Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-11-15, 23:08
Charioan Ο χρήστης Charioan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Κυανοβακτήριο!

Καλησπέρα σας!εδω και καιρο σε ενυδρειο τανγκανικα εχωμια εμφανιση αυτης της αλγης.το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα που φιλοξενει 7 N.multifasciatus με εσωτερικο φιλτρο 500L/H το οποιο εντος ολιγων ημερων θα αναβαθμιστει σε εξωτερικο!αμελησα το προβλημα καθως πολλοι λενε οτι σε ενα τετοιο ενυδρειο η αλγη ειναι χρησιμη.αλλα τωρα η αμμος κατω απο την λαμπα και τα κοχυλια εχουν ολα καλυφθει.αφαιρουσα λοιπον συνεχεια με το χερι η με την σκουπα βυθου την αλγη αυτη και μου ξαναεμφανιζονταν!τα λιπασματα τα βαζω πολυ φειδωλα καθως εχω φυτα με πολυ χαμηλες απατησεις(λιγο γενικο και λιγο καλιο) μεχρι που εψαξα και ειδα οτι ειναι κυανοβακτηριο!διαβαζω θεραπειες με ερυθρομυκινη και με συσκοτηση του ενυδρειου!την 2η δεν θελω να την δοκιμασω γιατι θα καταστρεψω ολα μου τα φυτα!

περα απο το αισθητικο κομματι προκαλει καποια αλλα προβληματα στους ζωντανους οργανισμους;πως να την αντιμετωπισω;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-11-15, 06:16
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Εγω θα ελεγα να μην χρησιμοποιησεις την πρωτη με την συσκότιση τα φυτα σου δεν προκειται να παθουν τιποτα (εκτος αν ειναι νεο εισερχομενα φυτα και δεν εχουν καν προλαβει να εκλιματιστουν στο δικο σου ενυδρειο που και παλι δυσκολο εαν δεν ειναι ειδη σε ασχημη κατασταση να χαλασουν απο αυτο.)

μετα σαν λυση ειναι το οξυζενε το οποιο σκοτωνει το κυανοβακτηριο με την σωστη χρηση δεν θα εχεις προβλημα στην βιολογια η στα ψαρια σου.

επισης λυση ειναι η μηχανικη αφαιρεση(θελει προσοχη γιατι εαν δεν το καθαριζεις καλα και δε το αφαιρεις μπορει να παει να κατσει αλλου:P) που κανεις εσυ και η σωστη ομως παραλληλα οξυγόνωση του νερου που δεν την πολυ προτιμαει.

με αντιοβιοτικο οπως ερυθρομυκινη δεν εχω προσπαθησει ποτε και πολλοι λενε οτι ησυχασαν αλλα δεν κανει καλο και στην βιολογια επισης θελει να το κανεις και σωστα γιατι αν δεν την σκοτωσεις ετσι επισης λενε οτι γινεται πολυ πιο δυνατο γιατι προκειται για βακτηριο.
__________________
- Μανα ειμαι ερωτευμενος.
- Πως το λενε το κοριτσι;
- DSC226454364.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-11-15, 11:41
Charioan Ο χρήστης Charioan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

με ειδικα φαρμακα οπως blue exit της easy life ή protolon 707 της esha να μην δοκιμασω;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-11-15, 12:08
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Cool

Δε ξερω εχω διαβασει κατα καιρους σε ξενα site οτι τα χρησιμοποιουν ειδικα το blue exit... θα σου ελεγα αναλογα το μεγεθος του προβληματος...
Εγω αν ειχα μεγαλο προβλημα θα εκανα συσκοτιση(δεν εχουν προβλημα τα φυτα)μαζι με αεραντλια η καλη αναταραξη επιφανειας και μετα οτιδηποτε αλλο...

Αν ηταν μικρο το προβλημα μηχανικη αφαιρεση και οξυζενε.

Εγω εχω μεσα στο βυθο 2-3 εκατοστα κατω απο τον βυθο.. Το βλεπω απο το μπροστα τζαμι μονο οταν βαζω πολλα φωσφορικα το βλεπω να ανεβαινει την επομενη μερα και του ριχνω οξυζενε.

