Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-08-15, 18:01
mansos Ο χρήστης mansos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2015
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΆΣ
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή Ick σε FANCY χρυσοψαρα

Παιδια καλησπέρα ,είμαι νέος στο χώρο του ενυδρείου αλλά μετά από πολύ διαβασμα πιστευω ότι τα έχω πάει σωστά μέχρι τώρα .
Το φίλτρο έχει στρωθεί σωστα χωρις ψάρια πριν καιρό.
Αμμωνία και Νιτρώδη στο μηδέν και Νιτρικά 20-30 σε κάθε αλλαγή μια φορά κάθε 5-6 ημέρες το 80% του νερόυ.
Χρειάζομαι την καθοδήγηση σας γιατί σήμερα διέκριναν τα πρώτα σημαδια από ick(κατά πάσα πιθανότητα).
Το ενυδρείο είναι 128λιτρα έχει μέσα 3 fancy χρυσόψαρα.Το φίλτρο είναι εξωτερικό της FLUVAL το 306.
Προσπάθησα να βγάλω φωτογραφία με τα σημαδακια αλλά δεν φαίνονται τελικά στη foto.
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά έιχα βανακι του φίλτρου έως στη μέση ανοικτό με αποτέλεσμα να έχει μικρή ανατάραξη ή επιφάνεια του νερόυ διότι όταν το είχα ολόκληρο ανοικτό είχε πολύ μεγάλη ανατάραξη το νερό και πίστευα ότι δεν ήταν καλό για τα FANCY.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-08-15, 18:23
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Περιεγραψε λιγο τη διαδικασια αλλαγων νερου που ακολουθεις με λεπτομερειες, οπως και τη θερμοκρασια του νερου της αλλαγης - θερμοκρασια ενυδρειου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-08-15, 19:00
mansos Ο χρήστης mansos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2015
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΆΣ
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Το χειμώνα που είχα τα ψάρια σε πιο μικρό ενυδρείο τα 2 σε 54 λίτρα αφηνα το νερό να πάρει τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος σε ένα βαρέλι με το αντιχλωριο φυσικά.
Τώρα δεν το αφήνω και την αλλαγή την κάνω με αντλία απευθείας από το ενυδρείο με λάστιχο ρουφάει το νερό και με το ίδιο λάστιχο από τη βρύση γεμιζω το ενυδρείο αφού έχω κλείσει το φίλτρο και μόλις γεμίσει το ενυδρείο μέχρι πάνω ,ρίχνω το prime και βάζω σε λειτουργία το φίλτρο.
-------------------------
Κάνω κάτι λάθος?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mansos : 18-08-15 στις 19:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-08-15, 19:16
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Κοιτα, δεν ξερω αν ευθυνονται για το ick οι αλλαγες νερου, αλλα ειναι ενα σημαντικο κομματι που μπορει να επηρεαζει απο λιγο εως πολυ.

Σιγουρα ο τροπος να μπαινει νερο μη χλωριωμενο στο ενυδρειο και μαλιστα γυρω στο 80%, δεν ειναι σωστος. Σκεψου οτι ηδη εχουν παρει μια μικρη δοση χλωριου τα ψαρια, μεχρι να βαλεις το αντιχλωριο. Λιγο λιγο, κανεις δεν μπορει να ξερει ποσο αυτο μπορει να επηρεασει. Μην ξεχναμε και τη βιολογια του φιλτρου, φυσικα.

Επισης, δεν ξερεις τι θερμοκρασια εχει το νερο τη βρυσης σε σχεση με αυτο του ενυδρειου. Πιθανο να ειναι πολυ κοντα, αν υποθεσω οτι δεν υπαρχει συστημα ψυξης (υπαρχει?). Τι θερμοκρασια φτανει το ενυδρειο χωρις ψυξη, ομως?

Τελος, η διαδικασια εισαγωγης νερου στο ενυδρειο ποσο κραταει?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-08-15, 21:50
mansos Ο χρήστης mansos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2015
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΆΣ
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Φιλε για ακρίβεια στις θερμοκρασίες δεν μπορω να σου πω αυτή τη στιγμή.
Σύστημα ψύξης όχι δεν εχω και ή όλη διαδικασία εισαγωγής νερόυ διαρκεί 6-7λεπτα το πολύ.
Ή βιολογία του φίλτρου λογικά δεν πρέπει να επηρεάζεται αφού το κλείνω για να κάνω την αλλαγή του νερόυ.
Αυτο που επειγει και θέλω να μου πεις εσύ ή οποίος άλλος γνωρίζει είναι τι βήματα πρέπει να ακολούθησω τώρα?για την θεραπεία,τι πρέπει να κάνω?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-08-15, 23:22
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν δε βρεις το λογο που εμφανιστηκε, ομως, ισως ξαναγυρισει και μετα απο τη θεραπεια. Ριξε μια ματια εδω και εδω για το τι θα κανεις. Αν κανεις και μια αναζητηση στο φορουμ, θα βρεις πολλα θεματα.

