Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-11-16, 09:36
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή Aρρωστοι ροδόστομοι;

Σήμερα το πρωί, παρατήρησα προς μεγάλη μου έκληξη, ότι οι ροδόστομοι του ενυδρείου, είχαν σχεδόν χάσει το κόκκινο χρώμα του κεφαλιού τους! Φοβάμαι πως κάτι κάτι δε πάει καλά μαζί τους, καθώς αυτό, συμβαίνει και στους δέκα που διατηρώ στο ενυδρείο! Τι συμβαίνει; Eχουν κάποια ασθένεια ή υπάρχει πρόβλημα με κάποια από τις παραμέτρους του νερού; H θερμοκρασία, είναι αυτή τη στιγμή 24.1 βαθμοί και στο μέγιστο της φωτοπεριόδου φτάνει πλέον τους 24.4 με τον αισθητήρα του θερμομέτρου στα 50cm βάθος (από τα 60cm μέσου βάθους συνολικα) 23.6 σύμφωνα με το θερμόμετρο του ΡΗμέτρου που μετρά αντιδιαμετρικά στα 6cm βάθους περίπου (υποτίθεται θεωρητικά στη πιο θερμή περιοχή!). Το ΡΗ είναι από 7.2 λίγο πριν κλείσει το CO2 έως 7.3 αυτή τη στιγμή που έχουν περάσει 8 ώρες με το CO2 κλειστό που λειτουργεί επτά ώρες με 2,5 φυσαλίδες ανά sec σε 450 λτ ενυδρείο και δε ξεπερνά ποτέ το 7.4.
Σύμφωνα με μετρήσεις που έκανα μόλις τώρα, η NH4 είναι μηδενική, τα νιτρώδη 0, τα νιτρικά μή ανιχνεύσιμα. Τι διάολο συμβαίνει; Mπορεί να θεωρηθεί ''ύποπτη'' η ταμπλέτα βυθού plec pellets της New Era, η οποία είναι η μόνη νέα προσθήκη στο ενυδρείο μου; Yποτίθεται ότι προορίζεται για τους οτόκυκλους, αλλά πρακτικά γίνεται ανάπαρστη από όλα τα ψάρια μου! Εριξα μία χτες πειραμαικά και έγινε χαμός! Πρώτη φορά είδα ταμπλέτα βυθού να γίνεται τόσο επιθυμητή από όλα τα ψάρια, ακόμη και από τις γαρίδες και τα σαλιγγάρια! Σε βαθμό μάλιστα, να καταβροχθηστεί σε λίγα λεπτά από columbian Tetra, zebra Danio, white cloud mirror, Neon Tetra και φυσικά από του λαίμαργους ροδόστομους που την τίμησαν δεόντως, αφήνοντας πάλι...νηστικούς τους δειλούς οτόκυκλους, που πάντως, ήταν η πρώτη τροφή που έδειξαν κάποιο ενδιαφέρον, καθώς πλησίαζαν και αυτοί την ταμπλέτα. Η μόνη παρενέργεια που διαπίστωσα, ήταν ότι σε κάποια white cloud mirror, φούσκωσε η κοιλιά τους σαν να.... εγκυμονούσαν και το απέδωσα στο υπερβολικό φαί. Εριξα άλλη μία τέτοια ταμπλέτα χτες, στο πίσω πολύ πυκνοφυτεμένο μέρος του ενυδρείου, που συνήθως δε προτιμούν οι ''νταήδες'' και λαίμαργοι Columbian Tetra, Zebra Danio και ροδόστομοι, λίγο πριν σβήσουν τα φώτα, σύμφωνα με τις οδηγίες της τροφής, ελπίζοντας έτσι, να μείνει κάτι και για τους οτόκυκλους. Την επόμενη μέρα παρατήρησα τους ροδόστομους, σχεδόν να έχουν χάσει το έντονο χρώμα της κεφαλής τους μόλις μέσα σε οκτώ ώρες ,που φαίνονταν απολύτως φυσιολογικοί!
