Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-01-23, 23:27
zaher Ο χρήστης zaher δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.
Δεκαπέντε χρόνια μετά από το πρώτο ενυδρείο που είχα φτιάξει και το κράτησα για περίπου ενάμιση χρόνο και βλέποντας φυτεμένα ενυδρεία πήρα την απόφαση να φτιάξω ένα καινούργιο φυτεμένο 70 έως 80 λίτρα χαμηλών απαιτήσεων χωρίς Co2
Η αλήθεια είναι ότι όσο πιο πολλά διαβάζω τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι όσον αφορά τις τελικές μου αποφάσεις για φίλτρανση υπόστρωμα και εξοπλισμό γενικότερα.
Παρακάτω θα σας αναφέρω τις επιλογές μου στα πιο βασικά.
Θεωρώ την βοήθειά σας και τις συμβουλές σας πολύτιμες για να ξεκινήσω.

Ενυδρειο:

Blau 80 L. 62x36x36 cm, 6 mm δυστυχώς δεν το βρίσκω διαθέσιμο
Dennerle scaper's 70lt
έχετε κάτι να προτείνετε;


Υποστρωμμα:

κάποιο από όλα τα ενυδρειακά υποστρώματα (ακριβά)
Απλό φυτοχωμα με χαλικι και αμμο απο πάνω (οικονομικό αλλα πιο επιφοβο λογω ελλειψης εμπειρίας)


Φίλτρο: (Δυσκολη απόφαση)

Μικρο εσωτερικό ακόμα και DIY με κυκλοφορητη. (φθηνό, κακο στο μάτι και πιάνει χωρο)
Εξωτερικο με επικρατέστερο Sicce Space Eko 100 ή Fluval 107 ή JBL CRISTALPROFI e402 ( Αυξημένο κόστος, δε ξερω κατά πόσο χωράνε οι παροχές με τα γυαλινα καπάκια των ενυδρείων, σε αυτη την περίπτωση σκεφτόμουν και θερμανση στην παροχη αρα τελείως καθαρό ενυδρείο , φοβάμαι όμως διαρροές μιας και απουσιαζω 10 ωρες καθημερινά απο το σπίτι)


Φωτισμός:

Έχω βρει σε πολύ καλή τιμή τη σειρά Twinstar LED Light C III - 450C 54¤ με μεταφορικά και την 60αρα με 65¤
¶λλη πρόταση;


Το Μπατζετ μου συνολικά κυμαίνεται στα 350-400¤ για αρχική επένδυση μαζι με Θερμανση, τεστ, διακοσμητικά κλπ αλλά θέλω να τα "σπρώξω" εκεί που αξίζει και από την αρχή.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-01-23, 00:19
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Μια πολυ καλη επιλογη θεωρω πως ειναι η παρακατω, βεβαια σε παω σε πιο πολλα λιτρα αλλα τα καθαρα θα ειναι λιγοτερα να το ξερεις.Επισης εχει ετοιμο εσωτερικο φιλτρο με θερμοστατη αλλα κι ο φωτισμος του ειναι αξιοπρεπες! Αλλωστε μιλας για χαμηλων απαιτησεων χωρις co2. Ενδεικτικα https://misirlis-aquarium.gr/5090-%C...573253801.html

Υποστρωμα μπορεις να βαλεις της τροπικα το εχω χρησιμοποιησει κι ειναι παρα πολυ καλο και σε λογικη τιμη, τα φυτα πανε σφαιρα με ελαχιστη λιπανση https://misirlis-aquarium.gr/5090-%C...249611000.html
Αν βαλεις αυτο θα χρειαστεις κι ενα ψιλο χαλικακι απο πανω, υπαρχουν ενα σωρο αναλογα και τα γουστα οσον αφορα την αποχρωση,προτιμαμε σκουροχρωμα να μη στρεσαρονται τα ψαρια υπολογισε αλλα 15 κιλα να εισαι ανετος με το φυτεμα! 0,5 εως 3mm ειναι καλα,οχι πιο χοντρο.
Σου περισσευουν και χρηματα για τα υπολοιπα παρελκομενα που χρειαζεσαι
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-01-23, 09:59
zaher Ο χρήστης zaher δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ Θέμη.
Δυστυχως δε μου αρέσουν τα καπάκια και δε θέλω να δεσμευτω με εσωτερικά φίλτρα και λαμπες. Θέλω "καθαρό" ενυδρείο. Έχω ζητήσει και τιμές για κατασκευή γυαλας από 2 επιχειρήσεις και θα δω.
¶λλωστε δε ξέρω αν αντέχει και το επιπλο μου μεγαλύτερο ενυδρειο. https://www.ikea.gr/domatia/saloni/v...theta/89197569
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-01-23, 13:05
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Ψάρια ή άλλα ζωντανά μέσα θα βάλεις;

