Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-07-04, 03:07
tropheus Ο χρήστης tropheus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ

Γειά σας φίλοι του θαλασσινού ενυδρείου. Επειδή αποφάσισα να στήσω ένα νέο ενυδρείο, τι ψάρια και στολίδια προτείνετε να βάλω; Για μηχανήματα ξέρω.
Το ενυδρείο, αν πάρω μικρό, θα είναι 60x40x40. Βρήκα ένα φθηνό blue tang αλλά σκέφτηκα να βάλω και δύο clown με τις τρείς λωρίδες κι αυτό που τρώει τα παράσιτα.
__________________
African cichlids for ever !!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-07-04, 12:15
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

καντα καλύτερα 150 - 200 λιτρα για να είσαι ενταξει... και βάλε και ένα sump της τάξης των 100 λιτρων

Μετα συζηταμε περι εμβυων
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-07-04, 03:46
Abdul Ο χρήστης Abdul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

¨Εχει δίκιο ο Αχάρ , το μικρό ενυδρίο , σε αντίθεση με το γλυκό θέλει πολύ μεγαλήτερη ακέψη και προγραματισμό-σχεδιασμό , ένα ενυδρίο 50 λίτρων απαιτεί πρότερη εμπειρία , Αν ο χώρος σε περιορίζει και δε μπορεις να προσφέρεις το ελάχιστον 1μ μήκος για ένα νεαρό tank μην το πάρεις , και γενικά μην πάρεις κανένα ψάρι που θα γίνει μεγαλύτερο των 6 εκ ,

Τί μηχανίματα σκοπέευεις να βάλεις ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-07-04, 03:00
tropheus Ο χρήστης tropheus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Τα μηχανήματα που πρόκειται να βάλω θα είναι της ΕΗΕΙΜ. Επίσης αν δεν μπορώ να βάλω θαλασσινά σε μικρό, θα πάρω μεγάλο γύρω στα 150 έως 200+ λίτρα.
__________________
African cichlids for ever !!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-07-04, 14:01
immerback Ο χρήστης immerback δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2004
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Φιλε τροφεους καταρχήν καλή αρχή στη θάλασσα.Συγγνώμη που θα στο πω αλλά σαν λίγο έως πολύ βιαστικός φαίνεσαι.Το πρώτο πράγμα που χρειάζεται η θάλασσα είναι υπομονή.Μετά χρειάζεσαι γνώση.Στο λέω αυτό γιατί ακόμα δεν πήρες το ενυδρείο, δεν το έστρωσες, και θες μπλου τανγκ, το οποίο είναι από τα δύσκολα ψάρια για αρχάριους.Αν θες δώσε κάποιες πληροφορίες για το ενυδρείο σου και κυρίως έχε υπομονή.Η θάλασσα δεν μοιαζει με τις αφρικάνες που μάλλον έχεις ήδη εμπειρία.Καλή συνέχεια και μπλου τανκ πάντα θα έρχονται μη βιαστείς....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-07-04, 03:06
tropheus Ο χρήστης tropheus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Φίλε immerback to blue tang θα το έπαιρνα αφού πρώτα βεβαιονόμουν ότι θα μπορούσα να συντηρήσω ένα θαλασσινό ενυδρείο. Αλλά το βρήκα και σε μια πολύ δελεαστική τιμή (αν άκουσα καλά δηλαδή) οπότε αν το έπαιρνα κι έβλεπα ότι δεν μπορούσα να το κρατήσω θα το έδινα και θ' άρχιζα με τα όχι υπερβολικά 'δύσκολα' για συντήρηση clown. Τι λες; Καλά θα κάνω; (Αφού πρώτα στρώσω το ενυδρείο)
__________________
African cichlids for ever !!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-07-04, 05:12
immerback Ο χρήστης immerback δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2004
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Φιλε tropheus δυστυχώς , αλλά στο θαλασσινό δεν έχεις την πολυτέλεια να δεις πρώτα και μετά αν δεν μπορείς να το δώσεις....Η ζημιά θα έχει κιολας συμβεί.... Όσο για τους κλοουν και αυτά παρότι ειναι ανθεκτικά, ειδικά αν πετύχεις εισαγωγή από ιχθυοκαλλιέργεια αν το νερό σου δεν είναι καλό δε θα αντέξουν πολύ.Βέβαια σαφώς και τα ψάρια μπορούν να αντέξουν κάπως αυξημένα νιτρικα, η κακή ποιότητα του νερού θα έχει αρνητικές επιδράσεις με το πέρασμα του χρόνου.Θέλω δηλαδή να σου προτείνω να ασχοληθεί πρώτα με το στρώσιμο του ενυδρείου σου και μετά να πας σε έμψυχο υλικό.Πολλοί συνιστούν νταμσελ για στρωσιμο, το οποίο θεωρώ λίγο μακάβριο....Είπεσ ότι από μηχάνηματα ότι ξέρεις.Αν θες δωσε κάποια στοιχεια για το πως σκέφτεσαι να το ξεκινήσεις...Τι υπόστρωμα θα βάλεις?Θα βάλεις και ανεμώνη με τους κλόουν?Πως θα κάνεις το στρώσιμο?κ.τ.λ.
Τα ψάρια που αναφέρεις είναι πολύ εμπορεύσιμα και πάντα θα έρχονται.Μην βιαστείς γιατί θα στεναχωρηθείς χωρίς λόγο.Όταν με το καλό όλες οι μετρήσεις του νερού σου είναι καλές θα πρότεινα να δοκιμάσεις ένα μπλου νταμσελ και μετά (από τουλάχιστον 2 βδομάδες) τα κλουνάκια.Για το μπλου τανκ όχι ακόμα.Ασε τον καιρό.Δες πως πάνε τα άλλα και κρίνεις.Το ξέρω πως όταν ο καθένας από μας βλέπει καινουργια παραλαβή σε κάποιο μαγαζί η καρδιά του χτυπάει δυνατά και το πορτοφόλι του βγαίνει μόνο του, αλλά .... για να τα χαρεί κανείς τα ψάρια χρειάζεται υπομονή και συγκράτεια....Αυτά τα ολίγα προς το παρόν...Καλή συνέχεια και να ξέρεις πως όλα τα παιδιά εδώ απλά προσπαθούν να σε εμποδίσουν να επαναλάβεις τα δικά τους σφάλματα και έχουν αρκετοί πολλές γνώσεις και πείρα...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-07-04, 12:41
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Συμφωνώ απόλυτα με τον Immerback.Ολα τα ψάρια και ασπόνδυλα που
έχασα τα έχασα γιατί βιάστηκα.Φίλε Tropheus έκανα το λάθος να στήσω
θαλασσινό ενυδρείο με πολύ λίγες γνώσεις στηριζόμενος στην εμπειρία μου
στο γλυκό νερό.Εκανα λοιπόν πολλά λάθη τα οποία πλήρωσα πολύ ακριβά.
Το θαλασσινό ενυδρείο είναι πολύ δύσκολο αλλά και υπέροχο.
Σου προτείνω λοιπόν πολύ διάβασμα,πολύ υπομονή να στρωθεί πρώτα καλά
το νερό σου και εάν σε 2 μήνες όλα πάνε καλά μπορείς να βάλεις αρχικά
1πλέ damsel και μετά από 1-2 μήνες κανένα clown.Tang μην βάλεις εαν
δεν περάσουν 5-6 μήνες το ίδιο και ασπόνδυλα.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-07-04, 15:10
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

