Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-12-10, 15:19  
SOS: Ξέχασα το αντιχλώριο :-(
 
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman
Senior Member
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος 25-12-10, 15:19
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Λοιπόν σαν μ____ πήγα να κάνω αλλαγή νερού σήμερα, και κάτι η διαφορετική διαδικασία (ετοίμαζα πρώτη φορά το νερό σε βαρέλι), κάτι φασαρία-κόσμος-τηλέφωνα, ξέχασα να ρίξω αντιχλώριο.

Το κατάλαβα 3 ώρες μετά.


Οπότε για 3 ώρες το ενυδρείο δούλευε με 30% περίπου νερό χωρίς αντιχλώριο.
Έριξα αμέσως διπλή δόση prime όταν το κατάλαβα, αλλά το ερώτημά μου είναι αν πρέπει να περιμένω ότι η βιολογία του φίλτρου μου έχει "καθαρίσει"....

Ευτυχώς δεν έχω μεγάλη ιχθυοφόρτιση αυτές τις μέρες....
Εμφανίσεις: 13431
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 12-01-11, 11:07
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stefan0s Εμφάνιση μηνυμάτων
Η περιεκτικότητα του χλωρίου στο νερό ( είτε ελεύθερο αέριο , είτε με ενώσεις του ) πρέπει να είναι το πολύ 50 mg/l στις εγκαταστάσεις και περίπου 0,2-0,3 mg/l στα άκρα του δυκτίου ύδρευσης.
Μετρήσεις έχω κάνει με πλήρες εργαστηριακό εξοπλισμό το 2004 στην Πάτρα στο δύκτιο πόλης με αποθαρυντικά αποτελέσματα καθώς όχι μόνο το χλώριο αλλα και άλλοι παράμετροι ήταν εκτός των αμερικάνικων κανονισμών.
Μετρήσεις έκανα και στο νερό του δυκτίου της πόλης μου τον 9ο του 2010. Χρησιμοποίησα την φωτομετρική DPD μέθοδο. Την 1η φορά πήρα το νερό σιγά σιγά και μέτρησα αμέσως 0,2 mg/l , μετά απο 5-6 ώρες περίπου 0 και μετά απο περίπου 30 ώρες 0. Την 2η άνοιξα την βρύση απότομα και το άφησα να αφρίσει και να ξεχιλίσει και μέτρησα περίπου 0,1 mg/l αμέσως και περίπου 0 μετά απο 5-6 ώρες.
Η συγκέντρωση χλωρίου δεν είναι σταθερή όλο το έτος και επιρεάζεται απο πολλούς παράγοντες με κύριους το νερό (ph , είδος και ποσότητα μικροβίων κ.α. ) το οποίο απολυμαίνεται και την πίεση/θερμοκρασία και κινητική κατάστασή του.
Μιλαμε για χλώριο πάντα έτσι? αρα επανερχόμαστε στην αρχική μέθοδο του να αφήνεις το νερο να κάτσει μερικές ώρες σωστά? Γιατι η όλη φασαρία γινόταν παλιότερα για τις χλωραμίνες που ΔΕΝ υπάρχουν σωστά???
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 12-01-11, 11:11
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ κουβεντα βλεπω να γινεται περι χωριου- χλωραμινης, αλλα δεν βλεπω κανεναν να στηνει κανενα πειραμα και παμε στα τυφλα.
Νετμπλουζ ειπα νωριτερα οτι σε μερικα ενυδρεια μου βαζω νερο δυκτιου κατευθειαν απο την βρυση χωρις αντιχλωριο κλπ , ολα πανε μια χαρα

Χλωραμινες η ΕΥΔΑΠ τουλαχιστον δεν βαζει
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 12-01-11, 11:11
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νετμπλουζ ειπα νωριτερα οτι σε μερικα ενυδρεια μου βαζω νερο δυκτιου κατευθειαν απο την βρυση χωρις αντιχλωριο κλπ , ολα πανε μια χαρα
+1
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 12-01-11, 11:30
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν αμφισβητω οτι ολα πανε μια χαρα, αλλα το να κανουμε τα ψαρια οργανα μετρησης ειναι σαν τους αμερικανους στο ιρακ που κυκλοφορουσαν με κοτοπουλα πανω στα hummer...
Η χλωραμινη ειναι πιο ευκολα διαχειρισιμη σε μεγαλα δικτυα απο οτι το χλωριο
Και αποκλειται να μην υπαρχει καποια μεθοδος απολυμανσης στο νερο... Θα χαμε παθει χολερα...

