Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-11-10, 16:37
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή Προτασεις για 200 λιτρα..

Καλημερα σας....
Λοιπον μετα απο πολυ σκεψη και αφου βλεπω οτι οικονομικα αυτη τη στιγμη μου ειναι αδυνατο να στησω ενα φυτεμενο οπως το θελω,πρεπει να βρω μια αλλη επιλογη,τουλαχιστον μεχρι να ανακαμψω οικονομικα
Δεν θελω να κανω αλλη μια μαρουλοσαλατα απλα σε μεγαλυτερο μπωλ,θελω να το στησω οπως ακριβως το εχω στο μυαλο μου,με τα φυτα που θελω και οχι με οτι βρω,πραγμα που προυποθετει αρκετα λεφτα σε παραγγελια φυτων, υποστρωματων,λιπανσης κτλ.Με στεναχωρει πολυ,αλλα δεν θα τα βαψω μαυρα,απλα θα το τρεναρω,αλλωστε το καλο πραγμα αργει να γινει.Ετσι λοιπον,για να πνιξω τον πονο της προσωρινης αλλαγης σχεδιου,σκεφτομαι : ειναι μια καλη ευκαιρια να χαρω ενα αλλο κομματι του υδατινου κοσμου.Τα ψαρια.Η αληθεια ειναι οτι με τις πολλες πρασσιναδες δεν σου μενει να ασχοληθεις και πολυ με τα ψαρακια,οποτε τωρα ειναι η ωρα! Μην ακουσω απο καποιους οτι πουληθηκα και απαρνιεμαι τα μποστανια(εδω ο Τηλεμαχος αλλαξοπιστησε,και απ'οτι βλεπω δεν ειναι προσωρινο),συντομα θα επιστρεψω δριμυτερη,το νου σας
Και αφου τελειωσαμε με τον προλογο...ας μπουμε στο ζουμι της υποθεσης.Επειδη δεν εχω κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μου,ουτε και μεγαλη εμπειρια με ψαρια και ψαροσυνθεσεις,παρακαλω,ειμαι ολη αυτια να ακουσω προτασεις.Το ενυδρειο εχει διαστασεις 100χ42χ53.Το καταστημα διαθετει Α/Ο,οποτε θα μπορουσα να παω και προς αμαζονιο πλευρα,ξερα'ι'λα,αλλα με τραβαει περισσοτερο απο τις κοτρωνες (με το συμπαθειο κιολας)
Ακουω προτασεις λοιπον,ευχαριστω για την υπομονη σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-11-10, 16:38
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Χρυσόψαρα
ή ζωοτόκα!
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-11-10, 16:41
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Πιπερι Τηλεμαχε !!!
Λαθος δικο μου,επρεπε να πω οτι αποκλειονται τα ζωοτοκα,για χρυσοψαρα δεν το συζηταω...ποτε δεν μου εκαναν κλικ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-11-10, 16:43
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από olga Εμφάνιση μηνυμάτων
...ποτε δεν μου εκαναν κλικ...
Πιπέρι κυρία Όλγα





__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-11-10, 16:46
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Μια καλή πρόταση για να εξοικονομήσεις χρήματα, είναι να περιορίσεις την οδήγηση (ακριβοί αυτοί οι φαναρτζήδες).

Αμαζόνιος και ξερό ψωμί. Σκαλάρια, ραμιρέζι, ροδόστομοι και κόρυς, τι καλύτερο θα μπορούσες να βρεις? Και το φυτεύεις όσο και όποτε θέλεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-11-10, 17:12
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Δεν με περιοριζουν τα λιτρα για σκαλαρια??Η αληθεια ειναι πως καποια ειναι πολυ εντυπωσιακα και ειναι η πρωτη εικονα που μου ηρθε στο μυαλο οταν σκεφτηκα την ξερα'ι'λα..
ΥΓ.Κερια και λιβανια Τηλεμαχε που θα με γερασεις πριν την ωρα μου...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-11-10, 17:24
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιπέρι κυρία Όλγα





