Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 19-02-17, 21:42
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Τραβηξα βιντεο αλλα δε φαινοταν τιποτα γιατι ειχε ξεθωριασει ηδη. Τωρα ειναι ανυπαρκτο. Λογικα θα ηταν προσωρινη αλλαγη χρψματος
Επισης να τονισω πως το συγκεκριμενο κιτρινο ψσρι εχει τον πιο γρηγορο ρυθμο αναπτυξης. Στο θεμα μας τωρα, το ψαρι εχει να ξυθει τρεις μερες, και σημερα αλλαξα την πρωτη δοση νερου για να φυγει το αλατι. Να συνεχισω τη θεραπεια η να συνεχισω τις αλλαγες νερου;
-------------------------
Ωπα! Το ψαρι ξεναξυθηκε. Τι κανουμε τωρα;;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fishermen1234 : 19-02-17 στις 21:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 20-02-17, 05:12
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

να μην αφαιρεσεις το αλατι...βαλε οσο εβγαλες.
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 20-02-17, 17:32
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Εγινε, ευχαριστω πολυ. Για ποσο καιρο ακομα;
-------------------------
Τριτο ψαρι παει και καθεται μεσα σε φυτα και πανω στη ριζα. Θελω να ξεκινησω θεραπεια με esha 2000. Σημερα το απογευμα αν δεν υπαρξει ενσταση απο καποιον ξεκινω. Πιστευω πως θα πρεπει.
-------------------------

Την βλεπετε αναμεσα στα φυτα που καθεται
-------------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fishermen1234 : 20-02-17 στις 17:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 20-02-17, 17:35
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Φίλε μου οι μετρήσεις σου με υγρά τεστ είναι οκ? Πόσα ψάρια έχεις σε πόσα λίτρα? Και τέλος τα φυτά και τα διακοσμητικά είναι όλα φυσικά ή έχεις και ψεύτικα?
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 20-02-17, 18:10
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

7 ψαρια σε 320 λιτρα
Μετρησεις με στικς της esha. Μην μου πειτε να αγορασω υγρα . Εχω και τεχνητη διακοσμηση.Τη βγαζω ηδη οσο την αντικαθιστω με φυσικη. Σταδιακα γινεται η αντικατασταση. Ξερω τι θα μου πειτε σχετικα με το τελευταιο. Ευχαριστω τον christoschor για την αμεση ανταποκριση. Σε λιγο θα ριξω μεσα το φαρμακο. Δε θελω να το καθυστερησω αλλο και ειναι ευρεως φασματος. Και θα θεραπευσει και το αλλο μου προβλημα.
-------------------------
Ωπα! Ειδα δυο λευκα στιγματα στο θυληκο. Υποπτευομαι ich.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fishermen1234 : 20-02-17 στις 18:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 20-02-17, 18:16
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Και άλλη μια ερώτηση. Κάθε πότε αλλάζεις νερό και πόσο? Να ξέρεις πάντως ότι εάν τα ψάρια σου έχουν δηλητηρίαση από νιτρώδη (ΝΟ2) ή από τα χρωστικές που έχουν φύγει από τα ψεύτικα διακοσμητικά, το esha 2000 δεν θα κάνει τπτ. ¶ποψη μου είναι να κάνεις μετρήσεις με υγρά τεστ, γιατί τα στικ δεν είναι καθόλου αξιόπιστα. Πάρε αρχικά μόνο για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά. Δε θα σου πάει πάνω από τριάντα ευρώ σύνολο
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 20-02-17, 18:37
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christoschor Εμφάνιση μηνυμάτων
Και άλλη μια ερώτηση. Κάθε πότε αλλάζεις νερό και πόσο? Να ξέρεις πάντως ότι εάν τα ψάρια σου έχουν δηλητηρίαση από νιτρώδη (ΝΟ2) ή από τα χρωστικές που έχουν φύγει από τα ψεύτικα διακοσμητικά, το esha 2000 δεν θα κάνει τπτ. ¶ποψη μου είναι να κάνεις μετρήσεις με υγρά τεστ, γιατί τα στικ δεν είναι καθόλου αξιόπιστα. Πάρε αρχικά μόνο για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά. Δε θα σου πάει πάνω από τριάντα ευρώ σύνολο
Α, τοτε ειναι πολυ φθηνα , μια χαρα!
Ρε χρηστο πλακα μου κανεις;
Ευχαριστω πολυ για τα υπολοιπα θα φανουν χρησιμα.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 20-02-17, 18:47
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Βρε συ δε μου είπες κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού και πόσο
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 20-02-17, 19:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Εγώ φίλε μου πιστεύω πως τσάμπα ρίχνεις φάρμακα, κάνεις θεραπείες με αλάτι και όλα αυτά σχετικά αφού δεν ξέρεις τη ποιότητα του νερού.
Όλα αυτά είναι άχρηστα αν η ποιότητα του νερού είναι χάλια,
και τα τεστ σε χαρτάκια δεν μας το επιβεβαιώνουν απόλυτα,
άρα όσο δεν έχεις σωστές τιμές , βαδίζεις στα τυφλά.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 22-02-17, 17:11
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ φίλε μου πιστεύω πως τσάμπα ρίχνεις φάρμακα, κάνεις θεραπείες με αλάτι και όλα αυτά σχετικά αφού δεν ξέρεις τη ποιότητα του νερού.
Όλα αυτά είναι άχρηστα αν η ποιότητα του νερού είναι χάλια,
και τα τεστ σε χαρτάκια δεν μας το επιβεβαιώνουν απόλυτα,
άρα όσο δεν έχεις σωστές τιμές , βαδίζεις στα τυφλά.
Τελικα δεν εκανα θεραπεια. Οσο αφορα τα τεστ εγω δεν ειμαι διατεθημενος να πληροσω. Και ειμαι σιγουρος για τις μετρησεις επειδη τα νεογεννητα μεγαλωναν μια χαρα. Αλλαγες νερου 30% μια φορα την εβδομαδα.
-------------------------
Εχει παντως τρια λευκα στιγματα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fishermen1234 : 22-02-17 στις 17:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 22-02-17, 18:17
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κοίτα φίλε μου.
κάποια πράγματα είναι μονόδρομος,
και όντως στις δύσκολες εποχές που ζούμε , η αγορά των τεστ είναι σοβαρό κόστος.
Τελικά όμως χωρίς αυτό το εργαλείο δυσκολεύουν τα πράγματα.
Και θα μου πεις τώρα , χωρίς αυτό δεν θα μπορώ να έχω ενυδρείο ;
Και θα σου έλεγα, πως ναι, μπορείς.
ΑΛΛΑ,
θα πρέπει να ακολουθήσεις κάποιους κανόνες,
όπως,
ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΨΑΡΙΑ αν δεν είσαι σίγουρος πως είναι στρωμένο το ενυδρείο,
και αφού δεν έχεις τεστ να το επιβεβαιώσεις , ακολουθείς τη παλιά μέθοδο ,
στρώνεις το ενυδρείο για 2 μήνες.
Επί 2 μήνες βάζεις τροφή μέρα παρά μέρα ή και κάθε μέρα, κάνεις και μια αλλαγή που και που ,
και σε 2 μήνες βάζεις ψάρια, με επιφύλαξη στην αρχή, και με προσεκτικό τάισμα, αλλά τα βάζεις.
Πάμε παρακάτω,
έστω ότι τα έβαλες τα ψάρια και είναι στα μαύρα χάλια που είναι τώρα.
και δεν έχεις τεστ,
και βλέπεις πως αρρωσταίνουν,
αυτό μας λέει πως κάτι δεν πάει καλά,
Ε ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑΓΗ 30% κάθε εβδομάδα,
κάνουμε 30% ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ φίλε μου, άντε κάθε 2 ημέρες ,
γιατί αν είχες τώρα τεστ και μέτραγες ,
θα έβλεπες πως έχεις αμμωνία και θα έκανες το ίδιο, αλλαγή κάθε μέρα.
Και όταν τα δεις και αρρωσταίνουν , ενώ δεν έχεις τεστ ,
δεν τα πλακώνεις στα φάρμακα, δεν φτάνει μόνο αυτό,
τα ψάρια ζούνε μέσα στο χώρο που χέζουν και κατουράνε,
το ενυδρείο έχει γίνει βόθρος για αυτά,
και εσύ τους βάζεις και φάρμακα, δηλαδή επιδεινώνεις τη κατάσταση,
γιατί αν βάζεις φάρμακα σε ένα βεβαρημένο περιβάλλον, το επιβαρύνεις ακόμα περισσότερο.
Τώρα αν δεν μπορείς ή δεν θες να κάνεις ούτε αυτά,
ε άλλαξε χόμπι, κάνε κάτι άλλο,
μη ταλαιπωρείς τα ζωντανά, είναι κρίμα,
ασχολήσου μόνο με το ψάρεμα αφού δηλώνεις και ψαράς.
Και εκτός από όλα αυτά,
όταν κάνεις μια ερώτηση, περιμένεις να σου απαντήσει κάποιος αυτόματα,
κάνε λίγο υπομονή,
φίλε μου όλα τα παιδιά εδώ μέσα,
βοηθάνε όταν βρουν το χρόνο και όταν ξέρουν, και ακόμα και όταν θέλουν, ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ,
δεν υποχρεώνει κανείς κανέναν να απαντήσει.
Επίσης σου δίνουμε κάποιες συμβουλές που δεν τις ακούς,
όπως να βγάλεις τα ψεύτικα διακοσμητικά από μέσα,
πως μόνο κακό κάνουν,
αλλά εσένα σε ενδιαφέρει μάλλον πιο πολύ το αισθητικό κομμάτι και όχι το ουσιαστικό ,
που είναι αυτά κάθε αυτά τα ψάρια,
και προφανώς αυτά τα ψεύτικα διακοσμητικά τα πλήρωσες,
μήπως θα ήταν καλύτερα αντί για ψεύτικα διακοσμητικά να αγόραζες σωστά τεστ ; Λέω τώρα
Όπως καταλαβαίνεις , τα πράγματα είναι πολύ απλά,
αρκεί να ασχοληθούμε,
και λύσεις υπάρχουν πολλές και διάφορες,
γρήγορες και αργές,
ακριβές και φθηνές,
κάθε μία όμως θέλει το τρόπο της ,
και όχι όπως θέλουμε εμείς,
η φύση δίνει τον ρυθμό, όχι εμείς.
Καλή συνέχεια από εμένα.
ΥΓ μη με ρωτήσεις γιατί δεν απαντάω στο ερώτημά σου,
γιατί ξέρω πως ότι και να πω δεν το ακολουθήσεις,
ή καλύτερα, δεν είσαι διατεθειμένος να το ακολουθήσεις,
αντίθετα εσύ όμως δίνεις συμβουλές σε άλλους
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 25-02-17, 14:24
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

