Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-07-04, 22:28
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Ενυδρείο με ανεμώνες

Επειδή χρωστάω κάποιες φωτογραφίες ...
Ενυδρείο species με τρεις ανεμώνες, mushrooms και ένα σαρκόφυτο
Συγνώμη για τη ποιότητα αλλά ήταν ότι καλύτερο μπορούσα.
  #2  
Παλιά 20-07-04, 00:03
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

νικο ωραιεες ειναι !αλλα θελω 50'' οθονη για να τις δω η να καθαρισω το γραφειο για να τρεχω το ποντικι περα δωθε
  #3  
Παλιά 20-07-04, 04:41
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Ωραίο ,την πρώτη φωτογραφία άμα την είχες σε καλύτερη ανάλυση την είχα βάλει wallpaper.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
  #4  
Παλιά 20-07-04, 13:10
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

η φωτο υπηρχε σε καλυτερη αναλυση αλλα την καταβασα εγω για να μην σπαει η σελιδα....
Νικο εαν θες ανεβασε τις σαν 1 ζιπ attachment . 'H αστο καλύτερα θα τις ανεβάσω εγω απο το σπιτι που τις έχω περάσει και απο χρώματικη επεξεργασία για να δειχνουν καλυτερες.
__________________
Το τσιράκι
  #5  
Παλιά 20-07-04, 13:24
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Μπράβο Νίκο,σε ζηλεύω που μπορείς και έχεις ανεμώνες σε τόσο καλή
κατάσταση.Επειδή ξέρω πόσο δύσκολες είναι και πάλι μπράβο.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
  #6  
Παλιά 22-07-04, 11:18
asocrates Ο χρήστης asocrates δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-07-2004
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Μπραβο Νίκο.Ασχετα με την ανάλυση, ωραίες φωτογραφίες, ωραίες ανεμώνες!!!!
  #7  
Παλιά 22-07-04, 14:47
Abdul Ο χρήστης Abdul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Σ υγνψμη Νικτσο αλλα αν τα αλλα ενυδρείο που κατακαιρους βλέπαπουμε τα θεώρείς άδεια τότε το δικό σου πώς το χαρακτιρίζεις ? προφανός θα είσαι στις πρώτες εβδομάδες ακόμα και τα ψάρια είναι φοτοκολάζ τια ανεμώνες τι τις ταίζεις , τι φώς τους δίνεις ? τι άλλο σκοπεύεις να βάλεις στο άδειο ενυδείο σου ?
  #8  
Παλιά 22-07-04, 14:59
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Abdul
Σ υγνψμη Νικτσο αλλα αν τα αλλα ενυδρείο που κατακαιρους βλέπαπουμε τα θεώρείς άδεια τότε το δικό σου πώς το χαρακτιρίζεις ? προφανός θα είσαι στις πρώτες εβδομάδες ακόμα και τα ψάρια είναι φοτοκολάζ τια ανεμώνες τι τις ταίζεις , τι φώς τους δίνεις ? τι άλλο σκοπεύεις να βάλεις στο άδειο ενυδείο σου ?
Ποιά άλλα έχω χαρακτηρίσει άδεια εκτός από ένα;

Όσο για το ότι τα ψάρια είναι φοτοκολάζ φυσικά έχεις δίκιο.
Πώς κατάφερες και το διάκρινες σε τόσο χαμηλή ανάλυση;

Τις ανεμώνες τις έβαλα μία μέρα πριν βγάλω τις φωτογραφίες και τώρα πια μου έχουν πεθάνει. Απλά ήθελα να αποδείξω πόσο κομπλεξικός είμαι και φυσικά έπρεπε να δείξω κάτι.Βέβαια η βλακεία μου είναι ότι δεν δημοσίευσα ενυδρείο άλλου.

