Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-01-16, 23:52
Το avatar του χρήστη BaCh
BaCh Ο χρήστης BaCh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 117
Unhappy Θάνατοι από τη μια μέρα στην άλλη

Τον τελευταίο καιρό έχω τα ενυδρεία μου στο σαλόνι όπου πηγαίνω μόνο για να τα ταΐσω (λόγω χρόνου).
Το ενυδρείο στο οποίο αναφέρομαι ήταν 60άρι φυτεμένο με 1 μονομάχο και 2 μονομαχίνες, 2 ancistrus sp3, 3 cardinal+1 ember tetra (τα οποία θα έδινα).

Χθες αμέλησα το τάισμα τους (σιγά λέω, δε θα πάθουν τίποτα για μια μέρα) και σήμερα που πήγα να τα ταίσω βρήκα όλα τα tetra, και τα ancistrus νεκρά (σύνολο 5 ψάρια). Οι δυο μονομαχίνες φαίνονται καλά, ενώ ο μονομάχος είναι ξάπλα και φαίνεται σαν να "αναπνέει" γρήγορα (δε βλέπω να την βγάζει τη μέρα).

Πήρα αμέσως τα μονομαχάκια και τα έβαλα προσωρινά μέσα σε μια γενίστρα στο ενυδρείο με τα guppy.

Ότι έγινε έγινε. Πλέον σκέφτομαι τί μπορεί να έκανα λάθος και συνέβη όλο αυτό, ούτω ώστε να μη το επαναλάβω, καθώς και πως θα αποκαταστήσω το ενυδρείο..


α) Αίτια..
Δυστυχώς δεν έχω υγρά τεστ.. Από ταινίες όλα μου βγήκαν οκ..
Τελευταία αλλαγή νερού είχε γίνει πριν 1 εβδομάδα, 50%.
Ξέρω ότι ο συνδυασμός ήταν λάθος, ωστόσο δεν δικαιολογούνται τόσοι θάνατοι (χωρίς κάποια ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά) μέσα σε 1 μέρα όπου δεν παρατήρησα το ενυδρείο..
Ασθένεια; Ποια ασθένεια σκοτώνει τα ψάρια μέσα σε 1 μέρα; Και αν υπάρχει κάτι τέτοιο μήπως κακώς μετέφερα τα ζωντανά σε άλλο ενυδρείο;
Θερμοκρασία; Τώρα με τα κρύα έπεσε στους 22 βαθμούς γιατί ο θερμοστάτης δεν είναι πολύ δυνατός..


β) Αποκατάσταση..
Αφαίρεσα όλα τα πεθαμένα ψαράκια. Έπλυνα το φίλτρο με νερό του ενυδρείου και αντικατέστησα το 80% του νερού. Πρόσθεσα αντιαμμωνιακό, αντιχλωριακό, Sera toxivec και μερικά μικρόβια από μπουκαλάκι του εμπορίου.. (τώρα που τα διαβάζω όλα μαζί μάλλον το παράκανα). Σκέφτηκα να ρίξω και μπόλι από το υγιές μου ενυδρείο..

Αυτά, και μη με μαλώσετε πολύ γιατί ήδη είμαι στεναχωρεμένος
__________________
Σήμερα είναι η πρώτη μέρα της υπόλοιπης ζωής σου.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-01-16, 00:10
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Όλα αυτά δεν ταιριάζουν μεταξύ τους το ξέρεις είδη.
τα στικ δεν είναι αξιόπιστα ειδικά αν δεν φυλάσσονται σε σωστές συνθήκες.
έπεσε τπτ χημικό καθαριστικό η οτιδήποτε άλλο στο ενυδρείο?
έριξε κάποιος άλλος από την οικογένεια κάτι μέσα άθελά του?
κάποιο βρόμικο χέρι ή ότι άλλο μπορείς να φανταστείς?
όλα σε μια μέρα κάτι έπεσε σίγουρα στο νερό.
Η τροφή που έδωσες την προηγούμενη μέρα ήταν ίδια με τις υπόλοιπες μέρες η κάποια καινούρια?
σκέψου τα όλα και πες μας.
κάτι έγινε άθελά σου η όταν δεν ήσουν εκεί από κάποιον άλλον.
κρίμα παντός τα ψαρακια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-01-16, 05:10
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BaCh Εμφάνιση μηνυμάτων

Ασθένεια; Ποια ασθένεια σκοτώνει τα ψάρια μέσα σε 1 μέρα;
Η αμμωνια,τα νιτρικα.Καθε ποτε εκανες αλλαγες νερου;

