Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-02-15, 21:56
ΧΑΡΗΣ Ο χρήστης ΧΑΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2014
Περιοχή: Λεμεσός
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή Ασπρο σαν βαμβακι στο ανω πτερυγιο

Ο μικρουλης απο οταν τον πηρα πριν περιπου 8 μηνες ειχε δυο τρυπιτσες στο ανω πτερυγιο, οριστε φωτογραφια οταν τον πηρα:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/...6/IMG_4858.JPG

Ειχα ανοιξει θεμα τοτε και μου ειπαν οι συμφορουμιτες πως δεν ειναι τιποτα και πως πιθανον να κλεισουν.

Τελοσπαντων, 8 μηνες μετα οι τρυπιτσες υπαρχουν και μαλιστα χθες ειδα σε αυτες τις τρυπιτσες να υπαρχουν δυο μικρα ασπρα σαν βαμβακι.

Οριστε φωτογραφιες:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/...6/IMG_5011.JPG

https://dl.dropboxusercontent.com/u/...6/IMG_5008.JPG

https://dl.dropboxusercontent.com/u/...6/IMG_5004.JPG

Και σημειωστε οτι ο μικρουλης εδω και δυο μηνες περιπου εχει δυσκοιλιοτητα και καποιες μερες τα συμπτωματα ειναι αρκετα εμφανη οπως για παραδειγμα να μενει στην επιφανεια αρκετη ωρα λογω κουρασης γιατι δεν μπορει να κολυμπησει στον βυθο (η ανωση τον σπρωχνει πανω σαν μπαλονι)

Εχω αυτο το μπουκαλακι που λεει για "white spots". Ισως να ταιριαζει με την περιπτωση μου;

https://dl.dropboxusercontent.com/u/...2007.55.55.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-02-15, 22:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κατα αρχήν ρίξε κανα 2 σπυρια ζεματισμενο ξεφλουσμένο αρακα και πατημέμο λίγο με τα δαχτυλα να λιώσει ελάφρα, και μη ταίσεις τίποτα άλλο για 2-3 ημέρες.
Η δυσκοιλιότητα αυτη τη στιγμή είναι πιο σημαντική απο το άσπρο χνούδι.
Για το χνούδι βάλε 2 ξυλάκια κανέλας μέσα στο ενυδρείο , σε μια εβδομαδα το πολύ θα έχουν μειωθεί αισθητα , αν δεν έχουν φύγει τελείως. Καλο είναι να μη ξεκινήσεις με φάρμακα κατευθείαν αν δεν είναι σημαντικό. Αν σε 1 εβδομάδα με 10 ημέρες δεν εχουν φύγει ή έχον μεγαλώσει θα δουμε και για φάρμακα.

Ποσα λίτρα είναι το ενυδρείο και τι άλλα ψάρια έχεις μεσα ;

Για ακόμα καλύτερα συμπλήρωσε αυτη τη φόρμα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298
για να έχουμε μια πλήρη εικόνα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-02-15, 02:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

White spots εννοουν το Ich. Δεν χρειαζεσαι κατι τετοιο.
Το ψαρι βλεπω να το περιτρυγιριζει καποια βακτηριακη.

Θα προτεινα προς το παρον μπανιο σε αλατονερο σε καθαρο κουβα (μια κουταλια της σουπας για καθε λιτρο νερο) για 20 λεπτα μια φορα την ημερα με προσθηκη αεραντλιας για καλη οξυγονωση.
(αλατι τυροκομικο χονδρο ή ενυδρειακο της Api - προδιαλυμενο εντελως πριν προστεθει στον νερο - μπορει να γινει η διαλυση και σε κανατα στην φραπεδιερα - καθαρη)

Και api pimafix και melafix στο ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-02-15, 12:34
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΔΕΝ μπορώ να πω ότι... βλέπω καθαρά στις φωτογραφίες αλλά... το ψάρι υπάρχει πιθανότητα να έχει λεμφοκύστες (lymphocystis)... που είναι ιός.
Νομίζω ότι κάπου είχα διαβάσει ότι μεταδίδεται στον άνθρωπο (με επιφύλαξη το γράφω)... γι' αυτό καλού-κακού... δείξε λίγη προσοχή στον χειρισμό.-