Αν μιλάμε για ενυδρείο πάνω απο 50- 60lt, τότε άσε τα εσωτερικά στην άκρη. Εξωτερικό για δέκα χιλιάδες λόγους. Εγω έχω στο δικό μου έχω το EHEIM Classic 150. Αθάνατο. Η τιμή του παίζει -ανάλογα το μαγαζί- απο 60 ευρώ.
Διαρροές δεν έχεις λόγω να φοβάσαι. Οσοι έχουμε τέτοια, λείπουμε όχι 10 ώρες αλλά και 10 μέρες απο τα σπίτια μας...

Αν θες να μην φαίνεται απολύτως τίποτα απο εξοπλισμό μέσα στο ενυδρείο, ούτε δηλαδή τα μπαστούνια του φίλτρου ώστε να είναι απολύτως "καθαρό" πάρε γυάλινα. Μπαστούνι εισόδου- εξόδου απο πχ Ali Express θα σου πάνε με τα μεταφορικά γύρω στα 35-40 ευρώ και τα δύο μαζί...

Φωτιστικά, εφ όσον δεν θες καπάκι, αυτό που γράφεις είναι μια επιλογή. Με αντίστοιχο κόστος έχει και η Sun-Sun. Εγω - ειδικά αν τα Led είναι μη ρυθμιζόμενης απόχρωσης και χωρίς dimmer- είμαι υπερ των Τ5 στα φυτεμένα γιατί έτσι έχεις δεκάδες επιλογές σε λάμπες και συνδιασμούς. Aλλά γούστα είναι αυτά.

Για υπόστρωμα σου έγραψε ο Θέμης. Υπάρχει και το JBL Manado. Δεν είναι "υπόστρωμα" αυτό, είναι "σαν" χαλίκι. Αν θες το βάζεις πάνω απο ειδικό υπόστρωμα φυτών (αντί για χαλίκι) αλλιώς αν θες το βάζεις μόνο του. Το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές, είναι εξαιρετική επιλογή...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-01-23, 23:10
Το avatar του χρήστη HLIASKR
HLIASKR Ο χρήστης HLIASKR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2010
Περιοχή: ΛΗΜΝΟΣ
Μηνύματα: 607
Προεπιλογή

Καλησπέρα μου έφτιαξε ένας φίλος που ασχολείται με τις κατασκευές ενυδρείων ένα 84λιτρα το εστησα πριν μια εβδομάδα με εσωτερικό φίλτρο στην γωνία και δεν φαίνεται τίποτα ούτε το μοτέρ ούτε ο θερμοστάτης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-01-23, 23:22
Το avatar του χρήστη HLIASKR
HLIASKR Ο χρήστης HLIASKR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2010
Περιοχή: ΛΗΜΝΟΣ
Μηνύματα: 607
Προεπιλογή

Μια φωτογραφία
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG-9cc299a6469a21340bfc4ae61f5e2d04-V.jpg
Εμφανίσεις:  209
Μέγεθος:  46,8 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-01-23, 23:24
Το avatar του χρήστη HLIASKR
HLIASKR Ο χρήστης HLIASKR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2010
Περιοχή: ΛΗΜΝΟΣ
Μηνύματα: 607
Προεπιλογή

Δύο κρεμαστά φωτιστικά από 7w το καθένα και υπόστρωμα 2 λίτρα λάβα.τωρα περιμένω τα φυτά και τα ψάρια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-01-23, 15:16
zaher Ο χρήστης zaher δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψάρια ή άλλα ζωντανά μέσα θα βάλεις;

Αν μιλάμε για ενυδρείο πάνω απο 50- 60lt, τότε άσε τα εσωτερικά στην άκρη. Εξωτερικό για δέκα χιλιάδες λόγους. Εγω έχω στο δικό μου έχω το EHEIM Classic 150. Αθάνατο. Η τιμή του παίζει -ανάλογα το μαγαζί- απο 60 ευρώ.
Διαρροές δεν έχεις λόγω να φοβάσαι. Οσοι έχουμε τέτοια, λείπουμε όχι 10 ώρες αλλά και 10 μέρες απο τα σπίτια μας...