Αυτά, και μη με μαλώσετε πολύ γιατί ήδη είμαι στεναχωρεμένος
Μην φοβασαι δεν θα σε μαλωσουμε μην παθεις τιποτα.Εαν δεν εχεις χρονο
δωσε τα ψαρια σε καποιον που μπορει να ασχοληθει μαζι τους.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-01-16, 10:31
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BaCh Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον τελευταίο καιρό έχω τα ενυδρεία μου στο σαλόνι όπου πηγαίνω μόνο για να τα ταΐσω (λόγω χρόνου).
Το ενυδρείο στο οποίο αναφέρομαι ήταν 60άρι φυτεμένο με 1 μονομάχο και 2 μονομαχίνες, 2 ancistrus sp3, 3 cardinal+1 ember tetra (τα οποία θα έδινα).

κακως δεν τα εδωσες,τωρα "την κανουν" μονα τους.

Χθες αμέλησα το τάισμα τους (σιγά λέω, δε θα πάθουν τίποτα για μια μέρα) και σήμερα που πήγα να τα ταίσω βρήκα όλα τα tetra, και τα ancistrus νεκρά (σύνολο 5 ψάρια). Οι δυο μονομαχίνες φαίνονται καλά, ενώ ο μονομάχος είναι ξάπλα και φαίνεται σαν να "αναπνέει" γρήγορα (δε βλέπω να την βγάζει τη μέρα).

Πήρα αμέσως τα μονομαχάκια και τα έβαλα προσωρινά μέσα σε μια γενίστρα στο ενυδρείο με τα guppy.

τα μονομαχακια ειναι πιθανο να τα χασεις και αυτα με τοσο βιαστικες και αποτομες αλλαγες.αφου ειχες μικρα μεσα,τα τετρα και ολα αυτα τι τα ηθελες μεσα στο ιδιο ενυδρειο?

Ότι έγινε έγινε. Πλέον σκέφτομαι τί μπορεί να έκανα λάθος και συνέβη όλο αυτό, ούτω ώστε να μη το επαναλάβω, καθώς και πως θα αποκαταστήσω το ενυδρείο..


α) Αίτια..
Δυστυχώς δεν έχω υγρά τεστ.. Από ταινίες όλα μου βγήκαν οκ..
και μαλον δεν ειναι κανενα σωστο.παρε υγρα.

Τελευταία αλλαγή νερού είχε γίνει πριν 1 εβδομάδα, 50%.
Ξέρω ότι ο συνδυασμός ήταν λάθος, ωστόσο δεν δικαιολογούνται τόσοι θάνατοι (χωρίς κάποια ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά) μέσα σε 1 μέρα όπου δεν παρατήρησα το ενυδρείο..

τι ενδειξη περιμενες?υπαρχει καλυτερη ενδειξη απτους ξαφνικους θανατους?
το θεμα ειναι να μη φτανεις εκει.
και ο μονος τροπος ειναι οι σταθερες ρουτινες,οι μετρησεις και η παρατηρηση.

Ασθένεια; Ποια ασθένεια σκοτώνει τα ψάρια μέσα σε 1 μέρα; Και αν υπάρχει κάτι τέτοιο μήπως κακώς μετέφερα τα ζωντανά σε άλλο ενυδρείο;
σε μια μερα μπορει να πεθανουν ψαρια απο πολλες αιτιες.
αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα,θερμικο η οσμοτικο σοκ,δηλητηριαση,στρες,ασθενειες κλπ
διαγνωση δεν μπορει να γινει ετσι.

Θερμοκρασία; Τώρα με τα κρύα έπεσε στους 22 βαθμούς γιατί ο θερμοστάτης δεν είναι πολύ δυνατός..
τοτε να παρεις αλλο θερμαντηρα.τι θα πει δεν ειναι δυνατος?
δηλαδη αμα παγωνε το ενυδρειο θα περιμενες την ανοιξη να λειωσει ο παγος?
στους 22 επεσε? τροπικα ψαρια εχεις...

β) Αποκατάσταση..
Αφαίρεσα όλα τα πεθαμένα ψαράκια. Έπλυνα το φίλτρο με νερό του ενυδρείου και αντικατέστησα το 80% του νερού. Πρόσθεσα αντιαμμωνιακό, αντιχλωριακό, Sera toxivec και μερικά μικρόβια από μπουκαλάκι του εμπορίου.. (τώρα που τα διαβάζω όλα μαζί μάλλον το παράκανα). Σκέφτηκα να ρίξω και μπόλι από το υγιές μου ενυδρείο..