https://www.google.gr/search?q=lymph...ed=0CAYQ_AUoAQ

http://en.wikipedia.org/wiki/Lymphocystis
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-02-15, 13:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
ΔΕΝ μπορώ να πω ότι... βλέπω καθαρά στις φωτογραφίες αλλά... το ψάρι υπάρχει πιθανότητα να έχει λεμφοκύστες (lymphocystis)... που είναι ιός.
Νομίζω ότι κάπου είχα διαβάσει ότι μεταδίδεται στον άνθρωπο (με επιφύλαξη το γράφω)... γι' αυτό καλού-κακού... δείξε λίγη προσοχή στον χειρισμό.-

https://www.google.gr/search?q=lymph...ed=0CAYQ_AUoAQ

http://en.wikipedia.org/wiki/Lymphocystis
Νίκο, όπως βλέπω στις φωτογραφίες, όσο μπορώ να διακρίνω, πρέπει να είναι μικρή άσπρη φούντα από χνούδι (κάποιο είδος fungus). Αυτό μου το παρουσίαζε το ένα black moor , το πιο αδύνατο και μικρόσωμο, κάθε φθινόπωρο και άνοιξη, που υπήρχαν μεγάλες μεταβολές θερμοκρασίας μέσα στο 24ωρο.
Τις 2 πρώτες φορές το θεράπευσα με ESHA-2000 , και συγκεκριμένα με θεραπεία 2πλασιου χρόνου.
Την επόμενη φορά που το παρουσίασε πρόσθεσα ξυλάκια κανένας και το χνούδι εξαφανίστηκε σε 7-10 ημέρες και από τότε ακολουθώ αυτή την μέθοδο με πολύ καλά αποτελέσματα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-02-15, 20:24
ΧΑΡΗΣ Ο χρήστης ΧΑΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2014
Περιοχή: Λεμεσός
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Το ενυδρειο ειναι 180 λιτρα και εκτος απο τον μικρουλη (fantail) εχει ακομα δυο ψαρια. Εναν black moor και ακομα ενα fantail.

Δεδομενου του ογκου του ενυδρειου (180 λιτρα), ποσα ξυλακια κανελας να βαλω; Θελω να δοκιμασω την κανελα πρωτα.

Μιλαμε για τα κοινα ξυλακια κανελας που βρισκουμε στις υπεραγορες, ναι;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-02-15, 20:28
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧΑΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο ειναι 180 λιτρα και εκτος απο τον μικρουλη (fantail) εχει ακομα δυο ψαρια. Εναν black moor και ακομα ενα fantail.

Δεδομενου του ογκου του ενυδρειου (180 λιτρα), ποσα ξυλακια κανελας να βαλω; Θελω να δοκιμασω την κανελα πρωτα.

Μιλαμε για τα κοινα ξυλακια κανελας που βρισκουμε στις υπεραγορες, ναι;
Ναι σωστά , απο το super-market
βάλε 5-6 ξυλάκια
Εγω πλεον τα έχω σχδον μόνιμα και οποτε το θυμηθω (καθε 1-2 μηνες) τα αλλαζω.
Τα λίτρα σου είναι πολύ καλα για 3 ψαράκια, και αν το μήκος είναι απο 80 εκατοστα και πανω είναι ιδανικό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-02-15, 20:51
ΧΑΡΗΣ Ο χρήστης ΧΑΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2014
Περιοχή: Λεμεσός
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Ναι το μηκος του ειναι 1 μετρο.

Οκ, θα παρω αυριο ξυλακια κανελας και θα σας ενημερωσω σε δεκα μερες για το αποτελεσμα.

Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-02-15, 20:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧΑΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι το μηκος του ειναι 1 μετρο.

Οκ, θα παρω αυριο ξυλακια κανελας και θα σας ενημερωσω σε δεκα μερες για το αποτελεσμα.

Ευχαριστω.
Να σαι καλά φίλε μου, και με το καλό να γίνει καλα τα ψαράκι σου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-02-15, 22:56
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

αρχη φουνγκους ειναι πιθανοτατα, οπως ειπε κι ο Τακης..
παρομοιο φαινομενο συμβαινει συχνα σε black moor..
δεν ειναι κατι σοβαρο , θα επρεπε να εχει φυγει μετα απο τοσο καιρο.
απο την στιγμη που υπαρχει ακομα, οι μεθοδοι που ειπαν Σπυρος και Τακης , θα βοηθησουν σιγουρα..
εγω θα εβαζα κανελα μονιμα και θα εκανα θεραπεια με μελαφιξ για 1 εβδομαδα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-02-15, 23:47
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Προτεiνω να προμηθευτείς κανελα κευλανης και όχι οποιαδηποτε κανελα.Υπάρχουν 2 είδη κανέλας ευραίως γνωστά:

Το πρώτο είναι η κανέλα Κεϋλάνης απο το τροπικό φυτό cinnamomum (κινάμωμο) το οποίο ευδοκιμεί στην Κεϋλάνη, στις Ανατολικές Ινδίες, στις Αντίλες, την Ιάβα και τη Μαδαγασκάρη.