Όσο για κοράλλια δεν πρόκειται να βάλω τίποτα γιατί όποιος ξέρει κάτι για ανεμώνες ξέρει ότι μετακινούνται και φυσικά δεν θα έβαζε και κάτι άλλο γιατί θα πέθαινε.
  #9  
Παλιά 22-07-04, 15:14
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Abdul δεν βλεπω τον λογο για τετοιες επιθεσεις. Αν εχετε καποιες διαφορές, σε PM η σε email, κι οχι δημοσια. Θα περιμενω να σιγουρευτω οτι και οι δυο πλευρες διαβασαν οτι τους αφορα και τα τελευταια ποστς θα σβυστουν. Μην δωσει κανεις συνεχεια παρακαλω.
  #10  
Παλιά 22-07-04, 16:02
Abdul Ο χρήστης Abdul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Κατα πρώτον επίθεση δεν έκανα σε κανέναν , απλα απάντησα στο νίκτσο στο ίδιο μήκος κύματος που απαντάει ο νίκτσο σε άλλα το ίδιο άδεια ενυδρεία , ή κάνω λάθος , κατα τη γνώμη σου ρε νικτσο , τι έχεις ένα φουλ μπλόουν ριφ που αναγνωρίζεις το μόνο σαν ριφ ή ενα ενυδρείο με τρεις ανεμώνες και ενα σαρκόφυτο ? Απλα δε γίνετε να κρίνεις όλη την ώρα και να μην κρίνεσαι ποτέ , Ου κρίνεις για να μη κριθεις , τώρα όποιος έχει πρόβλημα με αυτή τη ρήση μπορούμε να το συζητήσουμε με πμ αφου δεν εμπίπτει στο θέμα .

Συνεχίζω τον σχολιασμό (εεε δε γίνετε αφου το παληκάρι είναι λάθος ) το σπεισις τανκ για να λέγετε έτσι πρέπει να διαθέτει ΕΝΑ και μόνο είδος απο το "θέμα" του ενυδρείου , εσυ έχεις διάφορα ψάρια διάφορες ανεμώνες , το μόνο που μπορεί να κάνει σπισισ αυτο το τανκ είναι το Σαρκόφυτο
Καλή η όλη προσπάθεια ωραιο το ακουασκειπ αλλα συμφωνα με τα δικα σου προτυπα (κατάλαβα το γούστο σου ) έχει πολυυυυυυύ δρόμο ακόμη επίοσης που είναι οι παράμετροι του ενυδρείου , χημεία , μηχανήματα ? ή θες , όποιος θέλει να δει αυτά τα πράματα να κάθετε να ψάψνει τα μηνήματα σου μπας και τα πετύχει πουθενα ? μην τα ρίχνετε λοιπόν στο βασσίλη γιατί γ#@#ει το σκληρό , νέος είναι και μαθένει απο τους παλότερους
  #11  
Παλιά 22-07-04, 16:19
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Abdul
Συνεχίζω τον σχολιασμό (εεε δε γίνετε αφου το παληκάρι είναι λάθος ) το σπεισις τανκ για να λέγετε έτσι πρέπει να διαθέτει ΕΝΑ και μόνο είδος απο το "θέμα" του ενυδρείου , εσυ έχεις διάφορα ψάρια διάφορες ανεμώνες , το μόνο που μπορεί να κάνει σπισισ αυτο το τανκ είναι το Σαρκόφυτο
Καλή η όλη προσπάθεια ωραιο το ακουασκειπ αλλα συμφωνα με τα δικα σου προτυπα (κατάλαβα το γούστο σου ) έχει πολυυυυυυύ δρόμο ακόμη επίοσης που είναι οι παράμετροι του ενυδρείου , χημεία , μηχανήματα ? ή θες , όποιος θέλει να δει αυτά τα πράματα να κάθετε να ψάψνει τα μηνήματα σου μπας και τα πετύχει πουθενα ? μην τα ρίχνετε λοιπόν στο βασσίλη γιατί γ#@#ει το σκληρό , νέος είναι και μαθένει απο τους παλότερους
Κατ' αρχή επειδή είσαι λίγο δεν ξέρω πως να το πω θα σου πω ότι το σαρκόφυτο μεταφέρθηκε από το άλλο reef γιατί το ενοχλούσε η galaxea και δεν είχα χώρο να το βάλω αλλού.
Δεύτερο με παραξενεύει ότι επιτίθεσαι σε εμένα. Γιατί; Για να υπερασπιστείς το Βασίλη; Γιατί δεν μπορεί να μιλήσει για τον εαυτό του; Και αφού λοιπόν είσαι τόσο υπεράνω και φροντίζεις για τη σωστή συμπεριφορά του board τι κακό είπα στο Βασίλη και τον έθιξα; Και γιατί μόνο σε εμένα; Νομίζω ότι όλοι είπαν στο Βασίλη τα ίδια. Απλά βρήκες το κομπλεξικό έτσι; Εγώ είμαι εκείνος που ρίχνει το επίπεδο του board. Είσαι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ.