Αυτά, και μη με μαλώσετε πολύ γιατί ήδη είμαι στεναχωρεμένος
η πιο σημαντικη αποκατασταση(η ιχθυοσυνθεση σου) εγινε μονη της.
και αν θυμαμαι καλα,στα εχουν πει κιεγω και αλλοι και στο παρελθον.
τα υπολοιπα που εκανες,πλην των υγρων που εριξες, ισως να κανανε καλο ισως και κακο.χωρις να ξερουμε απο τι πεθαναν τα ψαρια δεν μπορει να σου πει κανεις.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-01-16, 11:33
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Το εμπερ το μοναχό, αν θέλεις το παίρνω εγώ, έχω αλλά 16 σε μαλακό κ όξινο νερό
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-01-16, 11:46
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

φιλε μου το γεγονος οτι εχεις γεννηστρα, και την χρησιμοποιεις κατα αυτο τον τροπο φαινεται οτι δεν εχεις διαβασει τα υπομνηματα αρχαριων.
Οι γεννηστρες ειναι πολυ κακες για τα ψαρια (καπως παλευεται η κατασταση με αυτες που εχουν τουλι.) Στη φυση δεν υπαρχουν τετοια πραγματα και το ενυδρειο μας ειναι μια απεικονιση του φυσικου περιβαλλοντος που ζουν τα ψαρια μας, η τουλαχιστον πρεπει να ειναι.
Απο κει και περα, ετσι οπως τα περιγραφεις, αφηνεις να εννοηθει οτι δεν εκανες προσαρμογη στους μονομαχους οταν τα εβαλες στις γεννηστρες. Προσεξε το αυτο.
Τελος, καλα εκανες και μετεφερες μπολυ απο το υγιες (ελπιζω οντως να ειναι) ενδρειο με τα γκαπυ. Φυσικα πρεπει τα φιλτρα σου να ειναι καταληλλα για τα ενυδρεια. Γραψε μας ποια μοντελα ειναι, καθως και τα λιτρα σου.
Αποκλειεται παντως να πεθαναν επειδη μια μερα δε τα ταισες. Οπως λενε τα παιδια και πιο πανω, σιγουρα ειναι κατι αλλο, η καποιος συνδιασμος.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-01-16, 15:33
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Το πιο είναι να έπεσε η θερμοκρασία απότομα οι μονομάχοι είναι κάπως πιο ανεκτικοί σε σχέση με τα υπόλοιπα ψάρια που έχεις για αυτό και την γλίτωσαν αν είσαι τακτικός στις αλλαγές νερού (ακόμα και βρύσης) φτάνει να μην υπάρχουν ακρότητες στις τιμές και απότομες αλλαγές τότε μάλλον δεν φταίνε οι παράμετροι χωρίς βέβαια να αποκλείεται το ενδεχόμενο κάποιας ασθένειας το ποιο εύκολο να πάρει στραβά κατά την γνώμη μου είναι η θερμοκρασία ιδικά με προβληματικό θερμοστάτη
__________________
Demetra
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-01-16, 16:41
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Demetra Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πιο είναι να έπεσε η θερμοκρασία απότομα οι μονομάχοι είναι κάπως πιο ανεκτικοί σε σχέση με τα υπόλοιπα ψάρια που έχεις για αυτό και την γλίτωσαν αν είσαι τακτικός στις αλλαγές νερού (ακόμα και βρύσης) φτάνει να μην υπάρχουν ακρότητες στις τιμές και απότομες αλλαγές τότε μάλλον δεν φταίνε οι παράμετροι χωρίς βέβαια να αποκλείεται το ενδεχόμενο κάποιας ασθένειας το ποιο εύκολο να πάρει στραβά κατά την γνώμη μου είναι η θερμοκρασία ιδικά με προβληματικό θερμοστάτη
Για να φταίει η θερμοκρασία θα πρέπει να έχει πέσει ή να έχει ανέβει υπερβολικά και πολύ απότομα. Το δεύτερο αποκλείεται, ένας θερμοστάτης που δεν μπορεί καν να την ανεβάσει στους 24 θαθμούς είναι απίθανο να την φτάσει στους 30 ή τους 32.

Το πρώτο επίσης δεν γίνεται! Με 22 βαθμούς δεν πεθαίνουν ψάρια. Οι 22 βαθμοί για τα τροπικά μπορεί να είναι κοντά στο κάτω όριο θερμοκρασίας και σε μόνιμη βάση (σε κάποια είδη) να δημιουργήσει προβλήματα υγείας που σε βάθος χρόνου να επιφέρουν ασθένειες αλλά αυτή καθ' αυτή η θερμοκρασία δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ περίπτωση να τα σκοτώσει. Πολύ δε περισσότερο τόσο γρήγορα και μαζικά...