μια χαρα τα λεει 12 τηλεμαχος βλεπω 30 ολγα!!
μαυρη αμμο
βαλισνεριες πιστια
πετρες
τανγκανικα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-11-10, 17:46
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Μιας και τα κύρια ζητούμενα του ενυδρείου που θα στηθεί είναι η ευκολία συντήρησης και το να είναι τα ψάρια σε πρώτο πλάνο,τότε η λίμνη malawi και tanganyika θα πρέπει να παίξουν σε πρώτο πλάνο.Αυτά τα ενυδρεία είναι και οικονομικά -το μόνο που χρειάζεται είναι καλή φίλτρανση,δεν μπλέκουμε με οσμώσεις- και δε θέλουν άπειρες ώρες ενασχόλησης -μόνο οι αλλαγές νερού είναι και το τάισμα- και τα ψάρια είναι σε πρώτο πλάνο και γέννες έχουμε και βάζουμε και κανένα φυτό άμα λάχει...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-11-10, 17:50
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από olga Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν με περιοριζουν τα λιτρα για σκαλαρια??Η αληθεια ειναι πως καποια ειναι πολυ εντυπωσιακα και ειναι η πρωτη εικονα που μου ηρθε στο μυαλο οταν σκεφτηκα την ξερα'ι'λα..
Αν δεν κάνω λάθος, είπες ότι το ενυδρείο σου είναι 100Χ42Χ53, δηλαδή 223 λίτρα και σχεδόν 200 καθαρά με σχετικά καλό ύψος, αν είναι το 53.
Μια χαρά είσαι για 1 ζευγάρι σκαλάρια, μαζί με 1 ζευγάρι ραμιρέζι, αρκετά ζευγάρια (το λένε και κοπάδι) ροδόστομους και 5-6 κόρυς (καινούρια, όχι από επιστροφή χαρισμένου).

Μην ακούς τους από πάνω που πάνε να σε παρασύρουν σε Αφρικανικές λίμνες, σκέψου ενυδρείο χωρίς καθόλου φυτά, κρανίου τόπο, σεληνιακό τοπίο.
Και σιγά μην είναι τα ψάρια σε πρώτο πλάνο, όλο κρυμμένα στις πέτρες κι εσύ να κοιτάς το νταμάρι και να περιμένεις να ξεπροβάλλει μουσούδα, αίσχος.
Κι όταν μπορέσεις να το φυτέψεις, τι θα τα κάνεις τα ψάρια και τα κοτρώνια?? Ενώ ο Αμαζόνιος φυτεύεται άνετα, χωρίς ν' αλλάξεις ψαροσύνθεση.
Κι εμείς βάζουμε καμιά πέτρα άμα λάχει.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-11-10, 17:52
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Ξυλα και ενα κοπαδι με 5-6 δισκους. Αφου εχεις οσμωση εισαι μια χαρα!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-11-10, 01:55
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Nατα.....giannisqq και zipo..αρχισαν οι κατολισθησεις βραχων
Κοιτα,δεν το αποκλειω,ειναι πολυ ομορφα τα ψαρακια αυτων των λιμνων,ειναι σοβαρα στα υποψην,αλλα θελω να δω και τις επιλογες μου σε Αμαζονιο πλευρα,μαλλον με ψηνει πιο πολυ..Παω λιγο να ξαποστασω γιατι δουλευω σε λιγες ωριτσες,οχι τιποτα,μπας και δω κανενα οραμα στον υπνο μου,εχω ολο το βραδυ μπροστα μου για να κουβεντιασω και να ακουσω κι αλλες αποψεις,α,ρε αφεντικο,θα δουλεψω σκληρα σημερα!
-------------------------
Γιωργο....μεγαλη κουβεντα ειπες,αλλα δεν θα στριμωχτουν λιγακι?
-------------------------
Να ρωτησω κατι αλλα μην βαρεσετε...altum μπορω να βαλω? και αν ναι ποσα?ρωταω γιατι ειναι και μεγαλυτερα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη olga : 21-11-10 στις 01:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-11-10, 02:02
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Altum σε 53 εκατοστα (υπολογιζοντας την αμμο και το κενο μεχρι το ανω ακρο του ενυδρειου μιλαμε για 45 εκατοστα περιπου εχεις οφωλιμο περιπου) μικτου υψους καλυτερα οχι Ολγα.
Θα προτιμουσαν 60 εκατοστα καθαρης στηλης νερου βαρια βαρια 55.
Επισης το μηκος καλο θα ηταν να ειναι ανω του 120 εκ.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-11-10, 02:21
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Πφφφφ...μεγαλοπιαστηκα μου φαινεται,λες και θα στησω κανενα 400αρι..Απλα ηθελα να φαει και το ματι ψαρι.Καλα και τα pseudomugil,αλλα ειπα να δω και κατι μεγαλυτερο σε μεγεθος να κολυμπαει.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-11-10, 02:35
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Και ύστερα σου λένε ότι το μέγεθος δεν μετράει. Σκέψου και τις μελανοταινίες αφού θέλεις μέγεθος.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-11-10, 02:45
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

μιας και εχεις αο μπορεις να σκεφτεσαι και νεον ή καρδιναλους ή αρλεκινους απο κοπαδοψαρα

σε συνδιασμο με κοπαδι κορυ κλασσικη και δοκιμασμενη επιλογη
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-11-10, 02:51
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Δες και αυτα ρε Ολγα...
Ενα ζευγαρι και γεμισε το ενυδρειο...Και ψαρια με φοβερη αντιληψη του χωρου και εκτος ενυδρειου.

