Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-06-18, 19:19
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Question Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Καλησπέρα σε όλους,

Για να συστηθώ, ονομάζομαι Νικόλας και είμαι νέο μέλος (στο φόρουμ αλλά και στον κόσμο των ενυδρείων). Το θέμα αυτό έχει σκοπό να με βοηθήσει στο εγχείρημα μου, το οποίο είναι η κατασκευή ενός ενυδρείου με διαστάσεις 120x50x50 cm και χωρητικότητα 300 L.

Ξεκινώντας θα ήθελα να σας περιγράψω τι έχω στο μυαλό μου. Σπίτι μου, υπάρχει δοκάρι/κολώνα το οποίο βρίσκεται στο κέντρο ενός ενιαίου χώρου τραπεζαρίας και σαλονιού. Σε αυτό το δοκάρι, θέλω να "σηκώσω" ένα διαχωριστικό με γυψοσανίδα, μέσα στο οποίο θα εντοιχίσω το ενυδρείο. Παραθέτω για όποιον θέλει και ένα απλό σχεδιάγραμμα που έκανα που εξηγεί πως θα γίνει αυτό. Στην ουσία με 2 πλευρές (3 αν συμπεριλάβω και την μικρότερη πλευρά) θα δημιουργήσω ένα κενό μήκους 39,5 cm για να μπει η βάση και από πάνω το ενυδρείο και γύρω γύρω θα ντυθεί με γυψοσανίδα.

Για το ενυδρείο, χρησιμοποιώντας ένα γνωστό online εργαλείο και βάζοντας safety factor 4.5, μου βγάζει ότι για τις διαστάσεις μου θα πρέπει να χρησιμοποιήσω 10mm τζάμι. Έχω επιλέξει τις 3 ορατές πλευρές του ενυδρείου να είναι με τζάμι extra clear. Το κόστος που πήρα από 2 διαφορετικούς τζαμάδες είναι 95-98 ευρώ, χωρίς Φ.Π.Α. και χωρίς ροντάρισμα.

Στο σημείο αυτό θα ήθελα να ρωτήσω, γιατί έχω διαβάσει πολλές απόψεις και δεν είναι ξεκάθαρο σε εμένα αν τελικά το τζάμι πρέπει ή δεν πρέπει να είναι ρονταρισμένο για να κολλήσει καλύτερα, οπότε θα ήθελα την βοήθεια σας εδώ. Κάποιοι λένε ότι πρέπει να είναι ρονταρισμένο γιατί κολλάει καλύτερα και κάποιοι ότι δεν πρέπει να είναι για να κολλάει καλύτερα και απλά χρειάζεται λίγο τρίψιμο με πολύ λεπτό γυαλόχαρτο για να μην κοπούμε εμείς.

¶λλη μια ερώτηση που θα ήθελα να κάνω, είναι αν υπάρχει πρόβλημα στην κατασκευή με την γυψοσανίδα να μην ντύσω την κάθε πλευρά με γυψοσανίδα από την εσωτερική πλευρά, γιατί αν το κάνω θα μου κλέψει και άλλο χώρο και θα μικρύνει το κενό των 39,5 cm για την βάση μου.

Μιλώντας για βάση, θεωρείτε ότι μια βάση με πλάτος 39,5 cm είναι οκ για ένα ενυδρείο πλάτους 50 cm? Δηλαδή το ενυδρείο να προεξέχει κατά 5 cm από κάθε πλευρά.

Φυσικά έχω και άλλες απορίες, αλλά για την ώρα θα ήθελα να ακούσω γενικά τις δικές σας σκέψεις επάνω στο σχέδιο μου.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Aqua_Sketch.jpg
Εμφανίσεις:  324
Μέγεθος:  45,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-06-18, 19:36
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή καλο ξεκινημα...

καλο ξεκινημα,και καλη επιτυχια.το πιο σημαντικο ερωτημα κατα τη γνωμη μου.ειναι για τη βαση.οι 37.5 ποντοι ειναι καλοι,αλλα καλυτερο θα ηταν ολη η βαση του ενυδρειου να εφαπτεται με μια αναλογη επιφανεια (50cm).πανω στους 37,5,ενα χοντρο κοντρα πλακε 50cm.
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-06-18, 20:02
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nomad7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους,
Καλησπέρα και από εμένα Φίλε Νικόλα..Καλώς ήρθες..

Για να συστηθώ, ονομάζομαι Νικόλας και είμαι νέο μέλος (στο φόρουμ αλλά και στον κόσμο των ενυδρείων). Το θέμα αυτό έχει σκοπό να με βοηθήσει στο εγχείρημα μου, το οποίο είναι η κατασκευή ενός ενυδρείου με διαστάσεις 120x50x50 cm και χωρητικότητα 300 L.

Μόνος σου θα το φτιάξεις?


Ξεκινώντας θα ήθελα να σας περιγράψω τι έχω στο μυαλό μου. Σπίτι μου, υπάρχει δοκάρι/κολώνα το οποίο βρίσκεται στο κέντρο ενός ενιαίου χώρου τραπεζαρίας και σαλονιού. Σε αυτό το δοκάρι, θέλω να "σηκώσω" ένα διαχωριστικό με γυψοσανίδα, μέσα στο οποίο θα εντοιχίσω το ενυδρείο. Παραθέτω για όποιον θέλει και ένα απλό σχεδιάγραμμα που έκανα που εξηγεί πως θα γίνει αυτό. Στην ουσία με 2 πλευρές (3 αν συμπεριλάβω και την μικρότερη πλευρά) θα δημιουργήσω ένα κενό μήκους 39,5 cm για να μπει η βάση και από πάνω το ενυδρείο και γύρω γύρω θα ντυθεί με γυψοσανίδα.