Τα ψαράκια κατά πάσα πιθανότητα πήγαν απο κάποια απότομη μεταβολή τιμών. Την οποία απο την στιγμή που δεν έγιναν αξιόπιστες μετρήσεις εγκαίρως, μπορεί να μην την πάρουμε χαμπάρι ποτέ.

Η άλλη περίπτωση που θα μπορούσε να φέρει μαζικές απώλειες θα ήταν πιθανή σοβαρή έλλειψη οξυγόνου στο νερό. Απο την οποία οι μονομάχοι θα γλύτωναν αφού έχουν την δυνατότητα να αναπνέουν απο την επιφάνεια...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-01-16, 17:49
Το avatar του χρήστη BaCh
BaCh Ο χρήστης BaCh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Update: Πάει και ο μονομάχος... Έμειναν μόνο οι δυο μονομαχίνες stand by στη γενίστρα μέχρι να δω τί θα γίνει.

Σε μέτρηση που έκανα η οξύτητα έχει ανέβει στο 7,8 (ίσως από τα υγρά που έριξα). Παρεμπιπτόντως οι λαθρεπιβάτες δεν έχουν χαμπαριάσει.. Μια χαρά είναι..

Σκέφτομαι μήπως μου έκανε καμία νίλα ο χρονοδιακόπτης.. Υπάρχει περίπτωση να συμβεί κάτι τέτοιο αν το ενυδρείο έμεινε με φως 4-5 μέρες; Από την άλλη στον ίδιο χρονοδιακόπτη είναι και τα guppy που χαίρουν άκρας υγείας..


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
έπεσε τπτ χημικό καθαριστικό η οτιδήποτε άλλο στο ενυδρείο?
έριξε κάποιος άλλος από την οικογένεια κάτι μέσα άθελά του?
κάποιο βρόμικο χέρι ή ότι άλλο μπορείς να φανταστείς?
όλα σε μια μέρα κάτι έπεσε σίγουρα στο νερό.
Τίποτα απολύτως..

Παράθεση:
Η τροφή που έδωσες την προηγούμενη μέρα ήταν ίδια με τις υπόλοιπες μέρες η κάποια καινούρια?
Την συνηθισμένη τροφή. Το μόνο πράγμα που άλλαξα ήταν ότι πριν 1 εβδομάδα που έκανα την αλλαγή έβαλα καθαρισμένο κολοκυθάκι, και μια εβδομάδα νωρίτερα καθαρισμένο αγγουράκι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από redman Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου το γεγονος οτι εχεις γεννηστρα, και την χρησιμοποιεις κατα αυτο τον τροπο φαινεται οτι δεν εχεις διαβασει τα υπομνηματα αρχαριων.
Οι γεννηστρες ειναι πολυ κακες για τα ψαρια (καπως παλευεται η κατασταση με αυτες που εχουν τουλι.) Στη φυση δεν υπαρχουν τετοια πραγματα και το ενυδρειο μας ειναι μια απεικονιση του φυσικου περιβαλλοντος που ζουν τα ψαρια μας, η τουλαχιστον πρεπει να ειναι.
Δε χρησιμοποιώ πλέον τη γενίστρα σε γέννες. Την είχα πάρει όταν είχα πρωτοπάρει guppy. Διάβασα και είδα κι από μόνος μου πόσο κακή ανάπτυξη είχαν τα μωρά. Την κρατάω μόνο για περιπτώσεις όπου χρειάζεται προσωρινή απομόνωση ψαριού, όπως αυτή, ή για να έχω stand by κάποιο ψαράκι που ετοιμάζομαι να δώσω. Δε θα αφήσω τις μονομαχίνες εκέι για πάντα.

Παράθεση:
Γραψε μας ποια μοντελα ειναι, καθως και τα λιτρα σου.
Το φίλτρο στο συγκεκριμένο ενυδρείο είναι Marina jet-80. Διαστάσεις 30χ30χ60. Φυτεμένο με ανούβιες και λίγο κερατόφυλλο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων

Η άλλη περίπτωση που θα μπορούσε να φέρει μαζικές απώλειες θα ήταν πιθανή σοβαρή έλλειψη οξυγόνου στο νερό. Απο την οποία οι μονομάχοι θα γλύτωναν αφού έχουν την δυνατότητα να αναπνέουν απο την επιφάνεια...
Χμ... Είναι κι αυτή μια πιθανότητα μιας και το φίλτρο μέχρι να το καθαρίσω αφού αφαίρεσα τα ψάρια, ήταν λίγο "στουμπομένο" και δεν έβγαζε πολλές φυσαλίδες.. Από την άλλη όμως χτυπήθηκε και ο μονομάχος..
__________________
Σήμερα είναι η πρώτη μέρα της υπόλοιπης ζωής σου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BaCh : 28-01-16 στις 17:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-01-16, 17:51
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Δεν μπορεί να φταίνε ούτε τα φώτα. Μην ψάχνεις σε λάθος γωνίες...