Αν θες να μην φαίνεται απολύτως τίποτα απο εξοπλισμό μέσα στο ενυδρείο, ούτε δηλαδή τα μπαστούνια του φίλτρου ώστε να είναι απολύτως "καθαρό" πάρε γυάλινα. Μπαστούνι εισόδου- εξόδου απο πχ Ali Express θα σου πάνε με τα μεταφορικά γύρω στα 35-40 ευρώ και τα δύο μαζί...

Φωτιστικά, εφ όσον δεν θες καπάκι, αυτό που γράφεις είναι μια επιλογή. Με αντίστοιχο κόστος έχει και η Sun-Sun. Εγω - ειδικά αν τα Led είναι μη ρυθμιζόμενης απόχρωσης και χωρίς dimmer- είμαι υπερ των Τ5 στα φυτεμένα γιατί έτσι έχεις δεκάδες επιλογές σε λάμπες και συνδιασμούς. Aλλά γούστα είναι αυτά.

Για υπόστρωμα σου έγραψε ο Θέμης. Υπάρχει και το JBL Manado. Δεν είναι "υπόστρωμα" αυτό, είναι "σαν" χαλίκι. Αν θες το βάζεις πάνω απο ειδικό υπόστρωμα φυτών (αντί για χαλίκι) αλλιώς αν θες το βάζεις μόνο του. Το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές, είναι εξαιρετική επιλογή...
Με βοηθάς αρκετά.
Ψάρια, γαρίδες κάνα σαλιγκαρακι ναι θα βάλω αλλά δε θα κάνω κάτι βιαστικά.

Μια χαρά τιμή το eheim αλλά θα ήθελα κάποιο που να μπορώ να ρυθμίσω ροή , να έχει κάνα καλαθακι ενδιάμεσα και με φυσιολογικό χρώμα σωληνα. Βέβαια όσο πιο απλό τόσο πιο αξιόπιστο θα μου πεις.
Για μπαστουνια έχω βρει κάποια διάφανα που μοιάζουν με γυάλινα αλλά είναι πλαστικά.
Ακόμα όμως δεν είμαι σίγουρος πως έχω εγκαταλείψει την ιδέα του εσωτερικού που να μπορεί να πάρει και βιολογικό.

Για ενυδρείο θα παω σε dennerle 70 και το φως έρχεται Ledstar AQ-S pro.

Το υπόστρωμα ακόμα γρίφος για εμένα με όλα αυτά που διαβάζω.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-01-23, 16:42
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Δεν χρειάζεσαι να έχεις ρυθμιστή ροής, μια χαρά ροη βγάζει το ΕΗΕΙΜ. Ούτε πολύ- ούτε λίγο. Καλό είναι βέβαια να έχει ρυθμιστή ένα φίλτρο, δεν λέω...
Στο κάδο του ΕΗΕΙΜ βάζεις ότι θέλεις, τι σε περιορίζει, δεν καταλαβαίνω. Που δεν έχει καλαθάκια μέσα; Ε, και; Εγώ του έχω σφουγγάρι πάνω-κάτω και ανάμεσα ένα δίχτυ με subract pro ενώ στα 12 χρόνια που το έχω το έχω τρέξει με διάφορους συνδιασμούς υλικών. Με σφουγγάρια, με filterwool, με κεραμικό μακαρόνι, με bio balls, με ελαφρόπετρα, με ότι θες....
Και μιλάμε ότι στο 60άρι μου υπάρχουν 30 ζωντανά. Καρδινάλιοι, Ember Tetra και 5-6 amano. Οκ, μικρά ψάρια βέβαια αλλά όπως και να έχει το "30" θέλει καλό φίλτρο για να σηκώσει τους ρύπους τους...

Τι εννοείς φυσιολογικό χρώμα; Πράσινα είναι τα μπαστούνια και οι σωλήνες του. Πολύ πιο "φυσιολογικό" δείχνει το πράσινο, ειδικά για φυτεμένο σε σχέση με τα μαύρα μπαστούνια των άλλων!

Μην κολλάς με το υπόστρωμα, το ευκολότερο είναι .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια σε φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων CHRIS4204 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 09-06-19 21:21
Ενυδρείο Ασίας (χαμηλών απαιτήσεων) aristomenis Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 37 17-09-12 21:13
60 λίτρα χαμηλών απαιτήσεων Γιώργος Κ Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 63 26-09-11 15:55
Πρόβλημα με μαύρα φύλλα και στίγματα....σε φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων gtok34 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 16 07-10-10 10:23
Υγρό λίπασμα για φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων xontros Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 21-07-08 23:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05195 seconds with 14 queries