Paratilapia Polleni http://www.seriouslyfish.com/profile...polleni&id=565

Heros nicaraguensis http://www.seriouslyfish.com/profile...guensis&id=938

Salvin's Cichlid http://www.seriouslyfish.com/profile...salvini&id=189

Και νερο βρυσης...Ασε που αν τους δωσεις την φροντιδα σου θα δεις και μωρα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-11-10, 02:52
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Σαν κοπαδακι το σκεφτομαι,αλλα οπως ειπε και ο Κωστας το μεγεθος τελικα μετραει Κοπαδακι ομως λεω να βαλω αργοτερα στο φυτεμενο,τωρα θελω να βαλω κατι που θα μπορει να αναπληρωσει το τεραστιο κενο των φυτων..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-11-10, 03:17
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Ή βάλε λιφαλίλι, μέγεθος καλούτσικο και κόκκινο χρώμα που δεν παίζεται, συμπεριφορά κιχλίδας και εύκολες γέννες με απίθανα μωρά.

Επιμένω, ότι κι αν επιλέξεις, να μπορεί να σταθεί και σε πυκνοφυτεμένο, αφού δεν σε κόβω να απέχεις για πολύ από το σπορ.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-11-10, 03:26
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Μαγος εισαι Κωστα??
Δημητρη τα 2 πρωτα δεν ειναι μεγαλουτσικα? Σαν μινιμουμ εχει τα 200φευγα λιτρα.Θα μου αρεσε να μπορει να μπει και ενα μικρο κοπαδακι μαζι με τα πιο μεγαλα.
Πολυ πρηξημο ετσι?Με συγχωρειτε,αλλα ψαχνω στα χαμενα,αφου μονο με πραγματα που φυτευονται ασχολουμαι τοσο καιρο.Απο ψαρια μαυρα μεσανυχτα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-11-10, 03:39
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ειναι μεγαλα ναι.Αλλα αν τα βαλεις μονα και ειναι διαπιστωμενο ζευγαρι θα τα περασουν μια χαρα.
Το salvini παλι που ειναι μικροτερο δεν τα παει καλα με παρεες...

Βαλε τοτε 4 multispinosa και ενα χαρεμι ξιφοφορους απο τον Bo Κωστα...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-11-10, 07:59
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

1: pseudomugil furcatus http://www.youtube.com/watch?v=rQjPALRiQgo


3: pseudomugil gerdrudae http://www.youtube.com/watch?v=xEK08x9NFyg

4: iriatherina werneri http://www.youtube.com/watch?v=EoGDgg5_-4A

5: tanichthys albonubes (τελεια) http://www.youtube.com/watch?v=A6xCS7Nk968&feature=related

6: cherry barbs http://www.youtube.com/watch?v=E7U5ngBTx9Q&feature=fvst

7: zebra danio http://www.youtube.com/watch?v=nLoHuL-fRDg

8: celestichthus margaritatus (τελεια) http://www.youtube.com/watch?v=YTuy27rGpzs

9: danio rerio (κοπαδακι) http://www.youtube.com/watch?v=x973rbAtOQE



14: cpd η αλλιως celestial pearl danio(τελεια) http://www.youtube.com/watch?v=q5e06YGMDbw