Αν σε ενδιαφερει και να νοικοκυρεψεις τις αλλαγες σου, αυτο μπορει να σε βοηθησει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-08-15, 23:40
mansos Ο χρήστης mansos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2015
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΆΣ
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Τα FANCY μου πιστεύεις ότι θα αντέξουν στους 30 βαθμούς,που λέει ή θεραπεία ότι χρειάζεται?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-08-15, 00:03
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Για 10 ημέρες περίπου που θα κρατήσει η θεραπεία δεν θα έχουν πρόβλημα, βάλε μια αεραντλία να έχεις όσο πιο μεγάλη αναταραξη επιφανειας γίνεται, με την αύξηση της θερμοκρασίας μειώνεται το οξυγόνο στο νερό.
Φροντισε όμως για το τρόπο που κάνεις τις αλλαγές σου, πολύ φοβάμαι πως ρίχνεις απότομα τη θερμοκρασία και στρεσάρεις τα ψάρια, η πιθανότερη αιτία της ασθένειας αυτής είναι το στρες ή και η κακή ποιότητα νερού , που και αυτη με τη σειρά της στρεσαρει τα ψάρια. Σε τι θερμοκρασία έχεις καθημερινά τα ψάρια ; Το ρωτάω γιατι αν τα έχεις 26-27 , με το τρόπο που κάνεις τις αλλαγές πολύ φοβάμαι πως η θερμοκρασία θα πέφτει κάτω από 24 τη στιγμή της αλλαγής , και αυτη η απότομη αλλαγή 2-3 βαθμών στρεσάρει τα ψάρια, επίσης δεν συνιστώ το αντιχλώριο στο σύνολο του ενυδρείου, προτείνω το φρεσκο νερό της αλλαγής να είναι πλήρως έτοιμο αποχλωριομένο και ίδιες παραμέτρους με αυτές του ενυδρείο, και θερμοκρασία ελαφρα πιο χαμηλή, σε σημείο που η συνολικη θερμοκρασία να μη πέσει πάνω από 0,5 βαθμό και η αλλαγή όσο πιο αργα μπορείς.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-08-15, 00:03
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Να αυξησεις την αναταραξη της επιφανειας για οξυγονωση.

Χωρις ψυξη, τι θερμοκρασια εχεις στο ενυδρειο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-08-15, 03:01
mansos Ο χρήστης mansos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2015
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΆΣ
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Να αυξησεις την αναταραξη της επιφανειας για οξυγονωση.

Χωρις ψυξη, τι θερμοκρασια εχεις στο ενυδρειο?
Λοιπον ,η θερμοκρασια τωρα που γυρισα σπιτι και πριν ανοιξω το κλιματιστικο του δωματιου ηταν 28,5C. στο ενυδρειο με τα Fancy,οποτε λογιικα καθε μερα αυτη πρεπει να ειναι η θερμοκρασια.
-------------------------
Τακη κατα πασα πιθανοτητα εχετε δικιο και εσυ και ο φιλος ο nazgul για τις αλλαγες νερου και τον τροπο που τις κανω ,το θεμα ειναι οτι δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι προκειται για ick.
θα βαλω ενα videaki και καποιες φοτο να μου πειτε και εσεις αν και δεν φαινεται οπως θα ηθελα.
-------------------------
-------------------------
https://imageshack.us/i/exCDdBzZj
-------------------------
https://imageshack.us/i/ey6lVD2Aj
-------------------------
https://imageshack.us/i/idaX4ysXjhttps://imageshack.us/i/f0MknhC2j

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mansos : 19-08-15 στις 03:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-08-15, 06:54
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

σημαδια απο ικ εγω δεν βλεπω..
στα επικαλυματα των βραγχιων βλεπω κατι στιγματα , που εμφανιζουν τα αρσενικα ψαρια κατα την περιοδο της αναπαραγωγης...
μηπως εχουν κατι τετοιο?

