Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-06-17, 18:22
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή Τι είναι αυτά τα σημάδια στα Columbian Tetra?

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Τα Columbian Tetra μου έχουν στο σώμα τους κάποια παράξενα σκούρα σημάδια. Έχει κανείς ιδέα περί τίνος πρόκειται; Τα έχουν πολύ καιρό και δε φεύγουν ούτε και όταν έκανα θεραπεία με esxa 2000. Eίναι ασθένεια ή κάτι άλλο; Δε δείχνουν πέραν αυτών των σημαδιών κανένα άλλο σύμπτωμα που να υποδηλώνει ασθένεια ( αδυναμία, απώλεια όρεξης , φαγούρα ή άλλη παράξενη συμπεριφορά)..

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Κάτι άλλο επίσης παράξενο. Τα μικρότερα από αυτά που γεννήθηκαν μέσα στο ενυδρείο, δε φέρουν τέτοια σημάδια. Από τα ενήλικα το φέρουν τα μισά! Το παράδοξο είναι ότι όλα το φέρουν από τη μία τους πλευρά (η άλλη παραμένει καθαρή)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AGGELOSAR : 03-06-17 στις 18:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-06-17, 17:43
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Πόσα έχεις κι σε πόσα λιτρα ; εχει επιδεινωθεί; εχουν σημαδι κι στην ουρα ;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-06-17, 18:40
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Είναι σταθερά εδώ και μήνες, αλλά δεν φεύγουν. Έχω 8 σε 450 λτ μαζί με άλλα είδη τέτρα

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-06-17, 23:54
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Εχεις σαλιγκάρια ;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-06-17, 10:36
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Πολλά! Κυρίως horn snails fysa και zebra! Επίσης έχω και γαρίδες αμανο και red cherry και δύο μεξικάνικα καραβιδάκια!
Είναι ένας από τους λόγους που δεν έχω επιχειρήσει να ρίξω στο ενυδρείο τίποτε περισσότερο από ΕΣΧΑ 2000 , ( που είναι σε έλλειψη στην Ελληνική αγορά) και κάτι σκευάσματα βιταμινών που υποτίθεται ότι ενισχύουν και το ανοσοποιητικό σύστημα! Το Εsxa 2000, έχω την εντύπωση ότι απάλυνε κάπως τα εν λόγω σημάδια, τα οποία , όπως παρατήρησα σε παλαιότερες φωτογραφίες , υπήρχαν στα Columbian Tetra, πολύ πριν τα πάρω εγώ χαμπάρι! Απλά τότε τα ψαράκια ήταν πολύ μικρότερα, το ίδιο κατά συνέπεια και κάποια από τα σημάδια! To Esha EXIT που το χρησημοποίησα παλαιώτερα, όταν κάποιο από τα neon μου αρχισαν να αρρωσταίνουν από ich δε φάνηκε να κάνει απολύτως τίποτε στα σημάδια των Columbian Tetra.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-06-17, 14:39
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις σαλιγκάρια ;
Θα μπορούσαν να κάνουν κάτι τέτοιο τα σαλιγκάρια; Ή αναφέρεσαι σε κάποια ασθένεια από τα σαλιγκάρια;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-06-17, 16:15
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Μου έχει κανει εντύπωση ,μπορεί να μην είναι κι τίποτα. Αλλά διάβασα οτι τα χρυσόψαρα ,κυρίως, αλλά κι αλλά ψαράκια. Κανουν κάποια αντίδραση στα σαλιγκάρια με αποτέλεσμα να βγάζουν μαύρα σημαδακια πανω τους . σαν κι αυτό. Αλλά δεν ξέρω καθόλου αν ισχύει!

