Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-09-21, 10:54   #1
Στησιμο 54lt ενυδρειου
georpo
Junior Member
Εγγραφή: 24-09-2021
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 9

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
georpo Ο χρήστης georpo δεν είναι συνδεδεμένος 25-09-21, 10:54
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημερα και καλο ΣΚ σε ολους τους φιλους.

Πριν εναμιση περιπου χρονο πηραμε 1 χρυσοψαρο απο πανηγυρι σε μικρο πλαστικο ενυδρειο η να το πω καλυτερα κουτι εξι μηνες αργοτερα πηραμε αλλο ενα μικρο χρυσοψαρο απο pet shop για να κανουν παρεα οπως λεει και ο μικρος μου. Τα προσεχουμε οσο γινεται με αλλαγες νερου σε θερμοκρασια δωματιου, αντιχλωριο κλπ. Οποτε εχουν ζησει μεχρι και σημερα.
Το πρωτο χρυσοψαρο ηδη εχει μεγαλωσει 3 φορες απο το αρχικο του μεγεθος και το λυπαμαι στο πλαστικο κουτι.
Πηρα λοιπον απο αγγελια ενα MARINA 54LT 60X30X30CM σε πολυ καλη κατασταση μαζι με φιλτρο elite stingray 15, ενα θερμαντικο στοιχειο και καποιο τεστ αμμωνιας (υγρο) και τεστ esha aqua test No2, No3 (στικακια που εχουν ληξει απο το 2015).
Πρωτη κινηση, παω στο pet shop προς ενημερωση και εξοπλισμο.
Πηρα λοιπον λευκη αμμο και ενα "ειδικο" σκουρο ξυλο για διακοσμηση καθως και siporax mini ωστε να εμπλουτησω το φιλτρο που εχει και ενα μαυρο χοντρο φιλτρο στην εισοδο του.
Ξεπλυνα την αμμο 5-6 φορες, την εστρωσα στο ενυδρειο, εβαλα το ξυλο και εβαλα νερο με 15ml sera aquatan και το φιλτρο σε λειτουργια.
Και τωρα? Πισω στο pet shop για ερωτησεις.
Μου εδωσαν λοιπον bio nitrivec, 3 καπακια την πρωτη μερα, απο ενα καπακι την καθε επομενη μερα και την τριτη μερα κατα τας γραφας βαλε τα ψαρακια. Ετσι κι εγινε. Να πω εδω οτι το νερο εγινε κιτρινο οταν εβαλα το bio nitrivec, μου ειπαν εγινε απο το ξυλο και δεν πειραζει, θα φυγει με τις αλλαγες. Επισης θα πρεπει να βαζω και σε καθε αλλαγη bio nitrivec.
Μεχρι στιγμης ολα καλα. Τα ψαρακια κολυμπανε και τρωνε και σιγουρα ειναι καλυτερα απο το πλαστικο κουτι. Το νερο παραμενει κιτρινο και λιγο θολο.
Ηρθε λοιπον η ωρα να ενημερωθω, και φτανω στο aquatek.gr, διαβαζω, ξαναδιαβαζω, ξαναματαδιαβαζω και βλεπω οτι μαλλον εχει γινει λαθος.
Αφου λοιπον διαβασα και μαλλον καταλαβα τι παιζει περιπου γεννηθηκαν αποριες και οχι δε θα ρωτησω το pet shop γιατι μαλλον θα μου δωσει και αλλο ζουμι να ριξω.
Εφοσον βαζω bio nitrivec που "διαλυει" την αμμωνια, δεν θα εχω ποτε αμμωνια, αρα δεν θα εχω ποτε Νο2 κατ' επεκταση Νο3 αρα το φιλτρο δεν θα εχει αποικιες βακτιριδιων και δεν θα στρωσει ποτε. Αν δεν βαζω θα ανεβει η αμμωνια που ειναι κακο για τα ψαρακια
Τωρα τα ψαρακια ειναι μεσα 3 μερες, δεν εχω κανει καμια αλλαγη και οι μετρησεις ειναι αμμωνια 0,2 και 0 Νο2 Νο3.
Παρακαλω για τις γνωσεις σας και την υπομονη για το τεραστιο αρθρο μου.