Απο την στιγμή που δεν έπεσαν μέσα τοξικά χημικά, τότε κάτι σου ανέβηκε απότομα (αμμωνία, νιτρικά κλπ) και σκότωσε τα ζωντανά...
Υπάρχουν ακραίες περιπτώσεις που κάποια είδη βακτηρίων μπορεί να σκοτώσουν σε ελάχιστο χρονικό διάστημα αλλά το βρίσκω εξαιρετικά απίθανο να συμβαίνει στην περίπτωσή σου...

Οταν πάντως έχουμε τον πρώτο θάνατο "απο το πουθενά" αμέσως μετράμε το νερό. Γιατί μετά μπορεί να μην βγάλουμε άκρη. Οπως- πιθανότητα- δεν θα βγάλουμε στην δική σου περίπτωση έτσι όπως πάει κι αν δεν μας δώσεις τις τιμές που σου ζητάμε μετρημένες με υγρά τεστ....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-01-16, 18:08
Το avatar του χρήστη BaCh
BaCh Ο χρήστης BaCh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Παρεμπιπτόντως.. Υπάρχει κάτι αρκετά οικονομικό σε υγρά τεστ;
__________________
Σήμερα είναι η πρώτη μέρα της υπόλοιπης ζωής σου.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-01-16, 19:02
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

αν οντως ηταν βουλωμενο το φιλτρο σου οπως λες, τοτε πολυ πιθανον να ειναι δηλητηριαση απο αμμωνια.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-01-16, 20:12
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BaCh Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμ... Είναι κι αυτή μια πιθανότητα μιας και το φίλτρο μέχρι να το καθαρίσω αφού αφαίρεσα τα ψάρια, ήταν λίγο "στουμπομένο" και δεν έβγαζε πολλές φυσαλίδες.. Από την άλλη όμως χτυπήθηκε και ο μονομάχος..
Αυτό που έγραψες δεν το είχα δει πριν....
¶ρα, όπως σου έγραψε κι ο Χρήστος, από εκεί έγινε η ζημιά. Κι αντί να μας το πεις αυτό για το φίλτρο πρώτο-πρώτο, μας το φυλάς για το τέλος.
Το φίλτρο δεν λειτουργούσε σωστά, κατά 99% γέμισες αμμωνία ή νιτρικά και τέλος...

Υγρα τεστ δες της API, έχουν καλή σχέση τιμής/ποιότητας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-01-16, 21:10
Το avatar του χρήστη BaCh
BaCh Ο χρήστης BaCh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Πιο συχνό καθάρισμα φίλτρου λοιπόν.. Αν πάρω κάποιο για περισσότερα λίτρα, λογικά θα κάνει και καλύτερη δουλειά ε;
__________________
Σήμερα είναι η πρώτη μέρα της υπόλοιπης ζωής σου.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-01-16, 23:34
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

προσπαθησε να βρεις ενα φιλτρο (εσωτερικο ας πουμε) το οποιο να εχει αρκετα μεγαλο καδο για να το γεμισεις σιποραξ. μην κοιτας τι γραφει η συσκευασια αν ειναι π.χ. για 60 η 120 λιτρα ενυδρειο. τα περισσοτερα εσωτερικα φιλτρα ειναι μουφα και το μονο που κανουν καλα ειναι να διαχεουν το διοξειδιο στο νερο.

σε ολα μου τα ενυδρεια εχω εσωτερικα φιλτρα με νερο κρυσταλο και σωστες μετρησεις. ριξε και μια ματια στα εσωτερικα φιλτρα της elite. τα δουλευω 4 χρονια τωρα χωρις προβλημα, ειναι φθηνα, αθορυβα και χωρανε μπολικο βιολογικο υλικο. παρολο που ειναι κινεζιες (νομιζω).
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-01-16, 09:40
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Υπάρχουν πολλά εσωτερικά που κάνουν μια χαρά την δουλειά τους αρκεί βέβαια να τα καθαρίζουμε όπως και όποτε πρέπει. Τα εσωτερικά δεν αφήνουν περιθώρια για βαριεστημάρες, αμέλειες ή ελλείψεις χρόνου. Αν δεν καθαριστεί on time, σε 1-2 μέρες μπορεί να σου τιναξει τις τιμές στο Θεό...

