνωστά ramshorn

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Paratheristis : 29-10-16 στις 18:25. Αιτία: Automerged Doublepost
Εμφανίσεις: 3157
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-10-16, 23:21
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Αν οι γαρίδες μπουν σε νερό του ενυδρείου με το φίλτρο τους και θερμοστάτη θα είναι μια χαρά. Κάνε τους όμως προσαρμογή σε κάθε περίπτωση.
Το πόσο καιρό θα την βγάλουν, δεν υπάρχει κανόνας. Θεωρητικά αρκετό καιρό, αν τους ρίξεις και μερικά κλαδιά από φυτά σου ακόμα καλύτερα. Αλλά γιατί, πόσο καιρό θα σου πάρουν οι αλλαγές;

Τον βυθό αν τον βράσεις τον σκότωσες. Θα είναι σαν καινούργιος. Μην το κάνεις. Αν θέλει λίγο καθάρισμα ξέπλυνέ τον με νερό του ενυδρείου όπως κάνουμε όταν καθαρίζουμε το φίλτρο.

Υπόστρωμα φυτών δεν χρειάζεσαι. Αφού θα έχεις εύκολα φυτά απλά κοίτα την λίστα στο σχετικό υπόμνημα και αν χρειαστείς λίπανση, όταν έρθει ο καιρός, βάλε μερικές ταμπλέτες...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-10-16, 23:49
Paratheristis Ο χρήστης Paratheristis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2016
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Έλεγα να τον βράσω για την περίπτωση που έχουν μείνει αυγά..
Αν βάλω λίγο από το κερατόφυλλο που έχω μαζί με τις γαρίδες θα είναι καλά? Επίσης πριν τις βάλω ξανά στο ενυδρεία μήπως να έβαζα το φίλτρο πίσω στο ενυδρείο να δουλέψει για καμιά ώρα για την περίπτωση που έχει σηκωθεί αμμωνία?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-10-16, 00:29
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Αν τον βράσεις σου είπα τι θα συμβεί. Το φίλτρο βάλτο να δουλεύει πιο πριν αν και στην περίπτωση που έχει σηκωθεί οτιδήποτε κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι θα έχει προλάβει να το καθαρίσει...
Αν έχεις τεστ, μέτρα πριν τις ρίξεις....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-10-16, 08:56
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

γιατί να βγάλεις τα σαλιγκάρια από μέσα ;
μόνο καλό κάνουν,
εγω θα σου πρότεινα να μη τα βγάλεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-10-16, 10:38
Paratheristis Ο χρήστης Paratheristis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2016
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Έχουν γίνει τόσα πολλά που πέφτει πολύς ανταγωνισμός στο φαΐ με τις γαρίδες.. ασε που εχω αρχίσει και βρίσκω άδεια κελύφη συνέχεια.. ισως βαλω μερικά ζεβρα μετα να ειναι πιο ελεγχόμενη η κατάσταση. Τι να κανω να τα πετάω δε θελω εχω χαρίσει σε όποιον γνωστό έχω έχω βάλει και αγγελία στο φόρουμ και εχω δώσει πάλι πόσα και πάλι γεμάτος είμαι.. χτες κοίταγα και είναι τίγκα στα μωρά το ενυδρείο. Τα άδεια κελύφη κάνουν καλό αν τα αφήνω μέσα? Πάντως με το που ρίξω φαΐ ειναι λες και πέφτει σύρμα.. σκάνε από παντού τα σαλιγκάρια
-------------------------
Επίσης θα ήθελα να αλλάξω και το aquascape μου όταν το έφτιαξα δεν ήξερα τίποτα. Από τα "εύκολα" φυτά πια θα ήταν καλύτερα για γαρίδες? Ή δεν παίζει ρόλο? Moss wall μπορω να κάνω ή πάει σε άλλες απαιτήσεις?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Paratheristis : 30-10-16 στις 10:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-10-16, 12:01
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν βρισκεις αδεια κελυφη απο σαλιγκαρια, σιγουρα κατι συμβαινει που δεν ειναι καλο για τους κατοικους του ενυδρειου. Ειτε οφειλετε στις παραμετρους του νερου (αν και οι γαριδες θα ηταν τα πρωτα θυματα πιστευω), ειτε το φαγητο που πεφτει δεν ειναι αρκετο για ολους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-10-16, 13:42
Paratheristis Ο χρήστης Paratheristis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2016
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Οι γαρίδες ακμαζουν κανονικά οπότε δε ξέρω.. δε νομίζω οτι ειναι το φαΐ γιατί τα κελύφη τους δε τα βλέπω σε καλη κατάσταση. Όχι όλα αλλά αρκετά σαλιγκάρια είναι έτσι. Το να αφήσω τα άδεια μεσα βοηθάει? Καποιο εύκολο φυτό καλό για γαρίδες? Τον βυθό δε θα τον βράσω αλλά αν βγακω τις γαρίδες και τον ανακατεψω θα του κανω μεγάλη ζημιά? θελω να τον μειώσω λίγο γιατί οταν πηρα την αμμο την ειχα ρίξει όλη μέσα
-------------------------
Δεν είναι πολλά κελύφη μέσα σε 2 μήνες εχω βρει καμιά 10αρια που σε σχέση με τον αριθμό που εχω δεν είναι πολλά. Το ενα το ειχα 6 μήνες ηταν το μεγαλύτερο που είχα. Ποσο καιρο ζουν?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Paratheristis : 30-10-16 στις 13:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-10-16, 16:09
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Τι βυθο εχεις;
Φυτα μπορεις να βαλεις οποια θελεις. Απλα πιασε οσο περισσοτερη moss μπορεις.
Moss wall μπορεις να φτιαξεις, δεν ειναι κατι το δυσκολο. Με java moss που ειναι η ευκολοτερη.
Στα τοσα σαλιγκαρια 5-6 κελυφη δεν ειναι σημαντικο. Μιλαμε ομως για ενηλικα σαλιγκαρια η για μικρα;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-10-16, 16:16
Paratheristis Ο χρήστης Paratheristis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2016
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Ενήλικα σαλιγκάρια. Βυθό εχω λεπτοκοκκο χαλικάκι. moss ball και καμια anubia nana?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-10-16, 16:26
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Σε μια τέτοια περίπτωση όπως αυτή που περιγράφεται εδώ, άδειασμα ενυδρείου και στήσιμο από την αρχή, πώς πιάνουμε τις γαρίδες για να τις μεταφέρουμε χωρίς να τις τραυματίσουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-10-16, 17:42
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Με αποχη πιανονται αρκετα ευκολα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-10-16, 19:03
Paratheristis Ο χρήστης Paratheristis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2016
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Τα φυτά που μου αρέσουν και σκέφτομαι να βάλω είναι:
1. Anubia Nana
2. Moss Ball
3. Rotala Rotundifolia