----
Κατ αρχην ευχαριστω για το χρονο που εδωσες γραφοντας αυτο το κατεβατο. 1) ειπα πως δεν εβαλα θεραπεια
2) μου λες να μην απανταω σε αλλα θαματα

3) ειπα πως υποχρεονω καπιον να απαντησει; (ελεος)
4) δηλαδη οποιος δεν σας ακουσει σε ενα πραγμα γιατι το θεωρει υπερβολικο, δεν του ξανααπαντατε;
5) δεν δηλωσα ποτε ψαρας οπως δεν δηλωσες πως εισαι ο μπομπ ο μαστορας
6) δεν γινεται να ζησουν νεογεννητα σε αστρωτο φιλτρο, αρα το φιλτρο ειναι στρωμμενο
7) δεν πληρονω για τεστ, εγω τεστ εχω
τα διακοσμητικα φυτα τα πηρα την πρωτη μερα, και ειναι ειδικα για ενυδρεια, αρα με τη λογικη αυτη θα πρεπει να βγαλουμε τον πλαστικο σωληνα του φιλτρου επειδη ειναι πλαστικος;
9) δεν αλλαζω χομπι . Με κοροιδευεις ; θα μου πεις τι κανω με αυτα που εχω αγορασει; δεν ξερω πραγματικα πως το σκεφτεστε, εγω νομισα πως το gab ηταν ενα φορουμ οπου θα βοηθουσαμε και οχι θα καταπιεζαμε ο ενας τον αλλο. Δηλαδη αν δεν σας ακουσω σε ενα πραμα που θα μου πειτε θα με "εκδιωξετε;" και δε θα απαντατε επειτηδες στα θεματα μου επειδη δεν σας ακουσα. Πιοι ειστε εσεις; Δεν μπορειτε να μου λετε να αλλαξω χομπι. Με το παραπανω κειμενο δε θελω να σε στεναχωρησω ουτε να μαλοσω μαζι σου τακη, απλα δηλονω καποιες προσωπικες πεποιθησεις και αποψεις. Αν θες μη μου απαντας ουτε σε αυτο δεν εχω προβλημα. Δε θα σου γραψω "τσακισου κι απαντα" ποτε δεν υποχρεωσα κανεναν. Και τωρα με βαζετε να λυνω τα προσωπικα μας θεματα αντι να ασχολουμε με τι ΙΟΓΕΝΕΣ και ΜΟΝΟ προβλημμα των ψαριων. Αληθεια εχεις κατι μαζι μου; σε ξερω απο καπου και ειχαμε μαλωσει;
-------------------------
Επισης οποιος θελει (αν δεν του εχω προξενησει κατι τοσο φρικτο ωστε να μην μου απανταει) ας μου πει αν θα πρεπει να επαναλαμβανω τη δοσολογια του melafix καθε μερα για εφτα μερες οπως λεει μεσα στα αγγλικα η μια φορα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 25-02-17 στις 19:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 25-02-17, 15:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

