Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-10-14, 13:49
gianis Ο χρήστης gianis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-03-2009
Περιοχή: νεο κοσμο
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Τα ψαρια ξυνοντε εντωνα στα βραχια

Φιλοι του ενυδρείου γεια σας. Εδώ και ένα μηνα μερικα από τα ψαρακια μου ξυνοντε εντωνα στα βραχια και πολλες φορες κανουν ένα εντωνο τρεμουλο σαν να θελουν να διοξουν κατι από πανωτους. Είναι νευρικα καιφοβισμενα και μερικες φορες κηνιγαει το ένα το άλλο. Εάν καποιος γνωριζει κατι ας με βοηθησει. Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 6.765


φόρμα για καλύτερη διάγνωση ασθενειών
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 100 χ30 χ60
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:2 χρονια

3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 24
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): κιχλιδες malawi

6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):12
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): βρησης
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 30% κάθε εβδομαδα
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: εχθες
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: δυο φορες την ημερα

11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:αγριεμενα

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:7,5
KH:3
GH:7
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):50
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: ΚΗ3

ΣΤΙΚΣ: τα υποληπα
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 4

2. ΔΕΡΜΑ:ελαφρα γδαρσηματα από το ξυσημο
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:νευρικη
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):φυσιολογικα
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):αυξημενη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :ναι
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: ένα μηνα
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:τα ψαρακια που ξυνοντε εχουν ελαφρα γδαρσιματα.
ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:

4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
__________________________________________________ ___________

Το
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-10-14, 14:08
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καταρχην αν τα στικς μετρανε σωστα βλεπω πολλα νιτρικα..τα 50 πρεπει να γινουν 20!!επισης 12 ψαρια σε 1 μετρο ισως ειναι πολλα..ποια ειδη εχεις??

μπορεις για αρχη να κανεις μια θεραπεια με melafix-pimafix για να χαλαρωσουν απο τη φαγουρα..και βαλε και καμια φωτο.
μειωσε και το ταισμα στο ελαχιστο και κανε τις αλλαγες νερου στις 5 μερες αν μπορεις μεχρι να στρωσουν.φυσικα το νερο να εχει ιδιες συνθηκες με το ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-10-14, 15:20
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Το ξυσιμο στα βράχια ξυλα κλπ ειναι συνήθως εξωπαράσιτα
Αύξηση της θερμοκρασίας και αλάτι (για το αλάτι στις κιχλιδες περίμενε να σου πουν οι γνωστές ποσο και πως)

50 νιτρικά ειναι παρα πολυ, ούτε 10 δεν χρειάζεσαι αφού ειναι μη Φυτεμένο.
__________________
test

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 28-10-14 στις 20:02
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-10-14, 16:15
gianis Ο χρήστης gianis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-03-2009
Περιοχή: νεο κοσμο
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Φιλε μου καταρχήν θελω να σε ευχαριστησω για την καθοδηγηση και τις συμβουλες σου.Τα νιτρικα ηταν 100 πρην την αλαγη υπαρχει περιπτωση η φαγουρα να είναι από αυτό? Το ΚΗ που είναι χαμιλα [3] δεν δημοιουργει πρόβλημα? Επισης μπορω να χρησιμοποιησω νερο από τον θερμοσιφωνα για τις αλαγες,αφου πρωτα αδειασω το νερο που περιεχει? Τα ψαρακια είναι τα κιτρινα και τα μπλε με τις μαυρες ριγες,δεν ξερω πως τα λενε , μαζι τους είναι και δυο κλοουν ζουν αρμονικότατα. με την πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω και φωτο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-10-14, 17:32
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Τα νιτρικά σε μεγάλες συγκεντρώσεις κάνουν κακό στα ψαρια μακροπρόθεσμα ,αδυνατίζουν το ανοσοποιητικό των ψαριών και ετσι έρχονται τα προβλήματα παράσιτα( ich?) κλπ.
Να κανεις γενικά πιο συχνά αλλαγές νερού να έχεις τα νιτρικά σου χαμηλά
Για αλλαγές με το θερμοσίφωνα κατευθείαν δεν θα το έκανα ,θα έριχνα το νερο του θερμοςιφωνα σε ενα βαρέλι( 10 ευρω έχει )για να αποχλωριωθει το νερο με Πράιμ ας πούμε ,να το φέρεις σε σωστή θερμοκρασια ,να φύγουν τα επικυνδηνα αέρια και μετά μες το ενυδρειο. Δες κι αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21384
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-10-14, 17:41
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