Το κεφάλι σου (πολύ πιο) ήσυχο και για αρκετό καιρό το έχεις μόνο με ένα μικρό εξωτερικό (εγώ εξωτερικό έχω στο 60 άρι μου) αλλά μιλάμε για σαφώς μεγαλύτερο κόστος αφού τέτοια φίλτρα κοστίζουν γύρω στα 60 με 70 ευρώ...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-01-16, 16:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ξαναδιαβασε παλιοτερο σου θεμα
Θα βρεις χρησιμες απαντησεις
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86746
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-01-16, 16:59
Το avatar του χρήστη BaCh
BaCh Ο χρήστης BaCh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξαναδιαβασε παλιοτερο σου θεμα
Θα βρεις χρησιμες απαντησεις
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86746
Καλά, και το σπίτι μου φωτιά να πάρει, εσύ πάλι για την λάθος ψαροσύνθεση και την ιχθυοφόρτωση θα μου πεις
__________________
Σήμερα είναι η πρώτη μέρα της υπόλοιπης ζωής σου.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-01-16, 17:01
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

σε ενυδρειακο φορουμ δεν ειμαστε?για τι αλλο να σου πει?αφου αυτο ειναι που σε καιει,οχι το σπιτι σου
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-01-16, 17:53
Το avatar του χρήστη BaCh
BaCh Ο χρήστης BaCh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ενυδρειακο φορουμ δεν ειμαστε?για τι αλλο να σου πει?αφου αυτο ειναι που σε καιει,οχι το σπιτι σου
Ναι βρε.. Αυτό που λέω είναι ότι δεν πεθαίνουν όλα τα ψάρια από τη μια μέρα στην άλλη από λάθος ψαροσύνθεση.. Ναι, η ψαροσύνθεση είναι λάθος, απλώς στην προκειμένη αυτό δε φταίει.
__________________
Σήμερα είναι η πρώτη μέρα της υπόλοιπης ζωής σου.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-01-16, 17:55
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

το ξερω και συμφωνω.σιγουρα δεν πεθαναν επειδη δεν ταιριαζουν.κατι με το φιλτρο πιθανον..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-01-16, 18:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BaCh Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά, και το σπίτι μου φωτιά να πάρει, εσύ πάλι για την λάθος ψαροσύνθεση και την ιχθυοφόρτωση θα μου πεις
Καλως.
Την επομενη φορα, ΑΝ σου γραψω, θα σου πω για κατι ωραιες Αγιοριτικες εικονες που ειδα να κρεμασεις.
Και κανενα ματακι. Βοηθαει.
-------------------------
Η εξηγηση μαλλον ειναι απλη.
Το ενυδρειο ειναι φορτωμενο και τα ψαρια επιζουν οριακα.
Καποιο ξεπερασε τα ορια του και ψοφησε.
Αυτο ανεβασε αμμωνια και πηρε η μπαλα και το επομενο, ανεβσε κι αλλο αμμωνια και πηγε και το επομενο και το επομενο.
Οσο πιο μικρο ειναι το ενυδρειο και οσο πιο μεγαλο ειναι το ψαρι που ψοφησε, τοσο μεγαλυτερη και η διαλυση της αμμωνιας.

Αλλη εξηγηση ειναι να εχεις κανει καποιο λαθος στο στησιμο γενικα, ακομα και στα υλικα του ενυδρειου και τον εξοπλισμο και γιαυτο εχεις συνεχεια θανατους.
Η εξολοθρευση ολων των σαλιγκαριων την προηγουμενη φορα ηταν μια ενδειξη οτι κατι δεν παει καλα.
Ειχε πει να αναψεις κερακι που δεν εφυγαν και τα ψαρια.
Μαλλον δεν αναψες.
Επισης σου ειχα γραψει
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν φτανει ενα συστημα στα ορια του (για να μη πω οταν τα ξεπερνα) πρεπει
α) να ειναι ο ενυδρειοφιλος σε θεση να παρακολουθει τα παντα στο ενυδρειο (παρατηρηση, μετρησεις κλπ)
β) να ξερει να αναγνωριζει τα προβληματα στην αρχη τους,
γ) να ξερει πως να τα αντιμετωπισει
και δ) να εχει το χρονο, το χρημα και τον εξοπλισμο, να τα αντιμετωπισει.