Έχεις υπολογίσει χώρο για τις εργασίες που χρειάζονται για το ενυδρείο? (συντήρησης)

Για το ενυδρείο, χρησιμοποιώντας ένα γνωστό online εργαλείο και βάζοντας safety factor 4.5, μου βγάζει ότι για τις διαστάσεις μου θα πρέπει να χρησιμοποιήσω 10mm τζάμι. Έχω επιλέξει τις 3 ορατές πλευρές του ενυδρείου να είναι με τζάμι extra clear. Το κόστος που πήρα από 2 διαφορετικούς τζαμάδες είναι 95-98 ευρώ, χωρίς Φ.Π.Α. και χωρίς ροντάρισμα.

Υπολογισμένες και κόντρες?Πάνω κάτω?

Στο σημείο αυτό θα ήθελα να ρωτήσω, γιατί έχω διαβάσει πολλές απόψεις και δεν είναι ξεκάθαρο σε εμένα αν τελικά το τζάμι πρέπει ή δεν πρέπει να είναι ρονταρισμένο για να κολλήσει καλύτερα, οπότε θα ήθελα την βοήθεια σας εδώ. Κάποιοι λένε ότι πρέπει να είναι ρονταρισμένο γιατί κολλάει καλύτερα και κάποιοι ότι δεν πρέπει να είναι για να κολλάει καλύτερα και απλά χρειάζεται λίγο τρίψιμο με πολύ λεπτό γυαλόχαρτο για να μην κοπούμε εμείς.

¶λλη μια ερώτηση που θα ήθελα να κάνω, είναι αν υπάρχει πρόβλημα στην κατασκευή με την γυψοσανίδα να μην ντύσω την κάθε πλευρά με γυψοσανίδα από την εσωτερική πλευρά, γιατί αν το κάνω θα μου κλέψει και άλλο χώρο και θα μικρύνει το κενό των 39,5 cm για την βάση μου.

Μιλώντας για βάση, θεωρείτε ότι μια βάση με πλάτος 39,5 cm είναι οκ για ένα ενυδρείο πλάτους 50 cm? Δηλαδή το ενυδρείο να προεξέχει κατά 5 cm από κάθε πλευρά.

Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω ουσιαστικά,θα χρειαστείς ένα κόντρα πλακέ θαλάσσης σχετικά παχύ ώστε το τζάμι -ενυδρείο να μην είναι στον αέρα.. (Εγώ προσωπικά βάζω και Dow Φελιζόλ)

Φυσικά έχω και άλλες απορίες, αλλά για την ώρα θα ήθελα να ακούσω γενικά τις δικές σας σκέψεις επάνω στο σχέδιο μου.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
Τι Φίλτρο θα βάλεις? εσωτερικό?Εξωτερικό?Σαμπ?
Φιλικά πάντα
Λουκάς
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-06-18, 20:12
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Καλησπέρα Λουκά,

Το ενυδρείο ναι θέλω να το φτιάξω (κολλήσω) μόνος μου. Έχω δει πάνω από 10 videos σχετικά με το κόλλημα και φυσικά για αυτό γράφτηκα και εδώ ώστε όταν έρθει η ώρα να με βοηθήσετε και οι έμπειροι στο άθλημα.

Σχετικά με την συντήρηση, έχω σκεφτεί 2 πράγματα. Το πρώτο είναι, μόλις τελειώσει η γυψοσανίδα και το ενυδρείο είναι μέσα της, να τοποθετήσω περιμετρικά του ενυδρείου κάτι σαν πλαίσιο κορνίζας (δεν ξέρω πως λέτεται) το οποίο στην πάνω πλευρά του ενυδρείου θα είναι με μηχανισμό ώστε να σηκώνεται και να έχω πρόσβαση στο πάνω μέρος. Για το λόγο αυτό έχω προβλέψει και κάποια εκατοστά αέρα, δηλαδή το ενυδρείο να είναι κοντύτερο από την γυψοσανίδα στο πάνω μέρος. Επίσης, έχω σκεφτεί να κάνω μία ή δύο θυρίδες πρόσβασης, που ουσιαστικά είναι καπάκια που κλείνουν μεγάλες τρύπες (π.χ. 60x60cm) στην γυψοσανίδα. Αυτές θα είναι στο κάτω μέρος ώστε να φτάνω τα παρελκόμενα πχ φίλτρα).

Για φίλτρο δεν έχω αρκετές γνώσεις, αλλά έχω διαβάσει ότι τα καλύτερα (μετά τα sub) είναι τα εξωτερικά. Δεν είμαι σίγουρος που τοποθετούνται όμως, ιδανικά αν μπαίνουν κάτω από το ενυδρείο θα είμαι οκ με τις θυρίδες πρόσβασης. Διαφορετικά αν πρέπει να βάλω sub, θα γίνει αυτό (που από όσο ξερω μπαίνει κάτω από το ενυδρείο).

Για κόντρες δεν ανέφερα, αλλά θα βάλω σίγουρα κάτω. Απλά είπα μόνο για τα κυρίως τζάμια γιατί οκ οι κόντρες θα είναι κάποια χρήματα αλλά όχι κάτι τραγικό. Κόντρες πρέπει να βάλω πάνω-κάτω ή με κάτω είμαι οκ?

