Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-07-04, 16:43
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή ΤΟ ΓΕΜΙΣΑΑΑΑ !!!!!! ΒΡΑΧΟΣ + ΦΩΤΟ

Παραθέτω την ερώτηση που έκανα σε σχετικό θέμα που όμως δεν βρίκε ανταπόκρηση (ελπίζω πως τώρα θα πάει καλήτερα ) : Χαιρετώ τη παρέα , εγώ σχεδιάζω ένα ενυδρείο περίπου 200 λίτρα και σκοπεύω να κρατήσω ξωντανό βράχο με κάποια εύκολα κοράλια πχ. μανητάρια κ.α. ψάρια εύκολα τύπου ντάμσελς γκράμα κ.α. η ερώτησή μου είναι , μου είναι αναγκαία η ρ/ο ? τουλάχιστον για την αρχή που δεν θα έχω σπόνδυλα κ΄ ασπόνδυλα ? αν τελος πάντων δεν γίνετε αλλιώς τι πρέπει να πληρώσω για να έχω απλα νεράκι με λίγα άλατα και ελάχιστο χαλκό ? γιατί απο ότι κατάλαβα αυτά είναι και οι μεγαλύτεροι κύνδυνοι , μάρκες όπως Tunze , AquaQlear έρχοντε εδώ και αν ναι που και ΠΟΣΟ ?
προσοχή , εγω δεν θέλω τοπ νερό για ακροπορα κλπ το ρ/ο με τις δύο φάσεις είναι ρ/ο ? ή θα με καλύψει ένα οικονομικό τριών φάσεων το οπίο θέλω να έχfει υποδοχή add-on ...... τι μου προτίνετε ? (μέχρι 300 ευρο ? )

Λοιπόν , εδώ και δύο τρείς μήνες έχω μετατρέψει το 50λ tank σε sump , έχω πάρει αραγωνίτη ψόφιο , υλικά φιλτραρίσματος eheimsubstrtat(2 κουτιά αν και με βλέπω για περισσότερα , κάρβουνο ελιάς (το καλήτερο) , μεταχειρισμένο skimmer αέρος και άλλα μικροεργαλέια ,
Τώρα πήρα και το Τανκ ένα genesis 1.20 (ελληνικό , ψηλοαπαρχεομένο αλλα φτηνό 330ευρό μαζί με δύο κυκλφοριτές ,δύο λάμπές φθορίου , ένα σακούλι βιόμπαλες , αεραντλία και όλες τις σωληωώσεις , το έχώ συνδέσει με την υπερχύλιση , με το sump , όλα μια χαρά , το ΜΕΓΑ ερώτημα είναι ... να το γεμίσω με νερό βρύσης ή να περιμένω μέχρι να προμηθευτώ κάποια ρ/ο ?,Έχω κάνει υπομονή 4 μήνες τώρα και δεν αντέχω άλλο στο σημείο που έχω φτάσει , σας παρακαλώ πείτε μου , τι να κάνω ? ξέρω πολύ(2-3) κόσμο που με νερό βρύσης έχει κρατήσει διάφορα ασπόωδυλα και ανεμώνες απο την άλλη θέλω να το πάω όσο πιο σωστά γίνεται