1) μα συζητάς και ρωτάς για θεραπείες ενώ τα ψάρια έχουν πρόβλημα με το περιβάλλον που ζουν
2) θα ήταν καλύτερα να έλυνες τα δικά σου προβλήματα πρώτα , και όταν καταλάβεις μερικά πράγματα να βοηθάς και εσύ άλλους χομπίστες.
3) με τη στάση σου αυτό δείχνεις
4) για ποιο λόγο να του απαντήσουμε και να ασχοληθούμε μαζί του όταν κάνει του κεφαλιού του ; σε κουβέντα να βρισκόμαστε ;
5) αυτό λες στην υπογραφή σου. Για εμένα, δόξα τω Θεώ, τα χέρια μου δεν έχουν μανταλάκια,
6) δεν ζουν, επιζούν
7) δεν έχεις τεστ
καμία σχέση, οι πλαστικούρες που έχεις μέσα είναι αμφιβόλου ποιότητας και με τεχνητά χρώματα. Τώρα αν κάθεσαι και μου τα συγκρίνεις με τα πλαστικά μέρη του ενυδρείου , μάλλον δεν ξέρεις τι σου γίνεται
9) Δεν σε κοροϊδεύω καθόλου, αν αλλάξεις χόμπι , ίσως κάποια ζωντανά ζήσουν κάπου αλλού καλύτερα.
Το GAB είναι ένα φόρουμ, μια παρέα ανθρώπων που έχουν τα ίδια ενδιαφέροντα, και θέλουν βοηθήσουν ανθρώπους που ασχολούνται με το ίδιο χόμπι.
Εδώ είμαστε για να μάθουμε πρώτα από όλα , και αν μπορούμε να βοηθήσουμε.
Για να μάθουμε όμως θα πρέπει πρώτα να θέλουμε να ΜΑΘΟΥΜΕ , και όχι να κάνουμε του κεφαλιού μας, αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να συμμετέχουμε,
και ίσως καλύτερα να μη συμμετέχουμε γιατί αν δεν θέλουμε να μάθουμε θα ενοχλούμε τους υπόλοιπους και ταυτόχρονα θα απασχολούμε αυτούς που μπορούν να βοηθήσουν και έτσι δεν θα μπορούν να βοηθήσουν κάποιον άλλον που έχει πραγματικά ανάγκη αλλά ΘΕΛΕΙ και να ΜΑΘΕΙ.
Όπως σου είπα και πριν , για πιο λόγο να ασχολείται κάποιος μαζί σου όταν δεν ακολουθείς τις συμβουλές ;
Έχουμε και άλλα να κάνουμε, δεν θα ασχολούμαστε μόνο μαζί σου.
Εμείς είμαστε αυτοί που προσπαθούν να διαδώσουν το χόμπι αλλά σε ΣΩΣΤΟΥΣ χομπίστες.
Δεν είναι καθόλου προσωπικό η συμπεριφορά σου μέσα στο φόρουμ,
προσωπικό είναι αν σε ξέρω και αν έχουμε μαλώσει κάπου,
όχι δεν σε ξέρω αλλά ούτε θέλω να σε μάθω σε προσωπικό επίπεδο,
τις προσωπικές μου παρέες τις διαλέγω εγω και μόνο εγώ.
Όπως είπα και πριν , το GAB είναι ένα φόρουμ για τους φίλους του ενυδρείου που έλους να μάθουν αλλά και να βοηθήσουν άλλους.
Εσύ από όσα παρατήρησα δεν έχεις την εμπειρία ακόμα να βοηθήσεις , και ίσως μια συμβουλή σου να προξενήσει μεγαλύτερο πρόβλημα,
από την άλλη ζητάς τις συμβουλές μας αλλά δεν τις ακολουθείς,
τότε για ποιο λόγο συμμετέχεις σε αυτό το φόρουμ ;
Δεν θέλουμε μέλη μόνο και μόνο για να γεμίζουμε θέματα χωρίς ουσία αλλά και μέλη που δεν θέλουν να μάθουν, δεν σε υποχρεώνει κανείς να μείνεις , αλλά και εμείς δεν είμαστε υποχρεωμένοι να ασχολούμαστε με θέματα που δεν θα καταλήξουν πουθενά.
Για να τελειώνει αυτό, κάνε ότι θες με το ενυδρείο σου , εμείς είχαμε όλη τη καλή διάθεση να σε βοηθήσουμε αλλά εσύ ΔΕΝ ΘΕΣ.
Για αυτό θα σε παρακαλούσα να μη το συνεχίσεις, δεν υπάρχει λόγος
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 25-02-17, 22:58
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
1) μα συζητάς και ρωτάς για θεραπείες ενώ τα ψάρια έχουν πρόβλημα με το περιβάλλον που ζουν
2) θα ήταν καλύτερα να έλυνες τα δικά σου προβλήματα πρώτα , και όταν καταλάβεις μερικά πράγματα να βοηθάς και εσύ άλλους χομπίστες.
3) με τη στάση σου αυτό δείχνεις
4) για ποιο λόγο να του απαντήσουμε και να ασχοληθούμε μαζί του όταν κάνει του κεφαλιού του ; σε κουβέντα να βρισκόμαστε ;
5) αυτό λες στην υπογραφή σου. Για εμένα, δόξα τω Θεώ, τα χέρια μου δεν έχουν μανταλάκια,
6) δεν ζουν, επιζούν
7) δεν έχεις τεστ
καμία σχέση, οι πλαστικούρες που έχεις μέσα είναι αμφιβόλου ποιότητας και με τεχνητά χρώματα. Τώρα αν κάθεσαι και μου τα συγκρίνεις με τα πλαστικά μέρη του ενυδρείου , μάλλον δεν ξέρεις τι σου γίνεται
9) Δεν σε κοροϊδεύω καθόλου, αν αλλάξεις χόμπι , ίσως κάποια ζωντανά ζήσουν κάπου αλλού καλύτερα.
Το GAB είναι ένα φόρουμ, μια παρέα ανθρώπων που έχουν τα ίδια ενδιαφέροντα, και θέλουν βοηθήσουν ανθρώπους που ασχολούνται με το ίδιο χόμπι.
Εδώ είμαστε για να μάθουμε πρώτα από όλα , και αν μπορούμε να βοηθήσουμε.
Για να μάθουμε όμως θα πρέπει πρώτα να θέλουμε να ΜΑΘΟΥΜΕ , και όχι να κάνουμε του κεφαλιού μας, αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να συμμετέχουμε,
και ίσως καλύτερα να μη συμμετέχουμε γιατί αν δεν θέλουμε να μάθουμε θα ενοχλούμε τους υπόλοιπους και ταυτόχρονα θα απασχολούμε αυτούς που μπορούν να βοηθήσουν και έτσι δεν θα μπορούν να βοηθήσουν κάποιον άλλον που έχει πραγματικά ανάγκη αλλά ΘΕΛΕΙ και να ΜΑΘΕΙ.
Όπως σου είπα και πριν , για πιο λόγο να ασχολείται κάποιος μαζί σου όταν δεν ακολουθείς τις συμβουλές ;
Έχουμε και άλλα να κάνουμε, δεν θα ασχολούμαστε μόνο μαζί σου.
Εμείς είμαστε αυτοί που προσπαθούν να διαδώσουν το χόμπι αλλά σε ΣΩΣΤΟΥΣ χομπίστες.
Δεν είναι καθόλου προσωπικό η συμπεριφορά σου μέσα στο φόρουμ,
προσωπικό είναι αν σε ξέρω και αν έχουμε μαλώσει κάπου,
όχι δεν σε ξέρω αλλά ούτε θέλω να σε μάθω σε προσωπικό επίπεδο,
τις προσωπικές μου παρέες τις διαλέγω εγω και μόνο εγώ.
Όπως είπα και πριν , το GAB είναι ένα φόρουμ για τους φίλους του ενυδρείου που έλους να μάθουν αλλά και να βοηθήσουν άλλους.