Όσο για τα μηχανήματα στο reef πάλι με έπιασες. Ναι ρε. Δεν έχω τίποτα. Παραμέτρους ενυδρείου δεν μετράω γιατί δεν έχω καταφέρει ακόμα να κρατήσω κάτι ζωντανό. Όπως σου απάντησα και πριν οι ανεμώνες έχουν ήδη ψοφήσει άρα να δημοιεύσω τις παραμέτρους να έρθεις εσύ και να μου πεις αμέσως τι κάνω λάθος; Και εγώ πώς θα πουλάω μούρη μετά;

Είμαι εδώ για να κάνω τη πλάκα μου και να δίνω συμβουλές για να χάνει ο κόσμος τα λεφτά του. Είσαι απόλυτα σωστός.

ΠΡΟΣ admimistrator:
Μην σβήσεις τίποτα. Το άτομο επιτελεί κοινωνικό έργο και τα λόγια του πρέπει να μείνουν. Κατάλαβε αμέσως τον κάλπικο - όπως και κάποιοι άλλοι στο παρελθόν - και πρέπει να μείνουν οι συμβουλές του για τους επόμενους.
  #12  
Παλιά 22-07-04, 16:45
Abdul Ο χρήστης Abdul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Νίκτσο , αν είναι να αντιδράς έτσι σε μια κρίση που απλά δε σοθ κάνει , τότε σου ζητάω συγνώμη και θεώρω το θέμα τετελεσμένο . peace
  #13  
Παλιά 22-07-04, 17:02
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Abdul
αν είναι να αντιδράς έτσι σε μια κρίση που απλά δε σοθ κάνει
Η λέξη φοτοκολάζ είναι κρίση; Και αν είχες διάθεση για κριτική ο Βασίλης που κολάει; Κριτική στο ενυδρείο ή στη συμπεριφορά μου;
Και αφού κάνεις κριτική ρωτάω. Εσύ που ξέρεις τόσα πολλά δεν ξέρεις ότι οι ανεμώνες μετακινούνται; Άρα πώς μπορείς να γεμίσεις ένα ενυδρείο με ανεμώνες που θα μετακινηθεί η μία και θα προσπαθήσει να σκεπάσει την άλλη; Δεν θα δώσεις χώρο για να μπορεί μετακινηθεί η άλλη; Το ήξερες αυτό ή όχι;
  #14  
Παλιά 22-07-04, 17:09
Abdul Ο χρήστης Abdul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Θα συνεχίσω να ασχολούμε μαζί σου μόνο και μόνο για να σου πώ ότι οι ανεμώνες αν βολευτούν σε ένα σημείο , μένουν για πάντα σε ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ , ανεμώνη που 'περπατάει' (όχι να κουνιθεί μερικά εκατοστά) είναι δυσαρεστημένη ανεμώνη , αν οι ανεμώνες σου αλλάζουν ανα τακτα διαστήματα θέσεις , καλήτερα να τις δώσεις σε ενυδρέιο που μπορεί να τις καρτήσει , ή τουλάχιστον βγάλε το τανκ ή ότι άλλο ευέσθητο έχιες
  #15  
Παλιά 22-07-04, 17:18
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Abdul
Θα συνεχίσω να ασχολούμε μαζί σου μόνο και μόνο για να σου πώ ότι οι ανεμώνες αν βολευτούν σε ένα σημείο , μένουν για πάντα σε ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ , ανεμώνη που 'περπατάει' (όχι να κουνιθεί μερικά εκατοστά) είναι δυσαρεστημένη ανεμώνη , αν οι ανεμώνες σου αλλάζουν ανα τακτα διαστήματα θέσεις , καλήτερα να τις δώσεις σε ενυδρέιο που μπορεί να τις καρτήσει , ή τουλάχιστον βγάλε το τανκ ή ότι άλλο ευέσθητο έχιες
Δυστυχώς η ανεμώνη είναι στο ενυδρείο πάνω από εξάμηνο και συνεχίζει ανά τακτά διαστήματα να κόβει μικρές βόλτες που είναι σίγουρα μεγαλύτερες από λίγα εκατοστά. Γιατί υπάρχει και το προφανές ότι δεν της αρέσει το μέρος που είναι αλλά υπάρχει άλλη δυνατότερη στο "καλό" σημείο. Άρα τσακώνεται για λίγο και πάει. Άρα με τα λόγια σου επιβεβαιώνεις ότι η αρχική πρόθεση ήταν για επίθεση αφού αναγνωρίζεις ότι ένα ενυδρείο με ανεμώνες δεν μπορεί να γεμίσει αφού δεν μπορεί η τελευταία που θα μπει να της αρέσει το ελεύθερο σημείο.
Αρα καταλήγουμε στο ίδιο. Η πρόθεση ήταν να δείξεις στο κόσμο το κάφρο.
Α ρε μεγάλε
[/u]
  #16  
Παλιά 22-07-04, 17:31
Abdul Ο χρήστης Abdul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