Επισης δε σου απαντησα περαν της αισθητικης πλευρας ειναι ακινδυνο για τους οργανισμους. Στο πολυ παλιο ενυδρειο πριν 5 χρονια το ειχα αφησει και το τρωγαν τα νεον...
__________________
- Μανα ειμαι ερωτευμενος.
- Πως το λενε το κοριτσι;
- DSC226454364.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-11-15, 12:31
argy1 Ο χρήστης argy1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Εγω θα προτεινα βελτιωση της κυκλοφοριας του νερου και αυξηση οξυγονωσης,το δευτερο ειναι πολυ σημαντικο να εχεις υποψην σου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-11-15, 14:37
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

πολλοί έχουμε χρησιμοποιήσει ερυθρομυκίνη χωρίς κανένα απολύτως προβλημα (το ενυδρείο που έκανα τη θεραπεία ετρεχε 1 χρόνο) και με πλήρη επιτυχία στην καταπολέμηση του κυανοβακτήριου

και ενα παλιότερο θέμα με οδηγείες στη δεύτερη σελίδα

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F4%DE%F1%E9%EF
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-11-15, 15:49
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Το πως θα το αντιμετωπίσεις εξαρτάται απο το μέγεθος του προβλήματος που έχεις.
Αν είναι μόνο σε μερικά σημεία μπορείς να αφαιρέσεις το φιλμ με το χέρι ή με αναρρόφηση. Δηλαδή να το ρουφήξεις με ένα σωληνάκι του αέρα. Αυτός είναι ο πιο εύκολος τρόπος καθώς το ρούφηγμα δεν αφήνει κομματάκια της να πάνε δεξιά κι αριστερά.
Αν δεις οτι επιμένει και ξαναβγαίνει στο ίδιο σημείο, μόλις την αφαιρέσεις, ρίξε εκεί με μια σύριγγα λίγο οξυζενέ. Επάναλαβε τον ψεκασμό για 2-3 μέρες, ακόμα κι αν δεν την δεις να βγαίνει. Αν είναι απλωμένη στον βυθό, βάλε στην σύριγγα μια βελόνα και ψέκασε το οξυζενέ όχι μόνο επιφανειακά πάνω της αλλά και σε βάθος 1-2 cm.
Αν το πρόβλημα είναι πιο έντονο μπορείς να πας σε μερική συσκότιση (με αμφίβολα αποτελέσματα) ή και σε ολική.
Η ερυθρομυκίνη (παλιά το φάρμακο λεγόταν erythromycin, τώρα υπάρχει το claricid που δυστυχώς είναι 5 φορές πιο ακριβό) είναι 99,9%αποτελεσματική.
Μπορεί πολλοί συνχομπίστες να είναι κατά των αντιβιοτικών στα ενυδρεία, προσωπικά πάντως στο παρελθόν δυο φορές που έφτασα σε απόγνωση καθώς δεν μπορούσα να την ξεφορτωθώ με τίποτα, χρησιμοποιήσα τέτοια θεραπεία χωρίς δημιουργηθεί κανένα απολύτως πρόβλημα στο φίλτρο ή τα ψάρια. Απλά θα πρέπει να έχεις καλή βιολογία, να ολοκληρώσεις τον κύκλο θεραπείας σωστά και όσο αυτή κρατάει να κάνεις τακτικές μετρήσεις ώστε να δεις ότι όλα πάνε καλά...
Σε κάθε περίπτωση βέβαια θα πρέπει να βρεις τι φταίει και να το διορθώσεις γιατί μπορεί να σου ξαναεμφανιστεί και μάλιστα σύντομα...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-11-15, 17:05
Charioan Ο χρήστης Charioan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