Εσύ από όσα παρατήρησα δεν έχεις την εμπειρία ακόμα να βοηθήσεις , και ίσως μια συμβουλή σου να προξενήσει μεγαλύτερο πρόβλημα,
από την άλλη ζητάς τις συμβουλές μας αλλά δεν τις ακολουθείς,
τότε για ποιο λόγο συμμετέχεις σε αυτό το φόρουμ ;
Δεν θέλουμε μέλη μόνο και μόνο για να γεμίζουμε θέματα χωρίς ουσία αλλά και μέλη που δεν θέλουν να μάθουν, δεν σε υποχρεώνει κανείς να μείνεις , αλλά και εμείς δεν είμαστε υποχρεωμένοι να ασχολούμαστε με θέματα που δεν θα καταλήξουν πουθενά.
Για να τελειώνει αυτό, κάνε ότι θες με το ενυδρείο σου , εμείς είχαμε όλη τη καλή διάθεση να σε βοηθήσουμε αλλά εσύ ΔΕΝ ΘΕΣ.
Για αυτό θα σε παρακαλούσα να μη το συνεχίσεις, δεν υπάρχει λόγος
Νομιζω πως χανεις το χρονο σου γραφοντας κειμενα. Δεν καταλαβαινω απο που πηγαζει η επιθετικοτητα η οποια εκπεμπεις. Εοισης δινεις ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ . Που αν ανοιξεις το λεξικο μεσα λεει οως συμβουλη ειναι :
γνώμη που δίνεται σε κάποιον για το τι πρέπει να κάνει.
Ειναι ΓΝΩΜΗ. Οχι ΠΡΟΣΤΑΓΗ . Εσυ τωρα με εκβιαζεις, μιλωντας κι ολας εκ μερους ολου του φορουμ πως αν δεν ακουω ολα οσα μου λες ΕΣΥ, ΟΛΟ το gab θα σταματησει να γραφει στο θεμα μου, ΟΧΙ επειδη δεν εχει χρονο, μια χαρα θα εχουν χρονο για τα αλλα θεματα, αλλα επειδη δεν θα γινω στρατιωτακι να κανω οτι λεει. Το λες και μονος σου. Στο gab δινονται ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ. Η τελικη αποφαση ειναι του ιδιοκτητη του εν προκειμενω ενυδρειου. Και αλθεια που ξερεις εσυ οτι τα δικα μου ειναι ΠΛΑΣΤΙΚΟΥΡΕΣ. Εγω σου λεω πως εχουν ιδια ποιοτητα με τον εξοπλισμο.
Επισης απορησα οταν διαβαζα αυτο :
" όχι δεν σε ξέρω αλλά ούτε θέλω να σε μάθω σε προσωπικό επίπεδο,
τις προσωπικές μου παρέες τις διαλέγω εγω και μόνο εγώ." Τι σχεση εχει αυτο τωρα; Σε υποχρεονω να κανεις παρεα με εμενα; Καλα δεν εχεις καταλαβει κανενα απο τα σχηματα λογου που χρησιμοποιησα; Δικαιωμα σου να μη θες να με μαθεις σε προσωπικο επιπεδο, ουτε εγω θελω. Σε μερικα χρονια ισως διαβαζεις οσα εγραψες σημερα και απορεις. Γιατι κατ αρχην εχεις παρεξηγησει 100% τον ορο συμβουλη. Και μου τρως την ωρα, μαζι με τη δικη σου. Εγω θα ελεγα να ληξει εδω ολο το πραγμα και να μην κρατησει κακια κανενας σε κανεναν, και να συμοεριφερομαστε ο ενας στον αλλο φιλικα οπως πριν. Επισης να μην μιλας εκ μερους ολου του φορουμ.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 25-02-17, 23:21
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Μπορώ να σου κάνω κάποιες ερώτησεις χωρίς να τις εκλάβεις διαφορετικά ???
Γιατί ασχολείσαι με τα ενυδρεία ???
Τι είναι αυτό που σε τραβηξε ??? Τι θέλεις να πετύχεις μέσα από αυτό ???
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 25-02-17, 23:51
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορώ να σου κάνω κάποιες ερώτησεις χωρίς να τις εκλάβεις διαφορετικά ???
Γιατί ασχολείσαι με τα ενυδρεία ???
Τι είναι αυτό που σε τραβηξε ??? Τι θέλεις να πετύχεις μέσα από αυτό ???
Λαμπρο δεν ειναι δυνατον να τις λαβω διαφορετικα αυτες .
Με τα ενυδρεια ασχοληθηκα γιατι ενας γνωστος μου εκανε δωρο ενα χρυσοψαρο στη γυαλα. Το λυπηθηκα και ετσι του εδωσα οτι καλυτερο μπορουσα. Πραγματικα με το υστερημα μου του εκανα ανα τριακοσαλιτρο για να εχει και παρεα και να μπορει να ζει νορμαλ. Αυτο και το ψαρακι που τωρα ειναι ελαυρως αρρωστουλικο. Βρισκομαι σε μια κατασταση οικονομικη που λυπαμαι να βγαλω τα πλαστικα διακοσμητικα, γιατι τα πληρωσα, και τοτε θεωρουσα πως τα ψαρια θα χαιρονταν με αυτα. Ετσι τωρα με οτι κανω, για εμενα και τα οικονομικα μου μετρα, λανω ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ για αυτα. Με τραβηξε κατ αρχην πως παντα ηθελα ενυδρειο και κατα δευτερον πως ειχα την τελεια αφορμη να κανω ενα.
Θελω να πετυχω να εχω μερικα ψαρια , που αντι να ζουν σε βαζα, ζουν σε καλυτερο περιβαλλον. Αλλα δεν μπορω να τους δοσω εγω προσωπικα αριστο περιβαλλον λογω περιορισμενου budjet.
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 26-02-17, 00:04
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λαμπρο δεν ειναι δυνατον να τις λαβω διαφορετικα αυτες .
Με τα ενυδρεια ασχοληθηκα γιατι ενας γνωστος μου εκανε δωρο ενα χρυσοψαρο στη γυαλα. Το λυπηθηκα και ετσι του εδωσα οτι καλυτερο μπορουσα. Πραγματικα με το υστερημα μου του εκανα ανα τριακοσαλιτρο για να εχει και παρεα και να μπορει να ζει νορμαλ. Αυτο και το ψαρακι που τωρα ειναι ελαυρως αρρωστουλικο. Βρισκομαι σε μια κατασταση οικονομικη που λυπαμαι να βγαλω τα πλαστικα διακοσμητικα, γιατι τα πληρωσα, και τοτε θεωρουσα πως τα ψαρια θα χαιρονταν με αυτα. Ετσι τωρα με οτι κανω, για εμενα και τα οικονομικα μου μετρα, λανω ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ για αυτα. Με τραβηξε κατ αρχην πως παντα ηθελα ενυδρειο και κατα δευτερον πως ειχα την τελεια αφορμη να κανω ενα.
Θελω να πετυχω να εχω μερικα ψαρια , που αντι να ζουν σε βαζα, ζουν σε καλυτερο περιβαλλον. Αλλα δεν μπορω να τους δοσω εγω προσωπικα αριστο περιβαλλον λογω περιορισμενου budjet.
Κοίτα λοιπόν μόνος σου τις απαντήσεις που μου έδωσες και θα καταλάβεις πιστεύω, τι σου λένε τόσο καιρό τα παιδιά !!!
Επίσης σε κάποια σημεία αναιρείς αυτά που γράφεις πιο πάνω...
πχ... λες ...