υπάρχει τρόπος να αγοράσω απο κάπου (αθήνα) απλά 300+ λίτρα νερ/ο ? κανένας εδω μέσα μήπως ?
  #2  
Παλιά 24-07-04, 19:40
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Re: ΝΑ ΤΟ ΓΕΜΙΣΩ ?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kangouras
η ερώτησή μου είναι , μου είναι αναγκαία η ρ/ο ? τουλάχιστον για την αρχή που δεν θα έχω σπόνδυλα κ΄ ασπόνδυλα ? αν τελος πάντων δεν γίνετε αλλιώς τι πρέπει να πληρώσω για να έχω απλα νεράκι με λίγα άλατα και ελάχιστο χαλκό ? γιατί απο ότι κατάλαβα αυτά είναι και οι μεγαλύτεροι κύνδυνοι , μάρκες όπως Tunze , AquaQlear έρχοντε εδώ και αν ναι που και ΠΟΣΟ ?
προσοχή , εγω δεν θέλω τοπ νερό για ακροπορα κλπ το ρ/ο με τις δύο φάσεις είναι ρ/ο ? ή θα με καλύψει ένα οικονομικό τριών φάσεων το οπίο θέλω να έχfει υποδοχή add-on ...... τι μου προτίνετε ? (μέχρι 300 ευρο ? )
Συγνώμη αλλά έχεις καταλάβει λάθος. Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα που σου δίνει η R/O είναι σταθερότητα. Καθαρίζει το νερό από πολλά - όχι όλα - πρόσθετα με απότέλεσμα προσθέτοντας το "αλάτι" να έχεις σχεδόν την ίδια δοσολογία από τα διάφορα χημικά συστατικα που περιέχει. Άρα όταν κάνεις αλλαγή νερού δεν έχεις το φόβο να έχει χαμηλότερο Ph ,να έχει περισσότερο στρόντιο, να έχει αντιδράσει το αλάτι με το χλώριο και να έχουν εξουδετερωθεί. Τα acropora έχουν απαιτήσεις στη ποιότητα του νερού όπως δαμορφώνεται με τη πάροδο του χρόνου στο ενυδρείο.
Από εκεί και πέρα αν λέγοντας δύο φάσεις η μία είναι η μεμβράνη τότε ναι είναι R/O. Αν είναι κάτι σαν αυτό που πήρε ο Βασίλης όχι δεν είναι.
Αυτό που προτείνω είναι οτιδήποτε έχει κάνιστρο των δέκα ιντσών - επομένως όχι aqua medic - για να έχεις πιο οικονομικά ανταλλακτικά.
  #3  
Παλιά 24-07-04, 20:31
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Ωραία , και πες οτι το πηρα, το εβαλα μπρος , έχω νερ/ο , τι άλλο εκτος απο αλάτι θέλει για να γινει οκ για reef ? τι χημικά χριάζεται ?
  #4  
Παλιά 26-07-04, 01:20
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Δεν χρειάζεται χημικά.Εάν παράγεις νερό από R.O. το μαζεύεις σε ένα δοχείο,βάζεις ένα κυκλοφορητή να δουλεύει,βάζεις την κατάλληλη ποσότητα αλατιού και το αφήνεις με τον κυκλοφορητή για 12-18 ώρες για
να διαλυθεί καλά το αλάτι και μετά το βάζεις σιγά-σιγά στο ενυδρείο.
Διάβασε σχετικές ερωτήσεις που μου έχουν απαντηθεί από τον Niktso και άλλους πρίν από λίγο καιρό.
Κάθε βδομάδα βάζεις στο ενυδρείο ιχνοστοιχεία,στρόντιο,ιώδιο και ασβέστιο
φροντίζονας να είναι μεταξύ 400-440 mg/l.Επίσης να βάζεις και buff.
Ενοείται ότι πρέπει να μετράς τις βασικές παραμέτρους του νερού σου συχνά.Ολα αυτά ισχύουν για reef.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
  #5  
Παλιά 26-07-04, 14:04
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ Μάνο , αλλα τελικά δε θα πάρω ρ/ο , βρήκα εταιρία στην αθήνα , που πουλάει καθαρό θαλασσινό νερό για spa , μου είπαν , πως έχουν καναδυό πελάτες ενυδρειάδες , το νερό τους έχει παντώς >0,1mg/l νιτρικά 0 φοσφορικά , 32,0~ασβέστιο ,15~μαγνήσιο , ph=8.25/25c και πυκνώτητα 1,026 , όταν τον ρώτησα απο που είναι το νερο , δε πείρα καθαρή απάντηση αλλα μου είπε οτι είναι φυσικό θαλασσινό νερό ακριβώς το ίδιο νερό που θα βρείς στη χαβάη μόνο χωρίς κανένα μολισμαντικό στοιχείο , το κακό είναι πως το πουλάν με το κυβικό μέτρο και τα 1000λ *10λεπτα+18%=118 ευρο δεν είναι μικρό ποσό , επίσης , μου είπαν πως το νερό αυτό δεν είναι καλό να αποθηκεύεται σε κάνιστρα αφου δεν έχει συντηριτικά , οπότε δεν συμφέρει για απλές αλλαγες νερού ,θα πάρω λοιπόν 400 λίτρα και θα πληρώσω όσο περίπου θα ήθελα για το αλάτι και μόνο , έφυγα .... , νεότερα στο απογευματινό δελτίο ......
  #6  
Παλιά 26-07-04, 14:22
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Και άντε και το έκανες. Μετά; Τι θα κάνεις για τις αλλαγές; Θα πηγαίνεις εκεί;
Επιπλέον αυτό το 32 για ασβέστιο σε τι κλίμακα το μετράνε; Μήπως πρέπει να το ξανασκεφτείς;
Βλέπω μερικά πρακτικά προβλήματα. Ας πούμε πόσα δοχεία θέλεις; Με τι μέσο θα τα κουβαλήσεις; Πόσο χρόνο θα σου φάει; Το αλάτι για αυτά τα λίτρα θα κοστίσει 36€. Άρα ήδη έχεις μιά διαφορά σημαντική. Καλύτερα ψώνισε το σύστημα του Βασίλη και εξέλιξέ το σε RO αν χρειαστεί.
Αν πας για ψάρια και μανιτάρια θεωρώ ότι είναι μιά χαρά.
  #7  
Παλιά 26-07-04, 15:03
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Kangouras καλημέρα.Συμφωνώ με τον Νίκο ότι θα προκύψουν πρακτικά
προβλήματα μεταφοράς και αποθήκεισης.Επίσης κανείς δεν σου εγγυάται
ότι το νερό αυτό είναι κατάλληλο για ενυδρείο.Πιστεύω ότι το ρισκάρεις
πολύ.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
  #8  
Παλιά 26-07-04, 18:55
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Εδώ είναι το θέμα οτι είναι να χάσω , το χασααααα!!!! ....ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !! ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΑΠΟΕΙΔΑ . . . . Το γέμισα με νερό της βρύσης το ΓΑ%$*&ΝΟ !!! το ενυδρείο μαζί με το sump χωράει 270 λίτρα η θερμοκρασία είναι στους 26 και ανεβαινει , η ¨σκόνη¨ απο τον αραγωνίτη αφού έκατσε έβαλα όλους τους κυκλοφορητες αλλα σίγουρα θέλω και άλλο υπόστρωμα ,Ολο το σαλόνι μυρίζει σα πυσίνα !!!!! Όλα καλά μου φένοντε , αύριο πάω να πάρω αλάτι και όλα τα χημικούλια όπως κalkwasser ιοδιο strondio , trace elements κ.α . Πότε να βάλω .... τι να βάλω ? λίγο βράχο ή κανένα ντάμσελ ?
  #9  
Παλιά 26-07-04, 19:05
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Το γέμισες με νερό της βρύσης χωρίς αλάτι και έριξες μέσα τον αραγωνίτη;
Αν ναι έριξες buffer;
Αν όχι βγάζε νερό γρήγορα ή κάνε καταδρομική να αγοράσεις αλάτι ΑΠΟΨΕ. Ελπίζω τουλάχιστο να μην ήταν ζωντανός αραγονίτης.
  #10  
Παλιά 26-07-04, 20:06
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή απαντηση