Το κόντρα πλακέ δεν το είχα σκεφτεί καν, ευχαριστώ για την πρόταση και φυσικά για το φελιζόλ (αυτό είναι για να διορθώνει ελάχιστες αποκλείσεις στην κατανομή βάρους?).
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-06-18, 20:38
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nomad7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα Λουκά,

Το ενυδρείο ναι θέλω να το φτιάξω (κολλήσω) μόνος μου. Έχω δει πάνω από 10 videos σχετικά με το κόλλημα και φυσικά για αυτό γράφτηκα και εδώ ώστε όταν έρθει η ώρα να με βοηθήσετε και οι έμπειροι στο άθλημα.

Χωρίς να θέλω να σε αποτρέψω από κάτι,Είναι λίγο πιο δύσκολο από όσο φαίνεται και ακούγεται,όχι γτ κάποιος δεν μπορεί..(μην παρεξηγηθώ)αλλά γτ θα έχεις 300 λίτρα νερό χοντρικά στο σαλόνι σου.

Σχετικά με την συντήρηση, έχω σκεφτεί 2 πράγματα. Το πρώτο είναι, μόλις τελειώσει η γυψοσανίδα και το ενυδρείο είναι μέσα της, να τοποθετήσω περιμετρικά του ενυδρείου κάτι σαν πλαίσιο κορνίζας (δεν ξέρω πως λέτεται) το οποίο στην πάνω πλευρά του ενυδρείου θα είναι με μηχανισμό ώστε να σηκώνεται και να έχω πρόσβαση στο πάνω μέρος. Για το λόγο αυτό έχω προβλέψει και κάποια εκατοστά αέρα, δηλαδή το ενυδρείο να είναι κοντύτερο από την γυψοσανίδα στο πάνω μέρος. Επίσης, έχω σκεφτεί να κάνω μία ή δύο θυρίδες πρόσβασης, που ουσιαστικά είναι καπάκια που κλείνουν μεγάλες τρύπες (π.χ. 60x60cm) στην γυψοσανίδα. Αυτές θα είναι στο κάτω μέρος ώστε να φτάνω τα παρελκόμενα πχ φίλτρα).

Κατι σαν αυτό για το φυλλο-καπακι γυψοσανιδας να φανταστω?
BORKED
Οι θυρίδες δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βολέψουν για να είμαι ειλικρινής..
Όταν έκανα κάτι μερεμετια εμένα δεν με πολυβολευανε
Η γυψοσανίδα επειδή δεν ξέρω,έχει θέμα από υγρασία?


Για φίλτρο δεν έχω αρκετές γνώσεις, αλλά έχω διαβάσει ότι τα καλύτερα (μετά τα sub) είναι τα εξωτερικά. Δεν είμαι σίγουρος που τοποθετούνται όμως, ιδανικά αν μπαίνουν κάτω από το ενυδρείο θα είμαι οκ με τις θυρίδες πρόσβασης. Διαφορετικά αν πρέπει να βάλω sub, θα γίνει αυτό (που από όσο ξερω μπαίνει κάτω από το ενυδρείο).

Κατά κόρων από κάτω μπαίνουν όπως και τα σαμπ..Υπάρχουν εξαιρέσεις όμως όπως ας πούμε εγώ που το έχω στα αριστερά,εξωτερικά από βάση.
Εξωτερικό φίλτρο

BORKED

Σαμπ

BORKED


Για κόντρες δεν ανέφερα, αλλά θα βάλω σίγουρα κάτω. Απλά είπα μόνο για τα κυρίως τζάμια γιατί οκ οι κόντρες θα είναι κάποια χρήματα αλλά όχι κάτι τραγικό. Κόντρες πρέπει να βάλω πάνω-κάτω ή με κάτω είμαι οκ?

Πάνω κάτω θα έβαζα εγώ προσωπικά για το ύψος σου και το μήκος σου

Το κόντρα πλακέ δεν το είχα σκεφτεί καν, ευχαριστώ για την πρόταση και φυσικά για το φελιζόλ (αυτό είναι για να διορθώνει ελάχιστες αποκλείσεις στην κατανομή βάρους?).

Ναι για να μην εχουμε τυχον απροοπτα
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-06-18, 20:38
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Καταρχας καλως ορισες εδω

Για τοσο μεγαλο ενυδρειο, πρωτη φορα να το κολλησεις, εγω θα το φοβομουν καπως. Καλο θα ηταν να εχεις κολλησει μερικα μικρα για να καταλαβεις πως παει το κολλημα. Αλλο η θεωρια και το YouTube και αλλο η πραξη. Ροντε θα εκανα τα τζαμια εγω προσωπικα. Ειναι και πολυ πιο ομορφο οπτικα.

Θα ειναι ανοιχτο απο πανω;

Τι ψαρια θα βαλεις, πως θα το στησεις για να θελεις extra clear τζαμια;

Το ενυδρειο πρεπει να παταει ολοκληρο πανω σε ενα κομματι ξυλου οπως και σου ειπαν τα παιδια εδω. Και σε Dow μαζι απο πανω ακομα καλυτερα.

Sump θα εβαζα εγω σε αυτα τα λιτρα. Αν γινει σωστα ο σχεδιασμος του, δεν συγκρινεται με τιποτα αλλο.

Προσωπικες μου αποψες αυτες.