Ακομα και αν τελικα βαζουν χλωριο, η διαδικασια να το κραταμε σε ανοιχτα δοχεια για να αεριζεται (to be on the safe side, γιατι μπορει ολα να πηγαινουν μια χαρα, αλλα ΜΙΑ φορα θα τυχει να κανουμε κατευθειαν αλλαγη και θαχει πεσει μεγαλυτερη ποσοτητα και μετα θα ψαχνομαστε... ) ειναι μαλλον πολυ καλυτερα να περναμε το νερο της βρυσης απο ενα φιλτρο ενεργου ανθρακα.. Φτηνό ειναι και βρισκεται ευκολα εκει που πουλανε αναλωσιμα για αντιστροφες οσμωσεις... Λιγο δυσκολοτερο απο αντιχλωριο τελικά.

Οσο για το γονο και τα αντιχλωρια, δεν μου κανει και πολυ εντυπωση... Μπορει να μην εχει μελετηθει το γιατι ακριβως, αλλα ο γονος ειναι ουσιαστικα ευαισθητος σε παρα πολλα πραγματα, οποτε γιατι να μην το ενχολει ακομα και αυτό?
Δεν ειναι καθολου τυχαιο οτι παντα καταληγουμε οτι οσο πιο κοντα προσομειωνουμε τη φυση τοσο λιγοτερα προβληματα εχουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 12-01-11, 11:40
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Δεν ειναι οτι κανουμε τα ψαρια οργανα μετρησης.
Αλλα με το οτι παραπανω αναφερθηκε μεχρι και οτι καθαρισε η βιολογια του φιλτρου με αλλαγη χωρις αντιχλωριο εχει διαφορα...
Μην πηγαινουμε απο το ενα ακρο στο αλλο.
Προσωπικα πιστευω πως χωρις αντιχλωριο ΤΙΠΟΤΑ δεν θα συμβει στα ψαρια, ΤΙΠΟΤΑ Χ 2 δεν θα συμβει στη βιολογια του φιλτρου και πιστευω και στο γοννο αν τυχων υπαρχει.
(φυσικα να μη μιλαμε για 50 η 80% αλλαγη...)
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 12-01-11, 12:15
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια. Τα υπολοιπα τα ειπα παραπανω και νομιζω οτι ημουν σαφης.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 12-01-11, 16:03
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...τα βαρεα μεταλλα?Εξατμιζονται κι αυτα?
-------------------------
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maikl : 12-01-11 στις 16:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 12-01-11, 16:25
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
...τα βαρεα μεταλλα?Εξατμιζονται κι αυτα?
-------------------------
Ναι! Δεν το ήξερες; Ειδικά αν κατοικείς κοντά στον Ασωπό...
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 12-01-11, 18:29
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι οτι κανουμε τα ψαρια οργανα μετρησης.
Αλλα με το οτι παραπανω αναφερθηκε μεχρι και οτι καθαρισε η βιολογια του φιλτρου με αλλαγη χωρις αντιχλωριο εχει διαφορα...
Μην πηγαινουμε απο το ενα ακρο στο αλλο.
Προσωπικα πιστευω πως χωρις αντιχλωριο ΤΙΠΟΤΑ δεν θα συμβει στα ψαρια, ΤΙΠΟΤΑ Χ 2 δεν θα συμβει στη βιολογια του φιλτρου και πιστευω και στο γοννο αν τυχων υπαρχει.
(φυσικα να μη μιλαμε για 50 η 80% αλλαγη...)
Ποιός είπε ότι καθάρισε η βιολογία ??? Γιατί αν αναφέρεσαι σε μένα, ήμουν πολύ σαφής, μίλησα για "ότι ζημιά είναι να κάνει".

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Nίκο σε 24 ώρες, αν το φίλτρο σου γυρνάει πχ 5 φορές την ώρα τα λίτρα του ενυδρείου σου, το χλωριωμένο νερό της αλλαγής θα έχει περάσει
μέσα από τα βιολογικά υλικά σου 120 φορές, οπότε ότι ζημιά είναι να κάνει στην βιολογία σου, θα την έχει κάνει το χλώριο πριν εξατμιστεί.
Και το θέμα το άνοιξε ο aquaman, ο οποίος δεν μένει στη Νίκαια, δεν αφήνει το νερό ν' αποχλωριώνεται για ώρες σε βαρέλι και δεν το περνάει από φίλτρο άνθρακα ή Α/Ο.

Θέλω να πω ότι γενικεύσεις του τύπου "στην δική μου περιοχή" ή "η ΕΥΔΑΠ δεν χρησιμοποιεί", ή "εγώ δεν έχω πρόβλημα", δεν αποτελούν κανόνα που θα
μπορούσε ν' ανατρέψει την γενικά σωστή κατεύθυνση ότι το νερό της βρύσης μπορεί να περιέχει μεγάλες συγκεντρώσεις χλωρίου, χλωραμίνης και βαρέων μετάλλων.