αεραντλια δεν διαθετω καθως για οξυγόνωση εχω την εξοδο του φιλτρου στραμμενη προς την επιφανειατου νερου.επισης και ενα σωληνακι σιλικονης εξω απο το ενυδρειο για να κανει φυσαλιδες το νερο οταν βγαινει απο το φιλτρο!(αυτο που εχει στο τελος ρυθμιση αερα).οι πετρςς μου κοβουνε ροη;να συμπληρωσω οτι θα αλλαξω εντος ολιγων ημερων το εσωτερικο με το εξωτερικο!θα δοκιμασω συσκοτηση αλλα μετα λεω να παω στην λυση του blue exit.claricid οταν λετε ριχνετε την γνωση αντιβιωση;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-11-15, 17:49
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Αεραντλία είναι καλό να έχεις πάντα μια για ώρα ανάγκης (υπάρχουν και φτηνές με 5 ευρώ). Ερχονται στιγμές και καταστάσεις που μπορεί να φανούν σωτήριες...
Αν επιλέξεις την συσκότιση, διάβασε καλά τι πρέπει να κάνεις γιατί είναι κρίμα να περάσουν τα ζωντανά σου δοκιμασία και να μην έχεις το αποτέλεσμα που πρέπει.
Σε ότι αφορά το Κlaricid (είναι με "Κ" και όχι με "C", λάθος το έγραψα στο προηγούμενο post) ναι, μιλάμε για το γνωστό φάρμακο....
Οι πέτρες εμποδίζουν την κυκλοφορία του νερού αν είναι μεγάλες και τοποθετημές σε σημείο τέτοιο που η ροή του κατευθύνεται πάνω τους...
Αλλιώς δεν εμποδίζουν. Μπορεί όμως να δημιουργούν νεκρές ζώνες κι εκεί αναπτύσονται πολύ πιο εύκολα τα κυανοβακτήρια...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-11-15, 18:50
Charioan Ο χρήστης Charioan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

θα παρω μια με 200 λιτρα την ωρα αερα μολις με 7ε!εχουμε λοιπον και λεμε!

1)κανω συσκοτηση με μια σακουλα μεγαλη μαυρη "heavy duty" να το πω ετσι για 3-4 μερες χωρις ταισμα και xωρις επαφη καν με ηλιο!καθαριζω το υποστρωμα μετα και αλλαγη νερου παιρνοντας ολη την νεκρη αλγη!αν δω αποτελεσμα χαιρομαι και περιμενω να δω μπας και ξαναεμφανιστει

2)αν δεν πιασει το 1 βαζω blue exit συμφωνα με τις οδηγιες(εχει και χρηση μετα 1 φορα την εβδομαδα 10ml/80 λιτρα για προληψη μετα!)

3)αν και αυτο δεν κανει δουλεια Klaricid!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-11-15, 19:49
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Μια χαρα θα πιασουν ολα οσα εχουν προαναφερθει,απλα 2 επισημάνσεις ειδικα αν εχεις πολύ κυανό θα σου ανεβασει αμμωνία κατα την διαρκεια της θεραπείας και επισης η αντλία να μπει πριν τη θεραπεία οχι μετά.
Εγω πάντως το εχω αντιμετωπισει πολλές φορες επιτυχημένα με οξυζενέ και αφαίρεση με το λάστιχο με άμεσα αποτελεσματα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-11-15, 20:09
Charioan Ο χρήστης Charioan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