Καλη αρχη σου ευχομαι για ολα. Με το απαραιτητο διαβασμα και με σωστη μελετη θελω να πιστευω πως θα τα πας σουπερ

Φιλικα, Γιαννης.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-06-18, 20:51
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Λουκά:

Αυτός είναι και ο δικός μου φόβος, όμως αν δεν το επιχειρήσω, δεν θα ξέρω. Έχω ακούσει και για εργοστασιακά που ανοίγουν σαν γαρύφαλλό. Και φυσικά θα δοκιμαστεί κάποιες εβδομάδες στο μπαλκόνι ως τη μέση τουλάχιστον (ή και παραπάνω) για διαρροές και πριν εντοιχιστεί υπάρχει και ο καιρός του στρωσίματος με το φίλτρο (ίσως γίνει και αυτό εκτός σαλονιού και εντοιχισμού).

Ο μηχανισμός ναι θα είναι σαν κι αυτόν, αλλά μηχανικός και όχι ηλεκτρικός. Για τις θυρίδες, έχω σκεφτεί ακόμα μήπως την κάνω και ένα μέτρο σε ύψος στο σημείο κοντά στην κολώνα (εκτός διαστάσεων ενυδρείου) ώστε αν γίνεται να μπαίνω και ολόκληρος (στενά αλλά οκ δεν θα χορεύω μέσα ).

Για γυψοσανίδα θα βάλω ανθυγρή που έχει ενισχυμένη ανοχτή στην υγρασία και θα υπάρχει και πετροβάμβακας στο μεταλλικό πλαίσιο που λογικά θα ρουφάει και αυτός.

Πάνω-κάτω κόντρες λοιπόν, συν κόντρα πλακέ και φελιζόλ.

Για φίλτρο πρέπει να το σκεφτώ, να διαβάσω περισσότερα για τα εξωτερικά και για τα sub.


Γιάννη:

Καλώς σας βρήκα! Κατανοητός ο φόβος του κολλήματος, αλλά θέλω να το τολμήσω, ελπίζω να μην το μετανιώσω. Για τα ροντέ, οκ οπτικά είναι καλύτερα, αλλά μειώνουν σε καμία περίπτωση την ως προς κόλληση επιφάνεια ή την κολλητική δυνατότητα των τζαμιών?

Για ψάρια δεν έχω κοιτάξει καθόλου ακόμα, γλυκού νερού θα είναι. Τα extra clear τα θέλω για 3 πλευρές που θα είναι ορατές, παραθέτω και εικόνα με το τι θέλω χοντρικά να καταφέρω.



Από πάνω λογικά θα χρειαστεί να φτιάξω και ένα κάπακι ώστε να υπάρχει και ο κατάλληλος φωτισμός (που το καπάκι θα βοηθήσει στην στερέωση του).
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-06-18, 21:23
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

αλλος ενας παραγοντας,που πρεπει να λαβεις υποψιν,ειναι υψος των τζαμιων.δηλαδη απο τη σταθμη του νερου τι περιθωριο θα αφησεις.θα στο εξηγησει ο γιαννης.
-------------------------
το κοντρα πλακε,η το dow φελιζολ,δεν ειναι για να απορροφουν τις αποκλισεις,ειναι γιατι πρεπει να παταει ολο το ενυδρειο σε επιφανεια,χωρις να εξεχει.δεν αντεχει στρεβλωσεις.πριν τοθετησεις το κοντρα πλακε,θα αλφαδιασεις τη βαση με ακριβεια. ειναι παρα πολυ σημαντικο.δεν θελει αγχος βημα βημα.
__________________
scapegoat

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη oreonymos : 09-06-18 στις 21:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-06-18, 21:37
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο σε αυτό και δεν θα το βιαστώ. Υπολογίζω να μου πάρει όλο το καλοκαίρι, βήμα-βήμα για να είμαι όσο το δυνατόν πιο σίγουρος για ό,τι κάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-06-18, 21:46
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή εχει πολλα μελη με...

εμπειρια στις κατασκευες!οτι απορια υπαρχει,να ρωτας,δεν ειναι ντροπη!εγω σε κατασκευαστικα θεματα ρωταω το γιαννη!
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-06-18, 22:00
Το avatar του χρήστη Thanmoss
Thanmoss Ο χρήστης Thanmoss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2016
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Να πω κι εγώ κάτι...

Θα είναι ορατό και από τις δύο πλευρές;
Αν ναι, στην ουσία θα πρέπει να σκεφτείς πολύ καλά το aquascape σου.
Με 50 εκ. πλάτος, θα είναι λίγο δύσκολο να πετύχεις στήσιμο για θέαση "μπρος-πίσω"... Εξαρτάται βέβαια και το τι θα βάλεις μέσα...
__________________
Ευλογείτε, πηγαί, θάλασσα και ποταμοί, κήτη και πάντα τα κινούμενα εν τοις ύδασι, τον Κύριον
Δανιήλ Γ.54
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-06-18, 22:06
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Θα είναι ορατό και από τις 2 πλευρές (και από τις 3 στην ουσια). Παραπάνω έχω βάλει μία φωτογραφία από το τι θέλω να κάνω.

Το πλάτος δεν μπορώ να το μεγαλώσω, καθώς τόσο είναι το πλάτος του δοκαριού που θα ξεκινήσει η γυψοσανίδα. Φυσικά, στο τέλος θα μπουν μέσα τα άκρως απαραίτητα, δεν θα το τιγκάρω ώστε να μην φαίνεται ωραίο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-06-18, 22:07
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Φιλε Νικολα θεωρω πως δεν ειναι θεμα τολμης η κατασκευη ενος σχετικα μεγαλου ενυδρειου. Δεν ειναι αν θα το μετανιωσεις ή οχι μετα. Εχει καποιους κινδυνους ενα τετοιο εγχειρημα, ποσο μαλλον για καποιον που το επιχειρει πρωτη φορα. Θα σου προτεινα εγω προσωπικα να επιχειρησεις να κολλησεις, ας πουμε, ενα 50 λιτρο ενυδρειο ετσι ωστε να καταλαβεις πως παει. Απο κει και περα θα εισαι πιο εξοικειωμένος με την ολη ιδεα. Ειναι η πραξη, πως αλλιως να το πουμε.