OXI OXI damsel αν δεν πρόκειται να το κάνεις fish only με "σκληρά" ψάρια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-07-04, 16:21
immerback Ο χρήστης immerback δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2004
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Βρε Νιτσκο το πιο ηρεμο νταμσελ του προτεινα....Εγω τουλαχιστον δεν είχα ποτέ ειχα προβλημα με αυτά...Τι να βάλει μέσα κλόουν ή μπλου τάνκ?Το παλικάρι τώρα αρχίζει και δεν έχει εμπειρία.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-07-04, 16:46
tropheus Ο χρήστης tropheus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις συμβουλές . Το υπόστρωμα σκέφτηκα να το κάνω με θαλασσινή άμμο. Και κάτι άλλο. Ρώτησα σ' ένα μαγαζί για το νερό της θάλασσας, αν κάνει να βάλω τέτοιο και μου απάντησε ότι κάνει. Εγώ γνωρίζω το αντίθετο. Τα damsel θα τα χρησιμοποιήσω για το στρώσιμο. Γίνεται να χρησιμοποιήσω και θαλασσινά δικά μας;
__________________
African cichlids for ever !!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-07-04, 17:05
Abdul Ο χρήστης Abdul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Συγνώμη που θα φανώ αποκαρδιοτικος τροπέα αλλά πας για μεγάλη ήττα , ΤΟ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ !!! (και σε αυτό πιστέυω πως συμφωνούμε όλοι )
Κατα πρώτων τι άμμο θα χρισιμοποιήσεις ? δεν θες να βάλεις ελληνικό νερό αλλα το σκέφτεσε για κανα σπαρο ε ? οπότε θα βάλεις και νερό , δε γίνοντε και τα δύο , αυτό που σου προτίνω αν θες να βοηθηθείς , είναι να κάτσεεις και να μας εξειγήσεις κάπως αναλυτικότερα το τι έχεις σα σκοπό και το τι μέσα διαθέτεις για να τον επιτύχεις , όσο πιο αναλυτικά-κουραστικα τόσο καλύτερα .
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-07-04, 17:15
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

