Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-03-11, 10:16   #1
Ποσα ψαρια μπορω να βαλω στο ενυδρειο μου?
natasa
Junior Member
Εγγραφή: 23-02-2011
Περιοχή: Νεα Χαλκιδονα
Μηνύματα: 17

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
natasa Ο χρήστης natasa δεν είναι συνδεδεμένος 16-03-11, 10:16
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημερα παιδια...Θελω να ρωτισο κατο...Το ενυδρειο μου ειναι 63 λιτρα...Τωρα εχω μεσα 11 ψαρακια....3 ξιφοφορους,2 γκαπυ,2 black νεον τετρα,και τα υπολοιπα δεν θυμαμαι πως λεγοντε...Στο συνολο ειναι 11,ποσα μπορω να βαλω ακομα???
Εμφανίσεις: 6157
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-03-11, 10:25
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από natasa Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα παιδια...Θελω να ρωτισο κατο...Το ενυδρειο μου ειναι 63 λιτρα...Τωρα εχω μεσα 11 ψαρακια....3 ξιφοφορους,2 γκαπυ,2 black νεον τετρα,και τα υπολοιπα δεν θυμαμαι πως λεγοντε...Στο συνολο ειναι 11,ποσα μπορω να βαλω ακομα???
βασικά πρέπει να φτιάξεις αυτά που έχεις... Τα γκάπυ όπως και οι ξιφοφόροι μπαίνουν σε αναλογία 1 αρσενικό με 2 ή 3 θηλυκά... Τα τέτρα από την άλλη θέλουν να είναι σε κοπάδι... και αν δεν κάνω λάθος θέλουν διαφορετικό νερό από τα άλλα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-03-11, 11:21
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τα πιο πάνω! Απλά να προσθέσω ότι όταν γίνουν αυτά....δεν μπαίνουν άλλα ψάρια!!!

Μιλάμε για 3 (τουλάχιστον) ξιφοφόρους, 3-4 Γκάπυ και 7-8 Μπλακ νεον Τ.

....μας κάνουν 14-15 ψαράκια σε 63λτρ. !!!!!! .....Τα άλλα 4 που έχεις μάλλον είναι υπερβολή!

Φιλικά!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-03-11, 11:43
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Τα νέον, αν και μικρά, θέλουν μεγαλύτερο ενυδρείο. Και οι ξιφοφόροι νομίζω θέλουν μεγαλύτερο.
Γνώμη μου είναι να μην βάλεις τίποτε άλλο γιατι έτσι κι αλλιώς σε λίγο καιρό θα γεμίσει από γέννες των γκάπυ (δεν τα λένε τυχαία και εκατομυριόψαρα!)

Το ενυδρείο πόσο καιρό "τρέχει"; Έχει στρώσει το φίλτρο;
Μετρήσεις παραμέτρων νερού έχεις κάνει;
__________________
"Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν"
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-03-11, 10:52
natasa Ο χρήστης natasa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2011
Περιοχή: Νεα Χαλκιδονα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

το ενυδρειο το εχω ενα μηνα και εχω βαλει μπολι...η αμωνια ειναι οκ....και για οσο για της γεννες εχω βαλει μονο αρσενικα...γιατι δεν θελω να γενισουν
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-03-11, 12:05
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

ειναι λαθος τελειως θα ελεγα κατα την αποψη μου η συνθεση...
1) τα ψαρια δεν ταιριαζουν οσον αφορα τις παραμετρους νερου που απαιτουνται.Τα τετρα θελουν πιο μαλακο νερο (ph 5,5-7,5) απ'το νερο της βρυσης στα πιο πολλα μερη της Ελλαδας και ζουν σε κοπαδια (6-8 τουλαχιστον).
2)Οι ξιφοφοροι θελουν μεγαλυτερο ενυδρειο (καμμια 100αρια λιτρα- http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...us_helleri.htm) και ζουν σε χαρεμια 1 αρσενικο με 3-4 θηλυκα, το νερο της βρυσης ειναι οκ.
3)τα guppies επίσης ζουν σε χαρεμια, το μεγεθος του ενυδρειου ειναι ενταξει για αυτα.επισης το νερο της βρυσης τους κανει.

Για μικροσωμα ψαρια υπαρχει ενας κανονας που λεει 1cm ψαριου/1 λίτρο. Τα καθαρα λιτρα του ενυδρειου σου αφαιρώντας χαλικι, υποστρωμα, φυτα, ξυλα, πετρες θα ειναι γυρω στα 50 με 55 το πολυ (εχω το ιδιο ενυδρειο-Juwel Rekord 600).
Οποτε σεβομενη αυτον τον κανονα και τα παραπανω ή κρατας τα τετρα και μαλακωνεις το νερο με τυρφη (εμενα δε μου δουλεψε η τυρφη μαλλον λογω μικρης χωριτικοτητας του φιλτρου) ή με νερο απο αντίστροφη όσμωση και συνδυαζεις με κανενα otocinclus affinis να καθαριζει τις αλγες και να μην πεφτουν πανω στα τετρα μιας και τη βγαζουν κολλημενα σε τζαμια, σε ξύλα ή στον βυθο ψαχνοντας για φαγητο.
Εναλλακτικα κρατας τα γκαπυ, φτιαχνεις αριθμο και αναλογιες αρσενικα-θηλυκα και ή συνδυαζεις με πλατυ για τα οποια ισχυει οτι και για τα γκαπυ ή κρατας τα γκαπυ μονα μιας και μπορεις να κρατησεις και απο γεννες αργοτερα.Τωρα με τις γεννες κλπ ειναι λιγο θεμα το πως μπορεις να κρατησεις κλπ.Νομιζω τα τρωνε οι γονεις τους τα νεογεννητα και θελουν απομονωση σε αλλο ενυδρειο, ειδικες τροφες για γονο κλπ αλλα δεν ξερω, δεν εχω δοκιμασει ποτε.

Αυτα...
Ελπιζω να βοηθησα.Ειδικος δεν ειμαι. Οτι ξερω απο ψαξιμο και διαβασμα το ξερω και απο την περιορισμενη μου εμπειρια με ενυδρειο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποσα φροντοζα μπορω να βαλω σε 440λιτρα? ραφαηλ10 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 09-06-10 19:44
Τι ψαρια μπορω να βαλω σε ενυδρειο 80λιτρα? @@nikos@@ Αρχάριοι γλυκού νερού 13 16-05-09 17:06
Τι ψαρια-φυτα μπορω να βαλω? sarevock Αρχάριοι γλυκού νερού 18 29-10-08 11:27
Τι ψαρια μπορω να βαλω σε 180 λιτρα? delta66 Γλυκό νερό - Γενικά 6 20-11-07 17:42
ποσα ζωοτοκα μπορω να βαλω? naupaktos84 Ζωοτόκα 4 28-08-07 22:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03701 seconds with 13 queries