Η anubia και η moss υποθέτω θα είναι καλά.. για το 3ο μπορεί να μου πει κάποιος? Επίσης για τις ταμπλέτες που βάζουμε κάποια πρόταση? Υπάρχει περίπτωση να ενοχλήσουν τις γαρίδες?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-10-16, 20:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για τη rotala δεν ειμαι σιγουρος οτι θα εχει σωστη αναπτυξη, με το φωτισμο led 3w. Θα προτεινα και αλλα ευκολα φυτα μαζι με την anubia, οπως java fern, καμια cryptocoryne (π.χ.wendtii) και σιγουρα moss για τις γαριδες. Με ολα αυτα ταμπλετες βυθου δε χρειαζεσαι. Ενα γενικο υγρο λιπασμα που και που και εισαι ενταξει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-10-16, 21:39
Paratheristis Ο χρήστης Paratheristis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2016
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Οταν λες moss λες για τη moss ball ή για άλλη moss?
-------------------------
Αντί για cryptocoryne θα μπορούσα να βάλω hygrophila polysperma?
-------------------------
Ξέρω πολλές ερωτήσεις αλλά κάτι ακόμα αν βαλω αυτά και φουντωσουν θα πρέπει να ταΐζω λιγότερο μετά? Καπου διαβασα ότι αν ειναι καλα φυτεμένο το ενυδρείο δε χρειάζεται να ταΐζεις τις γαρίδες... ισχύει κάτι τέτοιο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Paratheristis : 30-10-16 στις 21:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-10-16, 22:17
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για moss μιλαω, οχι moss ball (που στην ουσια ειναι μπαλα αλγης). Οτι θελεις μπορεις να δοκιμασεις, απλα σου λεω ποια θα μπορουσαν να αναπτυχθουν καλυτερα σε ενυδρεια με χαμηλο φωτισμο και χαμηλο υψος. Η polysperma ειναι απο τα πιο ευκολα stem plants, ισως.

Οι γαριδες παντα βρισκουν κατι να τσιμπησουν σε ενα φυτεμενο ενυδρειο, αλλα αυτο δε σημαινει οτι δε θα τις ταϊζεις ή θα τις ταϊζεις λιγοτερο. Φυσικα και θελουν κανονικα τροφη, τοση οση να βλεπεις οτι καταναλωνεται.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-10-16, 22:19
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αυτο το εχεις δει?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-10-16, 22:26
Paratheristis Ο χρήστης Paratheristis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2016
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Α μπράβο.. καπου θυμόμουν ότι το είχα δει αλλά χτες που εριξα μια ματιά δε το βρήκα.. Ευχαριστώ!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-11-16, 13:06
Paratheristis Ο χρήστης Paratheristis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2016
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Τη moss ball την δένω κάπου? Την αφήνω στον βυθό?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-11-16, 13:15
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Την παρκαρεις οπου θελεις

Φροντισε να τη γυρνας ανα διαστηματα, ομως, γιατι στα σημεια που δε βλεπει φως μπορει να κιτρινισει και να αρχισει να σαπιζει. Στην εβδομαδιαια αλλαγη νερου, να την κουνας λιγο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-11-16, 15:38
Paratheristis Ο χρήστης Paratheristis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2016
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Χαχα ωραία ευχαριστώ!! Μολις τελειώσω τις αλλαγές θα ανεβάσω φωτογραφία να μου πείτε.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-11-16, 16:05
Paratheristis Ο χρήστης Paratheristis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2016
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Το sera florena που χρησιμοποιώ είναι καλό? μηπως να πάρω καποιο αλλο τώρα που τελειώνει? Έχετε να προτείνετε καποιο που να μην ενοχλεί και τις γαρίδες μου?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-11-16, 16:10
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το seachem flourish ειναι πολυ καλο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσίαση ενυδρείου Tanganyika ( Altolamprologus sp. "Compressiceps Shell" ) georgetax Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 28 15-12-10 07:53
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10
Επιλογή "καλύτερου ενυδρείου" με πλάτος απο 80 έως 95 cm gfdimopo Αρχάριοι γλυκού νερού 8 30-09-07 21:00
Στρώσιμο καινούριου ενυδρείου με "μπολιασμα" απο ήδη στρωμένο klime Γλυκό νερό - Γενικά 7 24-06-06 11:44
"Επίσημη" έκδοση "υπολογιστή" ενυδρείου Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 07-06-04 04:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07385 seconds with 13 queries