-------------------------
Γνωρίζω ότι το PH και η θερμοκρασία που τους διατηρώ βρίσκονται οριακά εντός των δυνατοτήτων τους. Το παράδοξο είναι ότι στο ενυδρείο μου όταν έστρωνε με τις ίδιες συνθήκες φωτισμού και ποσότητα co2 είχα PH 6.9 πιο φιλικό για τα ψάρια που διατηρώ, αλλά μετά τις αλλαγές νερού για να μπουν ψάρια, ποτέ δε ξαναπιάστηκαν αυτές οι τιμές! Φοβήθηκα να αυξήσω και άλλο το co2 για να το επιτύχω, καθώς διατηρώ και γαρίδες. Η θερμοκρασία μπορεί βέβαια να αυξηθεί παραπάνω, αλλά φοβάμαι μη δυσφορήσουν άλλα είδη ψαριών που διατηρώ στο ενυδρείο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AGGELOSAR : 21-11-16 στις 09:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-11-16, 15:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κατα αρχή να σου πω , και να με συγχωρήσεις για τον όρο, πως έχεις μια ψαρόσουπα.
Έχεις μπερδέψει ψάρια που θέλουν διαφορετικές παράμετρες νερού και διαφορετικές θερμοκρασίες, με αποτέλεσμα όλα να είναι στα όρια τους και ίσως και εκτός από αυτά.
Οι ροδόστομοι θέλουν πιο υψηλή θερμοκρασία σε αντίθεση με τα zebra danio και τα συννεφάκια,
για τα συννεφάκια το 24 είναι λίγο πριν το όριο προς τα πάνω, ενώ για τους ροδόστομους είναι το κατώτατο όριο,
το PH το ίδιο,
αν κατεβάσεις το PH εκεί που θέλουν τα ΤΕΤΡΑ θα την ακούσουν τα υπόλοιπα.
Φίλε μου τα ψάρια που έχεις είναι τουλάχιστον για 3 διαφορετικά ενυδρεία,
θα πρέπει να αποφασίσεις ποια είδη θες, αλλά όλα αυτά δεν ταιριάζουν μεταξύ τους,
και θα έχεις προβλήματα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-11-16, 21:18
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Αγαπητέ Τάκη
Σε ευχαειστώ για την απάντησή σου. Είμαι και εγώ προβληματισμένος με τη ψαροσύνθεση. Εψαξα τη βιβλιογραφία και διαπίστωσα την οριακότητα των παραμέτρων για κάποια από τα ψάρια μου. Τα συννεφάκια ομολογώ ότι τα αγόρασα παρορμητικά χωρίς να γνωρίζω τις παραμέτρους συντήρησής τους, από πολύ γνωστό pet shop. Εκεί με διαβεβαίωσαν πως πάνε χωρίς κανένα πρόβλημα με τα Columbian red fin Tetra που ήθελα να αγοράσω. Mάλιστα και οι ίδιοι, τα διατηρούσαν μαζί, στο ίδιο ενυδρείο. Αποφάσισα να τα αγοράσω, όταν ο πωλητής, τα έπιανε συνεχώς κατά λάθος στην απόχη, μαζί με τα Columbian Tetra. Τότε έγινε η συζήτηση και αποφάσισα να πάρω και μερικά από αυτά.
