Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-06-11, 19:40
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή Βοήθεια με ΙCH!

Παιδιά ζητώ τα φώτα σας επειγόντως...

Μολις την "πάτησα" με μερικούς καρδινάλιους αγόρασα την Τρίτη, και Τετάρτη ανακάλυψα ότι είχαν ich. Τους έβαλα σε καραντίνα άμεσα, ανέβασα θερμοκρασία και πρόσθεσα σιγά σιγά αλάτι 3γρ/λίτρο. Πέθαναν όλοι εντός 24 ωρών.

Σήμερα βλέπω στο κυρίως ενυδρείο έναn από τους 10 εναπομείναντες καρδινάλιους με κάτι που μου φαίνεται σαν νέο στίγμα ich (είχα μια ελπίδα μήπως δεν είχε προλάβει να εταδοθεί, αλλά ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να το αποφύγω).

Βασικά πρέπει να αρχίσω θεραπεία - σκέφτομαι την κλασσική μέθοδο με το αλάτι+θερμοκρασία, αλλά φοβάμαι γιατί οι 10 στους οποίους εφήρμοσα αυτή τη μέθοδο "χαιρέτησαν" στο τάκα-τάκα.

Η άλλη λύση είναι να ρίξω φάρμακο, αλλά θα χάσω καμμιά 10αρια red cherry γαρίδες και 2 αμανο που έχω.

Η ερώτηση ειναι: Έχουν οι καρδινάλιοι κάποια ιδιαίτερη ευαισθησία στην αλατότητα; θα αντέξουν την προσθήκη αλατιού ή να "θυσιάσω" τις γαρίδες για να σώσω τα ψάρια;


...και η φόρμα...


ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 180λτ
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 2 χρόνια

3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 16/5
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26.5
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 2SAE, 5 cherry barb, 10 cardinal, 10 amandae, 5 iriatherina

6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): red cheery γαρίδες
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 16
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 50%/εβδομάδα
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 10/6
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: flakes

11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH: 6.8
KH:6
GH:10
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):15-20
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ναι.

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:
1 cardinal
2. ΔΕΡΜΑ: 1 στίγμα
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: ΟΚ
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): ΟΚ
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): ΟΚ
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : Ναι
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: σήμερα


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-06-11, 20:15
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Καλησπέρα...

Το ich το αντιμετώπισα πριν 2 χρόνια με sera costapur ακολούθησα τις οδηγίες ακριβώς και είδα τα αποτελέσματα όπως ακριβώς τα έλεγε στο κουτί.Η θεραπεία πρέπει να γίνει στο ενυδρείο γιατί τα μικρόβια "αιωρούνται" στο νερό μέχρι να κολλήσουν και τα υπόλοιπα ψάρια....
Εγώ άργησα να κάνω τη θεραπεία και κόλλησαν όλα τα ψάρια τότε αλλά τελικά δεν έχασα κανένα, τώρα με τις γαρίδες τι παίζει δεν ξέρω...

Προσωπικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το προϊόν.....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-06-11, 20:25
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Για το ich όπως είπε ο Κώστας είναι το sera costapur, το sera mycopur, και το Protozin της water life. Και τα τρία είναι πολύ καλά αλλά θα έχουν σ' αυτά πρόβλημα τα ασπόνδυλα και η βιολογία του φίλτρου σου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-06-11, 20:37
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Επίσης μετά θα χρειαστείς και άνθρακα για να φύγει το φάρμακο από το νερό και καλό θα ήταν να βάλεις και μπόλι από κάποιο άλλο ενυδρείο για να αποκαταστήσει τη ζημιά που θα έχει η βιολογία μετά τη θεραπεία...
Οι γαρίδες όμως θα έχουν πρόβλημα....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-06-11, 20:44
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

κι εμένα αυτός είναι ο ενδιασμός μου στο να χρησιμοποιήσω φάρμακο...

Γνώμες για το αλάτι και τους καρδινάλιους κανείς...;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-06-11, 22:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οι καρδιναλιοι δεν "σηκωνουν" πολυ αλατι. Το ποσοστο ομως που εβαλες δεν ηταν πολυ και μου κανει εντυπωση.
Εισαι σιγουρος για 3γρ ανα λιτρο? Με τι μετραγες την ποσοτητα και τι αλατι εβαλες?
Το διελυσες καλα με αεραντλια-αεροπετρα πριν το βαλεις?
Την ποιοτητα του νερου στη καραντινα την ελεγχες? εκανες αλλαγες?

Ειχες αεραντλια στην καραντινα?
Τα ψαρια τα βρηκες τεζα με ανοιχτο στομα?
Οταν ανεβαινει η θερμοκρασια λιγοστευει το ποσοστο οξυγονου στο νερο και μαζι με το αλατι δυσκολευει και αλλο η αναπνοη.