δεν γνωρίζω αν το γράφω σωστά από αυτά που λες πρέπει να έχουν velvet!!!
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-10-14, 17:41
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Kh 3 και gh7 ειναι χαμηλά για της αφρικανικές κιχλιδες τώρα το ειδα
συν τα νιτρικά ,τα ψαρια μαλλον δεν ειναι στα καλύτερα τους
το στρες φέρνει ich το οποίο έχει σαν συμπτώματα το τρίψιμο στις πετρες κλπ

Οι κλόουν θέλουν μαλακά νερά και μεγαλύτερο ενυδρειο καλύτερα να τους δώσεις.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-10-14, 21:40
gianis Ο χρήστης gianis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-03-2009
Περιοχή: νεο κοσμο
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Δηλαδη το τιροβλημα πρεπει να το αντιμετοπισω με αλατι και όχι με φαρμακα? Ποσο αλατι πρεπει να βαλω σε 240 λιτρα? ποσο χρονο χρειαζεται η θεραπια? ποσο νερο να βγαζω στις αλαγες? Το ΚΗ και το GH που είναι χαμιλα πως θα το ανεβασω?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-10-14, 22:40
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Φιλε μου καλο ειναι να φτιάξεις τα νερά και το στήσιμο όπως τα θέλουν οι κάτοικοι, να ανεβάσεις δλδ σκληροτητες και λίγο το ph και να τους παρέχεις κρυψώνες
Αυτό γίνεται με ασβεστολιθικες πετρες η υποστρωμα
Κοιτά αυτό
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81725

Το ενυδρειο τι έχει τώρα μέσα;

Καλο ειναι να βάλεις μια φωτό η κανένα βίντεο του ενυδρειου
Να δούμε και τι ψαρια έχεις και το ξυσιμο.
Οι clown επίσης πρεπει να φύγουν.

Για την θεραπεία τώρα πρεπει πρώτα να σιγουρεψεις οτι ειναι ΙΚ
Η clown με το αλάτι δεν θα αντέξουν δες εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60424
-------------------------
Για το ΙΚ δες εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36618
__________________
test