νίκτσο έχεις δει κανονικό ανεμωνάριουμ ??? έχεις δεί ελληνικές ανεμώνες να λιάζονται σε βράχο 50cm*50cm (πάνω απο 100 ανεμώνες η μία στιβαγμένη στην άλλη διμιυργόντας ύφαλο ?? ξέρεις τα βασικά της φυσιολογίας των κνυδάριων ? με τι βάση δεδομένων ξεκίνισες το εν λόγο τανκ ? βιβλιογραφία , βάση δεδομένων κλπ
  #17  
Παλιά 22-07-04, 17:41
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Abdul
έχεις δεί ελληνικές ανεμώνες να λιάζονται σε βράχο 50cm*50cm (πάνω απο 100 ανεμώνες η μία στιβαγμένη στην άλλη διμιυργόντας ύφαλο ?? ξέρεις τα βασικά της φυσιολογίας των κνυδάριων ?
Έχω δει μία ανεμώνη να ανεβαίνει πάνω στην άλλη και να της μπλοκάρει το φως. Εσύ το έχεις δει ποτέ; Το έχεις δοκιμάσει; Και πού ξέρεις αν αυτές που βλέπεις είναι οι επιζήσαντες της μάχης και οι χαμένοι πέθαναν ή έχουν πάει αλλού; Αστα έτσι έχουν άποψη όλοι οι δύτες για ενυδρεία και φυσικά όσοι βλέπουν ντοκυμαντέρ.
Μου λες τι γίνεται στη φύση; Και όμως οι ακροπόρες είναι η οικογένεια κοραλιών με τη μεγαλύτερη συχνότητα στον ύφαλο. Στο ενυδρείο όμως είναι από τα δυσκολότερα. Το ίδιο ισχύει και για τις ανεμώνες. Στη φύση ζουν δεκάδες χρόνια στο ενυδρείο όμως όχι.
Λοιπόν μην το παίζεις έξυπνος με το τι συμβαίνει στη φύση. Δυστυχώς το ενυδρείο δεν είναι φυσικό εκτός αν είναι 20 τόνοι με 5-10 κοράλια και δυό τρία ψάρια.
Και επειδή συνιστάς να βγάλω το naso φαίνεται ότι δεν ξέρεις το πλέον βασικό για την ανεμώνη αφού πεθάνει. Ότι μπορεί να ρίξει το ph κάτω από 7 σε λίγα λεπτά οπότε δεν μένει τίποτα.
Όσο για τα βασικά της φυσιολογίας πολύ ευχαρίστως να μου τα μάθεις
  #18  
Παλιά 22-07-04, 22:21
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Abdul
κατα τη γνώμη σου ρε νικτσο , τι έχεις ένα φουλ μπλόουν ριφ που αναγνωρίζεις το μόνο σαν ριφ
Συνεχίζω τον σχολιασμό (εεε δε γίνετε αφου το παληκάρι είναι λάθος ) το σπεισις τανκ για να λέγετε έτσι πρέπει να διαθέτει ΕΝΑ και μόνο είδος απο το "θέμα" του ενυδρείου , εσυ έχεις διάφορα ψάρια διάφορες ανεμώνες , το μόνο που μπορεί να κάνει σπισισ αυτο το τανκ είναι το Σαρκόφυτο
Καλή η όλη προσπάθεια ωραιο το ακουασκειπ αλλα συμφωνα με τα δικα σου προτυπα (κατάλαβα το γούστο σου ) έχει πολυυυυυυύ δρόμο ακόμη επίοσης που είναι οι παράμετροι του ενυδρείου , χημεία , μηχανήματα ? ή θες , όποιος θέλει να δει αυτά τα πράματα να κάθετε να ψάψνει τα μηνήματα σου μπας και τα πετύχει πουθενα ?
Πρώτα από όλα όταν αναφέρεσαι γενικά σε reef πρέπει να πιάνεις όλες τις περιπτώσεις σωστά;
Πώς σου φαίνεται αυτό το ενυδρείο ; Εννοείται ότι για μηχανήματα δεν χρειάζεται να μιλήσω γιατί τις γενικές γραμμές τις έχω αναπτύξει κατά καιρούς και σίγουρα το ενυδρείο που έχω οραματιστεί θεώρησα ότι χρειαζόταν τα μηχανήματα αλλά επίσης ξέρω ότι ένα ενυδρείο μπορεί να λειτουργήσει και με λιγότερα από τα δικά μου.
  #19  
Παλιά 22-07-04, 23:22
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Και για τη χημεία του νερού δες το τεστ μου εδώ και δύο χρόνια.
Και συγνώμη για τη ποιότητα αλλά δεν έχω τις γνώσεις ούτε του γαύρου (ΡΙΒΑΛΝΤΟ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ) ούτε του ahar αλλά τις επεξεργασμένες φωτογραφίες τις αργούσε και ....
Απλά λυπάμαι γιατί προόριζα το reef για το σύλλογο
  #20  
Παλιά 23-07-04, 03:55
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