Ευχαριστω.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  A.jpg
Εμφανίσεις:  287
Μέγεθος:  64,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  B.JPG
Εμφανίσεις:  215
Μέγεθος:  63,3 KB  

Εμφανίσεις: 2421
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-09-21, 18:24
andy1976 Ο χρήστης andy1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Up. Καλησπέρα και καλη αρχή και από εμένα. Κατ' αρχην να σου πω πως σε καταλαβαίνω απόλυτα μιας και εγω μπηκα στο χόμπυ πριν απο 20 περίπου χρόνια με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.(ενα χρυσόψαρο δωρο σε πλαστικό κουτι.)
Ξεκιναω απο τα απλά πρώτα.
1. Το κιτρινισμα στο νερό προέρχεται απο το ξύλο που έβαλες μέσα. Ολα τα φυσικά ξύλα και ρίζες που βάζουμε στα ενυδρεία μας οταν είναι καινούργια το βγάζουν. Με ις αλλαγες νερού σιγα σιγά θα φύγει.
2. Μιας και τα ψαρια εχουν μπει στο ενυδρείο, θα κάνεις αναγκαστικά το στρώσιμο με τα ψάρια. Το υγρό που σου εδωσαν δεν το γνωρίζω οποτε δεν μπορω να σου πω κάτι.
3. Θα προμηθευτείς από ενα ενημερωμένο μαγαζί βακτήρια για το στρώσιμο του φίλτρου και θα συνεχίσεις να μετράς την αμμωνία καθημερινα.
Προσπάθησε να μην ταΐζεις πολύ μεχρι να στρωσει το φιλτρο σου.
4. Αν η αμμωνία αρχίσει να ανεβαίνει θα πρέπει να κάνεις αλλαγές νερού αναγκαστικά για να μην χάσεις τα ψαράκια.
5. Αν μπορείς να βρεις μπολι(βιολογικό υλικό στρωμένο με βακτήρια) από άλλο ενυδρείο για το φιλτρο σου θα επισπεύσει το στρώσιμο πολύ.
6. Και πιο σημαντικό, Μην αγχώνεσαι. Υα χρυσόψαρα ειναι πολύ ανθεκτικα ψαράκια, ολα θα πανε καλά.
7. Διάβασε οσο πιο πολλά μπορείς για τον κύκλο του αζώτου και το στρώσιμο του ενυδρείου.
ΥΣ. Τον θερμοστατη δεν τον χρειάζεσαι με τα χρυσόψαρα. Ειναι ψαράκια κρύου νερού.
Καλη αρχη και οτι χρειαστείς ρωτά.

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-09-21, 18:46
georpo Ο χρήστης georpo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2021
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Ευχαριστω για την απαντηση!
Το θεμα ειναι οτι το bio nitrivec αυτο υποτιθεται οτι κανει. Προσθετει βακτηρια.
Να συνεχισω να βαζω?
Να αφησω το ενυδρειο στην ησυχια του μετρωντας αμμωνια προφανως επιτρεποντας καποιες τιμες ωστε να προχωρησει το στρωσιμο? Απο οτι καταλαβα χωρις αμμωνια δεν θα αρχισει ο κυκλος.
Το καταστημα μου ειπε μην μετρας τιποτα. Σε καθε αλλαγη νερου βαζε bio nitrivec και ολα καλα. Ετσι ομως δεν θα στρωσει ποτε το ενυδρειο. Θα το συντηρουν τα φαρμακα. Σωστα? Δεν θα το ηθελα αυτο.
Το siporax mini ειναι καταλληλο για να αναπτυχθουν πανω του αποικιες βακτηριων?
Οσο για μπολι, ρωτησα στο καταστημα και φυσικα η απαντηση ειναι μην ασχολεισαι. Ριχνε bio nitrivec