μερικες προτασεις ακομη και απο μενα.εξαλου σε καμια βδομαδα τα περισοτερα(δυσκολα ψαρια) θα υπαρχουν για αγορα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-11-10, 09:14
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από olga Εμφάνιση μηνυμάτων
αργοτερα στο φυτεμενο,τωρα θελω να βαλω κατι που θα μπορει να αναπληρωσει το τεραστιο κενο των φυτων..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από olga Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαφου μονο με πραγματα που φυτευονται ασχολουμαι τοσο καιρο.
φυτα φυτα και ξανα φυτα αναφερεις...και σε φυτεμενο θα πας...
εγω θα σου κανω την προταση να μην πας ουτε σε νταμαρι ουτε σε ξεραιλα....
γιατι οταν ερθει η ωρα που οικονομικα θα μπορεις να ανταποκριθεις σε φυτεμενο....θα πρεπει να αλλαξεις εντελως το σκηνικο...και αν εχεις ενα πετυχημενο ξεροτοπι ή νταμαρι...αν μοιαζουμε καθολου στο χαρακτηρα..θα στεναχωριεσαι και δε θα θες να το ξεστησεις...(αν και ειναι η αφορμη για αλλο ενα ενυδρειο )
γνωμη μου λοιπον ειναι αφου δεν εισαι για high tech προς το παρον να κανεις παλι φυτεμενο χαμηλων απαιτησεων. ετσι οικονομικα δε θελεις κατι παραπανω...και μπορεις οταν ερθει η στιγμη για το υψηλων απαιτησεων να εχεις ηδη μια γκαμα "ευκολων" φυτων οπως κρυπτο, ανουμπιες, μος, βελισνεριες, πτεροπους κ.α.....σε καλα μεγεθη μιας και θα εχουν μεγαλωσει....θα εχουν πιαστει οι ανουμπιες στα ξυλα και θα εχεις δωσει σχηματα στα αργης αναπτυξης φυτα....θα εχεις λοιπον αρκετη "πρωτη υλη" ετοιμη και αργοτερα που θα μπορεις για high tech προσθετεις οτι αλλα φυτα θελεις
απο ψαρια.....ειτε δυτικης αφρικης....ειτε ασιατικα θα νιωθουν πολυ καλα. το ιδιο και για ωκεανιας...υπαρχουν σε διαφορα μεγεθη να επιλεξεις...
δυτ.αφρικης αν θελεις να δεις τη συμπεριφορα των κιχλιδων....μεγαλα λαβυρινθοψαρα (γκουραμι) αν δε θελεις μικροσωμα ψαρια...ή διαφορα barbs αν θελεις εντονη κινηση
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-11-10, 10:17
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
....γνωμη μου λοιπον ειναι αφου δεν εισαι για high tech προς το παρον να κανεις παλι φυτεμενο χαμηλων απαιτησεων....

__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-11-10, 10:18
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Altum σε 53 εκατοστα (υπολογιζοντας την αμμο και το κενο μεχρι το ανω ακρο του ενυδρειου μιλαμε για 45 εκατοστα περιπου εχεις οφωλιμο περιπου) μικτου υψους καλυτερα οχι Ολγα.
Θα προτιμουσαν 60 εκατοστα καθαρης στηλης νερου βαρια βαρια 55.
Επισης το μηκος καλο θα ηταν να ειναι ανω του 120 εκ.
Εξαρταται ποια altum θελει. Αν διαλεξει αυτα που κυκλοφορουν που ειναι fake μια χαρα ειναι το ενυδρειο. Αν θελει τα real altum τοτε πρεπει να υπολογιζει τουλαχιστον 70-75 υψος.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-11-10, 10:51
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

κυρία Όλγα
δέστε κι εδώ, πανέμορφα ψαράκια με κίνηση και χρώμα,φυτά ανθεκτικά και βάζεις όσα θέλεις,νερό βρύσης,εύκολη συντήρηση,απόλαυση στο max.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43973
Αν δεν σ'αρέσει, καλά να πάθεις
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-11-10, 11:29
Το avatar του χρήστη stavaigi
stavaigi Ο χρήστης stavaigi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-10-2008
Περιοχή: κορινθος
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν κάνω λάθος, είπες ότι το ενυδρείο σου είναι 100Χ42Χ53, δηλαδή 223 λίτρα και σχεδόν 200 καθαρά με σχετικά καλό ύψος, αν είναι το 53.
Μια χαρά είσαι για 1 ζευγάρι σκαλάρια, μαζί με 1 ζευγάρι ραμιρέζι, αρκετά ζευγάρια (το λένε και κοπάδι) ροδόστομους και 5-6 κόρυς (καινούρια, όχι από επιστροφή χαρισμένου).