φιλε νικ συγχαρητηρια για το reef σου οποιος γνωριζει εστω και λιγα μπορει να καταλαβει τι παιζετε στις φωτογραφιες.
εγω παντως σε οφειλω ενα μεγαλο ευχαριστω για την βοηθεια που μου προσφερεις με την πειρα σου εστω απο τοσο μακρια. απ'οτι βλεπω δασκαλε και εγω βρισκομαι σε καλο δρομο.μονο που με καθοδηγησες σε σωστο εξοπλισμο ,αυτο και μονο φτανει.μακαρι να σε γνωριζα νωριτερα θα γλιτωνα πολλα παραπανισια εξοδα και απ οτι βλεπω θα εκανα και το 700αρι reef.δεν ξερεις ποτε δεν ειναι αργα .
καλα ειναι να ακουμε τους παλιοτερους η τελοσπαντων αυτους που εχουν πειρα και διαθεση να βοηθησουν.παρα να κοιταμε να το παιξουμε εξυπνοτερoi.το εχω ξαναπει στο παρελθον(ξυριχθυς) εχουμε την ευκαιρια μεσω του board να προοδεψουμε επανω στο αγαπημενο μας χομπι και να αποφυγουμε λαθη και οχι να κανουμε διαγωνισμο εξυπναδας .ετσι φευγουμε απο το αντεικιμενο ,γραφονται λαθη συμβουλες και ριχνουμε το επιπεδο τoυ gab.νομιζω οποιος θελει να κανει αστεια υπαρχει και αντιστoιχο topic.
  #21  
Παλιά 23-07-04, 22:19
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Δεν μπορώ να κατανοήσω την επίθεση του Abdul στον Νίκο.Τι προσπαθεί
να του αμφισβητήσει τις γνώσεις ή την εμπειρία Ο άνθρωπος και γνώσεις
έχει και διάθεση να βοηθήσει τους άπειρους στο χόμπυ.Ολα αυτά δεν έχουν
νόημα.Εδώ είμαστε για να ανταλάξουμε γνώση και εμπειρία προσπαθώντας
να γίνουμε καλύτεροι.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
  #22  
Παλιά 24-07-04, 15:23
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Καλημερα συντεκνοι....Εδω Δισκος-Μαριος Βουλγαρης. Ηλθα για διακοπες στο Ρεθυμνο και ηλθα και λιγο απο τον συντεκνο Μανο να πιουμε και καμοια ρακι...Ζυλευτε....