https://www.youtube.com/watch?v=WLrx5kHVr-U
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-09-21, 19:29
andy1976 Ο χρήστης andy1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Αν είναι βακτήρια συνεχίζεις να βάζεις συμφωνα με τις οδηγίες.
Το ενυδρείο θα στρώσει είτε προσθέσεις βακτήρια είτε οχι. Ο λογος που προσθέτουμε βακτηρια εμείς είναι για να επισπεύσουμε την ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου και συνεπώς το στρώσιμο του ενυδρείου.
Η αμμωνία στο ενυδρείο δημιουργείται απο τα απορρίμματα των ψαριων και τα υπολείμματα των τροφων. Αμμωνια θα υπάρχει λοιπόν στο ενυδρείο όσο υπαρχουν ψάρια.
Τι κάνουν λοιπον τα βακτήρια που τόσο πολυ θέλουμε να εχουμε στο φίλτρο μας αλλά και γενικότερα στο ενυδρείο μας; θα προσπαθήσω να σου περιγράψω πολύ επιγραμματικά τον κύκλο του αζώτου.
Τα βακτήρια που προσθέτουμε στο ενυδρείο θα αποικεισουν στο βιολογικό υλικό, κατά κύριο λόγο, του φίλτρου. Τα βακτήρια αυτά για να ζήσουν και να πολλαπλασιαστούν χρειάζονται αμμωνία. Καταναλώνουν λοιπόν την αμμωνία που παράγεται απο τα ψάρια και είναι πολύ τοξική και την μετατρέπουν σε νιτρώδη NO2 που είναι λιγότερο τοξικά για τα ψάρια.
Μια άλλη ομάδα βακτηρίων τώρα, καταναλώνει τα νιτρώδη και τα μετατρέπει σε νιτρικά NO3 , τα οποία είναι λιγότερο τοξικά απο τα νιτρώδη για τα ψαράκια μας.
Τα νιτρικα λοιπόν μπορουμε να τα απομακρύνουμε απο το ενυδρείο μας με τις τακτικές αλλαγές νερού.
Σε ενα στρωμένο λοιπον ενυδρείο η αμμωνία και τα νιτρώδη μετατρέπονται σε νιτρικά τόσο γρήγορα που στα τεστ μετράμε αμμωνια NH4 και νιτρώδη NO2 μηδενικά. Το μονο που θα πρεπει να μετράμε είναι νιτρικά NO3 τα οποία απομακρύνουμε με αλλαγές νερού.
Συνέχισε να βάζεις λοιπόν τα βακτήρια που έχεις και να μετράς κάθε 2-3 μέρες NH4, NO2.
Φιλική συμβουλή σταματά να ρωτας το κατάστημα που ψωνιζεις για οδηγίες. Διάβασε σε ενα απο τα πολλά ενυδρειακα φόρουμ για τον κύκλο του αζώτου και το στρώσιμο του ενυδρείου. Θα σε βοηθησει πολύ.

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-09-21, 11:00
georpo Ο χρήστης georpo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2021
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Καλημερα και ευχαριστω για τη λεπτομερη αναλυση!

Οσο για το φιλτρο που εχω βαλει siporax mini ειναι αρκετο για τη βιολογια?
Διαβαζω οτι βαζουν μακαρονι μηχανικο, μακαρονι κεραμικο κλπ.
Κανουν ολα την ιδια δουλεια η θελω και μακαρονι και siporax mini?