Θεωρω πως ειναι σημαντικο να καταληξεις στα ψαρια προτου κανεις τον σχεδιασμο για το ενυδρειο. Αν το προοριζεις, ας πουμε, για ενα βιοτοπικο με εναν μονομαχο μονο του, εννοειται πως δεν χρειαζεται ενα ολοκληρο sump απο κατω. Ενα παραδειγμα σου φερνω εδω.

Δεν τα λεω αυτα για να σε τρομαξω. Απλως ειναι σημαντικο να ξερεις με τι εχεις να κανεις. Δεν ειναι απλα, το φτιαχνω και ειναι ετοιμο. Παιζουν ρολο πολλα πραγματα.

Μελετη, διαβασμα και πληρης κατανοηση πανω σε αυτα που θελεις να κανεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oreonymos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω σε κατασκευαστικα θεματα ρωταω το γιαννη!
Φιλε Δημητρη ενας μαθητης ειμαι ακομα εγω. Και εχω πολλα ακομα να μαθω, αυτο ειναι το σιγουρο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-06-18, 22:13
Το avatar του χρήστη Thanmoss
Thanmoss Ο χρήστης Thanmoss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2016
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

To πλάτος του δοκαριού δεν είναι απαραίτητα δεσμευτικό, μιας και μπορείς να τοποθετήσεις τις γυψοσανίδες εκτός του δοκαριού και να το "ντύσεις" με αυτές.
Απλά, επειδή το ενυδρείο δεν θα έχει "πλάτη", 50 εκ. θα είναι τελικά λίγα για αμφίπλευρο aquascape κατά την ταπεινή μου γνώμη.
Καλύτερα να σκεφτείς από τώρα τι είδη θέλεις να διατηρήσεις και να σχεδιάσεις ανάλογα...
__________________
Ευλογείτε, πηγαί, θάλασσα και ποταμοί, κήτη και πάντα τα κινούμενα εν τοις ύδασι, τον Κύριον
Δανιήλ Γ.54
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-06-18, 22:16
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Γιάνη καταλαβαίνω ακριβώς τι θέλεις να πεις. Εννοείται ότι έχω στο μυαλό μου να κάνω δοκιμαστικές κολλήσεις αλλά και κατασκευή, δεν θα πω ενυδρείου, αλλά γυάλας με λιγότερα λίτρα απλά για να δοκιμάσω 1-1,5 μήνα να είναι γεμάτο και να τεστάρω τις κολλήσεις. Όμως, δεν έχω την υπομονή να το δοκιμάσω π.χ. για έναν χρόνο. Έχω διαβάσει και ιστορίες για ενυδρεία που άνοιξαν πάνω στον χρόνο ή ακόμα πιο μετά. Για κάτι τέτοιο, δεν θα μπορώ ποτέ να είμαι σίγουρος αν θα συμβεί ή όχι.

Τώρα για το είδος του ενυδρείου και το τι θα φιλοξενήσει, έχω διαβάσει διάφορα πράγματα, όμως θέλω και εδώ την δική σας γνώμη ως το προς τι είδος ενυδρείου θα χρειαστεί λιγότερη συντήρηση, καθώς πρόκειται για εντοιχισμένο ενυδρείο.

Εξηγώ ότι δεν το λέω αυτό γιατί "βαριέμαι" να το συντηρήσω, αλλά καθώς η πρόσβαση είναι πιο δύσκολη από ότι τα συμβατικά ενυδρεία, θα προτιμούσα το ενυδρείο μου να φιλοξενήσει είδη (ψαριών, διακοσμητικών ζωντανών ή μη) που να μην είναι τόσο ευπαθή.

Thanmoss, δυστυχώς δεξιά και αριστερά από το δοκάρι, βρίσκονται σώματα καλοριφέρ (δεν βάζουμε πετρέλαιο έτσι κι αλλιώς και θα βρίσκονται πάνω από μισό μέτρο μακριά από το ενυδρείο). Οπότε λογικά δεν μπορώ να πάω σε μεγαλύτερο πλάτος.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-06-18, 22:25
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή η επιλογη των ψαριων...

ολα τα ψαρια,θελουν φροντιδα.οπως τωρα εχεις το μερακι της κατασκευης,αυριο (και το ευχομαι αυτο),θα εχεις το μερακι της συντηρησης των ψαριων!απλως οι φιλοι σε ρωτουν τι ειδη θα επιθυμουσες,για να σε προσανατολισουν σωστα,στην επιλογη της φιλτρανσης και αλλων παραγοντων!
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-06-18, 22:36
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Τώρα άμα σου πω δεν ξέρω, θα με βρίσεις και με το δίκιο σου!

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει αυτό το ψάρι και το άλλο ψάρι, γιατί δεν έχω καθόλου εμπειρία πάνω σε αυτό.

Δηλαδή, εμένα μπορεί να μου αρέσουν οπτικά 2-3 είδη ψαριών, αλλά τελικά να μην μπορούν να συνυπάρξουν μαζί ή μπορεί να είναι ακατάλληλα για το ενυδρείο μου (για τις διαστάσεις του). Μπορεί να θέλω να βάλω φυτά και τα ψάρια που μου αρέσουν να μην θέλουν φυτά αλλά βράχουν και ξύλα.