δεν ειναι πολυ!πανω στα κοχυλια απο τα κογχυλοψαρα μου(μπορει να ακουγεται λιγο περιεργο αλλα και τα ψαρια σαν να πιανουν λιγο πανω τους) και λιγο στην αμμο!πριν την θεραπεια θα αφαιρεσω οσο μπορω απο ολα τα κοχυλια μιας και ευκολα τα βγαζω και τα σκουπιζω απο το ενυδρειο αλλα σκοπος μου ειναι να μην ξαναεμφανιστει!δηάδη καθαρισμα και αμεση θεραπεια πριν εμφανιστει ξανα!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-11-15, 20:46
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Προσωπικά, από την στιγμή που δεν είναι πολύ, δεν βρίσκω το λόγο να πας και να κοψοχολιάσεις τα ψάρια σου με τη συσκότιση...
Τα κοχύλια βγαίνουν εύκολα και καθαρίζονται όσες φορές χρειαστεί. Σε ότι αφορά την άμμο μπορείς είτε να ρίξεις οξυζενέ είτε ακόμα και να την αφαιρέσεις εκεί που είναι η bba (με αναρρόφηση και εννοείται χωρίς να αναστατώσεις τον βυθό σου), να την βράσεις και να την ξαναβάλεις ή να προσθέσεις καινούργια. Για βοηθήσεις αυτό το καθάρισμα μπορεί ταυτόχρονα και για 2-3 μέρες να μειώσεις την ένταση του φωτισμού, να μειώσεις την φωτοπερίοδο ή και να μην ανάψεις καθόλου φώτα....
Υπάρχουν πολλοί τρόποι να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα. Φυσικά εσύ αποφασίζεις, δικό σου είναι το ενυδρείο, δικά σου και τα ψάρια....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-11-15, 20:57
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Charioan δεν μας βάζεις και μια φωτο?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-11-15, 21:13
maikfasolakis Ο χρήστης maikfasolakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2013
Περιοχή: thesaloniki
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Η μόνη θεραπεία σίγουρη είναι με ερυθρομυκινη και τις έχω δοκιμάσει όλες τις άλλες χωρίς αποτέλεσμα όπως συσκοτιση και easy Life-blue exit δεν κάνουν τπτ ...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-11-15, 21:41
Charioan Ο χρήστης Charioan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Αυριο θα σας βαλω και φωτο να το δειτε απο κοντα!θα δοκιμασω το blue exit και αν δεν κανει οντως δουλεια παω για ερυθρομυκινη καθαρη 5γρ. που βρηκα εδω στην θεσσαλονικη και οχι με αντιβιοτικο Klaricid που ανεφερε φιλος πιο πανω!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-11-15, 21:44
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikfasolakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μόνη θεραπεία σίγουρη είναι με ερυθρομυκινη και τις έχω δοκιμάσει όλες τις άλλες χωρίς αποτέλεσμα όπως συσκοτιση και easy Life-blue exit δεν κάνουν τπτ ...
Με όλο το σεβασμό αλλά δεν ισχύει αυτό. Και εδώ μέσα και σε όλα τα forums υπάρχουν πάρα πολλοί χομπίστες που αναφέρουν ότι την έχουν αντιμετωπίσει με άλλους τρόπους εκτός από τα φάρμακα.
Προσωπικά την έχω βρεί μπροστά μου 5-6 φορές όλα τα χρόνια που ασχολούμαι με το χόμπυ. Τις δύο μόνο από αυτές δεν κατάφερα να την ξεφορτωθώ με οξυζενέ κι αυτό οφειλόταν καθαρά σε μένα γιατί έπεσε σε περιόδους που δεν είχα καθόλου χρόνο να ασχοληθώ όσο και όπως έπρεπε, την άφησα, ήταν και τα ενυδρεία φουλ φυτεμένα οπότε το πράγμα έμπλεκε ακόμα περισσότερο, ξέφυγε και μετά δεν μαζευόταν...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-11-15, 21:50
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μια φορα που ειχα σε ενυδρειο μου, παντως, με συσκοτιση και καλη κυκλοφορια νερου, την αντιμετωπισα. Δεν αφησα το κυανοβακτηριο να γεμισει το ενυδρειο πριν κανω κατι, ομως.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-11-15, 21:54
Charioan Ο χρήστης Charioan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

οριστε και φωτο!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  12231110_1519616761683688_55856884_n.jpg
Εμφανίσεις:  492
Μέγεθος:  65,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  12231304_1519616765017021_1646543993_n.jpg
Εμφανίσεις:  420
Μέγεθος:  81,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  12233507_1519616731683691_1758887231_n.jpg
Εμφανίσεις:  411
Μέγεθος:  61,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-11-15, 21:57
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Charioan Εμφάνιση μηνυμάτων
οριστε και φωτο!
Ε, δεν θα την έλεγα και λίγη αυτή πάντως
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-11-15, 21:59
Charioan Ο χρήστης Charioan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

απλα ειναι μονο σε αυτο το σημειο!δεν ξερω αν παιζει ρολο το οτι βρισκεται κατω ακριβως απο την λαμπα αλλα ειναι μονο πανω σε ολα τα κοχυλια και λιγο στον αραγωνιτη πανω!παντως αυριο θα τα βγαλω ενα ενα και θα τα καθαρισω με ενα πανακι πριν την θεραπεια!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-11-15, 22:42
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οταν ξεμπερδεψεις απο αυτο (που ειναι οντως αρκετο), κοιτα μηπως αποφασισεις να μειωσεις ή και να κοψεις εντελως τα λιπασματα, οπως και να μειωσεις τη φωτοπεριοδο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-11-15, 23:27
Charioan Ο χρήστης Charioan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