δεν παιρνεις καλυτερα το φιλτρο της atlasfiltri να εισαι ησυχος για τα λεφτα που θα δοσεις!(62 ε + 32 ε μαζι με τριτη στηλη =94 ε).
μαζευει ολα τα αλατα, εχει υλικο για βρομιες κ ανθρακα κ επισης βαζεις κ την τριτη στηλη γεματη ανθρακα κ κατι γινεται.
  #11  
Παλιά 26-07-04, 21:07
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Vasilis,
Αυτο το σύστημα που αναφέρεις με 2 και 3 στήλες, νομίζω καλό θα ήταν να έλεγες και τι είναι το καθένα. Από ότι είδα το site της εταιρίας έχει ολόκληρη σειρά που καλύπτουν διάφορες ανάγκες, πχ απο 0.5 micron εως 100, ριτήνες αποϊνισμου κλπ....
Ολα κρατάνε κάτι αλλά δεν είναι όλα τα ίδια.

Αυτό που έγραψε ο Νίκος ποιό πάνω, το να πάρεις ενα σύστημα το οποίο εύκολα αναβαθμίζεται στο μέλον σταδιακά σε ro/di με βρήσκει απόλυτα σήμφονο, αν το ήξερα απο παλαιά θα το είχα εφαρμόσει απο την αρχή και θα γλήτωνα απο αρκετούς μπελάδες.
__________________
  #12  
Παλιά 26-07-04, 21:39
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George-A
Vasilis,
Αυτο το σύστημα που αναφέρεις με 2 και 3 στήλες, νομίζω καλό θα ήταν να έλεγες και τι είναι το καθένα. Από ότι είδα το site της εταιρίας έχει ολόκληρη σειρά που καλύπτουν διάφορες ανάγκες, πχ απο 0.5 micron εως 100, ριτήνες αποϊνισμου κλπ....
Ολα κρατάνε κάτι αλλά δεν είναι όλα τα ίδια.