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-08-15, 07:36
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mansos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμμωνία και Νιτρώδη στο μηδέν και Νιτρικά 20-30 σε κάθε αλλαγή μια φορά κάθε 5-6 ημέρες το 80% του νερόυ.
Πως γίνεται αλλαγή 80% σε 5 ημέρες (κακώς είναι πολύ μεγάλη) και επίσης νιτρικά 20-30 δεν γίνεται, κάτι δεν πάει καλά!
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-08-15, 09:30
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Και εγώ σημάδια ick δεν βλέπω, μήπως είναι αυτό που λέει ο Γιάννης (tsala) ;
Δες πως είναι το
ick
https://www.google.com/search?q=ick+...w=1024&bih=611
και πως είναι το
whitespot (μοιάζουν λίγο)
https://www.google.com/search?q=white+spot+goldfish&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAWoVChMIh-_9qcy0xwIVhTkaCh0s9wFt&biw=1024&bih=611
στο
blackmoor μήπως είναι άσπρο χνούδι; Βγάζουν και τα δικά μου που και που, για αυτή τη περίπτωση έχω πάντα ξυλάκια κανέλλας μέσα στο ενυδρείο και κάθε 1 με 2 μήνες τα αλλάζω


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poltre Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως γίνεται αλλαγή 80% σε 5 ημέρες (κακώς είναι πολύ μεγάλη) και επίσης νιτρικά 20-30 δεν γίνεται, κάτι δεν πάει καλά!
Το 80% ανά 5 μέρες δεν είναι κακό, αρκεί το νερό να έχει τις ίδιες παράμετρες και ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου, τα νιτρικά όμως 20-30 με τέτοιες αλλαγές δείχνουν πως ταΐζεις πολύ ή τα ψάρια είναι μεγάλα για αυτό το ενυδρείο ή και τα δύο, αυτό θέλει προσοχή.
Το μόνο κακό στις μεγάλες αλλαγές είναι πως κατεβαίνει χαμηλά η στάθμη και μπορεί τα ψάρια να τρομάζουν, για αυτό αν είναι απαραίτητες τόσο μεγάλες αλλαγές είναι καλύτερα να κάνεις 50% κάθε 2-3 ημέρες, ή αν είναι απαραίτητη μεγάλη αλλαγή να γίνει σταδιακά, 2 φορές ή και 3 ακόμα από 50%,
θα είναι πιο ομαλές. Προσωπικά στα δικά μου χρυσόψαρα, επειδή με το νερό του ενυδρείου ποτίζω τα λουλούδια μου και τώρα το καλοκαίρι καταναλώνουν πολύ νερό γίνεται καθημερινά 20%-25% αλλαγή (αυτόματα) και αν δεν φτάσει το νερό για πότισμα μπορεί οι αλλαγές να είναι και 50%, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και τα ψάρια μου είναι γομάρια και υγιή
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-08-15, 10:49
mansos Ο χρήστης mansos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2015
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΆΣ
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poltre Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως γίνεται αλλαγή 80% σε 5 ημέρες (κακώς είναι πολύ μεγάλη) και επίσης νιτρικά 20-30 δεν γίνεται, κάτι δεν πάει καλά!
Μαλλον ταιζω πολυ και οχι μαλλον ,σιγουρα ταιζω πολυ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poltre Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως γίνεται αλλαγή 80% σε 5 ημέρες (κακώς είναι πολύ μεγάλη) και επίσης νιτρικά 20-30 δεν γίνεται, κάτι δεν πάει καλά!
Τα νιτρικα ειναι λιγο παραπανω ,επειδη μαλλον ταιζω πολυ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
σημαδια απο ικ εγω δεν βλεπω..
στα επικαλυματα των βραγχιων βλεπω κατι στιγματα , που εμφανιζουν τα αρσενικα ψαρια κατα την περιοδο της αναπαραγωγης...
μηπως εχουν κατι τετοιο?

Απο χθες που διεκρινα τα σημαδιακια ανοιξα εντελως το βανακι του φιλτρου και ειχα μεγαλυτερη αναταραξη στην επιφανεια (συνηθως το εχω στο μισο) και τωρα μολις που σηκωθηκα ,βλεπω σα να εχουν μειωθει λιγο.
Θα τα παρατηρω και θα σας ενημερωσω.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ σημάδια ick δεν βλέπω, μήπως είναι αυτό που λέει ο Γιάννης (tsala) ;
Δες πως είναι το
ick
https://www.google.com/search?q=ick+...w=1024&bih=611
και πως είναι το
whitespot (μοιάζουν λίγο)
https://www.google.com/search?q=white+spot+goldfish&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAWoVChMIh-_9qcy0xwIVhTkaCh0s9wFt&biw=1024&bih=611
στο
blackmoor μήπως είναι άσπρο χνούδι; Βγάζουν και τα δικά μου που και που, για αυτή τη περίπτωση έχω πάντα ξυλάκια κανέλλας μέσα στο ενυδρείο και κάθε 1 με 2 μήνες τα αλλάζω