Επισης με τοση ροη μεσα στο ενυδρειο ηρεμουν ποτε τα ψαρια?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-09-21, 12:00
andy1976 Ο χρήστης andy1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Όλα τα υλικά αυτά την ιδια δουλεια κάνουν. Αυτό που παίζει ρόλο είναι η ποσότητα που χρειάζεται καθε ενυδρείο και αυτο αναγράφεται συνήθως πανω στη συσκευασία.
Όσο για τη ροή φαίνεται μια χαρά. Πόσα λιτρα την ώρα είναι η αντλια του φίλτρου;;
Εγω θα κατεβαζα λίγο την εξαγωγή του φίλτρου να μην ακούγεται και πιτσιλαει τη λάμπα, αλλά να δημιουργεί αναταραξη στην επιφανεια του νερού.

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-09-21, 12:23
georpo Ο χρήστης georpo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2021
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

300 λιτρα την ώρα λεει.
ΟΚ, θα την κατεβασω λιγο. Το εβαλα εκει ωστε να οξυγονωνει το νερο.
Αντε να δουμε. Θα περιμενω να δω τα ΝΟ3. Αλλα με 2 ψαρακια στα 50lt μαλλον θα αργησει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-09-21, 12:33
andy1976 Ο χρήστης andy1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Αυτό που πρέπει να προσέχεις με 2 χρυσόψαρα ειναι η αμμωνία. Τα χρυσόψαρα γενικα τρωνε πολυ και βρωμιζουν πολύ. Μην ταΐζεις πολύ και πρόσεχε μην σου κάνει κανένα απότομο ανέβασμα και τα χάσεις.
Το νερό οξυγονωνεται απο την αναταραξη στην επιφάνεια δεν χρειάζεται να το ακούς.
300 λιτρα την ώρα δεν ειναι πολλά για το ενυδρείο σου. Γνώμη μου θες μεγαλύτερο αν δεν θέλεις ολη η βρωμια να κάθεται κάτω στην άμμο, αλλά αυτό δεν ειναι σημαντικό τώρα. Αυτό που εχει προτεραιότητα είναι να στρώσει το ενυδρείο.

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-09-21, 12:56
georpo Ο χρήστης georpo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2021
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Αρα για να στρωσει με την υπαρχουσα συνθεση:
1) Δεν ταιζω πολυ.
2) μετρηση αμμωνιας καθε 2 μερες? Μετρηση και Νο2 Νο3?
3) Βαζω τελικα bio nitrivec η να το αφησω να γινει μονο του?
4) Καθε ποτε και ποσο αλλαγη νερου?

Οταν στρωσει θα αλλαξω φιλτρο προφανως κρατωντας τα παλια siporax mini.
Και τι ροη ψαχνω?

Ξερω...πολλες ερωτησεις

Ευχαριστω !
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-09-21, 13:08
andy1976 Ο χρήστης andy1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

1. Δεν ταΐζεις πολύ.
2. Βάζεις κανονικα βακτήρια οπως αναγράφεται στις οδηγίες.
3. Μετράς κάθε 2-3 μέρες NH4 NO2 για αρχή.
4. Αλλαγη νερού κανείς μόνο αν ξεφύγουν η αμμωνία πανω απο 0,5ppm 50% περίπου.
Κανονικά στο στρώσιμο χωρις ψάρια δεν κανουμε ποτε αλλαγή πριν ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου. Στη δικη σου περίπτωση ομως έχουμε τα ψάρια ήδη στο ενυδρείο οπότε θα κάνεις αλλαγή για να μην χάσεις τα ψαράκια.

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στησιμο ενυδρειου antreas1983 Malawi 13 06-07-16 12:14
ΝΕΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ozgur_hfo Αρχάριοι γλυκού νερού 19 25-01-16 19:25
Στησιμο ενυδρειου frany Αρχάριοι γλυκού νερού 12 02-09-14 15:50
στησιμο ενυδρειου antonis1988 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 5 06-03-11 21:52
Νεο στησιμο ενυδρειου ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ. Αρχάριοι γλυκού νερού 5 20-12-10 00:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06900 seconds with 16 queries