Λοιπον οσο για την ταμπακιερα, τα ενυδρεια του Νικου τα εχω δει και ολα ειναι οτι ακριβως δειχνει. Τωρα πως καπιος ασχετος βγαινει και λεει οτι θελει, εδω μπαινουμε στη ζωνη του λυκοφωτος...


Δεν ειναι λυση οταν δεν μπορουμε να πιασουμε κατι να το πουμε κρεμασταρι, αυτα ειναι ανοησιες και δειχνουν τον χαρακτηρα καποιου. Απο εκει και περα δεν λεω τιποτα αλλο.

Α ρε μπαγασα Νικο τον μηρατε τον Ριβαλντο εεε??Ασε που και εδω ειμαι τωρα στο ανδρο τον Ολυμπιακων του ρεθυμνου και δεν μπορω να πω και τιποτα....(ο νοων νοητω.....!!!)

Θα τα πουμε απο κοντα συντομα, καλες βουτιες....
Discos
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
  #23  
Παλιά 25-07-04, 18:06
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Αντί να μαθαίνεται από τον niktso κάνετε <<κριτική>> ενώ δεν έχετε να δείξετε τίποτα ...
Εγώ τα είδα Live και έπαθα απλός ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ και επειδή αναφέρθηκε και τα ψαριά κινούνται και περισσότερα είναι από ότι δείχνουν οι φωτογραφίες
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
  #24  
Παλιά 25-07-04, 20:12
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Μην δωσει κανεις συνεχεια παρακαλω.
Νομιζω οτι ολοι και κυριως οι αμεσα ενδιαφερομενοι ειπαν αρκετα. Αν συνεχισετε στο θεμα του topic καλως, αλλιως θα αναγκαστω να κλειδωσω ή να σβυσω.
  #25  
Παλιά 28-07-04, 00:37
Abdul Ο χρήστης Abdul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Καλησπέρα , να ξέρετε πως δεν την λάκεψα , μεταφορικά` Γιατί κυριολεκτικά το έχω κάνει εδώ και τρείς ημέρες , απο Zakynthos net cafe over
  #26  
Παλιά 28-07-04, 01:30
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