... Το λυπηθηκα και ετσι του εδωσα οτι καλυτερο μπορουσα..
... να μπορει να ζει νορμαλ...
... ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ για αυτα...

και αμέσως μετά λές...

....λυπαμαι να βγαλω τα πλαστικα διακοσμητικα, γιατι τα πληρωσα.

Τελικά ποιο είναι το σημαντικό ? Τα ψάρια ή τα χρήματα που χάλασες ???

Και πως θα τους προσφερεις τις καλύτερες συνθήκες αν δεν κάνεις αυτά που πρέπει να κάνεις ???

Κατάλαβες τώρα γιατί στα λένε αυτά που λένε ???

εγώ δικά σου λόγια χρησιμοποίησα !!!

Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι να πω εγώ.
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 26-02-17, 00:06
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοίτα λοιπόν μόνος σου τις απαντήσεις που μου έδωσες και θα καταλάβεις πιστεύω, τι σου λένε τόσο καιρό τα παιδιά !!!
Επίσης σε κάποια σημεία αναιρείς αυτά που γράφεις πιο πάνω...
πχ... λες ...

... Το λυπηθηκα και ετσι του εδωσα οτι καλυτερο μπορουσα..
... να μπορει να ζει νορμαλ...
... ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ για αυτα...

και αμέσως μετά λές...

....λυπαμαι να βγαλω τα πλαστικα διακοσμητικα, γιατι τα πληρωσα.

Τελικά ποιο είναι το σημαντικό ? Τα ψάρια ή τα χρήματα που χάλασες ???

Και πως θα τους προσφερεις τις καλύτερες συνθήκες αν δεν κάνεις αυτά που πρέπει να κάνεις ???

Κατάλαβες τώρα γιατί στα λένε αυτά που λένε ???

εγώ δικά σου λόγια χρησιμοποίησα !!!

Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι να πω εγώ.
Αν δεν βρεθεις στη θεση μου, ποτε δεν θα με καταλαβεις. Φτωχεια σημαινει φτωχεια. Αυτο δεν μπορουν να καταλαβουν και τα παιδια λαμπρο.
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 26-02-17, 00:13
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν βρεθεις στη θεση μου, ποτε δεν θα με καταλαβεις. Φτωχεια σημαινει φτωχεια. Αυτο δεν μπορουν να καταλαβουν και τα παιδια λαμπρο.
Τι σχέση έχει η φτώχεια με τα παραπάνω ???
Δηλαδή αν εμένα μου άρεσε σαν χόμπι η Ιππασία επειδή θα ήμουν φτωχός θα έπρεπε να έχω το ζωντανό σε περίεργες συνθήκες ???
Μα αν το αγαπούσα όπως λες εσύ, θα το έδινα αφού δεν θα μπορούσα να το συντηρώ σωστά.
Τι να το κρατήσω??? να υποφέρει μαζί μου ???
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 26-02-17, 00:16
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι σχέση έχει η φτώχεια με τα παραπάνω ???
Δηλαδή αν εμένα μου άρεσε σαν χόμπι η Ιππασία επειδή θα ήμουν φτωχός θα έπρεπε να έχω το ζωντανό σε περίεργες συνθήκες ???
Μα αν το αγαπούσα όπως λες εσύ, θα το έδινα αφού δεν θα μπορούσα να το συντηρώ σωστά.
Τι να το κρατήσω??? να υποφέρει μαζί μου ???
Μα πουθενα αλλου δεν θα ειναι καλυτερα. Η φτωχεια ειναι το παν. Εχει σχεση με ολα. Δηλαδη δεν μπορει να εχει ενυδρειο καοιος με κατωτερο εισοδημα;
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 26-02-17, 00:25
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα πουθενα αλλου δεν θα ειναι καλυτερα. Η φτωχεια ειναι το παν. Εχει σχεση με ολα. Δηλαδη δεν μπορει να εχει ενυδρειο καοιος με κατωτερο εισοδημα;
όχι φίλε μου δεν μπορεί !!!
αν δεν μπορεί να συντηρήσει σωστά και όπως πρέπει τα ζωντανά που έχει στην ευθύνη του ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ !!!
ΔΕΝ είναι κακό αυτό !!! αλλά δεν μπορεί, γιατί τα ζωντανα σεν του φταινε σε τίποτε, και επειδή βασικά θα πρέπει ο άνθρωπος αυτός να κοιτάξει να τα βγάλει πέρα στη ζωή του και να αφήσει τα ζωντανά σε κανέναν που να μπορεί.

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΑΥΤΌ....αλλά αυτός ο άνθρωπος δεν μπορεί γιατί όσο και να θέλει ...απλά δεν μπορεί !!!
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 26-02-17, 00:34
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
όχι φίλε μου δεν μπορεί !!!
αν δεν μπορεί να συντηρήσει σωστά και όπως πρέπει τα ζωντανά που έχει στην ευθύνη του ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ !!!
ΔΕΝ είναι κακό αυτό !!! αλλά δεν μπορεί, γιατί τα ζωντανα σεν του φταινε σε τίποτε, και επειδή βασικά θα πρέπει ο άνθρωπος αυτός να κοιτάξει να τα βγάλει πέρα στη ζωή του και να αφήσει τα ζωντανά σε κανέναν που να μπορεί.

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΑΥΤΌ....αλλά αυτός ο άνθρωπος δεν μπορεί γιατί όσο και να θέλει ...απλά δεν μπορεί !!!
Εχω δωσει ομως πολα χρηματα ως τωρα και ο δρομος δεν εχει γυρισμο. Οποτε: σας ξεκαθαριζω την εννοια του ορου συμβουλη και παλι και επισης πως εγω θα κοιταξω σιγα σιγα να προμηθευτω οτι χρειαζομαι. Τωρα δεν θελω ουτε ο τακης ουτε κανεις να θεωρησει πως επειδη δεν μπορω να κανω οτι μου λετε, να μην με βοηθατε καθολου. Καλο βραδυ λαμπρο και ευχαριστω για την απαντηση.
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 26-02-17, 00:43
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Αφού σε κάποια στιγμή στη ζωή μου έδωσα κάποια χρήματα (πολλά λίγα είναι σχετικό) για να αποκτήσω έναν ζωντανό οργανισμό και να έχω την ευθύνη του, τώρα που έμεινα ταπί και ψύχραιμος, θα τον πάρω μαζί μου στην δυστυχία μου γιατί κάποτε έδωσα πολλά χρήματα και τωρα είναι όμηρος μου !!!

εν συντομία αυτα που είπες.

χωρίς καμία συμβουλή. Μετάφραση αυτών που λές γραφω.

Λυπάμαι αλλά είσαι 1000 % λάθος στον τροπο που το σκέφτεσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 26-02-17, 00:47
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 Εμφάνιση μηνυμάτων
και επισης πως εγω θα κοιταξω σιγα σιγα να προμηθευτω οτι χρειαζομαι.
βασικα αν το ειχες γραψει αυτο απο την αρχη θα ηταν διαφορετικες οι απαντησεις τους.νομιζω
μια λυση (αν θες με ακους,δεν ειμαι χρυσοψαρας) βγαλε τα ρημαδια τα πλαστικα γιατι για να στο λενε κατι ξερουν παραπανω και σιγα σιγα φτιαξε λιγο το ενυδρειο σου.ολοι πιεζομαστε οικονομικα και κοιταμε να κανουμε οτι μπορουμε για να μην μας ξετιναζουν τα ενυδρεια αλλα καποια πραγματα δεν σηκωνουν οικονομια οπως τα σωστα τεστακια.και κακα τα ψεμματα το ενυδρειο στις μερες μας ειναι ειδος πολυτελειας.αρα αυτο που λεει ο Λαμπρος ειναι σωστο.Δεν μπορουμε να εχουμε ολοι και δεν ειναι καθολου κακο! αληθεια αν ειχα οικονομικο προβλημα το ενυδρειο θα ειχε φυγει πρωτο χωρις δευτερη σκεψη.υπαρχουν πολυ πιο σημαντικα πραγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 26-02-17, 01:12
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού σε κάποια στιγμή στη ζωή μου έδωσα κάποια χρήματα (πολλά λίγα είναι σχετικό) για να αποκτήσω έναν ζωντανό οργανισμό και να έχω την ευθύνη του, τώρα που έμεινα ταπί και ψύχραιμος, θα τον πάρω μαζί μου στην δυστυχία μου γιατί κάποτε έδωσα πολλά χρήματα και τωρα είναι όμηρος μου !!!

εν συντομία αυτα που είπες.
χωρίς καμία συμβουλή. Μετάφραση αυτών που λές γραφω.