Αυτό που έγραψε ο Νίκος ποιό πάνω, το να πάρεις ενα σύστημα το οποίο εύκολα αναβαθμίζεται στο μέλον σταδιακά σε ro/di με βρήσκει απόλυτα σήμφονο, αν το ήξερα απο παλαιά θα το είχα εφαρμόσει απο την αρχή και θα γλήτωνα απο αρκετούς μπελάδες.
Αυτό αναβαθμίζεται απλά με τη ρποσθήκη μεβράνης.
  #13  
Παλιά 26-07-04, 21:43
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Γι΄αυτό έχει μαλλιάσει η γλώσσα των έμπειρων φίλων του reef όπως
ο Niktso να λένε να μήν βιαζόμαστε.Τί ήθελες kangouras και έβαλες το νερό στο ενυδρείο και μάλιστα χωρίς αλάτι Χτές μόλις σου έλεγα πώς
να φτιάχνεις το νερό πρίν το βάλεις στο ενυδρείο άσχετα άν έχεις ή όχι
R.O.Βιάστηκες.Κάνε ότι σου είπε ο Niktso και βάλε αλάτι γρήγορα καί λίγο
αντιχλώριο.Να υπολογίσεις χονδρικά 330 γρ.αλάτι για κάθε 10 λίτρα νερό
για να έχεις πυκνότητα περίπου 1023.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
  #14  
Παλιά 27-07-04, 03:17
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

μα αν δεν φύγει το χλώριο πως να ρίξω αλάτι ?
  #15  
Παλιά 27-07-04, 03:30
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

Ρίξε πρώτα αντιχλόριο και μετά αλλάτι!!!
Και πάρε και ένα πυκνόμετρο καλού κακού κατα την γνωμη μου της sera που επηπλέει πάνω στο νερό είναι ποιο ακρηβές απο τα άλλα!
  #16  
Παλιά 27-07-04, 03:37
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

ρε παιδια δεν είμαι τόσο newfish ... αντιχλώριο έχω ρίξει και πυκνόμετρο με to αλάτι της aquarium system's και τα δύο
  #17  
Παλιά 27-07-04, 03:47
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

Παράθεση:
μα αν δεν φύγει το χλώριο πως να ρίξω αλάτι ?
Τότε γιατί ρωτάς?
  #18  
Παλιά 27-07-04, 04:24
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

ο μανοςδρ μου προτίνει να βάλω πρώτα αλάτι και μετά αντιχλώριο
  #19  
Παλιά 27-07-04, 12:17
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Βρε παλικαρια πως τα κανατε ετσι? Ο σκοπος ειναι να ξερει κανεις γιατι λεει ο αλλος κατι πριν το κανει.

Ξερετε γιατι ο Νικος ειπε να βαλετε αλατι μαζι με το νερο πριν και οχι μετα ειδικα αφου εχετε βαλει τον αραγονιτη?

Για να μην αναφερω το μεγαλο λαθος να ξεκινησης με νερο βρυσης...Θα το βρεις μπροστα σου. Αλλαξε οσο ειναι ακομα καιρος. Δικη μου γνωμη βεβαια ειναι αυτη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kangouras
ξέρω πολύ(2-3) κόσμο που με νερό βρύσης έχει κρατήσει διάφορα ασπόωδυλα και ανεμώνες απο την άλλη θέλω να το πάω όσο πιο σωστά γίνεται
Οι ανεμωνες τα εχουν παει καλα? Τα διαφορα ασπονδυλα πως τα πανε επισης?Τα εχεις δει σε βαθος χρονου? Τα εχεις συγκρινει με αλλα που ειναι σε ποιο σωστο ενυδρειο? Δεν μπορεις να λες κατι απλα επειδη ειδες κατι που νομιζεις οτι ειναι σωστο. Αυτες ειναι ολες και ολες οι φιλοδοξιες σου για ενα reef? Εγω προσωπικα οσους ξερω και εχουν ξεκινηση το αθλημα ετσι, στην πορεια αντιμετωπισαν πολλα και διαφορα προβληματα που δεν ειναι τις παρουσης να αναλυσω.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
  #20  
Παλιά 27-07-04, 13:39
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