Καταλαβαίνεις που το πηγαίνω, είμαι τόσο αρχάριος στην κατασκευή ενυδρείου, όσο είμαι και στην σύνθεση του.

Ιδανικά, θα ήθελα οι εμπειρότεροι, βλέποντας τις διαστάσεις, βλέποντας την εικόνα που ουσιαστικά δείχνει τι θέλω να κάνω, να μου προτείνουν συνθέσεις, σαν να ήταν δικό τους. Δηλαδή, εγώ θα έβαζα αυτά τα ψαράκια με αυτά τα διακοσμητικά τα οποία όλα αυτά χρειάζονται το τάδε φίλτρο ή το τάδε sump.

Πολλά ζητάω πρώτη μέρα ακόμα δεν ήρθα ε?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-06-18, 22:44
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή δεν ζητας..

δεν ζητας πολλα,για ονομα του θεου!εχεις κατι κατα νου?πες μας για παραδειγμα ενα ειδος που θα σου αρεσε!απλως τα ψαρακια,εμεις εδω,δεν τα εκλαμβανουμε ως διακοσμητικα!για ενα ψαρι που αρρωστησε,ανεξαρτητα με το ποσο κοστιζει,μπορει να ξενυχτυσουμε 30 ατομα,για να βρουμε θεραπεια.αν προσανατολιζεσαι στο γλυκο νερο,υπαρχουν ψαρια για κρυο,υπαρχουν ψαρια για θερμα κλιματα,υπαρχουν για οξινα-****** νερα,για αλκααλικα κτλ.
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-06-18, 22:46
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Να σ πω την αλήθεια φίλε κ εγώ καπως ετσι ξεκίνησα.στην Μιχαλακοπούλου ένας κατασκευαστής ενυδρειων.ενα στην βιτρίνα χωρίς ψαράκια,μπλε φως κ μπουρμπουλήθρες.πιο πολύ με ενδιέφερε να πάρω αυτό ,παρά τι θα είχε μέσα.μετα ήρθαν τα υπόλοιπα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-06-18, 22:53
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκα, όταν είπα για διακοσμητικά, εννοούσα φυτά, βράχους, ξύλα, κοράλια, αν θα είναι ζωντανοί οργανισμοί ή όχι κ.λ.π. Δεν αναφερόμουν στα ψάρια όταν είπα διακοσμητικά.

Για παράδειγμα, κιχλίδες που έχω δει ζωντανά σε ενυδρείο, μου άρεσαν, ήταν κάτι κατακίτρινες. Αυτές ξέρω ότι είναι γλυκού νερού. Σε ποια κατηγορία γλυκού, δεν το ξέρω.

Οπότε για παράδειγμα αν θέλω κιχλίδες, θα πρέπει πρώτα από όλα να μάθω σε τι περιβάλλον ζουν, γιατί έτσι θα γίνει και η επιλογή των διακοσμητικών (φυτών κλπ) και η επιλογή τυχόν άλλων ψαριών που θα τα πηγαίνουν καλά με τις κιχλίδες.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-06-18, 22:57
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή για κιχλιδες...

αυτες που λες,ειναι κιχλιδες που ζουν στην λιμνη malawi,και εχουν μεγαλο fun club εδω.ζουν σε βασικο-ελαφρως αλκααλικο νερο,23-28 κελσιου ,τα υπολοιπα με τον καιρο!
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-06-18, 23:01
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Για αυτό και εγώ το είχα στο μυαλό μου πρώτα να πάρω συμβουλές για το κατασκευαστικό/πρακτικό κομμάτι και μετά για τη σύνθεση του ενυδρείου, αλλά καταλαβαίνω ότι μια αρχική σύνθεση πρέπει να είναι ορισμένη γιατί μπορεί να επηρεάσει και το κατασκευαστικό κομμάτι.

Γενικά μου έχετε δώσει πολύ καλές συμβουλές, ελπίζω να μπουν και άλλα παιδιά στην συζήτηση να μοιραστούν τις δικές τους εμπειρίες (ειδικά παιδιά που έχουν κολλήσει ενυδρεία).
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-06-18, 07:44
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Εγω εκανα custom ενυδρειο αλλα το αναλαβε τζαμας για να ειμαι σιγουρος
Μου πηρε 20ευρω επιπλεον απο τα τζαμια για να βαλει την σιλικονη κ να κολλησει τα τζαμια (ροντε παντα)
Θεωρω αστειο το ποσο των 20 ευρω αν αφαιρεσεις και περιπου 5 ευρω η σιλικονη (ισωςκ παραπανω) δεν αξιζει η φασαρια πιστευω
Οχι μονο για την ασφαλεια λογω πρωτης φορας αλλα και της ποιοτητας της κολλησης (να μην φαινονται σιλικονες κτλ)
Εγω κολλησα το sump μονος μου που ηταν πολυ μικρο και φανηκε η απειρια στις κολλησεις
Δεν χανει νερο αλλα δεν ειναι και τελειες κολλησεις οπως του ενυδρειου
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-06-18, 09:29
spyrval Ο χρήστης spyrval δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2010
Περιοχή: ΠΙΚΕΡΜΙ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Εγώ Νικόλα δεν ξέρω να σου πω απολύτως τίποτα για κολλήσεις αλλά μόνο μια σκέψη που μου έρχεται αμέσως μόλις βλέπω τέτοια ενυδρεία. Φαίνονται πολύ όμορφα, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς τα συντηρούν. Πώς βάζουν άνετα χέρι να τοποθετήσουν, να βγάλουν πράγματα από μέσα, να καθαρίσουν, να βάλουν ανεμιστηράκια για τη ζέστη κλπ. Προφανώς κάπως γίνεται βέβαια. Απλά τονίζω να προσέξεις να είναι λειτουργικό δηλαδή, επειδή δεν έχεις και εμπειρία στη διατήρηση ενυδρείων.
Το να αποφασίσεις από τώρα τί ψάρια θα βάλεις για μένα δε χρειάζεται, μέσα στα χρόνια οι συνθέσεις αλλάζουν. Φυσικά θα κοιτάξεις ότι και να βάλεις να ταιριάζει με τα λίτρα σου και τη φροντίδα που μπορείς να δώσεις.
Καλή επιτυχία.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-06-18, 17:41
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Sump θα εβαζα εγω σε αυτα τα λιτρα. Αν γινει σωστα ο σχεδιασμος του, δεν συγκρινεται με τιποτα αλλο.
Ομολογώ να συμφωνήσω μαζί σου Γιανναρα