Θα μπορούσε να είναι κι επούλωση πληγών. Πάντως δεν νομιζω οτι υπάρχει κάποια αρρώστια που να χει τέτοια σημάδια. Κι για τόσο καιρό.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-06-17, 18:34
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Εγώ νόμιζα πως ρώτησες για τα σαλιγγάρια, για να προτείνεις κάποιο αντιβιωτικό ή
άλλο σκεύασμα που τυχόν είναι επιβλαβές για τα σαλιγγάρια! Δεν έχω ξανακούσει και εγώ, κάτι σαν αυτό που λες. Γνωρίζεις τίποτε λεπτομέριες; Eγώ υποθέτω πως είναι κάποιο συβιωτικό παράσιτο, ή κάποια αντίδραση της επιδερμίδας των ψαριών. Δε δείχνει να τα ταλαιπωρεί, δημιουργώντας τους φαγούρα, αδιαθεσία ή απώλεια όρεξης, αλλά πάλι, φυσιολογικό δε μου φαίνεται. Μία τέτοια αχνή κηλίδα παρατήρησα πως έχει και ένα από τα lemon Tetra, χωρίς βέβαια να είμαι σίγουρος, πως οφείλεται στην ίδια, άγνωστη αιτία!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-06-17, 11:39
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου έχει κανει εντύπωση ,μπορεί να μην είναι κι τίποτα. Αλλά διάβασα οτι τα χρυσόψαρα ,κυρίως, αλλά κι αλλά ψαράκια. Κανουν κάποια αντίδραση στα σαλιγκάρια με αποτέλεσμα να βγάζουν μαύρα σημαδακια πανω τους . σαν κι αυτό. Αλλά δεν ξέρω καθόλου αν ισχύει!
Αν έχεις κάποιο link θα είχε ενδιαφερον
-------------------------
Δήμητρα είχες δίκαιο! Διάβασα ότι υπάρχει ένα παράσιτο που ξεκινάει από τα σαλιγκάρια και κάνει τον κύκλο του στη φύση μέσα από τα ψάρια. Στο ενυδρείο είναι πρακτικά αδύνατο να τον ολοκληρώσει όμως αφού απαιτεί το μολυσμένο ψάρι να το φάει κάποιο ..... πουλί ή τέλος πάντως άλλο ζώο!

Αναφέρεται ως Black Spot και είναι η προνύμφη ενός παράσιτου. Κάπου το είδα και ως black ich. Συνήθως μεταφέρεται στο ενυδρείο από τα σαλιγκάρια στα οποία ξεκινά και ο κύκλος της ζωής του. Τα αυγά του παράσιτου εκκολάπτονται αναζητούν και μολύνουν σαλιγκάρια. Μέσα στο σαλιγκάρι αρχίζουν και αναπτύσσονται εως ότου είναι αρκετά μεγάλα για να το εγκαταλείψουν και να αναζητήσουν το νέο σπίτι τους που δεν είναι άλλο από κάποιο ψάρι. Εκεί χώνονται στο δέρμα κάτω από τα λέπια και περιμένουν κάποιο πουλί ή άλλο ζώο να φάει το ψάρι. Όταν αυτό συμβεί ωριμάζουν γρήγορα στο εντερικό σύστημα του ζώου και κάνουν πολλά αυγά. Αυτά θα απορριφθούν φυσικά και ο κύκλος θα ξαναρχίσει.

Αυτά συμβαίνουν στη φύση γιατί στο ενυδρείο ο κύκλος φτάνει μέχρι την προσβολή του ψαριού. Το παράσιτο σπάνια θα σκοτώσει το ψάρι όμως αν μολύνει περιοχή κοντά στα μάτια μπορεί να προκαλέσει τύφλωση. Συνήθως προκαλεί φαγούρα και ενόχληση εκτός από το μαύρο στίγμα που βλέπουμε.

Τώρα για θεραπεία κάτι απόλα αυτά

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aquatix : 27-06-17 στις 11:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-06-17, 12:28
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Aquatix το έψαχνα τόσες μέρες!!! Σε ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-06-17, 13:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Στα γνωστά σε όλους μας Ramshorn snail υπάρχει παράσιτο που προκαλεί τη Schistosomiasis,
από τις πιο θανατηφόρες ασθένειες του 3ου κόσμου.
Η θεραπεία σε αυτή την ασθένεια είναι το Praziquantel,
δραστική ουσία που έχει το Esha gdex
όπως και το Sera Tremazol
To Praziquantel ενδείκνυται για τέτοιου είδους παράσιτα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-06-17, 13:59
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Aquatix το έψαχνα τόσες μέρες!!! Σε ευχαριστώ πολύ!
Εγώ ευχαριστώ! Είναι όμορφο να μαθαίνεις νέα πράγματα!