Ιδικά τα regal tank που θέλεις να βάλεις μέσα δεν στα συνηστώ με καμία παναγία!!! Ο λόγος είναι ότι επηδή δεν έχουν λέπια είναι εβέσθητα σε αρρώστιες και σε παράσητα και θεωρήτε ένα από τα ποιο δύσκολα ψάρια απο όσο γνορίζω και αν κάνω κάποιο λάθος ας με διορθώσει κάποιος που γνορίζει καλήτερα! Οπότε δεν κάνουν για αρχάριο!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-07-04, 17:34
immerback Ο χρήστης immerback δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2004
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Φίλε τροφέους η ερώτησή σου απότελεσε αντίκειμενο μεγάλης διαμάχης σε προηγούμενα τόπικ.Αν σου απαντήσω θα αρχίσει εκ νέου νέος κύκλος.Μόνο ψάρια θες να βάλεις, έτσι?Για το νέρο θα αποφύγω να σου την προσωπική μου άποψη και εμπειρία.Για την άμμο, αν ενθημούμε καλώς, υπήρξε μια συμφωνία με την προυπόθεση ότι θα την κουράρεις ελαφρώς....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-07-04, 17:57
tropheus Ο χρήστης tropheus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Λοιπόν, καταρχάς στο ενυδρείο σκέφτηκα να βάλω άμμο και νερό από τη θάλασσα. Μετά για το στρώσιμο θα πάρω ένα ψάρι που τρώει τα παράσιτα ή κι ένα damsel. Ρώτησα όμως αν γίνεται να βάλω κι ένα ελληνικό ψάρι για το στρώσιμο το οποίο μετά θα βγάλω . Αργότερα θα προσθέσω τα ψάρια, μπορεί κι ασπόνδυλα, στολίδια κατά τη διαδικασία του στρωσίματος και μετά ίσως κι έμβια στολίδια και φυτά
__________________
African cichlids for ever !!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-07-04, 19:28
Abdul Ο χρήστης Abdul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

λοιπόν μπορείς να πάρεις ένα ψαρι ελληνικό καθώς και ελληνικό νερό που θα το αρεώσεις πριν το θέμα είναι όμως πως τέτοια εποχή το νερό ιδίος στα ρηχά δεν είναι και πολύ καθαρό
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-07-04, 22:06
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από immerback
το πιο ηρεμο νταμσελ του προτεινα
Τι να βάλει μέσα κλόουν ή μπλου τάνκ?Το παλικάρι τώρα αρχίζει και δεν έχει εμπειρία.
Και το πιο ήρεμο δεν παύει να είναι επιθετικό. Άρα αν πάει για ασπόνδυλα και μικρά ψάρια το damshel είναι off. Ο clown είναι επίσης επιθετικό απλά λιγότερο από τους μικρούς δαίμονες.
Για στρώσιμο δεν έχει παρά να βάλει λίγο ζωντανό βράχο για αρχή και ίσως ερημίτες αν βρει. Αλλά τέτοια εποχή το βλέπω χωρίς ψάρια απλά με τροφή.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-07-04, 02:07
tropheus Ο χρήστης tropheus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια. Θα προσπαθησω να πάω όσο πιο βαθιά μπορώ για νερό. Abdul τι εννοείς να αραιώσω το νερό; Πώς να το κάνω δηλαδή;
__________________
African cichlids for ever !!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-07-04, 00:23
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Tropheus πρόσεξε ξεκινάς λάθος και θα κλάψεις πικρά.
Ψάρι Ελληνικής θάλασσας δεν μπορείς να βάλεις παρά μόνο εάν έχεις
δυνατό chiller γιατί πρέπει να έχεις θερμοκρασία κάτω από 22 βαθμούς.
Επομένως στούς 30-32 βαθμούς του ενυδρείου σου το καλοκαίρι και
έως και Νοέμβριο θα πεθάνει σε 24 ώρες.Αποφάσισε πρώτα τί ενυδρείο
θέλεις.Εάν θέλεις reef βάλε αραγωνίτη και βράχο ζωντανό και νερό
με R.O. καί προχώρα με υπομονή ανάβοντας τα φώτα λίγο στην αρχή
και αυξάνοντας τον φωτισμό κάθε εβδομάδα.Οσο για τα καλούδια μην
βιάζεσαι θα έρθουν και αυτά αλλά αφού περάσουν 3-4 μήνες και άν όλα
πάνε καλά.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-07-04, 16:41
Abdul Ο χρήστης Abdul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Μάνο αυτό που λες δεν είναι απόλυτο , αφτο ισχύει για τα πελαγίσια ειδη , μια σαλίάρα φερηπειν ή καποιο ''ρηχό'' είδος μέχρι τους 30
Αυτό που είναι το κρίσιμο στην όλη υπόθεση της θερμοκρασίας δεν είναι η 'ζέστη' που θα νίωσει το ψάρι ούτε και η διαφορά πυκνώτητας ( η τελευταία λέξη συκώνει μπόλικη συζίτηση αλλα αν το ψάρι είναι υγειής , η όσμοση θα δουλέψει ) , αλλα πιο κρίσιμο είναι το οξυγώνο!. Ανάλογα με τη θερμοκρασία του νερού διαφοροποιήται και η ποσότητα ο2 που υπάρχει διαλυμέηι μέσα στο νερό , στους 21c ~ 10 ppm , στους 26~8 ενώ στους 31~7 και λιγότερο , ενα 'κρύο' ψάρι που έχει συνιθίσει σε τιμές απο 6ppm για μερικους μήνες (όλα τα τροπικά και μερικά μεσογειακά νερά ) εώς και 15 ppm το χειμώνα , σε ένα τροπικό ενυδρείο μπορεί να αντιμετωπίσει σοβαρό πρόβλημα κατα τη διάρκεια της νύχτας απου μειώνετε δραστικά το οξυγώνο και τα παρελκόμενα βλ. ΡΗ .