καλημέρα , το ενυδρείο δεν έχει σταματήσει να μυρίσει χλώριο , να ρίξω το αλάτι τώρα 12+ ώρες μετα το αντιχλώριο ?

discos , έχω δει καλά και κακά ενυδρεία με νερό βρύσης , εξαρτάτε απο το πόσο το προσέχει κανεις , το ποιο ωραίο είναι ενος γνωστός μου που έχει και σκληρά κοράλια (κάνει αλλαγές με θαλασσινό νερό ) . μηλάμε για ψόφιο αραγωνιτη και το πιο σπουδαίο , εγώ πάω για ένα fish only with live rock and invertabrates , αν μπορώ να κρατήσω hermits , γαρίδες κ.α. δεν θα μπορώ να κρατήσω κάποια μανητάρια ή ανεμώνες ή έστω ένα Devil's hand ? εδψ μέσα δεν έχει κανείς κάτι παρόμοι (FOWLR) ?
  #21  
Παλιά 28-07-04, 00:18
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

ok έβαλα το αλάτι δύο ώρες τώρα και δεν έχει λιώσει τελίως ,πότε λίωνει κανονικά , τεστ πυκνότητας δε μπορώ να κάνω ακόμη έτσι ?
  #22  
Παλιά 28-07-04, 01:01
Abdul Ο χρήστης Abdul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

κάκγουρα γειά σου , θα πρέπει να σου πώ οτι τουλάχιστον το παλεύεις το θέμα και έχεις υπομονή απο ότι λες , φένεται πως κάτι ξέρεις , κάτι έχεις διαβάσει , το κακό όμως είναι οτι κανένα βιβλίο δε θα σου μάθει τους κανόνες της ελληνικής πραγματικότητας που πολλές φορές είανι πάνω απο τους γενικούς ενυδριακούς ( τωρα μωρο μου τωραααα...... έρε αυτη η γυναικα μου ....) λοιπόν κανόνας πρώτος Α) ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕΣΑ ΙΟΥΛΙΟΥ !!!!!!! πραγματικά , δεν πρέπει να παίζει άλλος , ετσι φόρουμ ??? τα καταστήματα υπολειτουργούν και που βρίσκεις το κουράγιο με τέτοια ζέστη ?? διακοπές δέ θα πας ? ή μόλις γύρισες ? .
Το αλάτι αύριο το πρωί θα το μετρήσεις , πάρε κάτι και ανακάτεψέ το για να διαλυθεί τα λέμε σε δυο βδομαδουλες ,
  #23  
Παλιά 28-07-04, 01:16
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Ναι φίλε Abdul μόλις γύρισα απο απο Σαντορίνη , το είχα ετοιμάσει απο το Μάιο αλλα δεν μπορούσα τότε , και τον ιούνιο θα με έκοβαν οι διακοπές οπότε το άφησα για μετά , το ξεκίνησα τώρα βασικά επειδή ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΠΡΩΤΟΒΡΟΧΙΑ , δεν ήθελα να ρουτινιάσω απο τώρα όσο για το κουράγιο , έχεις δίκιο , σήμερα το σκέφτόμουν αν μου αξίζει το βασανηστήριο της παραλιακής
  #24  
Παλιά 28-07-04, 15:29
giannak Ο χρήστης giannak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2004
Περιοχή: thes/niki
Μηνύματα: 40
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giannak
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kangouras
καλημέρα , το ενυδρείο δεν έχει σταματήσει να μυρίσει χλώριο , να ρίξω το αλάτι τώρα 12+ ώρες μετα το αντιχλώριο ?