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpecn` : 28-10-14 στις 22:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-10-14, 02:42
gianis Ο χρήστης gianis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-03-2009
Περιοχή: νεο κοσμο
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Είναι πολύ σημαντικα αυτά που μου εδοσες να να διαβασω μου ελυσαν πολλες αποριες και σε ευχαριστω.Το ασχημο είναι πως η κατασταση στο ενυδρειο εχει επιδεινωθεί κολησαν και τα αλλα ψαρια, αρχισαν να ξυνονται και να τινάζονται και ο ενας κλοουν ψωφησε. Εχω τρελαθεί,και πρεπει να ε αρχισω θεραπια αμεσα. 99% εχουν ICH εχω ανεβασει σταδιακα την θερμοκρασια στους 29 και ψαχνω να βρω αλατι. πηγα σε τρια PET CITY και δεν βρηκα. Μου εδειχναν κατι σκονες από αλατι, εάν δεν βρω και αυριο να βαλω της θαλασσας? Το ενυδρειο είναι 240 λιτρα φιλοξενει αφρικανες MALAWI και ειναι διακοσμιμενο με πλαστικα φυτα αμο καιπετρες με ακετες τρυπες. Φωτο δεν ξερω να ανεβασω θα γινει όμως συντομα με την βοηθεια καποιου φιλου. Η αναλογια σε αλατι 700gr σε210 λιτρα καθαρα είναι καλα για την περιπτωση μου?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-10-14, 08:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αλάτι πάρε το ΧΙΩΝ από τα ΑΒ, το χοντρό τυροκομικό (είναι σε πράσινο σακουλάκι αν δεν κάνω λάθος)
Η αναλογία κάπου εκεί είναι σύμφωνα με τα 2 άρθρα (στου Σπύρου είναι 610 γραμμάρια και στο άλλο γύρω στα 40 κουταλάκια). Να το βάλεις σταδιακά όπως είπε και ο Σπύρος αλλά το σημαντικότερο είναι και να το βγάλεις σταδιακά , και μάλιστα πολύ πιο αργά από ότι το βάλεις. Τα ψάρια αντέχουν περισσότερο την απότομη αλατότητα αλλά δεν αντέχουν την απότομη μείωση. Για αυτό σε κάθε αλλαγή θα βάζεις αλάτι σε μικρότερη αναλογία από την αρχική και θα μειώνεις σταδιακά ή θα κάνεις καθημερινά μικρές αλλαγές νερού με φρέσκο νερό χωρίς αλάτι, θεωρώ πως καθημερινές αλλαγές 30 λίτρα / ημέρα για 10 ημέρες μετά τη θεραπεία, είναι μια καλή σταδιακή αφαίρεση.
Ο προβληματισμός μου είναι αν ο κλοουν αντέξει το αλάτι (πολλά ψάρια δεν το αντέχουν) και ισως να πρέπει πας σε φαρμακευτική λυση. Στη φαρμακευτική λύση να ξέρεις όμως ότι τυχόν σαλιγκάρια ή γαρίδες μάλλον δεν θα αντέξουν , γιατί συνήθως αυτά τα φάρμακα περιέχουν χαλκό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-10-14, 22:39
gianis Ο χρήστης gianis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-03-2009
Περιοχή: νεο κοσμο
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Επιτελους βρηκα το αλατακι που εψαχνα.Για οσους θα το χρειαστουν το ορυκτο τυροκομικο αλατι, υπαρχει στην οδο Αθηνάς στο κεντρο της Αθηνας διπλα από την εισοδο της ψαραγορας. Αυτά που εχουν τα Super Market είναι όλα θαλασσινα αλατια και τα ψιλα και τα χοντρα το γραφουν και επανω στην συσκευασια. για την περιπτωση μου η θεραπεια με αλατι ισως είναι ηκαλυτερη, καιθα ξεκινησω από σημερα. Θα κανω μια αλλαγη νερου στο 50% με σκουπα βυθου,θα διαλυσω 650gr αλατι σε ένα δοχειο, για ενυδρειο 210λιτρα καθαρα. Το διαλυμα σκεπτομαι να το ριξω στο ενυδρειο σε τρεις δοσεις πρωι μεσημερι και βραδυ είναι καλα? η ποιο αρεα? Με το χρονο της εραπειας εχω μπερδευτεί καπου διαβασα 10 ημερες και καπου 3 με 4 ευδομαδες.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-10-14, 23:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianis Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το χρονο της εραπειας εχω μπερδευτεί καπου διαβασα 10 ημερες και καπου 3 με 4 ευδομαδες.
10 ημέρες, 12-13 το πολύ, οχι παραπάνω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-10-14, 23:34
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Καλη επιτυχια στη θεραπεια..Μπορει καποιος να διευκρινισει αν το αλατι στη δοση που λεμε πρεπει να μπει ολο μαζι η σε δοσεις??Γιατι εγω νομιζω πως αυτη η ποσοτητα πρεπει να μπαινει με τη μια και οχι σε δοσεις για να εχει αποτελεσμα..και να βγει μετα σταδιακα..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-10-14, 23:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη επιτυχια στη θεραπεια..Μπορει καποιος να διευκρινισει αν το αλατι στη δοση που λεμε πρεπει να μπει ολο μαζι η σε δοσεις??Γιατι εγω νομιζω πως αυτη η ποσοτητα πρεπει να μπαινει με τη μια και οχι σε δοσεις για να εχει αποτελεσμα..και να βγει μετα σταδιακα..
Από ότι διάβασα Βασίλη , λόγω του κλόουν πρέπει να μπει σταδιακά, για τα υπόλοιπα δεν υπάρχει πρόβλημα. Η αφαίρεση εννοείται πως θα γίνει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ σταδιακά