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nomad7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λουκά:

Αυτός είναι και ο δικός μου φόβος, όμως αν δεν το επιχειρήσω, δεν θα ξέρω.
Σε αυτό έχεις δικιο..

Έχω ακούσει και για εργοστασιακά που ανοίγουν σαν γαρύφαλλό.

Και σε αυτό έχεις δίκιο,αν και σε πιο σπάνιες περιπτώσεις.

Και φυσικά θα δοκιμαστεί κάποιες εβδομάδες στο μπαλκόνι ως τη μέση τουλάχιστον (ή και παραπάνω) για διαρροές και πριν εντοιχιστεί υπάρχει και ο καιρός του στρωσίματος με το φίλτρο (ίσως γίνει και αυτό εκτός σαλονιού και εντοιχισμού).

Μέχρι το πιο ψηλό σημείο θα πρέπει να το γεμίσεις.Όσο για το στρώσιμο δεν χρειάζεται να γίνει εκτός σαλονιού

Ο μηχανισμός ναι θα είναι σαν κι αυτόν, αλλά μηχανικός και όχι ηλεκτρικός. Για τις θυρίδες, έχω σκεφτεί ακόμα μήπως την κάνω και ένα μέτρο σε ύψος στο σημείο κοντά στην κολώνα (εκτός διαστάσεων ενυδρείου) ώστε αν γίνεται να μπαίνω και ολόκληρος (στενά αλλά οκ δεν θα χορεύω μέσα ).


Πολύ καλύτερα..

Για γυψοσανίδα θα βάλω ανθυγρή που έχει ενισχυμένη ανοχτή στην υγρασία και θα υπάρχει και πετροβάμβακας στο μεταλλικό πλαίσιο που λογικά θα ρουφάει και αυτός.

Μια χαρά


Πάνω-κάτω κόντρες λοιπόν, συν κόντρα πλακέ και φελιζόλ.

Σίγουρα.

Για φίλτρο πρέπει να το σκεφτώ, να διαβάσω περισσότερα για τα εξωτερικά και για τα sub.


Γιάννη:

Καλώς σας βρήκα! Κατανοητός ο φόβος του κολλήματος, αλλά θέλω να το τολμήσω, ελπίζω να μην το μετανιώσω. Για τα ροντέ, οκ οπτικά είναι καλύτερα, αλλά μειώνουν σε καμία περίπτωση την ως προς κόλληση επιφάνεια ή την κολλητική δυνατότητα των τζαμιών?

Για ψάρια δεν έχω κοιτάξει καθόλου ακόμα, γλυκού νερού θα είναι. Τα extra clear τα θέλω για 3 πλευρές που θα είναι ορατές, παραθέτω και εικόνα με το τι θέλω χοντρικά να καταφέρω.



Το αποτέλεσμα πραγματικά άμα βγει έτσι όπως το φαντάζεσαι και έτσι όπως το παρουσιάζεις θα σε ανταμείψει πραγματικά...


Από πάνω λογικά θα χρειαστεί να φτιάξω και ένα κάπακι ώστε να υπάρχει και ο κατάλληλος φωτισμός (που το καπάκι θα βοηθήσει στην στερέωση του).

Δεν χρειάζεσαι απαραίτητα καπάκι για να στερεωθεί ο φωτισμός τους ειδικά έτσι όπως το κατάλαβα,μπορούν όλα να στερεωθούν από το ταβάνι με συρματοσχοινο.



Ο πάτος του ενυδρείου δέχεται όλη τη πίεση του βάρους του νερού και ότι άλλο υπάρχει μέσα (άμμος, πέτρες, ξύλα κλπ), άρα θα πρέπει να έχουμε εξασφαλίσει τη σωστή και ομοιόμορφη πρόσφυση παντού για να αποφευχθεί η καταπόνηση του γυαλιού.
Χρειάζεται επίσης όπως είπε ο φίλος όντως ένα πολύ καλό αλφάδιασμα..