Επρεπε να ανεβασεις θερμοκρασια στους 29 και να τα αφησεις μεχρι να εξαφανιστουν τα παρασιτα συν μερικες μερες ακομα.
Αν εκανες τη θεραπεια στο κυριως ενυδρειο επρεπε να μεινει ψηλα η θερμοκρασια για 10 μερες επιπλεον μετα την εξαφανιση των παρασιτων απο τα ψαρια για να σκοτωθουν και τα αυγα τους μεσα στο ενυδρειο.

Για την αντοχη των καρδιναλιων στο αλατι εχω να καταθεσω την εμπειρια να εχω κανει πολυημερη ηπια θεραπεια (15-20 μερες δεν θυμαμαι ακριβως) σε καρδιναλιο με αλατι σε διαλυμα 0.5% (5 γρ ανα λιτρο) και 30λεπτα καθημερινα μπανια σε διαλυση 1% (10 γρ ανα λιτρο) και να ανταπεξερχεται καλα και με ιαση τελικα της ασθενειας (fungus).

Αλατι στο ενυδρειο αν επιτρεπεται εξαρταται και απο αλλους παραγοντες, αν εχει ψαρια που δεν το αντεχουν (loaches, cory κ.α.) ή σαλιγκαρια ή ευαισθητα φυτα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-06-11, 22:33
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Σπύρο - όλοι οι θάνατοι συνέβησαν στην καραντίνα. Οξυγόνο είχα μπόλικο. Τώρα που το σκέφτομαι, νομίζω ότι ίσως έφταιγε και το ότι έριξα το αλάτι σε σύντομο χρονικό διάστημα (πήγα από 0 σε 0.3% σε 2-3 ώρες, αντί να ρίξω σε 2-3 δόσεις ανά 8ωρο π.χ.) πάνω στον πανικό μου.

Στο μεγάλο, από φυτά έχω marcilea, limnophila aromatica, sag. subulata, myriophilum brasiliensis, micranthemum umbrosum και κανα-2 εχινόδωρους.
Δεν ξέρω πως θα δεχτούν το αλάτι...

Επειδή φοβάμαι τα φάρμακα (γαρίδες+βιολογία φίλτρου) λέω να είμαι σε επιφυλακή και αν όντως έχω ικ και στο κυρίως ενυδρείο, να ανεβάσω χρησιμοποιήσω αλάτι, και ελπίζω ότι τα φυτά θα τη γλυτώσουν. Το βρίσκω προτιμότερο με το να παλεύω για μπόλια/αμμωνίες κλπ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-06-11, 22:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ Σπύρο - όλοι οι θάνατοι συνέβησαν στην καραντίνα. Οξυγόνο είχα μπόλικο. Τώρα που το σκέφτομαι, νομίζω ότι ίσως έφταιγε και το ότι έριξα το αλάτι σε σύντομο χρονικό διάστημα (πήγα από 0 σε 0.3% σε 2-3 ώρες, αντί να ρίξω σε 2-3 δόσεις ανά 8ωρο π.χ.) πάνω στον πανικό μου.

Στο μεγάλο, από φυτά έχω marcilea, limnophila aromatica, sag. subulata, myriophilum brasiliensis, micranthemum umbrosum και κανα-2 εχινόδωρους.
Δεν ξέρω πως θα δεχτούν το αλάτι...

Επειδή φοβάμαι τα φάρμακα (γαρίδες+βιολογία φίλτρου) λέω να είμαι σε επιφυλακή και αν όντως έχω ικ και στο κυρίως ενυδρείο, να ανεβάσω χρησιμοποιήσω αλάτι, και ελπίζω ότι τα φυτά θα τη γλυτώσουν. Το βρίσκω προτιμότερο με το να παλεύω για μπόλια/αμμωνίες κλπ...
Η αλλαγη στην αλατοτητα δεν ηταν η αιτια σιγουρα, γιατι δεν ηταν σημαντικη η ποσοτητα του αλατιου αλλα κυριως γιατι δεν πειραζει η αποτομη αλλαγη αφου στα salt dips πχ αυτο κανουμε ουσιαστικα, ριχνουμε με τη μια το ψαρι στο νερο με το αλατι και μαλιστα πολυ περισσοτερο.

Η ανοδος της θερμοκρασιας φτανει για να αντιμετωπισεις το Ich.
Aσε ψηλα τη θερμοκρασια (29) για δεκα μερες μετα αφου δεις να εχει εξαφανιστει το παρασιτο.
Τα φυτα μπορει να την ακουσουν λιγο αλλα θα βγαλουν φρεσκα υγιη φυλλα μετα.
Κανε συχνες αλλαγες νερου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
red cup βοήθεια Θοδωρής Κατερίνα Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 01-01-09 20:22
Βοήθεια!!!!! Nikos! Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 16 13-11-08 20:39
Μια βοήθεια RF1TEAM Γλυκό νερό - Γενικά 2 30-09-07 13:42
βοήθεια για ΚΗ roti Malawi 3 22-12-06 00:02
Βοήθεια !!!!! xaris1974 Γλυκό νερό - Γενικά 13 23-10-06 22:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04752 seconds with 15 queries