- Το ενυδρειακο αλατι (πχ της Api) ή το χοντρο τυροκομικο χωρις προσθετα ροης (διαλυμενο καλα σε δοσολογια περιπου 2 - 3 γρ. ανα λιτρο - διαλυμα 0.2-0.3%) και μονο εφοσον τα ψαρια μας το αντεχουν (πχ σε corydoras, loaches δεν ενδυκνειται και ισως γινει υποφερτο μονο με σταδιακη εισαγωγη του, καθολου ομως σε elephant nose και ghost knives), κανει την κυτταρική δομή του παρασιτου να καταρευσει.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60424
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-10-14, 23:46
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Απλα ρωταω γιατι απ οσο ξερω η αποτομη αλλαγη της οσμωτικης πιεσης ειναι η ουσια της θεραπειας-την αντεχουν τα ψαρια αν και τα καταπονει αλλα οχι τα παρασιτα- οποτε αν μπει σταδιακα δεν ξερω τι αποτελεσμα θα εχει..Μηπως για τα συγκεκριμενα ψαρια χρειαζεται αλλη θεραπεια?
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-10-14, 23:54
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα ρωταω γιατι απ οσο ξερω η αποτομη αλλαγη της οσμωτικης πιεσης ειναι η ουσια της θεραπειας-την αντεχουν τα ψαρια αν και τα καταπονει αλλα οχι τα παρασιτα- οποτε αν μπει σταδιακα δεν ξερω τι αποτελεσμα θα εχει..Μηπως για τα συγκεκριμενα ψαρια χρειαζεται αλλη θεραπεια?
Το συγκεκριμένο παράσιτο θα το σκοτώσει η θερμοκρασία Βασίλη, αν δεν κάνω λάθος , από τους 29 και πάνω δεν προσκολλάτε σε ξενιστή, και αν δεν προσκολληθεί σε σύντομο χρονικό διάστημα θα πεθάνει, και από τους 30 και πάνω δεν αναπαράγεται, η διαδικασία αναπαραγωγής χρειάζεται περίπου 7-8 ημέρες , και για αυτό λέμε 10 ημέρες για να καλύψουμε κάθε πιθανότητα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-10-14, 08:44
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Εγώ δεν πιστεύω ότι τα ψάρια του φίλου έχουν ick.
Το πρόβλημα είναι οι κακές συνθήκες νερού, τα ανεξήγητα πολλά νιτρικά αφού λέει ότι κάνει εβδομαδιαίες αλλαγές νερού, ο λάθος συνδυασμός ψαριών κλπ
Έχει ήδη μια απώλεια botia και με το αλάτι θα χάσει και το άλλο (στα υπόλοιπα το αλάτι θα βοηθήσει για τυχόν παράσιτα ή εκδορές αλλά δεν αντιμετωπίζει την αιτία της όποιας ασθένειας).
gianis βάλε φωτο από το ενυδρείο και κοντινές από τα ψάρια σου (εδώ ο τρόπος http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7550) και πριν ρίξεις κάτι απομάκρυνε το κλόουν.
Αγόρασε η βρες από φίλο υγρά τεστ για να κάνεις μετρήσεις γιατί με τα στικς δεν βγάζεις άκρη.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-11-14, 05:34
gianis Ο χρήστης gianis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-03-2009
Περιοχή: νεο κοσμο
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Φιλοι μου γεια σας καταρχήν ένα μεγαλο ευχαριστω σε ολους σας για την καθοδηγηση και την βοηθεια που μου προσφερετε στο πρόβλημα του ενυδρείου μου. Με τον κλοουν προσπαθω να βρω λυση και δεν μπορω. Εχω κανει αλλαγη νερου 50% Τα νιτρικα που μετρησα την επομενη ημερα ειχαν κατεβει στο30 τα υπολοιπα ηταν στα ιδια. Τα ψαρακια συνεχιζουν να ξυνονται στης πετρες περνοντας φορα. το ιδιο κανει και ο κλοουν, σου δινουν την αισθηση ότι εχουν ψυρες και προσπαθουν να τις βγαλουν από πανω τους μερικες φορες παει το ένα διπλα στο άλλο κανουν ένα τρεμουλο και το ένα με το στομα του ψυριζει το άλλο. Είναι αγριεμένα και όταν πλησιασω τρεχουν και κριβονται.Εχω ηδη ξεκινησειτην θεραπεια με αλατι ριχνοντας το30%απο το αλατονερο που εχω φτιαξει. το υπολοιπο σε άλλες δυο δοσεις.Τις φωτο προσπαθησα δεν τα κατφερα νατις ανεβασω θα προσπαθήσω και αυριο. για την εξελιξη της κατάστασης θα σας κραταω ενημερους.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-11-14, 08:53
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου αν έχεις νιτρικά 50 είναι λογικο να είναι 30 μετά απο 50% αλλαγή νερού, στη θέση σου θα έκανα 2 και 3 φορες από 60% και πάνω να κατέβουν τα νιτρικά κάτω από 5, κάθε μέρα αλλαγή ή και πρωί βράδυ ακόμα.
Τώρα αν τα ψάρια σου δεν έχουν άσπρα στίγματα , δεν έχουν ich και τσάμπα τα παιδεύεις
ρίξε μια ματιά εδώ να δεις αν τα ψάρια σου είναι έτσι
https://www.google.com/search?q=ich+...ed=0CAYQ_AUoAQ