Επίσης τα ποιο σημαντικά πράγματα για μένα εκτός από αυτά που έχουμε θέσει μέχρι τώρα είναι :Η ευκολία πρόσβασης σαφώς όπως προανέφερα-με,αλλά και η ευκολία αλλαγών-συντήρησης του.
Στα τελευταία δώσε μεγάλη σημασία από την αρχή από την δική μου οπτική πλευρά διότι πολλοί συνχομπίστες εκεί είναι που το χάνουν στην πορεία.
Ότι άλλο θέλεις ρίξε φωνήεν να σε βοηθήσουμε
Φιλικά πάντα
Λουκάς
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-06-18, 19:40
lyra Ο χρήστης lyra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: καλυβια αττικης
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

καλησπερα και απο μενα .... ροντε η οχι ειναι θεμα εμφανησης καθαρα για μενα .. εχω στην κατοχη μου ενυδρειο 140χ45χ50 με 10αρι τζαμι αρονταριστο .. δεν εχω το παραμικρο προβλημα ... σε αυτα τα λιτρα αλλα και απο θεμα συντηρησης και εμφανησης το σαμπ ειναι η καλυτερη λυση αφου ολος ο εξοπλισμος θα βρισκεται εκει .. απο κει και περα, το τι θα βαλεις μεσα ερχεται μετα αφου οι διαστασεις σου ειναι στανταρ απλα μετα θα βρεις τι ταιριαζει σε αυτες τις διαστασεις.Εμπειρια στις κολλησεις χρειαζεσαι .. που σημαινει πως μπορεις να την αποκτησεις φτιαχνοντας το σαμπ πχ 120Λ με 5αρι τζαμι η καποια γυαλα για ρολο δοχειου αναπληρωσης .. καλη επιτυχια!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-06-18, 01:29
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά.

Για την ώρα με ανησυχεί το θέμα του ρονταρίσματος ή μη, καθώς η κόλληση του ενυδρείου είναι η σημαντικότερη υπόθεση για εμένα.

Παραθέτω μια γνώμη από μια ιστοσελίδα (αν μου ζητηθεί και δεν υπάρχει πρόβλημα με τους κανόνες του φόρουμ, θα την συμπεριλάβω) που έχει αρκετό υλικό γύρω από τα ενυδρεία αλλά και κατασκευές.

Παράθεση:
Απαραίτητη προϋπόθεση που θα πρέπει να ληφθεί υπΆ όψιν κατά την παραγγελία των τζαμιών του ενυδρείου μας είναι, να ΜΗΝ είναι ρονταρισμένα, ούτε τροχισμένα (δηλ. να μην έχουν περάσει από μηχάνημα). Αυτό είναι σημαντικό, γιατί στο ροντάρισμα μειώνεται η προς κόλληση επιφάνεια, ενώ στο τρόχισμα έχουμε αλλοίωση της προς κόλληση επιφανείας , οπότε και στις 2 περιπτώσεις η επιφάνεια τζαμιού είναι ακατάλληλη για κόλλημα (αυτό έχει δείξει η πείρα μας).
Αν γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτό, θα το εκτιμούσα, γιατί είναι άλλο να λέμε ότι είτε έτσι είτε αλλιώς, η κόλληση θα γίνει και άλλο να διαβάζω ότι είναι απαγορευτικό να μην γίνει με έναν συγκεκριμένο τρόπο.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-06-18, 12:39
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

ειναι απειροελαχιστη η μειωση της επιφανειας της προσφυσης.η μια πατουρα ετσι κι αλλιως,γεμιζει σιλικονη.καθαρο οινοπνευμα,καλο στεγνωμα με αερα,μαυρη σιλικονη,3.5 ποντοι σπατουλαρισμα με το χερι,17 μερες υπομονη και θα εισαι οκ.
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-06-18, 17:52
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nomad7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτό, θα το εκτιμούσα, γιατί είναι άλλο να λέμε ότι είτε έτσι είτε αλλιώς, η κόλληση θα γίνει και άλλο να διαβάζω ότι είναι απαγορευτικό να μην γίνει με έναν συγκεκριμένο τρόπο.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41166
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-06-18, 22:07
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Και έλεγα τι κάνει αυτή η Αναζήτηση στα forums, τι κάνει....

Ευχαριστώ και τους δύο!
-------------------------
Αποφάσισα να ξεκινήσω με το sump, ώστε να αποκτήσω και μια μικρή εμπειρία στο κόλλημα.

Διάβασα για τα sumps, ότι συνδυάζονται με overflow (με overflow box γίνεται?) σαν αποχέτευση και αν είσαι με overflow, σε περίπτωση διακοπής ρεύματος μπορεί, αν και το sump είναι αρκετά μεγάλο, να προστατεύσει από πλημμύρα.

Για ενυδρείο 300L, πόσα λίτρα λέτε ότι πρέπει να γίνει το sump? Τέλος, τα διαχωριστικά είναι πάντα στάνταρ, δηλαδή 3 και αν θέλεις τα 1-2 διαχωριστικά τα κάνεις με τέτοια διάταξη (3 τζαμάκια στο κάθε διαχωριστικό) για την εξάλειψη φυσσαλίδων? Είναι σημαντικό και πρέπει να γίνει αυτό?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nomad7 : 11-06-18 στις 22:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριο στήσιμο θαλασσινού ενυδρείου tnick Reef 290 15-05-17 00:50
Κατασκευή ενυδρείου........ aristomenis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 21-07-12 13:31
Κατασκευή ενυδρείου GIAN_NIKOLA Αρχάριοι γλυκού νερού 4 17-11-11 02:31
Κατασκευή Ενυδρείου theodoros DIY . Φτιάχτο μόνος σου 59 15-05-10 14:53
Κατασκευή DIY ενυδρείου για αρχάριο? fillou DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 17-10-06 13:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12139 seconds with 14 queries