Λυπάμαι αλλά είσαι 1000 % λάθος στον τροπο που το σκέφτεσαι.
Ετσι σκεφτεται ο μεροκαματιαρης λαμπρο. Καλο βραδυ
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 26-02-17, 06:48
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης να μην μιλας εκ μερους ολου του φορουμ.
Συμφωνω,δεν θελω να με εκπροσωπει κανενας.Οσον αφορα τα πλαστικα
φυτα που ειναι για ενυδρειακη χρηση τα χρησιμοποιουσαμε παλια προτου
"ανακαλυφθουν" τα ζωντανα φυτα χωρις κανενα προβλημα.Παμε στα
υγρα τεστ,σιγα την αξιοπιστια τους της καθε εταιρειας δειχνουν διαφορετικες
μετρησεις.Αφου ο ανθρωπος δεν εχει χρηματα μπορει να εχει μια εικονα
με τα χαρτακια.Οι απαντησεις του στυλ εαν δεν εχεις χρηματα να φροντισεις
τα ψαρια σου οπως πρεπει(το οπως πρεπει ειναι αυτο που του ειπαν στην αρχη και το αναμασα) ειναι καθαρα ρατσιστικο.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 26-02-17, 07:38
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Fishermen 1234, κι εγώ έτσι ξεκίνησα, με ένα χρυσόψαρο που μου χάρισαν σε γυάλα κτλ και ήμουν στη χειρότερη οικονομική μου κατάσταση. Σιγά σιγά βελτιώθηκαν τα πράγματα ,έκοψα κάποια άλλα πράγματα και τώρα ασχολούμαι όπως πρέπει. Μπορείς και με μηδενικό κόστος πλέον να κάνεις βελτιώσεις απλά θα κουραστείς λίγο. Βρες να βάλεις μπολι στο φίλτρο, πλακώσου στις αλλαγές νερού, βάλε καμία πέτρα από τη φύση, πρόσθεσε κανένα κλάδεμα που δίνουν τσάμπα... Τα πλαστικά το ότι τα αγόρασες δεν σημαίνει ότι θα πληρώσεις για να τα βγάλεις. Μέχρι τώρα αυτά που σου γράφω είναι τσάμπα. Από κει και πέρα, για τα τεστ, αν θες πάρε ένα υγρό τεστ για αμμωνία να δεις πότε θα είναι κατάλληλο το νερό τουλάχιστον απαλλαγμενο από το πιο επικίνδυνο συστατικό και μετά κάνε συχνές αλλαγές. Το τεστ κοστίζει κάνα δεκάρικο αλλά θα το έχεις για 2-3χρονια. Το ενυδρείο εσύ το έφτιαξες ; τι εξοπλισμό έχει από φίλτρα κτλ; Υπάρχουν λύσεις απίστευτα πιο οικονομικές από τις εργοστασιακές
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 26-02-17, 08:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Για να τελειώνει αυτή η αντιπαράθεση.
Κανείς δεν μιλάει εκ μέρους του φόρουμ, κάθε άποψη είναι καθαρά προσωπική.
Τα πλαστικά διακοσμητικά δεν είναι απαραίτητο ότι θα προκαλέσουν πρόβλημα.
Μπορεί να προκαλέσουν , είτε λόγω του υλικού ή των χρωμάτων που είναι βαμμένα ή
μπορεί να τραυματίσουν κάποιο ψάρι επειδή είναι πιο σκληρά από τα αληθινά.
Και επειδή όλοι εικασίες κάνουμε όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα , λειτουργούμε «δια της
Αφαιρετικής μεθόδου» , προσπαθούμε δηλαδή να αποκλείουμε αιτίες.
Έτσι προτείνουμε την αφαίρεση ψεύτικων διακοσμητικών ,
να γίνουν τεστ με όσο το δυνατόν πιο αξιόπιστα γίνεται για να είμαστε βέβαιοι πως δεν
είναι αιτία η ανεπαρκής βιολογία κοκ.
Είναι αλήθεια πως τα τεστ σε χαρτάκια δεν είναι αξιόπιστα και από τη στιγμή που ανοιχτεί το
κουτάκι αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση της μείωσης της πιστότητας των.
Αλλά όπως σου είπα και πριν, όλοι ξέρουμε πως το κόστος των εργαλείων στο χόμπι μας ,
γιατί τα τεστ είναι ένα εργαλείο, πολλές φορές λειτουργεί ανασταλτικά και ειδικά λόγω
της οικονομικής κρίσης αλλά και ότι πολλοί χομπίστες δεν έχουν την οικονομική άνεση να
αποκτήσουν υγρά τεστ, αναγκαζόμαστε να βρούμε λύσεις χωρίς να υπάρχουν τεστ.
Ο λόγος είναι πως κανείς δεν θέλει αυτό το χόμπι να είναι ελιτίστικο , θα πρέπει να μπορεί ο
καθένας να το κάνει άσχετα με τις οικονομικές δυνατότητες του, αλλιώς θα ήταν ρατσιστικό
και αυτό μακριά από εμάς.
Έτσι λοιπόν , αν δεν ήμαστε βέβαιοι για την βιολογία ή το μέγεθος της ιχθυοφόρτισης , δεν
κάνουμε αλλαγές 30% την εβδομάδα , αλλά παραπάνω ή και ακόμα ποιο τακτικά, ακόμα
και καθημερινά.
Επίσης δεν είναι πάντα απαραίτητη η χρήση φαρμάκων, αν τα συμπτώματα είναι ελαφριά ,
συνδυασμός από τακτικές αλλαγές και με χρήση αλατιού έχουμε δει θεαματικά
αποτελέσματα.
Τώρα στο επί προσωπικού, προσωπικά δεν έχω τίποτα μαζί σου φίλε μου, και πιστεύω πως
κανένας άλλος έχει κάτι μαζί σου, αλλά εσύ το ξεκίνησες πως αν γνωριζόμαστε και αν μου
έχεις κάνει κάτι κλπ.
Λοιπόν δεν σε ξέρω και μάλλον δεν με ξέρεις και εσύ , ούτε μου έχεις κάνει κάτι, και
ευτυχώς ή δυστυχώς δεν γνωριζόμαστε , γιατί αν γνωριζόμασταν , θα ερχόμουνα από
κοντά, θα στα έχωνα άγρια, θα σου πέταγα όλα τα ψεύτικα διακοσμητικά από το ενυδρείο ,
θα έριχνα μια ματιά στα ψάρια σου και θα είχα και τεστ μαζί μου να ελέγξω το νερό , αλλά
τα τεστ μου δεν θα στα χάριζα.
Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν , δεν σε αναγκάζει κανείς να αγοράσεις τεστ , υπάρχουν λύσεις