μια φωτογραφία τους θα βοηθαγε.
Ξεκίνα τις βαρβάτες αλλαγές , και επειδή έριξες αλάτι, αν θες να το βγάλεις, σε κάθε αλλαγή θα βάζεις το μισό αλάτι απο τη προηγούμενη αλλαγή σε αναλογια με το νερό της αλλαγής. Και το 100% του νερού να αλλαξεις δεν παθαίνει κανεις τίποτα, ουτε το φίλτρο ουτε τα ψαρια ουτε η βιολογία
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-11-14, 14:31
gianis Ο χρήστης gianis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-03-2009
Περιοχή: νεο κοσμο
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Όχι δεν είναι ετσι, μαυρα στιγματα βλεπω και αυτά στα κιτρινα ψαρακια και όχι τοσα πολλα. Στα στα σκουρα δεν φαινονται, βλεπω όμως σε ορισμενα, ξευτισμενα τα μπροστινα πτερυγια και επανω στα πτερυγια να υπαρχουν 2 με 3 ασπρα στιγματα, Δεν ξερω τι να κανω να σταματησω την θεραπεια?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-11-14, 17:49
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianis Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι δεν είναι ετσι, μαυρα στιγματα βλεπω και αυτά στα κιτρινα ψαρακια και όχι τοσα πολλα. Στα στα σκουρα δεν φαινονται, βλεπω όμως σε ορισμενα, ξευτισμενα τα μπροστινα πτερυγια και επανω στα πτερυγια να υπαρχουν 2 με 3 ασπρα στιγματα, Δεν ξερω τι να κανω να σταματησω την θεραπεια?
Βρε φίλε αν δεν κατεβάσεις τα νιτρικά θα παιδεύεσαι και θα ταλαιπωρεις τα ψαράκια.
Τα πτερύγια ξεφτισμένα μου δείχνουν fin rot, αλλά χωρίς φωτογραφίες είναι εικσίες.
Κάνε τεράστιες αλλαγές να κατεβάσεις τα νιτρικά και μια σχετικά ήπια θεραπεία είναι με melafix, λίγο πιο δυνατή είναι με esha-2000 και μετά πάμε σε baktopur (αυτό μόνο αν είμαστε σίγουροι ότι έχουν fin rot), αλλά καλό είναι να μη βάζουμε φάρμακα και είδικά όταν δεν είμαστε σίγουροι.
Δες πως είναι το fin rot
https://www.google.com/search?q=fin+...ed=0CAYQ_AUoAQ

Επίσης τα άσπρα στίγματα μπορεί να είναι white spot. πάντως όλα αυτά δείχνουν κακή ποιότητα νερου. Αρχισε τις αλλαγές αμέσως, μείωσε ή σταμάτησε το ταίσμα για λίγες ημέρες και βάλε melafix αφου διαβάσεις τις οδηγίες, αλλά φωτό ή βιντεο οπωσδηποτε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-11-14, 22:26
gianis Ο χρήστης gianis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-03-2009
Περιοχή: νεο κοσμο
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Αγαπητε takis αυτό θα κανω το εχω ξεκινησει ηδη και για την εεξεληξη της κατάστασης θα σας ενημερωσω. οι φωτογραφιες δεν ανεβαινουν δενξερω τι φταιει ισως να θελει κατεβασμα η αναλυση τους . Θα τις εχετε όμως συντομα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-11-14, 20:49
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Οι φωτο του Γιάννη
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  CSC_1004.jpg
Εμφανίσεις:  612
Μέγεθος:  43,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  CSC_1005.jpg
Εμφανίσεις:  752
Μέγεθος:  35,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  CSC_1006.jpg
Εμφανίσεις:  579
Μέγεθος:  35,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0918.jpg
Εμφανίσεις:  585
Μέγεθος:  59,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0997.jpg
Εμφανίσεις:  488
Μέγεθος:  46,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-11-14, 21:03
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

100% την ευθηνη εχουν τα νιτρικα κατα τη γνωμη μου.
οσο για το υπολοιπο ενυδρειο εχω να πω οτι ειναι αρκετα δυσκολο να ειναι ευτυχισμενα τα ψαρια εκει μεσα..και λογο μεγεθους και λογο διακοσμησης.

