Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 03-01-23, 18:34   #1
Αρχάρια χομπιστρια
arxaria26
Junior Member
Εγγραφή: 03-01-2023
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
arxaria26 Ο χρήστης arxaria26 δεν είναι συνδεδεμένος 03-01-23, 18:34
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα, καινούργια χομπιστρια εδώ
Έχω διαβάσει αρκετά για τα ενυδρεία πως πρέπει να στήνονται κτλ
Θέλω να μου πείτε και εσείς από προσωπικές εμπειρίες πιο πολύ για το στρώσιμο του ενυδρείου.

Δεν εχω μεγάλο μπατζετ έτσι έψαξα και βρήκα ένα σχετικά οικονομικό ενυδρείο 25αρι που δίνει μαζί και φίλτρο και θερμόμετρο νερού θα πάρω και έναν θερμοστάτη

Όσο αφορά τώρα το στρώσιμο έχω διαβάσει αρκετά και από τους τρόπους που βρήκα δηλαδή μπόλι (αλλά δεν έχω κάποιο έμπιστο ενυδρειο) ή να ρίχνω αμμωνία καθημερινά μέχρι οι τιμές να φτάσουν στο επιθυμητό βρήκα ακόμα μια που έλεγε να βαλω μια μεγαλύτερη ποσότητα αμμωνίας και μετά να κάνω τα τεστακια έτσι ώστε να μην χρειαστεί να βάζω καθημερινά. Πιστεύεται; Είναι καλό να το κάνω με αυτό τον τρόπο να ρίξω αμμωνία μια φορά δηλαδή επιπλέον ποση αμμωνία χρειάζεται;

Επιπλέον πληροφορίες : θα βαλω στο ενυδρείο μου φυσικά φυτά καθώς και κάποιο βράχο η κάποια πέτρα και η επιλογή στο ψάρι που θέλω να φιλοξενήσω είναι αρσενικός μόνομαχος
Εμφανίσεις: 1978
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-01-23, 12:25
stelios78 Ο χρήστης stelios78 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2022
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

καλημερα και καλωσηρθες στο χομπυ!η προσωπικη μου εμπειρια για το στρωσιμο διηρκησε περιπου 1 μηνα και 15 μερες (αν και συνηθως κραταει περιπου 1 μηνα)χωρις αυτο να δεδομενο,καθε περιπτωση διαφερει.εγω εστρωσα το ενυδρειο μου με τροφη σε αποχη...γεμιζεις δηλαδη μερο βαζεις το φιλτρο σε λειτουργια(καλο ειναι η θερμοκρασια σου να ειναι υψηλη κατα το στρωσιμο γιατι επιταχυνει την διαδικασια ,περι τους 27-28 βαθμους)και βαζεις σε ενα τουλι (αν δεν εχεις αποχη) τροφη για ψαρια,την αφηνεις μεχρι το σημειο που δεν διαλυεται τελειως ή βγαλει μουχλα(εμενα συνηθως μερα παρα μερα ηθελε αλλαγη)και απλα περιμενεις...θα χρειαστει να αγορασεις υγρα τεστ για να κανεις μετρησεις στο ενυδρειο σου για να ξερεις ποτε θα εχει στρωθει...η τροφη δημιουργει αμμωνια και μετα ξεκιναει ο κυκλος μονος του...αυτο εκανα εγω χωρις να ξερω αν το στρωσιμο με καθαρη αμμωνια ειναι πιο ευκολο ή δυσκολο....ελπιζω να βοηθησα!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-01-23, 15:57
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Απο την στιγμή που θα πας σε στρώσιμο με αμμωνία θα ακολουθήσεις τις οδηγίες όπως δίνονται στην σχετική ενότητα.
Καταλαβαίνεις νομίζω την απάντηση στην ερώτησή σου, αν μπορείς δηλαδή να ρίξεις παραπάνω αμμωνία με την μία και να τελειώνεις: Αν αυτό λειτουργούσε, αυτό θα έκαναν όλοι και δεν θα καθόντουσαν να γράφουν κατεβατά ολόκληρα για την διαδικασία λέγοντας μας να κάνουμε κάτι άλλο...

By the way, αν πας σε μονομάχο και θέλεις να τον χαρείς για καιρό και χωρίς προβλήματα, θα πρέπει να έχεις και ένα τρόπο να μαλακώνεις λίγο το νερό και να κατεβάζεις το ph...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-01-23, 01:18
arxaria26 Ο χρήστης arxaria26 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2023
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Μια ακόμα ερώτηση έχω τι τιμές θα συναντήσω μετρώντας με τα τεστ και ποτέ θα ξέρω ότι το νερό είναι έτοιμο; Γνωρίζω μόνο ότι η τιμή της αμμωνίας πρέπει να είναι 0
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-01-23, 08:54
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Όλα είναι στην εγκυκλοπαίδεια
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92167
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89293
κλπ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Guppies Αρχάρια marianna Αρχάριοι γλυκού νερού 18 11-05-18 11:07
Ranchu (αρχάρια) Ranchu Χρυσόψαρα 8 18-04-18 10:59
Αρχάρια!!!! Eveline S. Αρχάριοι γλυκού νερού 36 20-10-12 01:16
Αρχάρια με σκαλάρια.. MissDestat ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 13 25-05-12 16:52
Αρχάρια στη malawi evaggelia Malawi 23 17-03-12 14:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05132 seconds with 15 queries