niktso συωχαρητήρια και για τα δύο τα ενυδρεία , Προσωπικά πάντως , τουλάχιστον στο μάτι μου φένεται ωραιότερο το πρώτο αν και καταλαβαίνω πως το μεγάλο είναι πολύ πιο ενδιαφέρον , μια πιο πανοραμική του πρώτου , και μια πιο καθαρή του δεύτερου δε θα ήταν περιτές
  #27  
Παλιά 28-07-04, 02:16
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Abdul
Καλησπέρα , να ξέρετε πως δεν την λάκεψα , μεταφορικά` Γιατί κυριολεκτικά το έχω κάνει εδώ και τρείς ημέρες , απο Zakynthos net cafe over
Και ο λόγος που το αναφέρεις αυτό; Αντί να προσθέσεις επιτέλους τις γνώσεις σου για τα κνιδάρια,να μου δώσεις συμβουλές για το πώς θα στήσω το anemonarium, εφαρμόζεις τη τακτική εδώ είμαι αλλά αφού δεν έχω να πω κάτι απλά μιλάω για να περάσει η ώρα;
  #28  
Παλιά 28-07-04, 02:43
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kangouras
niktso συωχαρητήρια και για τα δύο τα ενυδρεία , Προσωπικά πάντως , τουλάχιστον στο μάτι μου φένεται ωραιότερο το πρώτο αν και καταλαβαίνω πως το μεγάλο είναι πολύ πιο ενδιαφέρον , μια πιο πανοραμική του πρώτου , και μια πιο καθαρή του δεύτερου δε θα ήταν περιτές
Κύτα οι ανεμώνες είναι παράδειγμα προς αποφυγή. Αν δεν είχα τη μία να αρνείται να πεθάνει δεν θα πήγαινα στη τρίτη. Αν πάντως λόγω διαμάχης μου τα τινάξει η μία είσαι ευπρόσδεκτος να έρθεις να πάρεις τον επιζήσαντα και να δοκιμάσεις. Για πιο πανοραμική δεν γίνεται. Για πιο καθαρή επίσης δεν γίνεται αφού ήδη ένα κομάτι του ενυδρείου δεν βγήκε και όπως ξέρεις έχουμε περιορισμό στο μέγεθος. Από άποψη καθαρά απαιτήσεων σχεδιασμού και προσοχής το δεύτερο είναι πραγματικά απαιτητικό. Δυστυχώς οι ανεμώνες είναι fire and forget. Έχουν δική τους αντίληψη. Ας πούμε ο clown της κίτρινης έχει παέι στη μπλε και η κίτρινη έχει εκνευριστεί και φαίνεται. αλλά δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να παρέμβω και να αλλάξω κάτι. Σε αντίθεση με τα σκληρά που σε έχουν σε εγρήγορση γιατί πρέπει να προσέχεις. Ας πούμε μεγαλώνουν,μεγαλώνουν και τα πλοκάμια και μία ήσυχη γειτονιά γίνεται harlem. Και δυστυχώς εγώ δεν είμαι η φύση για να μπορώ να ανέχομαι απώλειες. Και αν εξαιρέσεις το οικονομικό άντε να ξεχάσεις και το γεγονός ότι έχουμε δύο εισαγωγές το χρόνο και φυσικά δεν μπορώ να πάρω πέντε κομάτια μαζί.
  #29  
Παλιά 28-07-04, 12:42
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Abdul
Καλησπέρα , να ξέρετε πως δεν την λάκεψα , μεταφορικά` Γιατί κυριολεκτικά το έχω κάνει εδώ και τρείς ημέρες , απο Zakynthos net cafe over
Προσβαλες καποιον με ασχημο τροπο και το κανεις γαργαρα? Λες και δεν τρεχει τιποτα. Απο ανευθηνος εγινες τωρα υποκριτης και δειλος.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ

Τοσα ατομα βγηκαν και ειπαν τι γνωριζουν και τουλαχιστον αλλα 20 μελη του board που εχουν δει τα ενυδρεια του Νικου. Ετσι κανουμε σε καποιον που ξερει τι του γινεται και παλευει για το χομπι που στο κατω κατω εχει να δειξει και κατι σοβαρο? Δεν ειναι οπως αλλοι,μονο παχια λογια και απο ουσια μηδεν!

Αντι να εκτιμισεις το γεγονος οτι ο tolis σε καλυψε για την μπαρουφα που εκανες αντι να ζητησεις ενα συγνωμη ή να πεις οτι εκανες λαθος ρε αδελφε το αφησες και πουλας τρελιτσα.

Τωρα λες οτι λειπεις, να δω οταν θα γυρισεις τι θα κανεις. Να ξερεις ομως οτι τσαμπα μαγκας δεν εγινε κανεις. Οποτε εσυ δεν θα αποτελεις την εξαιρεση.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
  #30  
Παλιά 28-07-04, 17:39
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Ρε παιδιά!!! (και μιλάω σε ΟΛΟΥΣ...)
Δεν νομίζετε ότι αρκετά με αυτό το στυλάκι, τις εξυπνάδες και τις φαγωμάρες;
Έλεος!!!!
Συναντηθείτε, βρείτε λύση και αφήστε το μπορντ έξω από αυτά....
Πρέπει να καταλάβετε ότι όλα αυτά μας αφήνουν παγερά αδιάφορους και δεν γίνεται να ανοίγουμε το τόπικ και να βλέπουμε τέτοιες κόντρες...
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09616 seconds with 14 queries