φιλε μου Γιαννη πρεπει να αρχισεις να επεμβαινεις ριζικα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-11-14, 21:08
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Τα ψάρια σου δεν έχουν ick.
Το ενυδρείο σου έχει όγκο αλλά οι διαστάσεις του (πες μας ποιές είναι?) δεν είναι και οι καλύτερες για mbuna.
Ο διάκοσμος είναι εντελώς λάθος (χαλίκι στο βυθό-πλαστικά φυτά-διακοσμητικά-έλλειψη κρυψώνων) και θέλει αλλαγή.
Το botia είπαμε ότι δεν έχει καμιά δουλειά εκεί μέσα.
Οι παράμετροι του νερού είναι λάθος (αυτή είναι και η βασική αιτία+το στρες, για πιθανότατη ανάπτυξη παθογόνων/παράσιτων στα ψάρια και το ξύσιμο). Θέλουν διόρθωση και έλεγχο με υγρά τεστ.
Τα ψάρια είναι μάλλον σε λάθος συνδυασμό και αναλογίες(χρειάζονται κι άλλες φωτο ξεχωριστά το καθένα για να δούμε τι είδη έχεις).
Τι φίλτρο έχεις και κάθε πότε το συντηρείς και πως? (μάλλον από 'κεί είναι τα νιτρικά)
............
Αυτά τα ολίγα ξέρω σου έκανα τη καρδιά περιβόλι αλλά αν θέλεις να προχωρήσεις σωστά και να μην έχεις απώλειες σε ζωντανά πρέπει να πάρεις μέτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-11-14, 01:32
gianis Ο χρήστης gianis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-03-2009
Περιοχή: νεο κοσμο
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Αυτό κανω, αυριο θα είναι η τριτη αλλαγη νερου που κανω μεσα στην εδομαδα.τα νιτρικα μαλλον τα κουβαλάει το ενυδρειο από τον Σεμτεβρη ,τοτε ημουν σε αδεια και εκανα την αλλαγη νερου μετα από εικοσι ημερες. Στην συνεχεια θα βαλω αμμο και περισοτερες πετρες.τα πλαστικα φυτα δεν θα τα αλλαξω, εκτως εάν εχουν πρόβλημα τα ψαρια.Ο λογος είναι ότι επιδη δεν χρειαζονται πολύ φως γλητωνω αποτην αλγη.Το φιλτρο είναι εξωτερικο sunsun hw 302 1000 l/h.Δυο ψαρακια εχουν ξεφτυσμενα πτερυγια φαινονται και στις φωτογραφιες, τι να κανω να ξεκινησω θεραπεια?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-11-14, 08:44
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Τα πλαστικά φυτά εκτός από αφύσικα υπάρχει περίπτωση να απελευθερώνουν και τοξικά στο νερό.
Τα ζωντανά φυτά είναι ανταγωνιστές της άλγης και όταν δεν υπάρχουν αυτή βρίσκει τροφή για να αναπτυχθεί.
Κάνε και ένα καθάρισμα το φίλτρο (αλλαγή ενυδρειακού βαμβακιού- ελαφρύ ξέπλυμα σε νερό ενυδρείου των βιολογικών υλικών).
Για ψάρια σου είπα πιο πάνω πρέπει να δούμε τι έχεις και πόσα για να διορθώσεις συνδυασμό-αναλογίες.
Αν διορθώσεις και τις παραμέτρους του νερού δεν χρειάζεται να κάνεις θεραπείες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τι ψαρια? nicpapa Malawi 5 24-01-11 09:54
τι ψαρια βυθου ταιριαζουν μαζι με ζωοτοκα ψαρια? gemen Ζωοτόκα 26 09-04-10 23:59
ψαρια...... GENITORAS Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 14 13-09-09 16:52
ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΟΥ !!! XL ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 5 05-06-07 12:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10987 seconds with 14 queries