φωτοπεριοδος θα μειωθει σταδιακα στις 7 ωρες (14.00-21.00) απο την τωρινη που ειναι 14.00-23.00 οπως και τα λιπασματα!ηδη παντως μιλησα με φιλο φαρμακοποιο που θα με ετοιμασει τις καταλληλες δοσεις ερυθρομυκινης (2.5mg/l οποτε στα 54 καθαρα δικα μου λιτρα 135mg + μια τελευταια στο 1mg/l δλδ 54mg) για καθε ενδεχομενο αν δεν βελτιωθει η κατασταση του ενυδρειου χωρις την χρηση της.
-------------------------
Day 1.
Add 2.5 mg/L erythromycin. If you have a protein skimmer, turn it off. I believe it will inactive a lot of the antibiotic through coprecipitation with protein. It will, however, be very usefull later.
Day 2.
Add 2.5 mg/L erythromycin.
Day 3.
Now you should see a lot of dead blue-green bacteria floating around in the tank. Increase filtration (a second mechanical filter if possible) to get rid of it. If you have a protein skimmer, turn it on. The critical thing now is to get rid of as much protein (dead bacteria) as possible to avoid a peak of ammonia.
Day 4.
Most blue-green bacteria should be dead by now. Try to clean out as much as possible of the dead stuff. I use a jet stream of water from the outlet of a canister filter to remove it from plants and decorations. Combined with the second mechanical filter, this works fine for me. Let the filter work for a couple of hours then make a 50% water change. Add 2.5 mg/L erythromycin.
Day 5-7.
Wash the mechanical filter at least once a day. Keep check on ammonia and nitrite but do not change any water unless absolutely necessary. The extra filter can be removed as soon as the water clears up.
Day 8.
Make a 30% water change. Add 1 mg/L erythromycin.
From now on, resume your normal maintenance.
The concentration I use is in theory a bit high and getting up where it should starts having an effect also on G(- ) bacteria. When I started using erythromycin I had problems using lower concentrations in the tank. It was not very effective. It might be time to check it again.
One word of caution. Only use erythromycin when you really need it or you might end up with blue-green bacteria resistent to the antibiotic.
My practical experience of using erythromycin to battle blue-green bacteria is limited to my own few tank (and some friends). It would be interesting to get some feedback from people with experience (good or bad) of battling blue- green bacteria (with or whithout erythromycin). I would of course post a summary of the response.

αυτο λεω να ακολουθησω!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Charioan : 12-11-15 στις 23:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-11-15, 23:48
Το avatar του χρήστη saxlina
saxlina Ο χρήστης saxlina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2012
Περιοχή: Ευοσμος
Μηνύματα: 263
Send a message via Skype™ to saxlina
Προεπιλογή