Το 80% ανά 5 μέρες δεν είναι κακό, αρκεί το νερό να έχει τις ίδιες παράμετρες και ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου, τα νιτρικά όμως 20-30 με τέτοιες αλλαγές δείχνουν πως ταΐζεις πολύ ή τα ψάρια είναι μεγάλα για αυτό το ενυδρείο ή και τα δύο, αυτό θέλει προσοχή.
Το μόνο κακό στις μεγάλες αλλαγές είναι πως κατεβαίνει χαμηλά η στάθμη και μπορεί τα ψάρια να τρομάζουν, για αυτό αν είναι απαραίτητες τόσο μεγάλες αλλαγές είναι καλύτερα να κάνεις 50% κάθε 2-3 ημέρες, ή αν είναι απαραίτητη μεγάλη αλλαγή να γίνει σταδιακά, 2 φορές ή και 3 ακόμα από 50%,
θα είναι πιο ομαλές. Προσωπικά στα δικά μου χρυσόψαρα, επειδή με το νερό του ενυδρείου ποτίζω τα λουλούδια μου και τώρα το καλοκαίρι καταναλώνουν πολύ νερό γίνεται καθημερινά 20%-25% αλλαγή (αυτόματα) και αν δεν φτάσει το νερό για πότισμα μπορεί οι αλλαγές να είναι και 50%, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και τα ψάρια μου είναι γομάρια και υγιή
Τακη θα τα παρατηρω και θα σου πω.
Τα Νιτρικα ειναι λιγο ψηλα επειδη ταιζω αρκετα.
Θα προσεξω και τις αλλαγες νερου οπως ειπες και θα σου πω .
-------------------------
Καταφερα να τραβηξω μια φωτο και φαινεται καλυτερα απο τις αλλες.Εινα μια λευκη γραμμουλα ,λιγοτερη εντονη σημερα σαν blanco
Συν αυτο που λεει ο Γιαννης ,τα σημαδακια αναπαραγωγης που οντως υπαρχουν και αυτα.https://imageshack.us/i/f0Fkue51j

Και σημερα απο μετρησεις εχουμε :Αμμωνια :0, Nιτρωδη :0 ,Nιτρικα : 5 και θερμοκρασια στους 26C.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mansos : 19-08-15 στις 10:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-08-15, 11:17
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αν είναι σαν χνούδι βάλε για αρχή ξυλάκια κανέλλας, αν επειδεινωθεί σε καμια εβδομάδα θα δούμε για άλλου είδους θεραπεία (που δεν νομίζω πως χρειάζεται)
Δες πως είναι το fungus αλλά μη τρομάξεις από τις σοβαρές περιπτώσεις, καλό είναι όμως να ξέρεις περίπου πως είναι
https://www.google.com/search?q=fung...w=1024&bih=611

μια ήπια μορφή είνα αυτή



για κάτι τέτοιο ξεκινάς με κανέλλα , στα δικά μου κάνει δουλειά, μετά κοιτάμε για αλάτι , melafix , pimafix, fungus cure κλπ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-08-15, 11:28
mansos Ο χρήστης mansos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2015
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΆΣ
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είναι σαν χνούδι βάλε για αρχή ξυλάκια κανέλλας, αν επειδεινωθεί σε καμια εβδομάδα θα δούμε για άλλου είδους θεραπεία (που δεν νομίζω πως χρειάζεται)
Δες πως είναι το fungus αλλά μη τρομάξεις από τις σοβαρές περιπτώσεις, καλό είναι όμως να ξέρεις περίπου πως είναι
https://www.google.com/search?q=fung...w=1024&bih=611

μια ήπια μορφή είνα αυτή



για κάτι τέτοιο ξεκινάς με κανέλλα , στα δικά μου κάνει δουλειά, μετά κοιτάμε για αλάτι , melafix , pimafix, fungus cure κλπ
Τακη δεν ξερω αν ειναι αυτο αλλα θα βαλω κανελλα ,δεν νομιζω να εχω προβλημα ακομα και να μην ειναι .
Ποσα ξυλακια λες να βαλω?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-08-15, 12:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βάλε 3-4 ξυλάκια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεο ενυδρειο με fancy χρυσοψαρα suiveam Ενυδρεία με χρυσόψαρα 48 28-06-16 22:50
Fancy Χρυσοψαρα suiveam Ενυδρεία με χρυσόψαρα 30 01-09-14 19:37
Ενυδρειο με fancy χρυσοψαρα evina Ενυδρεία με χρυσόψαρα 15 21-02-12 04:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07522 seconds with 13 queries