discos , έχω δει καλά και κακά ενυδρεία με νερό βρύσης , εξαρτάτε απο το πόσο το προσέχει κανεις , το ποιο ωραίο είναι ενος γνωστός μου που έχει και σκληρά κοράλια (κάνει αλλαγές με θαλασσινό νερό ) . μηλάμε για ψόφιο αραγωνιτη και το πιο σπουδαίο , εγώ πάω για ένα fish only with live rock and invertabrates , αν μπορώ να κρατήσω hermits , γαρίδες κ.α. δεν θα μπορώ να κρατήσω κάποια μανητάρια ή ανεμώνες ή έστω ένα Devil's hand ? εδψ μέσα δεν έχει κανείς κάτι παρόμοι (FOWLR) ?
εχω fish only και θα σου ελεγα οτι το νερο της βρυσης δημιουργει προβλημα μερικες φορες.αντε και με τον ζωντανο βραχο τι κανεις με το νερο της βρυσης???
__________________
giannak
  #25  
Παλιά 09-08-04, 00:45
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Τι κάνω με το νερό βρύσης ??? του βάζω 10 κιλά βράχο φυσικά !!!! (σοβαρά τώρα ) ρώτησα σε τρία μαγαζιά και όλοι μου είπαν οτι απλά βράχο και μανητάρια , αβέρτα , το έψαξα και βρήκα ΄Base rock¨ με 12 ευρό το κιλό . συν έκπτωση 10% οπότε μου πήγε 108 ευρό , ντάκση είναι , μια χαρά , είδα όμως και τη θα πρέπει να πληρώσω για καλό βράχο (22 ευρό)
  #26  
Παλιά 09-08-04, 14:40
Abdul Ο χρήστης Abdul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Καλημέρα , εδώ μάλιστα αν και η φώτο πάσχει λίγο και το setup θέλει βελτίωση (κρύψιμο υλικών ) ο όγκος του βράχου φένεται καθαρά , ψάρι έβαλες ? πόσες μέρες έχεις το βράχο και απο που τον πήρες ?(βρεγνένος έτσι ? ) , νιτροκά ? , πυκνώτητα ? και γενικότερα ότι τέστ έχεις , κάντα όλα στο καπάκι και γράφτα

Μπορείς να μας εξηγήσεις λίγο την υπερχίληση γιατί απο τη φώτο δεν φένεται , καθώς και τη συνολική κυκλοφορία νερού , βλέπω και κάτι απο εξωτερικό φίλτρο ?
  #27  
Παλιά 09-08-04, 16:58
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kangouras
είδα όμως και τη θα πρέπει να πληρώσω για καλό βράχο (22 ευρό)
Δεν είναι απαραίτητη η τιμή αυτή.Υπάρχει και φθηνότερη όπως και ακριβότερη. Αφού δεν έχεις ακόμη πληθυσμό μία λύση είναι να ζητήσεις να σου φέρουν "άστρωτο". Τα μείον είναι ότι θα πρέπει να πάρεις ποσότητα και δεύτερο ότι θα περάσει τρίμηνο για να βάλεις ζωντανά.
  #28  
Παλιά 09-08-04, 21:55
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή ...

ρε παιδια λιγο χρωμα δεν εχει ο βραχος....ενταξει δεν λεω ειναι φτινος αλλα φιλε κανγκουρα παρε εστω λιγο βραχο με χρωμα...αξιζει...(calcareus rock).
  #29  
Παλιά 09-08-04, 23:58
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Kangouras καλησπέρα.Οπως σου είπα πρίν λίγες μέρες βιάστηκες.Μπορούσες άν με άκουγες και χωρίς R.O. να έβαζες νερό στο
ενυδρείο σου καλύτερο απ'ότι έβαλες.Τέλως πάντων,τί πυκνότητα έχεις
Νά βάλεις και λίγο ζωντανό βράχο όταν βρείς και σιγά σιγά μετά από
μερικούς μήνες και ο υπόλοιπος βράχος θα αποκτήσει ζωντάνια και χρώμα.
Μην βιαστείς να βάλεις ψάρια Προοδευτική αύξηση του φωτισμού όπως
έχω πεί πολλές φορές και ΥΠΟΜΟΝΗ.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
  #30  
Παλιά 10-08-04, 02:27
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

καλησπέρα , λοιπόν παραμετροι νερου , 26c , 1.025 , ph 8.0-8.2 , ca 480 , λοιπόν , το ενυδρείο είναι πολύ καινούργιο για κάτι περισσότερο απο "BASE ROCK" , επίσης , τι ενοείς οταν λες 'ζωντανό' ? γιατί εγώ για ζωντανό τον πήρα ? και σε μία τελική γιάυτό φτιάχνω ριιφ ,για να το δώ όλο απο την αρχή
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09495 seconds with 14 queries