Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-05-16, 09:00
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή Paraguard και UV

Θελω να κανω θεραπια με Seachem Paraguard για Ick και διαβαζονταας το αρθρο του delta66 ειδα οτι βοηθαει να υπαρχει και λαμπα UV. Η ερωτηση μου ειναι, αν καποιος ξερει, αν η UV διασπα το paraguard και αναστελει την δραση του;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-05-16, 09:21
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Διάβαζα τις οδηγίες του "φαρμάκου" δεν αναφέρει κάτι για τις uv οπότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα . Περίμενε όμως μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω
Τι λάμπα έχεις clarifier ή steriliser ??
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-05-16, 10:01
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Η κατασκευη που εχω ειναι DIY και εχω βαλει λαμπα UV-C οποτε φανταζομαι ειναι steriliser.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-05-16, 10:08
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

uv-Clarifier αυτό σημαίνει το (uv-C) αυτές είναι μονο για διάυγεια νερού δεν επηρεάζουν τα βλαβερά βακτήρια όπως οι steriliser
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-05-16, 10:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Συνήθως οι λάμπες UV δημιουργούν πρόβλημα στα φάρμακα, ειδικά στο φωτοφοβικά, για αυτό καλύτερα κλείσε την
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-05-16, 11:49
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Ειναι σιγουρο οτι η UV-C ειναι απλα clarifier; Απο οτι ξερω η ακτινοβολια UV-C ειναι η πιο ισχυρη και επικινδυνη.

Απο το wiki για δες:
  • UV-A: Αυτή η ακτινοβολία κυμαίνεται στο κενό μεταξύ 315 και 400 νανόμετρα. Είναι το πιο ακίνδυνο είδος.
  • UV-B: Αυτή η ακτινοβολία κυμαίνεται στο κενό μεταξύ 280 και 315 nm. Αυτή προκαλεί το μαύρισμα, αλλά μπορεί να γίνει επικίνδυνη.
  • UV-Γ: Αυτή η ακτινοβολία κυμαίνεται στο κενό μεταξύ 40 nm και 280 nm . Είναι το πιο επικίνδυνο είδος της υπεριώδους ακτινοβολίας, καθώς με αυτήν έχουν επιτευχθεί εργαστηριακά μεταλλαξεις.
Εν τω μεταξυ εχω στειλει και email στην Seachem οποτε αν μου απαντησει θα σας ενημερωσω!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-05-16, 12:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antricos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θελω να κανω θεραπια με Seachem Paraguard για Ick και διαβαζονταας το αρθρο του delta66 ειδα οτι βοηθαει να υπαρχει και λαμπα UV. Η ερωτηση μου ειναι, αν καποιος ξερει, αν η UV διασπα το paraguard και αναστελει την δραση του;
Ποιο αρθρο του delta66 λεει για θεραπεια Ich με φαρμακο και UV ταυτοχρονα?
Για θεραπεια με φαρμακο ακολουθαμε τις οδηγιες του φαρμακου, γραφουν ολα οσα πρεπει να προσεχουμε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-05-16, 13:00
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Δυστυχως δεν αναφερει κατι για UV στο φαρμακο τουλαχιστον δεν προσεξα κατι, θα το ξανακοιταξω! Σε αυτο το αρθρο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60424 αναφερεται σαν βοηθητικο στην εναλλακτικη θεραπια αλλα στο τελος σαν υποσημειωση γραφεις αυτο: "εκτος απο τη UV λαμπα ειναι μια λυση και τα φαρμακα" απλα επειδη δεν αναφεται αν μπορω να τα χρησιμοποιησω ταυτοχρονα σαν θεραπεια ρωτησα για περισσοτερες πληροφοριες!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-05-16, 13:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το αρθο αφορα θεραπεια μεσω της θερμοκρασιας.
Η UV ειναι μια απο τις βοηθειες στη θεραπεια αυτη

Στη περιληπτικη υποσημειωση που αφορα φυτεμενα ενυδρεια και δεν μπορει να εφαρμοστει η θεραπεια μεσω θερμοκρασιας, αναφερεται ξεχωριστα ως μια βοηθεια (βασικα η UV ειναι για δευτερογενείς απειλες, βακτηριακες).
Για τα φαρμακα γραφω ευκρινως "διαβαζουμε παντα προσεκτικα τις οδηγιες - ολοκληρες".
Αν δεν πρεπει να χρησιμοποιηθει UV ή οτιδηποτε αλλο, μαζι με το οποιοδηποτε φαρμακο, θα το γραφει στις οδηγιες του φαρμακου.
Δεν μπορει και δεν χρειαζεται να γινοταν αναλυση για καθε φαρμακο ξεχωριστα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-05-16, 16:36
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Κατανοητά όλα αυτά και σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Δεν είπα ποτέ ότι ανέφερες για παράλληλη θεραπεία με UV και φάρμακο. Το post μου έχει 2 προτάσεις μια που λέει από που πήρα το έναυσμα για την ερώτηση και μετά ακολουθεί η ερώτηση. Το λέω για να μην παρεξηγηθώ. Και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες ήταν πολύ κατατοπιστικες για το προβλημα που με απασχολεί.

Τώρα σχετικά με την ερώτηση μου βρήκα και την απάντηση. Μου έστειλε η Seachem το παρακάτω email:

"Unfortunately, using a UV sterilizer with ParaGuard will break the ParaGuard down and make it useless for treating ich."

Για όσους δεν ξέρουν αγγλικά η λάμπα UV διασπά το φάρμακο και το καθιστά άχρηστο για την θεραπεία του Ich.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04882 seconds with 12 queries