Τα zebra Danio, τα αγόρασα από άλλο, πολύ γνωστό, εξειδικευμένο ενυδρειακό μαγαζί. Σε συζήτηση με τον πωλητή, του εξέφρασα την επιφύλαξή μου τόσο για το θέμα της θερμοκρασίας, όσο και της διαφορετικής καταγωγής τους από τα Tetra. Eκείνος μου είπε ότι τα Ζebra, είναι, πολύ ανεκτικά και προσαρμόσιμα ψάρια στο θέμα της θερμοκρασίας και των παραμέτρων νερού και μπορούν άνετα να ζήσουν με τα Neon Tetra στους 25 βαθμούς, που τότε είχα στο ενυδρείο μου, χωρίς να τους προκαλούν, κανένα απολύτως πρόβλημα. Oταν δε του είπα για το πρόβλημα του PH μου που κατσικώθηκε στο 7,2- 7,3, παρά το γεγονός ότι πριν τη μεγάλη αλλαγή είχα μόνιμα 6.9 και με πολύ λιγώτερη παροχή Co2, μου είπε πάλι, να μην ανησυχώ καθόλου. Εγώ τα Neon Tetra τα έχω με νερό βρύσης. Δεν είναι απαραίτητο να ρίξεις το PH πιο χαμηλά. Ολα τα ψάρια σου είναι ''εύκολα'' και μπορούν να ζήσουν με απλό νερό βρύσης. Έτσι τα διατηρούμε και εμείς και σε αυτές τις συνθήκες εκτρέφονται. Ομολογώ, πως ήταν η τρίτη φορά που άκουγα ακριβώς την ίδια απάντηση! Σε δύο από τα γνωστότερα ενυδρειακά μαγαζιά της Αθήνας και από έναν ιχθυολόγο σε pet shop! Έτσι πείστηκα και πήρα και τα Zebra Danio.
Τώρα, σκέπτομαι να απομακρύνω τα zebra και τα συννεφάκια από το ενυδρείο, ώστε να αυξήσω τη θερμοκρασία και να βρώ κάποιο τρόπο, να ρίξω και το ΡΗ. Δε θα ήθελα όμως να μπλέξω με αντίστροφη όσμωση ή να ''μαυρίσω'' το νερό με τύρφη. Αν ξέρεις Τάκη, μπορώ να αυξήσω το Co2 και να το ρίξω έτσι κάτω του 7; Εμπειρος ιδιοκτήτης ενυδρειακού μαγαζιού, μου είπε, ότι άνετα μπορώ με το μέγεθος του ενυδρείου και τη ποσότητα των φυτών που έχω, να φτάσω τις τέσσερις φυσαλίδες ανά δευτερόλεπτο χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Θα ήθελα όμως και τη γνώμη κάποιων έμπειρων πάνω σε αυτό το θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-11-16, 08:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου ¶γγελε ,
θα σου πρότεινα να μη δίνεις και μεγάλη σημασία στις συμβουλές των πετ-σοπ,
και οι λόγοι είναι πολλοί,
όπως άγνοια ή μπορεί να γνωρίζουν αλλά τους ενδιαφέρει να πουλήσουν.
Τα πετ-σοπ κρατάνε αυτά τα ψάρια σε νερό βρύσης , αλλά μη ξεχνάς πως τα κρατάνε από λίγες ημέρες έως μερικούς μήνες, και όχι για όλο το προσδόκιμο της ζωής τους που είναι ο στόχος ο δικός μας.
Δεν πεθαίνουν τα ψάρια βάζοντας τα σε νερό βρύσης, αρρωσταίνουν όμως πιο εύκολα και δεν έχουν τη συμπεριφορά και τα χρώματα που θα είχαν σε ποιο σωστό περιβάλλον.
Και δεν είναι μόνο το PH , αλλά είναι και οι σκληρότητες (GH & KH),
άρα δεν είναι λύση να μειώνουμε το PH με διοξείδιο καθώς επίσης δεν θα είναι και σταθερό.
με αυτά τα είδη ψαριών το φίλτρο Α/Ο ή χρήση τυρφης είναι μονόδρομος
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρρωστοι Ροδοστομοι Giannis_4 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 14 26-04-11 02:21
Αρρωστοι ξυφοφοροι??? babis100nx Ζωοτόκα 3 19-09-10 17:48
Aρρωστοι καρδιναλιοι Apollwnas Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 18 08-01-10 12:09
μονομαχοι αρρωστοι χωρις τροφη!!! johnpalavos Bettas 29 13-12-07 11:35
Αρρωστοι δίσκοι; leonm Δίσκοι 24 01-04-06 19:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04195 seconds with 13 queries