Το δεύτερο είδος είναι η κανέλα της Κίνας (cinnamon Sinese, cinammomum Cassia, Cannele de China), η οποία προέρχεται από την κασσία, αλλά είναι ποιοτικά κατώτερη και είναι πλούσια σε κουμαρίνη. Η κουμαρίνη είναι ένα φυτοχημικό με γεύση ανάλογη της βανίλιας και γλυκιά μυρωδιά.Δυστυχώς η κουμαρίνη είναι τοξική σε υψηλές δόσεις στον άνθρωπο και προξενεί βλάβες στο συκώτι και στα νεφρά. Η κουμαρίνη ως επί το πλείστον βρίσκεται στην κασσία, ενώ η κανέλα Κεϋλάνης περιέχει ελάχιστες ποσότητες που δεν γίνονται τοξικές για τον ανθρώπινο οργανισμό.


Γι αυτόν τον λογο προτείνω την χρηση της κανελας κευλανης και από εμας αλλα και για διαφορες άλλες χρησεις ιδιαιτερα σε ζωντανούς οργανισμούς όπως ψαρια ενυδρείου.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-02-15, 00:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτεiνω να προμηθευτείς κανελα κευλανης και όχι οποιαδηποτε κανελα.Υπάρχουν 2 είδη κανέλας ευραίως γνωστά:

Το πρώτο είναι η κανέλα Κεϋλάνης απο το τροπικό φυτό cinnamomum (κινάμωμο) το οποίο ευδοκιμεί στην Κεϋλάνη, στις Ανατολικές Ινδίες, στις Αντίλες, την Ιάβα και τη Μαδαγασκάρη.

Το δεύτερο είδος είναι η κανέλα της Κίνας (cinnamon Sinese, cinammomum Cassia, Cannele de China), η οποία προέρχεται από την κασσία, αλλά είναι ποιοτικά κατώτερη και είναι πλούσια σε κουμαρίνη. Η κουμαρίνη είναι ένα φυτοχημικό με γεύση ανάλογη της βανίλιας και γλυκιά μυρωδιά.Δυστυχώς η κουμαρίνη είναι τοξική σε υψηλές δόσεις στον άνθρωπο και προξενεί βλάβες στο συκώτι και στα νεφρά. Η κουμαρίνη ως επί το πλείστον βρίσκεται στην κασσία, ενώ η κανέλα Κεϋλάνης περιέχει ελάχιστες ποσότητες που δεν γίνονται τοξικές για τον ανθρώπινο οργανισμό.


Γι αυτόν τον λογο προτείνω την χρηση της κανελας κευλανης και από εμας αλλα και για διαφορες άλλες χρησεις ιδιαιτερα σε ζωντανούς οργανισμούς όπως ψαρια ενυδρείου.
Δεν θα διαφωνήσω φίλε μου, αλλά αυτό συμβαίνει όταν κάποιος φάει τη κανέλα και σε μεγάλες ποσότητες, στη περίπτωση μας όμως μας ενδιαφέρουν τα αιθέρια έλαια και οι τανίνες της κανέλας που διαλύονται μέσα στο νερό και έχουν αντιμικροβιακές και αντιμυκιτιακές ιδιότητες, και τα ψάρια δεν πρόκειται να φάνε τη κανέλα, επομένως θεωρώ πως δεν υπάρχει πρόβλημα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ενυδρειακο βαμβακι dinos123 Αρχάριοι γλυκού νερού 36 12-08-18 22:17
ασπρο σαν βαμβακι... τι ειναι; Djevan Αρχάριοι γλυκού νερού 7 02-07-14 08:00
χνουδι-σκονη-βαμβακι???? poet Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 02-10-12 21:27
Περιεργο πτερυγιο... Konstantin79 Malawi 3 14-10-11 09:29
Βαμβακι στο ενυδρειο! maiktr Ζωοτόκα 2 04-02-06 01:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05838 seconds with 13 queries