Μην ακούς τους από πάνω που πάνε να σε παρασύρουν σε Αφρικανικές λίμνες, σκέψου ενυδρείο χωρίς καθόλου φυτά, κρανίου τόπο, σεληνιακό τοπίο.
Και σιγά μην είναι τα ψάρια σε πρώτο πλάνο, όλο κρυμμένα στις πέτρες κι εσύ να κοιτάς το νταμάρι και να περιμένεις να ξεπροβάλλει μουσούδα, αίσχος.
Κι όταν μπορέσεις να το φυτέψεις, τι θα τα κάνεις τα ψάρια και τα κοτρώνια?? Ενώ ο Αμαζόνιος φυτεύεται άνετα, χωρίς ν' αλλάξεις ψαροσύνθεση.
Κι εμείς βάζουμε καμιά πέτρα άμα λάχει.
+ 1 με αυτες τις προηποθεσεις η ψαροσυνθεση που προτεινει ο φιλος ειναι ειδανικη!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-11-10, 22:50
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν κάνω λάθος, είπες ότι το ενυδρείο σου είναι 100Χ42Χ53, δηλαδή 223 λίτρα και σχεδόν 200 καθαρά με σχετικά καλό ύψος, αν είναι το 53.
Μια χαρά είσαι για 1 ζευγάρι σκαλάρια, μαζί με 1 ζευγάρι ραμιρέζι, αρκετά ζευγάρια (το λένε και κοπάδι) ροδόστομους και 5-6 κόρυς (καινούρια, όχι από επιστροφή χαρισμένου).
Βαλισνέριες, μερικούς εχινόδωρους και τενέλους για χαλί, επάνω σε ψιλή όχι πολύ ανοιχτόχρωμη άμμο και καμιά ρίζα ρεντ μουρ και είσαι κούκλα κυραΌλγα!
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απΆαλλού φερμένο
Δέν τΆαντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-11-10, 00:06
Το avatar του χρήστη vaggeliscookman
vaggeliscookman Ο χρήστης vaggeliscookman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ιωάννινα-ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

κυρ... εεε(το εσωσα τελευταια στιγμη ) Ολγα,πιστευω πως ο panos-alex/polis σου εδωσε μια πολυ καλη γραμμη για να ακολουθησεις κ κατα την γνωμη μου σου συνιστω να την ακολουθησεις!καλη επιτυχια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-11-10, 02:16
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

ΩΩΩΩ!! Μολις μπηκα και σας ευχαριστω ολους για τον χρονο και τις ιδεες σας.
Πανο.....Το σκεφτομαι και γω αυτο που ειπες,αν μου πετυχει και μου αρεσει(και γιατι να μην μου αρεσει αλλωστε??),θα μου ειναι πολυ δυσκολο να το ξεστησω.Παρ'ολα αυτα λεω να το κανω και απλως να αλλαξω για αλλη μια φορα το setup στο μικρουλι φυτεμενο,μην παθω και καμια στερηση
Υπομονη νομιζω οτι αρχισα να την αποκταω,θελοντας και μη με αυτη την ασχολια...ασε που το εταιρον ημιση,νομιζει οτι θα στησω το μεγαλο και θα ξεφορτωθουμε το μικρο...τα νομισματα στην τραπεζα
Θα τα συνδιασω ολα λοιπον προς το παρον χωρις να χρειαστει να στερηθω κατι.Και μαλιστα δεν θα βαλω τιποτα πρασινο στο καινουριο(ισως κανεναν φοικο απο διπλα..)
Γιωργο τα fake altum ειναι πολυ πιο μικρα?Ειδα το ενυδρειο του maikl και γοητευθηκα..
Κλεοβουλε εννοια σου.......
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-11-10, 20:46
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Nα μαι και παλι...
Εχουμε και λεμε,εστω οτι κανω νταμαρι...Μαλαουι πλευρα..τι μπορω να φιλοξενησω? με παιρνει για 2 ειδη? Λυπαμαι σε αυτα τα λιτρα να βλεπω μονο ενα ψαρι..αλλα δεν θελω και αιματοχυσιες μεσα στο σπιτι μου.
Νταμαραδες σας δινω την ευκαιρια να με προσυλητησετε.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αντε αλλη μια απο τα ιδια...λιτρα..λιτρα..και ξανα-λιτρα. nOmOreAbuse Γλυκό νερό - Γενικά 83 07-10-11 12:35
Ενυδρειο 54 λιτρα Προτασεις.. aNe Ζωοτόκα 8 19-04-10 13:18
προτασεις Βασίλης Μαιόπουλος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 24 27-04-07 20:06
Προτασεις... socrates Malawi 11 24-03-06 15:35
60 Λιτρα Φυτεμενο-Προτασεις? Cydox Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 17 23-03-06 12:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09583 seconds with 14 queries