Εγώ παιδιά έβγαλα στην μέση του ενυδρείου αρκετή, κάτω περίπου από τις λάμπες, είμαι στην φάση στρωσίματος και ανεβασα την φωτοπεριοδο στις 7ωρες!
Φταίει αυτό ?
Μήπως ή άμμος είχε κάτι αν δεν ξέπληθηκε καλά ?
Ή Κάποιο απτα Φυτά να το είχε ?
Εντωμεταξυ έχω και αεροτουρμπινα και αεραντλία!
Να κλείσω φωτα να ρίξω και αντιβιοτικό τώρα που δεν εχω,ψαρια ακόμη ?
__________________
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΑΣ
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-11-15, 23:57
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saxlina Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ παιδιά έβγαλα στην μέση του ενυδρείου αρκετή, κάτω περίπου από τις λάμπες, είμαι στην φάση στρωσίματος και ανεβασα την φωτοπεριοδο στις 7ωρες!
Φταίει αυτό ?
Μήπως ή άμμος είχε κάτι αν δεν ξέπληθηκε καλά ?
Ή Κάποιο απτα Φυτά να το είχε ?
Εντωμεταξυ έχω και αεροτουρμπινα και αεραντλία!
Να κλείσω φωτα να ρίξω και αντιβιοτικό τώρα που δεν εχω,ψαρια ακόμη ?
Οξυζενε με κλειστά φίλτρα και μετά αλλαγη νερού και ρουφηγμα,εγω αυτο θα εκανα,ειναι και ωραίο το αποτελεσμα θα την δεις σαν να βράζει μπροστά στα ματια σου και να γινεται μωβ
Τράβα κι ενα βιντεακι
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-11-15, 00:49
Charioan Ο χρήστης Charioan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Οξυζενε με κλειστά φίλτρα και μετά αλλαγη νερού και ρουφηγμα,εγω αυτο θα εκανα,ειναι και ωραίο το αποτελεσμα θα την δεις σαν να βράζει μπροστά στα ματια σου και να γινεται μωβ
Τράβα κι ενα βιντεακι
με μια συριγγα δηλαδη το εριχνες πανω;ελα που εμενα ομως στα κοχυλια κατοικουν τα ψαρια και το φοβαμαι!το διαλυμμα αυτο το 3% χρησημοποιησες;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-11-15, 01:03
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Charioan Εμφάνιση μηνυμάτων
με μια συριγγα δηλαδη το εριχνες πανω;ελα που εμενα ομως στα κοχυλια κατοικουν τα ψαρια και το φοβαμαι!το διαλυμμα αυτο το 3% χρησημοποιησες;
Στον Saxlina το πρότεινα που εχει και άδειο ενυδρειο
γενικα ολα οσα προαναφέρθηκαν δουλεύουν εγω παντα εκανα δουλεια με οξυζενε απο φαρμακείο δεν θυμαμαι ποιο έπαιρνα αλλα θυμαμαι οτι δεν είχε πρόσθετα ηταν υπεροξειδιο του υδρογόνου, γενικα δεν ειχα υπομονή για θεραπεία με συσκότιση κλπ ρουφηγμα με το λάστιχο και οξυζενε στην μέγιστη επιτρεπόμενη δόση το αποτελεσμα ειναι άμεσο. Δεν μπορείς να βγάλεις τα ψαρια σε κουβά η αλλο ενυδρειο για λιγο;ειναι πολλα;ποσα λιτρα ειναι; Δεν ξερω απο Αφρική τιποτα

Ώπα τωρα το ειδα 60 λιτρα 7 ψαράκια, γιατι δεν τα βγάζεις για καμμια ωρα σε λεκανη με το φιλτρο θερμαντηρα κλπ,βάλτους και το μισό νερο και ρίξε οξυζενε στο ενυδρειο αβέρτα ρουφά μετα την αλγη με σωλήνα άδειασε και το νερο και τέλος σαν να κανεις αλλαγη νερου 50%
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-11-15, 07:35
Το avatar του χρήστη planetgeo7
planetgeo7 Ο χρήστης planetgeo7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Βγάλε τα κογχύλια και καθάρισε τα με καυτό νερό για να φύγει οι πολλοί. Μετά ξεκινάς θεραπεία.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-11-15, 13:04
Charioan Ο χρήστης Charioan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από planetgeo7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βγάλε τα κογχύλια και καθάρισε τα με καυτό νερό για να φύγει οι πολλοί. Μετά ξεκινάς θεραπεία.
επειδη καπου διαβασα οτι αντεχουν και θερμοκρασιες μεχρι και 85C θα τα ριξω εξω απο το ενυδρειο οξυζενε!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-11-15, 17:21
Το avatar του χρήστη saxlina
saxlina Ο χρήστης saxlina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2012
Περιοχή: Ευοσμος
Μηνύματα: 263
Send a message via Skype™ to saxlina
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Οξυζενε με κλειστά φίλτρα και μετά αλλαγη νερού και ρουφηγμα,εγω αυτο θα εκανα,ειναι και ωραίο το αποτελεσμα θα την δεις σαν να βράζει μπροστά στα ματια σου και να γινεται μωβ
Τράβα κι ενα βιντεακι
Να ρίξω τοπικά δηλαδή η χύμα ανάλογα τα λίτρα ?
εχω320! Στα φυτά πάντως. Δεν θα ρίξω (αν έχει) γιατί πιο παλιά τα είχα κάψει! Τι να έφταιγε όμως ?
__________________
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΑΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
¶λγη? Κυανοβακτήριο? pagokoftis Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών 13 11-01-15 20:31
Κυανοβακτήριο? carvefish21 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 116 07-10-13 00:12
Κυανοβακτήριο vouros Γλυκό νερό - Γενικά 5 26-05-10 18:48
Κυανοβακτήριο............????? andreas72 Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 21 23-01-09 13:14
Κυανοβακτήριο??? thsamios Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 6 03-02-08 20:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09131 seconds with 14 queries