Ολα αυτα μαζι, δεν τα εχουν οι νεοι στο χομπι. (πολλες φορες και οι παλιοι)
Γιαυτο καλο ειναι να πηγαινουν χαλαρα.
Αλλα αυτο σπανια συμβαινει, γιατι ειτε υπαρχει η γνωστη "αγνοια κινδυνου", ειτε η γνωστη αδιαφορια.
Τι ειχα μαντεψει λες απο αυτα?
Ολα?
Μη με μαλώσεις σε παρακαλω που τα λεω χυμα και σταρατα, γιατι κι εγω στεναχωριεμαι οταν χανονται τσαμπα ψαρια, ενω εχουμε προειδοποιησει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 29-01-16 στις 18:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-01-16, 18:15
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Συγνωμη για την παρενθεση!Οταν ενα ψαρι πεθανει και δεν το παρουμε χαμπαρι ειναι πολυ επικινδυνο? Ανεβαζει αμμωνια? Γιατι ειχα ενα τετοιο περιστατικο να βρω ενα μετα απο δυο μερες χωμενο μεσα σε ενα φυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-01-16, 18:19
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνωμη για την παρενθεση!Οταν ενα ψαρι πεθανει και δεν το παρουμε χαμπαρι ειναι πολυ επικινδυνο? Ανεβαζει αμμωνια? Γιατι ειχα ενα τετοιο περιστατικο να βρω ενα μετα απο δυο μερες χωμενο μεσα σε ενα φυτο.
καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.το να πεθανει ενα γκαπυ σε 500 λιτρα ενυδρειο με 15 λιτρα βιολογικο υλικο δεν χρειαζεται καν να βγει ποτε απο εκει μεσα.σε 2 μερες δεν θα υπαρχει τιποτα.αν πεθανει ομως ενα ανσιστρους πχ σε 60 λιτρα ενυδρειο με εσωτερικο φιλτρο τοτε σιγουρα θα παρει η μπαλα και τα υπολοιπα..τυχαια τα παραδειγματα,ελπιζω να καταλαβες..
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-01-16, 18:24
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

ο.κ ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-02-16, 04:25
Το avatar του χρήστη BaCh
BaCh Ο χρήστης BaCh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Τελικά φαίνεται να ήταν το φίλτρο.. 1 μέρα αφού το καθάρισα ξαναβούλωσε και σταμάτησε να βγάζει φυσαλίδες..
Έχει επιζήσει μια μονομαχίνα, οπότε θα την δώσω..
Στο πρόγραμμα ένα καινούριο φιλτράκι, υγρά τεστ και μια πιο σωστή ψαροσύνθεση (ρίχτε καμία πρόταση (πέρα από ωοζωοτόκα), γενικά μου αρέσουν ψαράκια που δίνουν γέννες).
__________________
Σήμερα είναι η πρώτη μέρα της υπόλοιπης ζωής σου.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-02-16, 08:41
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

απτο ιδιο παλιοτερο θεμα σου.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86746

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ σωστα! αλλα πρεπει και αυτος που ζηταει τη βοηθεια να κανει και αυτα που του προτεινουνε.αλλιως αναγκαστικα θα ακουει και τις εξυπναδες

η ψαροσυνθεση σου εχει ξανασυζητηθει αν θυμαμαι καλα σε παλιοτερο θεμα σου,αλλα ακομα δεν θες να καταλαβεις πως ειναι λαθος.

καποια στιγμη θα αρχισουν να σου ψοφανε και ψαρια και τοτε θες δεν θες,θα διορθωθει η ψαροσυνθεση απο μονη της.

επισης,μετρησεις δεν κανουμε για να βλεπουμε "στο περιπου".
κανουμε για να βλεπουμε ακριβως τι γινεται.
αλλιως θα μαντευαμε και χωρις τεστ(υγρα η στικς).

