Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-12-15, 10:37
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή Μόλυνση σε ζωοτόκα τα φώτα σας..

Καλημερα παιδια!Τις τελευταιες 3 μερες ειχα περιεργη συμπεριφορα στα γκαπυ μου τα εβλεπα να ξυνονται υπερβολικα πανω στα φυτα αλλα να καθονται στον πατο ακινητα και γενικα οι κινησεις τους δεν ηταν ως συνηθως..Απο προχθες εχασα 2 θηλυκα αλλα δεν υποψιαστηκα πως προκειται για μολυνση,αλλα χθες γυριζοντας απ τη δουλεια τα πραγματα χειροτερεψαν εχασα αλλα 3 μικρα μεγαλα ενω τα πτερυγια των αρσενικων σαν να ξεφτιζουν-διαλυονταιΒλεπω και ασπρη κηλιδα στην μεση της σπονδυλικης στηλης.. Εκανα αλλαγη νερου και μετρησεις οι οποιες ειναι φυσιολογικοτατες αμμωνια-νιτρωδη 0, νιτρικα 10, ph 7.3, kh 9
Διαβασα τα υπομνηματα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60424, http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36618) σχετικα με θεραπεια με αλατι για ich που κατα πασα πιθανοτητα περι αυτου προκειται..Ειχα αλατι της seachem 55gr μονο και πηρα κι αλλο τοσο χοντρο μαγειρικο.Εριξα λοιπον(διαλυμενο πρωτα σε νερο ενυδρειου) 110 γρ στα 55 λιτρα(2γρ/λιτρο) και ανεβασα την θερμοκρασια απο 24,5 σταδιακα μεχρι το βραδυ στους 27.Δεν τους εριξα φαγητο καθολου..Τωρα το πρωι την παω στους 28 εντωμεταξυ τα βλεπω σημερα σαν να ειναι καλυτερα ερχοντα ζωηρα μπροστα στο τζαμι για να φανε οποτε παω κοντα..
Την προηγουμενη βδομαδα εβαλα στο ενυδρειο 4 καινουρια γκαπυ κανοντας κανονικα προσαρμογη ενω το ενα αρσενικο ειχε σαν φθαρμενη ουρα αλλα δεν εδωσα σημασια που να το φανταστω..Πιστευω απο εκει ηρθε η μολυνση και προκειται για Ich;;:Εχω κι ενα χαρεμι πλατυ που δεν δειχνει να εχει επηρεαστει και 4 γαριδες amano..Τι αλλο μπορω να κανω, με την θερμοκρασια να την ανεβασω στο 30 οπως λεει και το υπομνημα, με τα φυτα δεν θα εχω προβλημα;;Επισης σηκωσα πανω τελειως το spray bar για ακομη καλυτερη οξυγονωση.
Δεν μου χει ξανατυχει κι εχω αγχωθει και δυστυχως δεν υπαρχει και ο χρονος να ειμαι πανω απ το ενυδρειο συνεχως..Μπορει να μολυνθουν ολα τα ζωντανα στο ενυδρειο; Να ριξω φαγητο σημερα;Εχετε να προτεινεται κατι αλλο;;Ευχαριστω!!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-12-15, 10:53
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Προτείνω να μην ταϊσεις και σήμερα... και υπομονή.
Σωστό έκανες και εφάρμοσες οτι γράφει στο υπόμνημα.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-12-15, 13:36
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

Θεμη εχεις καπου καποια παρουσιαση του ενυδριου σου και της φιλτρανσης σου?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-12-15, 14:04
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτείνω να μην ταϊσεις και σήμερα... και υπομονή.
Σωστό έκανες και εφάρμοσες οτι γράφει στο υπόμνημα.
Ευχαριστω!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από redman Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεμη εχεις καπου καποια παρουσιαση του ενυδριου σου και της φιλτρανσης σου?
Ναι εχω παρουσιαση ενυδρειου αμα δεις στα θεματα μου θα το δεις, με τη διαφορα οτι πλεον υποστηριζεται απο εξ.φιλτρο..Τωρα προβληματιζομαι αν πρεπει να φτασω τη θερμοκρασια στους 30..
__________________
Θέμης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Themis_aqua : 11-12-15 στις 14:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-12-15, 01:04
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Οι 30 βαθμοι ειναι ενταξει και εξολοθρευουν τι ικ.
Αλλα ετσι οπως το περιγραφεις ειναι σιγουρα ικ ?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-12-15, 01:50
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Οχι φιλε μου δεν ειναι ικ , αφιερωσα χρονο και διαβασα για τις ασθενειες στα γκαπυ, και κατι βιντεακια στο youtube πιο πολυ μου κανει για columnaris διχως να ειμαι και παλι σιγουρος, τα σημαδια δεν ειναι εντελως τα ιδια, αρα παμε περιπου στα τυφλα..Διαβασα πως δεν ειναι παντα ξεκαθαρο απο τι ακριβως πασχουν ισως να ισχυει.Συνεχιζω θεραπεια με αλατι 2γρ/λιτρο και συχνοτερες αλλαγες νερου μεχρι τις 10 μερες και θερμοκρασια 28, εντονη οξυγονωση κτλ.Τα πραγματα στις 4 μερες θεραπεια ειναι πολυ καλυτερα τα ψαρια εχουν φυσιολογικη συμπεριφορα αλλα ακομη 1-2 θυλυκα (κυριως τα θυληκα χτυπησε περισσοτερο) δειχνουν οτι δεν θα τα καταφερουνΥπομονη πλεον και θα δειξει, ευτυχως ενα χαρεμι με πλατυ που χω μεσα δεν εχει επηρεαστει καθολου παλι καλα αλλα μεχρι να περασουν ακομη 2-3 μερες το φοβαμαι..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ζωοτόκα 60 L Mpegleris Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 13 09-06-15 07:35
Νεροχελώνα - Κίνδυνος από μόλυνση; Elizabeth ¶λλα ζώα 13 02-06-11 00:34
Μόλυνση του νερού απο τα χέρια και το περιβάλλον. Stathis.k Αρχάριοι γλυκού νερού 14 19-06-08 00:19
Τα φώτα σας για τα φώτα μου παρακαλώ!!! Tassos1 Φωτισμός 3 13-03-08 15:00
Μόλυνση ;;; Απελπισία ! qstavrosq Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 12-07-05 20:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03776 seconds with 13 queries