Ποιός μπορεί να είναι σίγουρος ότι η ΕΥΑΘ (Θεσ/νίκη) ή άλλη εταιρία ύδρευσης στην Κάτω Κερασομηλιά δεν προσθέτει υπερβολικές ποσότητες χλωρίου και χλωραμινών??

Κι επειδή μας διαβάζουν και αρχάριοι, που δεν προετοιμάζουν το νερό τους, δεν το αφήνουν σε βαρέλια, δεν το περνούν από φίλτρα άνθρακα και Α/Ο και δεν μένουν
στη γειτονιά σας, καλό θα ήταν να τους πούμε ότι δεν είναι καθόλου σίγουρο και ασφαλές να το ρίχνουν από τη βρύση κατευθείαν στο ενυδρείο τους, όπως τους
λέμε σε όλα τα υπομνήματα να μην ξεπλένουν τα υλικά του φίλτρου τους με νερό βρύσης (γιατί άραγε, αφού είναι τόσο ακίνδυνο και δεν χαλάει την βιολογία ???)

Και η προσθήκη αντιχλώριου σ' αυτές τις περιπτώσεις, μπορεί ν' αποβεί σωτήρια, έστω για την μία φορά που θα τύχει εν αγνοία μας οι συγκεντρώσεις να είναι επικίνδυνες.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 12-01-11, 18:45
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιός είπε ότι καθάρισε η βιολογία ??? Γιατί αν αναφέρεσαι σε μένα, ήμουν πολύ σαφής, μίλησα για "ότι ζημιά είναι να κάνει".
Απευθυνομουνα σε αυτο:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε για 3 ώρες το ενυδρείο δούλευε με 30% περίπου νερό χωρίς αντιχλώριο.
.... αλλά το ερώτημά μου είναι αν πρέπει να περιμένω ότι η βιολογία του φίλτρου μου έχει "καθαρίσει"....
Το οποιο θεωρω too much...

Επισης:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι επειδή μας διαβάζουν και αρχάριοι, που δεν προετοιμάζουν το νερό τους ....
Επειδη δεν διαβαζουν μονο αρχαριοι, εγω με αυτο διαφωνω:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
(γιατί άραγε, αφού είναι τόσο ακίνδυνο και δεν χαλάει την βιολογία ???)
Ετσι εχουνε πλουτησει οσοι πουλανε ''ζωντανα'' βακτηρια.
ΙΜΟ
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 12-01-11, 19:04
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Εδώ Κώστα συμφωνούμε, πράγματι κι εγώ πιστεύω ότι δεν "καθαρίζει" με την μια η βιολογία.
Κι έχεις επίσης δίκιο, κατά την γνώμη μου, για τα ''ζωντανα'' βακτηρια.

Αλλά το ξέπλυμα των υλικών του φίλτρου που συστήνουμε να γίνεται με νερό του ενυδρείου,
δεν έχει να κάνει με την ζημιά (όση και να είναι αυτή) που μπορεί να προκαλέσει το χλώριο στην βιολογία??
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 12-01-11, 19:13
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Ναι το απευθειας νερο στα υλικα για ξεπλημα κανει ζημια στη βιολογια.
Αλλα το 30% μιας αλλαγης νερου, εφοσων υπαρχει ηδη το 70% του παλιου νερου μεσα, και περνανε τα δυο υγρα ''αναμειγμενα'' πλεων απο τα υλικα,
δεν πιστευω πως μπορει να προκαλεσει τιποτα ΜΕ τιποτα!!!
Οποτε τσαμπα ο πανικος νομιζω?
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 12-01-11, 19:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά το ξέπλυμα των υλικών του φίλτρου που συστήνουμε να γίνεται με νερό του ενυδρείου,
δεν έχει να κάνει με την ζημιά (όση και να είναι αυτή) που μπορεί να προκαλέσει το χλώριο στην βιολογία??
Και τη θερμοκρασια περισσοτερο
Οι εταιρειες υλικων πχ ελεγαν πιο παλια, πλυσιμο μερους των υλικων με χλιαρο νερο βρυσης.
Τιποτα περι νερου απο το ενυδρειο.
Τωρα τελευταια το υιοθετησαν αυτο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αντιχλώριο.. daron ¶λλα ζώα 5 19-10-10 21:40
Αντιχλώριο Dukas karolos Γλυκό νερό - Γενικά 3 07-05-10 21:09
Αντιχλώριο sailim Γλυκό νερό - Γενικά 31 12-02-10 17:00
αντιχλώριο deMetrIs Γλυκό νερό - Γενικά 10 22-07-06 00:25
βρασμος αντι αντιχλώριο Θανάσης Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 4 20-06-06 12:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05732 seconds with 15 queries