ή και ακόμα μπορείς να ζητήσεις αν προσφέρεται κάποιος που είναι κοντά σου και έχει
υγρά τεστ να σου μετρήσει το νερό.
Και να επαναλάβω άλλη μια φορά ακόμα, κανείς δεν μιλάει εκ μέρους του φόρουμ, κάθε
άποψη είναι καθαρά προσωπική, το φόρουμ φροντίζει μόνο τη σωστή λειτουργία αυτής της
κοινότητας , να μην υπάρχουν παρατράγουδα δηλαδή στη συμπεριφορά των μελών , να μη
ξεφεύγουμε από τους κανόνες δεοντολογίας , όπως βάναυση συμπεριφορά των ζωντανών ,
δημιουργία ή απόκτηση υβριδίων κλπ.
Και μια προσωπική συμβουλή, μην είσαι τόσο ξεροκέφαλος, κανείς εδώ μέσα δεν θέλει το
κακό σου ή το κακό των ζωντανών σου, όλοι θέλουν να βοηθήσουν αλλά πάντα σε λογικά
πλαίσια, αν δεν θες να βοηθηθείς μη κάνεις τότε το κόπο απλά να αναφέρεις μόνο τα
προβλήματα σου, θα πρέπει να ασχοληθείς και εσύ σοβαρά.
Τέλος θα σας παρακαλούσα όλους να σταματήσει αυτή η διένεξη.
Συνεχίζουμε μόνο σε ότι αφορά το συγκεκριμένο θέμα και με τη λύση τυχόν προβλημάτων.
Επίσης θεωρώ πως λύσεις για την τυχόν ανεπαρκή βιολογία ή τη πιθανή μεγάλη
ιχθυοφόρτιση σου έχουν δοθεί, χωρίς να χρειάζεται να αγοράσεις υγρά τεστ προς το παρόν.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 26-02-17, 08:52
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω,δεν θελω να με εκπροσωπει κανενας.Οσον αφορα τα πλαστικα
φυτα που ειναι για ενυδρειακη χρηση τα χρησιμοποιουσαμε παλια προτου
"ανακαλυφθουν" τα ζωντανα φυτα χωρις κανενα προβλημα.Παμε στα
υγρα τεστ,σιγα την αξιοπιστια τους της καθε εταιρειας δειχνουν διαφορετικες
μετρησεις.Αφου ο ανθρωπος δεν εχει χρηματα μπορει να εχει μια εικονα
με τα χαρτακια.Οι απαντησεις του στυλ εαν δεν εχεις χρηματα να φροντισεις
τα ψαρια σου οπως πρεπει(το οπως πρεπει ειναι αυτο που του ειπαν στην αρχη και το αναμασα) ειναι καθαρα ρατσιστικο.
Ευχαριστω παρα παρα πολυ για την απαντηση σου stav, νομιζω πως η απαντηση σου ειναι η καλυτερη και αυτη που συμφωνει 100% με τα πιστευω μου. Να καποιος που με καταλαβε. . Ολα οσα λες ειναι ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΤΑΤΑ και πραγματικα νομιζω πως ταυτιστηκαν οι ιδεες μας σχετικα με το θεμα. Δεν διαφονω πουθενα καο σε ευχαριστω και παλι παρα παρα πολυ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH Εμφάνιση μηνυμάτων
Fishermen 1234, κι εγώ έτσι ξεκίνησα, με ένα χρυσόψαρο που μου χάρισαν σε γυάλα κτλ και ήμουν στη χειρότερη οικονομική μου κατάσταση. Σιγά σιγά βελτιώθηκαν τα πράγματα ,έκοψα κάποια άλλα πράγματα και τώρα ασχολούμαι όπως πρέπει. Μπορείς και με μηδενικό κόστος πλέον να κάνεις βελτιώσεις απλά θα κουραστείς λίγο. Βρες να βάλεις μπολι στο φίλτρο, πλακώσου στις αλλαγές νερού, βάλε καμία πέτρα από τη φύση, πρόσθεσε κανένα κλάδεμα που δίνουν τσάμπα... Τα πλαστικά το ότι τα αγόρασες δεν σημαίνει ότι θα πληρώσεις για να τα βγάλεις. Μέχρι τώρα αυτά που σου γράφω είναι τσάμπα. Από κει και πέρα, για τα τεστ, αν θες πάρε ένα υγρό τεστ για αμμωνία να δεις πότε θα είναι κατάλληλο το νερό τουλάχιστον απαλλαγμενο από το πιο επικίνδυνο συστατικό και μετά κάνε συχνές αλλαγές. Το τεστ κοστίζει κάνα δεκάρικο αλλά θα το έχεις για 2-3χρονια. Το ενυδρείο εσύ το έφτιαξες ; τι εξοπλισμό έχει από φίλτρα κτλ; Υπάρχουν λύσεις απίστευτα πιο οικονομικές από τις εργοστασιακές
Λοιπον φιλε dexfish: συμφονω με οσα λες - πως το φιλτρο δεν στρωθηκε, γιατι εστω και αυτα τα τεστ , στο ενυδρειο των μωρων π.χ. μου εδειξαν τα νιτρωδη οταν επρεπε, για να παρω και δευτερο φιλτρακι με βιολογικο υλικο απο το μεγαλο. Συμπερασμα πως το μεγαλο ενυδρειο ΕΙΝΑΙ στρωμμενο. Γιατι σε ενυδρειο με τοξικα επαναλαμβανω οως δεν μπορουν να ζησουν νεογεννητα για πεντε μηνες. Ευχαριστω για την απαντηση. Το ενυδρειο δεν το εφτιαξα εγω, εγω εφτιαξα τη βαση και το καπακι του. Το φιλτρο ειναι jebao 403.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fishermen1234 : 26-02-17 στις 08:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 26-02-17, 08:55
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Αν το ζητούμενο είναι τα πλαστικά φυτά, άστα μέσα, δεν ενοχλουν σε ΤΙΠΟΤΑ.

Τί άλλο χρειάζεσαι να δουμέ από εδώ μέσα ποιος μπορεί να σε βοηθήσει;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τι αρρωστια αραγε aquahobby Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 28-01-12 20:14
αρρωστια γκαπυ s.o.s αλεξανδρα Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 02-11-09 15:00
αρρωστια η στρεσσαρισμα? ducatisti Malawi 12 15-10-09 15:52
αρρωστια JKS Γατόψαρα Ν. Αμερικής 4 11-09-09 13:18
Αρρωστια.... ton12 Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 39 03-04-08 11:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13810 seconds with 13 queries