Ναι και οι οδηγίες χρήσης για το eSHA dgex
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-06-17, 18:51
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ. όλους σας για τη βοήθεια!
Ηθελα να ρωτήσω αν αυτή η πιθανιλογούμενη ασθένεια των ψαριών είναι επικίνδυνη για τον άνθρωπο!
Ισως δοκιμάσω το Esha, αν το βρω στο εμπόριο, παρότι τα ψάρια δε δείχνουν κανένα σύπτωμα από αυτά που γράφει στις οδηγίες του. Αλλιως θα δοκιμάσω το σκεύασμα της Sera.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-06-17, 08:39
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Είχα διαβάσει οτι κολλάει, αλλά όχι απο τα δικά μας τα σαλιγκάρια καθώς τα δικά μας είναι μεγαλωμενα στα ενυδρεία.
Σίγουρα εκεί οου ζουν είναι επικίνδυνα!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-07-17, 00:27
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Παιδιά, δοκίμασα πριν καμιά δεκαριά μέρες το σκεύασμα της Sera, σύμφωνα με τις εσώκλειστες οδηγίες, καθώς αυτό της Esxa, είναι σε έλλειψη! Δεν είδα καμία απολύτως διαφορά στα σημάδια των ψαριών! Αντιθέτως σήμερα παρατήρησα σε ένα από τα Coloumbian Tetra, μία επιδείνωση των σημαδιών αυτών! Θα προσπαθήσω να βάλω φωτογραφίες!
Φυσικά, δε νομίζω πως η θεραπεία επιδείνωσε τη κατάσταση. Απλά δεν έκανε τίποτε! Ισως οι ζέστες, ή κάποιος άλλος τυχαίος παράγοντας επιδείνωσε οπτικά τα στίγματα στο ψάρι που απέκτησε πιο πολλά μικρά στίγματα! Εξακολουθεί όπως και τα υπόλοιπα, να μη δείχνει κανένα κλασικό σημάδι ασθένειας, δηλαδή ανορεξία, μεταβολή στο χρωματισμό του, λαχάνιασμα, τάση να τρίβεται σε πέτρες, απομάκρυνση απο το κοπάδι, καλύμβηση στην επιφάνεια ή σε παράξενη στάση! Συμπεριφέρεται φυσιολογικά! Απλά απέκτησε περισσότερα σημάδια στο σώμα του! Το μυστήριο για το τι είναι αυτά τα σημάδια, και πως φεύγουν, παραμένει!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά, δοκίμασα πριν καμιά δεκαριά μέρες το σκεύασμα της Sera, σύμφωνα με τις εσώκλειστες οδηγίες, καθώς αυτό της Esxa, είναι σε έλλειψη! Δεν είδα καμία απολύτως διαφορά στα σημάδια των ψαριών! Αντιθέτως σήμερα παρατήρησα σε ένα από τα Coloumbian Tetra, μία επιδείνωση των σημαδιών αυτών! Θα προσπαθήσω να βάλω φωτογραφίες!
Φυσικά, δε νομίζω πως η θεραπεία επιδείνωσε τη κατάσταση. Απλά δεν έκανε τίποτε! Ισως οι ζέστες, ή κάποιος άλλος τυχαίος παράγοντας επιδείνωσε οπτικά τα στίγματα στο ψάρι που απέκτησε πιο πολλά μικρά στίγματα! Εξακολουθεί όπως και τα υπόλοιπα, να μη δείχνει κανένα κλασικό σημάδι ασθένειας, δηλαδή ανορεξία, μεταβολή στο χρωματισμό του, λαχάνιασμα, τάση να τρίβεται σε πέτρες, απομάκρυνση απο το κοπάδι, καλύμβηση στην επιφάνεια ή σε παράξενη στάση! Συμπεριφέρεται φυσιολογικά! Απλά απέκτησε περισσότερα σημάδια στο σώμα του! Το μυστήριο για το τι είναι αυτά τα σημάδια, και πως φεύγουν, παραμένει!


Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AGGELOSAR : 11-07-17 στις 00:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-07-17, 14:16
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Να σε ρωτησω κάτι χωρίς να θέλω να σε τρομαξω , διάβαζα οτι η φυματίωση των ψαριών αρχικα έχει αυτά τα σημάδια... Ξέρω πως γίνονται στη συνέχεια τα ψάρια κι τα δικά σου ψαράκια δεν έχουν αυτά τα σημαδοα φυσικά ακόμα...
Ωστόσο σκέφτομαι μήπως με τα φάρμακα που έχεις ρίξει... Εχει ανασταλεί η επίδραση της ασθένειας...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-07-17, 05:42
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Δεν έχω ιδέα Δήμητρα! Πάντως το σκεύασμα που έριξα, υποτίθεται πως είναι για άλλη ασθένεια! Μάλιστα , είναι και μπελαλίδικη η εφαρμογή του! Ζητά 80% αλλαγή νερού, μετά την εφαρμογή του και αυτό σε 450 λτ, είναι μεγάλη ταλαιπωρία! Εχεις μήπως κανένα λινκ που να έχει σχέση με τη φυματίωση των ψαριών! Θα το ψάξω και εγώ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
¶λγη είναι αυτό ; greenjanek Γενικά - Αναγνωρίσεις ειδών 1 26-02-12 19:27
Τι είναι αυτό???? fitos100 Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 27-12-09 08:20
τι είναι αυτό;; exetlaios Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 3 22-10-08 19:49
Τι είναι αυτό? zagorakis Γενικά - Αναγνωρίσεις ειδών 15 28-09-08 02:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06136 seconds with 13 queries