φιλικα

δηλαδη μετα απο ενα χρονο,χρησιμοποιεις ακομα τις ιδιες ταινιες φανταζομαι?
γιατι αμφιβαλω οτι αγορασες αλλες αφου σε ολο αυτο το διαστημα θα μπορουσες να εχεις προμηθευτει ολα τα υγρα τεστ που χρειαζοσουνα απτην αρχη,
ειτε μεσω αγγελιων για πιο φτηνα,ειτε ενα ενα καθε 2-3 μηνες αν ηταν πολυ δυσκολο οικονομικα.
ενταξει δεν πηγαν απο αμμωνια τα ψαρια,το φιλτρο εφταιγε.
αφου καταλαβες οτι θες υγρα τεστ,παλι καλα.
πηρε μονο ενα χρονο και ενα ξεκληρισμα του ενυδρειου απο σαλιγκαρια μεχρι ψαρια για να συμφωνησεις.
και δε φτανει αυτο,οποιος δεν σου απανταει "καλα" και σε "μαλωνει" τον σνομπαρεις κιολας και δεν απαντας καν.
απο μενα καλη συνεχεια και καλες ψαροσουπες.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-02-16, 13:00
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BaCh Εμφάνιση μηνυμάτων
(ρίχτε καμία πρόταση (πέρα από ωοζωοτόκα)
ωοζωοτοκα δεν υπαρχουν... τουλαχιστον δεν ξερω εγω ψαρια που να γεννανε και αυγα αλλα και ετοιμα ψαρια , εαν ερμηνευσω την λεξη..
μαλλον ζωοτοκα θελεις να πεις..
και επειδη ειδα την αγγελια σου που ζητας ψαρια...
στα ζωοτοκα υπαρχουν περιορισμοι λογω υβριδισμου...
Δεν μπορεις να βαλεις πλατυ με ξιφοφορους και γκαπυ με εντλερ , στους υπολλοιπους συνδυασμους , με σωστη αναλογια αρσενικων-θυληκων (1m - 3f)
εισαι πιο ασφαλης.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-02-16, 15:19
Το avatar του χρήστη BaCh
BaCh Ο χρήστης BaCh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
απτο ιδιο παλιοτερο θεμα σου.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86746




δηλαδη μετα απο ενα χρονο,χρησιμοποιεις ακομα τις ιδιες ταινιες φανταζομαι?
γιατι αμφιβαλω οτι αγορασες αλλες αφου σε ολο αυτο το διαστημα θα μπορουσες να εχεις προμηθευτει ολα τα υγρα τεστ που χρειαζοσουνα απτην αρχη,
ειτε μεσω αγγελιων για πιο φτηνα,ειτε ενα ενα καθε 2-3 μηνες αν ηταν πολυ δυσκολο οικονομικα.
ενταξει δεν πηγαν απο αμμωνια τα ψαρια,το φιλτρο εφταιγε.
αφου καταλαβες οτι θες υγρα τεστ,παλι καλα.
πηρε μονο ενα χρονο και ενα ξεκληρισμα του ενυδρειου απο σαλιγκαρια μεχρι ψαρια για να συμφωνησεις.
και δε φτανει αυτο,οποιος δεν σου απανταει "καλα" και σε "μαλωνει" τον σνομπαρεις κιολας και δεν απαντας καν.
απο μενα καλη συνεχεια και καλες ψαροσουπες.
Σταμάτα το κλάμα καλέ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
ωοζωοτοκα δεν υπαρχουν... τουλαχιστον δεν ξερω εγω ψαρια που να γεννανε και αυγα αλλα και ετοιμα ψαρια , εαν ερμηνευσω την λεξη..
μαλλον ζωοτοκα θελεις να πεις..
και επειδη ειδα την αγγελια σου που ζητας ψαρια...
στα ζωοτοκα υπαρχουν περιορισμοι λογω υβριδισμου...
Δεν μπορεις να βαλεις πλατυ με ξιφοφορους και γκαπυ με εντλερ , στους υπολλοιπους συνδυασμους , με σωστη αναλογια αρσενικων-θυληκων (1m - 3f)
εισαι πιο ασφαλης.
Βασικά έχει επικρατήσει να το λέμε λάθος, και ως ολίγον grammar nazi προτιμώ να το λέω σωστά
Ζωοτόκα είναι τα θηλαστικά. Ωοζωοτόκα είναι αυτά τα ψαράκια που λέμε ζωοτόκα.

Ξιφοφόρους δε σκοπεύω να βάλω γιατί ούτως η άλλως είναι 60άρι το ενυδρείο. Αυτή τη στιγμή έχω Guppy με platty και έχουν προκύψει Edlerάκια μετά από αγορά μιας Guppίνας από pet shop..
__________________
Σήμερα είναι η πρώτη μέρα της υπόλοιπης ζωής σου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BaCh : 07-02-16 στις 15:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-02-16, 16:30
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Δεν γνωριζα την λεπτομερια περι θυλαστηκων
Αρα , αν εχεις ειδη 2 ειδη , γιατι ψαχνεις κι αλλα;
Τα λιτρα ειναι λιγα..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η εύκρατη ζώνη στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού neos Εύκρατη ζώνη 0 30-01-13 23:27
Διακοπές και τάισμα μέρα παρά μέρα aquaman Γλυκό νερό - Γενικά 5 17-07-09 22:03
Εκδρομή στην Δράμα ... η επόμενη μέρα!!! lucy Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 48 07-06-07 18:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10336 seconds with 13 queries