Αυτά που είπα παραπάνω όμως δεσμέυουν εμένα και μόνο οπότε Tropheus ότι και να γίνει μη μου ζητάς λογαριασμό μετα ,

Υ.Γ. 'Εχω ένα βιβλίο που κατα τη γνώμη μου είναι το πιό τίμιο και χρήσιμο για έναν πρωτάρη του θαλασσινού , η ερώτηση προς το Mod , Nα κάνω ένα ριβιουδάκι ?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-07-04, 17:05
immerback Ο χρήστης immerback δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2004
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παλικάρια εγώ έχω βάλει κατά καιρούς αρκετά είδη από τη θάλασσα μας στο ημι-ρεεφ ενυδρείο μου.Μέχρι τους 27 αντέχουν άνετα.Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε ένα είδος ανεμώνας (η τοματο-ανεμωνα)που ευδοκιμεί στις θάλασσές μας.Πέρσι χωρίς πρόβλημα αντεπεξήλθε (προ τσιλλερ) σε θερμοκρασίες άνω των 30 άνετα.Είναι κόκκινη και πράσινη , δε μου έχει πειράξει ποτέ τίποτα και είναι πραγματικά πανέμορφες (έχω καμιά 10 και απο τα δύο χρώματα).Βέβαια δεν είναι συμβατές με τους κλόουν.
Από ψάρια οι σαλιάρες όντως αντέχουν και δεν παρουσιάζουν δυσκολίες.Πρόβλημα είχα με ένα είδος wrasse ελληνικό που μου έτρωγε όλεσ τις γαρίδες αφού γι' αυτό οι καθαριστές του ήταν άχρηστες και άγνωστες.Τώρα με τσιλλερ σκέφτομαι να δοκιμάσω και το είδος του κοκκινου καρδινάλιου που ευδοκιμεί στις θάλασσές μας και σκέφτομαι αν καταφέρω και πιάσω μικρό να δω και συμπεριφορά ενός μπαρμπουνιού, που έτσι και αντέχει θα είναι πολύ βοηθητικό.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-07-04, 17:16
Abdul Ο χρήστης Abdul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράληψή μου , που έθιξε εμμέσος ο ιμμερμπακ , Οι σαλιάρες είναι εντελώς φιλικές προς τα κοράλια , καμιά μικρή γαριδούλα ή κανα ερημίτη τον τσιμπάει άμμα χάσει κάνα γεύμα το ίδιο δε συμβαίνει με τους χαζους συγγενεις τους τους κοκοβιους που τρώνε οτι γίνετε μια χαψα, σα σπίτι έχει ένα μεγάλο κομάτι 'Χέρι" και το μοιράζεται με εναν chromis .
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-07-04, 18:09
immerback Ο χρήστης immerback δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2004
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Θέλω μόνο να προσθέσω πως νομικώς απαγορεύεται χωρίς άδεια να κρατάμε ζωντανά είδη από τη θάλασσα μας....Μπορούμε δηλάδη να σκοτώσουμε όσα θέλουμε αλλά για να τα κρατήσουμε ζωντανά χρειάζεται άδεια από το λιμεναρχείο!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07240 seconds with 14 queries